Самогубств, смерті, сни з сюжетами катастроф, сни із загибеллю людей або власною смертю, підвищений інтерес до знарядь позбавлення себе життя, міркування щодо втрати сенсу життя, листи, бесіди прощального характеруСкачати 36.09 Kb.
Дата конвертації27.11.2018
Розмір36.09 Kb.

Ознаки суїцидальної поведінки
Ознаки суїциду

Абсолютно точних ознак суїцидального ризику немає, але найбільш загальними є: 1. Бесіди на тему самогубств, смерті, сни з сюжетами катастроф, сни із загибеллю людей або власною смертю, підвищений інтерес до знарядь позбавлення себе життя, міркування щодо втрати сенсу життя, листи, бесіди прощального характеру.

 2. Наявність досвіду самогубства в минулому, наявність прикладу самогубств у близькому оточенні, особливо батьків та друзів; дуже акцентовані риси характеру, схильність до безкомпромісних рішень та вчинків, поділ світу на біле та чорне.

 3. Об’єктивне тяжіння життєвих обставин дитинства та погані відношення з близькими в даний період; крах життєвих планів, втрата ідеалів або віри.

 4. Зниження ресурсів особистості, які не дозволяють протистояти труднощам: депресія, хронічні стресові стани, безпомічність, хвороби, насильство в близькому оточенні, виснаження фізичного або психічного плану, недосвідченість та нездатність долати труднощі.

Оточуюче середовище суїцидального підлітка:

Зовнішні прояви:

 • Суперечність, подвійність намірів та висловлювань. Наприклад, висловлюється бажання померти, яке в той же час може бути проханням про допомогу. Людина ніби заявляє: «Я, власно, не хотів помирати, але не бачу іншого виходу».

 • Швидка зміна почуттів, зміна настрою. Надії швидко спалахують та гаснуть.

 • Відсутність інтересу до чого-небудь.

 • Нездатність планувати свої вчинки в поточній життєвій ситуації.

 • Повинні привернути увагу і такі ознаки: раптове зникнення неспокою, відчуженість від турбот та тривог оточуючого життя.


Вербальні ознаки.

Всі висловлювання про бажання померти повинні сприйматися серйозно.

  1. Прямі висловлювання:

«Я покінчу із собою»;

«Я хочу померти»;

«Я хочу бути з дідом на небесах»;

«Я застрілюся».  1. Опосередковані висловлювання:

«Вам недовго залишилося через мене хвилюватися»;

«Всі проблеми в сім’ї через мене»;

«Я більше не можу терпіти цей натиск»;

«Я тягар для своїх батьків»;«Я не потрібний друзям. Що б я не зробив, від мене одні проблеми».
Серед дітей, які навчаються у школі, існують групи ризику дітей, схильних до суїциду:

 1. Відмінники: до них всі пред’являють підвищені вимоги, а якщо вони не справляються із заданим «стандартом», то починають відчувати почуття незадовільності собою, яке потім може вилитися в депресивний стан. Також дуже часто діти з підвищеними розумовими здібностями опиняються поза групою однолітків, які їх не приймають.

Особливу увагу необхідно приділити відмінникам, що навчаються в 5-6 –х та 9-10-х класах.

 1. До другої групи ризику належать діти, які різко знижують успіхи у навчальній діяльності, природно викликаючи таким чином нерозуміння та обурення батьків і вчителів. У таких випадках необхідно, в першу чергу, з’ясувати і по можливості відсторонити причину зниження успішності, уникнути депресії.

 2. У третю групу входять діти, до яких пред’являють підвищені вимоги (наприклад, вчитися тільки на високі бали), справитися з якими вони не можуть, тому що не мають певних навичок, вмінь та здібностей.

 3. Четверта група ризику складається з дітей з підвищеною тривожністю та схильністю до депресії. В основному, це діти, у яких були родові травми, діти правопівкульного розвитку і діти, в оточенні яких були випадки або спроби самогубства. Особливо необхідно звертати на них увагу в період гормонального дозрівання.

Необхідно терміново звернутися за психіатричною та психотерапевтичною допомогою, якщо в діалозі з підлітком ви виявили такі ознаки:

 • соціальна ізоляція, втрата зв’язків з батьками, друзями, педагогами, відсутність довірливих взаємин з ким-небудь із ближнього оточення;

 • наявність чіткого плану самогубства;

 • психоз з галюцинаціями, що потребують покінчити з собою, возз’єднатися з померлим;

 • думки про смерть, незважаючи на втручання батьків, друзів, лікарів, педагогів;

 • депресія, особливо з ідеями вини, надмірним почуттям сорому, самознищенням;

 • спроби самогубства в минулому, затвердження, що самогубство – єдиний вихід.Упорядник: завідувач ЦПП, СР та ЗСШ КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти» Носенко В.В. (м. Харків, вул. Пушкінська, 24, тел.: 731-46-93).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка