«Садок вишневий коло хати » перлина української та світової ліричної поезії



Скачати 40.36 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір40.36 Kb.

ТЕМА «Садок вишневий коло хати...» - перлина української та світової ліричної поезії.

МЕТА: проаналізувати поезію “Садок вишневий коло хати”;
визначити художні образи поезії та засоби їх творення;
розвивати навички виразного читання ліричних творів, творчу уяву, логічне мислення, вміння висловлювати свою думку; виховувати інтерес до поезії, захоплення неповторною природою рідного краю.


Обладнання: проектор з мультимедійною дошкою; дошка, підручник

Методи і прийоми: розповідь учителя, виразне читання тексту твору, бесіда, робота з текстом твору, тестування, мозковий штурм, робота у групах

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

1. Оргмомент

Методика «Кольоровий настрій»

Як відомо, для сприйняття поезій, а тим більше таких перлин лірики, які подарував нам Т. Шевченко, потрібен відповідний настрій. Тож пропоную вам переглянути презентацію «Кольоровий настрій» і визначити колір свого настрою.



(Перегляд презентації «Кольоровий»)

2.Актуалізація опорних знань

Перш, ніж ми перейдемо до вивчення нового матеріалу, пригадаймо, що ми вивчили з біографії Шевченка на минулих уроках, літературознавчі терміни, з якими будемо працювати на сьогоднішньому уроці, твори поета, розглянуті на попередніх уроках. У цьому нам допоможе тестування (проводиться тестування учнів за допомогою програми Test-w)



3. Оголошення теми і мети уроку

Отже, темою нашого сьогоднішнього уроку є… запишіть її до зошитів.



Слайд1 (Показ презентації Урок № 3)

Мета уроку -…



Слад 2

3. Вивчення нового матеріалу

1.Розповідь учителя про історію написання поезії (одночасно демонструються відповідні слайди презентації)

Психологи стверджують, що народженню музичного, мистецького чи поетичного шедевру передує велика душевна драма, психологічне потрясіння, що стається в житті митця. Тільки переживши таке, людина здатна по-іншому подивитися на світ, відкрити для себе і для загалу його нові грані, образи.

Так сталося і з Тарасом Шевченком перед написанням поезії «Садок вишневий коло хати». Молодий, нарешті вільний від кріпацтва поет після довгої розлуки нарешті на рідній землі, у колі друзів та людей, що цінують його творчість. І тут через підлий донос його заарештовують, відправляють до тодішньої столиці імперії.

Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

А тепер уявіть холодні мури Петропавловської фортеці, куди відправили заарештованого Шевченка. Поетові до сих пір гріють душу спогади, в уяві постають милі серцю місця. І народжується вірш, якому судилося стати шедевром.



2. Первинне прочитання поезії вчителем (Перед цим дітям демонструється відеофільм «Садок вишневий коло хати» що є ілюстрацією поезії)

3. Робота над розкриттям ідейно-художнього змісту поезії у групах

Щойно ви переглянули коротенький фільм, що показав, які асоціації викликала поезія «Садок вишневий коло хати» в уяві його автора.

Домашнім завданням вам було підготувати ілюстрації до поезії, на основі яких кожна з груп може створити свій діафільм за однією зі строф, передавши в ньому свої враження від поезії. Крім того, у групах виконаєте ще ряд завдань (Слайд 6), успішно впоравшись з якими, ви зможете дати відповідь на запитання: у чому ж унікальність цього маленького шедевру великого поета.

Завдання для роботи у групах

1.Навчитись виразно читати строфу поезії, обрану для групи, з метою озвучення створеного діафільму.

2. Записати строфу поезії до зошитів, виділити зорові та слухові образи, позначивши їх різними кольорами.

3. Визначити засоби творення образів, занісши результати роботи до розданих таблиць.



4. Закріплення нового матеріалу

Розв’язання проблемних завдань

Ви попрацювали у групах, впорались із запропонованими завданнями, тож можете дати відповідь на запитання:

- у чому ж унікальна краса поезії «Садок вишневий коло хати»? (краса поезії у природному поєднанні образів, близьких та рідних кожному українцеві, умінні у звичайному побачити прекрасне, неповторне)

- що є головною думкою поезії? (уславлення краси природи рідного краю)

- чому поезію називають візитною карткою України?

5.Підсумок уроку

Методика «Незакінчене речення»

Слайд 7

Підберіть закінчення до запропонованих на дошці речень



  1. Поезія «Садок вишневий коло хати» допомогла мені…

  2. Найбільше у поезії мене вразило те, як…

  3. Слухаючи поезію, я відчувала…

  4. Після цього уроку я зрозумів, зрозуміла, що…

  5. Найбільше на уроці сподобалося…

  6. Про цей урок я розкажу своїм…

6. Оцінювання роботи учнів на уроці

7.Домашнє завдання

Слайд 8

Вивчити напам’ять аналізовані поезії Т. Шевченка



Використана література

  1. Кривобокова А. І., Шленьова М. Г. Усі уроки української літератури. 5 клас. – Харків: Видавнича група «Основа», 2013. – С.261-277.

  2. Рой В. Українська література. Уроки за новою програмою. 5 клас. – К.: Редакції газет гуманітарного циклу, 2013. – С.81-90.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка