Рубіжанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4Скачати 91.12 Kb.
Дата конвертації28.02.2019
Розмір91.12 Kb.
ТипПояснювальна записка


Рубіжанська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4

Рубіжанської міської ради Луганської області


Керівник гуртка:

Самойленко Світлана Павлівна

2013

Пояснювальна записка
Серед різноманіття видів творчої діяльності однім являється ліплення. Цей вид діяльності пов'язаний з емоційною стороною життя людини, в ній знаходять своє відображення особливості сприйняття людиною навколишнього світу : природи, громадського життя, а також особливості розвитку уяви. У ліпленні проявляються багато психічних процесів, але, мабуть, найяскравіше - творча уява і мислення.

Ліплення - корисне зайняття для дитини, одно із засобів естетичного виховання - допомагає формувати художній смак, учить бачити і розуміти прекрасне в житті, що оточує нас, і в мистецтві. Відтворюючи той або інший предмет з натури, по пам'яті або по малюнку, діти знайомляться з його формою, розвивають спостережливість, дитячу фантазію.

Ліпити можна з різних пластичних, екологічно чистих матеріалів, які набувають в процесі ліплення задуманої форми і зберігають її на довгий час.

Останніми роками стало дуже популярним матеріалом для ліплення, особливо серед дітей, солоне тісто. Цьому виду творчості придумали сучасну назву - "Тістопластика", "Біокераміка".

З давніх часів в Україні вико­ристовували тісто для виготовлення своєрідних іграшок. Ластівки, голуби, зайчики, собачки, олені, свинки, корівки з тіста мали ритуально-обрядове походження — їх застосовували для закликання вес­ни або для різдвяних привітань.

Техніка ліплення проста, її неважко освоїти, якщо під рукою є сіль, борошно, вода.

Тісто - матеріал дуже еластичний, легко набуває форми і вироби з нього досить довговічні. Це універсальний матеріал, який дає можливість утілювати найцікавіші і складніші задуми.

Тістопластика досить новий вид прикладного мистецтва : • сприяє концентрації уваги, примушує зосередитися на процесі виготовлення, щоб отримати бажаний результат;

 • стимулює розвиток пам'яті, оскільки дитина, щоб зробити виріб, повинна запам'ятати послідовність її виготовлення, прийоми і способи складання;

 • удосконалює трудові уміння, формує культуру праці;

 • має величезне значення в розвитку конструктивного мислення, творчої уяви, художнього смаку;

 • у дітей удосконалюється дрібна моторика рук, що у свою чергу благотворно впливає на стан мовних умінь і навичок дітей

Солоне тісто має дивовижні властивості: м'якістю, пластичністю, простотою використання, доступністю і дешевизною. До того ж нефарбоване солоне тісто не бруднить одяг і руки дитини.

Фігурки, картини, панно - все можна зробити з солоного тіста. Потрібні тільки фантазія, художній смак та умілі руки. Малюки здатні виліпити грибок, їжачок, ялиночку, овочі і фрукти, а хлопці старше можуть скласти композиції з казок або натюрморт. Дорослі люди, спробувавши цю дитячу забаву, не залишаються до неї байдужими. Роботи з солоного тіста викликають захоплення і бажання негайно зайнятися цією творчістю. В усякому разі, приготувати виріб в якості подарунка здатний кожен.

Мета цієї програми - формування художньо-мистецьких здібностей через забезпечення емоційне - образного сприйняття дійсності, розвиток естетичних почуттів і представлень, образного мислення і уяви.

Розвиваючі завдання:


 • навчити ліпленню з солоного тіста, розвиваючи не лише мову, художні здібності, але і абстрактне і логічне мислення, уяву;

 • підвищувати сенсорну чутливість(здатність тонкому сприйняттю форми, фактури, кольору, ваги, пластики, пропорцій);

 • розвивати загальну умілість, дрібну моторику, а також просторове мислення і уяву;

 • формувати уміння планувати роботу по реалізації задуму, передбачати результат і досягати його, при необхідності вносячи корективи в первинний замисел;

 • розвивати аналітичні здібності, пам'ять, увагу, волю, окомір, просторова уява дрібну моторику рук, співмірність руху рук, образне і логічне мислення, художній смак школярів.

Виховні завдання:

 • виховувати працьовитість, терпіння, акуратність, усидливість, цілеспрямованість, критичність, естетичний смак, почуття задоволення від спільної роботи;

 • виховувати почуття взаємодопомоги і колективізму.

На зайняттях використовуються як індивідуальні, так і групові і колективні форми роботи.

Кожне зайняття, як правило, включає теоретичну частину і практичне виконання завдання. Теоретичні відомості - це пояснення нового матеріалу, інформація пізнавального характеру, загальні відомості про предмет виготовлення. Практичні роботи включають виготовлення, оформлення виробів.

Учні придбають необхідні в житті елементарні знання, уміння і навички роботи з пластичним матеріалом в техніці тістопластиці.

В процесі зайняття, накопичуючи практичний досвід у виготовленні іграшок, гуртківці від простих виробів поступово переходять до освоєння складних, від зміни якихось деталей іграшки до моделювання і конструювання нових іграшок, тематичних композицій.

Програма "Ліплення з тесту" розрахована на 74 години (1 - 4 класи), зайняття проводяться 2 рази в тиждень. Термін навчання – 1 рік.Мета гуртка «Майстриня» залучити гуртківців до активної праці, прищепити любов до народної культури, збагатити духовний світ дітей, навчити їх розуміти прекрасне, цінувати його, створювати самим. Формувати практичні навички художньо-творчої діяльності, розуміння зв’язку художньообразного вирішення твору з ідеєю та задумом. Розвивати асоціативне, нестандартне, композиційне, об’ємно-просторове мислення, почуття форми, руху, матеріалу, кольору, розвивати конструктивні вміння. Виховувати бережливе ставлення до предметів і засобів праці, культуру побуту.

Орієнтовний тематичний план занять

з/п


Назва теми

Кількість годин

разом

теорія

практика

екскурсія

1

Вступне заняття.

1

1

-

-

2

Природні багатства рідного краю.

13

1

11

1

3

Народна іграшка, сувенір

12

1

11
4

Народні традиції: оздоблення житла на Різдвяні свята.

23

2

20

1

5

Готуємось до Великодня.

15

1

13

1

6

Весна іде, красу несе.

8

1

7
7

Підведення підсумків та проведення виставок дитячих робіт.

2

1

1

-

Всього:

74

8

63

3


ПРОГРАМА1. Вступне заняття

Знайомство з гуртківцями. Обговорення плану роботи гуртка. Техніка безпеки. Розподіл доручень та визначення робочих місць. Знайомство з солоним тістом як з основним матеріалом для ліплення. Техніка безпе­ки під час роботи з солоним тістом.


2. Природні багатства рідного краю
Бесіда: «Без верби і калини – нема України». Розгляд робіт, виготовлених з соленого тіста. Техніка виконання робіт з солоного тіста. Екскурсія в парк; збирання матеріалу для виготовлення робіт під час занять (листя, шишки, сухоцвіт та інше). . Робота в техніці тістопластика. Ліплення дерев: «Тополя», «Ялинка», «Берізка». «Квіти на камені». Створення аплікації з тіста на пластинці «Калина».
3. Народна іграшка
Бесіда: «Українська народна іграшка». Опішнянська іграшка та розпис. Подільські та вишнівецькі забавки. Гуцульські іграшки з сиру. Сучасна авторська іграшка. Виготовлення іграшок «Коник», «Птиця», «Рибка», «Собачка», «Зайчик». Свистунці: гуска, качка, курка. Використання українського орнаменту в прикрасах іграшок. Виготовлення іграшки - сувеніру для молодших дітей дитячого садочку.
4. Народні традиції оздоблення житла на Різдвяні свята
Бесіда «Зимові свята». Виготовлення різдвяних композицій у традиціях різдвяного дідуха. Підготовка матеріалу та робота над композиціями. Участь у міському етапі конкурсу «Букет замість ялинки». Ліплення іграшок: «Новорічна ялинка», «Снігур», «Сніговик». Створення композицій «Зимовий лес», «Засніжене містечко».

Бесіда: “Вертеп”, “Колядки”. Самостійна робота, присвячена Різдвяним святам. Розробка ескізу, робота над ним. Творча колективна робота “Над Вертепом зірка ясна засіяла». Різдвяна виставка робіт. Відвідування виставці «Різдвяна зірка» у міському музею.


5. Готуємось до Великодня
Бесіда: «Традиції Великодня в Україні». Різновид писанок. Писанка з солоного тіста. Творча робота “Писанка”. Розробка ескізів та робота в матеріалі. Українська символіка писанки.

Виготовлення Великодніх композицій з використанням писанок. «Кошик з писанками». «Великоднє дерево». Самостійна робота зі створення Великодній композиції. Відвідування міського художнього музею.


6. Весна іде, красу несе
Бесіда: «Українські народні легенди про весняні квіти». Виготовлення сувеніру «Квіти на камені» до 8 Березня. Ліплення весняних квітів: пролісок, конвалія, нарцис, фіалка, тюльпан для використання у композиціях «Квітуча Україна», «Весняні квіти», «Український дівочий вінок», «До Дню Перемоги».
7. Підведення підсумків та проведення виставок дитячих робіт
Підведення підсумків роботи гуртка за навчальний рік. Проведення виставки. Рекомендації для самостійних творчих робіт учнів.
Література:

Кудикіна Н. Підготовка вчителя до використання в виховному процесі традиційної української іграшки // Трудова підготовка в закладах освіти.— 2004.— № 2, С.26—31.

Шарабура О. Народне мистецтво в естетичному вихованні дітей // Нова педагогічна думка: Науково-методичний журнал. - 2004. -№2 - С. 94-98.

Шуль Я.М. Орієнтовні програми для гуртків позашкільних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл. – Т.: Астон, 2003. – 112 с.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка