Розділ І читання І діти: діапазон бібліотечних ідей І можливостей ―2 читання – важлива складова життя дитини ―3 Бібліотека відкритий світ ідей ―4 Розділ ІІСкачати 196.94 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір196.94 Kb.


Зміст

Вступ ―1


Розділ І

Читання і діти: діапазон бібліотечних

ідей і можливостей ―2

1.1 Читання – важлива складова життя дитини ―3

1.2 Бібліотека - відкритий світ ідей ―4

Розділ ІІ

Три складові заохочення дітей до читання ―5

2.1 Школа і родина ―5

2.2 Медіапростір шкільної бібліотеки ― 13

2.3 Бібліотека + Інтернет= Сучасна бібліотека ―14

Розділ ІІІ

Висновки та пріоритетні ідеї й можливості

у роботі бібліотеки. ―16

Дитина, мов чиста книга, і я, бібліотекар, повинна замислитись, що я напишу в цій книзі життя. Чи стане кожна її сторінка важливою і цікавою, чи залишиться чернеткою з почерканими й заплямованими сторінками…

Оскільки дитина проводить половину свого часу в школі я, бібліотекар, несу відповідальність за дитячу душу.

Я прагну, щоб дитина жила у світі книжок, адже хороша книга – це ковток води для спраглого, це друг і порадник. З її героями можна помандрувати у різні кінці світу, побути у минулому та майбутньому. Можна навчитися розрізняти добро, зло, можна запобігти помилкам, а можна й просто насолоджуватися словом.

Як же поєднати дитину і книгу? Як віднайти ту єдину – найкращу кожному читачеві? Чи є сьогодні для кожної дитини потреба читати такою ж важливою?

Тема: «Читання і діти: діапазон бібліотечних ідей і можливостей» є надзвичайно актуальною, тим більше, проблема, над якою працю, майже співзвучна: «Шкільна бібліотека як центр інформаційно – освітнього середовища для всебічного і гармонійного розвитку особистості».

Я хочу жити в країні розумних, освічених і культурних людей, то ж мушу потурбуватися про те, щоб щоденне читання стало пріоритетним у наших домівках, школах, у яких вчаться наші діти. Тому усі ідеї і можливості шкільної бібліотеки направлені на залучення дітей до читання,підвищення інформаційної освіти школярів.

Працюючи над конкурсною роботою, ставлю перед собою такі завдання:


 • проаналізувати власний досвід з питання бібліотечної та інформаційної культури користувачів бібліотеки;

 • вивчити основну методичну літературу з даної проблеми;

 • показати світ можливостей шкільної бібліотеки по залученню дітей до читання

 • намітити перспективи на майбутню роботу по залученню дітей до читання

Мета роботи : узагальнити власний досвід з обраної теми, показати різні ідеї та можливості шкільної бібліотеки, передати власний досвід колегам по залученню дітей до читання.

Розділ І

Читання і діти: діапазон бібліотечних

ідей і можливостей

  1. Читання – важлива складова життя дитини

Читання є основою опанування всіх наук, розвитку людського інтелекту.

Ввести кожного учня у світ читання, виховати любов до книжки, зробити читання провідною зіркою в інтелектуальному житті — це залежить від бібліотекаря, від того, яке місце в його власному духовному житті займає книжка.

Залучаючи дітей до читання, не потрібно примушувати дитину читати, а лише стимулювати цей процес. Дуже важливо, щоб тема читання дітей вирішувалась у тісній співпраці із сім’єю та вчителями, з використанням діапазону бібліотечних ідей та можливостей.

Завдяки читанню людський мозок працює краще. Відмовитися від читання, відповідно, - відмовитися від програми вдосконалення мозку. Щоб люди читали, їх потрібно заохочувати.

Гірко усвідомлювати, що у ХХІ столітті доводиться говорити про зниження інтересу до читання, але «часи не обирають», а моя професія бібліотекаря покликана завжди ріднити дитину і книгу.

За останнє десятиліття я – бібліотекар  почала розуміти: для того, щоб задовольнити читача, завоювати репутацію, отримати схвалення своєї діяльності на різних рівнях, недостатньо надати послугу, якісну за змістом. Важливо й те, щоб ця послуга була сучасно оформлена, подана в хорошому інтер’єрі бібліотекарем, який уміє спілкуватися з дитиною.


Не завжди дитина піде в бібліотеку, якщо їй розповісти, що там дуже кваліфіковано та швидко видають бібліографічні довідки. А ось якщо ви додасте, що там затишно, є зручні, оснащені сучасним обладнанням комп’ютерні місця, а працівник одягнений в елегантний костюм, більш імовірно, що до вашої рекомендації прислухаються. Пора вчитися бути нескромною! Але з чого ж почати?
1.2 Бібліотека - відкритий світ ідей

Щоб залучити дітей до читання, варто створити позитивний імідж бібліотеки. Для цього я організувала рекламну кампанію оновленої шкільної бібліотеки.


Почала, мабуть, з визначення того, що я хочу створити за допомогою реклами. Мета шкільної бібліотеки  – допомогти книжці витримати конкуренцію з відео, комп’ютерами та Інтернетом; створити бібліотеку, яка бажає поборотися за місце на ринку послуг, визнає, що світ змінився, і буде намагатися змінитися сама. Інакше кажучи, мені був потрібен бренд! Це те, що учні відчувають, коли чують про шкільну бібліотеку або бібліотекаря.

Мною були проведені конкурси на створення логотипу та слогану бібліотеки.

Слоган бібліотеки: « Читай! Пізнавай! Твори!»

Я винахідлива! Буваю різною. Що б я не робила, роблю це добре, тому що всі рекламні акції впливають на імідж шкільної бібліотеки.

Наша бібліотека сьогодні максимально наближена до читача-учня. Вона знаходиться на першому поверсі, має три зали, книгосховище, вона доступна для всіх, і всі бібліотечні послуги безкоштовні. Стиль бібліотеки формує перш за все її вигляд – ошатний, продуманий інтер’єр, який прикрашають квіти , фотографії, картини, дитячі малюнки, куточок народного побуту. Привертає увагу читачів неголосна музика, яка лине на перервах.

На видному місці у бібліотеці знаходяться інформаційні довідники, виготовлені читачами і мною… • Портфоліо бібліотеки

 • Історія бібліотеки

 • Видатні люди – гості нашої бібліотеки

У бібліотеці я подбала про зручне облаштування внутрішнього простору бібліотеки для максимального розкриття фонду. Виділила зони:

 • обслуговування – абонемент (Додаток 1)

 • інформаційну – довідкові матеріали

 • ДПА – каталоги ,картотеки

 • Читальна зала – «Витоки» (Додаток 2)

 • Рекреаційна кімната «Книжкова республіка - міністерство читання, ввічливості, розваг» (Додаток 3)

Поступово відходить у минуле імідж бібліотеки, як сховища документів та матеріалів на паперових носіях, усе більше зростають потреби у використанні

електронних ресурсів. Сучасні діти і підлітки також змінюють уявлення про бібліотеку. Використання найсучасніших інформаційних технологій стало потребою створення у шкільний бібліотеці інформаційно – бібліотечного центру. Бібліотека забезпечена телевідеотехнікою, підключена до мережі Інтернет.


Розділ ІІ

Три складові заохочення дітей до читання

Створивши затишний осередок культури у школі, я виробила три потужні складові заохочення до читання. (Додаток 4)


2.1 Школа і родина

Найбільш дієвий — школа. Потрібна збалансована цікава шкільна програма. Вона повинна вести від простіших до більш складних і цікавих текстів. Є маса вартісних текстів, які в школі належать до позакласного читання.

Для того, щоб заохотити людей читати, їх треба заохотити читати в школі. Паперовий формат книжки – це святий для мене формат, я її дуже люблю тримати, нюхати, гортати, але для сучасних дітей я б хотіла мати електронні книжки й електронні підручники, які будуть мати мультимедійні вкладення, цікавинки, через які дитина зможе навчатися та знайомитися зі світом, бо ці діти інші.

Зараз дуже важливо відкрити шлюзи для того, щоб хороша дитяча книжка потрапила до шкільної бібліотеки. Я з нетерпінням чекаю на хрестоматії для 1-2 та 3-4 класів з творами сучасних українських письменників. У бібліотеці за підтримки батьківського комітету та адміністрації школи щорічно проводиться до Дня бібліотек акція « Сучасна книга – шкільній бібліотеці».

Цьогоріч було започатковано акцію «Подаруй книгу з власним автографом». Читачі із задоволенням дарували книги з підписом і побажаннями шкільній бібліотеці. А вдячні школярі із великою цікавістю гортали нові книжки, читали їх та роздивлялися ілюстрації, сперечалися, яка із книжок є найкращою. Шкільна бібліотека збагатилася творами В. Рутківського, Зірки Мензатюк, Сашка Дерманського. (Додаток 5)

За результатами проведеного моніторингу соціального дослідження старшокласників у школі, учні поставили читання після спілкування з друзями, прослуховування музики, комп’ютерних ігор… Наші підлітки ледве прочитують дев’ять книг протягом року, що викликає занепокоєння і вимагає розширення бібліотечних можливостей у співдружності учителів і батьків з метою до залучення до читання.

Шкільна бібліотека завжди знаходиться у стадії розвитку. У наш час, коли постійно відбуваються зміни у суспільстві, змінюється і бібліотека, вона має забезпечити духовний розвиток особистості дитини, не відкидаючи старих традицій, формувати нові, навчати любити книгу і читання.

Я виробила прийоми залучення читачів до книги: • інсценівки за книгами;(Додаток 6)

 • конкурси читців та малюнків; (Додаток 7)

 • створення альбомів власних ілюстрацій до творів;

 • зустрічі з письменниками; (Додаток 8)

 • книжкові виставки

 • екскурсії до бібліотек

 • читання улюбленої книжки вголос

 • бібліотечні уроки

 • літературні посиденьки

 • літературні марафони

 • засідання круглого столу

Щоб поєднати дитину і книгу необхідно дитину зацікавити .

Книжкова виставка – це своєрідна візитна картка бібліотеки Узинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 . У наш час є ряд обставин, які примушують по новому дивитися на організацію та використання книжкових експозицій. Це пов'язано з великою кількістю нової літератури, зайнятістю сьогоднішніх читачів, з пониженою увагою дітей до читання, з більш утилітарним підходом деяких читачів до вибору книг.

Саме сьогодні створюється нова модель шкільної бібліотеки, де особлива роль надається організації бібліотечного простору. Ведучи пошук інноваційних форм роботи з книгою, треба брати до уваги , що 80% інформації дитина сприймає за допомогою зору. Тому нетрадиційно розставлені стелажі, тематичні полиці, яскраві, цікаві, актуальні виставкові композиції нашої бібліотеки відіграють важливу роль у популяризації книги і читання. (Додаток 9)

Сучасна книжкова виставка нашої бібліотеки комфортна, доступна, актуальна, наочна, цікава та естетично оформлена.

Моя творчість і фантазія створили багато видів і типів книжкових виставок.
     Книжкові інсталяції - інноваційні форми роботи бібліотек, метою яких є популяризація книги та залучення до читання. Ці неформатні книжкові виставки привертають увагу всіх, хто відвідає  бібліотеку, та  занурюють їх в атмосферу особливого ставлення до книги.  Це просто  рай для справжніх  книголюбів  та джерело креативних ідей для бібліотекарів.

(Додаток 10)

Добре сформований фонд періодичних видань захоплює наших читачів. Вони хочуть все пізнати: яким буде цей світ, що станеться з нашою планетою, Всесвітом, як живуть люди сьогодні і що їх хвилює. Маленькі і дорослі знаходять собі журнали до душі. Періодика вчить спілкуватися, навчатися один в одного, пізнавати нове й цікаве. Найсвіжішу інформацію діти отримують з періодичних видань, які є у фонді шкільної бібліотеки «Яблунька», «Пізнайко», «Барвінок», «Професор Крейд», «Однокласник», «Сила знання». (Додаток 11)

Я завжди майстер своєї справи – ерудит, який налаштовує юних читачів на плідну працю з книгою, сам компетентний читач. До бібліотеки заходять за допомогою. Бібліотека - це місце неформального спілкування, а діти - співрозмовники. І коли звучать слова: « Я хочу прочитати книгу. Яку ви мені порадите?» - це найвища нагорода для мене. Це стимул для мого професійного зросту. Я стаю певним чином наставником, порадником читачеві, формую естетичний смак, розвиваю почуття слова, історизм мислення, допомагаю мислити тим, хто хоче мислити. Діалог в бібліотеці веду тактовно та делікатно, не нав’язуючи своєї думки.

Для мене дуже важливі і таки форми етикету, як точність, обов’язковість, пунктуальність. Усі бесіди, екскурсії, засідання круглих столів, літературні ранки починаються у нас вчасно. У бібліотеці я відкрита для наших читачів, з посмішкою готова виконувати їхні запити. (Додаток 12)

Любити читати - це вміти працювати з науково – популярною, довідковою літературою, самій дитині знаходити потрібну інформацію. Важливу роль у процесі формування пізнавальних інтересів, самостійності мислення, прагнення до самоосвіти відіграють бібліотечно – бібліографічні уроки.

Головна ідея у проведенні бібліотечних уроків - формування ставлення до бібліотеки як до невичерпного джерела інформації, культурного центру та духовного осередку, де можна не лише поповнити свої знання, а й відпочити, поспілкуватися з однодумцями та опонентами, знайти нових друзів. (Додаток 13)

Щоб добре вчилися наші діти, багато й продуктивно читали, необхідно поєднати зусилля шкільної бібліотеки та вчителів.(Додаток 14)

Плідна спільна робота вчителів і бібліотекарів призводить до більш високих результатів учнів у навчанні. Шкільна бібліотека орієнтує учителів на використання літератури, яка сприяє вчити по-новому, а дітей – вчитися з інтересом. Для успіху дітям і вчителям потрібні бібліотечні ресурси – книги, журнали, медіа.

Взаємодія мене й вчителів направлена на такі перспективні аспекти:

- розвивати й навчати школярів, покращувати їх успішність з усіх предметів навчального плану;

- прищеплювати інформаційні навички та інформаційні знання учням;

- розвивати в учнів допитливість і виховувати в них здатність до критичного й творчого використання інформації;

- розробляти програми читання й долучати до сприйняття цінностей світової культури;

- залучати до читання учнів різного віку;

- упроваджувати в програму бібліотечних уроків інформаційні технології;

- доносити до батьків значення шкільної бібліотеки, важливість сімейного читання.

Можливістю залучати дітей до читання, мати високі досягнення я завдячую адміністрації школи, яка завжди уважно ставиться до потреб і проблем бібліотеки. Це говорить про правильне розуміння важливої ролі і місця бібліотеки в організації освітнього простору сучасної школи. При першій можливості виділяються кошти на розвиток фонду, на розширення переліку передплатних періодичних видань. В останні роки придбано нові сучасні стелажі і книжкові вітрини, підключений Інтернет. Я член педагогічної ради, беру участь у підготовці педрад, складаю списки рекомендованої літератури по темах педрад.

Будь-яка галузь знань: чи то математика, чи географія, чи фізика, чи історія, чи біологія, - готує нас до найкращого сприйняття книг. Книги навчальні та книги для дозвілля у шкільній бібліотеки тісно пов’язані між собою.

Бібліотека нашої школи дозволяє дітям подорожувати у захоплюючій світ знань, повен відкриттів, учить їх задавати питання і знаходити відповіді. Я постійно працюю над тим, щоб бібліотека створювала середовище, яке сприятиме дітям досягати успіхів у навчанні, а вчителям - високої якості навчання.

Бібліотека Узинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 дає можливість розкривати таланти кожного читача. «Той, хто читає - багато знає» - ця народна мудрість підтверджена успіхами наших дітей. Активна читачка Підгорна Олександра – переможець Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури, переможець Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика . (Додаток 15)


Наші читачі посідають призові місця у районному літературно – краєзнавчому огляді «Юний літописець». Діапазон бібліотечних можливостей допомагає підготувати учнів до участі в конкурсах, олімпіадах, написанні робіт МАН. Таким чином залучення дітей до читання сприяє розвитку їх творчості.

Спочатку треба вчитися, а потім уже читати. Це - закон, адже дитина, щоб прилучитися до чарівного світу книг, повинна насамперед подолати грамоту, мусить навчитися читати. Найбільшу увагу я надаю читачам молодших класів. Дуже важлива перша зустріч з першокласниками.

А ще доброю традицією є знайомство з вихованцями дитячих садочків «Сонечко» та «Зірочка» та екскурсії до бібліотеки. (Додаток 16)

Тут у пригоді стала кімната книжкової республіки читання, де малеча слухає казки, робить перші спроби театрального мистецтва в ляльковому театрі, співає пісень з дитячих мультиків. Наступний крок цих дітлахів – попросити батьків привести їх до бібліотеки, щоб вони стали нашими читачами.

Учні перших класів з захопленням беруть участь у вікторинах, конкурсах. Уже на першій екскурсії знайомляться з книжковим королівством кабінету №1 у школі. Дуже важливо, щоб привітність, увага, любов до маленького читача допомогла йому у майбутньому відчути себе значимою особистістю.

Багаторічною традицією нашої бібліотеки стало свято «Посвята в читачі» (Додаток 17) .Щорічно другокласники, наші маленькі читачі, поповнюють читацьку громаду шанувальників книги. Допитливі, цікаві, непосидючі хлопчики та дівчатка на святі дізнаються про правила користування книгою та шкільною бібліотекою, дарують бібліотеці найулюбленіші книги з домашніх бібліотек. (Додаток 18)

А скільки нових слів тепер знають другокласники – читальна зала, абонемент, читацький формуляр…

Записавшись до шкільної бібліотеки, діти обіцяють бути активними читачами, берегти книгу. Яким захоплюючим для маленьких читачів є читання вголос. Діти залюбки слухають твори українських письменників, а я, бібліотекар, знаходжу «родзинки» у кожному творі і використовую ці епізоди для зацікавлення учнів. Діти люблять виразно, артистично читати найяскравіші сторінки творів , граючись у ляльковому театрі.

Сьогодні я веду мову не про кількість прочитаних книг, швидкість читання, а розуміння, осмислення прочитаного. Допомагають мені в цьому ілюстрації в книзі. Для маленьких читачів велике виховне значення мають ілюстрації. Кольорова книга стає зрозумілою і цікавою завдяки малюнкам. Мої читачі залюбки роблять ілюстрації до творів Т. Шевченка, Л.Костенко, В. Сухомлинського. У бібліотеці проходять виставки ілюстрацій до книг Г.Х. Андерсена « Пензлик художника творить книгу».

Читач ХХІ сторіччя - якісно новий тип читача. Змінилися пізнавальні та читацькі інтереси підлітків, джерела одержання інформації. Однією з основних тенденцій читання учнів старших класів стало домінування « програмного» читання над читанням «для душі», « за інтересами». Сучасні діти не прагнуть прочитати твори цілком, а читають у скороченому варіанті. Молодь не перестає читати – просто її читання стає іншим, а саме більш індивідуальним, інформаційним і поверхневим. Читання - це робота, до якої не можна силувати, адже дієслово «читати» не визнає наказового способу.

У керівництві дитячим читанням я, бібліотекар, користуюся мудрими порадами французького дитячого письменника, професора філології Даніеля Пеннака. Він проголосив невід’ємні права читача (якими б парадоксальними вони мені не здавалися): • Право не читати.

 • Право перескакувати [по книзі].

 • Право не дочитувати.

 • Право перечитувати.

 • Право читати що завгодно.

 • Право читати де завгодно.

 • Право читати вголос.

 • Право мовчати про прочитане.

Ці права вільного вибору мають дорослі, тож їх обов’язково треба надати і дітям, якщо я взагалі хочу, щоб вони читали, не звинувачували мене в лицемірстві і використанні подвійних стандартів.

Пропагуючи книгу і читання я постійно повинна вивчати думку читачів про літературу, виявляти їх пристрасті та оцінки. Для цього у шкільної бібліотеці проводяться такі Бліц – опитування: « 10 книг, які вразили вас», « У моїй родині читають..», « Ти і твоя бібліотека».

Інтереси наших учнів представлені у діаграмах: (Додаток 19)

У вихованні любові до книги в дітей шкільного віку має значення наявність хороших дитячих книг удома. Виховання інтересу до читання легше проходить у тих родинах, де дорослі самі люблять читати. Тому батьки стають найважливішими союзниками бібліотекаря. Я впроваджую сімейні читацькі формуляри, виступаю на батьківських зборах, проводжу сімейні марафони читання, даю поради батькам : • Намагайтеся, щоб діти розповідали про прочитане,

 • Жваво цікавтеся сюжетом книги.

 • Читайте вголос - це корисне тренування для дітей, вони звикають читати голосно, виразно, чітко.

Добре, якщо для дитини виписали дитячий журнал. Їх зараз друкується чимало. Даруйте книги дітям, і вони завжди будуть чекати зустрічі з книгою.

Тандем бібліотекар – учитель – батьки дає добрі паростки і ріднить дитину з книгою.2.2 Медіапростір шкільної бібліотеки

Сьогодні, я, шкільний бібліотекар, беру в союзники по залученню дітей до читання телебачення. Навчальне телебачення, як і бібліотека, розвиває у дітей задатки пізнавальної діяльності, одночасно прагнучи до раннього виявлення здібностей у окремих учнів, і створює можливості для їх подальшого розвитку. Цим телебачення допомагає бібліотеці.

Для цього у бібліотеці створена постійно діюча викладка «Книга, прочитана екраном» і працює кінозал. Переглянувши фільми за шкільною програмою вдома, чи в читальній залі бібліотеки, діти залюбки беруть читати книги. («Тіні забутих предків» М. Коцюбинського, «Воскресініння розстріляного відродження», «Пригоди Тома Сойера» М. Твена). Я рекомендую телевізійний проект «Книголав.com.ua», у якому авторитетні люди кажуть: «Я прочитав таку-то й таку книжку за минулий тиждень». Проект надихає реальним прикладом, реальних людей, які досягнули успіху і на яких хочеться рівнятись підліткам. А ще раджу «Книголав.com.ua» тому, що він допоможе у виборі книг, стане майданчиком для обміну думками, діалогом про книги та, завдяки відомим людям, котрі вже долучилися до проекту, все більше українців почнуть читати.

Відомо, що дитяче мислення образне. Телебачення, працюючи за допомогою зображення, розвиває образне мислення як основу пізнавальних здібностей. Телебачення може допомогти розвинути дитячу фантазію та уяву, використовуючи для цього в першу чергу фантастичні пригоди в світі науки. Бібліотека постійно поповнює універсальну колекцію медіаресурсів з усіх галузей знань: природничих, технічних, гуманітарних.

У дитячому віці духовний і розумовий розвиток відбувається стрімко. Два роки - і вже гігантська різниця інтересів і кругозору. Тому освітні телепередачі у бібліотеці строго диференційовані і розраховані на певну вікову групу.

Телебачення у бібліотеці для тих, хто вчиться. Воно не скасовує і не замінює книгу , а тільки включає деякі їх форми в нові системи комунікацій, трансформує, модифікує, модернізує їх. (Додаток 20)

Навчальне телебачення створено не для заміни бібліотекаря, вчителя, а їм на допомогу. Ніякі успіхи в розвитку засобів масової інформації не в змозі замінити спілкування учня і бібліотекаря, їх безпосередню, живу бесіду. Жива розмова бібліотекаря і учня має ряд переваг, до числа яких належить можливість безпосередньої дискусії.

Якими б не були цікавими та захоплюючими телепередачі, та освітні фільми, я раджу для вироблення свого судження і відтворення повної картини людині необхідно звернутися до першоджерел - до книги.


2.3 Бібліотека + Інтернет= Сучасна бібліотека

Третій шлях — Інтернет і соцмережі. Сьогодні Інтернет – основний постачальник знань та інформації. Знадобилося якихось три десятки років, щоб світ став іншим, з’явилася жорстка конкуренція комп’ютера з книгою, а ще й із ситуацією, коли нові сучасні книги не завжди доступні. Інтернет поставив перед людьми такі питання, на які відповісти не просто. Він надав необмежений доступ до інформації, скоротив відстань між людьми до мінімуму, але водночас віддалив їх один від одного.«Винуватцями» відлучення дітей від читання науковці називають комп’ютер, Інтернет. Утім я, шкільний бібліотекар, дійшла висновку, що краще не звинувачувати комп’ютер, Інтернет у витісненні книги із життя читача, а використовувати на користь читанню. За статистикою, Facebook має 1,5 млн. українських акаунтів і Vkontakte – 6 млн. Це доволі велика територія. Велика спільнота, де читають. На Фейсбуці з'являються більш авторитетні люди, хто має більше френдів, хто більш видимий у мережах, кого більше читають. Тут можна бути впевненим у тому, що країна не прямує до якогось тотального невігластва. Певна група людей читає і читатиме. Через соцмережі читання стає ширшим феноменом. Багато людей почали читати електронні книжки. Витягують з мережі тексти чи купують їх. І читають. Це нова хвиля. Приблизно 20% людей читають в мережі.
Реалії сучасного світу вимагають, щоб кожен учень умів шукати і знаходити в світовому інформаційному просторі якомога повнішу інформацію з його запиту з тим, щоб глибоко вивчити пропонований матеріал і виробити власну думку. Але варто пам'ятати й про те, що «всесвітня павутина» може видати неперевірену інформацію. Тому до Інтернету завжди потрібно ставитися дуже уважно. Адже від знайденої за допомогою Інтернету інформації читач переходить до книжкових полиць. Це в дорослому житті допоможе йому стати повноправним громадянином інформаційного суспільства. Для цього я проводжу спеціальні уроки, розвиваючи в учнів необхідні навички і прищеплюючи їм смак до інформаційної роботи. (Додаток 21)

Зараз говорять про формування нової моделі читання: інтерес викликає аудіо книга й читання з комп'ютера. Суть книги залишається, міняється лише носій. Тому виникає питання: а може, майбутнє за електронними книгами? Складно відповісти на це питання. Я вважаю, що довгий час будуть ще паралельно існувати дві книги: електронна й звичайна. За якою книгою майбутнє, покаже час. Без комп'ютера ми не можемо представити своє подальше життя. Головне, щоб комп'ютер нам допомагав, а не заволодів повністю нашим розумом. Ми також не можемо уявити майбутнє без книги, незалежно від того, у якому варіанті вона існує. Без читання жити неможливо. Це віконце, це світ, це, як вважав В. Гюго, «ключ до майбутнього».

Розділ ІІІ

Висновки та пріоритетні ідеї й можливості

у роботі бібліотеки.

Отже, діапазон бібліотечних можливостей, з метою залученню дітей до читання необмежений. Я проаналізувала ці можливості і зрозуміла, що клопітка робота із задоволенням дає позитивний результат.

Визначившись з пріоритетами в своїй діяльності, бібліотеці в першу чергу необхідно розробити заходи щодо розширення існуючих бібліотечних послуг та впровадження нових форм обслуговування з метою залучення дітей до читання:

- Провести акцію «Приведи друга!». Аби стати учасником акції, необхідно бути читачем бібліотеки і привести з собою друга, що ще не прочитав цікаву книгу. Бібліотека буде визначати свою систему пільг і послуг її учасникам. Акція може проводитися протягом місяця .

- Привернути увагу старших школярів до бібліотеки, захопити читанням допоможе акція «Краща книга сучасності».

- Запропонувати бібліотечні послуги учням профільних напрямків Узинського освітнього округу

- Започаткувати осередок буккресингу в одному з класів школи

- Оформляти для учнів з інклюзивної формою навчання книжкові виставки для більш успішної соціалізації

- Впровадити бібліотерапію для учнів з особливими освітніми потребами.

Я мрію і вірю, що із задоволенням діти гортатимуть сторінки улюблених книжок, читатимуть. Читання і діти – вічне питання! Книга як справжній друг, навчить, допоможе, розкриє дитячі таланти, щирі почуття. Книгу завжди будуть читати, але зміниться ставлення до неї. Будуть шукати не інформацію, а задоволення, можливість доторкнутися до справжнього живого слова.

Бібліотека живе, робота в ній не припиняється , бібліотекарі знову повертаються до своїх читачів: видають документи, виконують довідки, надають консультації, відповідають на найнеймовірніші питання, знаходять книги за різними ознаками, які не може врахувати жоден каталог світу .

Бібліотека вчиться.

Бібліотека змінюється.

Бібліотека заявляє про себе шкільній громаді:

«Я вам потрібна !».Список використаної літератури:

 1. Давидова Л.А. Книга в образотворчому мистецтві // Шкільний бібліотекар. – 2016.-№8.-с.29-36.

 2. Козіцька М. Співпраця батьків і вчителів// Початкова освіта. – 2014.-№22

 3. Коцюрба І.А. Читання – шлях до успіху// Шкільний бібліотекар. – 2015.-№8.-с8-11.

 4. Розвиток інтересу до книги і читання: - методичні рекомендації/ Комунальний заклад « РОМЦ БКР Черкас». – Черкаси, 2014 рік

 5. Себа Н. Інструментарій бібліотеки // Шкільна бібліотека . – 2013р. - №9-10.-с. 95-98

 6. http://metodist.ucoz.com/index/informacijno_bibliotechnij_resurs/0-31

7. http://tormak-biblioteka5.blogspot.com/2013/11/blog-post_24.htmlПоділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка