Рм. Дискусія за твором М. Куліша Мина МазайлоСкачати 103.23 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір103.23 Kb.
ТипУрок

Чугуївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2

Чугуївської міської ради Харківської областіВідкритий урок

з української літератури

в 11 класі на тему:

«РМ. Дискусія за твором М. Куліша «Мина Мазайло».

Вплив імені та прізвища людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру»

Розробку уроку адаптувала до свого

учитель української мови та літератури

І кваліфікаційної категорії

Заблодська Олена Валентинівна2016
Тема:  РМ. Дискусія за твором М. Куліша «Мина Мазайло». Вплив імені та прізвища людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру.

Мета:  допомогти учням зрозуміти вплив імені та прізвища на особистість людини, усвідомити важливу перевагу особистісних цінностей над звуковою оболонкою власного наймення; розвивати вміння розпізнавати й розуміти справжню вартість речей, почуттів, формулювати свої думки; сприяти вихованню толерантності під час дискусії, почуття власної гідності, значимості в суспільстві.

Тип уроку: розвиток мовлення, формування знань, умінь та навичок.

Форма уроку: дискусія з елементами методу проектів.

Хід уроку

Не забувайте, що для людини

Її ім’я звучить найсолодше

І найвагоміше будь – якою мовою.

Дейл Карнегі

І. Організація навчальної діяльності учнів.

Доброго дня, діти! Наше шанування гостям уроку. Він сьогодні не зовсім звичайний. Це дискусія. А розпочати його хотілося б словами американського психолога, фундатора сучасної психології Дейла Корнегі.Запишіть число, класна робота і епіграф уроку.

ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Учитель: Отже, переходимо до основної теми уроку - РМ. Дискусія за твором М. Куліша «Мина Мазайло». Вплив імені та прізвища людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру (запис теми в зошиті). Обговорювати тему ми будемо під таким кутом зору. Микола Хвильовий на початку ХХ століття говорив: «Тільки епохальні п’єси можуть викликати дискусію… і тільки обмежені люди не розуміють, що саме такі п’єси і роблять у театрі епоху».

- Що таке епохальні п’єси ( визначні, важливі, неабиякі, неоціненні).

Сьогодні ми з вами поговоримо:

 • З якого приводу виникла дискусія за сюжетом п’єси (трагікомедії) Миколи Куліша «Мина Мазайло?»

 • Чому цей твір викликав дискусію тоді близько 100 років тому? (порушувала тему українізації чи псевдо).

 • Чому ця драма стала епохальною і залишається актуальною й сьогодні?

 • І, як результат, надамо відповідь на головне питання «Чи й справді ім’я та прізвище людини впливає на її особистість, успіх, кар’єру

Чому обираємо саме форму дискусії?

Повсякденне життя потребує від кожного з нас уміння чітко висловлювати й обстоювати власну думку, обґрунтовувати свою позицію. Тому саме на таких уроках ви маєте оволодіти умінням грамотно, вправно, тактовно і ввічливо дискутувати. • А що таке дискусія? (Відповіді учнів)

 • Так, це суперечка, викликана розбіжностями в поглядах на якесь питання, коли кожна зі сторін аргументовано обстоює власну думку.

 • Маємо розрізняти: –   дебати;

 • диступ;

 • полеміка;

 • дискусія.

Учитель: отже, ми сьогодні обговорюємо (публічно) питання: «Чи впливає ім’я та прізвище людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру?» Щоб правильно та справедливо оцінити вашу роботу на уроці – дискусії, пропоную отримати картки.

ДИСКУСІЯ - форма колективного обговорення, мета якої — виявити істину через зіставлення різних поглядів, правильне розв'язання проблеми.

Вимоги до дискусії:

 • 1. Відверто висловлювати думки.

 • 2. Поважати точки зору всіх членів дискусії.

 • 3. Слухати інших, не перебиваючи.

 • 4. Не говорити занадто довго та занадто часто.

 • 5. Водночас має говорити лише одна особа.

 • 6. Дотримуватися позитивних ідей та стосунків.

 • 7. Не критикувати себе та інших.

 • 8. Незгоди й конфлікти відносно ідей не повинні бути направлені на конкретну особу.

ІІІ. Формування знань, умінь,навичок.

 1. Слово вчителя. 

Давайте поміркуємо:

- Чому цей твір викликав дискусію?

- На прикладі якої родини розкрито цю тему?

- У родині Мазайлів назрів конфлікт. З якого приводу? (Міняти чи не міняти прізвище)

- Чому виникла ця суперечка (бо М. вважав, що прізвище плебейське, з-за нього всі негаразди).

- Хто з членів родини підтримує Мину, а хто – навпаки?

(Підтримують: Мина, Рина, Лина, тьотя Мотя; не підтримують: Мокій, дядько Тарас).


 1. Рольова гра.

Тьотя: Я бачу, я розумію, але що у вас на вокзалі робиться?

Мати: А що?

Тьотя: І ви отут сидите і не знаєте?

Мазайло: Та що таке?

Тьотя: Не знаєте, що там робиться? Не знаєте, що там написано?

Усі: Ні.


Тьотя: Не бачили? Не читали? «Харків» написано. Тільки під’їхали до вокзалу, читаю великими буквами «Харків». Дивлюся – не «Харьков», а «Харків». Нащо, питаюсь, навіщо ви нам іспортілі город?

- Хто є головним персонажем у цьому діалозі? (т. Мотя)- Задля чого її було запрошено ( розв’язати конфлікт)?

Як ставляться персонажі до вибору нового прізвища Мазайлів? (робота в групах: міні –дискусії)

Учень 1. Харківський службовець Мина Мазайло, українець за походженням, вирішив змінити своє «плебейське» прізвище на щось милозвучніше. Він сподівається, що тоді для нього настане справді щасливе життя. Але разом із прізвищем відмовиться від усього українства, від «мужицтва» й стане одного дня Сиренєвим, Розовим чи Тюльпановим, на крайній випадок – Мазєніним. Саме в прізвищі він убачає причину всіх своїх службових і життєвих поразок. «Мазайло» для нього – як камінь на шиї, тавро його соціального рабства.

Учень 2. Син Мокій, «вдарений мовою», без 5 хвилин комсомолець, у драмі виступає антиподом свого батька й мріє додати до «Мазайла» загублену половину «Квач». «Мазайло – Квач» звучить для Моки як музика. Він чужий націоналізму й далекий від інтернаціонального пафосу комсомольців. Єдине, чим захоплений Мокій – це багатством української мови. Мовні симпатії М. Куліша зробили постать юнака ніби позитивною й такою, що виражає авторські ідеї, хоча позитивний герой з Моки – ніякий. Він дійсно має глибокі знання української історії, культури, літератури, фольклору. Це романтик і мрійник. Його філологічні коментарі захоплюють і чарують.

Учень 3. Тітка Мотя заскорузла в поглядах і жорстока до української мови, історії, культури, її репліки смішні, але й небезпечні. Побачивши на вокзалі напис українською мовою «Харків», вона цілковито серйозно питає: «Нащо, питаюсь, навіщо ви нам іспортілі город?» Те, що в українській опері «Тарас Бульба» артисти співають по – українськи, вона називає «безобразієм». Її докази мають незаперечну логіку: «Дає того не может бить, потому что єтого не може бить нікада?» Українська мова для неї – просто «австріяцька вигадка». Убивчим за силою сарказму є висловлювання тьоті Моті: «По – моєму, прілічнєє бить ізнасілованной, нєжелі українізірованной». Вона рознервувалася, коли Уля сказала, що її ноги відповідають «українському стандарту», бо відразу кинулася крадькома вимірювати свої. Завдяки майстерності й таланту М. Куліша ім’я «тьотя Мотя» перейшло в народі до розряду прізвиськ.

Учень 4. Дядько Тарас теж гротескна фігура. Він виступає за збереження старого, патріальхального, без урахування нових умов життя. Проте в суперечці, хто в кого «вкрав» слова, змінювати чи не змінювати прізвище Мазайлові, дядько виявляється слабшим за тітку Мотю й здається на її милість. Є в нього й висловлювання, не позбавлені здорового глузду, продиктовані любов’ю до рідного краю й народу, глибоким знанням історії.

Учень 5. Інші образи. (Рина, Лина)

 1. Питання до учнів (момент дискусії).

 • Із чим пов’язує Мина свої негаразди в житті – невдалу кар’єру, навпевненість у діях?

 • Як назвав Мина Мазайло, невдоволений своїм прізвищем, власних дітей? Про що це може свідчити? (Рина – Мокрина, Мокій)

 • Як дізнався Мина про зміну свого прізвища?

 • Як він на це зреагував?

 • Як Рина, Мазайлиха й тьотя Мотя божеволіли від радості, дізнавшись, що їхнє прізвище змінили?

 • Чи змінила зміна прізвища Мини самого героя на краще?

 • Яка розв’язка твору?

Слово вчителя. Отже, причина негараздів, на думку Мини, – прізвище. Його змінили. Негаразди не закінчилися, а – навпаки. То чи впливає ім’я людини на її особистість, успіх у житті, кар’єру? (Довільні відповіді учнів).

 • Чи існує мода на імена? (Презентація 1-ою групою інформації про незвичайні для сучасності імена).

 • Пригадайте курйозні прізвища персонажів класичної української літератури, коли від зміни власного наймення залежало майбутнє героя, його соціальний статус? (Комедія «Мартин Боруля» І. Карпенка – Карого).

 • Які прізвища давали козаки своїм побратимам? Як  такі прізвища можуть впливати на нащадків? (Результати дослідження учнів про козацькі прізвища презентує 2 група). • То як ви вважаєте, людина робить ім’я чи ім’я людину?

 • Чи подобаються вам власні імена, імена по батькові та прізвища? Чи вбачаєте ви спільність між значенням власного імені та характеру? (Презентація 3-ої групи)

 1. Слово вчителя. Ви вже старшокласники, без 5 хвилин – дорослі, маєте вже свою життєву позицію, власну точку зору з даної проблеми.

- Як ви ставитеся до «модних» імен? Чи правильно роблять батьки, називаючи своїх дітей незвичними, навіть «штучними» іменами?

 • Чи обов’язково у виборі імені звертати увагу тільки на звучання наймення, чи треба знати, як воно перекладається, звідки походить, що означає? (Підготовлена відповідь на основі проведеного дослідження).

 • Що, на вашу думку, зміна імені, що передбачена законом, – це примха чи, може, необхідність? (Довільні відповіді учнів).

 1. Слово вчителя. Трапляються випадки, коли імя ображає людину, її гідність. У нашій країні можна змінити прізвище, звернувшись саме до РАГСу, але не в кожній державі це передбачено законом. Тож, в нашій країні, дійсно, враховані на державному рівні права та свободи людини. Тим самим вони дають можливість людині самій робити вибір, у даній ситуації – це ім’я і прізвище.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Слово вчителя. Отже, заслухавши ваші думки, підсумовуємо всю інформацію стосовно проблеми «Чи впливає ім’я на людину?» Пропоную скласти інформаційне гроно «Що робить людину особистістю, індивідуальністю?» Назвіть чинники, які роблять нас унікальними, не схожими на інших. Це можуть бути природні дані, набуті цінності, результати діяльності.

Жовтий –симвл тепла, радощів, поваги.

Синій колір - чистота, небесна гладь.
Успіх     Ім’я     Темперамент     Характер     Зовнішність     Розум

Вміння спілкуватися       Людина           Загальна культураВласна думка     Життєва позиція     Інтелект     Здоров’я     Кар’єра


 • Яке місце у цій схемі займає ім’я? (Значне, але від одного його особистість змінити не можна. Все залежить від власника імені).

 • Отже, людина робить ім’я чи ім’я людину?

V. Підсумки уроку.

 1. Слово вчителя. Будь – які невдачі можна пояснювати по – різному. Шукати їх причину навіть у власному імені. Але, як довів М. Куліш у п’єсі «Мина Мазайло», як доводять приклади з життя, успіх людини залежить від неї самої. Ми самі є ковалями власного щастя. А красиве ім’я лише підкреслює нашу індивідуальність.

 2. Повернемося до епіграфа уроку. Скорочуючи дистанцію між стосунками з дорогими вам людьми, не забуваймо слів Дейла Карнегі, американського психолога, бо називаючи ім’я близької особистості ви цим демонструєте свою симпатію до неї.

 3. Отже, настав час підбити підсумки нашої роботи.

 4. Щоб завершити наш урок на позитивній ноті, пропоную вам зробити комплімент своєму сусідові по черзі, кожен –ланцюжком. Але є одна умова, називаючи імена, ви повинні прикріплювати до нього епітет-прикметник, який починається з букви імені людини, до якої ви звертаєтесь. Я почну, а ви продовжуйте за мною. Даріє, ти доброзичлива.

 5. Урок добіг кінця. Дискусію, в ході якої ми дійшли спільного висновку, завершено.

VI. Домашнє завдання на наступний урок. Підготуйтеся до обговорення теми «Значення п’єси М.Куліша «Мина Мазайло» вчора і сьогодні» (підготовка до контрольної роботи).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка