Рівненської обласної державної адміністраціїСкачати 246.82 Kb.
Дата конвертації10.01.2019
Розмір246.82 Kb.
ТипПротокол засідання


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР ТВОРЧОСТІ УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

ПОГОДЖЕНО Протокол засідання

науково-методичної ради

Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

05.09.2014 № 3


ЗАТВЕРДЖЕНО


Наказ управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації

08.09.2014 № 459

Навчальна програма з позашкільної освіти

науково-технічного напряму


«Технології бісерного рукоділля»

2 роки навчання

Рівне – 2014

Автори-упорядники:

Мельничук Галина Петрівна, керівник гуртків Рівненського міського центру творчості учнівської молоді;

Ходневич Олена Федорівна, завідувач методичного відділу Рівненського міського центру творчості учнівської молоді.
Рецензент:

Сосновчик Тетяна Олександрівна, директор Рівненського міського центру творчості учнівської молоді.


Давидюк Наталія Юріївна, кандидат педагогічних наук, методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Пояснювальна записка
Моє життя – намисто нескінченне,

Що радість і печаль перепліта,

Нанизує на нить благословенну

Мій путь, мої думки, мої літа…

Л. В. Ровинська


Мистецтво виготовлення виробів із бісеру відроджується, воно стало знову популярним і набуло актуальності в наш час. Художнє конструювання бісерних виробів споріднює матеріальне виробництво з мистецтвом і тим самим збагачує духовний світ людини, що обумовлює необхідність створення навчальної програми «Технології бісерного рукоділля».

Новизною цієї навчальної програми є ознайомлення, вивчення, відродження, а також розвиток, доповнення й удосконалення такого витонченого народними майстрами ремесла, до котрого були небайдужими вищі прошарки суспільства минулих віків, з метою його підняття на рівень широко застосовуваних видів декоративно-ужиткового мистецтва та передання наступним поколінням науково обґрунтованих творчих здобутків із цієї галузі. Оригінальність програми полягає в багатогранності охоплення всіх відомих технік бісерного рукоділля.

Навчальна програма реалізується в гуртку науково-технічного напрямку художньо-технічного профілю та спрямована на вихованців віком від 10 до 14 років.

Мета програми – формування компетентностей особистості засобами бісерного рукоділля.

Основні завдання полягають у формуванні таких компетентностей:


 • Пізнавальної, що забезпечує ознайомлення з поняттями та знаннями, які стосуються бісероплетіння як одного з видів народної творчості.

 • Практичної, що сприяє оволодінню навичками виготовлення

різноманітних виробів із бісеру.

 • Творчої, що забезпечує формування творчих здібностей.

 • Соціальної, що сприяє вихованню дбайливого і шанобливого ставлення до народних традицій, національної свідомості; формуванню естетичного смаку; популяризації бісероплетіння.

Навчальна програма передбачає 2 роки навчання:

1-й рік – основний рівень: 144 год на рік, 4 год на тиждень;

2-й рік – основний рівень: 216 год на рік, 6 год на тиждень.

Програма першого року навчання передбачає фронтальні методи, а також роботу в парах. Також важливе місце посідає робота зі схемами, їх читання та складання.

Програмою другого року навчання передбачається комбінування групових та індивідуальних методів, самостійна діяльність учнів, які потребують професійної допомоги для поглиблення знань, удосконалення набутих умінь, навичок, підготовки до виставок та конкурсів, підвищення майстерності.

Навчальна програма розроблена поєднанням елементів різних способів побудови (лінійного та блочного).

Для розширення світогляду вихованців проводяться екскурсії в музеї, на виставки творів народного мистецтва, зустрічі з майстрами бісероплетіння, а також дитячі ранки, родинні свята, пізнавально-ігрові програми, конкурси тощо.

Протягом кожного навчального року з дітьми проводяться бесіди про історію України, українське декоративно-ужиткове мистецтво і, зокрема, бісероплетіння, культуру й традиції наших предків, перспективи розвитку сучасного декоративно-ужиткового мистецтва.


Основний рівень, перший рік навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН
з/п

Тема

Кількість годин

теоретичних

практичних

усього

1.

Вступ

2

-

2

2.

Поняття про технологію та навчальний проект. Основи конструювання та створення бісерних виробів

6

4

10

3.

Технології нанизування ланцюжків і стрічок на нитці та жилці

2

14

16

4.

Технології ажурного (сітчастого) плетіння. Форми і техніки

6

60

66

5.

Технології щільного плетіння. Технологія монастирського плетіння або „хрестиком”

2

30

32

6.

Екскурсії, свята, виставки, конкурси, бесіди та зустрічі з народними майстрами

4

12

16

7.

Підсумок

2

-

2

Разом

24

120

144


Зміст програми

1. Вступ (2 год)

Теоретична частина. Походження, виробництво та застосування бісеру. Історія розвитку бісерного рукоділля як самостійного виду декоративно-ужиткового мистецтва. Види бісерного рукоділля. Матеріали (нитки, жилка, дріт, кінська волосінь тощо) та інструменти (голки, ножиці). Правила безпечної праці з бісерними матеріалами. Організація робочого місця. Корисні поради.
2. Основи конструювання та створення бісерних виробів (10 год)

Теоретична частина. Поняття про технологію. Художні особливості українських прикрас із бісеру. Сувеніри, предмети побуту, культу та інші вироби з бісеру. Загальні поняття про вишивку бісерними матеріалами.

Використання бісеру для оздоблення одягу. Загальні поняття про створення бісерних виробів. Поняття про композицію в бісерному рукоділлі. Орнамент та рапорт виробу. Основні етапи конструювання та розробки бісерних виробів. Техніки і способи нанизування та плетіння, виготовлення виробів із бісеру.Практична частина. Визначення бісеру за номером, січки та склярусу за розмірами. Визначення їх властивостей та якостей. Калібрування бісеру. Підбір за структурними властивостями і розміром. Дослідження українських народних прикрас із бісеру за їх властивостями та характерними ознаками різних регіонів України. Складання схем бісерного виробу. Визначення техніки бісерного рукоділля на прикладі готових виробів.
3. Технологія нанизування ланцюжків і стрічок на нитці і жилці (16 год)

Теоретична частина. Технології виконання ланцюжків на нитці: „кільце”, „змійка”, із окремих квіточок, із нахилених квіточок, подвійного з квітами, щільного і щільної стрічки з квіточок, вузької стрічки „зигзаг” та її різновидів, ступінчастого. Технології виконання ланцюжків на жилці „літо” (з різноколірних квіток) та „ускладнений квадрат”.

Практична частина. Виконання ланцюжка „Зигзаг”. Виконання ланцюжка „Літо” з різноколірних квіточок.
4. Технології ажурного (сітчастого) плетіння. Форми і техніки (66 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями ажурного плетіння (ажурне плетіння однією і двома голками; ажурні ланцюжки: у півромба, в один ромб, у півтора ромба, у два з половиною ромби, „ромб із носиком”, у три ромби, „кривулька”, із „зубчиками”, із „зубчиками” у півтора ромба). Складне сітчасте плетіння (3 варіанти). Ознайомлення з техніками плетіння круглих виробів. Складне ажурне плетіння (куточок однією голкою, куточок двома голками (2 варіанти), „Ярославна”, „піднизь”, „соти”, горизонтальне, сітка з квітками).

Практична частина. Виконання виробів технікою ажурного плетіння – кольє: „Літо”, „Вечірнє”, „Фантазія” (з підплетінням), зі склярусом і підплетінням.

Плетіння ажурного ланцюжка техніками чарунки-ромби (1 та 2 голки), чарунки-„ліхтарики” (1 та 2 голки), з чарунками двох видів (чарунки-ромби і чарунки-„ліхтарики”, 1 та 2 голки). Виконання кольє „Загадка”, „Ноктюрн”, „Бурштинове” (ажурний куточок).

Виконання комірців „Святковий” або „Золотий”, „Радість”, „Кобальт”, „Плач Ярославни”, „Чорне і золоте”, „Україночка”.

Плетіння серветки „Волошки”.


5. Технологія щільного плетіння. Технологія монастирського плетіння або „хрестиком” (32 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями щільного плетіння (монастирське або „хрестиком”, „мозаїка”, пряме гобеленове), ткацтво бісером на верстатах. Різновиди ланцюжків „Хрестики”, наплетіння на них. Способи плоского (подвійний, частковий, щільний, фігурний) та об’ємного з’єднання ланцюжків „Хрестики”. Подвійні ланцюжки та наплетіння на них.

Технології плетіння ланцюжків „Квіточки” однією та двома голками. Плетіння складних ланцюжків „Хрестики” (кільцями): „Кутики”, „Квіточки”, „Квіточки з листочками”. Різновиди плетіння полотна „хрестиком”.

Плетіння куточка „хрестиком” однією та двома голками (2 способи). Сплітання двохшарових виробів „хрестиком”.

Практична частина. Виконання:

- ланцюжків „Хрестики” та наплетіння на них;

- браслетів „Квітковий”, „Літній” або „Елегантний”;

- кольє „Ялинка” або з намистинами;

- складні ланцюжки „Ромбики”, „Квіточки з листочками”, „Бантики”;

- браслет з іменем або орнаментом;

- двохшаровий брелок „Сердечко” з буквою та облямівкою, з’єднаний „хрестиками”.
6. Виготовлення тематичних та виставкових робіт. Екскурсії (16 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з положеннями та умовами проведення виставок, конкурсів декоративно-ужиткового мистецтва. Екскурсії в музеї, на виставки декоративно-ужиткового мистецтва, зустрічі з майстрами народної творчості.

Практична частина. Виготовлення поробок до свят. Виконання виставкових робіт.
7. Підсумок (2 год)

Підведення підсумків роботи за рік. Виставка робіт гуртківців. Нагородження кращих вихованців. Ознайомлення зі змістом роботи гуртка на наступний рік. Завдання на літо.


ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Вихованці повинні знати:

- історію походження скла та бісеру; його виробництво та застосування; виникнення та види бісерного рукоділля;

- основи створення простих та середньої складності бісерних виробів: підбір бісеру за його основними характеристиками – композиція, орнамент, рапорт, кольорова гама;

- техніки нанизування і плетіння та виготовлення виробів із бісеру;

- художнє вирішення творчого проекту виробу;

- правила читання і складання схематичних зображень;

- технології виконання ланцюжків та стрічок, ажурного та щільного („хрестиком”) плетіння бісером;

- технології складного сітчастого плетіння;

- технології плетіння куточків, комірців, круглих виробів та кольє;

- способи плоского та об’ємного з’єднання ланцюжків;

- український національний костюм, роль та місце в ньому бісерних виробів;

- матеріали та інструменти для роботи з бісером;

- правила безпечної праці в приміщенні гуртка та вдома;

- порядок організації та обладнання робочого місця.


Вихованці повинні вміти:

- організовувати робоче місце, дотримуватися правил техніки безпеки під час роботи з бісерними матеріалами та інструментами;

- самостійно підбирати бісерні матеріали за фактурою та кольором, залежно від особливостей, форми та призначення виробу;

- працювати за схемами, самостійно створювати схеми й вироби за ними;

- самостійно розробляти та виконувати власні вироби;

- виконувати складне сітчасте плетіння;

- виконувати плетіння куточків, комірців, круглих виробів, кольє та браслетів;

- виконувати плоске та об’ємне з’єднання ланцюжків;

- виготовляти ланцюжки та вироби в техніках ажурного та щільного („хрестиком”) плетіння;

- приєднувати застібки та швензи до виробів;

- виконувати закріплення робочої нитки на початку та наприкінці роботи;

- аналізувати та попереджувати типові помилки на етапах виготовлення виробів, критично оцінювати власну роботу;

- брати участь у дискусіях, виставках, конкурсах; аргументовано відстоювати власний виріб.
У вихованців повинні сформуватися такі компетентності:

пізнавальна: ознайомлення з історією розвитку бісероплетіння, культурою, побутом, традиціями та обрядами українського народу; основами технологій проектування, поняттями про основні технологічні прийоми в бісероплетінні;

практична: формування практичних умінь і навичок; освоєння технології бісероплетіння та роботи з необхідними інструментами;

творча: набуття досвіду власної творчої діяльності, формування стійкого інтересу до декоративно-ужиткового мистецтва;соціальна: формування й розвиток гнучкості мислення, допитливості, працелюбства, цілеспрямованості, точності та акуратності, наполегливості, відповідальності.
Основний рівень, другий рік навчання

НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН


з/п

Тема

Кількість годин

теоретичних

практичних

усього

1.

Вступ

3

-

3

2.

Технології мозаїчного плетіння

3

18

21

3.

Технології прямого гобеленового плетіння

1

8

9

4.

Технології ткацтва бісером на верстатах

2

10

12

5.

Технології петельної техніки

1

5

6

6.

Технології паралельного нанизування

1

5

6

7.

Технології багатониткового плетіння

1

5

6

8.

Технології об’ємного плетіння

3

42

45

9.

Технології виготовлення квітів на дроті

1

8

9

10.

Технології виготовлення квітів та метеликів на жилці

1

5

6

11.

Технології виготовлення біжутерії та аксесуарів

3

18

21

12.

Технології в’язання гачком та спицями. Прикраси для інтер’єру

2

4

6

13.

Технології вишивки бісером

2

10

12

14.

Технології поєднання декількох технік у бісерних виробах. Догляд за виробами з бісеру

3

6

9

15.

Технології поєднання декількох видів декоративно-ужиткового мистецтва в одній композиції

2

7

9

16.

Виконання виставкових робіт. Екскурсії, виставки, конкурси, бесіди та зустрічі з народними майстрами

-

33

33

20.

Підсумок

3

-

3

Разом

32

184

216


Зміст програми
1. Вступ (3 год)

Програма, завдання та план роботи гуртка. Бісер у сучасному житті. Роль і місце виробів із бісеру в традиційному українському народному мистецтві. Матеріали, інструменти та обладнання, необхідні для роботи. Інструктаж із техніки безпеки.


2. Технології мозаїчного плетіння (21 год)

Теоретична частина. Технології плетіння ланцюжків та полотна технікою „мозаїка” однією і двома голками. Плетіння кута технікою „мозаїка”. Плетіння по косій гострого та тупого кута. Ознайомлення з плетінням листочків і пелюсток технікою „мозаїка”. Парна, будована та повітряна „мозаїка”. Плетіння багатокутника круглими рядами.

Практична частина. Виконання ланцюжка „Трикутники” (однією голкою), з квіточками (двома голками). Виготовлення брошки „Елегантна”. Виконання ковпачка для олівця та сережок „Східні мотиви”.
3. Технологія прямого гобеленового плетіння (9 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями прямого гобеленового плетіння.

Практична частина. Виконання зразків прямим гобеленовим плетінням. Мініатюра „Дзвіночок”.
4. Технологія ткацтва бісером на верстатах (12 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями ткацтва бісером на верстатах. Підготовка до роботи. Робота на верстаті. Ткання мініатюр.

Практична частина. Ткання браслета „Морський” та мініатюри.
5. Технологія петельної техніки (6 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями петельної техніки.

Практична частина. Виплітання зразка петельною технікою. Виконання комірця або кольє петельною технікою.

6. Технологія паралельного нанизування (6 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями паралельного нанизування.

Практична частина. Виконання сувенірів „Крокодил”, „Змія”, „Браслет”.
7. Технологія багатониткового плетіння (6 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями багатониткового (4 і 6 ниток) плетіння.

Практична частина. Виконання ланцюжка на чотирьох нитках.
8. Технологія об’ємного плетіння (45 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями об’ємного плетіння (джгути, квіточки, кульки, сніжинки).

Практична частина. Виконання плетіння щільного мозаїчного спірального джгута з воланом. Плетіння щільного мозаїчного джгута. Щільний мозаїчний джгут із поздовжніми та спіральними смугами. Оздоблення щільного мозаїчного джгута намистинами, бахромою, воланом, квіточками. Джгут із рубкою або склярусом. Ажурний джгут (2 способи). Ажурний джгут зі склярусом (м’які джгути). Квадратний джгут.

Виконання складних джгутів: змінного плавного перерізу; „хрестиком” або в „квадратик”; „мушлі”, „махровий”.

Виконання об’ємних квіточок із круглими та гострими пелюстками; сніжинок; кульок на трьох, чотирьох, п’яти та шести бісеринах.
9. Технологія виготовлення квітів на дроті (9 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями виготовлення квітів та комах на дроті.

Практична частина. Виготовлення пелюсток, листочків, бутонів для квітки „Лілія” способом „нанизування дугами”. З’єднання квітки „Лілія”. Виготовлення комах.
10. Технологія виготовлення квітів і метеликів на жилці (6 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологією виготовлення квітів і метеликів на жилці способами „мозаїка” та „ажурна”.

Практична частина. Виготовлення квітів та метеликів на жилці.
11. Технологія виготовлення біжутерії та аксесуарів (21 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями виготовлення біжутерії та аксесуарів.

Практична частина. Виготовлення медальйона „Троянда”. Оздоблення декоративного підсвічника, ґудзиків, рамочки, горщечка для квітів (вазона) тощо.
12. Технологія в’язання гачком і спицями із застосуванням бісеру. Прикраси для інтер’єру (6 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями в’язання гачком і спицями із застосуванням бісеру.

Практична частина. Виготовлення зразків. Прикраси з бісеру для інтер’єру: абажур, панно, картина, гобелен, прошва на подушку, захват для штор і т.д.
13. Технологія вишивки бісером (12 год)

Теоретична частина. Ознайомлення з технологіями вишивки бісерними матеріалами (січка, склярус, лелітки та намистини).

Практична частина. Виготовлення зразків. Вишивка зразків орнаменту, чохла, сумочки та одягу.
14. Технологія поєднання декількох технік у бісерних виробах (9 год)

Теоретична частина. Ознайомлення зі способами поєднання декількох технік в одному виробі. Зберігання, чищення та ремонт бісерних виробів.

Практична частина. Виготовлення виробу з поєднанням декількох технік бісероплетіння.
15. Технологія поєднання декількох видів декоративно-ужиткового мистецтва в одній композиції (9 год)

Теоретична частина. Ознайомлення зі способами поєднання декількох видів декоративно-ужиткового мистецтва в одній композиції (бісероплетіння, вишивка, в’язання).

Практична частина. Виготовлення вітальних листівок, емблем, картин та панно.
16. Виготовлення тематичних та виставкових робіт. Екскурсії. (33 год)

Практична частина. Виконання виставкових робіт. Участь у виставках та конкурсах, бесіди.

Екскурсії в музеї, на виставки декоративно-ужиткового мистецтва, зустрічі з майстрами народної творчості.


17. Підсумок (3 год)

Підведення підсумків роботи за рік. Виставка робіт гуртківців. Нагородження кращих вихованців. Ознайомлення зі змістом роботи гуртка на наступний рік. Завдання на літо.


ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Вихованці повинні знати:

- основні властивості бісерних матеріалів;

- правила безпечного користування бісерними матеріалами та інструментами;

- основні правила створення складних бісерних виробів та їх окремих елементів;

- прийоми композиційного вирішення в декоративній і тематичній композиції;

- технології щільного (мозаїчного, гобеленового), багатониткового, об’ємного плетіння;

- технології паралельного нанизування та петельної техніки;

- технології виготовлення біжутерії, аксесуарів;

- технології ткання на верстаті;

- технології виготовлення квітів та комах на дроті та жилці;

- технології вишивки бісером;

- технології в’язання гачком та спицями із застосуванням бісеру;

- поєднання декількох технік бісероплетіння в одному виробі;

- поєднання декількох видів декоративно-ужиткового мистецтва в одній композиції;

- умови догляду за бісерними виробами.
Вихованці повинні вміти:

- добирати бісерні матеріали за їх властивостями, а також інструменти для виготовлення визначених бісерних виробів;

- виконувати плетіння (щільне (мозаїчне, гобеленове), багатониткове, об’ємне);

- виконувати паралельне нанизування та петельну техніку;

- виготовляти біжутерію та аксесуари;

- виконувати ткання на верстаті;

- виготовляти квіти та комахи на дроті та жилці;

- вишивати бісером;

- в’язати гачком та спицями із застосуванням бісеру;

- поєднувати декілька технік бісероплетіння в одному виробі;

- поєднувати декілька видів декоративно-ужиткового мистецтва в одній композиції;

- працювати за схемами, читати та складати їх;

- доглядати за бісерними виробами (з’єднувати, чистити, зберігати).
У вихованців повинні сформуватися такі компетентності:

– пізнавальна: ознайомлення з роллю і місцем виробів із бісеру в традиційному українському народному мистецтві, поняттями про основні технологічні прийоми в бісероплетінні; • практична: формування практичних умінь і навичок; освоєння технологій бісероплетіння та роботи з необхідними інструментами;

– творча: розвиток здатності проявляти творчу ініціативу, конструкторські здібності, винахідливість, просторове і логічне мислення, уяву, фантазію;

– соціальна: розвиток загальної культури особистості гуртківців, їх здатності до співпраці.


Орієнтовний перелік обладнання для роботи гуртка

Технології бісерного рукоділля”
Матеріали

Кількість

Бісер

100 наборів

Дріт (Д – 1,5 – 2,5 мм)

200 м

Клей ПВА

5 шт.

Крейда для дошки

1 комплект

Моток жилки

100 шт.

Набір ниток

50 комплектів

Набір стеклярусу

100 комплектів

Папір міліметровий

2 рулони

Папір ксероксний

3 упаковки

Тканина для вишивання хрестиком (канва)

10 м

Тканина лляна

10 м

Олівці кольорові

20 наборів

Фурнітура

1 упаковка

Прилади та пристрої

Кількість

Верстати саморобні

6 шт.

Гачки різних розмірів

20 комплектів

Голки для бісеру

100 шт.

Голки звичайні

20 шт.

Кусачки

2 шт.

Лінійка пластмасова

20 шт.

Ножиці

20 шт.

П’яльця

5 шт.

Плоскогубці

2 шт.

Підставка під праску

1 шт.

Праска електрична

1 шт.

Спиці різних розмірів

20 комплектів

Стрічка сантиметрова

20 шт.

Циркуль класний

1 шт.

Друковані таблиці, плакати
Вишивка бісером

1 комплект

Плетіння бісером

1 комплект

Схеми бісероплетіння

20 наборів

Зразки для індивідуальної роботи
Зразки виробів із бісеру

1 комплект

Правила техніки безпеки

1 комплектТЕЗАУРУС


 1. Гердан – нагрудна прикраса у вигляді петлі із суцільної або ажурної смужки різної ширини, яка одягається через голову на шию; з’єднані спереду медальйоном кінці прикрашають груди (місцеві назви: „висьорки”, „плесканки”, „басми”, „коральки” тощо).

 2. Гобелен – витканий вручну килим-картина (з використанням бісеру).

 3. Декупаж – мистецтво прикрашання предметів, в основі якого – вирізування і наклеювання візерунків із художніх серветок.

 4. Жабо – технологія оздоблювання ажурних виробів із бісеру, що нагадує мереживне або тканинне жабо.

 5. Комірець – шийна прикраса у вигляді заокругленої ажурної (мов мереживо) сітки різної ширини, рівної зверху і прикрашеної знизу зубцями або підвісками-висюльками (місцеві назви: „цомлики”, „памплики”, „кумасики”, „бомбливи” тощо).

 6. Комірець-гривна – нашийна прикраса у вигляді комірця, розширеного і спадаючого донизу.

 7. Кризи – широкі круглі коміри завширшки до 20 см.

 8. Крученики або джгути – об’ємні шийні та нагрудні прикраси у вигляді товстих, пустих всередині шнурків (місцеві назви: „гердан кручений”, „бурштини”, „хробак”, „черв’як”, „шульчик”, „ланцюжок” тощо).

 9. Ланцюжки – вузенькі смужечки з бісеру, винизані різноманітними квіточками чи геометричними фігурами.

 10. Намисто – нанизані бісером нитки, прикрашені пупчиками (петельками) і з’єднані декілька раз в одне намисто (місцеві назви: „бодзики”, „лучка”, „згарда” тощо).

 11. Панно – виріб декоративного призначення у вигляді настінної прикраси, заповнений живописом, мозаїкою, скульптурним рельєфом, вишивкою або бісерною інкрустацією.

 12. Силянка або кольє – рівна суцільна чи ажурна смужка з різнобарвного бісеру на нитяній чи волосяній основі завширшки 0,5-4 см із геометричним орнаментом (місцеві назви: „силка”, „гирдан”, „гирдяник”, „драбинка”, „ланка”, „очко”, „лучка”, „монисто плетене”, „галочка”, „крайка”, „ширинка”, „гарда”, „ланок”, „аркан” тощо).

 13. Мармурування – декоративна техніка у процесі якої розводи фарб різних кольорів переводяться з рідкої поверхні на тверду, таким чином з’являються малюнки, що нагадують фактуру мармуру.

 14. Гранулювання – процес нанесення малюнка на основу дрібними кульками, прикріпленими до неї.

 15. Ниткографія – спосіб натягу у визначеному порядку ниток на тверду основу (картон, оксамитовий папір, дошка).

 16. Стилізація – застосування умовної декоративної форми, тобто спрощення природних форм.

 17. Трафарет – лист картону, в якому проколено отвори для багаторазового відтворення зображення.

 18. Шаблон – зразок із картону, обвівши який, можна багаторазово відтворити фігуру.

 19. Орнамент – ритмічно побудований взірець, складений з елементів, що повторюються.

 20. Композиція – взаємне розміщення фігур на вибраному форматі.


ЛІТЕРАТУРА


 1. Ануфрієва М. Я. Мистецтво бісерного плетіння / М. Я. Ануфрієва. – М. : Сучасна школа, 2004. – 400 с.

 2. Божко Л. О. Бісер / Л. О. Божко. – М. : Мартин, 2001. – 121 с.

 3. Винокурова Е. Большая книга бисера / Е. Винокурова. – М. : Олма-пресс, 2000. – 235 с.

 4. Грінченко А. С. Вишивка бісером / А. С. Грінченко. – М. : Ексмо, 2006. – 64 с.

 5. Гура Л. П. Прикрась свій дім / Л. П. Гура, З. Р. Краковецька. – К. : Техніка, 1988. – 304 с.

 6. Єдиний тарифно-кваліфікаційний довідник робіт і професій робітників. – М. : Економіка, 1989. – Вип. 47-48.

 7. Каченаускайте Л. Енциклопедія рукоділля / Л. Каченаускайте. – Донецьк : Сталкер, 2002. – 340 с.

 8. Леви С. Вишивка бисером и блестками. Новые техники и узоры / С. Леви. – М. : Мир книги, 2005. – 120 с.

 9. Литвинець Е. М. Виготовлення прикрас із бісеру і склярусу / Е. М. Литвинець. – М. : ВНМЦ народної творчості, 1984. – 76 с.

 10. Литвинець Е. М. Українське народне мистецтво. Вишивання і нанизування / Е. М. Литвинець. – К. : Вища школа, 2004. – 335 с.

 11. Литвинець Е. М. Чарівні візерунки / Е. М. Литвинець. – К. : Радянська школа, 1985. – 118 с.

 12. Мельничук Г. П. Навчальна програма гуртка „Технології бісерного рукоділля” / Г. П. Мельничук. – Рівне, 2010.

 13. Ровинська Л. В. Моє життя – намисто нескінченне... / Л. В. Ровинська // Позашкілля. – 2009. – №1 (25). – С. 30-31.

 14. Чиотти Д. Бисер / Д. Чиотти. – М. : Ниола ХХІ, 2000. – 160 с.Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка