Річард БроудиСторінка1/56
Дата конвертації10.03.2019
Розмір2.88 Mb.
ТипКнига
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   56


Річард Броуді.
Психічні віруси.

Зухвала й дотепна книга Річарда Броуді перевертає все, на чому дотепер стояли психологія, політологія й менеджмент. Мислення й поведінка людини, стверджує він, диктуються мемами. Мем — це психовірус, мислеобраз. Він зароджується в нашій свідомості й починає самостійне життя. Він розмножується і змінює нашу поведінку.

Меми бувають потішними, як покемони, і невинними, як міні-спідниці, а бувають шкідливими, як їжа з «Макдональдса», і навіть лиховісними, як фашизм. Меми можуть зробити вас щасливими й багатими, а можуть — бідними й хворими.

Ця книга навчить вас не тільки розпізнавати психовіруси, але й відокремлювати гарні меми від поганих. Досить підкорятися мемам — краще змусьте їх працювати на вас!Річард Броуді.
Психічні віруси.

Як програмують вашу свідомістьМоїй матері, Мері Енн Броуді,

яка навчила мене думати…


Обережно В цій книзі міститься живий психічний вірус. Не читайте її, якщо не прагнете занедужати. Інфекція може вплинути на склад ваших думок — можливо, не сильно, а можливо, і серйозно. Вона може навіть перевернути ваше уявлення про світ.Вступ

Криза розуму


Так що ж страшніше — втратити розум,

або зовсім не мати його?

Ден Квейл, обговорюючи

девіз United Negro College Fund

«Страшно втратити розум».


У цій книзі є гарна новина. Так що, перш ніж я розповім про те, як психічні віруси поширюються у світі, — вражаючи людей небажаними «програмами», як відомий комп'ютерний вірус «Мікеланджело», який заражує комп'ютери й знищує дані в них, — я почну з гарних звісток.

Гарні звістки полягають у тому, що з'явилася довгоочікувана наукова теорія, що поєднує в собі біологію, психологію й когнітивістику. Міждисциплінарні праці ряду вчених, що працюють у перерахованих областях знання, протягом останніх двох десятиліть (у дійсності ж ця робота відноситься до 1859 г., до «Походження видів шляхом природного добору» Чарльза Дарвіна) привели до створення нової дисципліни, названої меметикою (наука про меми).

Меметика ґрунтується на концепції еволюції. Теорія Дарвіна про природний добір і еволюцію видів перевернула біологію. Тепер же вчені використовують сучасну концепцію еволюції для пояснення способів функціонування нашого розуму, процесу навчання й виховання людини, розвитку культури. Завдяки цим зусиллям фахівців з меметики психологія буде перетворена таким чином,як біологія була видозмінена теорією Дарвіна Безумовно, величезне задоволення від знайомства з меметикою отримає тихий, хто прагне пізнати себе. Крім того, я вважаю, що,той,хто опанував меметику отримає ще більшу користь — він не дасть собою маніпулювати і його не так легко буде «використовувати». Чим краще ви представляєте, як працює ваша свідомість, тем простіше вам буде пройти по життю, у якому нами «маніпулюють» все більш витонченими способами.

Тепер звернемося до поганих звісток. Вони полягають у тому, що ця книга піднімає більше питань, аніж дає відповідей. Справа у тому, що меметика виявляє існування психічних вірусів, але дає нам мало вказівок щодо того, що з ними робити.

Психічні віруси існували протягом усієї людської історії, постійно еволюціонуючи й змінюючись. Психічні віруси — такі «інфекційні» частки нашої культури, які миттєво вражають людей, змінюючи їх думки й долі. Іноді психічні віруси відносно нешкідливі — така, наприклад, мода на міні-спідниці й сленгові слівця, — іноді вони серйозно впливають на хід життя людей: така, наприклад, мода на добродійність серед незаміжніх жінок, популярність серед молоді різного роду бандитських угруповань або таких сект, як «Галузі Давида». Коли ці «культурні частки» нам до смаку, все в порядку. Але не варто забувати, що в деяких випадках психічні віруси можуть «запрограмувати» наше мислення й поведінку, як комп'ютерний вірус «Мікеланджело», тільки при цьому вони будуть знищувати не дані пам'яті на вінчестері, а наші життя.

Найбільш вражаюче й глибоке відкриття меметики полягало в тому, що наше мислення далеко не завжди складається з наших, власних думок. Часто ми не думаємо — нам інфікують думки: ми заражуємося або безпосередньо від інших людей, або не прямим способом. Нас вражають психічними вірусами. Здається, людям не дуже подобається такий стан справ, що вони не завжди контролюють хід своїх думок. Внутрішній опір, який ми використовуємо, почувши цю фразу, імовірно, є головною причиною того, що пророблена на цей момент робота вчених досі не отримала широкого розголосу. Як ми незабаром переконаємося, зараз не найкращий час для того, щоб люди засвоювали думки, які їм не подобаються.

Проблему ускладнює й той факт, що ніколи не відомо заздалегідь: є чи немає «програма», якою інфікує вас психічний вірус, шкідливою або корисною. Далеко не кожний вступає в релігійну секту з наміром піддатися промиванню мізків, виїхати в Гайану й покінчити із собою. Чи міг припустити підліток Білл Гейтс, заразившись у Гарварді психічним вірусом гри в покер, що закине навчання? Чи принесло це йому шкоду? Або навпаки, у залишковому підсумку ця інфекція виявилася плідною — адже завдяки їй він пішов з університету, заснував Microsoft і став мультимільярдером


НОВА ПАРАДИГМА.

Час від часу у світі науки відбувається те, що вчені називають зміною парадигми. Це відбувається при зміні однієї з основних, базових концепцій, з якою ми жили, — наприклад, так було в той момент, коли з'ясувалося, що не сонце обертається навколо землі, а земля навколо сонця. Інша зміна відбулася після відкриття Ейнштейна, який виявив зв'язок між простором і часом і між енергією й матерією. Для прийняття кожної із цих «нових парадигм» науковим світом потрібний був якийсь час, і ще повільніше відбувалося їхнє засвоєння широкою публікою.

Меметика, як і поняття психічного вірусу, є однією з основних нових парадигм науки про розумову діяльність людини.

Оскільки меметика вимагає істотних змін у самому образі думки людини про свою розумову діяльність і культуру, її вкрай складно «засвоїти зразу». Меметика не узгодиться з нашими уявленнями про речі й з нашим повсякденним розумінням світу. І в цьому вона нагадує багато інших «нових парадигм», що виникали в минулому.


Щоб засвоїти цю нову парадигму, потрібно піти на маленьку хитрість. Не намагайтеся погодити нове навчання з вашою сьогоднішньою моделлю світу — засвоюючи нову парадигму, забудьте про ті, що ви знали.


Зі старою моделлю ця парадигма не узгодиться! Якщо ж ви погодитеся на годину забути про свої старі уявлення, щоб засвоїти чотири нові концепції, з яких окремі, а можливо, і всі виявляться для вас новими, то в нагороду ви зможете зрозуміти основи меметики. Надіюся, що їх усвідомлення спонукає до дії всякого, кому не байдужна частка роду людського

Головне поняття — цвях нашої програми — називається мемом.


Мова про нього піде в Главі 1. У всій цій книзі йому відведена головна роль. Меми є базовими структурними елементами культури, подібно тому, як ген є базовим структурним елементом життя. Як ми довідаємося в Главі 2, меми утворюють не тільки такі великомасштабні явища, як культура, узята в цілому — держава, мова й релігія, — з них складені явища більш дрібного масштабу: меми є структурними елементами вашого розуму, програмами вашого розумового «комп'ютера».

Ще одне важливе поняття цієї книги — психічний вірус.


Добре відомо, як віруси діють в області біології й у світі комп'ютерів. Тепер же ми побачимо, як вони «працюють» у свідомості й у культурі, у сфері меметики. У Главі 3 ми проведемо паралелі між різними сферами, у яких живуть віруси, щоб показати, що нам можуть принести психічні віруси в майбутньому.

Третє основне поняття, яке відіграє немаловажну роль у новій парадигмі, це еволюція.


Еволюція — одне з таких понять, які люди вживають не думаючи, розуміючи, що мають на увазі щось одне, хоча насправді вони говорять про різне. У Главі 4 ми обговоримо найбільш відомі сучасні теорії еволюції, а в Главі 5 покажемо, яке відношення вони мають до мемів.

Четверта концепція, яка знадобиться нам для пояснення природи психічних вірусів, це нова наука еволюційної психології.


У цій сфері пізнання розглядаються ті механізми й методики функціонування нашого розуму, які виникли для того, щоб допомогти людині вижити й відтворити себе. Окремі механізми придбали форму психічних «кнопок», — на них можна «натиснути» і в такий спосіб подолати захисні механізми нашої психіки. Я, назвав цей розділ книги «Кризою розуму», а не «Введенням», тому що це визначення «натискає на кнопки» сильніше, аніж інше. Воно залучає більше уваги, аніж інше, і більше людей прочитають текст. За цією ж причиною, я назвав книгу «Психічним вірусом», а не «Введенням у меметику».

Еволюційна психологія піднімає багато гострих питань. У ній роз'яснюється ряд типових відмінностей між чоловіками й жінками, особливо в області сексуальної поведінки. Розділ 6 присвячена статевому аспекту еволюційної психології; у Главі 7 розглядається погляд еволюційної психології на боротьбу за виживання.

Меметика виходить із цих чотирьох базових концепцій і на їхній основі створює нову парадигму, у рамках якої можна дати відповідь на низку питань про те, як відбувалася еволюція культури і яким чином вона триває в цей час. Людству пора дати відповідь на важливе питання, і цю необхідність підкреслює меметика.

Чи дозволимо ми природному доборові управляти еволюційним процесом погано, забувши про своє щастя, почуття задоволення й духовності? Або ж ми самі станемо біля керма еволюції й задамо їй потрібний напрямок?

Меметика дає нам ті знання й відкриває перед нами ті можливості, які дозволяють управляти власною еволюцією більшою мірою, аніж коли – небудь це відбувалося в історії людства. І тепер, коли перед нами відкрилися ці можливості, питання в тому, як ми їх використаємо.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   56


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка