Рекомендаційний покажчик для учнів 5—6 класів київ-2011Скачати 271.08 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір271.08 Kb.


Централізована бібліотечна система Шевченківського району м. Києва

Центральна районна бібліотека ім. Є. Плужника

Бібліотека ім. О. Матросова для дітей


Рекомендаційний покажчик

для учнів 5—6 класів

КИЇВ-2011

Над виданням працювали: М. О. Божко, Ю. В. Федоткіна

Редагування: Л. І. Кравець

Телефон: (044) 456-02-41

Адреса в Інтернеті: http://shevcbs.kiev.ua/


©Центральна районна бібліотека ім. Є. Плужника
Юний друже!
На думку археологів, наші предки, представники древньої Трипільської культури, приблизно кожні 30 років спалювали своє помешкання. Вони будували новий дім, оскільки не могли підтримувати чистоту та гігієну в старому. Це робилось заради того, щоб наступне покоління, не вимирало від хвороб. Через тисячу років ми дійшли до того, що наш великий дім - Земля знаходиться на межі катастрофи.

Люди страждають від хвороб, викликаних екологічними проблемами, ресурси планети обмежені, а побудувати новий дім нам немає де. Треба наводити лад в тому домі, в якому ми з вами живемо зараз.

Проблеми виживання кожної живої істоти на Землі повинні турбувати кожного з нас. Адже всі ми — діти природи, її часточка. Велика й могутня матінка-природа дарує нам життєві радощі, годує, застерігає і попереджає, нагороджує за господарність і суворо карає за байдужість і бездушність, тож маємо бути дбайливими господарями у її храмі.«Ти ж – цар природи!

Ліси й луги – твої усі,

Твої – озера і затоки,

Твій край далекий і близький,

Та всі царі були жорстокіА ти який?..»

Микола Сом
! Щороку 22 квітня жителі планети відзначають День Землі.

В цей день, за традицією в різних країнах лунає
Дзвін Миру
Протягом тисячоліть люди перебували в залежності від природи. І хоча зараз багатьом здається, що людина звільнилась від цієї залежності, це не так. Ми – частинка природи, і без неї не можемо існувати. З прадав­ніх часів людина згубно впливала на природу, шкодила їй, не замислюючись про наслідки.


Поблизу села Амвросіівка, розташованого на річці Волга (Росія), У великому яру розкопали кладовище зубрів, які водились тут кілька


тисяч років тому. По кістках вчені нарахували 983 зубра! За тим,

як бу­ли пошкоджені кістки та за рештками знаряддя було


встановлено, що звірів було загнано до яру і вбито списами первісними людьми.
Це не єдиний приклад безглуздого стародавнього полювання. Наприклад, для будівництва стародавніх «будинків» з мамонтових кісток, знайдених на те­риторії нашої країни, використовувались кістки 95-ти мамонтів. А для створення одного не­великого первісного поселення потрібно було вбити майже 500 мамонтів!

Протягом довгої історії люди не лише споживали природні ресурси: корисні копалини, деревину, воду, а й забруднювали навколишнє середовище.Існують 3 головні способи забруднення довкілля:


 • Забруднення повітря

У великих містах найбільш небезпечні для здоров'я людини речовини (чадний газ та свинець) викидають у навколишнє середовище автомобілі. Також повітря забруднюють заводи і фабрики височенні труби викидають у довкілля сажу та шкідливі гази.

Ці речовини утворюються при згорянні корисних копалин та викидів на підприємствах.

Так, повітря біля київського заводу, що виробляє ліки проти запалення легенів, дуже насичене ними. Мешканці навколишніх будинків щоденно вдихають цю речовину, їхні організми настільки звикли, що більше не реагують на неї.

Разом з димом у повітря потрапляє речовина, яка називається оксид сірки. Вона піднімається високо у повітря, і якщо у небі є дощові хмари, то оксид сірки сполучається з крапельками води внаслідок чого у цих хмарах утворюється інша речовина – сірчана кислота, отруйна для усього живого. Так утворюються кислотні дощі. Кислотним може бути також сніг та інші опади. Кисла дощова вода потрапляє в озера, внаслідок чого гине риба, потрапляє в ґрунти, знищуючи рослини. Під її потоками опиняються люди і тварини.

Діяльність людей призводить до того, що руйнується озоновий шар (переважно на відстані 20-22 км над поверхнею Землі), який захищає все живе від смертельно небезпечного сонячного випромінювання.


У 1990 році повітря Ук­раїни засмітили 15 млн. тонн шкідливих викидів. За останні 8 років додалось


ще 20 %. У Києві на один квад­ратний кілометр викидається від 20 до 10 тонн відходів.
На планеті є місця де кількість озону суттєво зменшилась і шкідлива частина сонячних променів потра­пляє на Землю. Це місце знаходиться над Антарк­тидою. Озоновий шар над Україною також ослаблений. Для збереження озонового шару Землі у багатьох країнах заборонено використання речо­вин, що його руйнують.
! Вікно «Небезпека»

Основний руйнівник озонового шару – газ фреон, який досі іноді застосовується у дезодорантах, лаках, фарбах, холодильному устатку­ванні.


Проте серед побутових хімічних засобів є й такі, що не шкодять озону. На них завжди стоять написи «Оzon саге» чи «Оzon friendly» або спеціальні малюнки.! Якщо ти хочеш допомогти зберегти озоновий шар Землі, то слід користуватись продукцією з такими поз­начками.

Найчастіше людина хворіє, коли багато часу дихає забрудненим пові­трям. Це й зрозуміло, адже можна придбати очищену воду та харчові про­дукти, а дихати доводиться повітрям, що нас оточує. Брудне повітря є причиною захворювань органів дихання. Зараз у багатьох країнах світу здійснюються заходи з переобладнан­ня промислових підприємств для того, щоб у повітря потрапляла якомога менша кількість шкідливих речовин. Для цього на трубах заводів, у двигу­нах автомобілів ставлять спеціальні фільтри. Внаслідок того, що швидкість забруднення повітря вища за швидкість самоочищення атмосфери, виникає «парниковий ефект». Тобто клімат Землі поступово теплішає.! Наприклад, в Антарктиді замість снігу йде дощ і навіть росте трава. А кількість пінгвінів за останні роки зменшилася вдвічі.

Важливе значення для очищення повітря мають зелені насадження. Дерева зменшують кількість пилу та шкідливих речовин у повітрі, посла­блюють шум.! Одним із шляхів вирішення проблеми автомобільних вихлопів стало винайдення електромобілів та транспортних пристроїв, що викори­стовують енергію Сонця, вітру тощо.


 • Забруднення води

Найбільше забруднюють воду заводи та фабри­ки. Їхні стоки містять шкідливі речовини, які потрапляють у річку, озеро чи море і спричиняють заги­бель живих організмів. Дуже шкодять воді також мінеральні добрива, які зми­ваються з полів дощами.

Вони потрапля­ють у підземні річки та озера, ро­блячи прісну воду непридатною для ви­користання.

Якщо людина п'є неочищену воду, то у неї в першу чергу хворіють органи травлення. У воді од­ночасно можуть бути не тільки отруйні ре­човини, але й мікроби, що викликають різ­ні інфекційні захворювання: дезинтерію, тиф, холеру.

Вважається, що прісна вода є най­ціннішим природним ресурсом, адже во­на потрібна всім і її набагато менше, ніж солоної води. Проте прісна вода голов­ним чином зосереджена у льодовиках та під землею. А в річках та озерах знахо­диться усього 0,02 % її запасів. Людина здебільшого споживає воду саме з річок та озер.

Шкодить людина і солоним водам Світового океану. Щорічно до океанів по­трапляють мільйони тонн нафти, тисячі тонн отруйних речовин, викидається вели­чезна кількість сміття.

Існує вислів «пластикова чума». Так називають явище, коли поліетиленові, пластикові, гумові, залізні речі разом зі сміттям по­трапляють до водойм.


Скільки часу розкладаються продукти життєдіяльності людей?


  • Скляна пляшка – 1 млн. років

  • Газета – 2-4 тижні

  • Недопалки від цигарок – від 1 до 5 років

  • Алюміній – від 80 до 200 років

  • Поліетиленові пакети, пластикові пляшки – від 500 до
   1000 років

Завдяки океанським течіям пластик збивається у величезні острови. Один з таких островів розміром в два Техаса плаває між Каліфорнією, Гаваями і Аляскою – мільйони тонн сміття. Острів швидко росте, щодня в океан з усіх материків скидається приблизно 2.5 мільйона шматочків пластику та іншого плавучого сміття. Повільно розкладаючись, пластик завдає серйозної шкоди навколишньому середовищу. Пластикові відходи в Тихому океані є причиною загибелі більше мільйона морських птахів на рік, а також понад 100 тисяч осіб морських ссавців. У шлунках полеглих морських птахів знаходять шприци, запальнички і зубні

щітки – всі ці предмети птахи ковтають, приймаючи їх за їжу. Більша їх частина довгий час плаває на поверхні океану, переноситься хвилями та течіями у інші райони, до інших материків. Вони привертають увагу морсь­ких тварин, особливо птахів, черепах, тюленів, дельфінів.

Забруднена океанічна та морська вода теж може згубно впливати на організм людини. Людина не п'є морську воду, проте вживає в їжу морську рибу та інші продукти моря – краби, креветки, молюски, водорості, які можуть накопичувати в собі шкідливі речовини.

Вода є джерелом життя на планеті. І від того як ми будемо ставитись до неї, залежить майбутнє природи та людини.


 • Забруднення ґрунтів

Великою небезпекою для ґрунтів є надмірне внесення мінеральних добрив та небезпечні речовини з промислових під­приємств. Насамперед, це отрутохімікати для боротьби із бур'янами та кома­хами, які шкодять рослинам. Крім того, у ґрунт часто потрапляють шкідливі речовини з повітря. Наприклад, свинець. Він надходить в повітря від автомобілів, потім поступово осідає на ґрунт та отруює його. З ґрунту сви­нець потрапляє у рослини, що на ньому ростуть, а згодом і до організмів тва­рин, які харчуються цими рослинами.

Буває так, що люди, і не забруднюю­чи ґрунти здатні їм нашкодити. Це відбу­вається тоді, коли люди виснажують їх три­валою обробкою, розоренням. Внаслідок цього ґрунти зносяться вітром, змиваються


дощовою чи талою водою. Це явище назива­ють ерозією ґрунтів. Іноді на та­ких ділянках утворюються пилові бурі, під час яких тисячі тонн родючих ґрунтів пере­носяться вітром на величезні відстані.

Грунт є небезпечним і для здоров'я людини. Часто у ньому знаходять­ся мікроорганізми, які викликають почер­воніння та запалення шкіри, личинки гель­мінтів. Мікроорганізми потрапляють у кров з ча­сточками ґрунту через подряпини та рани, а гельмінти – найчастіше із немитими овочами, фруктами та ягодами.! Треба пам'ятати, що не можна вживати овочі, фрукти, які виросли поблизу шосейних доріг або «димних» заводів та фабрик, а особливо пити молоко корів, що там пасуться. Всі рослини у таких місцях містять шкідливі речовини.

Важкі отруєння викликають речовини, які називаються нітратами. Вони містяться у мінеральних добривах. У ґрунті під дією мікроорганізмів нітрати перетворюються на нітрити. Самі по собі і нітрати, і нітрити не отруйні, але якщо добрива вносяться у великих кількостях, це небезпечно для здоров'я. Внаслідок отруєння нітратами порушується діяльність мозку та шлунку. А розчинення нітратів та нітритів у крові перешкоджає кисню потрапляти до внутрішніх органів людини - «кисневе голодування» .! В давні часи на родючих землях Африки жили скотарі та випасали велику кількість худоби. Коли рослин для худоби не вистачало, вони переходили на інші місця, поки повністю не винищили рослинний світ. В такий спосіб родючі ґрунти Півночі Африки назавжди перетворилися у пустелю під назвою Сахара.

Надмірне використання природних ресурсів та різні види забруднення спричиняють на нашій планеті екологічні кризи та катастрофи.


Вони є попередженням людині про те, що не можна порушувати рівновагу в природі, будь-яке втручання може мати шкідливі наслідки для людей. У випадку екологічної катастрофи природі потрібно буде багато часу (сотні і тисячі років), щоб відновити свої багатства. А іноді природа вже ніколи не зможе відновитися.

10 порад як допомогти планеті:

 1. Вимикай воду, коли вона тобі не потрібна. Чиста прісна вода — цінний ресурс. За прогнозами вчених, дві третини населення планети до 2025 року відчуватимуть нестачу питної води.
 1. Повністю вимикай телевізор, комп'ютер чи програвач, коли не ко­ристуєшся ними. Не залишай їх у режимі очікування! У такому режимі вони споживають до 40% енергії від нормального режиму роботи.
 1. Використаний та непотрібний папір (зошити, журнали, картонні коробки з-під продуктів харчуван­ня) не викидай на смітник, нато­мість збирай та здавай у пункти при­йому макулатури. Здав макулату­ру ти врятуєш дерево!
 1. Більше ходи пішки, їзди на ве­лосипеді та роликах, аніж машиною чи транспортом. Транспорт, що працює на бензині чи дизельному паливі, забруднює атмосферу і спри­чиняє викиди парникових газів.
 1. Посади де­рево чи кущ. Рослини поглинають, вуглекислий газ. Тобі та твоїм рідним стане легше дихати!
 1. Використовуй багаторазові сум­ки замість пластикових пакетів коли йдеш до магазину. Пла­стик розкладається у природі до 100 років, часто спричиняючи загибель тварин і рослин.
 1. Не кидай сміття на вулицях, на природі. Сміття шкодить тваринам та рослинам, а також псує естетичний вигляд міста, села. Прибирай за собою, кидай сміття у спеціальні контейнери, прибирай за іншими, якщо є така можливість.
 1. Бережи природу. Не роби нічого, що призводить до зникання рідкісних видів: не зривай квіти, не лови комах, не вбивай змій, не сміти в природі, не пали суху траву.
 1. Підгодовуй птахів на вулиці, особливо взимку. Під снігом їм важко знайти їжу і вони можуть заги­нути. Для годування підійде хліб (але не чорний), не смажені зерна та насіння, несолоне сало.
 1. Не купуй зайвих речей, які тобі не дуже потрібні. Речі та іграшки не викидай, а пе­редавай до дитбудинків, щоб вони слугували довше. На виробництво всіх речей витрачається енергія та вода. • Стежинами Червоної книги

За оцінками фахівців, на нашій планеті існують 10 мільйонів видів істот і рослин. Тваринний світ України налічує близько 44800 видів тварин. З кожним роком вплив господарської діяльності людини на фауну й флору зростає, з кожним десятиріччям все більше видів тварин, рослин і грибів зникає з лиця Землі. Починаючи з 1980-х років, щодня зникає 1 вид тварин і щотижня - 1 вид рослин.! Чисельність популяції дельфінів Азово-Чорномор’ї за останні 50 років впала в десятки раз.
Тому постала необхідність скласти списки таких видів і вжити заходів щодо їх охорони. Одним із заходів збереження цієї різноманітності тваринного і рослинного світу є ведення Червоної книги України. Ця книга має таку назву тому, що червоний колір - це сигнал,

який попереджає про небезпеку і звертається до людей зі словами: «Зупиніться! Подумайте, що ви робите і до чого це призведе!». До Червоної книги України потрапляють види, яким загрожує вимирання, тобто повне зникнення. Їх називають зникаючими, або вимираючими. Серед рослин такими є підсніжник білосніжний, конвалія, первоцвіт, крокус та інші. Також сюди потрапили всі види ковили - рослини, яка з давніх-давен була окрасою українських степів.


У Червоній книзі є різні сторінки: чорні, червоні, білі, сірі, жовті, зелені

Наприклад, на «чорних» записано назви рослин і тварин, які вже зникли і яких ми ніколи не побачимо.


«Білі» сторінки відведено для тих видів, яких завжди було мало.
На «жовтих» сторінках перераховано ті види, які швидко зменшуються.
Люди допомагають відновити втрачені види. Тому в Червоній книзі є й «зелені» сторінки. Тут записано назви рослин і тварин, чисельність яких збільшилась.

Біота України нараховує понад 70 тис. видів,

з них флора – понад 27 тис. видів, фауна – понад 45 тис. видів.

З тварин до Червоної книги занесені лосось чорноморський, жаба прудка, гадюка степова, саламандра плямиста, сокіл-сапсан, заєць білий, борсук, видра річкова, їжак вухатий, рись звичайна, зубр та інші. А ще занесені види, які мешкають лише в певному регіоні України і ніде більше в світі. Таким видом є тюльпан скіфський, що зростає у заповіднику Асканія-Нова на Херсонщині.А чи знаєте Ви що…

найменше дерево з тих, що ростуть в Україні, - верба туполиста. Висота її 12-15 сантиметрів, а зустрічається вона на скелях Карпат, зокрема на горі Близниця.

найвище дерево в Україні - модрина європейська в Рахові, яка у 140 років мала висоту 54 метри.

найбільш високогірним деревом України вважається сосна гірська - її виявлено на висоті 2010 метрів на горі Піп Іван у Чорногорі в Карпатах.

найдовговічнішим деревом України вважається тис ягідний, вік якого 4 тисячі років.

найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефин Рівненської області. У селі Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, під яким, за легендами, стояли загони руських князів Олега та Святослава. Обхват його стовбура понад 8 метрів.

у дерева-довгожителя нашої планети (вік якого вже близько 4 900 років) - сосни довговічної - кожна голочка глиці живе майже пі всторіччя (до 45 років).

найнебезпечнішим деревом під час грози, тобто таким, що притягає електричні розряди, є дуб звичайний.

геологічно найстаршим представником рослинного світу, який можна побачити біля морських берегів України, є синьо-зелені водорості. Виникли вони близько 3 мільярдів років тому.

найстійкішим щодо забруднень, пов’язаних із діяльністю людини, серед рослин нашої країни є звичайний озерний очерет.

єдина домашня тварина, що не згадується в Біблії - кішка.

в Україні понад 250 видів вищих рослин визнано лікарськими.щоб зробити кілограм меду, бджілка повинна облетіти 2 млн. квіток.

змії можуть спати 3 роки поспіль, нічого не вживаючи до їжи.

найвища тварина на землі – жирафа, її ріст сягає майже 5 метрів, а інколи до 7 м; довжина одного кроку - 6-8 м.у тигрів не тільки смугасте хутро, але й смугаста шкіра.

кpокодили ковтають каміння, щоб глибше пірнати.

температура крові у риб Антарктиди може досягати -1,7 градусів за Цельсієм.

нападаючи на свою жертву, акули закривають очі, щоб їх не поранило.

найбільші тварини нашої планети – блакитні кити. Вони досягають ваги 150-180 тонн і 33-х метрів у довжину, що приблизно відповідає висоті десятиповерхового будинку.за останні 4000 років не було одомашнено жодної тварини.

ЕКОКРОСВОРД

1

2
3

45678
9


10
11
12


1314

15

16

17


18


19
20

ПО ГОРИЗОНТАЛІ:
1. Пригноблення і загибель екосистем різних організмів, у тому числі і людей, під впливом різких і тривалих антропогенних порушень нормальних екологічних умов.
3. Неперевершений гігант серед злаків.
5. Один із абіотичних чинників середовища.
6. Відомий американський еколог, автор підручника "Основи екології".
7. Тісний взаємозв'язок двох видів, що зазвичай приносить користь їм обом.
9. Рослина – хижак.
11. Сумчасте, здатне в хвилину небезпеки прикинутися мертвим.
13.Поєднання дрібної води і перезволоженого грунту.
14. Сукупність особин одного виду.
15. Хімічний елемент - постійна і необхідна для життя складова частина рослинних і тваринних організмів
17. Цей ссавець живиться виключно бамбуковими паростки.
19. . . .вівсяниця - трава, якою живляться вівці
20. Оленячий мох.


ПО ВЕРТИКАЛІ:
1. Руйнування верхнього родючого шару грунту.
2. Мертві залишки живих організмів.
3. Ділянка земної поверхні з однотипними умовами середовища, зайнята сукупністю рослин і тварин.
4. Більшість видів цих рослин покрита пучками колючок, а воду запасають в стеблах.
8. "Погані землі" (англ.).
10. Сфера розуму, згідно В. І. Вернадському, якісно нова, вища стадія розвитку біосфери.
12.
Ця бура з білою грудкою пташка може пірнати у воду і бігати по дну.
15. Рожевий птах.
16. Царство автотрофних живих організмів, для яких характерна здатність до фотосинтезу.
17. Поширення якого-небудь захворювання на цілі материки.
18. Це тверді або рідкі частки, що знаходяться в зваженому стані у повітрі.ВІДПОВІДІ

ПО ГОРИЗОНТАЛІ:
1. ЕКОЦИД
3. БАМБУК
5. СВІТЛО
6. ОДУМ
7. СИМБІОЗ
9. РОСЯНКА
11. ОПОСУМ
13. БОЛОТО
14. ПОПУЛЯЦІЯ
15. ФОСФОР
17. ПАНДА
19. ОВЕЧА
20. ЯГІЛЬ


ПО ВЕРТИКАЛІ:
1. ЕРОЗІЯ
2. ДЕТРИТ
3. БІОТОП
4. КАКТУС
8. НООСФЕРА
10.БЕДЛЕНД
12.ОЛЯПКА
15.ФЛАМІНГО
16.РОСЛИНИ
17.ПАНДЕМІЯ
18.АЄРОЗОЛЬ


Література:

Біда, Д. Зелений промінь : [охорона природи в Україні] / Дарія Біда // Колосок. – 2011. - № 5. – С. 32-34.

Біда, Д. Останнє попередження : [екологія і клімат Землі] / Д. Біда // Колосок. – 2009. - № 2. – С. 4-9.

Географія України : дитяча енциклопедія – К. : Школа, 2004. – 382 с.

Давидов, А. І. Знай, люби, бережи : наук.-худож. книжка для серед. шк. віку / А. І. Давидов. – К. : Веселка, 1985. – 159 с. : іл.

Дяченко, В. З легкої руки Ернеста Гекеля : [про засновника науки «Екологія»] / В. Дяченко // Юний натураліст. – 2010. - № 2. – С. 25.

Екологічний атлас маленького киянина. – К. : Агентство Інтермедіа, 2005. – 48 с.

Екологія : Я пізнаю світ : дитяча енциклопедія / авт.-упоряд. О. Є. Чижевський. – К. : Школа, 2001. – 414 с. : іл.

Зав’язкін, О. В. Калейдоскоп цікавих знань. Всесвіт. Історія. Географія. Природознавство. Граматика української мови / О. В. Зав’язкін, М. О. Хаткіна. – Донецьк : ВКФ БАО, 2004. – 576 с.

Ілюстрована енциклопедія тварин / уклад. О. В. Шаповалова. – Х. : Пегас, 2007. – 112 с. : іл.

Лауро, М. Походження життя на Землі / Мікеле Лауро; пер. з іт. – К. : Махаон-Україна, 2006. – 256 с. : іл.

Мега : енциклопедія для дітей. Світ природи. – К. : Махаон-Україна, 2000. – 192 с.

Мовчан, В. Створи свою екозону / В. Мовчан // Паросток. – 2010. - № 2. – С. 40-42.

Паламарчук, Н. Чорнобиль : 25 років болю і страждань / Неля Паламарчук // Паросток. – 2010. - № 4. – С. 3-5.

Перьер, К. У пропастей, которые создали люди : [як уникнути екологічної катастрофи] / К. Перьер // Юный эрудит. – 2010. - № 4. – С. 10-13.

Підводний світ : для дітей сер. шк. віку / авт.-упоряд. М. О. Панкова, І. Ю. Романенко. – Х. : Фоліо, 2007. – 319 с.

Поліщук, Н. «Лелеки, лелеки, вертають здалека…» : [охорона птахів] / Н. Поліщук // Журавлик. – 2011. - № 4. – С. 12-13.

Пономаренко, В. Чи є у людства майбутнє? : [екологічні проблеми] / В. Пономаренко // Колосок. – 2009. - № 3. – С. 8-12.

Популяція [екологічний термін «популяція»] // Юний натураліст. – 2011. - № 3. – С. 5-6.

Природа. Екологія : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд. А. А. Ходоренко. – Х. : Фоліо, 2008. – 315 с.

Пруцакова, О. А. Екологія для дітей / О. А. Прусакова. – К. : ГНОЗІС, 2007. – 68 с.

Рослини : для дітей серед. шк. віку / авт.-упоряд. В. В. Мирошнікова, Д. С. Мирош. – Х. : Фоліо, 2007. – 318 с.

Росошик, О. Дожилися : уже й тигр під загрозою зникнення… / О. Росошик // Юний натураліст. – 2010. - № 2. – С. 22.

Свиридовський, А. 25 років тому сталася Чорнобильська трагедія / Андрій Свиридовський // Юний натураліст. – 2011. - № 4. – С. 29.

Світ довкола нас : енциклопедія екології для дітей / авт. тексту Н. Хоукс, Дж. Паркер, М. Ануїн; пер. з англ. – К. : Махаон-Україна, 2006. – 128 с. : іл.

Світ навколо нас. Рослини / уклад. С. В. Тишковець. – К. : Кобза, 2003. – 352 с.

Тварини, яких вже не зустрінеш // Екологічна газета. – 2010. – 6 верес. – С. 12.

Тварини нашої планети. – К. : Павлін, 2005. – 272 с. : іл.

Тола, Х. Атлас екології / Хосе Тола ; пер. з ісп. – Х. : Ранок, 2005. – 96 с.

Трачук, К. Наш чорний біль : [Чорнобильська трагедія] / Катерина Трачук // Паросток. – 2011. - № 1. – С. 3-4.

Фауна : на межі зникнення // Юний натураліст. – 2011. - № 12. – С. 16.

Флора : на межі зникнення // Юний натураліст. – 2011. - № 12. – С. 17.

Хэнкок, К. Природа себя уже не слышит : [індустріальний шум та тваринний світ] / К. Хэнкок // Юный натуралист. – 2009. – С. 16-20.

Червона книга України // Юний натураліст. – 2011. - № 6. – С. 7.

Червона книга України. Вони чекають на нашу допомогу / упоряд. О. Ю. Шапаренко, С. О. Шапаренко. – 2-ге вид. із змінами. - Х. : Торсінг-плюс, 2008. – 384 с. : іл.

Чи можна врятувати тропічний ліс? // Юний натураліст. – 2009. - № 8. – С. 16-17.

Чудеса живого світу : ілюстрована енцикл. для дітей. – Х. : Веста : Ранок, 2004. – 128 с.


Природа в художній літературі

Аксаков, С. Т. Аленький цветочек : сказка ключницы Пелагеи. – К. : Феникс, 1992. – 23 с. : ил.

Андерсен, Х. К. Цветы маленькой Иды // Сказки и истории / Х. К. Андерсен; пер. с дат. – М. : Vita, 1992. – С. 38-44.

Бианки, В. В. Отчего я пишу про лес : рассказы / В. В. Бианки. – Л. : Дет. лит., 1984. – 111 с. : ил.

Веселкові діти весни : вірші про природу / Людмила Смоляр // Паросток. – 2010. - № 1. – С. 35.

Вірне серце звіра : оповідання про тварин : для дітей мол. та сер. шк. віку. – К. : Інтерпрес ЛТД, 2004. – 303 с. : іл.

Давидов, А. І. Цілющий камінь : повісті, оповідання : для сер. шк. віку / А. І. Давидов. – К. : Веселка, 1998. – 318 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).

Житков, Б. Избранное / Борис Житков. – М. : Просвещение, 1989. – 192 с. : ил.

Зальтен, Ф. Бембі : лісова казка / Фелікс Зальтен ; пер. з нім. – К. : А. С. К., 2006. – 80 с. : іл.

Зверев, М. Д. Белый марал : повести и рассказы. – М. : Дет. лит., 1987. – 190 с. : ил.

Кербуд, Д. О. Собрание сочинений : Бродяги севера; Гризли; Казан; Сын Казана : романы / Д. О. Кервуд; пер. с англ. – Х. : Глобус, 1994. – 491 с.

Невловимий синій кінь : для дітей мол. та серед. шк. віку. – К. : Інтерпрес ЛТД, 2000. – 319 с. : іл.

Необычные рассказы о животных: в 2-х кн., Кн. 2. – Симферополь : Бизнес-Информ, 1995. – 318 с.

Природа і ми // Читай-місто : читанка для учнів 5-6 класів / упоряд. Б. Й. Чайковський, Л. П. Коврига. – Х. : Сінтекс, 2003. – С. 342-433.

Пролісок : вірші, оповідання, загадки. – Х. : МОСТ-Торнадо, 2002. – 384 с. : іл.

Сент-Екзюпері, А. де. Маленький принц / А. де Сент-Екзюпері ; пер. з фр. – К. : Власті, 2006. – 72 с. : іл.

Сетон-Томпсон, Е. Вінніпезький вовк : оповідання для мол. та серед. шк. віку / Ернест Сетон-Томпсон ; пер. з англ. – К. : Веселка, 1990. – 278 с. : іл.

Троепольский, Г. Белый Бим Чёрное ухо : повесть : для сред. шк. возраста / Гавриил Троепольский. – К. : Веселка, 1985. – 176 с. : ил. – (Библиотечная серия).Шевченко, Т. Г. Лілея // Заповіт Кобзаря : вірші та поеми / Т. Г. Шевченко. – Донецьк : БАО, 2008. – С. 62-65.Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка