Реферат «Електронні бібліотеки»Скачати 177.15 Kb.
Дата конвертації23.10.2017
Розмір177.15 Kb.
ТипРеферат

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

РЕФЕРАТ

«Електронні бібліотеки»

аспіранта ІІ року навчання

хімічного факультету

кафедри аналітичної хіміїСумарокової Галини Сергіївни

Київ-2014

Зміст

Вступ 2

Електронна бібліотека 2

Історія електронних бібліотек 3

Електронна бібліотека vs традиційна бібліотека 4

Архітектура електронної бібліотеки 5

Задачі наукових бібліотек та сьогоднішня ситуація 6

Послуги, що надають електронні бібліотеки 6

Висновки 8

Додаток 10

Список використаних інтернет-джерел 22


Вступ


Історія звичайних бібліотек нараховує сторіччя, заклад цей достатньо традиційний, з відпрацьованими методами, технологіями та підходами. До 60-х років ХХ сторіччя він мало піддався змінам.

Поетапна зміна ситуації почалася з появою комп’ютерів, цифрових комп’ютерів, цифрових технологій, інформаційних мереж.


Електронна бібліотека


Електронна бібліотека – впорядкована колекція різнорідних електронних документів (в тому числі й книжок), що має засоби навігації та пошуку. Може бути веб-сайтом, де поступово накопичуються різноманітні тексти (найчастіше літературні, але також й будь-які інші, аж до комп’ютерних програм) та медіафайли, кожен з яких є самодостатнім та в будь-який момент може бути викликаний читачем. Електронні бібліотеки можуть бути універсальними, що наближаються до найповнішого вибору матеріалу (як бібліотека Максима Мошкова чи Лібрусек), та більш спеціалізованими, як Фундаментальна електронна бібліотека чи Мережева Словесність, що мають на меті збір авторів та типів тексту, що найбільш яскраво заявляють про себе саме в Інтернеті.

Електронні бібліотеки варто відрізняти від суміжних структурних типів сайта, особливо літературного. На відміну від літературного журналу, який з’явився як тип друкованого видання, але успішно та без змін структури перейшов до Інтернету, електронна бібліотека не ділиться на випуски та оновлюється перманентно з появою нових матеріалів. На відміну від сайта з вільною публікацією, електронна бібліотека, як правило, підбирається координатором проекта на свій розгляд та, що найбільш важливо, не передбачає створення навколо себе текстів комунікативного середовища. При цьому на практиці окремих Інтернет-проектів можуть виникати як гібридні форми, так і проміжні рішення: так, відкриття в електронній бібліотеці Мережева Словесність гостьових книг для кожного автора, що публікується, до відомої межі вносить у проект елемент комунікативного середовища, яке складається з авторів та читачів, що для електронної бібліотеки взагалі нехарактерно.


Історія електронних бібліотек


Першим проектом зі створення електронної бібліотеки став проект «Гутенберг» (1971 рік). В Рунеті першою електронною бібліотекою стала бібліотека Максима Мошкова.

З ростом числа користувачів комп’ютерів та Інтернета все більша кількість людей починає користуватись електронними книгами. У той же час число користувачів офф-лайнових бібліотек знижується. Так, за період 1997-2002 років в Університеті Айдахо кількість відвідувачів знизилася більш ніж на 20%, а число користувачів електронних версій за період 1999-2002 збільшилася на 350%. У зв’язку з цим багато бібліотек почали створювати електронні версії книг, що зберігаються в їх фондах.

В 1990 році бібліотекою конгреса США був розпочатий проект «Пам'ять Америки». У рамках проекта надається вільний та безкоштовний доступ до електронних матеріалів з історії США.

В 2002 році Google починає свій власний проект з оцифрування книг. У грудні 2004 року було заявлено про початок роботи бібліотечного проекта «Google Print», який в 2005 році був перейменований в «Пошук книг Google».

29 листопада 2008 року почала функціонувати загально європейська цифрова бібліотека Europeana.

21 квітня 2009 року відбулося офіційне відкриття Всесвітньої цифрової бібліотеки.

27 травня 2009 року в Санкт-Петербурзі була відкрита президентська бібліотека імені Бориса Ельцина, задачами якої є надання електронних матеріалів з історії Росії.

Електронна бібліотека vs традиційна бібліотека


Одна з проблем поняття «електронна бібліотека» пов’язано з тим, що використання терміну «бібліотека» вже само собою дезорієнтує: саме із-за традиційного уявлення про те, що таке бібліотека, витікає відношення до електронної бібліотеки як до розширення функціональних можливостей звичайної бібліотечної автоматизованої системи (library automation system), до якої лише додаються функції роботи з оцифрованими документами. У зв’язку з цим усі вважають, що електронними бібліотеками має займатися бібліотечний загал. Звідси витікає існуюче неправильне розуміння даного феномену: електронна бібліотека – це та ж бібліотека, тільки в ній усе електронне – й документи, й послуги, й «читач».

Сучасне розуміння того, що являє собою електронна бібліотека, міститься у вищезгаданому визначенні, яке відмічає нову якість, яку, перед усім, й треба приймати до уваги. Отже, першою перешкодою на шляху до розповсюдження та використання електронних бібліотек являється перенос на цей новий феномен традиційного розуміння бібліотеки.

Другий бар’єр, що перешкоджає широкому розповсюдженню електронних бібліотек в сучасному суспільстві, являється наявність різних спілок – наукове товариство; професійне товариство бібліотекарів, музейних працівників та архівістів, бізнес-товариств тощо. Є достатньо багато прикладів електронних бібліотек, які використовуються сьогодні, наприклад, для ведення бізнесу, а не тільки традиційно для цілей науки та освіти. Можна назвати цілий ряд проектів, напрямлених на реалізацію концепції «електронного керівництва» - тут також необхідно працювати з достатньо складно влаштованими гетерогенними колекціями електронних документів: вони включають і текст, і графіку, і відеоматеріали, і багато іншого. Прикладом може стати один з масштабних проектів, який нещодавно був реалізований в Росії: створення електронного архіву Президента Російської Федерації. Цей проект обслуговує потреби держави, громадянського суспільства та населення в найширшому сенсі.

Таким чином, електронні бібліотеки слугують багатьом цілям; цей додаток інформаційно-комунікативних систем може бути використаний, при чому досить ефективно, в найрізноманітніших сферах діяльності, тому спроба приладнати це поняття лише до потреб одного з товариств, навіть такого, що створило це явище, неправомірна.


Архітектура електронної бібліотеки


Ще однією перешкодою на шляху розвитку електронних бібліотек, ще одним серйозним викликом для суспільства спеціалістів та дослідників в цій області являється відсутність узгодженої архітектури створюваних електронних бібліотек (ЕБ), а тим паче сервіс-орієнтованої архітектури. На жаль, з точки зору надання послуг кінцевому користувачу сьогодні немає повноцінних реалізацій ЕБ, які дозволяли б надати складну композитну послугу, скажімо на основі технологій веб-сервісів чи інших технологій, що дозволяють творцям нової електронної бібліотеки звернутись до окремих сервісів вже існуючих ЕБ та запропонувати своєму користувачу ту складну послугу, яка йому потрібна. Отже, ще одна задача, що стоїть перед товариством «електронних бібліотекарів», - це «модуляризувати» електронну бібліотеку з тим, щоб мати можливість керувати різнорідним цифровим контентом шляхом звернення до тих чи інших сервісів окремих модулів всередині даної електронної бібліотеки, а також між нею та іншими інформаційними системами, які пов’язані з нею. Приклади інших галузей показують, що сьогодні це вже достатньо вирішувана та достатньо актуальна задача.

Задачі наукових бібліотек та сьогоднішня ситуація


Для конкретності обмежимося випадком наукового закладу Академії наук – та розглянемо, які задачі вирішує віртуальна цифрова бібліотека (ВЦБ) та які ресурси для вирішення таких завдань вона використовує (може використати).

Задача бібліотеки науково-дослідницького закладу РАН – інформаційне забезпечення фундаментальних досліджень. В традиційній бібліотеці цю задачу вирішували:

-довідники та енциклопедії;

-реферативні журнали;

-наукові монографії;

-наукові журнали (серійні видання);

-бібліографічні сервіси (каталоги, тематичні бюлетні, МБА тощо).

Послуги, що надають електронні бібліотеки


Функціональні можливості електронних бібліотек варіюються в доволі широкому діапазоні. Загалом, передбачається, що вони надаватимуть користувачу глобальний доступ за допомогою різного роду сервісів у середовищі Веб до їх колекцій цифрових інформаційних ресурсів, які можуть бути розподілені та в різних аспектах неоднорідними. При цьому можуть забезпечувати різноманітні можливості їх інтеграції на технічному та/або на семантичному рівні, розвинені засоби каталогізації та індексування. В деяких електронних бібліотеках передбачаються користувацькі інтерфейси з підвищеним рівнем семантики, наприклад, з можливостями семантичного пошуку потрібних інформаційних ресурсів, мультимовного доступу та віртуалізації даних, засоби персоналізації користувацьких інтерфейсів та ін..

Різноманітний характер можуть мати також інформаційні ресурси електронних бібліотек – від традиційних бібліотечних електронних каталогів до складних інтегрованих колекцій інформаційних ресурсів, які включають повнотекстові документи, числові данні, графічні, аудіо та відеоресурси , глоданні та ін., забезпечених різноманітними метаданими.

Напрямки досліджень та розробок в області електронних бібліотек охоплюють технологічні, лінгвістичні, економічні, правові, соціальні та інші аспекти систем цього класу, а також методи та інструменти створення підтримуваних в них колекцій різноманітних цифрових інформаційних ресурсів.

Спеціалісти в області бібліотечної справи бачать в електронних бібліотеках нові можливості для вдосконалення автоматизованих бібліотечних систем, перетворення їх в публічні бібліотеки нового покоління з розвиненими можливостями надання різноманітних цифрових інформаційних ресурсів та доступа до них, платформу для інтеграції видавничих та бібліотечних технологій.

Музейні робітники отримують від нових технологіях можливості збереження національної культурної спадщини та перетворення його в загальнолюдське надбання завдяки забезпеченню глобального доступу в середовищі Веб за сервісів до створених ними елекронними колекціями цифрових образів музейних експонатів.

Співробітники освітніх закладів різних рівнів разом з бібліотечними спеціалістами ведуть велику роботу зі створення принципіально нової технології інтерактивної освіти (Digital Libraries Education, DLE), що ґрунтується на новій інформаційній інфраструктурі освітнього процесу, ядром якої повинні стати електронні бібліотеки.

При цьому передбачається засоби адаптації програм навчання та його інформаційної підтримки до потреб та можливостей конкретної особи, яка навчається, без будь-яких обмежень через його вік, географічне місце розташування, розпорядок дня та ін..

Наукові співробітники, що займаються дослідницькою роботою в різних областях знань, технології електронних бібліотек приваблюють можливостями забезпечення ефективного розповсюдження результатів досліджень в середовищі наукової спільноти, підтримки наукового співробітництва колективів дослідників, для якого не являється перешкодою адміністративні, географічні та національні кордони. Інформаційні ресурси електронних бібліотек та спеціально розроблені для оперування ними функціональні сервіси стають основою дослідницьких стендів у різних областях науки, замінюючи натурні експерименти експериментами з моделями реальних сутностей, процесів чи явищ.

Нарешті, спеціалісти в області інформаційних систем, в свою чергу, розглядають електронні бібліотеки як новий клас інформаційних систем, що базуються на найпередовіших досягненнях інформаційних технологій та технологій телекомунікацій. Розробки таких систем породжують різноманітні складні теоретичні та технологічні проблеми, що потребують свого дослідження.

Висновки


Перехід від індустріального суспільства до інформаційного характеризується багатьма рисами, однією з яких є те, що інформація та знання стають одним з основних факторів розвитку та структуруючим соціальним фактором, під дією якого змінюються форми економічної діяльності та соціальні взаємовідношення. Збереження, розвиток та раціональне використання цього стратегічного ресурсу майбутнього мають велике значення для будь-якого суспільства та держави. Відмінною рисою сьогоднішнього етапу розвитку людства є представлення інформації й знання не тільки в традиційній друкованій, але й в електронній, цифровій формі, що дозволяє принципіально по-інщому створювати, зберігати, організовувати доступ та використовувати інформацію в будь-якій формі. До того ж інформаційно-комунікаційні технології призвели до того, що більша кількість сучасних інформаційних ресурсів одразу створюється в електронному вигляді.

Загальновизнано, що одним з найбільш перспективних способів інформаційного забезпечення науки, культури та освіти сьогодні (а, тим паче, завтра) являється використання електронних бібліотек – розподільчик інформаційних систем, які дозволяють надійно накопичувати, зберігати та ефективно використовувати різноманітні колекції електронних документів, доступні в зручному для користувачів вигляді через глобальні мережі передачі даних.

Останнє, на що хотілося б звернути зваги, - це питання важливості діяльності товариств «електронних бібліотекарів», позиціонування електронної бібліотеки як одного з основних елементів інфраструктури інформаційного суспільства чи суспільства знань. Насправді, роль та функції електронної бібліотеки, на жаль, часто недооцінюють, так само, як недооцінюється роль тих, чи інших інститутів пам’яті, особливо у швидко плинних видах діяльності, які, наприклад, пов’язані з бізнесом. Зараз люди мало думають про те, що буде з тим новим контентом, який був «народжений в цифрі» та якого не існує в традиційній формі. Особи, що приймають рішення на рівні крупних корпорацій, окремих регіонів та цілих країн часто недооцінюють роль цифрового контента, ідеальним інструментом для якого являються електронні бібліотеки. Але ця проблема ріно чи пізно виникне, та для її вирішення будуть необхідні обєднанні зусилля різноманітних товариств, що використовують електронні бібліотеки. Щоб зробити цей інфраструктурний елемент достатньо видимим та необхідним, необхідний вплив та допомога таких міжнародних організацій, як ЮНЕСКО.

Однією з рекомендацій, яку ЮНЕСКО могло б озвучити в Тунісі, на другому етапі Всесвітнього саміта з інформаційного суспільства, могло б стати визнання електронної бібліотеки як одного з найважливіших інструментів для накопичення, збереження та ефективного використання інформації та знань, а підтримка наукової, дослідно-констукторської та змістовної діяльності в цій сфері як одного з найважливіших напрямків розвитку інфраструктури інформаційного суспільства.


Додаток


ЕЛЕКТРОННІ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ

http://www.ukrcenter.com/library.asp - українська бібліотека

http://www.ukrlib.com.ua - бібліотека української літератури

http://lib.misto.kiev.ua - Киевская городская библиотека

http://www.lit-klass.ru - библиотека классики

http://www.klassika.ru - электронная библиотека классической литератури

http://e-kniga.ru/online.htm - електронна бібліотека художньої літератури

http://studentam.net.ua - онлайн бібліотека підручників

http://lib.com.ua - електронна бібліотека

http://www.biblioteka.org.ua - електронна бібліотека

http://www.belousenko.com - бібліотека Олександра Білоусенко: російська та зарубіжна проза, вірші, статті, нариси, біографії, інтерв’ю

http://www.elobook.com - экономическая библиотека онлайн

http://www.bizlib.info - библиотека электронных книг по экономике и праву

http://books.kulichki.com - электронная библиотека компьютерной тематики

http://www.ukrtvory.com.ua - бібліотека школяра

http://test.edu.vn.ua - система створення тестів та віддаленого тестування

http://www.olymp.vinnica.ua - центр підтримки та проведення олімпіад школярів з використанням можливостей Інтернету

http://www.osvita.org.ua - освітній портал про освіту в Україні

http://ostriv.in.ua - освітянський сайт, на якому представлена різноманітна корисна інформація для всіх вчителів

НАУКОВІ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ

Волинська обласна універсальна наукова бібліотека - Провідний просвітницький, культурний, науково-інформаційний центр області.

Державна науково-технічна бібліотека України (ДНТБ) - Багатогалузевий фонд науково-технічної літератури і документації (патентні документи, промислова та нормативно-технічна документація, дисертації, депоновані наукові роботи, фонд вітчизняних та зарубіжних книг та періодики).

Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека - Про бібліотеку, події, фотогалерея, ресурси бібліотеки. Iнформація про Дніпропетровську область.

Донецька обласна універсальна наукова бібліотека - Про бібліотеку (історія, спонсори, нормативні матеріали, адреса. графік роботи). Книгообмін в режимі он-лайн. Знаменні дати донецької області. Інтернет-бібліотека (електронні версії книг, журналів, газет та ін.).

Кіровоградська універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського - Інформація про бібліотеку, онлайн каталог, інформація про Кіровоградську область.

Луганська обласна універсальна наукова бібліотека - Новини, спонсори та меценати, каталоги та бази даних, довідкова служба, останнi подiї.

Львівська національна наукова бібліотека України імені Василя Стефаника - Історія та структура, каталоги, перелік основних та платних послуг. Наукова діяльність та власні видання. Віртуальна екскурсія.

Одеська національна наукова бібліотека ім. М.Горького - Iсторiя, вiддiли та центри, ресурси та видання.

Тернопільска обласна наукова бібліотека - Загальні відомості, структура та перелік видань. Електронний каталог. Правила користування.

Харківська державна наукова бібліотека ім. В.Г. Короленка - Історія, фонди та колекції. Відділи (довідник телефонів). Центр європейської інформації. Інтернет центр.

Харківська обласна універсальна наукова бібліотека - Офіційний сайт. Історична довідка. Структура, правила користування. Віртуальні книжкові виставки. Бібліотечні видання. Архів документів.

Хмельницька обласна наукова бібліотека - Офіційний сайт Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки: новини, історія, інформація.

Черкаська обласна універсальна наукова бібліотека - Відділи та історія бібліотеки, видання, каталоги та картотеки.

Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека iм. В.Г. Короленка - Опис та структура, каталог книг та статей, перелік послуг, краєзнавство та історія.

УНІВЕРСИТЕТСЬКІ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ

Бібліотека Вінницького національного аграрного університету - Фонди книгозбірні, каталоги, нові надходження, методичний центр сільськогосподарських бібліотек Вінниччини, бібліотечні ресурси, новини та події.

Бібліотека Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки - Бібліографічна продукція. Е-ресурси. Презентації видань.

Наукова бібліотека Львівського державного університету ім.І.Франка - Фонди книгозбірні, каталоги, нові надходження, електронні видання, методичний центр, бібліотечні ресурси, новини та події, меценати бібліотеки.

Наукова бібліотека НаУКМА - Сайт бібліотеки університету "Києво-Могилянська академія": ресурси, електронний каталог, інформація, корисні посилання.

Наукова бібліотека Національного університету "Острозька академія" - Історія, структура, новини. Електронний каталог, опис фондів та колекцій. Фонд стародруків.

Наукова бібліотека Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля - Історія, опис структурних підрозділів, фотогалерея. Служба електронної доставки документів. Віртуальні книжкові виставки. Луганськ.

Наукова бібліотека Ужгородського національного університету - Історія, структура. Анонс заходів. Бюлетені нових надходжень. Зміст випусків "Вісника Ужгородського університету".

Наукова бібліотека Української інженерно-педагогічної академії - Віртуальні виставки. Бібліографічна продукція, науковий доробок співробітників. Харків.

Наукова бібліотека Чернівецького національного університету - Історія, структура, опис проектів. Електронна бібліотека: деякі випуски "Наукового вісника ЧНУ", юридична література.

Науково-технічна бібліотека Національного авіаційного університету (НТБ НАУ) - Новини. Структура, електронний каталог, віртуальні виставки. Перелік наукових праць викладачів університету. Київ.

Науково-технічна бібліотека Національного гірничого університету - Події та оголошення. Опис структури, історія, віртуальні виставки. Електронний каталог. Дніпропетровськ.

Науково-технічна бібліотека Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" - Історія та структура. Блог. Словник бібліотечних термінів. Повні тексти видань університету.

Науково-технічна бібліотека Національного університету харчових технологій (НТБ НУХТ) - Історія, структура, керівництво. Електронний каталог, архів повнотекстових документів. Бібліографія праць співробітників університету. Київ.

Центральна наукова бібліотека Харківського національного університету - Сайт однієї з найстаріших бібліотек у Харкові.

ЕЛЕКТРОННІ БІБЛІОТЕКИ РОСІЇ

Библиотека Максима Мошкова (Москва)

Зеркало библиотеки Мошкова (Кировоградская ОУНБ)

Электронная научная библиотека Воеводина

-=Альдебаран=- OCR библиотека

BestBooks.RU - онлайн библиотека

Библиотека FictionBook.lib

Fictionbook.lib

Либрусек

«ЛИТРЕС»

ЛИТЕРАТУРНЫЙ СЕТЕВОЙ РЕСУРС LitPORTAL.ru

Библиотека института философии РАН (Москва)

Виртуальная Электронная Библиотека "ВВМ"

Воронеж Net | Библиотека

Геополитическая библиотека

ИнтерЛит. Международный литературный клуб

MegaBook

Проект "Военная литература"

Русская фантастика (Москва)

Студенческая Библиотека Онлайн

Флибуста — книжное братство

Фундаментальная Электронная Библиотека (ФЭБ)

Электронная библиотека bookz.ru

Электронная библиотека фонда КОАП

Электронная экологическая библиотека

СВІТОВІ ЕЛЕКТРОННІ БІБЛІОТЕКИ

Annotated Bibliography of Digital Library Related Sources - List of references originally compiled by Steven Ketchpel at Stanford University, forms part of a collection of bibliographies of scientific literature in computer science.

Bielefeld Academic Search Engine (BASE) - BASE provides integrated access to distributed collections of various type and format (digitised collections, institutional repositories, pre-print-servers, electronic journals etc.) by applying search engine technology in the context of scholarly search- and retrieval services.

British Columbia Digital Library - Guide to full-text collections and resources, including software tools and standards by the British Columbia Community Networks Association; also dedicated to the digitization and storage of local publications.

Canadian Initiative on Digital Libraries - An alliance of Canadian libraries and organizations to promote, coordinate and facilitate the development of collections and services. Contains general information with links to members' projects and further resources; also available in French.

Center for the Study of Digital Libraries - Established in 1995 at Texas A&M University and builds upon research developed in the Hypermedia Research Laboratory established in 1987. Includes research, publications, events and course information.

D L Consulting - DLC is a supplier of commercial consulting, project management, customization, support, maintenance and hosting services for the Greenstone digital library software suite.

DELOS Network of Excellence on Digital Libraries (FP6) - An initiative funded by the European Union's Information Society Technologies 6th Framework Programme to integrate and coordinate ongoing research activities within Europe and disseminate knowledge.

DIGI-EVAL - Mailing list to support the eVALUEd project and enable discussion of issues concerning the evaluation of electronic library initiatives.

DigiCULT Forum - Digital Culture (DigiCULT) is a 30-month European funded project to monitor and assess existing and emerging technologies to benefit the cultural heritage sector between March 2002 and August 2004. Includes reports, current awareness, events and links to further resources.

Digital collections and programs: Library functions - Building digital collections at the Library of Congress.

Digital Cultural Heritage Community - Provides materials from East Central Illinois museums and libraries in support of elementary school social studies curricula, as well as workshops and training materials to help teachers integrate materials into class exercises.

Digital Curation Centre (DDC) - A UK-based centre to support expertise and practice in data curation and digital preservation across communities of practice.

Digital Himalaya - A pilot project to develop digital collection, storage, and distribution strategies for multimedia anthropological information from the Himalayan region.

Digital Libraries Initiative - Supporting research and projects furthering the development of digital libraries. Includes links to projects, tools, and resources.

Digital Libraries: Resources and Projects - Collection of links provided by the International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA).

Digital Library Federation - Developing the means of creating, maintaining, expanding, and preserving a distributed collection of digital materials.

Digital Preservation Coalition - Aims to secure the preservation of digital resources in the UK. Includes background information on the coalition, their program of work, details of their administration, how interested parties can participate, and the full-text of the Preservation of Digital Materials handbook.

DIGLIB Mailing List - For digital library researchers, developers and librarians, hosted by the IFLA.

DLib Forum and DLib Magazine - The forum hosts a working group on metrics, a test suite for online research and list of further references. The web magazine is published monthly and covers news, innovation and research.

DPE: Digital Preservation Europe - Addresses the need to improve coordination, cooperation and consistency in current activities to secure effective preservation of digital materials.

DSpace: Durable Digital Depository - A joint project between MIT Libraries and Hewlett-Packard to provide stable long-term storage for the intellectual output of MIT faculty and researchers using open-source software. Mission, policy, technology description and download, implementations, news and staff information.

eVALUEd - Project based at the Birmingham City University (formerly University of Central England) to develop a transferable evaluation model for e-library developments, which began in December 2001 and completed in May 2004. There is a link to the evaluation toolkit from the homepage.

Informedia-II Digital Video Library - Research at Carnegie Mellon School of Computer Science to achieve machine understanding of video and film media, including all aspects of search, retrieval, visualization and summarization.

KCL Digital Consultancy Service (KDCS) - Established at King's College London in September 2003, KDCS carries out research and provides fee-based consultancy services in the area of digitisation and digital resource management. Includes project examples, consultancy information and research publications.

King's Digital Consultancy Services - Provides expertise and consultants for the creation and management of digital resources to museums, libraries and cultural organisations in the UK.

LOCKSS Permanent Publishing on the Web - Allows individual libraries to safeguard their community's access to Web content. Project funded by Stanford University, The National Science Foundation, and Sun Microsystems.

Minnesota Digital Library Project - An initiative to assist archives, historical societies, and libraries digitize and provide coordinated access to valuable information resources reflecting the cultural heritage of Minnesota.

National Digital Library Program - Program information and resources for the Library of Congress digitization programs.

NINCH Guide to Good Practice - guidance in the digital representation and management of cultural heritage materials by the Humanities Advanced Technology and Information Institute (HATII), University of Glasgow, and the National Initiative for a Networked Cultural Heritage.

Palo Alto Research Centre (PARC) - Information Sciences and Technologies Laboratory. Project areas include Human-Document Interaction (HDI), Natural Language Theory and Technology (NLTT), Quantitative Content Analysis, Sparrow Web, Statistical Pattern and Image Analysis, and User Interface Research. Includes internship and employment information as well as full project information and activities.

Parity Computing - Communications company based in San Diego, focused on digital library technologies including complete turn-key solutions and customized services. Main clients include IEEE, Springer-Verlag, and ACM.

Personal Archives Accessible in Digital Media (Paradigm) - A JISC-funded project of the Universities of Oxford and Manchester to produce an online workbook on Digital Private Papers of use to libraries and archives in preserving digital research materials.

Preserving Access to Digital Information (PADI) - Hosted by the National Library of Australia and directed by an international advisory group, PADI provides access to a wide range of digital preservation resources.

Russian Digital Libraries Journal - Electronic journal containing information on research and use of digital libraries.

Rutgers Distributed Laboratory for Digital Libraries - Interdisciplinary environment designed to address research and educational issues relevant to development, understanding and implementation.

Scholarly Electronic Publishing Bibliography (SEPB) - Section 6.2 of the list of references by Charles W. Bailey, Jr. based at the University of Houston Libraries.

Stanford Digital Library Technologies Project - Documents and information on the design and implementation of the infrastructure and services needed for collaboratively creating, disseminating, sharing and managing information.

Tilburg Innovation Centre for Electronic Resources (Ticer BV) - Centre based at Tilburg University, the Netherlands, whose primary activities include consultancy and organising an annual international summer school, and other courses and seminars.

Touch and Turn - A Swedish company based in Stockholm that delivers software solutions for virtual browsing with touch screen technology, publishes rare books and develops Internet based services for mediation.

UIUC Digital Library Testbed - Reports, presentations, publications and information from the project at the University of Illinois at Urbana-Champaign.

UKOLN Metadata Group - Selection Criteria for Quality Controlled Information Gateways - Report describes methods and tools created to assist the staff of subject gateways to develop and maintain their quality control systems.

Washington State Library Digital Best Practices - A guide to major decision points in planning a digital project, ranging from administrative factors to technology concerns to financial management.

A Survey of Digital Aggregation Services. - Martha Brogan provides an overview of a diverse set of more than thirty digital library aggregation services, organizes them into functional clusters and then evaluates them more fully from the perspective of an informed user. (December 12, 2003)

Use and Users of Electronic Library Resources: An Overview and Analysis of Recent Research Studies. - The Council on Library and Information Resources (CLIR) publication No 120 provides a summary and analysis of more than 200 recent research publications that focus on the use of electronic library resources, published between 1995 and 2003. (August 01, 2003)

The development of digital libraries for blind and visually impaired people, Ariadne Issue 30 - Report on a selection of papers presented in Washington at the 2001 IFLA pre-conference for the Section of Libraries for the Blind (SLB). (December 20, 2001)

Building Sustainable Collections of Free Third-Party Web Resources - A report by Louis A. Pitschmann that identifies and synthesizes existing practices used in developing collections of free third-party Internet resources that support higher education and research. (June 01, 2001)

Realizing the Hybrid Library - Paper discusses the hybrid library model of information provision, outlining a number of eLib funded projects and covering key technological and managerial issues. (October 01, 1998)

NSF/DARPA/NASA Digital Libraries Initiative - Describes the Digital Libraries Initiative and focuses on how management can implement it. (July 01, 1998)

Modeling Users' Successive Searches in Digital Environments: A National Science Foundation/British Library Funded Study - Research project to investigate the nature, manifestations, and behavior of successive users in digital environments, and to derive criteria for use in the design of information retrieval interfaces and systems supporting successive searching behavior. (April 01, 1998)

Beyond the Beginning: The Global Digital Library - Proceedings of the international conference organised by UKOLN, held 16th and 17th June 1997, London. Full text provides broad historical perspective. (January 19, 1998)

DIGITAL RESOURCES

Annotated Bibliography of Digital Library Related Sources - List of references compiled by Steven Ketchpel at Stanford University.

Список використаних інтернет-джерел


http://www.elbib.ru/index.phtml?page=elbib/rus/methodology/xmlbase/review/part10

http://www.elbib.ru/index.phtml?page=elbib/rus/journal/2001/part6/arnautov#_ftnref1

http://www.elbib.ru/index.phtml?page=elbib/rus/journal/2005/part2/Hohlov

http://www.ils.unc.edu/~march/cacm95/sub1.htmlhttp://library.kr.ua/libworld/elib.html

http://www.dmoz.org/Reference/Libraries/Digital/

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка