Районна науково-методична конференція вчителів філологічного циклу загальноосвітніх закладів Тростянецького районуСкачати 59.92 Kb.
Дата конвертації04.12.2018
Розмір59.92 Kb.

Районна науково-методична конференція вчителів філологічного циклу загальноосвітніх закладів Тростянецького району

з теми «Учитель-філолог у системі компетентісно орієнтованого навчання»
Мірошниченко Н.І.,

учитель російської мови та зарубіжної літератури

Тростянецької СШ І-ІІІ ст. № 3
Роль учителя літератури у розвитку та становленні особистості дитини – її інтелекту, моралі, естетичних смаків
ШМО учителів зарубіжної літератури СШ І-ІІІ ст. № 3 складається з 3 членів:


 • Мірошниченко Н.І., яка працює над проблемою «Впровадження традиційних методів та ІКТ на уроках російської мови та зарубіжної літератури як засіб формування загальнокультурних компетентностей учнів»;

 • Шелест Л.Д., яка досліджує проблему «Розвиток творчого потенціалу учнів на уроках зарубіжної літератури та рос. мови з урахуванням індивідуальних можливостей через використання інтерактивних технологій навчання»;

 • Сєрікова А.М., яка працює над проблемою «Формування загальнолюдських цінностей під час вивчення художніх творів з використанням ІКТ».

Мої колеги поділяють думку, що щоденна клопітка праця вчителя літератури дедалі частіше набуває якості духовного діяння. Адже саме йому доводиться виконувати домінуючу роль у розвитку та становленні особистості дитини – її інтелекту, моралі, естетичних смаків.

Стратегічно важливим у викладанні зарубіжної літератури є компетентністний підхід, що покликаний забезпечити соціалізацію учнів та їхню інтеграцію в сучасне суспільство,сформувати в них стійкі моральні принципи й світоглядні орієнтири, виховати особистість із національною свідомістю ,громадянськими якостями та критичним мисленням, здатною до творчого вирішення життєвих задач, саморозвитку та самонавчання в умовах глобальних змін.

Предмет зарубіжна література дає учням знання про світобудову, ставить акцент на смислових та світоглядних аспектах, допомагає знайти ціннісні орієнтації. Таким чином ця шкільна дисципліна може стати дієвим засобом різнобічного розвитку особистості учнів, формування в них ключових компетенцій, серед яких основними вважаємо наступні:


 • комунікативна та мовленнєва,

 • читацька,

 • емоційно-ціннісна,

 • пошуково-дослідницька,

 • полікультурна,

 • соціальна,

 • життєва,

 • інформаційна,

 • творча.

Впевнені, що головною умовою ефективності компетентнісно спрямованої літературної освіти є використання таких методичних підходів,які передбачають позицію учня як активного співтворця уроку. При цьому учитель відповідно відмовляється від функції передавача готових знань, спонукаючи учнів до самостійного пошуку, створюючи необхідні умови для активності та ініціативності школярів .

На практиці це означає, що в результаті компетентнісно спрямованої літературної освіти учень не просто запам`ятовує імена та прізвища письменників,певні літературознавчі поняття,зміст вивчених творів ,а набуває досвіду орієнтації на ринку друкованих джерел,може розрізнити твори масової культури і високохудожню літературу, самостійно обирає та зіставляє різні естетичні явища (художній твір,музичний твір,театральну виставу чи кінофільм),аргументовано інтерпретує прочитане та побачене.

Вважаємо ,що однією з основних компетенцій у процесі вивчення літератури є читацька компетенція, бо справжньою проблемою сьогодення є взагалі зниження інтересу учнів до читання.

Мої колеги прагнуть розвивати інтерес до потреби у читанні, вчать дітей обирати літературу,враховуючи вікові та особистісні інтереси. На розвиток читацької компетенції ми спрямовуємо такі завдання і прийоми : • переказ ланцюжком від імені персонажу твору;

 • написання листа письменнику чи герою;

 • літературний диктант;

 • літературна вікторина;

 • розгадування кросвордів;

 • складання сенканів;

 • написання фанфіків;

 • проведення рольової гри «Театр»;

 • зіставлення твору з його екранізацією.

Для того щоб перевірити розуміння ролі книги в нашому житті, використовуємо проблемні питання:

 • чи доводилось вам зустрічати в житті таких людей, як …?

 • У чому сенс твору і чому він має таку назву?

 • які почуття виникли у вас після прочитання твору?

 • Які риси характеру ,притаманні герою ви хотіли б виховати в собі?

 • Чи актуальні книги в наші дні?

Цікавим видом роботи є також створення психологічного портрету героя . Наприклад, під час роботи над твором О. Гріна «Пурпурові вітрила» через знакову систему учні створили портрет Асоль :

А- альтруїстка

С- смілива

С- скромна

О-оптимістична

Л-людяна


Прекрасну нагоду виявити різні позиції з певної проблеми або суперечливого питання дає дискусія. Наприклад, під час вивчення роману М. Сервантеса «Дон Кіхот» ( 8 клас) пропоную учням взяти участь у диспуті «Чи потрібні в наш час Дон Кіхоти», а в 9 класі, працюючи над п`єсою Генріка Ібсена «Ляльковий будинок» ,учні міркують над запитанням :

«Нора - зразкова дружина чи коштовна іграшка?»

Знайомлячись із романом М.Булгакова «Майстер і Маргарита» , одинадцятикласники дискутують над запитанням:«Чи змінилися люди з часів Булгакова?»

Після опрацювання теми доволі часто пропонуємо учням спробувати написати сенкан. Наприклад, після ознайомлення з біографією А.П. Чехова,учні створили такі сенкани :

Чехов -

Іронічний ,гуманний,Висміював ,співчував,мріяв.

Головний ворог його – бездуховність.

«Пушкін у прозі».
***
Чехов -

Дотепний,життєлюбний,

Лікував,боровся,виховував,

Мріяв про чистоту людських відносин.

Майстер.
Читацьку активність стимулює також використання під час уроків прийому «Упізнай героя» за його описом. Наприклад, вивчаючи твір Жуля Верна «Пя`тнадцятирічний капітан» (6 клас)? учні відгадували, про кого йдеться, за цитатами:
«…хоробра жінка й не боялася моря. Тридцятирічна, з міцним здоров'ям, вона звикла до тривалих морських подорожей і не раз поділяла з чоловіком їх невигоди. Її не лякало плавання на судні середньої тоннажності».
«… славний чолов'яга років п'ятдесяти. Та, незважаючи на цей вік, було б необачно відпустити його кудись самого. Він був скоріше довгий, ніж високий, скорше сухорлявий, аніж худий. Кістлява статура, велика кудлата голова, золоті окуляри - одне слово, в усій довжелезній особі вгадувався вчений, одна з отих сумирних і добрих натур, які все своє життя - ба навіть у сто років! - залишаються дітьми».
«…середній на зріст, міцно збудований, чорнявий, із синіми рішучими очима. Робота моряка підготувала його до життєвої боротьби. Його розумне обличчя дихало енергією. Це було обличчя не тільки хороброї, а й завзятої людини. 
В п'ятнадцять років хлопець уже міг приймати рішення і доводити до кінця свої задуми. Його вигляд, жвавий і серйозний водночас, привертав до себе увагу».
«..почувши це ім'я, собака напружився, ніби роблячи стійку. Шерсть на ньому настовбурчилась, і він загарчав, вищиривши зуби. Кок ударив собаку кочергою, якою озброївся, виходячи з камбуза. Матроси схопили собаку й стримали його».
Для поглиблення читацької культури ,впевнені, необхідно індивідуалізувати процес навчання, враховуючи первісні читацькі враження, бо, нажаль, іноді доводиться спостерігати ситуацію, описану в підручнику відомого вітчизняного методиста Є. Пасічника: «Учні ,аналізуючи художній твір, йдуть не стільки від вдумливого читання ,скільки від ззовні привнесеного і наперед сформульованого положення. Замість того ,щоб уникнути в авторський текст, учні витрачають свої зусилля лише на те, щоб до сформульованих учителем готових положень дібрати певний матеріал, найчастіше цитати з твору».

Для підвищення читацької компетентності вважаємо за потрібне запропонувати такі рекомендації : • Здійснити ряд досліджень для визначення реального стану читацької активності молоді,її читацьких інтересів.

 • На основі отриманих даних скласти рекомендовані списки творів зарубіжної літератури для самостійного та позакласного читання школярів.

 • Більш суттєво враховувати вікові особливості учнів під час складання програми для обов`язкового читання.

 • Щаслива, коли бачу, що змогла прищепити дітям любов до книги, до вдумливого читання. Інколи мої учні помічають у тексті те, що пройшло повз мою увагу. Це тішить: адже такі моменти свідчать про зацікавленість учнів, про те, що зміст твору торкнувся не лише їхнього розуму, а й серця.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка