Пунктограми при відокремлених другорядних членах речення



Дата конвертації11.05.2018
Розмір46.7 Kb.
ТипПовідомлення

Тема: Пунктограми при відокремлених другорядних членах речення ( узагальнення)

Мета: закріпити, узагальнити і систематизувати знання, вміння і навички з теми; вдосконалити пунктуаційну грамотність студентів; розвивати гнучкість логічного мислення та культуру мовлення; виховувати шанобливе ставлення до старшого покоління.

Тип заняття: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.

ХІД ЗАНЯТТЯ



І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

Бліц-опитування

Що значить відокремлення членів речення?

Які члени речення бувають відокремленими?

Які загальні умови відокремлення другорядних членів речення?

ІV. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу

Пояснювальний диктант

Запишіть. Визначте відокремлені члени речення. Поясніть пунктуацію при них.

1. Життя, молоде і зелене, шумить і бушує кругом. 2. Я поглядом, повним любові й тепла, на крихітку рідну дивився (В. Сосюра). 3. Життям і канчуками вчений, він загнаний на самий низ, останній гривеник Шевченку на перший пам’ятник приніс (Б. Олійник). 4. Дмитрик, восьмилітній хлопчик, вискочив з буйної низенької хати (М. Коцюбинський). 5. Зять, Віктор, працює товарознавцем на складі госптоварів (Ю. Мушкетик). 6. Ніхто про це не знав, окрім купки вірних козаків (Марко Вовчок). 7. Він захитався і, нічого перед собою не бачачи, кинувся товаришеві на допомогу. 8. Над комишами ще нижче, ніж учора, спускалось олив’яне небо (М. Коцюбинський).

Тренувальні вправи

Прочитайте приклади на різні правила відокремлення другорядних членів речення (І — означення, ІІ — прикладка, ІІІ — обставина, ІV — додаток).

Поясніть розділові знаки. З кожного розділу випишіть речення, в яких би ви припустилися пунктуаційної помилки. Підкресліть відокремлені члени речення.

І. 1. Уже й вечір, тихий та гожий, спадав на землю (О. Ільченко). 2. Над головами простиралося небо, повне загадкових світів (П. Панч). 3. Стомлений, я заснув, але швидко прокинувся від холоду (І. Багмут). 4. Зовні спокійний, Петро жив усі ці місяці якоюсь внутрішньою тривогою (Н. Рибак). 5. Село, зачароване зоряним небом, синіє розкиданими хатками (М. Стельмах). 6. Невгамовна, з широко відкритими на світ очима, Олеся ще з п’ятого класу захоплювалась дослідами над рослинами (О. Донченко).

ІІ. 1. Марко, юнга з шхуни «Колумб», ходив сьогодні додому на маяк, де його батько працював (М. Трублаїні). 2. Дочки — Ольга і Олена — визбирували на городі картоплю (В. Козаченко). 3. Вальдшнеп, або лісовий кулик, — благородна птиця темно-рудуватого кольору, з довгим дзьобом і довгими ногами (О. Вишня). 4. Деякі риби, як, наприклад, корюшка, в’ють під водою гнізда і відкладають туди ікру. 5. Він розхвилювався, і голос його щирим відгуком забринів у селянських серцях, особливо в серцях молоді (М. Стельмах).

ІІІ. 1. А пісня, наростаючи, пливла над берегом. 2. Раділи люди встаючи. 3. Посланця стального ми до зір послали, першими почавши в безкінечність шлях (В. Сосюра). 3. Все меншим став корабель, а згодом, з’єднавшись із голубим обрієм, він немовби потонув у ньому, і тільки білі вітрила ще довго маячили, нагадуючи весінню хмаринку. 4. Поважно, з острахом, наче до першої сповіді, приступив Семен до граматики (М. Коцюбинський). 5. Сюди, на берег Дніпра, і прийшла гуляти молодь (О. Копиленко).

ІV. 1. Ягід навколо, особливо дикої малини, була сила-силенна (О. Донченко). 2. А я не знаю нічого ніжнішого, окрім берези (Леся Українка). 3. На його дворі, замість похилої хатини, стояв веселий будинок (Панас Мирний).

Запишіть речення, розставивши розділові знаки. Поясніть їх. Підкресліть усі члени речення (індивідуально біля дошки).

Обличчя натхненно розшарілось і освітившись якимись новими думками, народженими ніби зненацька, стало мовби тоншим інтелектуальнішим багатшим в ньому з’явилась сила нових несподіваних відтінків (О. Гончар).

1. Робота з картками (робота в групах).

1) Перепишіть речення, поставте, де потрібно, розділові знаки, обґрунтуйте відокремлення другорядних членів речення, уточнюючих конструкцій.

2) Допишіть речення, введіть відокремлені члени речення, розділові знаки.

Картка 1


1) а) Старшокласники хлопці й дівчата розбрівшись невдовзі позни-кали в зелених виноградних хащах. (О. Гончар) б) Ніч була темна аж чорна. (М. Коцюбинський) в) Хлопчик знов притулився щокою до подушки і зігрітий з обох боків гарячим диханням батька і сестри заснув. (І. Цюпа)

2) а) Відповідно до ... звіт буде подано вичерпний, б) У нас залежно від ... може по-різному вирішуватися ця проблема.

Картка 2

1) а) Він полюбив, щоб до Волі приходили гості зокрема Рада й Аліна. (Ю. Яновський) б) Повісивши голову поплентався Федір-ко з вигону. (Ю. Збанацький) в) Замість виснаженої смертельно втомленої колони пролітали перед ним зараз лави інших мовби окріплих людей. (О. Гончар)

2) а) Згідно з ... наша планета уже пережила і буде переживати в майбутньому великі катаклізми. б) Очевидно тепер з огляду на ... можна ставити питання про будівництво нового вокзалу.

Картка З


1. а) Заглиблений в свої думи, Дмитро не чув, як навколо нього сумовито гомоніли сплетені гілки дерев тихо роняючи листя. (М. Стельмах) б) Василько незабаром помітив, що він їде не дорогою, а так навмання. (М.Коцюбинський) в) Непереможний я сміливою ходою іду в нові незвідані світи. (В. Логвиненко)

2) а) Багато явищ незважаючи на ... лишаються нез'ясованими, принаймні в наш час. б) Завдяки ... будинок сиріт буде забезпечений необхідними медикаментами.

К а р т к а 4

1) а) Це було літом саме в жнива. (М. Коцюбинський) б) І ніхто того не чує не знає не баче опріч Марка маленького. (Т. Шевченко) в) Веселі і горді хоробрі і чулі вони (друзі) у годину страшної навали життя своє теж підставляли під кулі.

2) а) Попри ... собака залишається другом людини, б) 3 огляду на ... ми змушені змінити маршрут екскурсій.

Напишіть твір-мініатюру, використовуючи подані словосполучення як відокремлені члени речення.

І група

Вечір на морі



Безмежне море, спокійне; залите місячним сяйвом; набігаючи на берег; міняючи свій колір; бурхливо котять хвилі; окрім білих чайок; слухаючи плескіт води.

II група


Ранок у лісі

Загорнені в сутінь; вкриті росою; слухаючи щебет птахів; залитий сонцем; вдихаючи лісові пахощі; окрім деяких поодиноких ялин.

III група

Степова тиша

Звіку не ораний; високотравний; маючи в собі красу моря; пробігаючи в траві; напоєний пахощами трав і квітів.

IV група


Пахощі дозрілого хліба

Хлюпаючи золотими бурунами колосків; повітря, настояне на колосках; до схід сонця; куполом схилившись над землею; синє небо, глибоке, бездонне; перекочуючись хвилею по дозрілих хлібах.

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

1. Самостійна робота з тестовими завданнями.

2. Інтерактивна вправа «Мікрофон». — Закінчіть речення.

«Найцікавішим (найскладнішим) на під час вивчення теми для мене було ...»

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Вивчити теоретичний матеріал.

2. Складіть тестові завдання для перевірки знань і вмінь з теми «Відокремлені члени речення» (одне теоретичне, три практичні).

3. Перекласти прийменники та прийменникові сполучення; будь-які п'ять із них ввести в речення.

Ввиду, вследствие, благодаря, в силу, вопреки, за неимением, при наличии, в случае, несмотря на
Література

1. І.П. Ющук. Практикум з правопису української мови/Ющук І.П. – К.: Освіта, 2008. С. 207-213.



2. О.В. Заболотний. Українська мова: підручник для 11 класу. Рівень стандарту/Заболотний О.В. – К.: Генеза, 2011. – С. 63-65.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка