«Птахи навесні» з «Природознавства» 2 клас



Скачати 83.31 Kb.
Дата конвертації22.12.2017
Розмір83.31 Kb.

«Птахи навесні» з «Природознавства» 2 клас

Розробили: вчителі вищої категорії Дзюбенко Л.М., Пілатова Т.М., вчитель - методист Линько Г.Г. Полтавська ЗШ № 10 ім.В.Г.Короленка

Полтава 2014

Тема Птахи навесні

Мета: розширити знання учнів про птахів, їхні характерні озна­ки, поведінку; активізувати словниковий запас, увагу, ми­слення; розвивати спостережливість, уміння аналізувати; виховувати любов до природи, турботливе ставлення до птахів.

Обладнання: малюнки, фотографії, слайди із зображенням птахів, комп'ютер, інтерактивна дошка, підручник, фоно­грами з голосами птахів, пазли.

ХІД УРОКУ


  1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА

    1. . Привітання учнів з гостями.

    2. . Привітання учнів з сусідом по парті.

  • Зараз, діти, ви повинні привітатися зі своїм сусідом по парті незвично - не вимовивши жодного слова.

  • Якщо я плескаю в долоні:

    1. раз - ви вітаєтеся за руку;

    2. рази - плечима;

    3. рази - спинами.

      1. . Емоційний настрій на урок. Добрий день! Сідайте, діти. Домовляймось не шуміти. Руку гарно піднімати,

на занятті не дрімати, щоби не було мороки. Всі готові до уроку? Тож тепер часу не гаймо І заняття починаймо!

        1. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ 1)Складання пазлів

  • Діти, а чи любите ви складати пазли?

  • Тож складіть їх.

  • Хто зображений на них?

  • Як ви думаєте про кого ми будемо говорити на уроці?(Про птахів)

Отже, тема нашого уроку « Птахи навесні». Наше завдання сьогодні:

    1. розширити знання про птахів;

    2. закріпити знання про те, яких тварин називають птахами;

    3. дізнатися, із якими змінами пов язане повернення переліт-

    4. ніх птахів.

3. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1) Робота із загадками про осілих птахів.

  • А зараз відгадайте загадки.

Сіра шубка із пір їн

На морозі жвавий він

Не орел цей стрибунець

Хто це, діти? (Горобець) (фото)

Балакуча ця вертуха Ліс її щоденно слуха - Довгохвоста, білобока... Ну й плетуха! Це... ( Сорока) (фото )

Тут - тут - тук! Так - так - так! І комашка, і черв як, І личинка - біла спинка, І жучок - короїд -

Мій сніданок, мій обід. (Дятел) (фото)


  • Діти, про кого всі ці загадки? (Про птахів)

  • Хто такі птахи? ( Це тварини).

  • Чим відрізняються птахи від інших тварин? ( Тим, що їхнє тіло вкрите пір ям).

  • Так яких тварин називають птахами?( Птахи - це тварини, тіло яких укрите пір ям ).

  • Це основна ознака, за якою ми відносимо цих тварин до групи птахів.

2).Повторення будови тіла птахів

  • Діти, подивіться на фото голуба ( Слайд)

  • Із яких частин складається тіло голуба?(Голова, шия, тулуб, який закінчується хвостом, верхні кінцівки (крила ), нижні кінцівки( лапи).

        1. ГРА « ДОМАЛЮЙ ЧАСТИНУ ТІЛА» ( робота в парах)

  • Діти, зараз ми з вами пограємо в гру. Перед вами на партах лежать малюнки птахів. Домалюйте їм ті частини ті­ла, яких не вистачає. Назвіть птахів зображених на малюнку? (Листівки з птахами ).Це лелека, синичка, горобець.

  • Які з цих птахів осілі? (Синичка, горобець).

  • Які перелітні? ( Лелека).

  • Ви молодці, дуже добре справились з цим завданням.

        1. ФІЗХВИЛИНКА ( пальчикова гімнастика )

- Діти, а птахи, доки ми грали в гру, дуже захотіли пити. Тож давайте їх напоїмо.

« Птах п є воду» Пальці склали пучкою - це «дзьоб». Не відриваючи лікоть від столу, « дзьобом» торкнулися столу.Взяли «воду», підняли «голову», поклацали «дзьобом». Пташку ми з вами напоїли. Тепер вона хоче полетіти до свого гніздечка. « Птах летить»



  • Руки розташували перед собою (долонями до себе ). Великі пальці « сплели» - це «голова» пташки. Решта пальців - «крила». Помахайте ними. Пташечка вам подякувала і полетіла додому.

        1. БЕСІДА ПРО ЗИМУЮЧИХ ПТАХІВ.

  • Діти, а чи турбувалися ви про птахів взимку? А ось про це вам нагадає наш відеоролик.

        1. ВІДЕОРОЛИК « ДОПОМОГА ПТАХАМ ВЗИМКУ»

        1. ФІЗХВИЛИНКА

  • А зараз ми з вами перенесемося в незвичайний світ танцю. Але танцю незвичайного - танцю пташок.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота із загадками про перелітніх птахів

1.Швидко скрізь цей птах літає, Безліч мошок поїдає, За вікном гніздо будує, Тільки в нас він не зимує (Ластівка) (фото)


  1. Сам вечірньої години Заховався в кущ малини. Та на дуду голосну

Грає пісню чарівну.(Соловей) ( фото)

  1. Він мостить гнізда на дахах, У теплий край літа далеко. Як зветься той цікавий птах?

Ну скажіть хутчіш? (Лелека ) (фото) 4.Ось хатинка, в ній - співак. Як цю пташку звати -...(Шпак) (фото)

  • Які це птахи? Чому їх називають перелітніми?

( Тому, що ці птахи восени від нас відлітають у теплі краї, а весною повертаються). 2.РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ

  • Отже, щоб більше дізнатися про перелітніх птахів від­крийте підручник на с.100. Отже, слухайте.

З настанням весни повертаються у рідні місця перелітні птахи.Одні птахи прилітають до нас раніше, а інші - піз- ше. Час прильоту залежить від того, коли в наших краях з являється для них корм.

  • А тепер прочитайте самостійно.

  • А хто вголос прочитає про повернення перелітніх пта­хів?

-Чи однозначно прилітають птахи до нас? (Ні. Одні рані­ше, а інші - пізніше ).

  • Від чого залежить їх час прильоту? ( Час прильоту за­лежить від того, коли в наших краях з являється для них корм).

3. ЗАВДАННЯ РЯДАМ



  1. ряд - читає про шпака

  2. ряд - читає про жайворонка

Зряд - читає про солов я ( слайди)

З а). ТЕСТУВАННЯ



Поки я буду працювати з учнями за підручником, дехто виконає тести на оцінку по вивченому матеріалу. ЗАПИТАННЯ ПО ПРОЧИТАНОМУ 1 ряд

    1. Коли прилітають шпаки? (у кінці березні)

    2. Хто першим прилітає? ( самці)

    3. Як називаються будиночки, в яких поселяються птахи? (шпаків- ні)

    4. Чим самці приваблюють самок? (співом) (Слайди шпака, шпаківня)

      1. ряд

        1. Разом із якими птахами повертаються жайворонки?

        2. Де співає пташка?

        3. Який зовнішній вигляд мають жайворонки? ( Сірі, з темним ряботинням).

        4. Чим живляться птахи? (Комахами, а також насінням бур янів ) (Слайди жайворонка, будиночки).

      2. ряд

1. Коли повертаються солов ї? (На початку травня) 2.Чим живляться? (Жуками, мухами, гусінню).

  1. Як в народі кажуть про приліт солов я? ( Соловей прилетить то­ді, коли зможе напитися роси або дощової води з березового листка).

  2. Де селяться ці птахи? (В садах, парках).

- І тепер ми з вами можемо дати відповідь на поставлені нами запи­тання:

    1. Так, яких тварин називають птахами?

    2. Яких птахів називають перелітніми?

    3. З якими змінами пов язане повернення перелітніх птахів?


    4. «

      Коли з являються перелітні птахи? (Вони повертаються, коли з являється для них корм ).




      1. ПРИСЛІВ Я, ПРИКАЗКИ ПРО ПЕРЕЛІТНІХ ПТАХІВ

  • А ось послухайте, які є прислів я і приказки про переліт- ніх птахів:

І соловейко не співає, як їсти не має.

  • А які ви знаєте прислів я і приказки про птахів? Діти:

  1. Яка пташка, така й пісня.

  2. Ранні пташки росу п ють, а пізні - слізки ллють.

    1. ПРИКМЕТИ

  • Діти, а чи знаєте ви,що люди дуже спостерігали за живою природою і помічали найцікавіше.

  1. Якщо ластівки літають низько над землею - до дощу, а високо над землею - на гарну погоду.

  2. Якщо весною багато лебедів - буде тепла весна.

  3. Качки і гуси кричать, пірнають і б' ють крильцями - на дощ.

    1. ХВИЛИНКА ЦІКАВИНКА

  • Чи знаєте ви, що ластівка - це Божа пташка, створена Бо­гом із землі. Благословив її Господь за те, що, коли розпи­нали Христа, ластівки крали цвяшки. Своїм співом вона славить Бога. А ще кажуть, що вона ключниця, бо прино­сить із - за моря золоті ключі, які відмикають літо і замика­ють зиму. Цим птахам було створено багато пам ятників в знак любові до цих птахів.

- Діти, а ви чекаєте прильоту перелітніх птахів? 6. РОЗПОВІДЬ ПРО СВЯТО ЗАКЛИКАННЯ ПТАХІВ

  • Птах - це вісник весни - радості і взагалі вісник сонця. У нашого народу існує звичай закликати пташок із вирію, щоб вони якнайшвидше поверталися додому, на рідну бать­ківщину. Ще з давніх - давен наші предки саме на початку березня ( 9 березня )проводили свято закликання птахів. А називалося воно Сорочини. А згадайте чому? ( Саме в цей день « люди вірили »,що прилітає 40 різних пташок із ви - рію ).

  • А чи ми з вами кликали пташок, щоб вони швидше прилетіли до нас? ( Так ). А ось давайте пригадаємо, як це було. Увага на екран.

7. ВІДЕОРОЛИК «СВЯТО ЗАКЛИКАННЯ ПТАХІВ»

  • А давайте повторимо закличку, щоб до нас якнайшвидше Прилетіли птахи.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  • А зараз, діти, яхочу перевірити,які ви уважні і запам я- тали про що ми говорили протягом уроку.

  1. ДИДАКТИЧНА ГРА « РИБА, ПТАХ, КОМАХА ».

  • Я називаю тварин:

риба - ви складаєте долонька до долоньки і імітуєте пла­вання риби; птах - розмахуєте руками, наче птах крилами; комаха - присідаєте.

(Лебідь, коник, щука, зозуля, сокіл, жайворонок, мураха, карась, сом, метелик, шпак, короп, соловей).



  1. ГРА « ХТО ЗАЙВИЙ »

Лебідь, ластівка, лелека, качка, щука.

  • Хто зайвий? Чому? ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

  • Наш урок добігає до кінця.

  • Яких тварин називають птахами?

  • З якими змінами у природі пов язане повернення птахів?

  • Чому різні птахи прилітають у неоднаковий час? РЕФЛЕКСІЯ. ЗАРЯДКА.

  • Якщо урок сподобався, то ви махаєте руками, як пташка крилами. Не сподобався - присядьте, як засмучена пташка.

ЗАКЛЮЧНЕ ВІРШОВАНЕ СЛОВО Наш дивний світ такий, як казка: Он в небі хмаронька пливе. Тож бережи його, будь ласка, Все в ньому гарне і живе. Он квітка полум ям палає,

І ясне сонечко блищить. Чарівна пташечка співає, Все в дивосвіт прийшло, щоб жить. ( Відео на музику Поль Моріа « Меморі » ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ с. 100-102

На згадку про наш урок ми хотіли б пригостили вас смач­ними « жайворонками ».

ошатний гарний ввічливий нарядний

святково вдягнений

син синок синій синівський

Світло Світлофор

Світити


Всесвіт С в і т л и й

Є слова, що білі-білі, Як конвалії квітки, Лагідні, як усміх ранку,



Ніжно сяйні, як зірки.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка