Протиставлення добра І зла в оповіданні Федько-халамидник



Скачати 248.3 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір248.3 Kb.
ТипПлан-конспект

План-конспект відкритого уроку з української літератури в 5-Г класі на тему «Протиставлення добра і зла в оповіданні «Федько-халамидник» Володимира Винниченка»

Вчитель:Брижко Марина Юріївна

Мета уроку:



навчальна - формувати предметні компетентності:

комунікативно-мовленнєву – удосконалювати вміння висловлювати власні думки щодо певного кола питань (життєву долю В.К.Винниченка; актуальність оповідання, проблеми нерівності соціальних станів, батьків та дітей, протиставлення добра злу);

власне читацьку – сприяти формуванню вмінь давати особистісну оцінку прочитаному на основі читацьких вражень та авторської позиції; добирати цитати з твору на підтвердження власних думок;

ціннісно-світоглядну – формувати вміння визначати й аргументувати оцінне ставлення до прочитанного (до героїв оповідання Федька та Толі, до їх вчинків); з’ясовувати різні погляди на одну проблему;

творчо-діяльнісну – формувати інтерес до розв’язання проблеми творчо; навички образно-асоціативного мислення;

рефлексивну – формувати здатність здійснювати самоконтроль і самооцінку власної діяльності;

особистісну – формувати вміння виявляти власну творчу самостійність, організовувати власну діяльність;

інтелектуальну – формувати вміння працювати з різного роду інформацією



розвивальна - розвивати ключові компетентності:

соціальну – розвивати вміння працювати в групах, спілкуватися;

інформаційно-пізнавальну – удосконалювати прийоми самостійного здобуття знань, активізувати бажання й необхідність працювати в умовах постійного пошуку інформації;

самоосвіти й саморозвитку – розвивати навички самоосвітньої роботи, пошукової діяльності;

здоров’язберігаючу – формувати й розвивати навички збереження здоров’я

виховна

виховувати почуття власної гідності, порядність і вірність,високі моральні якості та духовні цінності, сприяти вихованню чесних, гідних, справедливих людей.



Тип уроку: урок-подорож, інтегрований урок, підсумковий урок.

Обладнання: презентації на медіа - проекторі, портрет письменника, текст оповідання, епіграф (слова Ліни Костенко) та поезія Василя Симоненка «Найогидніші очі порожні»., прислів’я, текст вірша Р.Бернса «Чесна бідність», текст поезії Івана Драча «Хіба чекати плати за добро?», картки добра, пісня «Доброта», гронування «Характеристика героїв»,табличка «Цитатна характеристика героїв» ілюстрації до оповідання, зошити, квіти для психологічного настрою, пісня «Якщо друг не сміється..»

Міжпредметні зв’язки: історія (життя дітей передмістя в 19-20 ст.), українська мова (дослідження мовних засобів, які сприяють збагаченню мови), музика (пісні про дружбу), ритміка (український танок на фізкультхвилинці), образотворче мистецтво (малюнки та ілюстрації до оповідання), українська література (власне оповідання «Федько-халамидник»)

Методи, прийоми й форми роботи: індивідуальна, кооперативна й колективна форми, робота з текстом, схематичними опорами; слово вчителя, евристична бесіда, інтелектуальна розминка,гронування, робота з епіграфом, пісні, сценка…

Технології: проектна, квіти настрою,"Мікрофон", "Мозкова атака», сценка ,танок,"

Інформація: оповідання «Федько – халамидник» Володимира Винниченка.

Хід уроку

1)Привітання

Доброго дня, діти!

(Учні піднімаються, вітаються хором, розповідаючи віршик)

Добрий ранок! Добрий день! Вже почався новий день!

Рано-вранці сонце встало і проміння нам послало!

Ми вітаємо вас, працювати час! (поклонилися гостям).

2)Слово вчителя. Емоційне налаштування.

Любі діти! В нас сьогодні незвичайний урок. Ми поринемо в чудову подорож, відвідаємо 18, 19, та 20 століття, виконаємо складні та різноманітні доручення, завдання. Для того, щоб відправитися в подорож, нам всім необхідний гарний настрій. Я пропоную вам взяти в руки квіточки і одірвати ту пелюсточку, колір якої символізує ваш настрій на уроці. Зелений – колір справедливості, спокою. Чорний – колір зла та негативу. Жовтий – колір добра, енергії, світла. Синій - колір замріяності, печалі. Жовтогарячий – колір активності, радощів.(Діти одривають по одній пелюсточці, пояснюють свій вибір).

Молодці, діти. Я рада, що ви всі обрали позитивні яскраві кольори, отже, сподіваюся, що ваш настрій під час уроку буде саме таким, позитивним, сонячним та гарним.

3. Оголошення теми та мети уроку.

Діти, ми з вами вже не один урок працюємо над оповіданням Володимира Винниченка «Федько-халамидник». Сьогодні в нас останній підсумковий урок з цієї теми. Ми повинні пригадати основні відомості з біографії Володимира Винниченка, відновити хід подій в творі, зробити порівняльну характеристику Федька і Толі, навчитися висловлювати власну думку, робити певні висновки. Застосовуючи знання мови, ми будемо підбирати синоніми, антоніми, попрацюємо із прислів’ями. А головне – ми повинні зрозуміти значення добра в нашому житті,та протиставлення йому – зла.

Епіграф до нашого сьогоднішнього уроку – слова Ліни Костенко «Віддай людині крихітку себе. За це душа поповнюється світлом.»

Також слова Василя Симоненка з поезії "Найогидніші очі порожні..."

Найогидніші  очі  порожні,
Найгрізніше  мовчить  гроза,
Найнікчемніші  дурні  вельможні,
Найпідліша  брехлива  сльоза.

Але  правди  в  брехні  не  розмішуй,


Не  ганьби  все  підряд  без  пуття,

Найчистіша  душа  незрадлива,


Найскладніша  людина  проста.

4.Актуалізація опорних знань.

Ми починаємо нашу подорож. Таким чином, машина часу переносить нас у кінець 19 століття на Першу (1) Станцію Володимира Винниченка.

Увага! Тут нас зустрічають історики, які нагадають нам, яке було життя часів нашого письменника.

Історик 1. Перенесімося уявою в позаминуле століття, аж у 1880р., на одну з вулиць міста Єлисаветграда (тепер Кіровоград) .Люди жили дуже бідно. Для того щоб заробити шматок хліба, треба було багато працювати . Життя дітей передмістя було нелегким, бо діти були покинуті на­призволяще. Фактично їх виховувала вулиця, де були і бійки, і свар­ки.

Історик 2.Серед багатих дюдей панувала зневага й презирство до всього українського, до мужицького . Національний одяг, українська мова, незалежна поведінка – все це могло стати причиною, щоб учня виключили з гімназії.

Історик 1.Дітлахи без усякого контролю з боку батьків проводять свій час. Босі та роздягнені, вони можуть бігати під зливою, можуть прогулювати уроки, гуляти довгий час, йти до лісу, на річку. Саме безконтрольність ставала причиною багатьох трагедій.

Історик 2. Незадоволення життям, бідність батьків позначається на дітях. Життя дітей часто «не менш складне й трагічне, ніж життя їхніх батьків». Яскравим контрастом є життя паничів, які живуть в просторих світлих будинках, яким не треба працювати, бо жильці несуть їм плату за квартиру, мужики – грошу за оренду землі.

Дякуємо історикам, які нагадали нам життя людей передмістя в кінці 19ст.

На станції нас також чекають біографи, які нагадають нам цікаві факти з життя Володимира Винниченка.

Біограф 1.



Народився Володимир Кирилович Винниченко  14 липня 1880 року в Єлисаветграді, Херсонської губернії в селянській родині.

Як свідчать рідні та близькі, Володимир Винниченко в дитинстві дуже нагадував свого ж таки літературного героя – Федька-халамидника . Він змалку звик чинити наперекір загальноприйнятому, домагатися свого всупереч  усіляким обставинам.

„ Наче біс який сидів у хлопцеві! Спокій був його ворогом…”.

Біограф 2.

У спогадах матері письменника є чимало деталей, які повторюють історію Федька-халамидника. „ Сусідських дітей тримав трохи… в терорі, бо був дуже сильний для свого віку й волевий, упертий… Надзвичайно любив волю, повітря, рух. Був гордим, незалежним у вчинках і рішеннях правдолюбцем.

Біограф 1.

У Єлисаветградській гімназії, де В. Винниченко продовжив навчання після закінчення сільської школи, він кинув виклик „ сильним світу цього ”. Національний одяг, українська мова, незалежна поведінка, екстравагантні вчинки стали причиною того, що з першого за знанням учня він перетворюється на „ жахливу дитину ”. Усе це, ще й індивідуальну вдачу майбутнього письменника, стало причиною ненависті його до  будь-яких форм приниження й гноблення. Через конфлікт з адміністрацією Володимир залишає гімназію, а згодом екстерном складає іспити в Златопільській гімназії.

Біограф2.

Опублікувавши перше оповідання  „ Краса і сила ”, яке принесло авторові справжню славу, В. Винниченко отримав визнання  в письменницьких колах. У творчості Винниченка особливе місце посідають оповідання для дітей.  „ Кумедія з Костем ”, „ Бабусин подарунок ”, „ Федько-халамидник ” – ці та інші твори, попри весь трагізм зображеного, правдиво відтворюють картини життя, близькі та зрозумілі сучасному юному читачеві.

Дуже добре, дякуємо нашим історикам та біографам. І ми залишаємо епоху 18 століття. І відправляємося у 20.

Друга станція (2) Станція називається «Мозкова атака»

На вас налітає шквал питань, на які ви повинні відповідати швидко, чітко та правильно. Ці питання допоможуть нам нагадати зміст оповідання, відтворити події твору.



1Хто головний герой оповідання? (Федько)

2 З ким жив Федько? (з батьками)

3.Як жила їх родина?(Бідно.)

4. Що робив батько з Федьком за провину? (Бив.)

5.Слово халамид ник означає..(розбійник, бешкетник)

6.За що батько давав Федькові гроші?(за правду)

7.Хто такий Толя? (хазяйська дитина)

8. Як жила родина Толі?( багато)

9Що робив Толя під час дощу? (підбіг до хлопців)

10. Чи жалівся Толя на Федька своїм батькам?(так)

11.Чи тягнув Федько Толю на річку?(ні).

12. Чи вдалося Федькові перейти по крижинам? (Так)

13. Хто поліз рятувати Толю на крижині? (Федько)

14Що трапилося з Федьком після купання в крижаній воді? (Він захворів)

15.Реакція батьків Федька на ситуацію на річці? (вони його б’ють)

16.Кого забрав Толя після смерті Федька у його батьків? (чижика).

Молодці!!!!!!!!! Мозкова атака показала, що ви дуже добре володієте прочитаним матеріалом.

Ми відправляємося до наступної станції , яка називається «Ланцюжок подій»(3)

На дошці ви бачите прикріплені ілюстрації до нашого оповідання. Всі вони , на жаль, переплуталися, нам треба розкласти їх в правильній послідовності, відповідно до тих подій, що відбувалися в творі.( Виходять двоє учнів, та розвішують малюнки в правильній послідовності).

Наступна станція «Зарядка для очей» 4

Діти, увага на екран! Давайте дамо нашим очам можливість трішечки відпочити. Слідкуйте за предметами.

Трішечки відпочили і знову вперед.

Наступна наша станція, діти «Мова - втiлення думки»( №5)

Мова нашого оповідання дуже багата. Автор вжив велику кількість синонімів, антонімів, фразеологізмів та інших мовних засобів. З усім цим нам допоможуть розібратися науковці.

1 науковець. Федька називають усі халамидником. Як ми розуміємо значення цього слова? (Бешкетник, витівник, розбійник, розбишака, харцизник, шибайголова, відчайдух). Всі ці слова являються синонімами.

Про Федька ображені ним хлопці говорять: « - Халамидро!.. Босявка! Зараза!» А як мати називає сина? (Сибіряка). Чому? (Федько мужньо тримається, коли його карають, ніколи не проситься і не плаче). Це все говорить про такі риси характеру , що Федько мужній, сильний, терплячий, правдивий, міг би відбрехатися, але не любить брехати, не видає товаришів).



2 Науковець

Автор у творі представляю двох героїв, постійно їх порівнюючи, протиставляючи – такий художній засіб у творі називається контраст. Контраст – це антитеза, протиставлення, стилістична фігура, прийом.



Дякуємо науковцям. Тепер увага на слайд. Всі ви знаєте, що народна мудрість вчить нас, як на світі жити, а також завжди відображає вчинки, характери людей у прислів’ях. Давайте прочитаємо прислів’я і скажемо, якого героя риси характеру відображають вони.

(Читають по одному)

1Неодяг красить людину, а добрі справи.(Федько)

2.Не по словах судять, а по вчинках. .(Федько)

3Тихий-тихий, а у вухо влізе.(Толя)

4Сила та розум – краса людини.(Федько)

5.У тихому болоті чорти водяться.(Толя)

6У лиху годину узнаєш вірну людину.(Федько)

7Святе та боже – на чорта схоже.(Толя)

8 Аби душа чиста, а постоли нічого. .(Федько)

А тепер відкрийте свої зошитки, запишіть швидко число. Та оберіть по одному прислів’ю до кожного героя і запишіть.(Письмово)
Ми з чистою совістю відправляємося тепер далі. На нашому шляху лежить станція (№6)«Хвилинка відпочинку» або «Фізкультхвилинка»

Прошу всіх піднятися. (Під музику «Маруся, раз, два , три..» одна дівчина виходить наперед і танцює, всі повторюють за нею.)

Ми гарно відпочили для того, щоб поринути в серйозний світ наступної станції.

Станція 7– «Проблематика»

Щоб проїхати цю станцію, нам треба відповісти на декілька питань, і головне з них – це проблеми , які підіймає автор в оповіданні.

Увага на слайд.

1 Чи простими були стосунки Федька з батьками?

(Читача оповідання може вразити Федькова мати: якимось холодом віє від її постаті, від слів, які вона кидає синові. Зрозуміло, що вона боїться злої волі хазяїна будинку, який будь-коли може вигнати помешканців з квартири, але все-таки..."Мужиченя", "мурло ти репане", "з свинопасами тобі гратися а не з благородними дітьми"... А до всіх цих прокльонів ще й невдоволення тим, що батько б'є Федька, явно жаліючи малого. Батько приходить додому пізно, заморений та злий. Коли мати починає йому розповідати про витівки Федька, він сердиться, і починає його бити.)

2.Ким був Федьків батько? (простий робітник друкарні, бідна людина).

3.Ким був Толин батько? (Пан, господар, багата людина.)

4.Чи правильно господар будинку ставився до сімї Федька?(несправедливо, постійно погрожував вигнати їх на вулицю).

Діти, але ж правда, що бідність – це не порок. Головне завжди і в усіх випадках залишатися людьми. Чи залишався бідний Федько людиною? А Толя?

Зараз прозвучить вірш Роберта Бернса «Чесна бідність»

Роберт Бернс "Чесна бідність"

Хай бідні ми, хай злидні ми,

Не маємо нічого,

А будьмо чесними людьми

Й не біймося нікого.

Нічого, нічого,

Що ми звання простого!

Звання — лиш карб, людина — скарб,

Цінніший від усього.

 

Хоч ми їмо черстві шматки,



Вдягаємось убого,

А в багача булки й шовки —

Ми людяніш од нього.

Нічого, нічого,

Що ми живем убого,

А чесним бути в бідності —



Найвище од усього.

Чи всі персонажі цього твору завжди роблять правильні вчинки? Хто з персонажів наділений якими моральними цінностями? Федько у нас розбишака, халамид ник. Це видно з різних сценок у творі. Ми пропонуємо вашій увазі невеличку творчу сценку, на основі якої ми отримали перші враження від Федька.

Сценка

-Телеграму давай!
   (  Пускається телеграма. Біленький папірчик начіплюється на нитку і підсовується трошки вгору. Вітер підхоплює - і пішла телеграма. Ось зачепилась за вузлик і пручається, виривається, от трохи не крикне вниз: "не пускають!".. Іде Федько. Іде і кричить. Він міг би підійти тихенько, так що й не почув би ніхто,- але Федько того не любив. Він ще здалеку кричить)
     - Ану, гей там, давай сюди змія!
     (Буде однімати. Федько іде змія однімать.
     Руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає. Але тікать і не пробуй, Федько усяку собаку випередить.
     Хлопці починають швидко зсотувать нитки. Але що то поможе?)
     - Давай змія! - підходить ближче Федько.
     Гаврик кривить губи і хмикає. Стьопка зблід, але хутко зсотує нитки, зиркаючи на Федька.
     Спірка піднімає з землі камінь і кричить:
     - Ану, підійди! Ану!
     Але Федько навіть рук не виймає з кишень і таки підходить.
     - Давай сюди змія!
     Тут він уже вийма руки з кишені, бо Спірка затуляє собою Стьопку і підніма руку з каменем. Але сам Федько каменя не шукає, він тільки дивиться за Спірковою рукою.
     - Даєш змія?
     - А це твій змій?
     - Одніму та й буде мій.
     - Овва! Задавака! Так і провалю голову, тільки підійди.
     - Ану, бий!
     Федько навіть груди підставляє, так наче йому тільки того й хочеться, щоб його вдарили каменем. Чуб йому стирчком виліз з-під картуза, очі хутко бігають.
     А Стьопка зсотує, а Стьопка зсотує! Змій тільки диркає далеко вгорі та шарпається і не розуміє нічого, що там сталося внизу, чого його так скоро тягнуть назад.
     - Ну, бий же! Ех, ти! - боїться... Я  он без каменя, на вас трьох.
     - Льонька, Ва-а-сько! - раптом кричить Спірка.- Сю-да-а!.. Федько змія однімає!
     Але Федько вмить зривається з місця, налітає на Спірку, ловко підставляє ногу й кида його на землю. Тут же підскакує до Стьопки, хапа нитку і рве її до себе. Нитка тріскає, змій диркає. Гаврик плаче, а Федько намотує нитку на руку і помалу задом іде додому. Вигляд у нього гордий, Спірка й Стьопка кидаються на нього, очі аж горять, шпурляють каміння, але Федько тільки угинається й регоче.
     - Халамидро! Ну, не попадайся ти на нашій вулиці!
     Босявка! Зараза!
     А Федько все йде та й іде. Змій уже його.
     Але тут, буває, візьме й зробить несподіване. Коли вже хлопці далеко і не можуть йому нічого зробити, він раптом вертається і віддає змія. Навіть принесе ще своїх ниток і дасть.
     - На твого змія! Думаєш, мені він потрібний? Схочу - зроблю з цілого листа. Тато з типографії принесе червоної бумаги, так он якого зроблю...

Дякуємо дітям за артистизм.Отже, ми побачили, що Федько може бути різним. Непередбачуваний, іноді задиркуватий, але благородний, чесний, справедливий, здатний на самопожертву.

Чи чекає Федько якоїсь плати, вдячності за своє добро? (Ні, він не така людина. Він робить так, як велить йому серце.)

Для вас звучить вірш «Хіба чекати плати за добро?» Івана Драча.


ХІБА ЧЕКАТИ ПЛАТИ ЗА ДОБРО?..

Хіба чекати плати за добро?


Нехай в руці зламається перо,
Нехай твоя зламається рука,
Що за добро добра собі чека!
Добро твориться просто – ні за так.
Так, як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в’ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка-горопашка.
Хай сіє зерна скрізь метка рука,
І в океан добра тече ріка,
І не зросте із нього ковила…
Лиш так змагаймо океани зла…
Так що таке добро? І що таке зло?

Давайте звернімося до карток. На дошці висять різнокольорові картки, ви виходите, відриваєте та зачитуєте, що ж таке добро.(На дошці висять картки різнокольорові, учні по одному підходять, вибирають картку, перегортають її і зачитують.)

1 Добро – це, коли відсутня корисливість.

2.Доброта – це найпрекрасніше на землі.

3. Добро – це, коли ми допомагаємо літнім людям, ветеранам, батькам та друзям.

4. Добро – це робити гарні справи та вчинки.

5Добро – це мати чисте, милосердне серце.

6.Добро – це почуття, що викликає радість у серці.

7.Добро – це те, на чому тримається світ.

8.Добро – це корисні справи.

9. Добро – це бути справедливим та благородним.

10.добро – це ніколи не зраджувати друзів, не підставляти їх.

Молодці, діти!!! Дуже багато гарних слів про добро. Давайте тепер звернімося до наших мовознавців, вони допоможуть нам ще краще розібратися в цих поняттях.

Мовознавець 1.

Добро́ — категорія етики, якою позитивно оцінюють певну поведінку, явища чи події. Добро — благо, моральне, правильне, стверджувальне, позитивний початок, корисне, пожиточне. Протистоїть злу, поганому, руйнівному, негативному початку. Людській волі є властивим бажаннядобра, краси або правдивого щастя. Кожна людина гостро відчуває природнє бажання добра, яке б зробило її правдиво щасливою.

Мовознавець 2

Зло — щось погане, протилежне добру. Все, що викликає в нас незадоволення, огиду, або взагалі оцінюється нами негативно і протиставляється благу.

Розрізняють чотири види зла:

фізичне — все, що заподіює страждання, наприклад, хвороба.

моральне — порушення етичних законів, те, що викликає осуд.

соціальне — порушення ідей справедливості, наприклад, неправильний розподіл багатств між соціальними класами..

Дякуємо мовознавцям. Отже, творити добро – зовсім не просто. Давайте проспіваємо фрагмент пісні «Доброта»

«Доброта».

Добрим бути — зовсім це не просто.

Не залежить доброта від зросту,

Не залежить доброта від віку,

Добрим треба бути нам довіку.

Приспів:

Тільки треба, треба добрим буть

І в біді про друга не забуть.

І закрутиться земля скоріш,

Якщо будем ти і я добріш.

Добрим бути — зовсім це не просто,

Не залежить доброта від зросту.

Доброта нещира не буває,

Нагород вона не вимагає.

Приспів.

Доброта з роками не старіє,

Доброта від холоду зігріє,

Якщо доброта як сонце світить,

То радіють і дорослі, й діти.

Приспів.

Таким чином, роблячи певні висновки, ми можемо сказати, що автор підіймає в своєму оповідання дуже багато проблем, але найголовніші – це проблема батьків і дітей, моральних цінностей, багатих і бідних.


Їдемо далі. Станція №8 «Характеристика образів»

Характеристика Федька і Толі за допомогою «Цитатної таблички»

- Отже, головною дійовою особою є Федько. А який він? Який Толя?

Найкраще всього ми зможемо зробити характеристику головних героїв, використовуючи цитатні таблички, які були вашим дом. завданням на сьогодні. Зачитуємо по одному цитату про Федька та цитату про Толю і кажемо, як ця цитата їх характеризує.


Федько

Толя

Це був чистий розбишака-халамидник;

Там шибку з рогатки вибив; там синяка підбив своєму «закадишному» другові. Грубий



Толя був син хазяїна того будинку, де вони жили. Це була дитина ніжна, делікатна, смирна. Делікатний



Спокій був його ворогом. Жвавий

Він завжди виходив на двір трошки боязно… соромливо посміхався своїми невинними синіми очима. Повільний

…перший по силі на всю вулицю. Сила

…бідненький Толя приходив додому задрипаний, подраний, з розбитим носом.

Увечері Толя хворий, гарячий лежить у постелі…Кволість



Руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає. Явний; відвертий

Мати про Толю: «То дитина благородна, ніжна, а ти (про Федька) мужичня, «мурло ти репане». Таємний; вдаваний

А давай об заклад, що перейду на той бік. Сміливість


Толі холодно й страшно.

Толі зробилося страшно… ноги ослабли, сковзались по льоду.

Толя розтерявся…

Боягузтво



Федько відвів очі від Толі, похилився і тихо сказав: - Повів. Людяний; альтруїст


Йому було цікаво подивитись, як будуть ховати Федька-халамидника. Бездушний; егоїст


…він раптом вертається і віддає змія. Достойний

Толя одійшов од вікна, перекрутився на одній нозі й побіг гратися з чижиком. Негідний

Федько брехати не любить. Правдолюб; чесність

Папочко!.. Мамочко!.. Я не винен!.. Підлість; брехня


Не любить також Федько товаришів видавати. Товариш





А Федько справді щось надзвичайне виробляв на річці.

Ловкий хлопчак, що й говорити.



Активний






Діти, у вас на партах є листочки, на яких накреслені таблички.

Ми зараз проведемо вид роботи, який називається гронування. Ви повинні, використовуючи свої гарні знання антонімів, підібрати правильне слово, яке б точно характеризувало наших героїв Федька та Толю. Якщо Федько – це в нас добро, то Толя – це …зло.. Таким чином, кожне слово – це ягідка у гроні. Беремо таблички і заповнюємо їх швиденько. У кого вийде гроно повнішим?


Федько

Толя

Добро




Правда




Сміливість




Чесність







Пасивний




Брав




Понурий

Відвертий







делікатний

Людяний




Жвавий




Симпатія







темрява








Правильні відповіді:

Федько

Толя

Добро

зло

Правда

брехня

Сміливість

боягузтво

Чесність

підлість

активний

Пасивний

давав

Брав

веселий

Понурий

Відвертий

потайний

грубий

делікатний

Людяний

негідний

Жвавий

повільний

Симпатія

антипатія

Світло

темрява







Погляньте на екран та перевірте правильність виконаної роботи. Чи правильно ви спів ставили риси характеру. Якщо є помилки, то виправте себе.

На цьому ми закінчуємо подорож у 20столітті. І їдемо у 21, наше, яке вам близьке та зрозуміле, бо ви всі діти – 21 століття.

Станція№ 9 називається «Мозковий штурм» або робота в парах.

Діти, до вашої уваги проблемні питання, прочитайте їх, подумайте хвилинку. Та дайте відповіді.(Вчитель розподіляє питання між парами).

1.)А зараз уявіть, що ви знаходитесь на березі річки, по якій іде крига. Подумайте, які слова, знаючи тип характеру обох підлітків, ви б сказали хлопцям, щоб зупинити їх, застерегти від необдуманих кроків, попередити події, які призвели до трагедії.

(діти працюють в парах. )

2). Яка людина могла б виростити з Федька, а з Толі?

3). Чому навчило вас це цікаве оповідання?

4). Чи хотіли б ви мати такого друга, як Федько?

Станція № 10 «Закріплення вивченого» На цій станції ми зустрічаємо допитливого журналіста, який з мікрофоном ходить та збирає матеріал для інтерв’ю.

Мікрофон

1)Як ставилися люди до Федька і Толі?

2)Як ви думаєте, чому всі навколо вважали Федька розбишакою, а Толю чемною дитиною?

3)Невже вони за виразом очей хлопчиків не змогли побачити їхньої суті?.(учні говорять,що погляд можна ховати, не дивитися людям у вічі. Але ж Федько погляду не ховав, просто за його вчинками ніхто не хотів помічати його душу).

4)Хочете сказати, що діти носили маски?

5) . Чи сподобався вам головний герой оповідання? Чи справді

невиправним, безвідповідальним розбишакою був Федько?

6) . Як пояснити ставлення батьків до витівок сина? Чи любили

вони Федька ? Хто більше розумів його - батько чи мати?

7). Чому Федько залучав панича Толю до ігор у своїй ватазі?

8) . Які почуття заволоділи Толею, коли він узявся повторити

перехід Федька через крижини? А які Федьком, коли він

уперше в житті сказав неправду?

9) Коли найвиразніше розкривається суть людської особистості Толі і коли - Федька ?

10) Яка людина, на вашу думку, могла б вирости з Федька, а яка з Толі?

Слайд . Давайте подивимося, якими ж хлопців бачили люди і якими вони були насправді.
Ось і розібрались ми, хто є хто в оповіданні Винниченка. Всім сподобався Федько - цей малий шибеник - сміливий, дотепний, чесний, кришталево чистий, твердий і правдивий, ладен взяти на себе вину, аби захистити слабшого. І хоч має він безліч вад і недоліків, є у нього чому вчитися не лише дітям, а й дорослим.

Толик же - зовсім інший. Його егоїзм, жалюгідність, душевна ницість викликають відразу. Саме такі , як Толик у несправедливому суспільстві роблять кар'єру і здобувають матеріальні блага. Але це нікчеми. Вони нікому не приносять щастя, бо й самі нещасні й приречені.

Чи актуальний цей твір сьогодні?

. Оповідання й зараз дуже актуальне. У нашому жорстокому і черствому до біди й горя світі як ніколи потрібною і своєчасною є розмова про добро і зло у житті і серцях людей. Ми повинні вміти розрізняти їх, хоч як би

Станція № 11 Рефлексія почуттів

Діти, ви бачите на екрані речення, які мають тільки початок, ви повинні їх закінчити, висловивши свої думки, не приховуючи почуттів.

Незакінчене речення: «Урок допоміг мені…», «Оповідання змусило мене задуматись над тим, що …», «Мені сподобалось…»,«Я зробив такий висновок..»

Як ще один етап рефлексії, я пропоную всім заспівати гарну, позитивну дитячу пісеньку , яка вчить нас справжній дружбі.«Якщо друг не сміється, ти ввімкни йому сонце..» (ПІСНЮ ВСІ СПІВАЮТЬ)

Якщо друг не сміється, ти ввімкни йому сонце,


Ти ввімкни йому зорі - це так просто.
Зразу виправ помилку і замінить усмішка
Всі журливості й сльози - це так просто.

П-в:
І неділя, й субота,


Дружба - це не робота,
Дружба - це не робота.

Друзі є, а для них


Не буває вихідних.
Друзі є, а для них
Не буває вихідних.

2. Якщо щастя прилине - поділи на частини


І роздай усім друзям - це так просто.
А коли буде треба, друзі прийдуть до тебе,
Щоб ввімкнуть тобі зорі, або сонце.

П-в.
3. Якщо по колу ми друг другу разом простягнем руку,


То буде видно в ілюмінатор - дружба, наче екватор.
Якщо ромашки ми зберем й привітаємо друзів наших,
То стане ясно: дружба - це планета ромашок.
Приспів.

3. Само -, і взаємооцінювання.

Закінчити речення.

«Я сьогодні молодець,  бо….».  «Найкраще на уроці працювали…,  тому що….».



«Їм допомагали….», « Гарною була відповідь…», «Сподобався виступ…», «Доречними (правильними) були слова..»

Завершаючий етап рефлексії – це феєрія ваших кольорових сердечок. Ваші серця, діти, повні добра, справедливості, чесності, тому я пропоную обрати собі по одному сердечку та одне подарувати нашим гостям, щоб їхні серця ніколи не заполонив сумок, горе чи печаль.

(діти роздають різнокольорові серця).

Всі ви дуже гарно та плідно сьогодні працювали, явам вдячна за урок..

Станція 12. « Домашнє завдання»:

Сьогоднішнє домашнє завдання ви можете обрати собі самостійно. До вашої уваги два завдання: 1 Скласти усно твір на тему:Які моральні цінності роблять людину душевно багатою?

Справедливість Несправедливість

Милосердя Бездушність

Правда Брехня

Добро Зло



Федько Толя

2. завдання . Ще раз обдумати всі події в творі і поміркувати, а якби хлопці не пішли на річку.., а що було б ,якби Федько вижив.., чи можливо, таке, що Федько сказав правду, що він не винен. І скласти усно твір на тему «Щаслива розв’язка твору.»

(Як запасний варіант для вчителя..)

Написати лист улюбленому герою. З яким  питанням  ви б хотіли  до нього звернутися?

Скласти усний твір на одну з тем:

«Якби я був Федьком…»

«Бешкет для Федька — це забаганка чи потреба душі?»



«Смерть Федька — це наслідок простуди чи душевної черствості рідних батьків?»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка