Програма виховної роботи з ліцеїстами ІІІ курсу Катерина Феодосіївна Войтенко, виховательСкачати 118.46 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір118.46 Kb.
ТипПрограма

Витоки

Авторська програма виховної роботи з ліцеїстами ІІІ курсу

Катерина Феодосіївна Войтенко,

вихователь

Київського обласного ліцею – інтернату

фізичної культури і спорту


Щоб не збитися з дороги,

від джерел йди до джерел.

В. Крищенко

Пояснювальна записка

Цінність виховного ідеалу українців полягає у збереженні позитивного досвіду виховання підростаючих поколінь, устрою здорового родинного життя і моральної чистоти. Процес виховання передбачає розвиток духовних потреб у пізнанні і самопізнанні, у красі взаємин і спілкування, у моральності, що поєднує любов до людини з милосердям, доброзичливістю, турботою, вмінням співпереживати, готовністю прийти на допомогу, вмінням виявляти терпимість. Як велика повноводна, широка, чиста, стрімка ріка наповнюється цілющими витоками джерел з глибин Землі, так і формування морально свідомої особистості має невичерпні джерела форм та методів виховної роботи.

Дана програма розроблена у відповідності з Конституцією України, Законами України: «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді», Конвенцією ООН про права дитини, Національною програмою «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», Національною доктриною розвитку освіти України у ХХІ столітті та новими концептуальними підходами до виховання дітей, підлітків і молоді у національній системі освіти.

Програма є системою змісту, методів, прийомів, педагогічних дій, різноманітних форм організації роботи з учнями та ґрунтується на принципах гуманізації, демократизації виховного процесу, реалізації особистісно-орієнтованого підходу, єдності зусиль сім’ї, закладу освіти та громадськості, природовідповідності, забезпечення активної позиції вихованців у житті і колективній діяльності.

Програма виховної роботи «Витоки» розрахована на організацію виховної роботи з ліцеїстами Ш курсу (10клас) протягом одного навчального року.

Метою програми є формування у вихованців національно-духовних цінностей активного громадянина, патріота рідного краю.

Завдання програми:


 • розширити, поглибити і систематизувати знання ліцеїстів про національно-духовні цінності сучасного українця;

 • формувати у дітей позитивну мотивацію до навчання, праці, прагнення її результатами приносити користь своїй Батьківщині;

 • спонукати ліцеїстів до постійного саморозвитку та самовдосконалення;

 • виховувати почуття патріотизму, національної гідності, відповідальне ставлення до власного здоров’я, природи рідного краю.

Очікувані результати:

 • особистісне зростання кожного вихованця;

 • усвідомлення та засвоєння моральних та культурно-національних цінностей українського народу;

 • підвищення рівня розуміння та свідомого ставлення до законів своєї держави, відповідальності за власні вчинки;

 • здатність кожного ліцеїста до самопізнання, самоствердження, самореалізації.

Змістом програми передбачено використання таких форм роботи з вихованцями:

творчі та соціальні проекти;

свята;


вікторини;

конкурсні програми;години спілкування;

творчі майстерні;

бесіди;

перегляд відеофільмів;

«круглі столи»;

екскурсії;

тренінгові заняття;

анкетування, тестування;

диспути;

практичні заняття;

усні журнали;

акції;

усні етнографічні подорожі;

виставки творчих досягнень.Етапи реалізації програми

І. «Нема смачнішої води, аніж вода з криниці в ріднім краї»

Завдання:

 • розширити знання з історії рідного краю, походження та змісту української державної символіки, мови та культури;

 • формувати ціннісне ставлення вихованців до суспільства, держави;

 • виховувати у ліцеїстів почуття любові до Батьківщини.

Орієнтовна тематика, форми проведення та зміст виховних справ

Усна етнографічна подорож «Доля на рушникові»Орієнтовний зміст: український рушник – один із оберегів в українській родині; розповідь про рушники; пояснення символічного значення вишивки на рушниках; рушники в усній народній творчості українців.

Вікторина «Звичаї – скарби української родини»Орієнтовний зміст: об’єднання в команди; обрання журі; поняття «звичай», «оберіг»; питання про звичаї та обереги українців.

Свято «Як прийдуть до нас три празники у гості …»Орієнтовний зміст: поняття «колядки», «щедрівки», обрядовість зимового циклу; пісенна творчість у житті наших пращурів.

Усний журнал «Державна та народна символіка»Орієнтовний зміст: збір інформації про державну та народну символіку українців; презентація цієї інформації у ході виховної справи.

Робота творчої майстерні гуртка «Вишиванка» – «Державна та народна символіка в інтер’єрі»Орієнтовний зміст: вишивання українських державних і народних символів, портретів видатних українців для оформлення інтер’єру навчальних кабінетів.

Година спілкування «Книга – невичерпна криниця знань»Орієнтовний зміст: історія книгодрукування в Київській Русі; Велесова книга; вислови видатних людей про значення книги в житті людини; сучасні бібліотеки.

Свято «Українцями ми народилися»Орієнтовний зміст: зв’язок між минулим та сьогоденням українського народу; звичаї та традиції; театральне дійство «Сватання».

Вікторина «Мово рідна !... Скарбе мій єдиний»Орієнтовний зміст: підбір питань до вікторини про слово та українську мову; проведення вікторини; конкурс читців поезії про мову.

Урок-реквієм «На Чорнобиль журавлі летіли»Орієнтовний зміст: невідомі факти про Чорнобильську катастрофу, трагедію родин, хвороби нації.

Година пам’яті жертв голодомору та політичних репресій 1932-1933 роківОрієнтовний зміст: розповідь-подорож скорботними шляхами голоду 1932-1933 років; цитування спогадів очевидців трагічних подій; перегляд уривку з фільму «Голод – 33» за мотивами роману В. Барки «Жовтий князь».

Екскурсія «Дорогами України історичної»Орієнтовний зміст: селище Пирогове – заповідний куточок історії України.

ІІ. «Наповни душу джерелом родинного тепла»

Завдання:

 • сприяти усвідомленню ідеалів сім’ї, родини; забезпеченню духовної єдності поколінь, збереженню сімейних традицій;

 • формувати ціннісне ставлення до родини, сім’ї, близьких людей;

 • розвивати бажання нести красу в рідний дім своїми думками й учинками;

 • виховувати шанобливе ставлення до батьків та старших членів родини.

Орієнтовна тематика, форми проведення та зміст виховних справ

Творчий проект «Родовід»Етапи реалізації:

1. Година спілкування «В океані рідного народу, відкрий духовні острови»Орієнтовний зміст: сутність поняття «родина», «родовід»; єднання родин у державу.

2. Круглий стіл для батьків «Традиції роду»Орієнтовний зміст: значення родинних зв’язків та родинних традицій у вихованні підлітків; традиції української родини; підготовка до проведення родинного свята.

3.Творча майстерня «Моє родовідне дерево»Орієнтовний зміст: розкриття поняття «родовідне дерево»; значення для кожної людини свого родоводу; пошуки родоводу кожного вихованця; складання та презентація моделей родовідного дерева.

4. Діагностична вправа «Прислів’я»Орієнтовний зміст: кожний ліцеїст читає пару прислів’їв та обирає те, якому надає перевагу; пояснює свій вибір; обговорення – що втілює усна народна творчість?!

5. Родинне свято «Тут зібрався рід наш увесь…»Орієнтовний зміст: значення родоводу та сім’ї в житті кожної людини; людина – родина – Батьківщина; вірші, пісні, спогади про життя пращурів, розповіді родинних історій, веселі конкурси, куштування улюблених сімейних страв.

Творча майстерня «Золотий дзвін Великодній»Орієнтовний зміст: українські традиції підготовки та святкування одного з найбільших християнських свят – Великодня; виготовлення вишитих символів Великодня.

III. «Невичерпне джерело духовної краси»

Завдання:

 • формувати морально-етичні якості особистості ліцеїста, культуру спілкування та поведінки, ціннісне ставлення до себе;

 • виховувати толерантність, потребу в самовдосконаленні та самовихованні.

Орієнтовна тематика, форми проведення та зміст виховних справ

Круглий стіл «Шлях до успіху та гармонії»Орієнтовний зміст: поняття «гармонія»; шлях до успіху та гармонії лежить через усвідомлення кожною людиною відповідальності за свої вчинки.

Бесіда з елементами дискусії «Щастя, коли тебе розуміють»Орієнтовний зміст: анкетування вихованців методом незакінченого речення: «Щастя – це…»; роздуми ліцеїстів про пошуки свого щастя.

Година поезії до Дня закоханих «Коли розлучаються двоє …»Орієнтовний зміст: конкурс читців поезії про кохання; виставка – мотиви кохання у вишивці.

Година спілкування « Життєві цінності людини»Орієнтовний зміст: вправа «Життєві цінності»; обговорення, обмін думками щодо визначення найголовніших цінностей у житті кожної людини.

Бесіда-роздум «Про зовнішність, мову і духовну красу»Орієнтовний зміст: поняття «духовність»; роздуми ліцеїстів про єдність зовнішньої та духовної краси людини, прагнення до самовдосконалення та моральної чистоти.

Година спілкування «Світ ловив мене, але не спіймав …»Орієнтовний зміст: розповідь про самобутній життєвий шлях та творчу спадщини Григорія Сковороди; обговорення цитат філософа.

Соціальний проект «Добро починається з тебе»Орієнтовний зміст: виконання творчих робіт гуртка «Вишиванка» для реалізації проекту; участь у благодійному аукціоні онкологічно хворим дітям «Збережи життя дитині».

ІV. «Не знаєш ціну води, доки не висохло джерело»

Завдання:

 • формувати ціннісне ставлення до природи, до праці, екологічну свідомість, позитивну мотивацію на здоровий спосіб життя.

Орієнтовна тематика, форми проведення та зміст виховних справ

Практичне заняття «Зелена аптека»Орієнтовний зміст: цілющі трави у житті сучасної людини; вправа «Питання – відповідь» – закріплення отриманих знань.

Вікторина «Я чую голоси природи»Орієнтовний зміст: підбір питань про природу та природні явища; об’єднання у команди; обрання журі; проведення вікторини, нагородження переможців.

Усний журнал «Ой на горі криниченька»Орієнтовний зміст: пошук та збір матеріалів про «водні ресурси України», значення води для життєдіяльності людини; шанобливе ставлення наших предків до води, презентація матеріалів.

Екскурсія в Київ, до Ботанічного саду Академії наук УкраїниОрієнтовний зміст: знайомство з неперевершеними витворами садово-паркового мистецтва та досягненнями Академії наук України в галузі рослинництва.

Тренінгове заняття «Здорова планета – здорова людина»Орієнтовний зміст: поняття «здоровий спосіб життя»; визначення взаємозв’язку між збереженням здоров’я кожної людини та оздоровленням екології планети.

Акція «Чиста кімната – чистий навчальний кабінет – чистий двір»Орієнтовний зміст: інструктаж про правила поведінки під час прибирання; поділ групи на команди; розподіл територій прибирання і наведення порядку; підведення підсумків.

Диспут «Шкідливі звички – самоствердження чи шлях до прірви?»Орієнтовний зміст: види шкідливих звичок; роль засобів масової інформації у пропаганді шкідливих звичок; роздуми ліцеїстів про негативний вплив шкідливих звичок на життя людини.

Бесіда з елементами лекції «Допінг – шлях до перемоги?»Орієнтовний зміст: історія створення та використання допінгів; документальні факти про шкоду вживання допінгів; виступ лікаря медико-відновлювального центру про види допінгів та їх вплив на організм спортсменів.

V. «Поглянь у дзеркало прозорої краси»

Завдання:

Орієнтовна тематика, форми проведення та зміст виховних справ

Усний журнал «Світ мистецтва»Орієнтовний зміст: види мистецтва, їх вплив на рівень духовної культури кожної людини; поняття «здібність», «талант».

Година українського романсуОрієнтовний зміст: поняття «романс»; видатні виконавці романсів; прослуховування грамзапису з відомими українськими романсами.

Виставка творчих досягнень ліцеїстівОрієнтовний зміст: кожна людина неповторна і кожна людина талановита; демонстрація захоплень та творчих доробок ліцеїстів

Бесіда-лекція «Мальви квітують»Орієнтовний зміст: Катерина Білокур – художниця перед якою схилявся Пабло Пікассо; перегляд фільму про самобутню художницю; відеопрезентація творів художниці.

Година гуморуОрієнтовний зміст: інформація про видатних українських гумористів; конкурс читців гуморесок до Дня гумору.

Фотоколаж «Розповім про себе»Орієнтовний зміст: самопрезентація кожного ліцеїста.


Ключові поняття

Взаємоповага – повага один до одного.

Взаєморозуміння – взаємне розуміння, згода між ким-небудь.

Гармонія – поєднання, злагодженість, взаємна відповідність якостей (предметів, явищ, частин цілого).

Генеалогія - історія роду, родовід.

Допінг – фармакологічні та інші речовини, що з уведенням в організм спричиняють тимчасове підвищення активності його.

Екологія – зв'язок між організмом і довкіллям.

Звичай – традиційний порядок відзначення яких-небудь подій, свят, пов’язаний з виконанням певних дій і використання відповідних атрибутів, предметів.

Здібність природний нахил до чого-небудь; обдарування, талант.

Знахар – людина, що лікує різними немедичними засобами, а також займається чаклунством.

Колядка – старовинна обрядова різдвяна пісня; обряд колядування.

Небезпека – негативні впливи навколишнього середовища, які загрожують здоров’ю людини.

Оберіг – амулет, талісман.

Приказка – поширений у мові влучний, часто римований вислів, близький до прислів’я, але без властивого прислів’ю повчального змісту.

Прислів’я - влучний образний вислів, часто ритмічний забудовою, який у стислій формі узагальнює, типізує різні явища життя.

Родинагрупа людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом; сім’я.

Романс – невеликий ліричний, переважно, інтимного характеру вірш, покладений на музику; невеликий словесно-музичний твір, звичайно ліричного змісту, для голосу з музичним супроводом (фортепіано, гітари, арфи і т. ін.)

Талант – видатні природні здібності людини; хист, обдарування; здібність до чогось, уміння робити щось; людина з видатними природними здібностями.
Література

 1. Бех І.Д. Виховання особистості: Сходження до духовності: наукове видання. – К.: Либідь, 2006. – 272 с.

 2. Виховання моральності підростаючого покоління: науково-метод. посіб. / К.І.Чорна, та ін.; за ред. К.І.Чорної. – К.: Богдана, 2005. – 288 с.

 3. Дем’янюк Т.Д. Організація виховного процесу в сучасному загальноосвітньому навчальному закладі: науково-методичний посібник. – Суми: ТОВ Видавництво «Антей», 2006. – 384 с.

 4. Єрмаков І.Г. Виховання життєтворчості: моделі виховних систем. – Х.: Вид. група «Основи», 2006. – 224 с.

 5. Законодавство про освіту: збірник законів. – К.: Парламентське видавництво, 2002. – 159с.

 6. Зростаємо в любові: збірник методичних матеріалів для організації позакласної роботи з учнями школи П-Ш ступенів / автори-укладачі: Н.В. Яременко, О.І. Боярчук, Л.В. Микитюк, Ю.П. Устич; за ред.. Н.В. Яременко. – Біла Церква: КОІПОПК, 2009. – Частина П. – 288 с. (Бібліотека вчителя).

 7. Мовчун А.І. Абетка моральності: Що в характері твоїм? / А.І. Мовчун, Л.В.Мовчун. – К.: Навчальна книга, 2004. – 271 с.

 8. Оржеховська В.М. Духовність – це здоров’я молодого покоління: навч.-метод. посібник. / В.М. Оржеховська, Т.В. Тарасова – вид. 2-е, доп. – Тернопіль, 2005. – 216 с.

 9. Основні орієнтири виховання учнів 1-12-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України . Програма. – Тернопіль: Навчальна книга. – Богдан, 2008. – 80 с.

 10. Українська минувшина: Ілюстрований етнографічний довідник. – 2-е вид. / А.П. Пономарьов, Л.Ф. Артюр, Т.В. Космічна та ін. – К.: Либідь, 1994. – 256 с.

 11. Щербань П.М. Пам’ятай ім’я своє: Заповіді сімейної педагогіки: навч. посіб. – К.: Вища школа, 2006. – 191 с.

 12. Яременко Н.В. Дозвіллєзнавство: навчальний посібник. – Фастів: Поліфаст, 2007. – 460с.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка