Програма „Кухар Вищий рівень пояснювальна запискаСкачати 369.61 Kb.
Дата конвертації26.12.2017
Розмір369.61 Kb.
ТипПрограма

Програма

„Кухар”
Вищий рівень


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Раціональне харчування – одна з важливих умов існування людини. Із їжею в організм людини потрапляють поживні речовини: білки, жири, вуглеводи, а також вітаміни, мінеральні речовини. Крім будівельної функції, ці речовини виконують роль постачальника енергії, необхідної для життєдіяльності організму. Кожній людині слід мати науково обґрунтоване уявлення про цінність складових елементів харчових продуктів і способів їх приготування.

Пізнати секрети приготування страв допоможе допрофесійна підготовка за спеціальністю “Кухар”. Зміст програми спрямований на вироблення умінь і навичок приготування та оформлення різноманітних страв, зберігання та способів обробки продуктів.

Метою програми є формування компетентностей особистості у процесі допрофесійної підготовки за професією кухаря.

Основні завдання програми полягають у формуванні таких компетентностей:- пізнавальної - поглиблення знань учнів із базових предметів, ознайомлення з особливостями професії кухаря, основами кулінарії.

- практичної - формування навичок роботи у сфері харчування, діяльності в умовах бригадної форми організації праці.

- творчої - набуття досвіду власної творчої діяльності, потреби у творчій самореалізації та духовному самовдосконаленні.

- соціальної - виховання культури праці, позитивних якостей емоційно-вольової сфери (самостійність, наполегливість, працелюбство, доброзичливість).

Програму складено з урахуванням вікових особливостей учнів старшого шкільного віку. Групи комплектуються з учнів 10-11 класів, які проявляють інтерес до майбутньої професії.

Програма розрахована на вищий рівень, перший та другий роки навчання. На освоєння курсу в перший рік навчання відводиться - 216 год, заняття проводяться двічі, тричі на тиждень тривалістю 3 години на кожне, на другий рік – 324 год (9 год на тиждень).

У гуртку, учні мають можливість поглиблювати знання з математики, фізики, хімії, біології.

Програма складається з 7 розділів, кожен із яких є завершеним за змістом курсом. Деякі профілюючі розділи вивчаються протягом двох років.

Програмою передбачено теоретичні й практичні заняття.

Теоретичне навчання спрямоване на формування в учнів знань щодо будови обладнання, пристосувань, інструментів, які застосовуються при виконанні кулінарних робіт, а також знань технології приготування страв.

У процесі практичного навчання особлива увага приділяється формуванню в учнів правильних прийомів робіт (поза, темп, ритм рухів). Першочергове значення надається вивченню вимог організації робочого місця й безпеки праці. Учні освоюють технологію приготування простих кулінарних виробів, способи прикрашання страв. Заняття проводяться у спеціально обладнаних лабораторіях.

Програмою передбачено виробничу практику, під час якої учні вдосконалюють практичні вміння й навички з кулінарії.

Програма гуртка може використовуватися під час організації занять у групах індивідуального навчання, які організовуються відповідно до Положення про порядок організації індивідуальної та групової роботи в позашкільних навчальних закладах, що затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 11.08.2004 р. № 651.

Програмою передбачено час на проведення екскурсій, відвідування виставок і професійних конкурсів.

Після вивчення розділів, кожен із яких є завершеним курсом, проводяться підсумкові заняття, на яких керівник оцінює роботу кожного гуртківця. Вони можуть проводитись у формі заліку, контрольної роботи чи захисту рефератів.

Програма є орієнтовною. Керівник гуртка має право вносити корективи до змісту, змінювати порядок вивчення окремих розділів і кількість годин, відведених на них програмою.

Слухачам, які успішно завершили навчання, видається свідоцтво встановленого зразка.


Вищий рівень, перший рік навчання

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАНп/п


Розділ, тема

Кількість годин

всього

теоретичні

практичні

1.

Вступне заняття

3

3

-
І. Кулінарія

162

66

96

1.1.

Поняття про кулінарію. Первинна обробка овочів

9

6

3

1.2.

Теплова обробка продуктів

9

6

3

1.3.

Перші страви

33

15

18

1.4.

Соуси

21

6

15

1.5.

Страви та гарніри з крупів, макаронних виробів та бобових

24

9

15

1.6.

Страви та гарніри з овочів

33

9

24

1.7.

Первинна обробка риби

9

6

3

1.8.

Рибні гарячі страви

24

9

15
ІІ. Обладнання підприємств харчування

30

23

7

2.1.

Загальні відомості про машини та механізми

6

6

-

2.2.

Устаткування для обробки овочів

3

2

1

2.3

Устаткування для обробки м’яса

3

2

1

2.4.

Устаткування для виготовлення тіста, нарізування хліба, миття посуду

6

4

2

2.5.

Обладнання з електричним підігрівом

9

7

2

2.6.

Холодильне обладнання

3

2

1
ІІІ. Охорона праці

12

12

-

3.1.

Основи безпеки праці в галузі

6

6

-

3.2

Надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках

3

3

-

3.3.

Охорона навколишнього середовища

3

3

-

Екскурсії, конкурси, виставки

6

-

6

Підсумкові заняття

3

-

3

Всього за рік навчання

216

104

112

ЗМІСТ ПРОГРАМИ1. Вступне заняття (3 год)

Розділ І. Кулінарія (162 год)

1.1. Поняття про кулінарію. Первинна обробка овочів (9 год)

Поняття про кулінарію. Зв'язок предмету кулінарії з іншими предметами. Використання в кулінарії сучасних досягнень науки і техніки. Значення правильної кулінарної обробки продуктів. Поняття про підприємства харчування, технологічний процес, сировину, напівфабрикати та готову продукцію.

Послідовність первинної обробки овочів: сортування, миття, обчищення, нарізування певними формами. Особливості обробки овочів в залежності від кулінарного використання.

Прийоми нарізування. Кулінарне призначення форм нарізки. Інструменти, інвентар, посуд, що використовується при обробці овочів та грибів. Порядок обробки солоно-квашених, сушених та свіжоморожених овочів. Порядок обробки грибів.Практична робота. Нарізування овочів простими та складними формами.

1.2. Теплова обробка продуктів (9 год)

Теплова кулінарна обробка продуктів. Її види та призначення. Процеси, які відбуваються в продуктах під час теплової обробки: зміни в білках, жирах, вуглеводах, вітамінах. Способи теплової обробки продуктів Варіння та його різновиди. Смаження та його різновиди. Комбіновані способи теплової обробки. Допоміжні способи обробки продуктів, їх використання.1.3. Перші страви (33 год)

Значення перших страв для харчування. Класифікація перших страв. Технологія приготування бульйонів, їх види, особливості приготування.

Заправні супи, загальні правила їх приготування. Супи з крупами, макаронними виробами, грибами, бобовими. Супи-пюре, кулеші. Молочні супи, правила варіння та відпуску молочних супів. Солодкі супи на фруктових відварах. Холодні супи.

Супи з концентратів: особливості приготування, вимоги до якості.Практична робота. Приготування перших страв: прозорого м’ясного бульйону з грінками; борщу українського; розсольнику; капусняку; супу пюреподібного з овочів; юшки з домашньою локшиною; юшки з молоком та рисом; солодкого супу із свіжих яблук; борщу холодного українського.

1.4. Соуси (21 год)

Значення соусів для харчування людини. Характеристика й класифікація соусів. Приготування бульйонів. Види борошняних пасеровок, їх приготування. Приготування соусів з борошном: основного червоного, основного білого, грибного, молочного, сметанного. Соуси без борошна , їх приготування.Практична робота. Приготування: коричневого бульйону для червоного основного соусу; борошняних пасеровок для соусів.

Приготування соусів: червоного основного; білого основного; грибного; молочного та сметанного; польського; маринаду овочевого з томатом та заправки для салатів; соусу тартар на основі майонезу.

1.5. Страви і гарніри з крупів, бобових та макаронних виробів (24 год)

Значення страв і гарнірів з круп, бобових і макаронних виробів для харчування людини. Підготовка круп, бобових та макаронних виробів до варіння, зміни, що відбуваються під час варіння. Загальні правила варіння каш. Приготування каш різної консистенції. Страви з каш, технологія їх приготування. Способи варіння макаронних виробів та страви з них. Страви з бобових.Практична робота. Приготування страв і гарнірів з крупів, бобових та макаронних виробів: розсипчаста гречана каша, підбір соусу; рисова каша (двома способами).

Приготування страв із каш: сластьони з манної крупи, солодкий соус; гречаники з сиром; запіканка рисова з сиром, сметанний соус; бабка манна, солодкий соус; макаронник з м’ясом; бабка з локшини з сиром , соус молочний.1.6. Страви та гарніри з овочів (33 год)

Значення страв і гарнірів з овочів для харчування людини. Процеси, що відбуваються під час теплової обробки овочів. Страви й гарніри з варених овочів. Страви і гарніри з припущених овочів. Страви і гарніри із смажених овочів. Страви й гарніри з тушкованих овочів. Страви з запечених овочів та грибів.Практична робота. Приготування страв та гарнірів з овочів: картопляне пюре; гарбуз припущений в молочному соусі; картопля смажена основним способом та у фритюрі; деруни з грибним соусом; картопляники фаршировані; кульки картопляні; зрази запорізькі; котлети морквяні, соус сметанний; рагу овочеве; голубці українські; перець фарширований по-домашньому; запіканка картопляна з м’ясом; гриби, запечені у сметанному соусі.

1.7. Первинна обробка риби (9 год)

Види риби, її класифікація. Технологічний процес первинної обробки риби з кістковим скелетом, його стадії, особливості обробки лускатої та безлускової риби. Розбирання риби на кругляки, філе. Обробка риби для фарширування, обробка риби з хрящовим скелетом. Приготування різноманітних рибних напівфабрикатів – з філе, січеної та котлетної рибних мас. Використання рибних відходів. Морепродукти.Практична робота. Приготування рибних напівфабрикатів.

1.8. Рибні гарячі страви (24 год)

Значення рибних страв для харчування. Процеси, що відбуваються при тепловій обробці риби. Страви з вареної риби. Страви з припущеної риби. Страви із смаженої риби. Тушковані рибні страви. Страви із запеченої риби. Страви із січеної і котлетної мас.Практична робота. Приготування рибних гарячих страв: риба відварена, соус польський, гарнір; короп фарширований, сметанний соус; риба в тісті смажена; риба, тушкована у томаті з овочами, гарнір; риба запечена під майонезом; січеники рибні українські , гарнір; рулет з риби, соус томатний.

Розділ ІІ. Обладнання підприємств харчування (30 год)

2.1. Загальні відомості про машини та механізми (6 год)

Охорона і безпека праці на підприємствах харчування. Попередження виробничого травматизму.

Класифікація машин та їх структура. Вимоги до машин та механізмів, до матеріалів, з яких виготовлені машини та механізми. Апарати безпосереднього ручного керування. Загальні засоби захисту машин від дії електричного струму. Апарати контролю за роботою електроустаткування.

2.2. Устаткування для обробки овочів (3 год)

Картоплечистка: будова, принцип дії, правила експлуатації, техніка безпеки. Овочерізка для нарізання сирих овочів. Протирально-різальні машини: будова, принцип дії, правила експлуатації і безпека праці.Практична робота. Ознайомлення з будовою та роботою машин та механізмів для обробки овочів.

2.3. Устаткування для обробки м'яса, риби (3 год)

М’ясорубки: типи, будова, принцип дії. Основні робочі частини, їхня взаємодія. Правила експлуатації і безпека праці. Змішувач фаршу: будова, принцип дії, безпека праці. Розпушувач м’яса: будова, принцип дії, безпека праці.Практична робота. Ознайомлення з будовою та роботою устаткування для обробки м’яса.

2.4. Устаткування для виготовлення тіста, нарізування хліба, миття посуду (6 год)

Тістомісильна машина: будова, принцип дії, безпека праці. Хліборізальна машина: будова, принцип дії, безпека праці. Машини для миття посуду: будова, принцип дії, безпека праці.Практична робота. Ознайомлення з роботою машин для приготування тіста, нарізання хліба та миття посуду.

2.5. Обладнання з електричним підігрівом (9 год)

Переваги та недоліки устаткування з електричними нагрівачами. Електронагрівальні елементи, їх види. Електричні плити: типи, будова, правила експлуатації і безпека праці. Пекарські та жарові шафи. Електричні сковороди, електричні фритюрниці, їх призначення, типи, будова. Правила експлуатації, безпека праці. Варильні електричні котли: будова, правила експлуатації, безпека праці. Апарати з електричним нагріванням: використання, безпека праці.Практична робота. Ознайомлення з роботою устаткування з електричними нагрівачами.

2.6. Холодильне обладнання (3 год)

Загальні відомості про холодильне обладнання, його види. Способи охолодження, види холодоагентів. Компресійна холодильна машина. Холодильне обладнання з машинним охолодженням. Холодильні шафи, прилавки, вітрини: типи, призначення, правила експлуатації і безпека праці.Практична робота. Ознайомлення з холодильним обладнанням підприємств харчування.

Розділ ІІІ. Охорона праці (12 год)

3.1. Правові та організаційні основи охорони праці. Основи безпеки праці в галузі (6 год)

Основні законодавчі акти. Права і обов’язки працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві. Охорона праці жінок і підлітків. Державний і громадський контроль за охороною праці. Розслідування та облік нещасних випадків на виробництві. Причини та заходи запобігання травматизму і профзахворюванню.

Загальні питання безпеки праці. Засоби захисту. Основні вимоги безпеки під час експлуатації обладнання. Режим праці та відпочинку. Основи протипожежної та електробезпеки.

Основи гігієни праці та виробничої санітарії. Медичні огляди неповнолітніх працівників.3.2. Надання першої допомоги потерпілим при нещасних випадках (3 год)

Перша медична допомога при запорошуванні очей, пораненнях, вивихах, переломах, кровотечах, непритомності, шоку, тепловому та сонячному ударах, опіку, обмороженні, отруєнні. Штучне дихання. Непрямий масаж серця. Транспортування потерпілого.3.3. Охорона навколишнього середовища (3 год)

Основи екології: основні поняття та визначення. Правові основи охорони навколишнього середовища. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього середовища.Екскурсії, конкурси, виставки (6 год)

Екскурсії на підприємство, виставки. Участь у різноманітних конкурсах, виставках, змаганнях. Організація та проведення різноманітних масових заходів.Підсумкові заняття (3 год)

Заліки, контрольні роботи, тестування, захист рефератів.Вищий рівень, другий рік навчання

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

п/п


Розділ, тема

Кількість годин

всього

теоретичні

практичні

1.

Вступне заняття

3

3

-
І. Кулінарія

159

57

102

1.1.

Первинна обробка м’яса

18

11

7

1.2.

М’ясні гарячі страви

30

10

20

1.3.

Страви з яєць та кисломолочного сиру

15

6

9

1.4.

Холодні страви та закуски

27

12

15

1.5.

Солодкі страви та напої

33

8

25

1.6.

Страви і вироби з борошна

36

10

26
ІІ. Товарознавство продовольчих товарів

45

30

15

2.1.

Товарознавство. Овочі, плоди, гриби

6

4

2

2.2.

Риба та рибні продукти

6

4

2

2.3

М’ясо та м’ясні продукти

6

4

2

2.4.

Молоко та молочні продукти

6

4

2

2.5.

Харчові жири. Яйця

6

4

2

2.6.

Зерноборошняні продукти

6

4

2

2.7.

Цукристі продукти, крохмаль, кондитерські вироби

6

4

2

2.8.

Харчосмакові продукти

3

2

1
ІІІ. Основи санітарії та гігієни

15

14

1

3.1.

Санітарні вимоги до кухаря та підприємств харчування

6

5

1

3.2.

Санітарні вимоги до обладнання, інвентарю, посуду, до приймання та кулінарної обробки продуктів

6

6

-

3.3.

Заходи попередження харчових отруєнь та інфекцій

3

3

-
ІV. Інформаційні технології

15

15

-

4.1.

Системи управління на основі комп'ютерних технологій

6

6

-

4.2.

Використання комп'ютерної техніки на підприємствах харчування

9

9

-
V. Основи правових знань

9

9

-

5.1.

Конституційні основи Української держави. Основи цивільного права, господарське право

3

3

-

5.2.

Основи законодавства про працю

3

3

-

5.3.

Адміністративна та кримінальна відповідальність

3

3

-
VІ. Основи ринкової економіки

15

15

-

6.1.

Основні економічні поняття. Ринок та ринкові відносини

3

3

-

6.2.

Економічні показники виробництва

3

3

-

6.3.

Трудові ресурси. Організація і оплата праці

3

3

-

6.4.

Основи підприємництва

3

3

-

6.5.

Сутність фінансів держави

3

3

-
VІІ. Виробнича практика

45

-

45

7.1.

Вивчення та освоєння операцій, прийомів та видів робіт

45

-

45

Екскурсії, конкурси, виставки

6

-

6

Підсумкові заняття

12

-

12

Всього за рік навчання

324

143

181

ЗМІСТ ПРОГРАМИ 1. Вступне заняття (3 год)

Ознайомлення з програмою та планом роботи гуртка. Вимоги техніки безпеки.

Розділ І. Кулінарія (159 год)

1.1. Первинна обробка м’яса (18 год)

Класифікація м’яса, що надходить на підприємства харчування, його розподіл за термічним станом. Технологічний процес первинної обробки м’яса. Кулінарний розбір яловичої напівтуші, туші свині та використання їх частин у кулінарії.

Приготування м’ясних напівфабрикатів. Напівфабрикати з яловичини та свинини. Приготування січеної натуральної і котлетної мас, напівфабрикати з них.

Обробка субпродуктів, їх використання. Обробка птиці, способи заправляння перед тепловою обробкою, напівфабрикати з птиці. Котлетна та кнельна маси, напівфабрикати з них.Практична робота. Нарізування дрібношматкових напівфабрикатів з м’яса; приготування котлетної маси та вироблення з неї напівфабрикатів; приготування напівфабрикатів для котлет по київські.

1.2. М’ясні гарячі страви (30 год)

Значення м’ясних страв для харчування. Процеси, що відбуваються при тепловій обробці м’яса.

Загальні правила варіння м’яса, варені м’ясні страви. Правила смаження м'яса та смажені м’ясні страви.

Загальні правила тушкування м’яса та тушковані м’ясні страви.

Загальні правила запікання м’яса та запечені м’ясні страви.

Страви з січеної та котлетної мас. Страви із субпродуктів.

Страви з птиці: варені, смажені та тушковані.

Практична робота. Приготування м’ясних гарячих страв: биточки по-вінницькому, гарнір; котлети Марічка, гарнір; бефстроганов, гарнір; крученики волинські, гарнір; печеня по-домашньому; м’ясо по-французьки, гарнір; біфштекс січений з цибулею; биточки по-селянськи, гарнір; рулет м'ясний з макаронами, гарнір; биточки з печінки, гарнір; котлета Дніпрянка з м’яса птиці; котлета по київські.

1.3. Страви з яєць та кисломолочного сиру (15 год)

Значення страв з яєць і кисломолочного сиру для харчування людини. Варіння яєць і його різновиди. Страви з яєць, технологія їх приготування. Страви з кисломолочного сиру, їх асортимент та технологія приготування: сирники, вареники, запіканки, бабки.Практична робота. Приготування страви з яєць та кисломолочного сиру: омлетів (натурального, змішаного та запеченого); пряжені; ліниві вареники; сирники з морквою, сметанний соус; пончики сирні; бабка з сиру, солодкий соус.

1.4. Холодні страви й закуски (27 год)

Значення холодних страв і закусок в харчуванні людини. Підготовка продуктів та особливості подавання закусок. Бутерброди їх різновиди, оформлення. Салати з сирих і варених овочів, вінегрети. Закуски з овочів та грибів. Рибні закуски, асортимент, правила оформлення. Холодні страви й закуски з м'яса і субпродуктів, технологія приготування, відпуск. Закуски з сиру та яєць.Практична робота. Приготування холодних страв і закусок: бутерброди; салати змішані; салат-коктейль; вінегрет з оселедцем; томати фаршировані; оселедець під шубою, оселедець січений; завиванець з чорносливом; паштет з печінки, яйця фаршировані.

1.5. Солодкі страви і напої (33 год)

Значення солодких страв у харчуванні, класифікація солодких страв, правила відпуску натуральних плодів та ягід. Узвари, їх різновиди. Солодкі страви з желеподібними речовинами: технологія приготування, відпуск. Гарячі солодкі страви: технологія приготування. Гарячі та холодні напої: технологія приготування, відпуск.Практична робота. Приготування солодких страв і напоїв: узвар із сухофруктів, свіжих яблук; приготування киселів (фруктового, молочного); желе з апельсинів, молока; желе багатошарове; муси (яблучний на манній крупі, лимонний); самбуки (яблучний та з кураги); крем ванільний; яблука в тісті смажені; яблука по київському, яблука, фаршировані сиром; кава “глясе”, кава сюрприз, какао, чай; напої із свіжих плодів, цитрусових, морквяний.

1.6. Страви і вироби з борошна (36 год)

Харчова цінність страв і виробів з борошна. Зміни, що відбуваються у борошні при замішуванні тіста та тепловій обробці. Технологічні властивості борошна. Розпушувачі тіста. Приготування начинок. Страви з борошна – вареники, галушки, локшина домашня, налисники, оладки. Способи приготування дріжджового тіста, розбирання тіста, формування виробів, випікання. Асортимент виробів з дріжджового тіста. Пісочне, заварне, бісквітне тісто, особливості їх приготування.Практична робота. Приготування страв: вареники з начинками; галушки в’язкі та напівв’язкі; локшина домашня; налисники з начинками; оладки з яблуками; біляші.

Приготування дріжджового тіста безопарним способом; формування пиріжків з начинками, випікання.

Приготування пісочного тіста, формування та випікання печива.

Приготування заварного тіста, формування та випікання виробів.Розділ ІІ. Товарознавство продовольчих товарів (45 год)

2.1. Товарознавство. Овочі, плоди, гриби (6 год)

Поняття про товар і товарознавство. Основні речовини харчових продуктів, їх властивості. Методи визначення якості харчових продуктів. Фактори, які впливають на збереження якості продуктів.

Харчова цінність овочів і грибів. Характеристика та кулінарне використання різних груп овочів і плодів. Вимоги до якості.

Переробка овочів, плодів, грибів. Квашена капуста, солоні огірки, томат-продукти, засушені плоди й овочі, плодові та овочеві консерви, швидко заморожені овочі та плоди.

Сухі, солоні й мариновані гриби. Характеристика вимог якості. Гриби свіжі, харчова цінність, класифікація, види, коротка характеристика. Солоні й мариновані гриби.

Практична робота. Ознайомлення з асортиментом свіжих і перероблених овочів, плодів, грибів. Визначення якості за органолептичними показниками.

2.2. Риба та рибні продукти (6 год)

Хімічний склад й харчова цінність м’яса риби. Класифікація риби за родинами і їхні відмінні ознаки. Характеристика океанічних і морських видів риби, використання.

Нерибні продукти моря, їхня харчова цінність, використання. Характеристика живої, охолодженої і мерзлої риби. Вимоги до якості та термін зберігання.

Характеристика рибних продуктів, рибних консервів. Маркування, умови та термін зберігання рибних консервів.Практична робота. Ознайомлення з видами риби, нерибними продуктами моря, рибними консервами. Органолептична оцінка їх якості.

2.3. М’ясо та м'ясні продукти (6 год)

Хімічний склад і харчова цінність м’яса, характеристика тканин. Класифікація м’яса за віком, вгодованістю тварин, термічним станом. Поділ на категорії.

Субпродукти: категорії, види, якість, класифікація.

М’ясо птиці: категорії, якість, маркування.

Ковбасні вироби, м'ясо копчене, м'ясні консерви: харчова цінність, асортимент, вимоги до якості, умови та термін зберігання.

Практична робота. Ознайомлення з асортиментом нових видів м'ясо продуктових напівфабрикатів, консервів, органолептична оцінка їхньої якості.

2.4. Молоко та молочні продукти (6 год)

Харчова цінність, склад, класифікація та асортимент молока. Споживчі властивості, показники якості та дефектів молока. Види молочної продукції.

Кисломолочні продукти: харчова цінність, лікувальне значення, виробництво, види, якість. Молочні консерви, збиране і сухе молоко, вершки: якість товару.

Види сирів: харчова цінність, відмінні ознаки сортів та видів, умови та термін зберігання.Практична робота. Розрізнення асортименту і органолептична оцінка якості молока і молокопродуктів.

2.5. Харчові жири, яйця (6 год)

Харчові жири: кулінарні якості, класифікація, види, розрізнення. Олії, тваринні жири, комбіновані жири. Поняття про способи одержання, показники якості, використання. Умови та термін зберігання.

Яйця курячі, яєчні продукти: харчова цінність, категорії, будова, види. Вимоги до якості. Призначення, способи зберігання.

Практична робота. Вивчення асортименту жирів, з’ясування їх якості за органолептичними показниками.

Ознайомлення з видами і категоріями яєць.2.6. Зерноборошняні продукти (6 год)

Види зерноборошняних виробів. Хімічний склад зерна, харчова цінність круп і борошна. Класифікація та асортимент круп, борошна: показники якості, дефекти крупів та борошна, умови та термін зберігання.

Класифікація та асортимент макаронних виробів: споживчі властивості, показники якості та дефекти.

Практична робота. Вивчення асортименту круп, макаронних виробів, борошна, органолептична оцінка їх якості.

2.7. Цукристі продукти, крохмаль і кондитерські вироби (6 год)

Крохмаль: види, вимоги до якості.

Цукор: види, способи одержання, вимоги до якості.

Мед: класифікація, характеристика основних видів меду, вимоги до якості.

Кондитерські вироби: різновиди, харчова цінність, виробництво на підприємствах громадського харчування. Вимоги до якості, умови та термін зберігання.

Практична робота. Органолептична оцінка якості меду, цукру, крохмалю, кондитерських виробів.

2.8. Харчосмакові продукти (3 год)

Класифікація смакових продуктів. Прянощі: види, вимоги до якості.

Ароматичні речовини, приправи: види та вимоги до якості. Харчові кислоти: вимоги до якості.

Чай, кава, кавові напої: види, вимоги до якості.Практична робота. Ознайомлення з харчосмаковими продуктами.

Розділ ІІІ. Основи санітарії та гігієни (15 год)

3.1. Санітарні вимоги до кухаря та підприємств харчування (6 год)

Поняття про санітарію, гігієну, гігієна праці. Раціональна організація процесів праці. Запобігання професійним захворюванням на виробництві.

Вимоги до особистої гігієни кухаря, спеціального одягу, санітарного режиму підприємств. Медогляд працівників підприємств громадського харчування.

Вимоги до території підприємства громадського харчування. Планування приміщень – цехів, комор, побутових приміщень. Вимоги до водопостачання, опалення, освітлення, вентиляції, каналізації. Вимоги до утримання приміщень: прибирання, дезинфекція, дезинсекція, дератизація. Приготування дезинфікуючих розчинів, їх використання за призначенням.Практична робота. Приготування дезинфікуючих розчинів різної концентрації з маточного розчину хлорного вапна.

3.2. Санітарні вимоги до обладнання, інвентарю, посуду, до приймання та кулінарної обробки продуктів (6 год)

Вимоги до устаткування, матеріалів, з яких виготовлене устаткування. Вимоги до інвентарю, інструментів, їх маркірування. Санітарні вимоги до кухонного, столового посуду, правила миття та дезинфекції.

Вимоги до транспортування продуктів на виробництво. Санітарні вимоги до приймання та зберігання продуктів. Санітарні вимоги до первинної та кулінарної обробки продуктів. Санітарні вимоги до теплової обробки продуктів, до відпуску готової їжі.

3.3. Заходи запобігання харчових отруєнь та інфекцій (3 год)

Вимоги до приготування страв, що швидко псуються; вимоги стандартів; до документів, що супроводжують продукти; до термінів зберігання готової їжі.Розділ. ІV. Інформаційні технології (15 год)

4.1. Системи управління на основі комп'ютерних технологій (6 год)

Використання інформаційних та комп'ютерних технологій для автоматизації виробництва.4.2. Використання комп'ютерної техніки на підприємствах харчування

(9 год)

Поняття про системи управління автоматизованим обладнанням підприємств харчування. Автоматизація підприємств харчування на основі електронно-обчислювальної техніки. Перспектива розвитку електронно-обчислювальної техніки і засобів автоматизації. Елементна база сучасних комп'ютерів. Програмне забезпечення підприємств харчування. Структура і визначення комп'ютерно-касової системи. Автоматизований облік у харчуванні.Розділ V. Основи правових знань (9 год)

5.1. Конституційні основи Української держави. Основи цивільного права, господарське право (3 год)

Конституція України – основний закон України. Загальні засади конституційного ладу. Права і свободи людини, громадянина. Державна влада, місцеве самоврядування. Державні символи.

Поняття цивільного права України його законодавство. Цивільно – правові угоди. Зміст і види зобов’язань. Обов’язки батьків щодо виховання дітей. Акти цивільного стану.

Поняття господарського права його законодавство. Правове регулювання галузей господарства та підприємницької діяльності.5.2. Основи законодавства про працю (3 год)

Трудове законодавство. Загальна характеристика. Трудовий договір, трудова книжка. Випробування при прийнятті на роботу. Трудова дисципліна. Особливості правового регулювання трудових відносин.5.3. Адміністративна та кримінальна відповідальність (3 год)

Загальні положення адміністративного права. Адміністративна відповідальність неповнолітніх. Адміністративна відповідальність за господарські правопорушення. Кримінальне право. Види злочинів, мета та різновиди кримінальних покарань. Покарання та кримінальна відповідальність неповнолітніх.Розділ VІ. Основи ринкової економіки (15 год)

6.1. Основні економічні поняття. Ринок та ринкові відносини

(3 год)

Економіка та її місце в суспільному житті. Типи економічних систем. Закони ринкової економіки. Інфляція, причини та наслідки. Основні галузі економіки України.

Поняття, сутність ринку, його роль. Функції та структура ринку. Ринкова інфраструктура та її функції. Товар, його властивості. Умови товарного виробництва, його типи і види.

6.2. Економічні показники виробництва (3 год)

Показники ефективності виробництва. Собівартість продукції. Поняття про ціни та їх види. Особливості регулювання цін на продукцію. Дохід. Рентабельність виробництва, суть, показники. Класифікація податків. Механізм оподаткування.6.3. Трудові ресурси. Організація і оплата праці (3 год)

Трудові ресурси та їх використання. Зайнятість населення, сучасні проблеми, нові підходи і форми регулювання. Ринок праці. Роль підготовки кадрів. Удосконалення системи професійного навчання робітничих кадрів.

Форми організації праці. Раціональний режим праці і відпочинку. Норми праці, порядок їх встановлення. Тарифна система. Класифікаційні розряди (класи), категорії, порядок їх присвоєння. Заробітна плата, її форми, види і система. Законодавство про оплату праці.

6.4. Основи підприємництва (3 год)

Підприємництво – основа ринкової економіки. Організаційно-економічні форми підприємництва. Розвиток і види підприємств. Фонди підприємств.6.5. Сутність фінансів держави (3 год)

Структура національного доходу. Національне багатство. Державний бюджет, його складові.

Гроші, їх функції. Резервні валюти. Види фінансових ресурсів. Банки, їх функції, структура. Кредитна система.

VІІ. Виробнича практика (45 год)

7.1. Вивчення та освоєння операцій, прийомів та видів робіт (45 год)

Загальне ознайомлення з роботою підприємств харчування. Основні правила з безпеки праці та поведінки в лабораторії. Інструктаж з охорони праці. Заходи щодо профілактики травматизму. Ознайомлення з умовами зберігання продуктів та напівфабрикатів на підприємстві. Характер сировини, що переробляється та готової продукції.

Інструктаж з охорони праці. Практичне засвоєння правил з безпеки праці, виробничої санітарії та особистої гігієни.

Обробка: овочів, риби. м'яса.

Приготування: перших страв, соусів, страв та гарнірів з круп та макаронних виробів, страв з овочів, страв з грибів, м'ясних гарячих страв, страв з яєць і сиру, холодних страв і закусок, солодких страв. Приготування виробів з тіста. (Приготування страв на вибір)

Екскурсії, конкурси, виставки (6 год)

Екскурсії на підприємство, виставки. Участь у різноманітних конкурсах, виставках, змаганнях. Організація та проведення різноманітних масових заходів.Підсумкові заняття (12 год)

Контроль набутих вмінь та навичок (практична робота за вибором).

Заліки, контрольні роботи, тестування, захист рефератів.
Прогнозований Результат

Учні повинні знати:


 • рецептури, технологію виготовлення, вимоги до якості, правила роздачі (комплектації), терміни та умови зберігання страв;

 • види властивості, кулінарне призначення та особливості обробки картоплі, овочів, грибів, круп, макаронних та бобових виробів, сиру, яєць, напівфабрикатів з котлетної маси, тіста, консервів, концентратів та інших продуктів;

 • прийоми, способи та послідовність виконання теплової обробки продуктів;

 • правила експлуатації відповідних видів технологічного обладнання, виробничого інвентарю, інструменту, ваговимірювальних приладів, посуду, їх призначення та використання в технологічному процесі;

 • правила і норми охорони праці, протипожежну безпеку, виробничої санітарії та особистої гігієни;

 • ознаки та органолептичні методи визначення доброякості продуктів;

 • правила роботи підприємств харчування;

 • санітарні правила для підприємств харчування.

Учні повинні вміти:

 • готувати страви та кулінарні вироби, які потребують нескладної кулінарної обробки: варить, смажить, запікає та випікати вироби;

 • формувати та панірувати напівфабрикати;

 • проводити процеси первинної кулінарної обробки сировини;

 • виготовляти страви з концентратів;

 • здійснювати допоміжні роботи з виготовлення страв та кулінарних виробів;

 • порціонувати (комплектувати), роздавати страви масового попиту.

ОСНОВНИЙ ПЕРЕЛІК ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОТИ ГУРТКА

Обладнання

Кількість

1.

Машина для нарізання гастрономічних продуктів МРГ

2

2.

Газова плита 4-х камфорна “Чайка 1400-Е”

2

3.

Електрична плита 2-х камфорна “Норд” ЭПТ-2-2198

1

4.

Газова плита 4-х камфорна ПГ-4

1

5.

Газова плита секційна ПГС-2 МА 8938

1

6.

Шафа холодильна ШХ-0,56

3

7.

Жарова ШПЕСМ-35704

1

8.

Електрична духовка “Електротерм”

2

9.

Електрична сковорода СЕСМ-0237684

1

10.

Електром’ясорубка МІМ-300 20833

1

11.

Котел для нагрівання води КПЕ-60 017546

1

12.

Електрична картоплечистка МОК-250 6728

1

13.

Котел для приготування перших страв

1

14.

Холодильник “Стинол”

2

15.

Овочерізка

1

16.

Електричний чайник

3

17.

Ваги настільні циферблатні

3

18.

Електричні тостери

2

19.

Міксери побутові

5

20.

Хліборізка МРХ-200М

1

21.

Машина для нарізування масла РММ

1

22.

Мікрокалькулятори

15

23.

Мікрохвильова піч

1

24.

Холодильник побутовий

1

25.

Апарати електронні контрольно-касові ЕРА 101

5

26.

Обідні столи

15

27.

Підсобні столи

4Інструмент
28.

Ножі

15

29.

Дошки обробні з відповідним маркуванням

15

30.

Кухонний інвентар

в асортименті

31.

Підноси (жорсткі) пластмасові

10Натуральні зразки
32.

Столова білизна

в асортименті

33.

Зразки продовольчих товарів

відповідно до тем програми

34.

Муляжі овочів, фруктів

відповідно до тем програми

35.

Муляжі напівфабрикатів, готових страв

відповідно до тем програми

Бібліографія

1. Бобров В.Я. Основи ринкової економіки і підприємництва. - Київ, Вища школа, 2003.

2. Винокуров С.А. Основи охорони праці. - Київ, Вікторія, 2001.

3. Доцяк В.С. Українська кухня: Підручник для учнів професійно-технічних закладів освіти. - Львів, Оріяна-Нова, 1998.

4. Здобнов А.І., Циганенко В.А., Пересічний М.І. Збірник рецептур страв та кулінарних виробів; для підприємств громадського харчування. - Київ, А.С.К, 2003.

5. Саєнко Н.П. Устаткування підприємств громадського харчування: Підручник для учнів професійно-технічних закладів. - Київ, ЛДП, 2005.

6. Сирохман І.В. Товарознавство продовольчих товарів: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. - Київ, Лібра, 2002.

7. Старовойт Л.Я. Устаткування підприємств громадського харчування (лабораторний практикум): Навчальний посібник для учнів професійно-технічних навчальних закладів. - Львів, Оріяна-Нова, 2001.

8. Трушина Т.П. Основи мікробіології, фізіології харчування і санітарії: Навчальний посібник для середньої і початкової професійної освіти. - Ростов-на-Дону, Фенікс, 2000.9. Шиш Є.В. Десерти і напої. - Мінськ, ТОО «Харвест», 1995.

10. Шумило Г.І. Технологія приготування їжі: Навчальний посібник для студентів навчальних закладів І-ІІ рівнів. - Київ, Кондор, 2003.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка