Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із українською мовою



Скачати 64.13 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір64.13 Kb.
ТипПрограма



Булава Любов Григоріївна, учитель української мови та літератури вищої категорії, старший учитель Путивльської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 ім. Радіка Руднєва Путивльської районної ради Сумської області

Тема. Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду. Рід незмінюваних іменників

Мета: повторити вивчене про рід іменників, ознайомити учнів із іменниками спільного роду, незмінюваними іменниками, формувати вміння визначати їх рід; поглиблювати знання про іменники спільного роду, незмінювані іменники, розвивати спостережливість, пам’ять; виховувати зацікавленість до влучного і дотепного слова.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь викладати думки за допомогою запитань і відповідей.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, підручник.

Література: 1. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів із українською мовою

навчання. 5–9 класи / К.В.Таранік-Ткачук /. – К.: Вид. дім «Освіта», 2013.



2. Рідна мова: підручн. для 5 кл. загальноосвітн. навч. закл./ С.Я.Єрмоленко,

В.Т.Сичова, М.Г.Жук. – К.: «Грамота», 2014. – 100 с.



3. Інтерактивні технологіх навчання: теорія, практика, досвід. Методичний

посібник / О.Пометун, Л.Пироженко. – К.: А.П.Н. 2002. – 37с.



4. Отча земля. Анатолій Луговський. – Суми ВВП «Мрія» ЛТД, 1994. С.22.

Тип уроку: комбінований урок, формування практичних умінь і навичок.

Форма проведення (способи): семінар – практикум.

Методи та прийоми: розповідь, бесіда (евристична), робота з підручником, дидактична гра, творчо-пошукова робота, індивідуальні, групові, колективні завдання, практичні, творчо – пошукові завдання, «Незакінчене речення», «Мозковий штурм».

Вибрать можна друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати.

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.

Василь Симоненко

Хід уроку


  1. Організаційний момент.

Привітання. Психологічний тренінг. Слайд № 1

Психологічний тренінг

  • Я творча особистість.

  • Я активно працюватиму на уроці.

  • У мене гарний настрій.

  • Я впевнений у своїх силах.





  1. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

Індивідуальна форма роботи

  1. Написання словникового диктанту

1 учень. Зачитати слова, пояснити написання (із домашнього завдання)

- «Спрощення та уподібнення приголосних», + Записати слова фонетичною транскрипцією (запис на дошці).

Ядро, дзиґа, весна, сміється, навчаєшся, боротьба.


2 учень. Зачитати слова, пояснити написання (із домашнього завдання)

- «Написання слів із префіксом пів- + Синтаксичний розбір речення (запис на дошці). Слайд №3

В синім небі зоря розквітає ранкова… (А.Луговський).


Фото В.Макеєва



2. Синтаксичний розбір словосполучень (використані матеріали літератури рідного краю).

- Записати речення, виписати словосполучення з подальшим аналізом. Слайд №4 3 учень. .Літній день розстеляє ясні рушники (А.Луговський).

4учень. Рушники…додають нам усім наснаги і сил (А.Луговський).

Анатолій Васильович Луговський, член Національної спілки письменників України, член Національної спілки журналістів України, Заслужений журналіст України
3. Робота творчого характеру (твір)

5 учень. Зачитати домашній твір «Ходить сон коло вікон…», із першого абзацу назвати іменники.
Колективна форма роботи

Інтерактивна вправа «Продовж речення» (усно)
- Іменник – це…

- іменники мають назви… (загальні та власні)

- різняться ці назви у написанні… (велика та мала букви)

- власні іменники пишуться в лапках, коли …

- відрізняються абстрактні іменники від конкретних тим, що …
Письмова індивідуально-колективна робота

Розподільний диктант «Іменники абстрактного та конкретного понять».

Слайд № 2


Абстрактні Конкретні

Чіткість, паніка, гай, міст, мета, олень, паляниця, життя, келих, волевиявлення, вітання, лід, цибуля, сани, щастя.

ЦІНУВАННЯ

III. Підготовка учнів до активного свідомого засвоєння нового матеріалу.

1. Мотивація навчальної діяльності:

- Повідомлення теми й мети уроку. Слайд №5




Тема. Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду.

Рід незмінюваних іменників





  • Очікувані результати (знати:…; уміти:…).




  1. Робота над епіграфом уроку. Слайд № 6,7


Вибрать можна друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати.

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.



Василь Симоненко


Міжпредметні зв’язки. Який твір В. Симоненка вивчали в 5 класі?


  1. Робота за підручником (усно)

Вправа 233. Слайд № 8





Словникова робота «дебют» -
Виховний момент «МОЗКОВИЙ ШТУРМ»

Яке свято відмічали українці світу 9 листопада? ( День української писемності)

Інформація: об 11.00 всі патріоти України, української писемності писали єдиний Всеукраїнський диктант, котрий озвучували по радіо.
IV. Засвоєння нових знань учнів

Опрацювання алгоритму «Рід іменників. Іменники спільного роду». Слайд № 9

Іменник

Рід іменників


Жіночий (ж.р.) Чоловічий (ч.р.) Середній (с.р.)

(вона, моя) (він, мій) (воно, моє)




Спільний (ж.р., ч.р.)


назви людей за
характером поведінкою професією
невдаха причепа листоноша

соня секретар



Тренувальні вправи

1. Прочитати (прослухати). Назвати іменники, які можуть вказувати як на осіб чоловічої, так і жіночої статі. Слайд № 10

Оженився сирота Іванко, узяв сироту Оленку. (Нар. творч.) Базіка бреше, коли схоче, брехнею рот собі лоскоче. Хоч він і гострий на язик, а сам заїка із заїк. (С. Брант.) Гляньте, як працює, бідолаха, аж язик висолопив. (І. Нечуй-Левицький.) Непосида сойка метушиться, дбає про запаси для зими. (Є. Гуцало.) Три роки суд хапузі присудив. Той з хабарів податку не платив. (В. Ортинський.)


2.Творча зупинка

Робота за підручником. Вправа 234. + Виховний момент

1-в Веселий базіка, невтомна базіка.

2-в Маленька плакса, невгамовний плакса.
Опрацювання алгоритму «Рід незмінюваних іменників». Слайд № 11
Рід незмінюваних іменників







Чоловічий рід Середній рід Назви осіб

назви тварин назви неістот відповідно до статі

швидкий поні справедливе журі поважна фрау

АЛЕ: весела шимпанзе тепле кашне справжній джельтенмен

Власна назва – Складноскорочені слова -

за загальною за родом головного слова


вечірнє Тбілісі (місто) нова АТС (станція)

мальовниче Тахо (озеро) замаскований К П (пункт)

гірська Тахо (річка) престижний ВНЗ (заклад)

цей Кюсю (острів)


Тренувальні вправи

1.Робота за підручником (письмово). Вправа 239 (самостійно)

«Зайве слово»

1.Говерла, Голландія, Гродно.

2. Муфта, мусон, мулат.

3. Парі, попурі, парад.



4. Суми, Сумщина, Карпати.

Усно вправа 238 (колективно).
V. Підсумок уроку. Рефлексія. Аналіз очікуваних результатів. Слайд № 12 ЦІНУВАННЯ





VІ. Домашнє завдання: п.30, вправа *235( 1,2); 237. Слайд №13



Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка