Профілактика шкідливих звичокСторінка1/3
Дата конвертації05.01.2018
Розмір0.7 Mb.
  1   2   3Відділ освіти виконкому Саксаганської районної в місті ради

Криворізька загальноосвітня школа   I-III ступенів № 120

ПРОФІЛАКТИКА

ШКІДЛИВИХ

ЗВИЧОК

Підготувала і провела

вчитель початкових класів

КЗШ№120


Максимчук Наталя Григорівна

м.Кривий Ріг

2014 р.

Здоровий колектив дорослих — здоровий колектив дітей! В умовах навчально-виховного процесу результативнішим є впровадження здорового способу життя, аніж: профілактика негативних звичок.
Тютюнопаління — це ще одне випробування для молодих людей, тому що найбільша влада — це влада над собою. То хто ж правитиме — я, чи цигарка?
Аналіз результатів національного опитування, що був проведений у рамках проекту «Молодь за здоров'я», дав змогу виявити тенденцію зростання ризиків серед молоді: уживання алкоголю та наркотиків, відсутність фізичної активності, паління, хронічні захворювання, небезпечний секс, надлишкова вага, психологічний дискомфорт. Поширення різних чинників ризику для здоров'я молодіжного середовища неоднакова. Особливу тривогу викликає паління, оскільки цей чинник зростає у процесі дорослішання молоді.

У 10-річному віці вдаються до паління лише близько 5% опитаних, а до 12 років їхня кількість збільшується, у групі 14-річних палять 30% опитаних, а до 17 років палять приблизно 48% опитаних юнаків і дівчат. Можна зазначити, що саме у 17 років паління є найпоширенішим чинником ризику серед групи молоді. Тобто пропаганда здорового способу життя та заклики жити без паління на сьогодні є досить актуальними, але вони не знаходять належного відгуку серед молоді.

За результатами досліджень більш інтенсивний потяг до згубної звички паління притаманний жінкам, що є вкрай небезпечним, особливо для майбутньої матері. Причини цієї вкрай небезпечної звички можуть частково зумовлюватися розвитком емансипації, переоцінюванням традиційних цінностей, зміною ролі жінки в сім'ї і суспільстві, відсутністю фізичної культури молоді.

Багато дівчат-підлітків прагнуть мати такі якості, які завжди вважалися чоловічими: волевиявлення, сміливість, наполегливість, витримка тощо. Вони виховують ці якості в собі. Жіночність далеко не завжди є привабливою якістю для сучасних дівчат. Зміст ідеалу дівчинки значно визначається й конкретними особливостями її виховання та спілкування.

Західні вчені вивченню проблеми паління серед молоді приділяють велику увагу. За їхніми даними, головною причиною вони вважають наявність сприятливих умов для початку паління, звички в родині й найближчому оточенні, коли паління сприймається як нормальне явище.

Значний вплив на формування «позитивного образу курця» мають засоби масової інформації: реклама, документальні й художні кінострічки, телепередачі створюють образ «сильного чоловіка» та «привабливої жінки» з цигаркою в руках. У молоді створюється враження, що «так чинять усі», при цьому тенденція масового паління серед своїх ровесників дуже перебільшена.


Мотиви потягу підлітків до паління — це щось більше, ніж просто нікотинова залежність, тиск колективу, соціальна практика, спосіб схуднути. Паління дає багато можливостей для самоствердження та створення власного «Я», Процес паління несе в собі певний культурний контекст:

стать: палиш, значить — справжній чоловік;

вік: наша культура розділяє дитинство й дорослість, але не існує обряду ініціації.

Перехід від дитинства до дорослості завжди суперечливий. Підлітки хочуть досягти дорослості якомога раніше, батьки ж, навпаки, хочуть, щоб вони досягли його якнайпізніше. Кожна людина повинна сама «оформити» свій власний перехід з дитинства в доросле життя. Дуже часто це «оформлення» пов'язане із зовнішніми атрибутами, такими як паління, уживання спиртного тощо.

Паління є чинником підтвердження власної дорослості. Причому процес дорослішання, утвердження себе дорослим, безумовно, залежить від зовнішніх даних підлітків. У 13—18 років частка регулярних курців серед підлітків з нормальною вагою складає 40%, серед підлітків зі зниженою масою тіла — 52%, серед тих, хто має зайву вагу — 48%. Тобто паління виконує функцію зміни зовнішнього вигляду у процесі дорослішання. Серед чоловіків 10—22 років зі зниженою вагою регулярно палять 68%, водночас, як серед молодих людей із нормальною масою тіла — 37%. Деякі підлітки не знають про те, що паління й алкоголь затримують нормальний розвиток організму.

Саме для цієї категорії молодих курців слід проводити превентивну роботу з проблем паління й алкоголю, акцентуючи на тому, що «вони так: і залишаться маленькими». Корисною буде така інформація: коли нікотин потрапляє у кров людини, то збільшується навантаження на серце. Кількість серцевих скорочень у добу в курців на 15—20 тис. більше, ніж у некурців. Це означає, що серце додатково перекачує 1,5 т крові щодня. Встановлено, що в курців обсяг грудної клітки та розвиток легень відстають од середніх норм на 25%. Курці частіше страждають застудними захворюваннями.

За даними національного опитування, виявлено залежність між уживанням нікотину та наявністю хронічних захворювань.

Діти, що починають палити з 10—13 років, страждають на хронічні захворювання.

На думку курців, паління допомагає створити дружню атмосферу. Воно є своєрідним вхідним квитком і знаком приналежності до певного товариства, можливістю не нудьгувати під час зустрічі з ким-небудь. Тобто відбувається полегшення процесу комунікації у мікросередовищі. Підліток може підійти до будь-якої компанії, що сподобалася йому, і попросити «вогню», «запропонувати цигарку» чи «попросити цигарку» — безліч додаткових

можливостей комунікації з новим оточенням. І при цьому він буде «своїм», тому що відповідає деяким неписаним правилам обраної групи.

Цигарка для курця є інструментом регулювання настрою: спосіб «самолікування», що заспокоює, допомагає зосередитися, «відключитися», уникнути самотності. Тобто паління допомагає молодій людині вирішити безліч особистих і комунікативних проблем.

Є значна відмінність між причинами того, чому починають і чому продовжують палити.

Головні причини того, що підліток починає палити:


 • інтерес чи бажання спробувати;

 • спостереження за тим, як палять друзі;

 • переконання, що це «круто».

Причини змінюються після переходу від експериментального до регулярного паління.

Чинники регулярного паління:

переконання, що люди на вже втяглась у процес паління; • причина позбутися нудьги або подолати стрес;

 • переконання, що паління приносить користь у житті.

Причини для того, щоб покинути палити, відрізняються од причин того, щоб почати палити. Для молодих курців досить важко покинути палити: 81% курців у віці 10—19 років мали серйозні наміри покинути палити, більшість молодих курців намагаються покинути палити після двох років з моменту початку паління (від першої цигарки), більшість курців кілька разів намагаються покинути (19% — 5 і більше разів), лише 2% молоді від 10 до 19 років покинули палити. 83% молодих людей у віці 10— 14 років думали про те, що слід покинути палити; у віці 15—19 років — 77%. Однак зі збільшенням кількості випалених цигарок імовірність відмовлення од паління зменшується. Набагато важче покинути палити після того, як паління з експериментального перейшло у звичку.

Аналіз звички палити дає змогу стверджувати, що є чотири етапи паління:

 1. Знайомство з цигарками.

 2. Звичка (отруєння нікотином).

 3. Залежність від нікотину.

 4. Погіршення здоров'я — слабкість, біль у грудях, кашель, задишка, важке дихання тощо.

Близько 90% курців вважають паління шкідливим для себе, і лише дві третини роблять спроби покинути палити.

Є кілька типів наслідків паління.

 1. Миттєві негативні наслідки паління (протягом кількох хвилин після першого затягування) виявляються у прискоренні серцевих скорочень, підвищенні кров'яного тиску, подразненні тканин гортані, потрапляння чадного газу (оксиду вуглецю) у кров, прямому й швидкому попаданні канцерогенів у легені, подразнення очей.

 2. Тривалі негативні наслідки паління: рак легенів, порожнини рота, стравоходу, шлунка, підшлункової залози й жовчного міхура, захворювання серця (стенокардія, інфаркт), виразка шлунка та дванадцятипалої кишки, захворювання судин (ендартерит, інсульт), хронічний бронхіт.

 3. Інші негативні наслідки можуть виявлятися у пошкодженні слизової оболонки губ, язика, гортані, появі сильного кашлю, неприємного запаху з рота та захворювання порожнини рота; прискореній появі зморшок на обличчі; поява жовтих плям на зубах; пошкодження нормального дихання і зниження фізичної витривалості.

Якби підлітки мали таку достовірну інформацію ще на етапі так званого експериментального паління, імовірно, багато хто з них не пішов би далі цієї стадії.

Незважаючи на те, що паління швидко стає звичкою й може призвести до нікотинової залежності, людина у змозі покинути палити. Деякі молоді люди вважають, що в підлітковому віці, коли ти ще здоровий, можна палити, а потім можна й покинути в будь-який момент. На жаль, це зробити потім не так просто. Організм уже залежить від нікотину, і бажання закурити стає нестерпним.

Дорослі, що забороняють палити дітям і підліткам, мають також розуміти, що це нелегко, всі, хто хоче покинути палити, потребують особливої підтримки з боку оточуючих людей.

За результатами опитування учнів 5—9 класів шкіл Києва, у віці 15 років кожен п'ятий школяр хотів би покинути палити.

Серед школярів, які хочуть покинути палити, проблеми з дорослими через паління з'являються у 18%, а в цілому — у 5%.

Тобто оптимальним варіантом є проведення превентивної роботи щодо боротьби з палінням серед тієї категорії молоді, яка ще не почала палити чи палить експериментально.
Вироблення у дитини негативного ставлення до

куріння та пияцтва

(Матеріали до виступу на батьківських зборах)
Заборонений плід солодкий, це знає кожен. Діти в цьому сенсі «грішники» вдвічі. Вони допитливіші за нас, дорослих. Тому потрібно не забороняти куріння та вживання алкоголю, а пояснювати, переконувати простою, зрозумілою мовою, чому куріння та вживання алкоголю небажане для всіх людей взагалі та зовсім неприпустиме для слабкого організму дитини.

Запрещать дурачество есть то же, что его поощрять…

Что запрещено, того и хочется.

А. Радищев

Мораль дітей така: в дитячому віці для них закон – думка батьків, для молодших школярів – думка вчителя, для підлітків – думка товаришів.

Ось чому ефективно переконувати дітей у тому віці. Коли батьки і вчителі для них – закон, надалі ефективність таких бесід та лекцій буває мінімальною: підлітків, наприклад, зовсім не лякає «вбитий нікотином кінь» і тисячі шкідливих речовин, що містяться в сигаретах. Вони чудово знають про це і… курять. Тому в підлітковому віці доречним буде вплив на курців його однолітків через ділові ігри, тренінгові заняття, де підлітки мають змогу поспілкуватись одне з одним, висловити свою думку, а педагог має скеровувати їх у вірному напрямку.

Рефлекси, набуті в ранньому дитинстві, які підтримуються в майбутньому, залишаються на все життя.

Цей науково обґрунтований факт можуть використати як вчителі, вихователі, так і батьки для боротьби з курінням та пияцтвом.


І. Бесіда з дитиною в сім’ї, в якій цієї шкідливої звички немає ні в кого з її членів.

Заняття з дитиною з вироблення в неї негативного ставлення до куріння зводиться до вироблення негативного рефлексу, і чим раніше ми почнемо виробляти цей рефлекс, тим міцнішим та дієвішим він буде. Гуляючи з 2-річним малюком, доступною для його віку мовою слід розказати, вказуючи на курця, що куріння – погана звичка дорослого та підлітка: «Дядя курить, це погано, він захворіє…». Говорити з дитиною потрібно емоційно, переконливо, наголошуючи на словах «хворий», «погано».

Бажано бесідувати про шкідливість куріння кілька разів на місяць, підтримуючи у дитини негативний рефлекс. У 3 роки бесіда з нею може бути приблизно така: «Коли цей дядя, який курить, ще навчався в школі, йому погані хлопці дали сигарету, він закурив, швидко звик і не може відвикнути. Це погано,

у дяді буде слабке здоров'я...»

У 4 роки вже слід розказати дитині, що куріння - шкідлива звичка, від якої дуже складно відвикнути: це - хвороба, від якої дуже складно вилікуватись: «Шкода дядю: він не житиме довго. А наш тато — молодець, він сильний, вольовий, тому не курить і буде здоровим...». Три- чотирирічні діти після таких бесід ставлять безліч запитань: чому дядя робить погано, чому його не можуть вилікувати. Під час відповідей на ці запитання ви ще раз підкреслите, що лікарі, на жаль, не можуть вилікувати дядь і тьоть, які курять, а тому їм і доводиться робити «погано» - курити. Якби цим дядям і тьотям розказували, коли вони були маленькими, що куріння - це хвороба, від якої складно вилікуватись, то, можливо, вони не набули б цієї шкідливої звички. Кожного разу під час бесіди підкреслюйте: краще не починати курити. Після бесіди для збереження емоційної рівноваги дитини переведіть розмову на щось приємніше: завжди навколо вас літають зграйки горобців, ось і розкажіть малюку, які корисні, трудолюбиві наші горобці, поспостерігайте разом за їх поведінкою, погодуйте їх, а вони заспівають вам.

Не забувайте періодично підкріплювати негативний рефлекс, слід детальніше розкрити йому тему про шкідливість куріння та його наслідки.

Коли вік дитини наблизиться до шкільного (5-6 років), потрібно сказати їй (не забувайте про дівчаток!), що потяг до куріння у різних людей неоднаковий, дітям із сімей, де курять батьки, курили їхні діди, достатньо «попробувати» покурити 1-2 рази, і вони вже стануть курцями, звикнуть, «захворіють», а дітям із сімей, у яких ніхто не курить і не курив, можна попробувати 2-3 рази, і потім вони звикнуть до куріння.

Чому потрібно говорити їм це? Справа в тому, що як би ми не переконували, не говорили з дитиною про шкідливість куріння, бажання попробувати у дітей велике, і багато хто з них робить це.

Підлітки, які курять, 10-12-річні курці нерідко є для дітей прикладом дорослості, а самі курці цього віку вважають себе майже героями. Тому, коли проходите з дитиною повз таких «героїв», потрібно сказати їй: «Поглянь: вони курять, вважають себе героями, а насправді вони слабаки - попробували курити і, не маючи сили волі, стали наркоманами, хворими…»

Скільки заперечень чуєш у відповідь: «Ні, Володя найсильніший, він усіх б'є...». І треба бути підготовленим, вміти переконати дитину в протилежному.


II. Для дітей, у сім'ях яких курять один або обидва батьки, бесіди про шкідливість куріння повинні бути частішими, наполегливішими, переконливішими.

Якщо в таких сім'ях не розпочати з раннього віку виробляти у дитини негативний рефлекс до куріння, вона з віком обов'язково куритиме, бо бесіди на цю тему в старшому віці марні. Ви повинні бути переконані й знати, що все те,


про що ви говорите, — істина. А якщо це не так, то діти відчують у вашій розмові фальш, невпевненість у сказаному, і тоді бесіди з дитиною будуть марними.

В романі «Анна Каренина» Л.Толстой писав: «Притворство в чем бы то ни было может обмануть самого умного, самого проницательного человека, но самый ограниченный ребенок, как бы оно ни было искусно скрываемо, узнает его и отвернется».

Батьки, які курять, під час розповіді про шкідливість куріння повинні вказувати на себе, розказуючи правду про те, як почали курити, як «захворіли», а тепер не можуть позбутись цієї звички.

Мама, яка не курить, бесідуючи з дитиною і вказуючи при цьому на батька-курця, може сказати малюку: «Мені шкода тата, він хворий і може довго не прожити...».

Уявляю, як протестують у душі курці, почувши: «хворий», «довго не прожити» і висувають свій довід на користь «невинності» куріння: «Той курив все життя і прожив 80 років». Можливо, але хіба неможливо припустити й інше: якби він не курив, то прожив би не 80 років, а значно більше – 100, а може й 120 років, людина може жити стільки. Чому таке можливо? Ми так влаштовані, що в статевій клітині, в ДНК, закодовано всі основні ознаки людини: колір очей, властивості характеру, конституційна особливість організму, довголіття, музичні здібності і т.д. Скільки у нас таких генів? Сотні тисяч. Кожній людині властиве щось своє - багато залежить від її спадковості. Але людина здатна навмисно шкодити собі - пити, курити. Ці шкідливі фактори не минають для потомства безслідно: вони «відкладаються» в генетичній, імунологічній пам'яті організму і, як правило, дитина вже народжується схильною до пияцтва та куріння.

Вироблення умовного рефлексу проти алкоголізму потрібно починати також з раннього віку. Коли зустрічаєте п'яного, бесідуйте з дитиною: «Як соромно, що люди іноді втрачають людське обличчя...»

Це - біда, це - хвороба, і маленька людина, якщо звернути на це її увагу, не тільки зрозуміє це лихо, а й на все життя запам'ятає, що ніколи людині не можна бути в такому стані, і за умови закріплення рефлексу (навіть якщо в сім'ї п'є батько) у майбутньому буде позитивний ефект. Не можна недооцінювати можливості три-чотирирічної особистості!

Методи, принципи і тактика вироблення негативного рефлексу до пияцтва такі самі, як у виробленні негативного рефлексу до куріння.

Неправильна мода, великий інтерес дітей до всього таємничого та забороненого, легка доступність тютюнової продукції навіть для дітей дошкільного віку - ось три кити, на яких тримається дитяче та юнацьке куріння. І хоча в нашій країні заборонено продаж цигарок та папірос неповнолітнім, їм не складно роздобути «куриво» . Тому боротьбу з курінням та пияцтвом потрібно вести постійно та не покладаючи рук - забагато бід вони приносять суспільству, забираючи здоров'я як дорослих, так і дітей.
Притча
Колись давно у стародавньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий Мандарин. Якось пройшов цією країною розголос, що неподалік від кордону з'явився чернець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той розголос і до Мандарина. Дуже розлютився він: хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною на світі!? І захотів обдурити його: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю у ченця, що в мене в руках—живе чи мертве. І якщо він скаже, що живе — я роздушу метелика, а якщо мертве — випущу його...». Запросив Мандарин ченця до себе в палац. У пишній залі зібралось багато людей, усім хотілось подивитись двобій найрозумніших людей на світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинились — і до зали зайшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до Мандарина, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке його запитання. І тоді, зло всміхаючись, мандарин проказав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках - живе чи мертве?». Мудрець трохи поміркував, усміхнувся і відповів: «Все в твоїх руках».

Отже, все у ваших руках!НАРКОТИКИ І СТАТИСТИКА

(батьківські збори)
Наркоманія — це хвороба. Вилікувати хворого можна лише за умови його власного бажання жити не із затьмареною наркотичним сп 'янінням головою, а з можливістю без страху сприймати всі барви життя.
Завдання зборів

1. Ознайомити батьків з інформацією і статистикою щодо наркоманії.

2. Переконати батьків у необхідності активного обговорення цієї проблеми в родині.

Підтеми для обговорення

1.Статистичні дані про проблему наркоманії.

2.Симптоми і небезпеки хвороби.

3. Шляхи вирішення проблеми.

До батьківських зборів класний керівник проводить аналіз заходів, що були організовані в класі чи в школі щодо проблеми. Психолог проводить з учнями тестування.

Тест «Незакінчена пропозиція»

1. Наркотики — це...

2. Наркоман — це...

3. У моїй родині ставлення до наркотиків таке...

4. Мої друзі ставляться до наркотиків...

5. Я вважаю, що наркотики потрібно...

6. Наркотик дасть можливість...

7. Наркотик не дає можливості...

8. Якби я був(ла) наркоманом(кою), то я б застосовував(ла) наркотики, коли

мені…
Прочитайте, будь ласка, ці твердження і вкажіть, згодні ви з ними чи ні:

1. Більшість наркотиків не викликають серйозних ускладнень здоров'я, якщо вони вживаються в помірних кількостях.

2.Наркомани іноді чинять жорстокі кримінальні злочини, про які згодом не


пам'ятають.

3. Уживання маріхуани не викликає в людини інтересу до будь-якої діяльності та всіх занять, які приваблювали раніше.

4. Навіть одноразове застосування кокаїну може викликати смерть.

5. У кожній дозі маріхуани містяться невідомі отруйні речовини.

6. Щоразу, коли людина
знаходиться в стані наркотичного сп'яніння, відбувається руйнування клітин

мозку, які потім не відновлюються.

7. Після вжиття наркотиків людина відчуває потребу в більшій дозі препарату
для одержання того самого ефекту.

8. Від інфікованої голки неможливо заразитися СНІДом.

9. Алкоголь — це наркотик, що стимулює центральну нервову систему і дає змогу відчути волю і прилив енергії.

10. Наркотичні ліки, що виписують лікарі, можуть бути небезпечні й викликати серйозні ускладнення здоров'я, якщо їх уживати довго та в неправильних дозах.

До проведення батьківських зборів діти пишуть твори-роздуми «Якщо мені запропонують наркотик...» Їх аналіз проводиться наприкінці зборів.

Вступне слово вчителя

Чи можна цю тему залишити поза увагою? Звісно, ні. Ви чудово знаєте про ганебність цього явища І ні в якому разі не хочете, щоб ваша родина була його учасником.

На жаль, в Україні є безліч селищ і містечок, де панує «епідемія» наркотиків.

Наркоманія – це захворювання, яке обумовлене залежністю від наркотичних речовин. Розвиваючись, наркотична залежність послідовно проходить кілька стадій: соціальну, психічну, фізичну.

Наркоманія – це важка хвороба психіки і всього організму, яка без лікування веде до деградації особистості, повної інвалідизації і передчасної смерті. Однак до цього захворювання, на відміну від інших, людина себе призводить сама, стаючи заложником власної дурості і необережності.

Наркоманія ніколи не приходить у відвертій подобі зла – вона завжди маскується під добро. Ніхто не скаже відкрито: «Стань наркоманом», просто запропонують: «Спробуй разок». А це фактично одне й те саме. Людина поза своєю волею залучається до наркотичного виру і стає рабом пристрасті. Мабуть, не даремно кажуть, що гірша з недуг – це бути прив’язаним до своєї недуги. Тому необхідно назавжди запам’ятати, що найбільша небезпека полягає саме в першому прийомі наркотику, в першому шприці!

Найсумніше те, що найбільші жертви наркоманії – це молодь. Наркомани, як правило, не вмирають природною смертю у старості . Вони не доживають навіть до зрілості, вмираючи в молодому і рідше – у середньому віці. Хоча б як організм не чинив опір постійній інтоксикації, але майже ніхто з наркоманів не доживає до 40 років. Якою б здоровою не була б спадковість, її можна зруйнувати, якщо вести спосіб життя, що не в згоді з розумом. Усі генетичні запаси вичерпуються до 30 років, а іноді раніше, і людина перетворюється на руїну.

Не менше 28 млн. чоловік у світі приймають психоактивні речовини, з них 1/3 ін’єктують токсичні препарати.

В Україні за останні 5 років показники поширеності й смертності від наркоманії зросли майже в 2 рази. У 1999 р. на обліку перебувало 91,5 тис. чоловік, з них 70 000 хворих на наркоманію, 21 432 епізодично вживають наркотики. Реальна ж цифра споживачів наркотиків в 10-12 разів більша.

Смерть ходить за наркоманами по п’ятах. Вона може настати в будь-який момент – від випадкового передозування, серцевої недостатності, зараження крові, від нещасних випадків, частих у стані наркотичного сп’яніння, або від виснаження організму, самогубства. Згідно із статистикою, від інфекційних захворювань вмирають 30% наркоманів, приблизно стільки ж – від самогубств, 40% припадає на інші випадки. Типова смерть наркомана – передозування наркотику. Багато хто з них не знає величини дози, що вводиться, а більшість не здатні її визначити.

У разі вживання наркотиків зявляється необхідність постійно збільшувати дози. Переносимість же наркотиків не у всіх однакова, тому кожна людина що залучилася до них, ніколи не може бути упевненою, що нова доза звичного наркотику не виявиться смертельною. Життя наркомана – це нескінчений, безглуздий біг у пошуках грошей і отримання кайфу.

Найчастіше умовою поширення наркотиків серед учнів є знайомство з наркотично залежними.Основні причини вживання наркотиків:

 • цікавість;

 • вплив друзів і знайомих;

 • приємні відчуття;

 • бажання уникнути проблем.

Ось така сумна статистика.

А тепер пропоную вам поділитися на п'ять груп і грунтовно відповісти кожній групі на одне запитання.Запитання батькам

1. Чи говорите ви зі своєю дитиною про наркоманію, чи обходите цю проблему?

2. Як ви говорите про наркоманію і у яких ситуаціях?

3. Чи вважаєте ви: вашу дитину можна легко схилити до вживання наркотиків?

Якщо так - то чому? Якщо ні - чому?

4. Як ви вважаєте, які заходи потрібно вживати в родині, щоб уберегти дитину

від наркоманії?

5. Які поради ви б запропонували батькам, щоб запобігти лиху?


Психолог дає кожному з батьків пам'ятку:
Небезпеки, пов'язані з уживанням наркотиків.

Фізичні ознаки людини, що вживає наркотичні речовини:

 • блідість; нездоровий вигляд;

 • сонливість, апатія;

 • відчутна втрата ваги;

 • підвищена чутливість до дотику, болю, світла;

 • запаморочення;

 • нежить; кашель;

 • шлунково-кишкові порушення;

 • надмірне вживання солодощів;

 • дуже звужені або розширені зіниці; почервонілі очі, зуди;

 • надмірне потовиділення; «гусяча шкіра»;

 • гнійні нариви на кінцівках;

 • жовтяниця; тремор; запалення печінки.

Особливості поведінки наркоманів

 • дуже повільне мовлення;

 • раптова зміна кола друзів;

 • неврівноваженість;

 • різке зниження працездатності;

 • відмова від попередніх захоплень;

 • зневажливе ставлення до особистої гігієни;

 • користування одягом з довгими рукавами для того, щоб приховати місця ін’єкцій;

 • вигляд п’яної людини без характерного запаху алкоголю.

Передозування наркотичної залежності призводить до:

 • втрати свідомості й навіть смерті;

 • аварії в стані наркотичного сп’яніння;

 • звикання, фізичної і психічної залежності;

 • розгубленості, плаксивості, галюцинацій;

 • емоційного збудження і неадекватної поведінки;

 • провалів в пам’яті;

 • запаморочення і нудоти після вживання;

 • миттєвої смерті (кокаїн);

 • СНІДу й інших захворювань унаслідок користування одним шприцом;

 • ліні, утрати прагнень (маріхуана);

 • уроджених дефектів у дітей;

 • емоційного й фізичного порушень.


СКАЖЕМО ПАЛІННЮ - „НІ!”

ТРЕНІНГ

(для роботи з дітьми підліткового та юнацького віку)

Мета: Профілактика та зниження залежності від тютюнопаління серед

дітей та підлітків.Завдання:

 • ознайомити учнів з небезпечними наслідками паління;

 • виділити найефективніші способи утримання молоді від паління;

 • довести, що той, хто обирає здоровий спосіб життя, не менше поважається суспільством, ніж той, хто палить, що паління - не метод для самоствердження в підлітковому середовищі;

 • навчити приймати усвідомлене рішення;

 • ознайомити з результатами наукових експериментів;

 • навчити робити вільний вибір за повної поінформованості.

Тренер повідомляє учасникам програми, що на тренінгу немає правильних і неправильних відповідей: є думка кожного й саме вона є цінною.

Для роботи на тренінгу слухачам пропонується спільно виробити правила спілкування:


 1. Умійте слухати один одного.

 2. Говорити має хтось один.

 3. Говорити слід по суті.

 4. Необхідно ділитися думками вголос.

 5. Необхідно поважати почуття інших.

 6. Неприпустимо приниження достоїнств.

 7. Висловлюватися слід за піднятою рукою.

 8. Поважно ставитися до всіх без винятку учнів.

 9. Дотримуватися регламенту.


Інформація для тренера:

Навички міжособистісного спілкування, що необхідні тренерові: 1. Уміння слухати.

 2. Відтворення сказаного.

 3. Уміння роз’яснювати.

 4. Уміння ставити запитання.

 5. Ставте запитання, що залишають свободу вибору відповіді.

 6. Ставте лише одне запитання за раз.

 7. Дайте учням можливість відповісти на поставлене запитання.


 1. Уміння об’єктивно оцінити відповідь учня.

 2. Не заганяйте дитину в глухий кут.

 3. Закінчуйте розмову на позитивній ноті.

 4. Якщо учневі важко передати думку, попросіть підібрати приклад.

Потім наведіть приклад про двох малят: песиміста і оптиміста.

Висновок: Не слід змінювати весь світ, слід змінити себе!


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка