Проект "зима-чарівниця"Скачати 211.53 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір211.53 Kb.

ПРОЕКТ

"ЗИМА-ЧАРІВНИЦЯ"

(ЕКОЛОГО-ПРИРОДНИЧИЙ)


Вихователь: Стегайло Світлана Михайлівна
МЕТА: Систематизувати уявлення дітей про послідовність сезонних змін у природі, про зв'язок між зміною положення сонця, станом ґрунту, повітря, рослин, поведінкою тварин, діяльністю людей.
ЗАВДАННЯ ПРОЕКТУ:


 1. Поглибити знання дітей про положення сонця на небі (висота і яскравість), розуміти, що обертання землі навколо сонця є причиною зміни дня і ночі, пір року.

 2. Дати поняття про сезонні явища взимку на основі комплексу ознак, характерних для неживої природи.

 3. Поглибити знання дітей про воду, її здатність набувати різних станів, і значення для живої природи.

 4. Розширювати знання дітей про особливості життя рослинного і тваринного світу взимку.

 5. Закріпити знання про зимові розваги та свята.

 6. Формувати усвідомлення дітьми себе як частинки природи. Навчити нормам і правилам природокористування.

 7. Заохочувати до оберігання рідної природи.

 8. Активізувати словник назвами зимових місяців та явищ природи.

 9. Сприяти розвитку творчості, спостережливості та уяви.

 10. Виховувати любов до рідного краю, бережливе ставлення до рослин, турботливе ставлення до птахів, екологічну культуру дошкільнят.


ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОЕКТУ

За технологією: маніпуляційний.

За домінуючим принципом: інформаційний.

За характером змісту: дитина і природа.

За характером участі дитини в проекті: виконавчий.

За характером контактів: здійснюється всередині однієї вікової групи.

За кількістю учасників: колективний.

За тривалістю: тривалий (14днів).
АКТУАЛЬНІСТЬ

В.О.Сухомлинський називав природу джерелом невичерпних і різноманітних знань, багатим на емоційні, естетичні і духовні цінності. У даному проекті роботу спрямовано на отримання і вдосконалення знань про природу в зимовий період, розвитку естетичних почуттів, вміння помічати розмаїття барв, звуки природи і радіти їм. Бо саме через дитячі емоції легше пізнавати світ природи. Шляхом використання активних форм роботи з дітьми: занять, спостережень, дослідів, експериментів, екскурсій, бесід, читань художніх творів, дидактичних ігор, розв'язання проблемних екологічних ситуацій намагаюсь закласти у дітей ціннісне ставлення до всього, що їх оточує. Важливо ще змалку виховувати у дітей високу культуру природокористування, відповідальність за життя всього живого на Землі.


І. МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП

І день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ (Ознайомлення з соціумом. Ознайомлення з природним довкіллям)ТЕМА: Рух Землі навколо Сонця. Зміна пір року.

МЕТА: Дати елементарне поняття про рух Землі навколо Сонця зі зміною дня і ночі, пір року. Познайомити з народним календарем, назвами зимових місяців. Розвивати зорову пам'ять, мислення, сприйняття часу та простору.

СЛОВНИК: Виявити в активному словнику дітей наявність прикметників, прислівників, що характеризують поведінку людей, птахів, властивості та ознаки об'єктів живої та неживої природи.

МАТЕРІАЛ: загадки, глобус, ліхтарик, ілюстрації, схеми із зображенням сонячної системи, пори року.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. Звернути на те, що стало холодно. • Чому взимку холодно?

 • Чи довго світить сонце?

 • Чи часто воно з'являється на небі?

Продовжувати вчити дітей визначати стан погоди, бачити красиве в явищах природи: "Сьогодні хороший сонячний день, небо чисте, блакитне, на деревах сніг блищить, як кришталь."

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

Провести діагностику знань за допомогою дидактичних ігор: "Хто більше пригадає, коли це буває?" ( знання про явища природи взимку), "Який? Яка? Яке?" (добір прикметників), " Склади сузір'я".

РУХЛИВІ ІГРИ "Два Мороза", "Ой, Василю товаришу", "Хто далі кине?"

СЮЖЕТНО – РОЛЬОВІ ІГРИ: "Сім'я", "Поліклініка", "Аптека" (захворіла донька).

Вчити дітей поєднувати різноманітні сюжети ігор за одним задумом – надання допомоги хворому; активізувати знання дітей про лікування в домашніх умовах; удосконалювати вміння спілкуватися одне з одним у процесі гри, виявляючи співпереживання, доброзичливість, співчуття.

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ХУДОЖНЯ ПРАЦЯ.ТЕМА: "Бурулька"

МЕТА: Виявити вміння дітей працювати з шаблоном та вирізати по контуру, розвивати дрібну моторику рук.

ІІ. ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЕТАП

2 день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. КОМПЛЕКСНЕ (Ознайомлення з соціумом. Розвиток мовлення)ТЕМА: Сезонні явища взимку. Складання порівняльної розповіді за 2 картинами "Настала зима".

МЕТА: Зв'язне мовлення. Поглибити уявлення дітей про типовий стан природи взимку. Формувати елементарне розуміння між типовими явищами зими(мало світла, холод, землю вкрив сніг, на деревах і кущах немає листя, заснули комахи, відлетіли птахи, тих, які залишились , треба підгодовувати); вчити дітей складати порівняльні розповіді за двома ілюстраціями, оцінювати розповідь.

Лексика. Збагачувати та закріплювати словник дітей словами, що означають назви зимових явищ природи (хурделиця, заметіль, хуртовина, ожеледиця, мороз, іній), приказками про зиму.

Граматика. Вчити дітей будувати речення зі сполучником тому що; утворювати множину іменників, утворювати нові іменники,

Виховувати інтерес до розповідей товариша.

Матеріал: загадки, ілюстрації, приказки.

ЗАНЯТТЯ. МАЛЮВАННЯ.ТЕМА: "Сніжинка"

МЕТА: Вчити дітей малювати на розеті ажурний малюнок за мотивами мережива. Закріплювати вміння малювати кінчиком пензля, великі кільця, крапки, короткі відрізки прямих ліній, визначати середину.

Матеріал: зразки, папір у формі розет тонований у різні кольори, біла гуаш.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. Розглянути сніжинки під лупою. Скільки променів у сніжинок? Запам'ятати узори та намалювати їх на снігу.

Під час прогулянки за межі дитячого садочка розглянути зимовий пейзаж. • Чому зимою красиво?

 • Чи гарно виблискують сніжинки на деревах?

 • З чим їх можна порівняти?

 • Чому швидко тануть, якщо на них дихнути? Пояснити це явище.

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

МОВНІ ІГРИ на збагачення словника: "Який? Яка? Яке?" (прикметники), "Склади речення".

РУХЛИВІ ІГРИ. Познайомити дітей з новою грою " Північний та південний вітер", "Чия команда швидше?"

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Розчищення доріжок від снігу на ігровій ділянці. Вчити дітей правилам безпеки при роботі з лопатою.ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ТЕАТРАЛІЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ.

ГРА – ДРАМАТИЗАЦІЯ казки "Рукавичка".

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА. Вивчити назви зимових місяців. Продовжувати вчити складати розповідь за ілюстрацією "Настала зима".


3-й день

ЕКСКУРСІЯ В ЗИМОВИЙ ПАРКМЕТА: Вчити дітей спостерігати за положенням сонця щодо землі, стан повітря, ґрунту та води, стан рослин, поведінка птахів.

Дати дітям зрозуміти, що всі зміни взаємопов'язані між собою. Формувати вміння вихованців помічати цікаві явища в природі. Використовуючи прийом фото рамки, розповідати про них, добирати порівняння, образні вислови, давати відповіді на запитанням за змістом оповідання Сухомлинського " Тихо в лісі взимку", відповідати поширеними реченнями.

Виховувати любов до об'єктів живої і неживої природи, бажання милуватися ними, відчувати їх красу.

ЗАНЯТТЯ. АПЛІКАЦІЯ.ТЕМА: "Зимовий день у лісі"

МЕТА: Вчити робити сюжетну аплікацію. Методом обривання зробити снігові намети, хмари. Вирізуючи контур на складеному папері , вирізати ялинку. Доповнити картинку деталями за уявою. Розвивати творчість. Виховувати любов до природи.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ за снігопадом. Розглянути сніжинки. • Чи однакові вони за величиною і формою?

 • Чи завжди сніг випадає у вигляді сніжинок?

 • Хто бачив снігову крупу?

ЧИТАННЯ ВІРША "Білі мухи"

ДОСЛІД зі снігом "Який сніг на дотик?" (холодний, м'який, крупин частий, голчастий). • З нього можна ліпити? Коли? (коли на дворі невеликий мороз).

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Поглибити знання дітей про зимові явища, дерева і кущі(їх можна розпізнати взимку за корою і гілками) за допомогою дидактичних ігор: "Коли це буває?" (явища неживої природи), "Завірюха", "Впізнай дерево за описом".

РУХЛИВІ ІГРИ "Стань біля дерева, яке я назву" (біг), "Метелиця" (народна), "Снігурі та кіт".

С/Р ГРА "Сім'я" + Магазин" (День народження сина).

Мама з татом йдуть за продуктами до магазину; донька та син залишаються вдома прибирати в кімнаті; тато з мамою готують святковий стіл, а діти допомагають; іменинник зустрічає гостей; удосконалювати вміння спілкуватися одне з одним у процесі гри.

Читання оповідання Сухомлинського "Іменинний обід".

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

Підгортання снігу під багаторічні квіти та стовбури дерев. • Для чого ми це робимо?

Виховувати дбайливе ставлення до природи. Чергування в куточку природи: відмітити погоду в календарі природи.

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА. Вивчення вірша Г,Бойка "Кришталева зимонька"ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

ІГРИ на розвиток психічних процесів "Склади сніговита" (мислення, увага), "Незвичайне дерево"(сприймання).
4-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. КОМПЛЕКСНЕ (Логіко-математичний розвиток. Ознайомлення з природним довкіллям)ТЕМА: Тварини та птахи у зимовому лісі". Вимірювання довжини. Дні тижня.

МЕТА: Вчити дітей послідовно називати дні тижня, вправляти у вимірюванні предметів умовною мірою, виділяючи при цьому частину предмета; розвивати логічне мислення. Розширити уявлення дітей про спосіб життя вже відомих диких тварин та птахів; їх пристосованість до зими; вчити розуміти та самостійно пояснювати причини змін у поведінці тварин взимку.; виховувати дбайливе ставлення до тварин і птахів. Перегляд діафільму "Загін "Хижі".

ЗАНЯТТЯ. ЛІПЛЕННЯ.ТЕМА: Дівчинка в зимовій шубці" (по скульптурі)

МЕТА: Розвивати вміння створювати образ по скульптурі; вчити ліпити фігуру людини конструктивним або комбінованим способом, правильно передавати частини тіла, дотримуючись пропорцій, форму одягу, оздоблювати одяг візерунком, використовуючи стеку; закріплювати вміння використовувати прийоми з'єднання частин, згладжування місць з'єднання.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ.У ранкові години провести спостереження в куточку природи. Звернути увагу, що на традесканції, герані, колеусі з'явилися квіти. Розглянути їх, пояснити , як потрібно за ними доглядати: традесканція любить багато води, герань – сонце, колеус любить і воду і сонце.

Під час прогулянки поспостерігати за птахами, які прилітають до годівниці.


 • Які птахи прилетіли?

 • Чому їх треба підгодовувати?

 • Яка від них користь?

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Д/ІГРИ "Знайди будинок. У якому живе горобчик"(розширити знання про цифри, лічбу в межах 8), "Кого зустрів горобчик?"(фонематичний слух, вчити складати описову розповідь)

Р/ІГРИ "Горобчики і і автомобілі"(біг), "Влуч у ціль", розучити лічилку "Еники – беники".

С/Р ГРА "Сім'я + Магазин" (сім'я готується зустрічати Новий рік).

Тато із сином прикрашають ялинку, а мама з донькою готують святковий стіл. Разом ідуть до магазину; вчити самостійно та справедливо розподіляти ролі між учасниками гри; удосконалювати вміння спілкуватися один з одним у процесі гри.

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Висаджування овочів; влаштування "зимових городів".

ХУДОЖНЯ ПРАЦЯ. Виготовлення кольорових крижинок для прикрашання майданчика.

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ТЕАТРАЛІЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ. " Зайчик застудився". Розучування тексту інсценівки, вчити передавати емоційний стан персонажу.

РОЗГЛЯД АЛЬБОМУ "Птахи" з метою розширення знань про види птахів.

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА. Закріпити з дітьми текст пісень і рухи до них. з групою дітей склад числа у межах 5 та назви днів тижня.


5-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. КОМПЛЕКСНЕ (Ознайомлення з природним довкіллям. Розвиток мовлення (елементи грамоти).ТЕМА: Птахи, які завжди з нами"

МЕТА: Сприяти розвиткові пояснювального мовлення , мовного дихання, фонематичного слуху.

Продовжувати вчити дітей робити звуковий аналіз слова птахи.

Формувати уявлення дітей про птахів, вчити розрізняти їх за зовнішніми ознаками (величина, форма, покрив тіла). Підвести до розуміння, що птахи, які залишились - зимуючі, а ті що відлетіли – перелітні, тому що не знаходять взимку їжі.

Виховувати любов до живої природи, бажання турбуватись про неї.

СЛОВНИК: поповнити словник іменниками: вирій, зграя, ключ, пір'я, тіло; прикметниками: зимуючі, перелітні.

МАТЕРІАЛ: ілюстрація, скоромовка, пір'ячко на кожну дитину.

МЕТОДИ І ПРИЙОМИ: д/ гра " Чиї це лапи?", бесіда, вправа.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ за сімейством воронових (ґава, ворона), порівняння ворони і гави.

Розглянути будову тіла птаха, чим воно вкрите, його повадки. Вивчити прикмету: "Якщо ворони збираються у зграї і голосно каркають – на переміну погоди".

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

Д/ІГРИ "Перелітні та зимуючі" (назви птахів), "Де чия домівка?" (знання про місце проживання птахів).

Р/ІГРИ. Розучити нову рухливу гру "Перелітні птахи" (пояснити правила, вивчити віршований текст, основні рухи – стрибки, біг), "Ой, Василю товаришу"

С/Р ГРА "Сім'я + Дитячий садок". Вчити самостійно і справедливо розподіляти ролі між учасниками гри, виховувати гуманні стосунки, взаємозалежність і відповідальність у спільній справі.

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Погодувати мешканців куточка природи.

Привчати дітей помічати і самостійно усувати недоліки у зовнішньому вигляді, тактовно підказувати про недоліки у його зовнішньому вигляді.

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

СПОСТЕРЕЖЕННЯ за водою. Знайомство з поняттям "пара" і станом води "випаровування" (розгляд ілюстрацій).

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

МУЗИЧНА РОЗВАГА "Знайомство з творчістю українських композиторів: М.Лисенко, Я. Степового, М.Леонтовича" .МЕТА: Дати поняття про професію композитора, виховувати інтерес та любов до музики.

Д/ГРА "Малюємо музику природи" (Діти передають на папері враження від почутих мелодій).

ЧИТАННЯ ТВОРУ В.Сухомлинського "Пташина комора".

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА. Вдосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів за допомогою фішок; закріпити знання назв зимових місяців.


6-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ (Ознайомлення з природним довкіллям. Літературна скринька. Розвиток мовлення (елементи грамоти).ТЕМА: Бесіда про воду. Заучування вірша "Бережімо ріки". Дослідна перевірка перетворення води в газоподібний стан. Звуковий аналіз слова криниця.

МЕТА: Навчитися знаходити "невидимку" і впізнавати за запахом деякі речовини. Розширювати знання про воду (яку можна пити, звідки?), здатність її набувати різних станів: твердий, газоподібний; Значення води для живих істот, рослин. Розповідь вихователя про добування води: з свердловин, з криниці. Дотримуватись правил користування водою: не забруднювати, використовувати за призначенням. Дати дітям поняття про "живу" та "мертву" воду. Вчити відповідати на запитання за змістом вірша повними реченнями. Учити дітей робити звуковий аналіз слова криниця з м'яким приголосним.

Методи і прийоми: д/г "Компліменти природі".

ЗАНЯТТЯ. МАЛЮВАННЯ.ТЕМА: "Вода – мандрівниця"

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. У ранкові години продовжувати вчити дітей спостерігати за об'єктами неживої природи туманом, інеєм. Результати спостережень занести в календар природи.

Під час прогулянки спостерігати, як капає вода з дахів. Помилуватися переливами сонця в краплині води.

- Чому капає вода з одного боку даху?

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

Д/ІГРИ "Конструювання загадок"

В'ється дивна стрічка,

Шумить, та не ліс, біжить, та не кінь

Що це? Поясни.

"Розвиваємо спостережливість". Дорослий пропонує знайти об'єкти природи, в яких є білий колір.

Р/ІГРИ: "Два Мороза" (біг), " Перелітні – зимуючі" (лазіння, біг).

С/Р ГРА "Сім'я, аптека, лікарня". Вчити поєднувати різноманітні сюжети ігор одним ігровим задумом – надання допомоги хворому, удосконалювати вміння спілкуватися одне з одним, виявляючи співпереживання, доброзичливість, співчуття. Засуджувати прояви байдужості, неуважності, безвідповідальності.

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Миття та очищення акваріуму від бруду. Заміна води. Закріпити значення води для рослин і риб.

Підтримування чистоти і порядку в роздягальні, навчання чищення взуття.

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА. Запропонувати намалювати малюнки на тему: "Бережіть воду!". Повторити вірш "Бережімо ріки".

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ХУДОЖНЯ ПРАЦЯТЕМА: Виготовлення човника з паперу.

МЕТА: Вчити точно складати папір, загладжувати їх, прикрашати кольоровим папером.
7-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ.ТЕМА: Придумування казки за серією ілюстрацій з героями української народної казки "Зимівля тварин"

МЕТА: ЗВЯЗНЕ МОВЛЕННЯ. Вчити дітей послідовно складати власну казку з героями знайомої казки, опираючись на ілюстрації; розвивати вміння передавати діалог дійових осіб, давати характеристику персонажам казки.

ЛЕКСИКА. Поповнювати словниковий запас словами: повітка, харчі, капловуха, бреде, стіжок.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. Розглянути гербарій з декоративними рослинами квітника.


 • Які з них залишилися зимувати?

 • Як діти про них піклуються?

Оглянути ялинку, яку привезли в дитячий садок.

- Що це за дерево – ялинка чи сосна?

- Як ви дізналися?

- Що заміняє ялинці листя?

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

БУД. ГРА " Майстерня Снігової королеви". Діти разом з дорослим ліплять зі снігу тварин.

Д/ГРА "Запитай". Діти домовляються й вибирають будь-яку тварину(зайця) і кажуть ведучому ми у ліс ходили і когось зустріли. А кого? Стрибає? Гризе кору дерев?

Д/ГРА "Добери слово". Пропоную дітям сказати добрі слова їжакові, зайцеві, лисиці, сові.

Р/ІГРИ "Мишоловка" (біг, підлізання), "Збережи хвостик" (біг), "ОЙ, Василю товаришу" (народна).

С/Р ГРА "Подорож потягом". Активізувати уявлення дітей про роботу працівників залізничного транспорту, створювати різноманітні ситуації, які спонукають дітей виконувати ролі: машиніста, провідника, касира, чергового по станції; виявляти турботу про зручність та безпеку пасажирів, своєчасне прибуття потяга на станцію.

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Прикрашання групової кімнати до Новорічного свята.

Зробити льодяні доріжки для катання дітей.

Повісити годівничку для підгодовування птахів.


 • Чому в сильний мороз птахам так важко?

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА. Закріплювати тексти віршів до свята; вчити складати казку за ілюстраціями з дітьми, які не зуміли скласти її під час заняття.
8-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. КОМПЛЕКСНЕ (Логіко-математичний розвиток. Розвиток мовлення).ТЕМА: Ознайомлення з утворенням числа 9, пошукова діяльність.

МЕТА: Дати дітям уявлення про те, що дерев'яні та пластикові предмети плавають, а металеві тонуть. Ознайомити з утворенням числа 9, вправляти в порядковій та кількісній лічбі у межах 9. Заохочувати до пошукової діяльності. Розвивати мислення, увагу. Виховувати посидючість, активність.

ЗАНЯТТЯ. АПЛІКАЦІЯ.МЕТА: Закріпити поняття, що вода – місце для проживання тварин ( риб). Нагадати прийоми вирізання предметів овальної форми з прямокутників. Викладати і наклеювати зображення рибок 2-3 готових форм. Розвивати набуті навички. Підбирати кольори, що підходять рибкам. Виховувати бажання колективно працювати.

ЕКСКУРСІЯ до озера по вул. Глухівській. Розповісти дітям, як зимують риби в водоймах.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ за людьми: одяг, рухи по слизьких доріжках, тощо.

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Д/ІГРИ на розширення знань "Річна чи акваріумна рибка", "Впізнай за описом".

Р/ІГРИ "Вудочка" (стрибки), "Заборонений рух", "Ми веселі діти" (біг).

С/Р ГРА "Зоомагазин"

МЕТА: Удосконалювати вміння спілкуватися з продавцем і один з одним у процесі гри.

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Погодувати мешканців куточка природи. Розпушування землі у вазонах. Підгортання снігу під кущі.

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА. З групою дітей закріпити знання про цифри в межах 9 та вміння описувати об’єкти живої природи.

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ТЕАТРАЛІЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ. Картонажний театр "Морозко".

ПАЗЛИ "Рибки в акваріумі".

ХУДОЖНЯ ПРАЦЯ.ТЕМА: Виготовлення рибки з яєчної шкарлупи та паперу.
ІІІ. РЕПРОДУКТИВНИЙ ЕТАП

9-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ.ТЕМА: Складання розповіді з власного досвіду на тему: "Зимові розваги".

МЕТА: Зв'яне мовлення. Продовжувати вчити дітей складати розповіді з власного досвіду зв'язно, логічно, послідовно.

Лексика. Збагачувати лексику дітей словами, що означають зимові явища та розваги.

Фонетика. Розвивати мовленнєве дихання; вчити виділяти звуки [c], [c'] у словах.

Виховувати інтерес до розповідей.

ЗАНЯТТЯ. АПЛІКАЦІЯ.

ТЕМА: Сніговики у садочку (колективна).

МЕТА: Вчити виховувати колективну аплікацію, узгоджувати між собою розміщення предметів, з допомогою вихователя розподілити роботу серед підгрупи дітей. З квадратів різного розміру вирізати круги, зрізуючи кути у складеній формі вирізати відро. Самостійно зробити деталі. Виховувати дружні стосунки та взаємодопомогу.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. За повітрям. Уточнити вміння дітей давати характеристику змінам у живій та неживій природі з настанням зими. З'ясувати з дітьми, чим відрізняється літній та зимовий вітер. • Що таке вітер?

 • Для чого потрібне повітря рослинам, тваринам, людям?

 • Чому змінюється температура повітря?

Спостереження – дослід – перевірка температури повітря в приміщенні й на вулиці, позвивати вміння висловлювати свої судження про властивості повітря. Розширювати поняття дітей про спільне і відмінне пари і повітря.

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

Д/ІГРИ "Завірюха", "Друзі зими", "Впізнай вітер за настроєм".

С/Р ГРА "Бібліотека". Підвести до задуму гри, поглибити уявлення дітей про обслуговування бібліотекарем читачів, про правила поведінки читачів у бібліотеці; розвивати інтерес до книжок та їх авторів; виховувати дбайливе ставлення до книжок; удосконалювати вміння спілкуватися одне з одним.

Р/ІГРИ за бажанням дітей.

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Запропонувати групі дітей поремонтувати книжки.ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

СХД. Виготовлення карнавальних масок.


10-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ.ТТЕМА: "Складання розповіді за картиною "Чарівниця зима".

МЕТА: Зв’язне мовлення. Вчити колективно складати розповіді за картиною, вміти працювати у підгрупах; домовлятись про початок, хід і закінчення розповіді; правильно будувати речення, заохочувати дітей складати образні описи за картиною.

Лексика. Збагатити словник словами, що означають зимові явища природи (снігопад, хуртовина, мороз).

Граматика. Вчити добирати іменники до прикметників, утворювати нові іменники. Виховувати організованість, вміння бачити красу навколишньої природи.

ЗАНЯТТЯ . МАЛЮВАННЯ.ТЕМА: "Зимові розваги".

МЕТА: Вчити дітей зображувати нескладний сюжет; закріплювати навички малювання фігури людини, передавати форму, пропорції та розміщення частин, прості рухи ніг та рук; вправляти у малюванні простим олівцем та зафарбовувати фарбами.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. Дослід 1. Якість снігу і льоду. Пропоную взяти горстку снігу і висипати її. • Як можна назвати цю якість снігу? (розсипчастий)

 • Я випадково зронила лід, що з ним відбулося? (він розколовся, бо крихкий)

Діти імітують рухи катання на ковзанах і гру у сніжки.

Дослід 2. Ознайомлення з властивістю води: замерзанням. Дати поняття "розширення" і "прозорість". • Давайте подивимось на сніг і лід у скляночках. Що з ними сталося, поки ми грали? (вони розтанули). Правильно, під дією тепла сніг і лід перетворились у воду. Тож сніг і лід утворюються із води під дією морозу.

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

Д/ІГРИ "Чиї сліди?", "Корисно чи шкідливо?".

Р/ІГРИ. Провести декілька рухливих ігор, що найбільше сподобалися дітям.

С/Р ГРА "Бібліотека". Простежити, чи навчилися діти розвивати сюжет гри.

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Закріпити вміння наводити порядок в груповій кімнаті. Вдосконалювати навички культури під час прийому їжі.

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

СХД. Закінчити виготовлення карнавальних масок


IV. УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП

11-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ (Ознайомлення з природним довкіллям. Ознайомлення з соціумом. Логіко-математичний розвиток).ТЕМА: Вікторина "Любимо природу".

МЕТА: Узагальнити та розширити знання дітей про те, що обов’язком кожної людини є охорона рідної природи. Систематизувати знання дітей про зимові явища в природі.

Закріпити знання дітей про зимуючих та перелітних птахів, спосіб їх живлення; про диких тварин, їх характерні ознаки. Викликати позитивні емоції на явища природи, бажання проникнути в суть цих явищ, вміння визначати їх взаємозв’язки.

Узагальнити знання дітей про кількісну і порядкову лічбу в межах 9, закріпити часові уявлення, знання про дні тижня.

Розвивати творчу уяву, фантазії, логічне мислення, зв’язне мовлення.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ за зимовим пейзажем. Розвивати у дітей естетичне сприймання, інтерес і любов до природи. Підвести їх до місця, де відкривається наймальовничіша картина чарівниці зими. Дати їм можливість помилуватися цією картиною, використовуючи при цьому прийом фото рамки. Розповісти про своє враження від побаченого. Узагальнити сказане дітьми. Запропонувати прочитати улюблені вірші.

В другій половині дня пд. Час вечірньої прогулянки провести з дітьми бесіду про бережне ставлення до живої і неживої природи, культуру поведінки в навколишньому середовищі.

ГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

Д/ІГРИ. Узагальнити знання дітей з теми "Піраміда запитань" (уміння ставити запитання і давати відповіді на них), "Доповни ряд" (добір синонімів), "Назви зимове явище".

Р/ІГРИ "Два Мороза" (біг), "Снігурі та кіт" (біг, стрибки), "Влуч в ціль".

С/Р ГРА "Бібліотека". Розгорнути сюжет, залучити до гри якнайбільше дітей.

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ТЕАТРАЛІЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ. Провести з дітьми генеральну репетицію до свята. Повторити текст віршів та пісень до зимового свята.


V. ТВОРЧИЙ ЕТАП

12-й день

ЗАНЯТТЯ. АПЛІКАЦІЯ.ТЕМА: "Новорічне поздоровлення на листівці".

МЕТА: Вчити дітей робити листівку – поздоровлення, добираючи відповідні святу зображення; продовжувати вчити вирізувати з паперу, складеного гармошкою, однакові предмети – з паперу, складеного навпіл; закріплювати прийоми вирізання та наклеювання; розвивати уяву, естетичне сприйняття.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. У ранкові години для розвитку творчої уяви спостерігати за зимовим пейзажем. • Які кольори переважають?

 • Які почуття викликає у вас побачене?

Запропонувати дітям скласти вірш або загадку про зиму.

Під час прогулянки провести спостереження за снігопадом, оглянути майданчик, відзначити, що все вдяглося в біле святкове вбрання. Дати вихованцям ряд запитань, які б спонукали до прояву творчості. • Уявіть собі красуню Королеву в білому вбранні з довгим сніжно-білим волоссям. Вона вкриває все навколо холодною білою ковдрою.

 • А може це Весна? Адже сади навесні теж білі. Королева змахнула паличкою і на землю впав білий лапатий дощ. З нього діти зліпили сніговика. Чи може таке бути?

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Запропонувати дітям кілька мовних ігор. Що сприяли б розвитку творчої уяви: "Утвори нове слово", "Добери риму".

Придумати нову настільно-друковану гру. Спираючись на свої знання.

Р/ІГРИ "Ой, Василю товаришу" (народна), "Ми веселі діти"(біг), "Підкинь і злови".

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Підготовлення атрибутів, карнавальних костюмів.ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ТЕАТРАЛІЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ. Влаштувати з дітьми зимове свято для іграшок.


13-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. КОМПЛЕКСНЕ (Розвиток мовлення. Ознайомлення з природним довкіллям)ТЕМА: Новорічне свято.

МЕТА: Виховувати у дітей бажання створити святковий настрій для близьких людей, зробити їм приємне, вміти контролювати свої емоції. Розвивати мовне дихання під час читання віршів та співу. Сприяти розвиткові уваги та мислення, рухової активності дітей.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. Для розвитку творчої уяви дітей провести з вихованцями хвилинку милування. • Що незвичайного ми побачили?

 • Що "шепоче" нам зима?

Під час спостереження за птахами запропонувати дітям скласти творчу розповідь на тему: " Якби я був птахом" або "Якби я був голубом".

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ.

Д/ІГРИ. На розвиток творчості дітей: "Добери риму до слова", "Опиши об'єкт, який тобі найбільше сподобався" (складання творчої розповіді дітей).

Р/ІГРИ "Знайди свою пару", "Мишоловка" (біг, ходьба), "Не замочи ніг" (стрибки).

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Спонукати дітей до прояву творчості під час накривання столів, для частування після свята.


 • Що б ви хотіли змінити?

 • Як би ви поставили столи?

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА

У ранкові години попрацювати з дітьми над дикцією при читанні віршів.ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ.

ТЕАТРАЛІЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ. Влаштування свята для дітей молодшої групи.


VI. РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП

14-й день

ПРОЕКТНЕ ЗАНЯТТЯ. КОМПЛЕКСНЕ (Розвиток мовлення. Літературна скринька)ТЕМА: Подорож у зворотному часі.

МЕТА: Виховувати в дітей уміння регулювати свою поведінку в колективі, стримувати імпульсивні бажання , коли вони суперечать інтересам інших. Спонукати вихованців відзначати не лише свої досягнення, а й досягнення інших. Показати, як можна радіти найменшим успіхам інших дітей. Розвивати вміння малят оцінювати самих себе і свою діяльність за попередні 5 етапів.

Зв'язне мовлення. Продовжувати формувати навички діалогічного та монологічного мовлення, вміння вести бесіду. Розвивати пояснювальне мовлення під час розгляду репродуктивних видів діяльності.

Граматика. Звертати увагу на вживання різних типів речень при бесіді.

Словник. Закріпити й активізувати словник дітей словами-назвами об’єктів , явищ живої і неживої природи, епітетами, порівняннями, дієсловами.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ. Під час спостереження пригадати з дітьми, за чим спостерігали протягом даного тематичного циклу.


 • Які відкриття ви зробили для себе? Що нового дізналися, спостерігаючи за зимовими змінами в живій і неживій природі?

 • Які нові слова ви почули і запам’ятали?

 • За чим би ви ще хотіли б поспостерігати?

 • Куди б ви хотіли піти? Чому?

ІГРОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Пригадати з дітьми, які нові ігри вивчили. • Які ігри вам сподобались?

 • У які ігри часто гралися самостійно?

 • У які ігри ще хотіли б погратися?

 • Як ми розв’язували конфліктні ситуації?

Запропонувати дітям рухливі та сюжетно-рольові ігри (на вибір).

ТРУДОВА ДІЯЛЬНІСТЬ. Разом з дітьми вручити приз найулюбленішій дитині. Подумати над тим, кому з дітей вони б вручили цей приз.

ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА. Закріпити тексти віршів до свята з тими дітьми. Які не відвідували садочок.

ІІ ПОЛОВИНА ДНЯ

ХУДОЖНЯ ПРАЦЯ.ТЕМА: листівка вдячності.

МЕТА: Виховувати у дітей бажання висловлювати свою вдячність за допомогу в організації спільного проекту. Спонукати їх самостійно добирати форму і зміст листівки. Під час роботи над нею закріплювати вже відомі їм прийоми і навички.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка