Проблема людини у філософії



Скачати 71.67 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір71.67 Kb.

ТЕМА: Проблема людини у філософії

МЕТА:

На історичних прикладах та на прикладі учнів, що вивчають матеріал, з'ясувати сутність людини, розкрити сенс людського життя, з’ясувати концепції походження людини, початок і кінець людського життя — смерть і безсмертя.

Пояснити взаємодію психічних, фізичних, фізіологічних та творчих можливостей людини.

ЦЛЬОВІ ЗАВДАННЯ:

1.Актуалізувати увагу учнів на сутності людського існування.


  1. Розкрити ціннісні виміри людського життя. Пояснити суть понять «смерть» і «безсмертя».

  2. Використовуючи досвід учнів, з'ясувати сутність людини та сенс людського життя.

  3. Розвивати аналітичне мислення , формувати уміння відшукувати причинно-наслідкові

зв'язки.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

Після уроку учні зможуть:

І. Пояснювати сутність людини.

2. Розрізняти сутність людини відносно природи та відносно суспільства. . 3 3. Осмислювати сенс свого життя.

4. Аналізувати науково та філософськи поняття «смерть» і «безсмертя», усвідомлювати людські цінності, оцінювати власне життя.

5.Розуміти причинно-наслідкові зв'язки між діяльністю людини, творчістю, свободою і відповідальністю.

КЛЮЧОВІ ПОНЯТТЯ: цінності, сенс життя, життєва позиція.

ТРЕДМЕТНІ ЗВ'ЯЗКИ: відповідальність, діяльність, праця, творчість, свобода, смерть,

безсмертя.



ХІД УРОКУ:

МОТИВАЦІЯ (5 ХВ.)

Сьогодні на уроці ми з вами розпочинаємо вивчення однієї з самих цікавих частин філософії а саме філософську антропологію ( вчення про людину)

Всі ми пам’ятаємо, що стержнем філософських міркувань є людина і вся філософська проблематика будується на людині,тому невипадково Кант питання, « Що таке людина?» формуєлляклосновнелпитаннялфілософії

Тож давайте запишемо тему уроку

СЛ №1 тема уроку
І оскільки за твердженням філософів людина є складним і цілісним утворенням, ми з вами розглянемо зміст теми за такими пунктами плану, які виражені у основних світоглядних проблемах

1. Основні концепції походження людини

2.Сенс людського життя

3.Смерть та безсмертя СЛ № план

Працюючи над сьогоднішньою темою нам слід не забувати ,що філософія не точна наука і не може дати універсальну відповідь тому ми спробуємо розібратись і вирішити кожен для себе таке питання



Проблемне питання «Мета людського життя ?» СЛ № проб. пит.

ІІ . ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Основні концепції походження людини

Кожен з нас хоча б раз запитав себе звідкіля з’явилась людина на землі? і на це запитання до цього часу ніхто не може дати точної відповіді ,тому ми з вами розглянемо найбільш поширені концепції походження людини.

Ви можете побачити їх на схемі №1 та на дошці СЛ №

Оскільки ви мали випереджувальне завдання , самостійно підготувати концепції походження людини які , вам найбільш імпонують прошу вас їх озвучити , і той хто буде найбільш переконливим ,отримає більшу кількість балів після голосування.

Захист учнями своїх концепцій

Оцінювання ,підбиття підсумків

Висновок

Всі точки зору мають право на існування ,історія розвитку і світу доводить ,що процес осмислення феномену людини не завершений і ця незавершеність породжена первинним і найскладнішим питанням - Щодо походження людського життя.

Але є доведеним фактом те ,що сучасна людина створилася завдяки культурі,інтелекту та моральності і головне завдання людини чітко усвідомити для чого вона на цій землі і який сенс її буття.
2.Сенс людського життя

СЛ №

Центральним питанням проблеми людини Є сенс Життя



Проблема сенсу життя виникає як віддзеркалення смертності людини. Проблема виникла тоді коли в новий час людина своїми знаннями зробила великий крок вперед
Біда людини в тому що вона може все –створювати безсмертні твори мистецтва,відкривати закони природи але стикається з власним «ніщо»- смертю
Отже проблема сенсу життя виникає як проблема подолання протиріччя між природною обмеженістю людини і необмеженістю її власних виявів.
Хочу вам запропонувати заповнити вільні кружечки давши відповідь на питання що складає сенс вашого життя? (схема 2) СЛ №

( малюю на дошці)

Учні відповідають, відповіді вписуються в кружечки , робиться висновок
Оскільки проблема сенсу життя є також вічною,на неї можна спробувати відповісти виходячи із схем №3та №5 «Мета людського життя» СЛ № СЛ №



  1. Служіння ідеалу (Богу,ідеї та ін.)

  2. Життя заради інших (родини ,суспільства,залишити свій слід)

  3. Життя заради Життя (епікурейський тип)

  4. Жити в гармонії з природою ,розчинитись в ній ,берегти її)

А тепер щоб ще краще розібратись в даній проблематиці прошу вас прочитати інформацію зі сторінки і самостійно побудувати будиночок див схему № 4 заповнюючи складові СЛ №


Учні самостійно працюють з підручником

Та дають відповідь як вони побудували б будинок сенсу свого життя, які основи заклали б

Учні відповідають та обґрунтовують свою думку

1 учень 4 учень

2 учень 5 учень

З учень
Учні роблять висновок.(2-3 учні) порівнюються з записами у схемі №2



Підсумовуючи вище сказане хочу навести вам 4 підходи до розв’язання сенсу життя

Показ СЛ №


3.Смерть та безсмертя СЛ №

Переходячи до останнього пункту плану слід нагадати,що людина є єдиним створінням у світі яка усвідомлює свою смертність і оскільки людина мислить ,творить то думка про смерть є нестерпною

Саме тому людина шукає для себе відповідь

« Що буде як я помру,що залишиться після мене ?» ? СЛ №

Саме це дало поштовх для створення різноманітних релігій та світоглядних концепцій


Запитання №1

Як у різних світоглядних концепціях уявляється стан людської душі після смерті ?



Учні відповідають користуючись схемою №6 СЛ №
1 учень 4 учень

2 учень З учень



Запитання №2 СЛ №

«Що таке безсмертя ?»
На це запитання ми спробуємо відповісти користуючись схемою №7 СЛ №


  1. Одні вважають,що людина живе в своїх творіннях

  2. Безсмертя у продовженні свого роду

  3. безкінечне існування душі

  4. Безкінечне життя атомів та молекул,тобто щось не може зникнути в нікуди

З вище сказаного ми бачимо що віра в безсмертя в тому чи іншому вимірі існує і кожна людина прагне його досягнути.

Але традиційно український народ ставивсь до смерті зневажливо вірячи,що смерть лише перехідний етап у якісно новий стан існування. Безсмертя завжди перемагало смерть

І як говорив видатний укр.. філософ Сковорода «Я не боюсь смерті бо коли є я її немає а коли буде вона мене уже не буде»

Тож розуміючи що життя є скоро плинне,потрібно його цінити і не відкладати добрі справи на завтра та не жити так ніби життя вічне, потрібно цінувати свій час і час оточуючих памяттаючи ,що час швидкоплинний,

На підтвердження своїх слів хочу щоб ви переглянули презентацію і зробили відповідні висновки. Показ презент.


Розглянувши питання і здобувши нові знання давайте повернемось до нашого проблемного запитання і зробимо висновок

Проблемне питання «Мета людського життя ?» СЛ № проб. пит.
Учень розкриває своє бачення даного питання і робить висновок
III. ПІДСУМОК УРОКУ І ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (5 ХВ.)

Давати відповіді на питання: !

1,Що є найвищою цінністю?

2.Як філософи-натуралісти визначають сутність людини?

3.У чому, на вашу думку, полягає сенс людського життя?

4.Сформулюйте свою життєву позицію.

5. В якому стані, з точки зору різних релігії перебуває людська душа після смерті?



6.Яка думка щодо безсмертя людини вам на імпонує (Схема 75)? Дайте пояснення.

Підсумок

Оцінювання

Домашнє завдання. Напишіть твір-роздум на тему «Що таке щастя
з опорою на такі джерела:


Народні прислів'я

Не родись багатий та вродливий, а вродись при долі та щасливий

Один гроші складає, а другий мішок шиє.

З щастя не мруть.

Нема щастя без заздрості.

Нещастя ніколи само не приходить.







Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка