Про здоров'я треба знати, про здоров'я треба дбати



Сторінка1/3
Дата конвертації16.01.2018
Розмір0.56 Mb.
ТипПротокол
  1   2   3

Теофіпольський методичний кабінет

"Про здоров'я треба знати,

про здоров'я треба дбати "

Навчально – методичний посібник

для вчителів початкових класів

Петрук Інна Вікторівна

вчитель початкових класів

Гальчинецької ЗОШ І – ІІІ ст.

Гальчинці – 2014 р.

Схвалено радою методичного кабінету

(Протокол № 4 від 25.12.2014 )

Про здоров’я треба знати, про здоров’я треба дбати: навчально – методичний посібник для вчителів початкових класів / Упорядник І. В. Петрук.- Гальчинці: загальноосвітня школа, 2014.- 71 с.

У посібнику подано психолого-педагогічні та гігієнічні умови, що забезпечують здоров'язберігаюче та здоров'яформувальне середовище навколо дітей; основні витоки здоров'я школярів; систему оздоровчих технологій.

Посібник призначений для вчителів початкових класів загальноосвітніх шкіл, щоб кожен вчитель міг легко і швидко дібрати дидактичний матеріал до уроків основ здоров’я.

Рецензенти: Мельничук Валентина Каленівна,

методист відділу освіти Теофіпольської

РДА Хмельницької області;

Бурлак Лідія Кузьмівна,

вчитель методист, директор, заслужений

вчитель України Гальчинецької ЗОШ І-ІІІ ст.
Передмова

«Здоров'я дітей - здоров'я нації»

Увесь цивілізований світ усе більше схиляється до думки, що найбільшою цінністю для самої людини і суспільства є її життя та здоров'я. Проблема формування, збереження, зміц-нення та відновлення здоров'я дітей є і зажди буде актуальною. Сьогодні основною турботою всіх нас, дорослих, має бути прояв максимальної діяльності, захист дітей, забезпечення їхнього конституційного права на здоров'я і повноцінне життя.

Кожна дитина має розуміти, як важливо з дитинства уни-кати факторів ризику для здоров'я, обрати стиль поведінки, який не завдає шкоди фізичному і психологічному стану.

Роботу з оздоровлення проводжу у єдності з природою, адже дитина це часточка природи. У класних кімнатах багато кімнатних рослин, їх зелень викликає позитивні емоції у дітей в будь - яку пору року, особливо взимку; вона запобігає захворюванням серцево-судинної системи, підвищує працездат-ність і насамкінець - це чисті легені дітей.

Робота з родиною - є невід'ємною складовою частиною оздоровчої роботи. Хто з батьків не хоче бачити свою дитину здоровою, фізично та розумово розвиненою? Звісно всі. Але одного бажання мало. Треба вміти організовувати здоровий спосіб життя дитини.

Низку порад із самовиховання при оздоровленні дітей дає нам Василь Сухомлинський.

1. «Важливим джерелом здоров'я є оточуюча нас природа: повітря, сонце, вода, літня спека і зимовий холод. Живи та працюй серед природи». Потрібно сформувати у дітей поняття про те, що природу треба любити, не шкодити їй, природа - це джерело здоров'я;

2. «Постав собі за правило: щодня прокинувшись від сну, зробити зразу ж ранкову зарядку»;

3. «Примушуй себе кожного ранку робити холодне обтирання». Контрастне обмивання, рук по лікті проводиться вранці після ранкової гімнастики та загартування ступнів пісня сну. Для цього на дно посудини наливають воду різної температури: + 18 °С, + 37 °С. Діти почергово занурюють руки (ноги) у воду і тримають їх у воді певної температури 30 секунд. І так чергують 4 - 5 разів;

4. «Ні дня без фізичної праці. Хто працює з раннього дитинства до глибокої старості, той до останніх днів життя залишається повноцінною людиною. Неважка фізична праця дітям абсолютно на зашкодить: прибирання своїх іграшок, миття посуду, посильна допомога на присадибній ділянці - все це буде розвивати фізичні якості дитини та почуття працелюбності.

5. «Нехай стануть вашими заповітами простота, помірність та стриманість». Правильне харчування - половина успіху здорового способі життя. А ще потрібно мати бажання бути здоровими і зрозуміти те, що найцінніше у світі здоров'я.

Розв'язання проблеми зниження загальної захворюваності можливе за правильної організації виховної та оздоровчої роботи, проведення невідкладних заходів з профілактики відхилень у стані здоров'я дітей.

Головне завдання для мене - формувати у дітей розумне ставлення до свого організму, прищепити необхідні санітарно - гігієнічні навички з раннього дитинства. Кожна дитина має розуміти, як важливо з дитинства уникати факторів ризику для здоров'я, обрати стиль поведінки, який не завдає шкоди фізичному і психологічному стану.

Батьки є учасниками, помічниками всіх задумів та починань.

Проводяться цікаві лекції у формі порад щодо харчування, профілактики захворювань та ін. Адже поліпшення родинної екології позитивно впливає на гармонію психічного та фізичного здоров'я дітей.

c:\users\ноут\desktop\psd.kindergarten.poster.template.04.2480x3508.jpg


Теоретичні основи

обґрунтування

проблеми

формування системи

знань про основи

здоров'я в дітей

шкільного віку

Здоров'я - найважливіша цінність не лише окремої людини, а й загалом усього суспільства. Щоб людина мала змогу піклуватися про своє здоров'я, про розвиток, вона повинна свідомо ставитися до життя як найважливішого дарунку природи. Тому формувати культуру здоров'я особистості, прищеплювати розуміння пріоритету здорового способу життя, надавати ґрунтовні знання про основи здоров'я потрібно дітям з раннього віку, щоб знання, вміння та навички перейшли у звичні, необхідні потреби.

У вітчизняній психології та педагогіці переконливо доведено, що основою свідомого ставлення до навколишньої дійсності і до самої людини є знання. Поряд зі знаннями про сутність здоров'я необхідно надавати дітям відомості про біологічну, психічну і соціальну його основи. Не знаючи, на яких процесах і механізмах базується здоров'я, не з'ясувавши, як виникло і формувалося здоров'я в наших далеких предків, ми залишимося лише пасивними спостерігачами, безсилими що-небудь зробити, щоб підняти оздоровчий потенціал людини. І, навпаки, маючи ці знання, зможемо цілеспрямовано, за певними показниками, а тому й найефективніше використовувати чималий арсенал оздоровчих засобів.

Поряд із цим зазначається, що не будь-які знання можуть активно використовуватися дитиною в пізнавальній і практичній діяльності. Ось чому до підбору знань, що надаються дітям, повинні ставитися високі вимоги. Школярам необхідні знання, що допоможуть їм підтримувати власне здоров'я, доглядати за тілом, орієнтуватися у фізіологічних змінах свого організму. Такі знання мають бути систематизованими, підводити дітей до формування узагальнених уявлень світоглядного характеру.

Діти ще з раннього віку оволодівають певним обсягом стихійних знань про здоров'я, їх цікавить власний організм, вони намагаються дослідити його як можуть. Малюки несподівано для себе роблять відкриття, наслідуючи дорослих, доглядаючи власне тіло. Дитина допитливо пізнає все навколо себе. Що таке мило, зубна паста, що з ними потрібно робити? А також пізнає сама себе. Для чого вони, ці допитливі оченята? Цікаво знати, що будемо їсти на сніданок.

Найпершим про це дізнався носик, який почув запах із кухні. Так буде завжди, якщо носик у дружбі з носовою хусточкою. До речі, а для чого треба їсти? Щоб вирости сильною і здоровою людиною. Отже, їсти треба гарно, з апетитом і обов'язково подякувати. Бо добрі слова - це також здоров'я. Малюкові хочеться дізнатися, чому дівчатка носять бантики, дідусь - окуляри. Для чого треба вчасно лягати спати, загоряти, ходити

босоніж, обливатися водою. Що треба робити в разі виникнення болю. Як позбутися різного нездоров'я і бути завжди здоровим. Щоб дитина знала, що таке здоров'я, що впливає на нього, що для нього корисне, а що - шкідливе, як зберегти і зміцнити своє здоров'я й здоров'я інших людей, мають ретельно подбати дорослі (батьки й педагоги). Головне - правильно дібрати інформацію для подання дітям: щоб вона була наукова, доступна для сприймання дошкільнятами, зорієнтована на формування в них практичних навичок дбайливого ставлення до свого здоров'я, спиратися на традиції українського народу в збереженні та зміцненні здоров'я, а також відповідала б вимогам Базового компонента. Ось чому надання дітям знань про здоров'я та здоровий спосіб життя, становлення їх фізичного, психічного, соціального і духовного здоров'я є необхідним, важливим завданням кожного дошкільного навчального закладу і родин. Основними принципами в роботі мають бути: гуманізація, інтегративність, динамічність, неперервність та практична цілеспрямованість.

Спочатку учням пропонується надати знання про зовнішній вигляд людини, про наявність, назви і функції зовнішніх органів, ознайомити їх з будовою зовнішніх органів, потім вивчати з ними будову і функції внутрішніх органів і систем: "Будова тіла людини", "Наші руки", "Будова і функції шкіри", "Орган зору - очі" "Орган слуху - вухо", "Ніс, органи дихання", "Зуби, рот та органи травлення", "Серце та кров". У темі "Наше здоров'я - в наших руках" надається інформація про режим дня (обґрунтовується доцільність зміни режимних моментів), про правила культурної поведінки під час їжі і в повсякденному житті, про важливий вплив на; здоров'я людини природних факторів: сонця, повітря, води. Під час опанування дітьми інформації про основи здоров'я доцільним є застосування таких методів: наочні (спостереження, досліди, розглядання картин, ілюстрацій), словесні (бесіди, розповіді вчителя, читання художніх творів, зокрема фольклорного жанру: казок, загадок, прислів'їв), практично-ігрові (вправляння в догляді за органами тіла, дидактичні ігри та вправи тощо). Необхідно практикувати і використання різноманітних форм роботи: розігрування ситуацій на оздоровчу тему під час сюжетно-рольових ігор "Лікарня", "Сім'я", заняття, екскурсії, валеохвилинки.

До кожної теми розроблені конспекти занять, дібрані прислів'я, приказки, загадки, літературні тексти, рекомендовані для читання дітям, поданий матеріал, що його можна використовувати під час проведення валеохвилинок, пропонуються для вивчення правила догляду за органами тіла, розкрита послідовність виконання гігієнічних процедур, визначена адаптована для сприйняття дітьми інформація про хвороби органів тіла і способи попередження їх, про першу допомогу при пошкодженні органів, методи загартування організму, про вітаміни і продукти харчування, що зміцнюють працездатність органів тіла, про вплив психічного стану на самопочуття людини.

Але знання лише тоді матимуть практичну цінність, коли будуть трансформовані в навички здорового способу життя, а цей процес відбуватиметься лише за умови активного використання дітьми отриманих знань в ігровій, зображувальній, мовленнєвій, театралізованій, дослідницькій, трудовій і повсякденній діяльності. Тому в цьому посібнику пропонується добір сюжетно-рольових, дидактичних ігор та вправ. Підібрані досліди, доступні для проведення початківцями. На заняттях з різних розділів програм і під час індивідуальної роботи планується оздоровча діяльність дітей. Подані розробки розваг для емоційного усвідомлення дітьми доцільності здорового способу життя. Сформовані в дітей початкові знання про основи здоров'я стануть регулятором їхньої поведінки в повсякденному житті.



c:\users\ноут\desktop\класні картинки\айболить.jpg

c:\users\ноут\desktop\psd.kindergarten.poster.template.04.2480x3508.jpg

Система роботи

з психофізичного

розвитку дитини

Імунна гімнастика

* Одну долоню покласти на чоло; іншу — на потилицю. Через одну хвилину поміняти руки місцями.

* Поскубати одночасно краї вушних раковин.

* Легке масажування за вушними раковинами.

* Зробити три вдихи — видихи через ліву (праву) носові порожнини.

* Покласти одну руку на пупочне кільце й тримати нерухомо; вказівний і середній пальці іншої руки (зігнувши в кулак всі інші пальці) покласти навколо губ і виконувати легкі рухи, що погладжують, пальцями. Через одну хвилину поміняти руки місцями.

* Руки покласти на пояс; вирівняти спину й підняти голову. Промарширувати вісім разів.

* Нахилитися вперед і виконувати погладжувальні рухи одночасно обома кистями рук одну хвилину.

* Легке прогладжування ніг по бічних поверхнях знизу — нагору (до трьох раз кожну ногу).

* Легке масажування рук по верхній частині від кисті до плеча (по три рази кожну руку).



Етюди для душі

Усмішка

Діти замикають коло, торкаючись один одного рукою, плечем, дивлячись в очі один одному, посміхаючись, промовляють слова:

Посміхнися швидше ти мені,

Посміхнуся я тобі.

Здрастуй, сонечко ясне!

Здрастуй, небо прекрасне!

Ми приносимо за все подяку,

Природо, тобі!

Сотвори сонце в собі
У природі є сонце. Воно всім світить і гріє, і всіх любить. Давайте створимо сонце в собі. Закрийте очі, уявіть в своєму серці маленьку зірочку. У думках спрямовуємо до неї промінець, який несе любов. Зірочка збільшилася. Спрямовуємо промінець, який несе мир. Зірочка знову збільшилася. Спрямовуємо промінець з добром, зірочка стала ще більша. Я спрямовую до зірочки промінчики, які несуть здоров'я, радість, тепло,

світло, ніжну ласку. Тепер зірочка стає великою, як сонце. Воно несе тепло всім-всім.



Сонечко

Закрийте очі, витягніть руки. Уявіть, що на долоньках у вас лежать сонечка, йде тепло по всій руці. Руки заспокоїлися, відпочивають. Переводимо увагу на ноги. Сонячні промінчики зігрівають стопи, пальці ніг. Втома проходить, м'язи відпочивають. Уявіть живіт, як кульку або м'ячик. Вдихаючи, «м'ячик» дитини злегка піднімається, видихаючи, — опускається. Дихання заспокоюється, стає плавним, рівномірним. Посміхніться один одному, скажіть добрі слова.



Привітання

Землі

Разом з сонечком встаємо, небу посмішку ми шлемо.

Всій Землі привіт великий! Адже її прекрасніше нема!

Вітру

Здрастуй, вітре пустотливий, влітку, осінню, весною

Ти прохолоду даруєш нам - і деревам, і квіткам !
Сонцю

Ти всіх любиш, ти всіх грієш, всіх ти пестиш і жалієш.

Наше Сонечко, наше світло, всі тобі ми шлем привіт!

Квітам

Ми квіточки рвати не будемо, хай ростуть на радість людям! Червоні і блакитні, всі гарні і привітні


Тваринам

Всім звіряткам, пташкам, рибкам

І жучкам ми шлемо посмішки.

Всіх, друзі, вас дуже любимо.

Кривдити ми вас не будемо!
Кущикам

Кущику зеленому ми шлемо привіт.

У природи матінки він з'явивсь на світ.
Пташці

Швидкокрилу пташечку раді ми вітати.

Що у небі чистому любить так літати.
Ранку

Ранок привітаємо, сміхом голосним,

Посмішку даруємо зранку людям всім.
Друзям

Друзям подаруємо посмішку ясну,

Разом з ними гарно нам в нашім дитсадку.

c:\users\ноут\desktop\psd.kindergarten.poster.template.04.2480x3508.jpg

Методичні

рекомендації

до проведення

дихальної

гімнастики

1) Всі комплекси поєднані між собою за ступенем збільшення фізичного навантаження на певні м'язи дихальної системи за технікою виконання. Велика увага приділяється типам дихання. Комплекси направлені на укріплення носоглотки, верхніх дихальних шляхів і легень з напруження тонусу певних м'язів, на укріплення мозкового тонусу всієї дихальної системи. Всі комплекси необхідно чергувати. Можна комплекси варіювати. Необхідно збільшувати дозування у вправах.

2) Окремі вправи включені в оздоровчу гімнастику, можна також використовувати дані комплекси як профілактику від простудних захворювань, особливо в холодну пору року.

3) Комплекси можна використовувати в роботі з дітьми різного шкільного віку, але починати необхідно із спрощеної форми виконання. Діти одного віку розвиваються по-різному, тому кожній дитині потрібно показувати точну техніку виконання дихальної вправи, будувати роботу в залежності від її індивідуальних можливостей.

4) Дихальні вправи «вітер», «райдуга», «обніми мене» корисні для відновлення організму і дихання після будь — якого фізичного навантаження.

Комплекси вправ дихальної гімнастики

Комплекс № 1. «Послухаємо своє дихання»

Мета: вчити дітей прислухатися до свого дихання, визначити тип дихання, його глибину, частоту і за цими ознаками — стан організму.

В. п. — стоячи, сидячи, лежачи (як зручно в даний момент, м'язи тулуба розслаблені).

В повній тиші діти прислухаються до власного дихання і визначають:

— куди потрапить повітряний струмінь і звідки виходить;

— яка частина тіла проходить в рух при вдиху і видиху (живіт, грудна клітка, плечі або всі частини);

— яке дихання: поверхове (легке) чи глибоке;

— яка частота дихання: часто робимо вдих — видих чи спокійно, з певним інтервалом (автоматичною паузою);

— тихе, нечутне дихання чи шумне. Дану вправу можна проводити до фізичного навантаження чи після, щоб діти вчились по диханню визначати стан свого організму.



Комплекс № 2. «Дихаємо тихо, спокійно, плавно»

Мета: вчити дітей розслабляти і відновлювати організм після фізичного навантаження і емоційного збудження, регулювати процес дихання, концентрувати на ньому увагу з метою контролю за розслабленням свого організму і психіки.

В. п. — лежачи, сидячи, якщо сидячи, спина рівна, очі краще закрити. Повільний вдих через ніс. Коли грудна клітка почне розширюватися, зупинити вдих і зробити паузу, хто скільки зможе. Потім повільний видих через ніс. Повторити 5—10 разів. Вправа виконується безшумно, плавно, так, щоб, навіть, підставлена до носа долоня не відчувала струменя повітря при видиханні.



Комплекс № 3. «Подихаємо однією ніздрею»

Мета: вчити дітей укріплювати м'язи дихальної системи, носоглотки і верхніх дихальних шляхів.

В. п. — сидячи, стоячи, тулуб випрямлений, але не напружений.

1. Праву ніздрю закрити вказівним пальцем правої руки, лівою ніздрею робити тихий тривалий вдих (послідовно нижнє, середнє, верхнє дихання).

2. Як тільки вдих закінчено, відкрити праву ніздрю, а ліву закрити вказівним пальцем лівої руки — через праву ніздрю робити тихий і тривалий видих з максимальним випорожненням легень, підтягуванням діафрагми максимально вгору, щоб в животі утворилася «ямка». 3— 4. Те ж, іншими ніздрями. Повторити 3—6 разів.

Примітки: після цієї вправи декілька разів підряд однією ніздрею робити вдих, видих (спочатку тією ніздрею, якою легше дихати, потім іншою). Повторити 6—10 дихальних рухів кожною ніздрею окремо. Починати зі спокійного і переходити на глибоке дихання.

Комплекс № 4. «Повітряна куля»

Мета: вчити дітей укріплювати м'язи органів черевної порожнини, здійснювати вентиляцію нижньої частини легень, концентрувати увагу на нижньому диханні.

В. п. — лежачи на спині, ноги вільно витягнуті, тулуб розслаблений, очі закриті. Увага сконцентрована на русі пупка: на ньому лежать обидві долоні. В подальшому дану вправу можна виконувати стоячи. Видихнути спокійно повітря, втягуючи живіт до хребетного стовпа, пупок ніби опускається.

1. Повільний, плавний видих, без будь-яких зусиль — живіт повільно піднімається вгору і роздувається, як кругла кулька.

2. Повільний плавний видих — живіт повільно втягується до спини.



Комплекс № 5. «Повітряна кулька в грудній клітці»

Мета: вчити дітей укріплювати міжреберні м'язи, концентрувати свою увагу на їх русі, здійснюючи вентиляцію середніх відділів легенів.

В. п. — лежачи, стоячи, сидячи. Руки покласти на нижню частину ребер і сконцентрувати на них увагу. Зробити повільний, рівний видих, стискуючи руками ребра грудної клітки.

1. Повільно виконувати вдих через ніс, руки відчувають розпирання грудної клітки і повільно звільнюють затиск.

2. На видиху грудна клітка знову повільно затискається обома руками в нижній частині ребер.

Примітка: м'язи живота і плечового поясу залишаються нерухомими. В початковій фазі навчання необхідно Допомагати дітям злегка затискати і розжимати на видиху і вдиху нижню частину ребер грудної клітки. Повторити 6—10 разів.

Комплекс № 6. «Повітряна куля піднімається вгору»

Мета: вчити дітей укріплювати і стимулювати верхні дихальні шляхи, забезпечувати вентиляцію верхніх відділів легень.

В. п. — лежачи, сидячи, стоячи. Одну руку покласти між ключицями і сконцентрувати увагу на плечах. Виконання вдиху і видиху спокійним і плавним почерговим опусканням ключиць і плечей. Повторити 4—8 разів.



Комплекс № 7. «Вітер»

Мета: вчити дітей укріплювати м'язи всієї дихальної системи, здійснювати вентиляцію у всіх відділеннях.

В. п. — лежачи, сидячи, стоячи. Тіло розслаблене.

1. Зробити повний вдих носом, втягуючи в себе грудну клітку.

2. Затримати дихання на 2—3 секунди.

3. Крізь стиснуті губи випустити повітря декількома короткочасними видихами. Повторити 3—4 рази.

Примітка: вправа не лише чудово очищає (вентилює) легені, але й допомагає регулювати переохолодження і знімає втому. Ось чому рекомендується виконувати її після фізичного навантаження як можна частіше.



Комплекс № 8. «Веселка»

Мета: вчити дітей укріплювати м'язи всієї усієї дихальної системи, здійснювати вентиляцію у всіх відділах.

В. п. — стоячи або в русі.

1. Зробити повний вдих з розведенням рук в сторони.

2. Затримати дихання на 2—3 секунди.

3. Розтягнути губи в посмішці, вимовляючи звук [с], видихуючи і втягуючи в себе живіт і грудну клітку. Руки спочатку нахилити вперед, потім слід перехрестити перед собою, мовби обіймаючи плечі. Одну руку покласти під руку, другу — на плече. Повторити 3—4 рази.

Комплекс №9 "Їжачок"

Мета: вчити дітей укріплювати м'язи всієї дихальної системи, здійснювати вентиляцію у всіх відділеннях.

В. п. — стоячи або в русі.

1. Повороти голови вправо — вліво в темпі руху. Одночасно з кожним поворотом вдих носом: короткий, шумний (як їжачок), з напруженням м'язів всієї носоглотки (ніздрі рухаються і мовби з'єднуються, шия напружується). Повторити 4—8 разів.

Комплекс № 10. «Губи трубкою»

Мета: вчити дітей укріплювати м'язи всієї дихальної системи, здійснювати вентиляцію у всіх відділеннях.

В. п. — стоячи або в русі.

1. Повний видих через ніс, втягуючи в себе живіт і міжреберні м'язи.

2. Губи скласти «трубочкою», різко втягнути повітря, заповнити ним всі легені до верху.

3. Зробити ковтальний рух (мовби ковтаєш повітря).

4. Пауза протягом 3 секунд, потім підняти голову вгору і видихнути повітря через ніс плавно і повільно. Повторити 4-6 р.



Комплекс № 11. «Вушка»

Мета: вчити укріплювати м'язи всієї дихальної системи, здійснювати вентиляцію у всіх відділеннях.

В. п. — стоячи чи в русі.

1. Гойдаючи головою вправо — вліво виконувати глибокі вдихи. Плечі залишаються нерухомими, але при нахилі голо ви вправо — вліво вуха притуляти якомога ближче до плечей. Слідкувати, щоб тулуб при нахилі голови не повертався. Вдихи виконуються з напруженням м'язів всієї носоглотки. Видих вільний.



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка