Про проект Концепції початкової освітиСкачати 166.26 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір166.26 Kb.
ТипУрок

Про проект Концепції початкової освіти
І. Почну з відгуків 4-х мам – потенційних споживачів пропонованих ідéй.
Юлия 24 декабря 2015

«… Цілісному засвоєнню змісту початкової освіти сприятиме наскрізна інтеграція курсу мистецтва з усіма іншими навчальними предметами».

И дальше смотрите таблицу: 3-й час физкультуры – это физкультминутки, разминки на уроках (по 5 мин – час и наберется), то же самое с искусством.


Светлана 24 декабря 2015

5 минут попрыгали, 5 минут порисовали. (- Не страна, а цирк).


Ника 24 декабря 2015

Ужас. Катимся все ниже и ниже.


Маргарита 25 декабря 2015

Не знаю у кого как, но у нас в школе – что рисование, что музыка ничего не развивáли. На музыке мы просто пели песни на выбор [не знаю кого]. Но кроме Гимна ничего полезного… Нам не рассказывали о нотах (до сих пор понятия не имею, что такое ноты) или о компози-торах. И на рисовании нам не показывали известные картины, не рассказывали о художниках (…) Не рассказывали о технике рисования. Просто кто как мог, так и мазюкал (…) Наверное, школа сильно заморачивала с языками и профильными предметами и забывала о прекрасном. – Это я к тому, что такие уроки я бы не против и отменить. А если сын захочет, то больше толку будет от частных школ ИЗО или музыки.


Р.Д. Із думкою трьох мам повністю згоден (та утóчнюю: Україна не є цирк; забагато лиш її очíльників – із цирку Дурова ). Змушений трошки розчарувати п. Маргариту [4-ту маму]: далеко не всі вчителі шкіл художньо-естетичного розвитку старáються розвивати учнів.

Ще одне: більшість українців нині не мають змоги навчати своїх дітей у приватних школах. Тому єдина надія – на якісну держáвну освіту.


ІІ. 10 років тому запитав директора однієї передової школи в містечку біля Копенгаґена: Які у вас найважливіші навчальні предмети?

– Директор відповів: Релігія, данська мова, англійська мова. Релігія – щоб діти були людьми, данська мова – щоб зростали Данцями, англійська – щоб могли спілкуватися зі світом.

Про Релігію ( Християнську етику ) – в Концепції п. Цимбалару – ні одного слова!

Сказано лише, що мета початкової освіти – виховання особистості, її гармонійний розвиток Але ж усі олігархи – від А до Я – особистості, бо вміють думати і говорити.1 Та яка користь Україні і свíтові від більшості отих "гармонійно розвинених" особистостей "із доброю англійською" – що не мають «ні Бога в серці, ні царя в голові» ?

Основною метою початкової освіти має бути: – Виховання дитини, яка б усі найважливіші справи свідомо чинила на славу Божу, на честь України, на радість батькам, вчителям; і лише після цього – на кóристь собі ( див. статтю «Коррупция внутри человека» http://life.pravda.com.ua/columns/2015/12/23/205295/, а також казку «Хлопчикова молитва» [ 100 Казок, 2-й том. – Київ: АБАБАГАЛАМАГА, 2012 ] ).
ІІІ. Про Інтеграційну Мистецьку Вертикаль.

У своїй Концепції автор ні разу не прохопилася про існування Музики, тому нагадаю читачам і пані Цимбалару.

Найгеніальніший (- за словами Ш.Амонашвілі) педагог 20 ст. Василь Сухомлинський писав: Музика – уява – фантазія – казка – творчість – така доріжка, йдучи якою, дитина розвиває свої духовні сили. Музична мелодія розбуджує в дітей яскраві уявлення. Вона ні з чим не зрівняний засіб виховання творчих сил розуму

Музика – могутнє джерело думки. Без музичного виховання неможливий повноцінний розумовий розвиток дитини …

1. Не врахóвувати позицію Сухомлинського – означає ставити себе вище від нього. Це є : або проявом гордині (- найбільшого гріха), або свідоме "підспівування" українофобам, які хочуть якнайскоріше звільнити Україну від українців (тому допомагають Пуйлу «посечь молодняк» в АТО, "кришують" убивць Білого й ін., фабрикують справи проти патріотів).

Причиною цієї нелюбові до Музики є її сила – вона єднáє народ (- згадаймо спів Славня-гимну на Майдані Гідності). А нинішні очíльники бояться нашої єдності…2. Батькам і вчителям для роздумів: (СК-7/01/1988) Скоротивши кількість годин на математику [у спеціалізованій математичній школі, Естонія], там збільшили години, відведені на музику. В результаті – знання математики полíпшилося.

Угорські педагоги виявили цікаву закономірність – у дітей, яких вчать музичної імпровізації та хорового співу, міняється характер інтелекту. Для них знайти вирішення нешаблонної задачі є справою, що не вимагає великої напруги. Продемонстрували діти й високорозвинену здатність до колективних дій, до спільної праці.

Фінські вчені виявили, що додаткóві уроки музики покращують ставлення учнів до школи, атмосферу в класі. Учні, які додатково займалися музикою, були більш задоволені шкільним життям, аніж ті, в яких цей предмет був лише рáз на тиждень. (АиФ-17/10/2013)

3. У школах, вважаю, крім обов’язкóвого уроку музики необхідно проводити ще й "хорові перерви", а також "виховні години зі співом" [спільне виконання 2-3 пісень учнями, вчителями і адміністрацією (- а далі за планом…)]. – Лише так зможемо підняти початкову освіту України до рівня стандартів японської освіти (- взірцевої освіти !).

До слова: Японське "економічне чудо і науково-технологічне лідерство" почалося з Музики – із методики «виховання талантів» Шинічі Сузукі, яку доповнив засновник фірми «Соні» Масару Ібука. – Див. книгу «Після 3-х вже пізно», за якою більше 40 років вчаться плекати здібності своїх дітей мільйони молодих батьків у всьому цивілізованому світі. – http://javalibre.com.ua/java-book/book/29185154. Наостанок. Тим, хто хоче розпочати розвиток творчих задатків дитини за 9 місяців до її народження (і продовжити до 110 р.), раджу послухати розмову з Волод. Кірюшиним. 2 За допомогою Музики – "унікальної мови світової гармонії" – він виплекав 40 докторів наук (хіміків, фізиків, математиків…), 200 кандидатів наук і 3,5 тисячі професійних музикантів з абсолютним слухом …

Філософ Андрій Тарґовський визначає мудрість, як здоровий глузд і правильний вибір. Тож будьмо мýдрими, вельмишановні батьки, вчителі, керівники освіти. – Зробімо прáвильний вибір згідно здорóвого глузду. Не даймо ініціаторам інтеграційної вертикалі вкрáсти у наших дітей «чудодійну силу (…) емоційне джерело енергії мúслення» – Музику ! 3

Роман Дверій, ст. викл. Львівського ОІППО
15.01.2016

1 «Бути бíдним у багатій країні – стидно, бути багáтим у бідній країні – аморáльно» (- з життєвого досвіду розумного зарубіжжя).

2 Див. http://rozrobka.ho.ua → Зарубіжні методики музичного виховання → Радіоінтерв’ю.

3 Iз книги «Серце віддаю дітям».

Урочúста Всеукраїнська ухвáла-ультиматум

Утрúмуватиме управлінців

Від лукаво-блудлúвих, утлувáтих умом угод…

Делегýймо у владу тільки мудрих, мужніх,

Чесних, умілих, дбайливих ! 1
Про проект Концепції початкової освіти

( лист 2 )


Пані Zhanna Marchuk нагадала нам, що пора переходити до Конкретних Пропозицій.
І. Пропозиція продовження думки Катерини Ясько http://life.pravda.com.ua/columns/2015/12/23/205295/

Наше Міністерство – між Молотом і Наковальнею.Мóлот – очíльники (хворі на сказ хап-кради ) – вимагають від МОНУ "еконóмити" …

Наковáльня – вчителі.

Якщо хочемо, щоб держава нормально фінансувала освіту – слід подолати вірус хрунíзму 2 – і в собі, і [за допомогою учнів] – у гόловах їхніх батьків-дідів.

Ми повинні постíйно, вúрозуміло роз’яснювати їм: чомý необхідно завжди йти на вибори і голосувати тільки за тих, кого ненáвидить Путін. ( Нагадаю: люто "любить" він лише Свободу, Правий сектор, Українську Галицьку Партію … )
ІІ. Дбаймо про партнерів ! ( порада-пропозиція від Дейла Карнеґі )

Завдяки допису п. Nataliji Ovinnikovoji, ми тепер зможемо докладно, оперуючи фактами, розповісти своїм колегам-учителям про «Викладання мистецтва в інших країнах», про кількісні співвідношення між уроками художньо-естетичного циклу і усіма іншими.

А ще запропонуймо їм ідеї, які допоможуть цікавіше викладати їхні предмети.

1. Інформатика. Не кожен комп’ютер читає назви файлів, записані кирилицею.

Та ми зможемо перепúсуватися з українцями усього світу (!), якщо засвоїмо оптимальний спосіб транслітерації укр. текстів латинкою. Пригадаймо: що таке йотόвані звуки ?, як на математиці озвучують літери A, B, C ?, як пишеться українська літера Х ?а = a, е = e, ї = ji, о = o, ф = f, ь = ' [- апостроф],

б = b, є = je, й = j, п = p, х = х, ю = ju,

в = v, ж = w [zh], к = k, р = r, ц = с, я = ja.

г = h, з = z, л = l, с = s, ч = ch, // Примітка :

ґ = g, и = y, м = m, т = t, ш = sh, у назвах файлів

д = d, і = і, н = n, у = u, щ = q [shch], ' – не ставимо //
2. Фізкультура. Не всі, на жаль, «здорові тіла» мають «здоровий дух». Та можемо уздоровити дýх учнів і їх батьків, якщо вони опанують і практикувáтимуть вправи хатха-йоги з позитúвним самонавíюванням.

Трикутник. Піднявши руки на висоту плечей, робимо повільні, спокійні, плавні нахили тулуба (вліво, вправо). Одночасно з виконанням вправи промовляємо: «Я гнучкий. Я йду на будь-які компроміси задля доброї, порядної, чесної, Богові милої справи».

Сонячна поза (Варіант А). Піднісши руки та максимально прогнувши тулуб назад, промовляємо: «Я бачу корінь кожної справи. Я розумію причину кожної події».

Лелека. Повільно нахиляючись уперед і донизу, промовляємо: «Я поборюю свою гординю і перед Богом, і перед людьми».

Сонячна поза (Варіант Б). Зігнувши одну ногу в коліні, присідаємо (- робимо «напів-шпагат»). Відхиляючи тулуб назад і намагаючись торкнути підлогу руками, промовляємо: «Задля Бога, України, сім’ї я витримую будь-які навантаження та перевантаження».

Ворон (Варіант А). Стоячи на руках, промовляємо: «Взявшись за справу, я її міцно тримаю в руках. Кожну справу я доводжу до кінця, до логічного завершення».

(Варіант Б). Стоячи на голові та підтримуючи рівновагу руками, промовляємо: «Я очищаю свій мозок, душу, серце, тіло від усього лихого, недоброго, поганого – всього, що є в мені від лукавого. Очищаю чому? – бо отримую істинне, чисте, високе, божественне».

Пальці. Присівши (спираючись тільки на пальці ніг) і з’єднавши руки над головою, промовляємо: «Я спокійний, стриманий, погідний, лагідний, ввічливий, доброзичливий…

Я стрункий, розпрямлений, усміхнений, успішний… Я сповідую дві головні заповіді: Люби Господа Бога твойого цілим твоїм серцем, цілою твоєю душею, цілою твоєю силою і всіма твоїми думками… Люби ближнього твойого, як самого себе».

Пальмова поза. Піднісши руки і витягуючи тіло вгору, промовляємо: «Кожну справу я роблю із найбільшою, доступною, дарованою мені мірою досконалості – на користь людям, на славу Пресвятій Трійці та усім святим».

Закрут. Зігнувши ногу в коліні та поставивши її за стегно іншої, намагаємось якнай-більше розвернути тулуб у протилежний бік. Під час виконання вправи промовляємо: «Я знаходжу вихід із найскладніших ситуацій; я знаходжу розвязок найтрудніших завдань».

Кобра. Лежачи на животі, повільно, плавно підводимо голову та відгинаємо тулуб угору. Виконуючи вправу, промовляємо: «Я гнучкий. Я лаконічний, вирозумілий. Я чесний, порядний, розумний. Я безмежно вдячний за Божу ласку та Божу благодать.

Ласкавий Боже, допоможи мені стати Твоїм вірним, відданим сином. Зішли на мене Святого Духа, щоб я міг виконати моє призначення на Землі».

Саморозслаблення. Лежачи на спині та поклавши руки уздовж тулуба, розслаблюємо почергово (“згори вниз”) усе тіло. Одночасно промовляємо: «Я відпочиваю. Відпочиває мій мозок і тіло. М’язи обличчя, шиї, плечей, передпліч, долонь розслáблені. Розслаблені мязи спини, грудей, живота, бедер, литок, стіп.

Я відчуваю, як пульсує кров у долонях, пальцях рук, стопах і пальцях ніг. Я відчуваю, як пульсує кров у всьому тілі, несучи до кожної клітинки цілющу, сонячну, життєдайну, божественну енергію – щоб я був здоровим, щоб я міг якісно виконувати свої щоденні обов’язки.

Дякую Тобі, Боже, за все, що даєш мені і все, що віднімаєш. Дякую Тобі».

Пропоновані вправи діти могли б виконувати вдома для відпочинку та "енергетичної підзарядки" – наприклад, у перервах між виконанням домашніх завдань.


3. Англійська мова. – Чи зможе мама, тато, бабуся, дідусь допомогти дитині, якщо у своєму дитинстві-юності вони вивчали іспанську мову, французьку, німецьку ? – Ні!

А могли б допомогти! – Якщо укласти Посібники для батьків, записавши всі необхідні тексти знаками УТАМ – знаками Української транскрипції англійської мови. ( - Діти, при потребі, підправля́ли б вимову своїх "домашніх тренерів" ... )

Варто, вважаю, починати навчання від спільної лексики. 3

Варто подавати в підручниках всі найважливіші тексти у вигляді блоків.

Варто шукати аналогії між українською і англійською, тобто шукати слова і вислови, придатні для перенесення з групи «тупо зазýбрюваних» у групу «осмúслено засвоєних». Розгляньмо, наприклад, слова wall [стіна], shelf [полиця].

Wall – вал, насип, стіна ("навколо міста для захисту від ворогів"?). Shelf – шельф, мілководна прибережна частина дна ("полиця моря"?); уступ, виступ скелі ("полиця на скелі"?).Роман Дверій

25.01.2016

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 Інтернет-газета «Народний Оглядач»: Живе Слово (автор О.Філатович), Звукона Уόль [л. ред. Р.Д.].

2 «Словник Української Мови», том Х І : Хрунь – свиня; в Галичині – виборець, який продавав свій голос; перен. груба, підла людина.

3 http://www.rozrobka.ho.ua папка Різне Лексичний додаток до підручників «English».

Про проект Концепції початкової освіти

( лист 3 )

Завершення розділу ІІ [- Дбаймо про партнерів ! ]

4. Українська мова. В українських школах 30-40 р. тому для вже навічного засвоєння сказýемое-подлежащее-«Мумý» дітей кожного класу ділили на 2 підгрупи. Вчителям за уроки “Родной речи(- читай русифікáцію ) доплáчували значний % до зарплати.

Тож буде Чéсно, якщо нині (- у такий же спосіб, із таким же фінансовим заохоченням ) Україна займéться українізáцією своїх школяриків і дошколяриків. Вимагáймо її !

Українізація українських шкіл: а) – дозволить компенсувати-повернути класоводам гроші за віддані навчальні години [вчителям музики і образотворчого мистецтва];

б) – збереже мир, взаємодовіру між учителями; посилить "смак до життя" (- Японія).

ІІІ. Про дотичне

1. Українська вимόва. Нині пόшесть «гламури санкт-петербургского произношения» 1 (манíрне цикання і фикання) пошúрилася навіть на декого з дикторів Українського радіо.

Орієнтуймося на взірці мовлення тільки найвúщої проби: Насолόджуймося прекрасним декламувáнням Світлани Горлової (1-ша програма Українського радіо, 23 40 ), красою мови Володимира Яворівського ( щонеділі об 1140 ), інтонаціями Юрія Шаповала, Романа Коляди, оповідача казок – дідуся Стаса ( 20 50 )…2. Для покращення пам’яті варто було б щодня задавати учням (як ДЗ) по одному фрагментику вірша. Забракне віршів – даваймо едукаційні приказки та примовки, напр.:

Від доброго слова язик не заболить. Хто оре і сіє, той молотить і віє.

3. Для ознайомлення дітей із красою та розмаїттям українських імен варто включити в Програму початкової школи вірші мовознавця, доцента Львівського ОІППО Олександри Теодорівни Захарків ( див. Додаток 1 ).

ІV. Конфуцій: Єдина спрáвжня помилка не виправляти своїх минулих помилок

Маргарита (див. 1-й лист): Не знаю у кого как, но у нас в школе – что рисование, что музыка ничего не развивáли. На музыке мы просто пели песни на выбор не знаю кого. Но кроме Гимна ничего полезного. Нам не рассказывали о нотах ( до сих пор понятия не имею, что такое ноты ). (…) Это я к тому, что такие уроки я бы не против и отменить.

У 1996 році Львівський ОІППО проводив семінар викладачів і методистів обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти.

Професор О.Ростовський – який вúступив із дуже цікавою доповіддю – запропонував мені співпрáцю над підручниками. Я відмовився. Досі про це жалкую і картáю себе

Вельмишановні колеги!

Створіть, будь ласка, в Інтернеті "електронну скарбничку" музичного і музикознавчого матеріалу для укладання учнями (вчителями) своїх влáсних підручників. Підручників, які б розвивáли, розповідали "про ноти" і містили 200-300 укр. пісень "на всі випадки життя". 2

В таку "скарбничку" я віддам усе, що вдалося придумати, адаптувати, відредагувати.

V. Щоб наші уроки робили дітей щасливішими

1. Використовуймо окрім повних назв нот їх скорочені форми. Це зекономить мільйони секунд нашого життя. Скорочені назви звуків-клавішів-нот застосόвував у праці з дітьми Григорій Терлецький – улюблений вчитель Мирослава Скорика – керівник хору Львівської музичної школи-десятирічки та вчитель сольфеджіо ( див. loippo.lviv.ua → Методика → Музичне мистецтво → Музикознавство → Про потребу реформи сольмізації ).

2. Розвивáймо творчу фантазію дітей за допомогою USZ – Українських сольфеджійних забав ( див. папку Музикознавство). У текстах USZ зазначено лише назви звуків. Але не вказано ні ритму, ні октав – у яких би вони мали звучати. Тож є змога побавитися в юних композиторів. 3 Нагородою дітям за "муки творчості" – стануть їх перші власні мелодії.

Занотýймо їх; запишíмо в зошит «Наша музика».3. Прискорено й потужно розвивають дитину Музичні вправи-інваріанти Володимира Кірюшина. 40 академіків Рад. Союзу, в т.ч. Микола Амосов, просили ЦК компартії дозволу на використання їх у школах. Та замість вправ Кірюшина у школи запустили 3-х китів, бо, як сказав Міхаіл Ґрíшін ( друг Брєжнєва ): – Нам ýмный народ не нужен.

158 вправ Кірюшина є в rozrobka.ho.ua → Емоційно-образний розвиток особистості.

Аудіо записи plus-minus 48-ми найлегших вправ Кірюшина і записи цих вправ літерами

(вкороченими позначеннями назв нот) є в loippo.lviv.ua → Методика → Музичне мистецтво → Виконавство.4. «Ключ до слухання музики» (новий підхід до прочúтування змісту музичних творів) – див. у папці Музикознавство. Музичні ілюстрації до «Ключа» – подано в rozrobka.ho.ua

5. У папці Музикознавство ( loippo.lviv.ua → Методика → Музичне мистецтво ) див. також допис про «Дерево музичних жанрів», словничок учителя, табличку «Словесно-образні характеристики музики» [тлумачення слів дано в rozrobka.ho.ua → Аналіз музичних творів → Характер музики].

6. «Музично-дидактичні ігри» див. у папці Музичне виховання. Більшість цих ігр можна з успіхом використόвувати в роботі з молодшими школярами.

7. Світ візуалізýє знання – бо Краще раз побáчити, ніж 100 разів почути.

Мої навчальні рисунки див. у кн. «Школа гри на сопілці», «Музична грамота в малюнках», «Основи гри на музичних інструментах» тощо. – rozrobka.ho.ua → Посібники. 4

Колись читав секретний наказ КҐБ: Учить местных надо дόлго, мнόго и ненýжному.

Чинімо навпаки ! Та ще й весело і радісно ! – І тоді нам подякують і батьки, і діти.
З повагою Роман Дверій

1.02.2016 р.

----------------------

1 Мій сусід Андрій ( внук генерала царської армії, брат полковника КҐБ ) любив нагадувати: Я не Наýмів, і не Наýмов; я – Наумоф ! – через Еффф !

А директорка Будинку піонерів ( в якому я «сумісникувáв» ) замість звуку Т вимовляла Ц . – Потому, что я из колыбéли, из колыбели Революции ! Я – из Ленингрáда !2 Років 20 тому на одному з республіканських семінарів методист з Миколаєва заспівала мені пісню "до бджіл". Перейняла її від свого дідуся – потомственного пасічника. А співалась ця пісня на вдихувдихаючи повітря, – щоб не тривожити бджіл.

Якщо б працівники обласних ІППО зуміли укласти фольклорні збірнички пісень «доголодомόрного періоду» (до етнічної зачистки Східної, Центральної і Південної України), а також озвучити їх місцевими носіями фольклору – то на своїх уроках ми могли б втішатися розкішшю музичних мандрівок етнорегіонами України ! – "Це була би ‘бомба’-ексклюзив!"3 Див., наприклад, мелодію Молитви до Ангела охоронця – rozrobka.ho.ua → Теорія музики - сольфеджіо → Українські молитовні унісони.

4 40 років тому я дав пані Л.Хлєбниковій свої перші навчальні рисунки (надіявся, що їх візьмуть в підручники усього Союзу), а також кілька пісень-вправ для сопілки.

Людмила Олександрівна подарувала мені навзамін тільки-но надруковану Програму-76 …

Рисунків у підручниках я так і не дочекався, а вправи чомусь перехрестилися на поспівки ( див. наприклад, Каркнув крук : sopilka.ho.ua → ч.1, с. 32 ).

Жаль, що автори наших підручників і Програм "в упор" не бажáють бачити чужого доробку. Я розумію, що кожен з нас мріє «наследить в искусстве» – але ж не на шкόду дітям !Тож вчімося працювати і співпрацювати : "Не для славидля людей!" ((- Лесь Мартович ))

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка