Про підсумки проведення ХVI міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед учнів птнзСкачати 89.01 Kb.
Дата конвертації29.12.2017
Розмір89.01 Kb.
ТипКонкурсМІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ У ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
84331, м. Краматорськ, вул. Ювілейна, 62, www.donnmc.profua.info, e-mail: nmcptodon@meta.ua, інд. код 33577362

Від 16.01.2016 р. № 354


Аналітична інформація

про підсумки проведення ХVI Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика серед учнів ПТНЗ


Вже традиційно, як і кожного року, в 2015/2016 навчальному році учні професійно-технічних навчальних закладів області взяли участь у ХVI Міжнародному конкурсі з української мови імені Петра Яцика (далі – Конкурс). Перший етап Конкурсу проходив на рівні закладів. У зв'язку з тим, що навчальний процес у системі ПТО відбувається згідно з робочими навчальними планами, за якими у різні дні учні можуть знаходитися на виробничому навчанні, на виробничій практиці, в деяких ПТНЗ перший етап відбувся не 9 листопада, як визначено організаторами Конкурсу.

У більшості закладів ПТО з 9 по 20 листопада 2015 року проведена декада української мови, у складі якої був проведений перший етап ХVI Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика – в ньому взяли участь 1197 учнів ПТНЗ області. За інформацією ПТНЗ, декада відбулася надзвичайно насичено. Проводилися уроки-бесіди про мову, про життя і діяльність Нестора-Літописця, великого мецената Петра Дмитровича Яцика, про інших видатних людей України з переглядами документальних і художніх фільмів. Проводилися цікаві вікторини, КВК, конкурси читців, малюнків, декоративно-ужиткового мистецтва, письмових творчих робіт та стіннівок тощо. Ці заходи активно висвітлювалися на сайтах ПТНЗ, на сайті НМЦ ПТО. Отже, ХVI Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика став справжнім святом державної мови.

Конкурс проводився з метою сприяння утвердженню статусу української мови як державної, піднесення її престижу, виховання поваги до мови та покликаний виявити творчо обдаровану молодь, розвивати її потенціал.

З урахуванням суспільно-політичної ситуації, що склалася на сьогоднішній день у Донецькій області, та географічно віддаленого розташування професійно-технічних навчальних закладів області, частина яких знаходиться на лінії зіткнення в зоні проведення АТО, з метою збереження життя і здоров’я всіх учасників та створення однакових умов для участі у змаганнях, 28 грудня 2015 року, враховуючи минулорічний досвід, обласний етап ХVI Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика проведено в дистанційному режимі.

Наказом директора Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Донецькій області попередньо були визначені Умови проведення Конкурсу в дистанційному режимі: 28 грудня, у день проведення, о 9-ій годині, на електронну пошту всіх ПТНЗ області були надіслані завдання. Їх роздрукували у присутності викладачів і учнів-конкурсантів. О 10 годині розпочалися змагання, які тривали протягом трьох годин. Учні виконували завдання на аркушах із штампом ПТНЗ, в якому пишеться конкурсна робота. Не пізніше 14 години 00 хвилин, у сканованому вигляді, всі роботи були надіслані на електронну пошту голові журі – Васюхно Т.І. За Умовами, роботи, надіслані пізніше, до участі в Конкурсі не допускалися. Таких робіт не було.

На розгляд обласного журі поступило 35 конкурсних робіт. Всі вони були зашифровані й розіслані на електронну пошту членам журі з таким розподілом, щоб кожна робота була перевірена трьома викладачами-членами журі, а також з урахуванням місця проживання – щоб конкурсант і член журі були із різних міст, незалежні один від одного. Члени журі роздруковували роботи, перевіряли їх, пастою червоного кольору відмічали помилки, вказували зауваження, записували свої особливі думки щодо виконання даної роботи, оцінювали, виставляли загальні бали, знову сканували і пересилали на електронну пошту голові журі. При перевірці творів-мініатюр, «сумнівні» тексти щодо їх самостійності, перевірялися пошуком у Інтернеті. На підставі виставлених балів усіма членами журі, з урахуванням усіх їхніх зауважень і побажань, виведено середні бали і визначено переможців та лауреатів Конкурсу (дивіться наказ НМЦ ПТО від 11 січня 2016 року № 95 «Про підсумки проведення обласного етапу ХVI Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика в 2015/2016 н.р. серед учнів ПТНЗ Донецької області»).

Зміст та рівень складності конкурсних завдань відповідали вимогам, що визначені Положенням про Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика.

Щоб надати можливість учням задовольнити свої вподобання, було запропоновано на вибір шість тем творів-мініатюр, основне завдання – це має бути твір-роздум, у ньому необхідно вжити складнопідрядні речення: 1. Вірю, що моє завтра буде прекрасним (за даним початком і закінченням) 2. Професія – захисник Батьківщини (за даним початком і закінченням). 3. «Ми – це не безліч стандартних «я», а безліч всесвітів різних» (В.Симоненко). 4. «Раніше природа лякала людину, а зараз – навпаки» (Жак-Ів Кусто́). 5. «Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок...» (В.Симоненко) (щодо проблеми вибору професії. Спробуйте дати відповідь на питання: «Що таке, на вашу думку, робота «престижна» і «непрестижна»?») 6. Останньою книжкою Тараса Шевченка був «Буквар» для українських дітей і простолюду. Він планував написати ще арифметику, етнографію, географію, історію України. Подумайте і напишіть, як Ви гадаєте, чому саме ці підручники поет хотів створити для народу? Обсяг твору-мініатюри – 2/3 – не більше 1-ї сторінки.

На жаль, жоден учень не написав твору до шостої теми – про підручники Тараса Шевченка: чи то не цікавою вона виявилася, чи заважкою і учні не змогли зрозуміти, що саме ці підручники, ці предмети, ці науки є основою народотворення, є основою існування і життєдіяльності любого народу, що саме вони лежать у основі життя.

Досить цікаві власні судження висловили учні у різних творах. Наведемо декілька прикладів. У творі «Вірю, що моє завтра буде прекрасним», зокрема, Агафоника Лахіна, учениця КПЛ (№129) пише: «Якщо я буду багато над собою працювати, розвиватися, тоді моя мета буде досягнута. Це потребує багато сил та часу, але мене це не лякає. Я вірю, що стану впевненою у собі людиною, доб’юся великих успіхів у своїй професії, а це і є запорукою щасливого майбутнього». «Мені дуже хочеться, щоб моє життя було корисним моїй Батьківщині. Мої знання – необхідні для покращення життя в країні» - такий підсумок підвела учениця МПМЛ (№4) Катерина Шпак:. Цю ж тему учениця СПЛ (№41) Анна Євтушенко тісно пов’язала із сучасністю: «У країні йде війна – довга, незрозуміла, з тисячами загиблих і поранених. Чи можна в такий час вірити в те, що «завтра» буде щасливим?» і тут же резюмує, що можна і треба вірити, бо з такими патріотами, як у нашій країні, завжди буде тільки перемога, а з нею настане і щасливе майбуття. Іван Анохін (МПЛА №64) у творі «Професія – захисник Батьківщини», впевнений, що: «Народ Донбасу, народ всієї України повинен об’єднатися, аби зупинити страшні події, які сьогодні вирують на території Донбасу. Тому що не може бути для нас світлішого обов’язку, ніж бути захисником Батьківщини». Учениця МВПМУ (№99) Філімонова Дар’я обрала тему твору «Раніше природа лякала людину, а зараз – навпаки» і з сумом відмічає, що: «Раніше до природи ставилися з острахом, з повагою, з подякою. А вже зараз людство змінилося настільки, що не тільки не боїться, а й стало жорстоким до природи» та закликає людей отямитися, поки не пізно, поки не знищили все живе. Приємно відмітити, що ті учні, які обрали тему «Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок...» (В.Симоненко) (щодо проблеми вибору професії. Спробуйте дати відповідь на питання: «Що таке, на вашу думку, робота «престижна» і «непрестижна»?») з гордістю пишуть про важливість своєї професії, мріють про користь, яку вони зможуть принести своєю працею своєму народові і висловлюють впевненість, що кожна професія, яка не шкодить суспільству, є престижною.

Декілька учнів обрали тему «Ми – це не безліч стандартних «Я», а безліч всесвітів різних» (В.Симоненко), але в більшості своїй писали про сенс життя взагалі, ніж про неповторність особистості. Спільним зауваженням до всіх творів-мініатюр є те, що багато учнів не виконали мовне завдання – обов’язково вжити складнопідрядні речення. Речення, здебільшого, будували прості, хоч і поширені. У текстах часті повторення слів, відмічається малий словниковий запас.

Є також проблеми із фразеологізмами. Вони у багатьох учнів насичені русизмами, або самі фразеологізми цікаві, за вживанням відповідають професії, але речення з ними учні будують занадто прості для свого віку, нецікаві за змістом.Небагато, але є такі роботи, в яких учні припустилися помилок при вживанні кличного відмінка, при розстановці розділових знаків при прямій мові і цитуванні, звертаннях. Міцно сидить у знаннях деяких наших учнів і суржик. Також при редагуванні речень допущено багато помилок.

Проаналізувавши конкурсні роботи, журі відмітило, що конкурсанти при написанні творів-мініатюр наводили приклади із життя, обґрунтовуючи цим власну позицію і загалом добре впоралися з рештою завдань. Але проведення Конкурсу поряд з позитивними моментами висвітлило і недоліки: фактично всі учасники впоралися із завданням, проте не всі дотрималися структури твору-роздуму. Створені ними висловлення наближені до розповіді. Над удосконаленням мовних знань, умінням учнів послідовно і логічно, не відступаючи від теми, викладати свої думки на письмі, викладачам ще треба наполегливо працювати. На жаль, учні допускалися помилок при творенні словосполучень і слів із числівниками, не точно використовували професійні фразеологізми у своїх роботах. І що вже зовсім неприпустимо – деякі учні допускаються помилок при підписі титульної сторінки – не знають точну назву свого навчального закладу, неправильно вживають у родовому відмінку своє прізвище, ім'я по батькові.

Журі з прикрістю констатує той факт, що при написанні твору-мініатюри, особливо на тему «Раніше природа лякала людину, а зараз – навпаки», деякі учні скористалися підручниками чи послугами Інтернету.

Не обійшлося й без технічних перешкод, особливо вже на етапі перевірки конкурсних робіт. У деяких закладах члени журі отримали роботи із затримкою.

Конкурс проводився дистанційно з метою забезпечення максимальних можливостей всім бажаючим взяти в ньому участь, але, на жаль, у Конкурсі не взяли участі учні Волноваського ПТУ, Дзержинського професійного гірничого ліцею, Великоновосілківського професійного ліцею, Краснолиманського ПТУ, Маріупольського професійного ліцею сфери послуг та, з відомих усім причин, не брали участі учні ПТНЗ, які знаходяться на лінії зіткнення в зоні проведення АТО – Авдіївське ПТУ, Дебальцівське ПТУ, Гранітненський професійний ліцей, Маріупольський професійний аграрний ліцей.

Оргкомітет і журі обласного етапу ХVІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика висловлює щиру подяку всім керівникам професійно-технічних навчальних закладів і викладачам – небайдужим до долі державної мови, за відмінну організацію участі учнів у Конкурсі. Саме завдяки їх самовідданій праці учні стали переможцями І етапу Конкурсу й отримали можливість виступити на обласному.

Сподіваємося, що участь у Конкурсі дала можливість усім учасникам-конкурсантам випробувати себе у змаганні, здобути цінний досвід оцінювання своїх знань не тільки власним викладачем.

Зичимо всім шанувальникам українського слова й подалі виражати себе у творчій роботі, максимально використовуючи скарби рідної мови і досягти нових перемог!


Рекомендуємо:Директорам ПТНЗ та заступникам директора з навчальної роботи:

- проаналізувати активність участі учнів у обласному етапі Конкурсу та результати їх участі;

- посилити контроль за якістю викладання української мови, вдосконалити шляхи подолання прогалин знань учнів;

- нагадати особам, відповідальним за отримання і розповсюдження надходжень інформації на електронну пошту про своєчасне надання пошти адресатам.Викладачам української мови ПТНЗ:

- переглянути форми і методи своєї роботи на уроках української мови щодо подолання прогалин у знаннях учнів;

- удосконалити роботу щодо пошуку обдарованих учнів, взяти їх під особистий контроль і створювати сприятливі умови для розвитку їх таланту і здібностей;

- не допускати можливості списування учнями при виконанні конкурсних робіт;

- спланувати цілеспрямовану роботу щодо підвищення якості підготовки учасників до майбутніх конкурсів;

- викладачам, учні яких стали переможцями обласного етапу Конкурсу, організувати підготовчу роботу для їхньої участі в ІV (фінальному) етапі.

З повагою,

директор центру Е.В. Гончаров

Виконавець:

Васюхно Тетяна Іванівна0965757336, 0506147451

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка