Принципи, які покладені в основу педагогічної системи Є. М.Ільїна, такіДата конвертації10.03.2019
Розмір57.8 Kb.
ТипУрок

До педагогічних технологій, обгрунтованих та апробованих Є.М.Ільїним, слід віднести принципи і прийоми розвиваючого навчання, що є результатом його наукових пошуків, здійснених у процесі практичної педагогічної роботи, яку він веде як учитель, дослідник ідеї художньої образності уроку, робота з деталлю в системі виразних засобів навчання.

Педагог враховує специфіку викладання літератури як виду мистецтва. С.В.Михалков писав: «Але ж не можна викладати літературу як хімію або біологію! Література не наука, а мистецтво. ЇЇ пізнавальна функція невіддільна від естетичної. Істинне вивчення літератури неможливе без одночасного виховання почуття прекрасного, почуття насолоди художнім твором.» Саме це почуття завжди присутнє на уроках Є.М.Ільїна, формуючи у школярів істинне задоволення творчістю й навчальним предметом.

Для Ільїна урок літератури- урок мистецтва. Саме тому педагог пропонує в аналізі художнього твору раціональніше користуватися тими засобами, якими користується письменник. Урок педагог будує на основі творчого прийому, яскравої конструктивної деталі, складного морального питання.

Принципи, які покладені в основу педагогічної системи Є.М.Ільїна, такі:

1. Викладання літератури- це художньо-педагогічний процес. Це означає, що вчитель повинен враховувати специфіку літератури як виду мистецтва, а не тільки педагогічні закономірності навчання дітей.

2. На уроці необхідно створити своєрідну ситуацію естетичної комунікації, в ході якої організується вільне самовираження й спілкування учнів на основі навчального матеріалу, необхідно викликати естетичне співчуття учнів змістом твору або розповіддю вчителя.

3. Вчитель- майстер упроваджує такі методи і прийоми організації пізнавальної активності учнів, як проблемне питання, коментарі до ілюстрацій, рольові ігри, складання плану, сюжету, дискусії тощо.

В своїй роботі я також використовую елементи педагогіки вчителя-новатора Є.М.Ільїна, а саме проблемне навчання, рольові ігри, дискусії, «мікрофон», «мозковий штурм», аукціон думок тощо.

Так, наприклад, при вивченні новели «Усмішка» у 6 класі учні отримують завдання знайти в тексті твору, використовуючи прийом «Пошук інформації», відомості про те, якою є матеріальна культура людей (1група), друга група досліджує стан душі цих людей, наступна група звертає увагу на те, як люди «святкували» минулі свята, 4 група аналізує поведінку людей в черзі,5група опрацьовує поняття «цивілізація», а 6 група готує інформацію про картину Леонардо да Вінчі «Джоконда». Аналізуючи таким чином текст новели, учні звертають увагу на ті деталі, які є важливими для розуміння твору, вони допомагають їм розкрити авторську позицію щодо проблем, піднятих у ньому.

Аналізуючи оповідання Джека Лондона «Жага до життя», перш за все звертаю увагу учнів на психологічний стан героя, після того , як його покинув Білл: «очі сповнені тугою пораненого оленя», « в очах його світився страх». Спостерігаючи за поведінкою героя, помічаємо, що у нього з рук випала рушниця, яку він витяг з води. Герой не викинув її, хоча в ній не було набоїв, її важко було нести пораненому чоловіку. Постає питання: «Для чого вона йому? Чому він її не викинув?». Учні дають різні відповіді: - щоб відбиватися від хижих звірів, щоб спиратися на неї(адже йому важко було йти). І приходять до висновку, що рушниця- це свого роду надія героя на порятунок, бо він вірив у те, що Білл його буде чекати у домовленому місці, а тому він будь-що повинен туди добратись, бо там є набої до рушниці.

Далі спостерігаємо за тим, що герой зробив із сірниками. Чому він так вчинив, для чого поділив їх на кілька частин? І учні пояснюють, що вогонь для чоловіка, який попав у незвичну ситуацію, є можливістю зігрітися, обсушити одяг та взуття, випити гарячої води, тому він хотів їх зберегти.

Потім звертаємо увагу на ставлення героя до золота, яке він ніс в торбинці з оленячої шкіри. Постає питання: «Чому він викинув частину золота, потім ще половину, а тоді викидає й останнє. А ось бляшане відерце, покривало чомусь залишає?» І діти пояснюють, що ці речі в даній ситуації йому були потрібнішими, ніж золото. Вони допомагають йому вижити. Учні звертають в тексті увагу на таку деталь, як годинник. Чому герой його постійно накручував, чому не викинув. І розуміють, що доки йде годинник- доти продовжується життя героя.

Також акцентується увага учнів на тому, чому цей герой не має імені. Проводиться словникова робота над перекладом назви твору. Пояснюють учні значення слів «жага» та «любов», і розуміють, що найбільше підходить слово «жага»- пристрасне бажання, прагнення чого- небудь.

Аналіз «від деталі» дає можливість порушити моральні проблеми : дружби й зрадництва, життя та смерті, сили й слабкості людського духу, справжніх та хибних цінностей у житті людини.

«У такому підході- дати дрібниці крупним планом- учні бачать щось азартне, сучасне, спортивне,»- вважає Є.М.Ільїн. з цим не можна не погодитись. Така робота з текстом завжди утримує увагу школярів, викликає у них бажання знайти щось цікаве і важливе для розуміння твору.

Починаючи вивчення роману Л.М.Толстого « Анна Кареніна», я пояснюю учням, якою була спочатку назва роману («Два шлюби»), і в зв’язку з цим постає проблемне питання, чи змінилося щось із назвою роману. Учні розуміють, що більше уваги автор зосереджує на розповіді про долю головної героїні. Працюючи над образом Анни Кареніної, учні звертають увагу на певні деталі в її зовнішності, які допомагають зрозуміти цей образ, розкрити суперечливий характер героїні. Також проводиться дискусія на тему: «Анна: хто вона- жертва чи легковажна жінка?».

Учні спочатку пояснюють, як вони розуміють епіграф до роману: «Мне отмщение, и аз воздам». Цей вислів взято із Біблії. Ці слова були в « Посланні до римлян» апостола Павла. Кожен з учасників дискусії висловлює свою думку щодо образу Анни і разом з тим

при цьому враховується і ставлення самого автора до своєї героїні. Учні доходять висновку, що автор не засуджує її, а намагається зрозуміти. Епіграфом до роману Л.Толстой говорить, що ніхто не має права судити людину, окрім вищого суду- Божого. Отмщеніє у творі- усьому суспільству, в якому забуті моральні цінності.

Крім роботи з деталями, під час вивчення творів світової літератури використовую й інші форми роботи, такі як :

- рольові ігри (7 клас- Розкажіть, про що думала Джонсі, поки «лежала й довго дивилася на листок».- О.Генрі «Останній листок»).

Переказ від імені одного з героїв ( товстого або тонкого) про зустріч давніх приятелів за оповіданням А.Чехова «Товстий та тонкий».


- проблемні питання: О.Генрі «Останній листок»- Чому Берман пожертвував собою? Що змусило його вчинити саме так?

Дж. Свіфт «Мандри Гуллівера»- Чи залежить ліліпутство від зросту? Про яку людину можна сказати, що вона- ліліпут?

Дж. Олдрідж «Останній дюйм»- Чому Бен боявся зустрічі із сином? Як ви думаєте, чи зможуть батько та син подолати «останній дюйм»?

Також на уроках та під час виконання домашніх завдань учні складають план до прочитаних творів( «Пісня про Роланда», «Тарас Бульба»), отримують домашні завдання творчого характеру.

Зацікавлюють учнів і такі форми роботи, як літературні вікторини «Чи уважний ти читач?», гра «Так-ні», гронування, асоціативний кущ, літературний пошук, «Оживи малюнок», «Аукціон думок», «Займи позицію», літературний диктант та багато інших.

Знайомство з діяльністю учителя-новатора Євгена Миколайовича Ільїна дає неоціненний досвід тим учителям-словесникам, які творчо і цілеспрямовано використовують інновації для виховання у молоді потреби в читанні, любові і шанобливого ставлення до книги. А ще напрацювання педагога дозволяють зробити висновок: не можна механічно використовувати інновації. Вони мають увійти в урок органічно, через особистість учителя. Є.М.Ільїн про це сказав просто і влучно: «Все- педагогічний інструмент.Якщо не діє один, шукайте інший. Найбільш непродуктивний той, який взятий напрокат».


ВІДДІЛ ОСВІТИ ДОЛИНСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

МЕТОДИЧНИЙ КАБІНТ ВІДДІЛУ ОСВІТИ

ПЕДАГОГІКА

ВЧИТЕЛЯ- НОВАТОРА Є.М.ІЛЬЇНА

ЯК ОРІЄНТИР У ВИКОРИСТАННІ ІННОВАЦІЙ

НА СУЧАСНОМУ УРОЦІ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

(З ДОСВІДУ РОБОТИ)

ПІДГОТУВАЛА ВЧИТЕЛЬ

СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ДОЛИНСЬКОЇ ЗШ I-III

СТУПЕНІВ №4

СОЛОВЙОВА Л.І.М.ДОЛИНСЬКА, 2015 РІК

Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка