Право на працю в україніСкачати 187.34 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір187.34 Kb.

Тема: ПРАВО НА ПРАЦЮ В УКРАЇНІ.
Мета: навчити учнів пояснювати, використовувати положення Конституції України, юридичний зміст права на працю і наводити приклади відносин, що регулюються нормами трудового права; називати основні причини безробіття в Україні, описувати шляхи пошуку роботи та оцінювати їх ефективність; складати за зразком резюме для працевлаштування; пояснювати, що таке підприємницька діяльність, та наводити приклади її основних організаційно-правових форм, моделювати процедуру реєстрації підприємницької діяльності; розвивати вміння формулювати власну позицію щодо важливості права людини на працю; виховувати свідому позицію щодо важливості права людини на працю.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: урок з використанням інтерактивних технологій.

Обладнання: Конституція України, Кодекс законів про працю, Закон України «Про зайнятість населення», Закон України «Про підприємництво».
Тільки праця надає право насолоджуватися життям.

М. 0. Добролюбов

Хід уроку

 1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

 2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Визначте за фрагментом мультфільму, яка тема нашого уроку.

Уривок з мультфільму «Вовка …» ВІДЕО

 • Оголошення теми СЛАЙД 1

«Він працює», — так кажуть і про муляра, який будує школу, і про учня, який пише контрольну роботу, і про сусідського хлопчика, який допомагає матері у хатніх справах чи на городі.

Право на працю є одним із найважливіших для людини, оскільки визначає загальні умови її життя у суспільстві, є основою її економічної самостійності. Більшу частину життя людини займає трудова діяльність. І від того, наскільки ви правильно підготуєтесь до неї, забезпечите себе необхідними знаннями і навичками, залежатиме ваш життєвий шлях. Нині в Україні більшість людей заробляють на життя власною працею. В майбутньому і ви будете працювати. Тому важливо знати про свої права в трудових відносинах.Очікувані результати урока (дети ) СЛАЙД 2

Оголошення теми і завдань уроку.

 • Пояснювати зміст права на працю і наводити приклади відносин, що регулюються нормами трудового права.

 • Описувати шляхи пошуку роботи й оцінювати їх ефективність.

 • Пояснювати, що таки підприємницька діяльність.

 • Формулювати власну позицію щодо важливості права людини на працю.

III. ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Право на працю в законодавстві Україні

Робота з документами.

Життя людини в суспільстві тісно пов’язане з її трудовою діяльністю, спрямованою загалом на отримання й використання матеріальних благ. Праця людини, її результати завжди цінувалися суспільством, визначали в ньому становище людини.

Тому такі важливі права, як право на працю та інші тісно пов’язані з ним права (на підприємницьку діяльність, відпочинок, страйк, соціальний захист), закріплені в Основному законі України.
 • Що є основним законом держави?

 • В якому розділі міститься стаття щодо права на працю?

Конституція України. Ст. 43. ИНТЕРНЕТ

Прочитати статтю і дати відповідь на запитання: СЛАЙД 3 • Що включає поняття «право на працю»?

 • Як держава створює умови для реалізації громадянам права на працю?

 • Яка праця в Україні заборонена?

ЩО ТАКЕ ПРАЦЯ? СЛАЙД 4

►► Метод «Попс-формула» СЛАЙД 5Що таке ПРАВО, ОБОВЯЗОК

ВИСНОВОК :Складіть усний виступ на тему: «Праця — це право чи обов’язок?».2. Як законодавство регулює трудові відносини? СЛАЙД 6

1. «Мозковий штурм».

Основою трудового законодавства України є Кодекс законів про працю України (КЗпП). Опрацюйте статті 1-5, 8 КЗпП України і вкажіть, які саме трудові відносини регулює цей Кодекс.

Кодексом законів про працю регулюються основні положення під час укладання трудового договору, питання робочого часу, трудової дисципліни, відпустки, заробітної платні, соціального захисту робітників тощо. Окремі положення КЗпП України регулюють питання праці молоді та неповнолітніх.

Деякі питання трудових відносин регулюються нормативними актами, що видані роботодавцем (наказ, розпорядження та ін.). Їх дія поширюється тільки на працівників, які мають трудові відносини саме з цим роботодавцем. Такі нормативні документи називають локальними нормативними актами.
3. Роботодавці та працівники на ринку праці СЛАЙД 7

Людина вільна обрати той чи інший вид діяльності, рід занять. Вона може, наприклад, працювати по найму за трудовим договором або самостійно забезпечити себе роботою (бути підприємцем, фермером, займатися індивідуальною трудовою діяльністю).

Учасниками трудових відносин є роботодавці та наймані працівники. Робітником виступає дієздатна фізична особа, що досягла 16 років. (особливості для неповнолітн) Як роботодавець може виступати окремий підприємець або уповноважені ним особи, адміністрація підприємства.

►► Завдання

Виявіть робітника та роботодавця. СЛАЙД 8


 • Громадянин А. був прийнятий на роботу до будівельної фірми.

 • Громадянин Н. працює реалізатором у магазині, що належить приватному підприємцю.

 • Громадянка С. була прийнята до школи вчителем молодших класів.


4. Як знайти роботу та влаштуватися на неї

►► Робота в групах

4. Як знайти роботу? СЛАЙД 9

Але перш ніж влаштуватися на роботу, її необхідно знайти.

Обговоріть і запропонуйте можливі шляхи пошуку роботи.


 • Через газети і журнали. Доска оголошень

 • Сайти в мережі Інтернет.

 • Допомога знайомих, родичів, друзів.

 • Служба зайнятості. ВІДЕО

Одним зі способів пошуку роботи є звернення до державної служби зайнятості. Діяльність цієї служби регулюється Законом України «Про зайнятість населення».

 • 1.  Визначте цілі створення служби зайнятості.

 • 2.  Яку допомогу надає громадянам служба зайнятості?

 • 3.  На яких умовах надається ця допомога?
 • Як ви думаєте, що буде цікавити роботодавця при прийомі працівника на роботу?

 • Вчитель. Вимоги часто дуже високі. А тому для відбору працівників роботодавці пропонують скласти резюме.

Резюме СЛАЙД 10

Частіше за все люди намагаються заробити гроші, пропонуючи свої знання, уміння та навички або ж фізичну силу працедавцеві, що готовий платити гроші за виконання певної роботи.

Від уміння правильно шукати роботу, вести розмову та скласти резюме залежить ваш успіх.

У багатьох компаніях знайомство з майбутнім працівником починається з резюме.Резюме — це короткий виклад ваших досягнень, професійного та життєвого досвіду.

Резюме має створити у роботодавця позитивне уявлення щодо претендента на певну посаду. Резюме можна подати відразу в декілька місць особисто або відправити електронною поштою.
ВІДЕОФРАГМЕНТ «Як складати резюме» ВІДЕО

Записати поради для складання резюме

У резюме має бути зазначено:

  1. Прізвище, ім’я, по батькові.

  2. Службова, домашня адреси, телефон, за наявності факс і електронна адреса.

  3. Мета складання резюме — опис посади, на яку ви претендуєте (якщо можливо).

  4. Професійна історія (досвід роботи) — місця роботи, посади, які обіймали, й основні виконувані функції (починаючи з останніх, у зворотному хронологічному порядку).

  5. Освіта (навчальні заклади, які закінчили або в яких навчалися, зазначаючи факультет, спеціальність).

  6. Професійні досягнення, нагороди (перемоги в конкурсах, премії, професійні нагороди та відзнаки).

  7. Додаткові вміння та навички (знання іноземних мов, комп’ютерні навички із зазначення програм, якими ви володієте, наявність водійського посвідчення).

Уникайте включення в резюме відомостей, які прямо не стосуються майбутньої роботи.

Резюме має бути: стислим; конкретним; з чіткими формулюваннями (не «сприяв», а «допомагав», не «брав участь», а «виконав», «зробив», «домігся»); чесним; грамотним.

Слід зазначити, що сьогодні існують напівлегальні та шахрайські агенції з працевлаштування, які пропонують внести грошові кошти, залишити оригінали документів (а не їх копії) тощо. Вочевидь, що налагоджувати відносини з такими установами не варто.СЛАЙД 11

Якщо резюме у більшості випадків допомагає першому — заочному — знайомству, то співбесіда (інтерв’ю) — це вже детальніше особисте знайомство. Співбесіда може бути попередньою (з начальником відділу кадрів, менеджером із персоналу) та вирішальною (наприклад, із керівником підприємства). У співбесіді можуть брати участь кілька працівників (керівник, психолог, менеджер), інколи — одночасно кілька претендентів. Мета співбесіди — виявити вашу компетентність і відповідність певній посаді.НАШІ ПОРАДИ – скласти парами на компьютері

Йдучи на співбесіду:

¾   не запізнюйтесь;

¾   зверніть увагу на свій одяг — він має відповідати стилю установи, до того ж він не повинен бути надто екстравагантним.

¾   На співбесіді:

¾   відповідаючи, не поспішайте, думайте над відповіддю;

¾   намагайтеся показати свої можливості, але не вихваляйтеся;

¾   не слід починати розмову із заробітної платні (її розмір, якщо ви з роботодавцем зацікавите один одного, з’ясуйте наприкінці бесіди);

¾   будьте спостережливі та уважно слухайте, ставте конкретні запитання;

¾   не критикуйте своїх колишніх керівників і колег;

¾   поводьтеся ввічливо з кожним, кого зустрінете і з ким спілкуватиметесь у фірмі

Співбесіда — це завжди діалог, у роботодавця можна запитати про головні напрямки діяльності компанії, про свої службові обов'язки та режим роботи, можливості службового і професійного росту. Результати співбесіди повідомляються зазвичай у продовж тижня, якщо ваша кандидатура зацікавила роботодавця.

5. Право та підприємницька діяльність СЛАЙД 12

Ще одним способом реалізації права на працю є започаткування власної справи або підприємницька діяльність. Ці види діяльності регулюються Законами України «Про підприємництво» і «Про господарські товариства».З 16 років повна цивільна дієздатність (Закон України «Про охорону дитинства»

Ст. 22. Діти, які досягли 16-річного віку, мають право займатися підприємницькою діяльністю, можуть бути членами колективного сільськогосподарського підприємства та членами селянського (фермерського) господарства в порядку, встановленому законом.)
Інтерв’ю з батьками (що таке підприємницька діяльність)
Підприємництво — самостійна, систематична, на власний ризик діяльність з метою одержання прибутку та досягнення соціально корисних результатів.

Ознаки підприємницької діяльності

 • Самостійність;

 • систематичність;

 • отримання прибутку.

Підприємницьку діяльність можуть провадити як окремі люди (громадяни України, іноземці та особи без громадянства), не обмежені в правоздатності, так і їхні об'єднання на правах юридичної особи. Право на підприємницьку діяльність закріплено в ст. 42 Конституції України і регулюється законами України «Про підприємництво», «Про підприємство», «Про господарські товариства». Відповідно до ст. 42 Основного Закону кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

►► Завдання

Чи є ця діяльність підприємництвом? СЛАЙД 13


  1. Майстер з ремонту взуття працює у власному кіоску за ліцензією.

  2. Машинобудівний завод випускає верстати.

  3. Агрофірма вирощує жито.

  4. Група громадян створила благодійний фонд, фонди якого формуються за рахунок спонсорської допомоги.

  5. Спортивний клуб організовує турніри з метою отримання коштів.

Випереджальне завдання

Якщо ви вирішили зайнятися підприємницькою діяльністю, потрібно:

 • підготувати документи відповідно до обраної вами організаційної форми підприємництва;

 • подати ці документи державному реєстратору, який здійснить реєстрацію підприємства та видасть вам відповідне свідоцтво про реєстрацію;

 • зареєструвати своє підприємство в органі державної статистики й отримати відповідну довідку;

 • зареєструвати своє підприємство в органах податкової адміністрації;

 • зареєструвати своє підприємство в органах служби зайнятості, фонді соціального страхування;

 • отримати дозвіл органів внутрішніх справ, виготовити штамп і печатку свого підприємства;

 • відкрити банківський рахунок свого підприємства.

►► Бесіда

►► Метод «Інтерв’ю»   1. Що таке підприємницька діяльність?

   2. Назвіть знаки підприємницької діяльності (Самостійність; систематичність; отримання прибутку.
   1. Що є метою підприємництва? (Отримання прибутку)

   2. Що є заключним етапом процесу створення суб’єкта підприємництва? {Державна реєстрація)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 • Чи буде інформація, яку ви отримали на уроці, важливою і корисною для вас? Чому?

Учені вважають, що лише 3-5 % населення від народження наділені підприємницькими здібностями, інші розвивають їх у собі. Щоб займатися підприємництвом, потрібно мати певні якості: волю, здатність визначати головні моменти діяльності, долати соціальні стереотипи і «плисти проти течії», впливати на інших результатами своєї діяльності. Не обійтися сучасному підприємцю і без знання ділової етики, економічних і правових знань.

Чи маєте ви особисто такі якості? Які знання, вміння та навички, набуті вами на уроці, знадобляться, якщо ви вирішите займатися підприємницькою діяльністю?


V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ СЛАЙД 13

  1. Опрацювати § 20 підручника.

  2. Написати резюме

  3. Написати твір-роздум «Що дає людині реалізація права на працю?».

  4. Дібрати прислів’я про працюЛітература

   1. Антіпова С. А. Правові основи підприємницької діяльності // Історія та правознавство. — 2008. — № 34.

   2. Бізбіз Т. О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали. — X. , 2009.

   3. Буланов Ю. І. Експрес-опитування на уроках правознавства // Історія та правознавство. — 2008. — № 31.

   4. Квасов В. В. Практикум з основ правознавства 9 клас. — X., 2004.

   5. Наровлянський О. Д. Правознавство. Практичний курс. — К., 2009.

   6. Расулова В. І. Практичне право. Дидактичні матеріали до курсу // Історія та правознавство. — 2005. — № 10.

   7. Руденко Р. М. Основи трудового права України. Кодекс законів про працю // Історія та правознавство. — 2007. — № 1.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка