Практичне заняття №1Дата конвертації28.12.2017
Розмір71.3 Kb.
ТипЗадача

Практичне заняття № 2
Тема: Педагогічні ситуації та педагогічні задачі

Основні поняття теми:

Педагогічна ситуація – це фрагмент педагогічної діяльності, що містить суперечності між досягнутим і бажаним рівнями вихованості учнів і колективу.

Педагогічна задача – це результат усвідомлення вихователем у педагогічній ситуації необхідності розробки системи професійних дій і прийняття їх до виконання.

Стратегічні задачі найбільш віддалені у часі, вони мають на меті суттєву зміну об’єкта виховання, досягнення бажаного ідеалу.

Тактичні задачі сприяють реалізації стратегічної задачі, тобто це ті заходи, які слід здійснити для досягнення віддаленої мети.

Оперативні (ситуативні) задачі повинні вирішуватися одразу.

Етапи вирішення педагогічних задач: аналітичний, проективний, виконавчий.

І. Перевірка засвоєння студентами теоретичних положень з теми заняття План

1. Педагогiчнi ситуацiї та їх основнi види.

2. Типовий план розв'язання педагогiчної ситуацiї та приклади його застосування.

Цілі: 1. Навчальна – досягти засвоєння студентами поняття педагогічної ситуації та педагогічних задач, типовий план розв’язання педагогічної ситуації. 2. Виховуюча – виховувати любов до дитини, до майбутньої професії. 3. Розвивальна – розвивати педагогічне мислення майбутніх вчителів.

Студент має:

Знати: основні підходи до вирішення педагогічної ситуації та педагогічних задач. Вміти: вирішувати педагогічні задачі різноманітної складності.

ІІ. Розкрийте зміст понять: педагогічна ситуація, педагогічна задача, види педагогічних задач, типовий план розв’язання педагогічних задач.

ІІІ. Індивідуальні навчально – дослідні завдання

ПІДГОТУЙТЕ: “Учитель початкової школи XXI століття. Яким йому бути?”.IV. Практичне завдання (виконується на занятті):

Розв`яжіть педагогічні задачі:  1. Ознайомтесь з педагогічними ситуаціями та сформулюйте оперативні задачі до кожної з них.

І варіант

1. “Важкий” учень вирішив зірвати урок хімії в 7-му класі. Для цього він на перерві заліз всередину трибуни вчителя (кафедру у формі ящика), і став чекати приходу вчительки після дзвінка. Увійшовши до класу, учителька побачила, як учні завмерли і чогось чекали. Вона звернула увагу і на порожнє місце Євгена К. – головного хулігана класу. Через погляди хлопців педагог здогадалася, де знаходиться Євген, тим більше, що підлітка видав його ж лікоть.

2. Урок музики в 7-му класі веде молода вчителька. Через п’ять хвилин з гуркотом розкриваються двері і, нахабно крикнувши “Можна ввійти?!”, на порозі зупиняються троє учнів. Вчителька просить їх вийти і увійти до класу як слід. Учні виходять у коридор. Через хвилину двері відкриваються і підлітки вже заповзають до класу…

ІІ варіант

1. Молодий вчитель одного разу не стримався і почав обурено кричати на восьмикласника, який справді був винний перед вчителем. Учень спочатку слухав, а потім так спокійно собі питає:

- Чого ти репетуєш?

Педагог зупинився, вражений. Клас затих – нечувана зухвалість – сказати вчителю “ти”! Що буде?

2. Вчителька початкових класів заміняла свою більш досвідчену колегу, яку діти дуже любили. І в перший же день роботи один з учнів класу заявив їй відверто і вороже: “Ви нам не потрібні, ми хочемо нашу колишню вчительку”.ІІІ варіант

1. До 6-го класу прийшла нова вчителька образотворчого мистецтва. Коли вона увійшла до класу, кілька учнів на задніх партах демонстративно сиділи, напевне, чекаючи, доки педагог зробить їм зауваження.

2. Початок уроку. Вчителька заходить у кабінет і бачить, що Іваницький і Петренко, яким вона заборонила сидіти разом, знову сидять за однією партою. Марія Петрівна просить Петренка пересісти і написати собі на чолі: “Не сидіти з Іваницьким”. Наступного дня Марія Петрівна заходить до класу і бачить, що Іваницький і Петренко сидять за різними партами, а на лобі у Петренка червоним маркером написано: “Не сидіти з Іваницьким”.

ІV варіант

1. Вчителька іноземної мови заходить у 9-тий клас і бачить, що учениці повісили усі плакати з граматичними схемами на нові граматичні правила догори ногами.2. Шанований педагог з великим досвідом роботи заходить до класу і бачить на дошці карикатуру на себе. Вона виразна, смішна, точна. Клас мовчки очікує реакції учителя.
V. Завдання для самостійної роботи (домашній практикум):

Ознайомтесь із ситуацією, що сталася у педагогічній діяльності педагога-новатора Ш.О.Амонашвілі:

Ранок. Дзвоника на урок ще не було. Я записую на дошці вправи. Група хлопчиків і дівчаток підбігає до мене: “Іліко плаче!” Іліко – стриманий хлопчик. І якщо він плаче, отже сталося щось серйозне.

- Чому він плаче?

Іліко стоїть біля шафи, обличчям у куток.

- Тому що Сандро образив його!

- Іліко підстригли, а Сандро його дражнить!

Треба діяти. Але як?

Можна підізвати до себе Сандро й суворо, так, щоб усі почули, сказати, що він учинив погано, і поставити вимогу вибачитися. Це один варіант.

Можна сказати дівчаткам, які підбігли до мене, щоб вони присоромили, засудили Сандро за таку неприязну поведінку. Це другий варіант.

Можна покликати Іліко до себе, подивитися, як його підстригли, і похвалити: “Ти став красивішим, маєш вигляд справжнього чоловіка. Я теж любив у дитинстві так стригтися!” І при цьому не нагадувати, що хтось його дражнив. Це третій варіант.

Можуть бути й інші варіанти.

Який із них мені обрати?

Якщо я стану засуджувати Сандро перед класом, то цим принижу хлопчика в очах товаришів. А раптом він зовсім не хотів образити Іліко? Звичайно, дражнити не можна, але дітям не так легко навчитися керувати своїми емоціями, навчитися бути тактовними, уважними одне до одного.

Якщо доручити дівчаткам засудити Сандро, то вони його так “присоромлять”, що потім уже Сандро буде скаржитись на дівчаток. І тоді з'явиться нова задача з двома невідомими і розв'язувати її буде складніше.

Якщо ж, розряджаючи обстановку, покладусь тільки на свій авторитет (“Ти став красивішим!”), можливо, інші не підтримають мене (не знаючи, що мене треба підтримати).

Важливо відновити пригнічену гідність Іліко і тому необхідно, щоб інші діти підтримали мене. А якщо так станеться, то Сандро і сам буде засудженим. Але, щоб змусити Сандро замислитися над своєю поведінкою, щоб запобігти таким вчинкам у майбутньому, я повинен поговорити з ним серйозно віч-на-віч.

Я далі записую на дошці вправи і шепчу малюкам, які стоять навколо мене:

- Я покличу зараз Іліко до себе і дещо скажу йому, а ви підтримайте мене. Добре?

І кличу хлопчика:

- Іліко, принеси мені, будь-ласка, велику лінійку!

Іліко витирає сльози і несе лінійку.

Сандро стоїть на віддалі. Він знає, що діти поскаржилися мені, і спостерігає, що буде далі.

- Ти що, підстригся? – радісно дивуюсь я. – Покажи, як тебе підстригли!Іліко, не поспішаючи, знімає шапку.

- Повернися! Мабуть, хороший перукар трапився! Добре підстригли! Я теж у дитинстві любив стригти волосся ось так, дуже коротко, але тоді стригли не так добре, як зараз. З мене товариші насміхалися, якими тільки словами не дражнили. А через два-три тижні в мене вже були кучері на голові… Знаєш, ти мені так більше подобаєшся! Маєш вигляд справжнього чоловіка. Чи не так, діти?

І тут дівчатка й хлопчики одностайно підтримали мене, навіть ті, які щойно зайшли до класу і нічого не знали про те, що відбулося.

Елла: - Мені подобається Іліко таким!

Гіга: - Я теж хочу так підстригтися!

Ія: - Звісно, добре. Чому ти соромишся зняти шапку?

- Діти, погляньте, які я готую для вас завдання! – навмисне відвертаю увагу всіх від розмови про стрижку Іліко.А на уроці, коли діти нашіптували мені свої розв’язки, я підійшов до Сандро і сказав: “Задачу ти розв’язав правильно, а от з Іліко вчинив некрасиво! Якщо хочеш стати справжнім чоловіком, то на перерві підійди до нього і скажи: “Вибач, Іліко, я не хотів тебе образити!” Я спостерігатиму, як ти це зробиш!”

Через деякий час я підійшов до Іліко і також шепнув йому: “Якщо до тебе підійде Сандро з вибаченнями, то, будь ласка, вибач йому і скажи, що уже все забув. Добре?”

Вони так і вчинили.

Дайте письмово відповіді на запитання:

1. Чи можна назвати цей фрагмент педагогічною ситуацією? Доведіть свою думку.

2. Яку педагогічну задачу розв’язував Шалва Олександрович?3. Знайдіть за текстом такі етапи розв’язання педагогічної задачі:

  • учитель аналізує ситуацію;

  • він усвідомлює суперечності у розвитку учнів і формулює педагогічну задачу;

  • педагог проектує різні варіанти розв’язання задачі та прогнозує можливі результати кожного варіанта;

  • відбувається безпосереднє розв’язання педагогічної задачі – залучення учнів до діяльності.

4. Які професійні властивості Ш.О.Амонашвілі допомогли йому, на Ваш погляд, успішно діяти у цій педагогічній ситуації?

Модульне оцінювання

Відповідь на теоретичні питання

Виконання практичного завдання, або написання реферату

Виконання завдання для самостійної роботи

Всього

5 балів

2 бали

3 бали

10 балів


Література:

  1. Амонашвили Ш.А. Как живёте, дети? [Текст] / Шалва Александрович Амонашвили. – М. : Просвещение, 1986. – 176 с.

  2. Глущенко А.Г. Педагогічні задачі при вивчення педагогіки // Рад. школа. – 1978. – № 5. – С. 96 – 98.

  3. Мільто Л.О. Педагогічні умови ефективного розв’язання комунікативних задач / Л.О. Мільто // Науковий часопис Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова. – К.: Вид-во НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2007. – Вип. 7 (17). – С. 191 – 195.

  4. Слєпкань З.І Наукові засади педагогічного процесу у вищій школі: Навч. посіб. / З.І. Слєпкань. – К.: Вища шк., 2005. – 239 с.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка