Практична робота № Екологічні групи птахів



Скачати 131.67 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір131.67 Kb.

Тема: Практична робота № 3. Екологічні групи птахів
Мета: розширити знання учнів про представників класу птахів, показати їх різноманітність, установити риси пристосованості зовнішньої будови птахів до різних умов існування, способом життя птахів різних екологічних груп; визначити групи птахів за способом живлення; удосконалювати вміння працювати з текстом, малюнками та науково-популярною літературою; розвивати активність, допитливість; ; здійснювати екологічне виховання
Очікувані результати: учні наводять приклади птахів своєї місцевості; розпізнають тварин на зображеннях; характеризують роль птахів в екосистемах та значення в житті людини.
Обладнання: підручник, зошит для практичних робіт, таблиці, ілюстрації, мультимедійна презентація
Тип уроку: урок засвоєння навичок й умінь
Птахам дані крила, рибам плавці,

а людям ,які живуть у природі,

вивчення і пізнання природи; ось їхні крила.

Х. Марті

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Діти, ми з вами продовжуємо працювати над темою птахи. Ви вже знаєте місце птахів серед інших живих організмів, основні ознаки класу, особливості зовнішньої та внутрішньої будови. Маєте певний обсяг знань про їх розмноження, розвиток та різноманітністю. Зараз ми пригадаємо матеріал попередніх уроків.


«Вірю — не вірю».

Учням необхідно позначити пропоновані твердження позначками «+» — вірю або «–» — не вірю.



Чи вірите ви, що

1) страуси належать до безкільових птахів?

2) у шлунку курей знаходиться каміння? (Разом з їжею вони ковтають маленькі камінці, за допомогою яких у шлунку перетирається тверда їжа.)

3) запліднення у птахів внутрішнє?

4) страуси найшвидше літають? ( Ні. Вони літати не вміють.)

5) пінгвіни мають добре розвинений кіль?

6) в яйці курча не дихає

7) пташеня вилуплюється з яйця за допомогою яйцевого зуба?

8) лебеді належать до виводкових птахів?

9) дятел і синиця належать до нагніздних птахів?

10)ластівка і качка — представники виводкових птахів?

Відповіді:


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

+

+

+

-

+



+

+

+





«Портрет» На екрані ви будете бачити силуети птахів. Ваше завдання здогадатися що це за птах і назвати його.



  1. Сова

  2. Голуб

  3. Лелека

  4. Ластівка

  5. Омелюх

  6. Жайворонок

  7. Дятел

  8. Зозуля

  9. Шишкар

  10. Журавель




ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Птахи користуються великою популярністю в народів всього світу. А причина цього криється в тому , що вони належать до найчудовіших істот живої природи.

Птахи – справжня окраса природи. Вони чарують нас розмаїттям свого оперення, цікавою поведінкою та чудовим співом.

Відео ТОП 10 найкрасивіших птахів світу

Де тільки не зустрічаємо ми цих пернатих! У лісі і в полі, в горах  і по берегах річок, у міському парку і на рідному подвір’ї. Ми так звикли до них, що часом нам починає здаватися, ніби ми добре їх знаємо.

Чи так це насправді? На жаль, ні. Частенько доводилося зустрічати людей, які грака плутають з вороною, всіх дрібних птахів вважають горобцями, а корисними – лише дятлів. Цього ніколи б не було, якби ці люди були більш спостережливими і допитливими. Сьогодні ми поглибимо свої знання, і спробуємо застосовувати їх на практиці
Повідомлення теми та мети уроку
IV. Вивчення нового матеріалу та первинне застосування придбаних знань

Птахи в процесі історичного розвитку заселили найрізноманітніші біотопи (ліси, луки, болота, пустелі, степ). Перебування в певних умовах тривалий час спричинює утворення в птахів різних систематичних груп подібних ознак, що відображують пристосування до даних умов існування. Унаслідок цього птахів об'єднують в екологічні групи, представники яких помітно відрізняються як за способом життя, так і за будовою.

Заздалегідь учнів було об’єднано в групи. Кожна отримала завдання: підібрати відповідний матеріал до кожної екологічної групи, На уроці учні дають характеристику відповідним групам за планом:


  1. Середовище існування, розповсюдження.

  2. Представники.

  3. Особливості будови, пов’язані з пристосуванням до умов середовища.

  4. Спосіб життя, характер харчування.

Інші одночасно виконують лабораторну роботу.

Група І - Птахи боліт і луків

Група ІІ - Водоплавні

Група ІІІ - Птахи лісу

Група ІV - Птахи степів і пустель

Група V - Птахи відкритих повітряних просторів

Група VI - Синантропні види
1 Птахи боліт і луків

Ці птахи населяють болота, вологі луки . Вони поділяються на дві групи: голінасті бродні птахи, болотні птахи

Голінасті бродні птахи, що населяють заболочені луки, мохові болота: чаплі, журавлі, лелеки, бугая. Вони мають довгі ноги, шию, дзьоб, пальці. Корм дістають переважно із води.

Болотні птахи, що легко пересуваються серед густих заростей рослин (деркач, погонич, мала курочка, пастушок, водяна курочка). Живуть на болотах чи вологих луках, порослих густою травою. Ноги в них коротші, ніж у представників попередньої підгрупи, пальці довгі (за їх допомогою лазять по заломах густих трав, а водяна курочка навіть швидко біжить по водяних рослинах, допомагаючи при цьому крилами), їжу збирають з поверхні землі і рослин

2 Водоплавні

Серед них виділяють: Нирців, Повітряно-водяних птахів, Птахи - жителі водойм, Наземно-водяні птахи



Нирці найкраще пристосовані до життя у воді: добре пірнають, їжу добувають лише у воді, на суходіл виходять рідко, ходять важко, спираються не лише на пальці, але й на все плесно, літають погано або зовсім не літають, гніздяться біля водойми (норці, пінгвіни, кайри)

Повітряно-водяні птахи добре плавають, але більшу частину дня проводять у повітрі над водною поверхнею. Тіло легке, струнке; крила довгі, гострі; ноги короткі, пальці з'єднані плавальними перетинками. Належать мартини, крячки, буревісники

Птахи, що добувають їжу на відкритих ділянках водойм (качки, чирки, гуси), мають щільне оперення, сильно розвинений пух і підшкірний шар жиру, розвинену куприкову залозу, короткі ноги з плавальними перетинками, широкий дзьоб з цідильним апаратом.



Птахи - жителі водойм. Добре плавають, а окремі й пірнають. Оперення у них щільне, добре розвинені пух, куприкова залоза. Пальці з'єднані плавальною перетинкою або оторочені шкірястими лопатями, що збільшують гребну поверхню. Належать гуси, лебеді, баклани, пелікани, гаги, пінгвіни, кайри та ін. їх поділяють на декілька підгруп.

Наземно-водяні птахи (качки, гуси, лебеді) гніздяться часто далеко від водойм, хоча корм здобувають переважно у воді.

3 Птахи лісу

Птахи лісу живуть у просторах, обмежених деревами та чагарниками. Це найчисленніша група птахів (дятли, синиці, повзики, шишкарі, дрозди та ін.).

Типові лісові птахи мають короткі й тупі крила, довгий хвіст. Це дає їм змогу легко маневрувати між деревами.

Серед птахів цієї групи є й вузькоспеціалізовані, що пристосувалися до життя на деревах; тут вони здобувають корм, влаштовують гнізда (дятли, повзики, шишкарі). Вони мають ряд адаптацій: сильні лапи з гострими загнутими кігтями; добре розвинений задній палець, що допомогає птахам охоплювати гілки; у деяких (дятли, повзики) два пальці спрямовані вперед, два - назад; в окремих видів (дятли, пищухи) хвіст служить опорою при переміщенні по стовбуру.

Повзик може пересуватися не лише вгору, а й униз головою. Деякі із лісових птахів гніздяться на деревах, а корм здобувають у повітрі - на льоту (мухоловки, соколи); інші - гніздяться на землі, а живляться і на землі, і на деревах (глухар, тетерев, рябчик).

4 Птахи степів і пустель

Степо-пустельні птахи населяють відкриті простори. Одні з них пристосувалися до швидкого бігу (страуси, стрепет, дрохва) – тип бігаючи птахів, інші - до польоту на значні відстані (саджа, рябки) – тип швидко літаючі птахи.

У бігаючих добре розвинені ноги, здатні швидко бігати, деякі з них (страуси) взагалі втратили здатність до польоту. Пошуки їжі пов’язані з ходінням, а не з польотом. Число пальців скорочено до трьох, а у страусів до двох. Для степо-пустельних птахів властиві гострий зір, довга шия, добре розвинені ноги, помітивши небезпеку йдуть з цього місця, рідко ховаються.

Птахи що мешкають в степах нашої країни дрохфа (маса тіла самців до 16 кг) і стрепет (маса тіла до 1 кг) - рідкісні птахи. Основні причини цього - розорювання степів і браконьєрство.
5 Птахи відкритих повітряних просторів

Птахи відкритих повітряних просторів - більшу частину активного життя проводять у повітрі. Стрімкому польоту цих птахів сприяють довгі вузькі крила, сильно розвинені грудні м'язи, виїмчастий хвіст - кермо при польоті. На льоту вони ловлять комах широко розкритим ротом, лапки короткі, з чіпкими кігтями на пальцях.

До цієї групи належить яструб, орел степовий та інші.
6 Синантропні види

Синантропи — це птахи, що живуть поряд з людиною (парках, садах, лісопосадках), створеному нею. Вони майже не зустрічаються в інших умовах. Птахів- синантропів є близько 50 видів.

До них належать, хатній горобець, міська та сільська ластівки, ворона сіра, голуб сизий. Інші синантропні птахи не повністю залежать від людини. Наприклад, шпак гніздиться не тільки під дахами будинків, а й у дуплах дерев, тобто в природних умовах. До таких птахів слід віднести й одуда, хатнього сича, галку.

Птахи-синантропи, що заселили культурний ландшафт, у минулому були жителями скелястих гір, урвищ, лісу, степу тощо. Завдяки людині вони розселилися на значних територіях.

Птахи, які живуть поблизу людини, особливо корисні тим, що знищують шкідливих комах. Комахоїдні синантропні птахи збирають комах з поверхні ґрунту, з рослин, а також виловлюють їх у повітрі.
V. Застосування учнями знань і дій у стандартних умовах з метою засвоєння навичок

«Ланцюжок».

Перший учень отримує картку і називає птаха, другий — ознаки пристосування до способу життя, третій — наводить приклади інших птахів, які схожі на нього і т. д.


«Третій зайвий»

Учням необхідно визначити,я ке зображення э зайвим в логічному рядку


  • Яке значення птахи мають для людини?

Дійсно птахи відіграють велику роль в житті людини. Вони наші друзі і помічники в боротьбі з шкідливими комахами, дарують насолоду від спортивного полювання, надихають поетів, художників, вчать любити прекрасне.

Деякі птахи стали національною емблемою країн, їхні зображення є на гербах і державних прапорах. У США такою емблемою є білоголовий орлан. На гербі Гватемали красується квезель — волелюбний птах чудової краси, а на гербі Нової Зеландії — безкрилий птах ківі.



  • Які птахи є символом України?

Про кожну пташку, яка мешкає в Україні, можна сказати щось цікаве. Голуби — це символи кохання, дятли — лікарі дерев, жайворонок — провісник ранку і сонця, соловей — символ молодості, зозуля — віщий птах , лелека — символ щастя й добра, їх в Україні з давніх-давен називали птахами сонця. Ластівка здавна в уяві українців постає не тільки вісником весни, а й символом добра, щастя, надії, відродження, домашнього тепла і всього доброго, лебідь — символ чистоти, вірності та шляхетності.!

«Живі синоніми».

Доповнити порівняння.

1. Могутній, як… (орел).

2. Вільний, як… (птах).

3. Мудрий, як… (ворон).

4. Злодійкуватий, як… (сорока).

5. Надутий, як… (індик).

6. Яскраво одягнений, як… (павич).

7. Довгоногий, як… (чапля).

8. Гострозорий, як… (сокіл).

9. Йти плавно, як… (лебідка).

10. Погляд хижий, як у… (яструба).

11. Жовторотий як… (горобець).
VІ. Підбиття підсумків уроку

«Асоціації»

Іноді людей за тими чи іншими якостями можна порівняти з птахами: насуплений чоловік — сич, містичний дядько — чорний крук, тонконога дівчина,— як чапелька, говіркий хлопець — як горобець. А з яким птахом ви себе асоціюєте?


VII. Домашнє завдання

Опрацювати §

*Підібрати цікаву інформацію (факти) про ссавців.

Написати твір-есе на тему «Моя участь в охороні птахів».




Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка