Пояснювальна записка Даний варіативний модуль розроблено до навчальної програми "Техно­логії. 10-11 класи"Скачати 70.12 Kb.
Дата конвертації26.12.2017
Розмір70.12 Kb.
ТипПояснювальна записка

Художні народні промисли.

Плетіння лози.

Автор: Витрикуш Володимир Іванович, учитель


Оріховецької ЗОШ І – ІІІ ступенів.

Пояснювальна записка


Даний варіативний модуль розроблено до навчальної програми "Техно­логії. 10-11 класи".

Програмою варіативного модуля "Художні народні промисли. Плетіння з лози." передбачено ознайомлення учнів з таким видом художніх народних промислів, як плетіння з лози.

Плетіння – одне з найдавніших занять людини. Із гілок і прутиків люди виплітали чимало необхідних предметів і навіть будівлі. Найпридатнішим матеріалом для плетіння є лоза верби, яка крім пластичності відзначається непоганою естетикою.

В Україні плетіння поширилось здавна. На Закарпатті, наприклад, плели так-звані кошелі висотою 4-5 м, де зберігали качани кукурудзи. На ярмарках і ринках усіх областей України і зараз можна побачити плетені вироби різних форм і призначення.

Наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. плетені вироби з лози зосередились у майстернях художніх промислів. Відкривалися школи й курси підготовки майстрів лозоплетіння (м. Стороженець на Буковині, с. Джурів Снятинського р-ну, м. Яворів на Львівщині та ін.) Відомі своїми традиціями плетіння нинішні Київська та Чернігівська області.

Сучасними центрами виготовлення плетених виробів є Боромлянська лозомеблева фабрика Тростянецького р-ну Сумської обл., Лохвицький промкомбінат (Полтавська обл.), Хустське виробниче об’єднання художніх виробів (Закарпатська обл.), Чернігівська експериментальна фабрика виробів із лози, Ратківський райпромкомбінат (Волинська обл.), Корсунь-Шевченківська фабрика плетених виробів (Черкаська обл.) – всього понад 25 великих підприємств.

Для виготовлення виробів з лози можна використовувати як зрізаний лозяний прут, так і стрічку з лози отриману внаслідок додаткової обробки прута.

Виготовлення плетених виробів відповідно до структури та змісту програми виконується через проектно-технологічну діяльність. Практичним результатом роботи учнів за даним модулем є про­ект.

Проект має складатись із 1) портфоліо, куди входить: обгрунту­вання вибору теми проекту, його актуальність, план роботи з виконання проекту, план проектної діяльності, вимоги до виробу чи критерії ви­робу, визначення необхідних знань та умінь, інформація про еволюцію виробу, вироби-аналоги та їх аналіз, конструювання вла­сного виробу (опис, ескізні замальовки; схеми; креслення ; технологія виготовлення виробу), добір матеріалів за їх властивостями; добір інструментів; економічне обгрунтування; міні-маркетингові до­слідження, реклама; фото готового виробу; 2) виготовленого виробу.

Виготовляти запланований виріб можна з використанням традиційних столярних інструментів, а виконати різьбу за допомогою найпростіших різців, а саме: косий нїж, прямі, напівкруглі та кутові стамески.

На початку засвоєння модуля вчитель розкриває перед учнями тео­ретичний матеріал , який дасть їм змогу розпочати пошук потріб­ної інформації, визначитись із напрямком, за яким вони бажають пра­цювати.

При цьому потрібно пам’ятати , що все необхідне для виконання проекту - від тео­ретичних відомостей до технології виготовлення виробу та матеріалів для робо­ти - учні мають віднайти та скомпонувати самостійно, а основним завданням учителя є формування необхідних умінь і навичок для ви­конання елементів гуцульської різьби.

Захист проекту можна здійснювати за таким орієнтовним планом: чи відповідає готовий виріб задуму, розробленим критеріям; які орієн­товні матеріальні затрати, скільки часу виготовлявся виріб; яка орієнтовна вартість виробу та її порівняння з вартістю аналогічних виробів у художніх салонах, ринках тощо; які труднощі виникали під час виконання творчого проекту, шляхи їх подолання; порівняння ре­альних результатів із завданнями, які планувались з виконання твор­чого проекту; чому отримали саме такий результат; що потрібно зро­бити для того, щоб мати кращі результати роботи; плани на майбутнє. Для захисту проекту варто використати презентацію проекту, виконану в програмі, наприклад, Роvег Роіпt.

Під час виконання робіт необхідно приділяти увагу правилам без­печної праці, організації робочого місця та санітарно-гігієнічним ви­могам.Тематичний план


з/ п


Назва теми


Кількість годин

1

Лозоплетіння – один з видів народних художніх промислів.


2

2

Проектування та виготовлення виробу з лози.

16

3

Презентація та оцінка результатів проектної діяльності

2

Всього


20


Назва теми та її зміст


Вимоги до рівня

загальноосвітньої

підготовки учнів

1

4

Лозоплетіння – один з видів народних художніх промислів.

Історія розвитку лозоплетіння та поширення даного виду промислу на території України.

Обробка і збереження лози, технологія плетіння:

а) проварювання, пропарювання,

б) обкорювання,

в) сушіння лози,

г) зберігання лози,

д) способи та види плетіння,

Матеріали: вербові прути, вербові стрічки.

Інструменти, пристосування та об­ладнання: секатор, колонок, садовий ніж, стіл висотою 65 см, шириною 60 см, і довжиною 80 см, низький табурет.

Правила безпечної праці та санітар­но-гігієнічні вимоги. Організація робочого місця. • Називає відомі йому вироби виготовлені з лози;
 • характеризує матеріа­ли, які використовують­ся для лозоплетіння;

 • добирає інструменти та пристосування для ро­боти;

 • обґрунтовує обрану техніку плетіння залежно від призначен­ня виробу;

 • дотримується правил безпечної праці, сані­тарно-гігієнічних вимог;

 • організовує робоче міс­це
2

14

Проектування та виготовлення ви­робу з лози.

Постановка проблеми. Визначення завдань для виконання проекту. Ро­бота з інформаційними джерелами. Пошук інформації, яка необхідна для виконання завдань проекту. Орієнтовні напрямки пошуку: лозоплетіння - один з видів художніх народних промислів,

матеріали та інструменти для лозоплетіння, техніки плетіння, тощо.

Аналіз і систематизація зібраної інформації (за об'єктами виготовлення, за технікою виконання, за функціональним призначенням виробу, тощо). Створення банку ідей на основі зібраної та проаналізованої інформації. Напрацювання ескізного малюнка виробу з урахуванням наявних зра­зків. Технологічна послідовність виготовлення виробу: • добір матеріалу для виготовлення виробу,(виготовлення лозової стрічки);

 • замочування лози і лозової стрічки, надання їм різних відтінків;

 • плетіння виробу;

 • остаточна обробка виробу (лакуванням);

Контроль якості виробу. Догляд за виробом .

Економічне обґрунтування виробу. Маркетингові дослідження. Розроблення реклами.Практичні роботи:

1. Формулювання завдань проекту та розробка планів роботи з виконання проекту та проектної діяльності. 2. Систематизація зібраного матеріалу та його узагальнення у формі реферату.

3. Виконання ескізних малюнків об'єкта проектування.

4. Добір матеріалів та інструменту.

5. Складання відповідної документації для виготовлення запланованого виробу (опис технології виготовлення, технологічних карт на виготовлення виробу).

6. Виготовлення запланованого виробу.

7. Розробка презентації в Pоwеr Роіnt.


 • Складає план роботи з виконання проекту та план проектної діяль­ності;

 • здійснює пошук інфор­мації (історія, види, технології, способи, ма­теріали, застосування) та виробів-аналогіп;

 • аналізує та систематизує інформацію;

 • компонує реферат;

 • розробляє ескізний малюнок виробу; створює технологічну послідовність виготов­лення виробу;

 • добирає лозу, інструменти, пристосування;

 • виготовляє виріб;

 • контролює якість виро­бу;

 • організовує робоче міс­це під час виконання різних видів робіт; дотримується правил безпечної праці, сані­тарно-гігієнічних вимог;

 • визначає собівартість виробу;

 • розробляє рекламу; готує матеріали для портфоліо;

 • створює презентацію проекту (електронний варіант)
3

2

Презентація та оцінка проектної діяльності.

Компонування портфоліо проекту. Захист проекту (за планом) • Характеризує складові портфоліо;

 • компонує портфоліо;

 • захищає проект

 • дає оцінку виготовле­ному виробу і процесу праці за загальними естетичними та функ­ціональними показни­камиОрієнтовний перелік об'єктів проектування


Декоративні тарелі, настінні кашпо, цукерниці, абажури для світильників і ін.
Інструменти та обладнання.

Секатор, колонок, садовий ніж, стіл висотою 65 см, шириною 60 см, і довжиною 80 см, низький табурет.


Матеріали


Лозові прути та стрічки, лак.

Література

 1. Б.М. Тимків, К.М. Кавас “Виготовлення художніх виробів з дарева”, 4.11, Львів 1996р.

 2. А.Ф.Стеченко “Виготовлення плетених виробів”, Київ 1991 р


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка