Повітряна перспектива. Настрій. «Осінній гірський пейзаж»



Скачати 86.82 Kb.
Дата конвертації14.02.2019
Розмір86.82 Kb.

Пич Лариса Петрівна,

вчитель образотворчого мистецтва

КЗ «НВО № 25 «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, природничо-математичний ліцей, центр позашкільного виховання «Ліра» Кіровоградської міської ради»

5 клас

Тема: Повітряна перспектива. Настрій. «Осінній гірський пейзаж»

Мета: навчити учнів визначати, як змінюються кольори на відстані, при передачі образу «Гірського пейзажу»; розвивати образне мислення, уяву, зорову пам'ять; виховувати естетичний смак, охайність, уважність, любов та бережне ставлення до рідної природи, формувати художню активність.

Обладнання:

матеріали: репродукція О.О. Шовкуненко «Осінь», «Золота осінь», Григорій Смольський «Осінь у Карпатах», С. Шишко «Голосіївська Осінь», Г.Г. М'ясоїдова «Осінній вид у Криму», А.К. Саврасова «Осінь» С.Н.Андріяка «Осінь»;

літературний ряд:вірш І. Кульська «Осінь»

інструменти: акварельні, гуашеві фарби, олівці, крейда,скло. папір, пензлі, олівець.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Давайте перевіримо, чи все готово до уроку. Я буду говорити, що вам знадобиться до уроку, а ви перевіряйте, чи все у вас лежить на парті. Для заняття вам будуть необхідні: акварельні фарби, баночка з водою, альбомний аркуш паперу, простий олівець.

  1. Актуалізація опорних знань.

1. Дайте визначення пейзажу. (Пейзаж - це жанр образотворчого мистецтва, присвячений зображенню природи, міст, архітектурних композицій).

2. Пригадайте закони повітряної перспективи (- близькі предмети сприймаються детальніше, з чітким обрисом; - предмети по мірі віддалення сприймаються загально, з м'яким розпливчастим контуром, - чим прозоріше, чисте повітря, тим менш, помітні зміни обрисів).

3. Що таке колорит? (Колорит - гармонійне поєднання кольорів у різнобарвному творі мистецтва).

4. Які кольори при виконанні осіннього пейзажу - теплі чи холодні? (Теплі).



  1. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

В пейзажі, як в особливому жанрі живопису художник може виражати не лише свій особистий настрій, але і створювати образи великого художнього узагальнення, відображаючи соціальне світобачення художника, його почуття, відношення до дійсності.

Найкращі художники - пейзажисти вкладають в створення твору свої роздуми, радощі, печалі, тому їх картини так глибоко нас хвилюють.

Кожна пора року з властивим їй чарівність фарб в різний час, при різних станах погоди має свій особливий колорит, може служити темою для вправ в швидких за часом етюдах. Потрібно глибоко пронизатися відчуттям тону, фарб, світла то теплого, то холодного, щоб перенести ці відчуття в свій етюд. Яскрава зелень ранньої весни і багрянець пізньої осені, спека і мерзлякувата заморозь, блиск струменів струмка, блиск літніх зірок - все це повинно привертати і надихати людину.

Коли вона загляне в сад -

І різні яблука ренет

Солодкі стануть, наче мед.

Коли огляне баштани -

Надмуться гордо кавуни,

І запишається в хустках

Товста капуста на грядках.

Як помандрує по гаях

З чарівним пензлем у руках -

Все розмалює на путі,

Берези стануть золоті!

І ми її уклінно просим: -

Заходь у гості, щедра осінь!

(І. Кульська)

Вчитель.

Учні, скажіть будь-ласка, прослухавши вірш І. Кульської, як ви гадаєте, яку пору року ми сьогодні будемо зображати?

Учні.

Осінь.


  1. Оголошення теми уроку

Вчитель.

Правильно. Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Осінній гірський пейзаж».



  1. Вивчення нового матеріалу

Багато хто з художників захоплювався й зображав на своєму полотні осінній пейзаж. Наприклад О.О. Шовкуненко «Осінь», «Золота осінь», Григорій Смольський «Осінь у Карпатах», С. Шишко «Голосіївська Осінь», ці та інші відомі майстри виховували в нас любов до рідної Батьківщини, до її природи і її широким просторам.

Чому ми обрали саме гірський пейзаж?

Земна атмосфера представляє собою середовище, в якому знаходяться дрібні частини (пил, вологість і самі молекули повітря), перешкоджаючи проходженню світла, так назване - мутне середовище. Червоні, оранжеві, жовті промені проходять через атмосферу більш без перешкод, блакитні, сині, фіолетові - розсіюються в атмосфері (цим пояснюється блакитний колір неба). Чим чистіше повітря, тим менш помітні зміни обрисів. Наприклад, високо гірське повітря вражає оманливістю різких обрисів далеких гір, через що в горах буває важко визначити відстані.

Від віддаленого світлого і яскравого освітленого об'єкту відбивається багато світла блакитний-синіх променів і набуває теплого відтінку. У слабкому світлі, відображеному від слабо освітленого темного предмету, міститься мало блакитний-синіх променів. Проходячи через атмосферний шар, він втрачає ці блакитно-сині промені. В той же час розсіяні в самій атмосфері блакитно-сині промені домішуються до світлового потоку, що проходить через неї. Підмішування блакитно-синіх променів в цьому випадку більше їх втрачає. В результаті колір голубіє і яснішає. Так насправді і спостерігається: з великих відстанях кольору темних об'єктів темніють і стають теплішими. Сніжні вершини гір, освітлені сонцем, здалека здаються оранжево-рожевими.

Кольори змінюються не тільки на дуже великих відстанях під впливом «повітряного серпанку». Оранжевий колір при віддаленні до 500 м червоніє, а з дистанції 500-800 м стають мало відмінним від червоного. Сильно освітлені жовті поверхні з 500 м також помітно червоніють; зелені ж і блакитні - зближуються між собою. Синій, фіолетовий і пурпурний кольори на відстані темніють, всі інші яснішають.

Подивіться на картини А.К. Саврасова та С.Н.Андріяка і зверни увагу на те, як змінюється, освітлення, тон і колір предметів при віддалені від спостерігача:



  • усі ближчі предмети мають контрастну світлотінь, вони здаються об'ємними, їх висувають на передній план у зображенні;

  • предмети на відстані втрачають об'ємність, набувають силуетних, площинних рис, узагальненого характеру, віддаляються на дальні плани;

  • сила тіней і яскравість освітлення предметів зменшуються з їх віддаленням;

  • темні предмети на відстані огортають, вони блакитним повітрям і здаються синіми,оскільки світло, відбите темною поверхнею, надто слабке;

  • світлі предмети, особливо білі, помітні здалеку, тому що відбите ними світло пронизує повітряний шар на велику відстань;

  • усі ближні предмети сприймаються різнобарвними, а з віддаленням кольорова відмінність пом'якшується, узагальнюється до однобарвної з холодним відтінком;

  • усі віддалені предмети прикривають повітряним серпанком, вони набувають його відтінку - фіолетового, синього, блакитного або білуватого;

  • у першу чергу зливаються із блакитною далечінню предмети, забарвлені синім, блакитним і зеленим, потім жовтим, оранжевим і, нарешті, червоним кольорами;

  • холодним кольорам не притаманна властивість віддалятись, а теплим - виступати, як іноді стверджують. Така поширена помилкова думка виникає через те, що на дальньому плані переважають холодні кольори, які на відміну від теплих, створюють звичне враження далечі.

Отже, щоб передати простір на картинній площині ближні предмети зображують яскравими, багатоколірними, а з їх віддаленням кольорова гамма тьмяніє, узагальнюється до однорідної з холодним відтінком.

В даному випадку при зображенні осіннього пейзажу, цю різницю буде гарно видно. Де на передньому плані переважають осінні, теплі кольори, а з віддалення в глибину холоднішають.

Уважно погляньте на картину Г.Г. М'ясоїдова «Осінній вид у Криму» (вчитель показує репродукцію). Автор чудово передав розмаїття краси і неосяжність простору рідного краю.


  • Якими засобами живопису передано відмінність між переднім та дальніми планами? Чому виникає враження, що велика тополя росте десь далеко внизу, а кущі, брила і пагорб наближені до глядача? Обґрунтуйте свою думку.

Поетапність виконання роботи

Починаючи працювати над пейзажем, відчуйте гарячу любов до рідної природи, не відокремлюйте навчання від живого і щирого захоплення перед красою, залишайтеся чуйними і схвильованими. Пам'ятаєте, що ваші пейзажі на ряду з придбанням знань повинно виражати і ваше відношення до того, що зображується, ваші відчуття і настрій.

Будьте уважні до композиції. Продумайте в кожному окремому випадку, скільки місця потрібно приділити небу, горам, дереву.

Кожний з вас, визначивши композицію, розмір малюнку, інтуїтивно знайде межу завершення своєї роботи.

Так, зображаючи дерево, наприклад березу, неможливо перерахувати в ній не тільки листя, але і гілки. Та така деталізація і не входить в завдання мистецтва. Ми почнемо з того, що визначимо місце і значення цієї берізки. Якщо вона буде на передньому плані, буде потрібно одна ступінь її закінченості, на другому й на третьому - інша, відмінна від двох перших. Характер берези буде не перерахування всіх гілок, а її пропорції, відношення ширини крони до висоти, силует, колір зелени і колір стовбура, розташування основних сучків і гілок. Ось це головне і створюватиме, якщо можна так виразитися, «образ берези», уявлення про закінченість малюнку в цій частині.

Або уявимо собі, що ви зображаєте стежину, що біжить по горі. У якихось частинах вона протоптана ширше, в якихось вже, іноді розгалужується. На ній можуть бути дрібні камінчики, грудочки землі або билинки, що ростуть.

Що створюватиме враження в такій роботові?

Звичайно, перш за все, хід цієї стежини в глибину її вигини, обумовлені рефлексом схилу, вірність її колірного тону по відношенню до неба, до навколишньої землі, тобто те що найбільше характерний для всякої стежини, а потім її приватні деталі. Поєднання всіх цих якостей і складатимуть враження закінченості.

Особливо важливо, як ми говорили вище, дотримувати масштаб величин, визначати обрис предметів, перспективу планів. Адже навіть колір натури, вірно схоплений, але не відповідний величині і формі предмету, що зображується, не створює про нього правильного уявлення.

Зробіть рисунок олівцем. Потім обдумайте колірну тональність, загальну колірне рішення, загальну колірну тональність, що визначає характер природи. Намітьте, якими фарбами і в яких змішуваннях будете вирішать поставлене завдання. Знаючи характер кольору - теплий - починайте писати з головних, домінуючих в мотиві відносин: небо-земля, небо-вода. Важливо з'ясувати не толь колір, але і силу контрасту по світлості. Слідуйте за зміну планів землі, що йдуть в глибину, охоплюючи передній і задній плани. Тільки такі порівняння дозволити вам знайти відмінність, точніше визначити зміни тону за кольором і тоном.

Пропрацьований пейзаж, зажадає від вас декількох сеансів. Перший сеанс може бути присвячені малюнку, другий - початковій прописці, а останній - завершенню, приведенню всіх його частин до єдності. Таке розчленовування в роботі рекомендується не тільки учневі, але навіть художникові, що володіє досвідом.

Погляньте, як виконували учні аналогічне завдання минулого року (вчитель показує зразки)



Завдання для груп.

Сьогодні на уроці у нас працюватиме 3 групи . Кожна працюватиме в окремій техніці.



1група: Намалювати гірський пейзаж акварельними фарбами на аркуші паперу.

2група: Працюєте в техніці монотипія. Намалюйте пейзаж на склі.

Малюйте швидко гуашевими фарбами, почекайте, поки висохне.

Зробіть відбиток на вологий аркуш зі скла. Домалюйте отримане зображення при потребі. Зі склом працюй те обережно, не давіть на нього, не робіть різких рухів .

3група: Малюйте композицію кольоровими олівцями або крейдами.

Завжди пам'ятайте роботу слід виконувати охайно. Бажаю, вам успіхів у виконанні!



  1. Практична робота

Створення образу «Осінніх гір», (самостійне виконання пейзажу учнями. У ході роботи вчитель проводить індивідуальний та колективний інструктаж).

  1. Завершення уроку

  1. Перегляд та оцінювання дитячих малюнків.

  2. Демонстрація робіт.

  3. Закріплення матеріалу (вчитель задає питання учням) Чи сподобався вам урок?

  4. З якими складностями ви зустрілись?

  1. Домашнє завдання:

На наступний урок вам необхідні будуть такі матеріали: пластилін (глина), стеки, дощечки для ліплення, серветки для витирання рук, клейонки.

Використані джерела:

  1. Киплик Д.И., Техника живописи, М. - Л., «Искусство», 1950.

  2. Лепикаш В.А., Живопись аквареллю, М, Изд-во Академии художестк СССР, 1961.

  3. Ревякьш П.П., Техника акварельной живописи, М., Изд-во по строительству, архитектуре и стройтельньпуі материалам, 1961.

  4. Рихтера, Леопольд, Основьі учення о цветах, М. - Л., ГТНИ, 1931.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка