Поетизація високого почуття, розкриття його сутності у поезії К. М. Симонова



Скачати 60.04 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір60.04 Kb.

Тема: Поетизація високого почуття, розкриття його сутності у поезії К.М. Симонова «Жди мене…»

Мета: ознайомити учнів з біографією К. М. Симонова, проаналізувати зміст та художню своєрідність вірша К.М. Симонова «Жди мене…»; вдосконалювати навички виразного читання;

Розвивати вміння бачити та аналізувати деталі в художньому тексті;

Виховувати повагу до загальнолюдських цінностей.

Обладнання: тексти поезії; аудіозапис авторського виконання поезії;слайди;

Хід уроку

Мы оба с тобою из племени,

Где если дружить – так дружить,

Где смело прошедшего времени

Не терпят в глаголе «любить».

К. М. Симонов



І. Організаційний момент.Слайд № 1.

IІ.Актуалізація опорних знань.

  • Чи любите ви писати вірші (листи) про кохання?

  • Що повинна відчувати людина отримуючи такі повідомлення?

  • На що спроможне кохання?

III. Оголошення теми, мети уроку. Слайд 2-3

Ми познайомимось з творчістю поета-фронтовика Костянтина Михайловича Симонова й спробуємо зрозуміти, яку ж «магію слів» приховує у собі його твір .



(Запис теми у зошит)

IV. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Робота з епіграфом. Слайд 4.



  • Як ви розумієте слова К. М. Симонова «…прошедшего времени\\

Не терпят в глаголе «любить»?

  • Чи погоджуєтесь ви із твердженням поета про те, що дружба та кохання не мають минулого часу?

  • Як ви вважаєте, яке випробування для закоханих найвідповідальніше?(вміння чекати і залишатися вірними).

  • Як події у світовій літературі ХХ століття стали важкими випробуваннями для багатьох людей?(Події Другої світової війни).

Слово вчителя. Війна – страшна руйнівна сила, яка не жалієнікого…Як вижити на війні та не втратитипри цьому найдорогоціннішоговсобі – людяності, вірності, кохання? Вірш К. М. Симонова «Жди мене» розповість нам, що робило воїнів міцнішими за сталь у часи жорстоких випробувань.

Проблемне питання.

V. Формування нових знань.

1. Повідомлення про К. М. Симонова. Слайди№5-8

2. Історія створення вірша. Повідомлення учнів. Слайд 9

3. Слухання поезії «Жди меня» у виконанні автора.Слайд№10

4. Виразне читання поезії.

5. Робота з текстом.

Вірш К. М. Симонова знали напам’ять, інколи його знаходили в карманах солдатських гімнастерок.


  • Як вигадаєте, чому поезія знайшла такий відгук у серцях мільйонів людей?(Вірш нагадує лист)

  • Які художні світинампоказані? (свій - чужий,далекий – близький, війна – смерть).

  • Визначтерольліричного героя в тексті?Що придає тексту автобіографічний характер? (Герой-автор. Займенник – «мене»).

  • Чи є в тексті час? (Нема. Воно було написане в 1941році).

  • Простежте, скільки разів повторюється «жди мене»(І - 6, ІІ – 3, ІІІ - 2).

( робота зі схемами)

Построфове читання тексту. Читання І строфи.



  • Яке символічне значення числа 6 в І строфі? (Число диявола, страх смерті).

  • Чому на початку війни герой-автор знаходиться у такому пригніченому стані? (Симонов почав війну в 1939 році кореспондентом на Халгін-Голі, мав уявлення що несе війна).

  • Як герой просить чекати його? (Коли інших не чекають).

  • Яке значення в І строфі словосполучення «жди мене»? (Це крик душі, молитва).

Читання ІІ строфи.

  • Як помінялась інтонація звернення ліричного героя до коханої? (він наказує).

  • Чому вино гірке? (від сліз; він наказує не оплакувати, не хоронити раніше часу).

  • Яке символічне значення числа 3 у ІІ строфі? (Божий початок, а значить життя).

Читання ІІІ строфи.

  • Чи помінявся внутрішній світ героя? ( він перестав боятися смерті).

  • Чому люди говорять, що солдату «повезло»? (вони не чекали його, не вірили у повернення).

  • При яких умовах солдати повертаються з війни? («Просто ты умела ждать, как никто другой»).

  • Яке смисловезначеннямає число 2? (Це кохання, яке спроможне творити дива – врятувати, захистити воїна від куль).

Висновок. Слайд 11

З одного боку, думка проста й зрозуміла, з іншого, словосполучення «жди мене» звучить як заклинання «Амінь»в молитві в І строфі, наказ – ІІ строфі, в ІІІ – як гімн коханню. Гармонію душі герой знаходить у поєднанні природного (чекати, значить вірити, сподіватися, любити) та божественного початку (вірі надії, любові), що й дає цілісність всьомухудожньоготвору.



УЗАГАЛЬНЮЮЧА ЗМІСТОВА ТАБЛИЦЯ

«ЖДИ МЕНЕ» - ЦЕ МАГІЯ СЛІВ…

І СТРОФА

«ЖДИ» (6 разів)




ІІ СТРОФА

«ЖДИ» (3 рази)




ІІІ СТРОФА

«ЖДИ» (2 рази)




СМЕРТЬ

ЖИТТЯ

ЛЮБОВ

минуле

теперішнє

майбутнє

«желтые дожди»,

«снега метут»,

«жара»;

«других не ждут»,

«писем не придет»,

«надоест всем…»

«не желай добра всем, кто знает наизусть,

что забыть пора»,

«пусть поверят

сын и мать»,

«пусть друзья устанут…»,

«сядут у огня, выпьют горькое вино на помин души…»,

«выпить не спеши»

«я вернусь всем смертям назло»,

«ожиданием своим ты спасла меня»

«Просто ты

умела ждать,

как никто другой.»


МОЛИТВА

НАКАЗ

ГІМН

ВІРА - НАДІЯ- ЛЮБОВ

Слово вчителя.

Вже понад десять років існує соціальний інтернаціональний телевізійний проект пошуку людей під назвою «Жди мене» (в Україні з 07. 02. 2007 року), за допомогою якого було знайдено більш ніж 150000 людей. Як на вашу думку, чому проект назвали саме так?



  • Порівняйте оригінальний текст з перекладом Юрія Гончаренка. Чи можна вважати переклад близьким до оригіналу? Чому? Слайд 13

  • Чому в 2014 році вірш К. М. Симонова пережив нову хвилю популярності у нашій країні?

Перегляд відеокліпу. Слайд 12

VІ. Узагальнення набутих знань, умінь та навичок.

- Що надало ліричному герою сили, щоб вижити?

- Чому епіграфом стали саме ці слова?

Вірш Симонова відомий не тільки в Україні, а й за кордоном . Він перекладений різними мовами.

Слайди 14- 16



VІІ. Домашнє завдання.

Підготувати виразне читання напам’ять одного звивчених віршів на тему дружби і кохання.



Прочитати твір «Пістрява стрічка»

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка