ПідготувалаСкачати 45.76 Kb.
Дата конвертації04.04.2019
Розмір45.76 Kb.

Підготувала

Викладач української мови та літератури

Лінійчук Тетяна ВікторівнаВид заняття заняття - судове засідання.

Тема В.Стефаник. Новела «Новина». Суд над Грицем Летючим.

Мета заняття допомогти студентам усвідомити ідейно-художній зміст новели, значення і художні особливості образу головного героя твору (Гриця Летючого); розвивати навички аналізу художніх образів, уміння висловлювати та обґрунтовувати свої думки, зіставляти літературу й життя; сприяти формуванню справжніх цінностей,філософського ставлення до життєвих проблем.

Методи бесіда,дискусія.

Структура заняття

1. Організаційний момент

Вітаюсь зі студентами, перевіряю їх готовність до пари. Відмічаю відсутніх.2.Актуалізація опорних знань.

  • Пригадаймо,що таке новела?

  • Що є основою щастя людини?

3.Повідомлення теми,формування мети та основних завдань.

Ми повинні поглибити знання про творчість Василя Семеновича Стефаника, розкрити основні чинники формування його творчого потенціалу, неординарної творчої манери письма.4.Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя. Вивчення творчості В.Стефаника є актуальним в тому ключі,що письменник описує у своїх творах одвічні проблеми людства, поетичними барвами вимальовує витонченість душі, що є актуальним для даного віку молодих людей. Новела «Новина» є однією з найбільш вражаючих силою художньої правди серед творчого доробку В.Стефаника. Гриць Летючий - спролетаризований галицький селянин - не піднявся ще до усвідомлення необхiдностi активного протесту проти жахливо? капiталiстично? дiйсностi. Затурканий, скований ланцюгами, він виявив слабкодухість. Йому здавалося, що кращий вихід - смерть. Це зовсім не означає, що Стефаник стає на бік песимізму. Навпаки, він закликає до енергійних дій, до боротьби селянства з капiталiстами. Письменник засуджує той капiталiстичний лад, що прирікає селянство на злидні та голодну смерть.

Ця історія не є витвором письменникової фантазії, вона має реалістичне підґрунтя. В листі до своєї близької подруги О.Кобилянської від 14 жовтня 1898 року летить болюче повідомлення: « У Трійці вмерла жінка одному чоловікові і лишила двоє дітий. Не було кому їх чесати і обпирати. Одного вечора взяв чоловік маленьку дитину на руки, а май-більшу за руку та й повів до Прута топити. Маленьку кинув у воду, а старша взялася просити…»

На сьогоднішньому занятті ми спробуємо з’ясувати, ким насправді є Гриць Летючий – батьком-вбивцею чи жертвою соціальних обставин?

Запрошуємо всіх зайняти свої місця. ( Учні підготувалися завчасу )Секретар: Прошу всіх встати – Суд іде. Оголошується слухання справи по обвинуваченню Гриця Летючого у вбивстві молодшої дочки.

Захист: Шановні присяжні, Гриць Летючий – не виняток, а типовий селянин. Його життя, побут, думки – це звичайні будні мільйонів зубожілих селян. В особі обвинуваченого ми бачимо душевні муки люблячого батька, неспроможного подбати про своїх дітей. Вони перетворилися на «живих мерців», дивитися на їх муки він більше не міг, от, власне, тому і повів топити. Та, панове присяжні, жахливий вчинок батька вмотивований не лише соціально, але й психологічно, адже нещасний вдівець не про полегшення власної долі дбав, його мучило власне безсилля у поліпшенні життя дітей.

Прокурор: Так, звісно, ви все добре кажете, але соціальний чи психологічний фактор не звільняє його від повної відповідальності, навіть якщо злочин скоєний у стані афекту. Якщо кожен вбивця цим прикриватиметься, то що тоді у світі творитиметься?! Він же навіть не спробував їх рятувати, годувати, доглядати…Та ліпше би відразу в найми віддав…

Захист: Протестую, Ваша честь!

Суддя: Протест приймається.

Захист: Але ж не моральне звиродніння штовхає батька на цей жахливий крок дітовбивства, а трагічна безвихідь прирікає на страждання. Цей морально слабкий чоловік, втративши дружину, втрачає підтримку і сенс життя. Залишившись вдівцем з двома неповнолітніми дітьми, а довкола холод і голод та й можливості проіснувати ( а не те.., що вижити! ) у нього немає. Ні, мій підзахисний не природжений злочинець, а глибоко нещасна людина, люблячий батько, для якого муки власних дітей страшніші від смерті. Справжній злочинець не він, а суспільство ( і тільки! ), в якому людина, яка щодня важко працює не в змозі прогодувати власних дітей…Дякую. У мене все.

Суддя: Чи є якісь докази у обвинувачення?

Прокурор: Ні, Ваша честь, немає.

Секретар: Всім встати. Суд іде до нарадчої кімнати для прийняття рішення.

Суддя: (зачитує вирок)

ВИРОК

Іменем України

Суд у складі судді,прокурора, захисту, секретаря та свідків,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за обвинуваченням Гриця Летючого, уродженця селі Трійця, у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст. 115 Кримінального Кодексу України

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до обвинувального акта, Гриць Летючий обвинувачується у вбивстві Доцьки ( молодшої дочки ). Підсудний не заперечував своїх дій за вказаних обставин. Однак пояснення його дій вмотивовується порятунком дітей від голодної смерті, вічних злиднів, хоча й таким чином. Ним керували не злочинні, а батьківські інстинкти. І тут доречно звинувачувати тих куркулів при владі, які не дають змоги заробляти і жити простому людові. І це все дуже страшно. Страшно, адже суспільство, осудивши батьківський злочин, не хоче усвідомити свого власного злочину перед людьми. Адже ж батько з відчаю топить дитину. Батько сам є нещадною жертвою. За таких обставин Гриць Летючий підлягає виправданню.

Керуючись статтями 368, 345, 373, 375 Кримінально-Процесуального Кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Гриця Летючого у пред’явленому обвинуваченні за ч.1 ст. 115 Кримінального Кодексу України визнати – жертвою соціальних обставин.

Вирок може бути оскаржений в апеляційному суді протягом 30 днів з дня його проголошення.

5. Інтерактивна вправа «Моя точка зору». Суд ухвалив рішення, які думки у вас виникли.

Закінчіть речення:6. Підведення підсумків, висновки.

Отже, бачимо що ця глибоко правдива новела Стефаника звучить як обвинувальний вирок усьому капiталiстичному ладові. У своїх творах письменник відкрив прагнення трудящих Галичини до соціального й національного визволення, прагнення жити чесно і справедливо на своїй Богом даній землі. Наскрізною ниткою крізь сюжетну канву новели проходить символ любові. Любові батьківської, любові до рідного народу, всупереч усім колізіям і віянням часу.

Скачати 45.76 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка