Ознайомлення з життям І творчістю Т. Г. Шевченка. Т. Шевченко «Не цурайтесь того слова…». А. Лотоцький «Малий Тарас чумакує»Скачати 188.09 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір188.09 Kb.


Ознайомлення з життям і творчістю Т.Г.Шевченка. Т.Шевченко «Не цурайтесь того слова…». А.Лотоцький «Малий Тарас чумакує».

d:\романівна\img_20160318_121628.jpg

Підготувала

вчитель початкових класів

Струпківської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Атаманчук С.Р.2016 рік

Ознайомлення з життям і творчістю Т.Г.Шевченка. Т.Шевченко «Не цурайтесь того слова…». А.Лотоцький «Малий Тарас чумакує».

Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т.Шевченка; вчити передавати під час читання своє ставлення до прочитаного; вміння працювати над твором; продовжити роботу з вдосконалення навичок читання;розвивати мовлення учнів, пам’ять; виховувати співчуття до головного героя твору.

Обл-ня:  портрет Т.Шевченка, виставка книг,презентація до уроку.

  Зміст уроку   1.Організація класу.Учитель: Пролунав уже дзвінок,

починається урок.

Він незвичний і цікавий,

До нас гості завітали.

Повернемось обличчям до гостей

І лагідно промовим: «Добрий день»

2.Підготовка до сприймання нового матеріалу.

Бесіда – розповідь учителя. - Ми живемо в Україні. Ми любимо свою державу і зараз наші відважні воїни боронять незалежність на сході України. Все більше з’являється героїв сьогодення, але не відходять у минуле відомі люди, які колись боролися за волю рідної країни.

Кожен українець любить свою країну, шанує і поважає інших людей. А коли згадують про Україну в якійсь чужій далекій країні, то при цьому обов’язково називають ім’я одного чоловіка. Пам’ятники йому стоять не лише в Україні, а й під небом Аргентини, Америки, Франції та багатьох інших держав. Багато людей знають його і шанують, бо він – народний поет.

2.Слухання слів І.Я.Франка. (слайд)

- Іван Франко про нього казав: «Він був сином мужика і став володарем в царстві Духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури… Зла доля переслідувала його в житті, та вона не зуміла перетворити золота його душі у ржу… Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори»

3. Розгадування кросворду.

       - Давайте ми пригадаємо рядки з творів цьоьго відомого поета. І дізнаємося його ім'я (кросворд на дошці, діти заповнюють клітинки). (слайд)

       1) Любо, любо стало,... зраділа. (пташечка)

       2) Світає, край... палає. (неба)

       3) Тече... з-під явора. (вода)

       4) Зоре моя..., зійди над горою. (вечірняя)

       5) Зацвіла у лузі... калина. (червона)

       6) Встала й весна, чорну землю... розбудила. (сонну)

       7) Садок вишневий... хати. (коло)

            8) Пишається..., явір молодіє. (калинонька)

     - Отже, то про кого піде мова?III.       Мотивація навчальної діяльності.

     На дошці портрет Т.Шевченка.

       - Так, це славетний син України — Т.Г.Шевченко. Це з його ім'ям на вустах піднімалися на боротьбу з панами, це з його ім'ям народжувались нові й нові поети, які славили його, писали про його тяжке життя.

ЕПІГРАФ: Щовесни,коли тануть сніги

І на рясті просяє веселка,

Повні сил і живої снаги,

Ми вшановуєм пам’ять Шевченка.

— Саме в такий березневий час засяяла над Україною немеркнуча зоря Тараса Шевченка — відомого всьому світу Кобзаря — співця знедоленого українського народу.


  - Сьогодні ми продовжимо знайомитись з життєвим і творчим шляхом відомого борця за волю України – Т. Г. Шевченка. Дізнаємося про його дитячі роки та поневіряння.

   ІV. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ми розпочинаємо вивчати розділ «Тарас Шевченко : сторінки життя і творчості», на уроці ви почуєте біографію про життя Т.Г.Шевченка, ознайомитеся з відомостями про раннє дитинство поета з оповідання Антона Лотоцького «Малий Тарас чумакує».

Тема нашого уроку: (слайд)

Ознайомлення з життям і творчістю Т.Г.Шевченка. Т.Шевченко «Не цурайтесь того слова…». А.Лотоцький «Малий Тарас чумакує».

Маршрутна криптограма. . Розшифрування. ( слайд)

  Немає хати без родини,а Шевченка без України.То чий портрет у кожній хаті –
І у бідній, і в багатій –
Прикрашений рушниками,
Вишитими руками мами?
(Портрет Шевченка)

3. Скарбничка - цікавинка.Прізвище Шевченко пов'язане із назвою професії швець. Шевцем був прадід по батьковій лінії. Син шевця — шевченко—Шевченко.

Ім'я Тарас прийшло до нас з грецької мови, в який слово „тарактіос" означає бунтівливий, бунтівник.

Сподівання - Чого ви чекаєте від цього уроку?

Більше дізнаємось про життя і творчість Т.Г.Шевченка.

Навчимося розуміти красу .

  Поглибимо уміння працювати з текстом:

-         вибирати головне;

-         в особах читати діалог;

-         робити висновки

Учитель: Т.Г. Шевченко – патріот України. У ньому наша історія, наша мрія, наша надія. Він народний співець, який подарував нам безцінний скарб. Цей скарб – його чудові твори, в яких струменить любов до Батьківщини та турбота про її майбутнє.

(Показ виставки книг Т.Г. Шевченка, його рукописної книги та книг інших письменників про великого Кобзаря.)

-- А зараз подивіться інсценізацію про те, яким цікавим та добрим хлопчиком ріс малий Тарас.Інсценізація. а) Виступ учнів : вучить запис «Колискової» у виконанні Ніни Матвієнко. Заходить жінка, одягнена в селянський одяг. До неї підходить хлопчик)

Хлопчик: Матусю, а правда, що небо на залізних стовпах стоїть?

Мати: Так, синочку,правда.

Хлопчик: А чому так багато зірок на небі?

Мати: Це коли людина на світ приходить,Бог свічку запалює, і горить та свічка, поки людина не помре. А як помре,свічка гасне, зірочка падає. Бачив?

Хлопчик: Бачив, матусю, бачив… Матусю,а чому одні зірки ясні, великі, а інші ледь видно?

Мати: Бо коли людина зла, заздрісна, скупа, її свічка ледь – ледь тліє. А коли добра, любить людей, робить їм добро, тоді свічечка такої людини світить ясно і світло це далеко видно.

Хлопчик: Матусю, я буду добрим. Я хочу, щоб моя свічечка світила найяскравіше.

Мати: Старайся, мій хлопчику.

Учитель : Так одного разу навесні на небі спалахнула ще одна яскрава зірочка, зірочка Тараса Шевченка.

V. Робота з новим матеріалом

1. Біографічні дані про життя і творчість Т.Шевченка


  1. -А зараз  “Довідкове бюро ” надасть нам інформацію про життя великого поета  (супровід на екрані, ілюстрації).

- Що знаєте ви про Т.Г.Шевченка?2. Виступ учнів «Біографія Т.Шевченка»
(супровід на екрані,ілюстрації)

1) Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині, в сім’ї кріпаків. Ріс Тарасик лагідною, чуйною та щирою дитиною. Найбільше він любив свою маму.


2). Жили батьки в злиднях, багато працювали, щоб прогодувати сім’ю, а сім’я була чималенька — п’ять сестричок Тарасових і двоє братів. А звали їх: Катерина, Ярина, три Марії, Микита і Йосип.

3) Старша сестра Катерина була Тарасові за няню. Вона доглядала меншеньких дітей, годувала їх, коли батьки працювали на панському полі, поралася в хаті й надворі. Тарас дуже любив свою сестричку — няню, слухався її. Він був допитливий, вразливий, усім цікавився. Любив малий Тарас бавитися з дітворою, а ще більше слухати казки, пісні. Прийде, бувало, мати з роботи, сяде відпочивати, згорнувши свої натруджені за день руки, а він до неї горнеться, просить казку розказати, пісні заспівати.

4) А ще більше любив Тарас розповіді діда Івана Шевченка про славного батька Максима, гайдамаків, про Гупалівщину, Івана Ґонту. Слухати його збиралась не тільки сім’я Шевченків, а й багато сусідів. Оповідання діда Івана будили у Тараса думи про долю кріпаків.

5) Малому Тарасові дуже хотілося вчитися читати і писати. А ще він хотів бути малярем. Все, що бачив, хотілося намалювати. Хлопчина почав учитися грамоти в 7 років. Його першим учителем був батько, Григорій Іванович. Коли Тарасові виповнилося 8 років, батьки віддали до дяка в «науку».6) Дивна це була наука! П’яниця дяк навчав дітей по церковних книгах. За найменшу провину дітей били різками. Та недовго тривала Тарасова наука.
7) Несподіване горе випало на долю маленького хлопчика.Замучена важкою працею,померла мати. І почалося страшне сирітське життя біля мачухи. Чужа, недобра жінка погано ставилася до Тараса. Її дратувала його щира вдача і мрійливість.

(слайд)


8) Незабаром ,коли Тарасові виповнилося 11 років помер і батько. Смерть батька приголомшила малого Тараса. Хлопчик залишився сиротою .З того часу і почалися його поневіряння по чужих людях :рубав дрова , топив піч , носив воду школярам ; був пастухом ,і погоничем , і нянькою .

Вчитель. Його розпач і горе описані в таких рядках:

Там батько, плачучи, з дітьми

(А ми малі були і голі)

Не витерпів лихої долі,

Умер на панщині…А ми

Розлізлися межі людьми,

Мов мишенята. Я до школи –

Носити воду школярам. (слайд)

Вчитель. Про своє сирітське нелегке дитинство він написав не один вірш.  ВІРШ ( уривок «Мені тринадцятий минало…») (слайд)

Отже, як ми вже чули, що найбільше хотілося Тарасові вчитися читати та писати. І ще він хотів бути малярем. Все, що бачив, хотілося намалювати. Але кріпак повинен був працювати на пана.

3.Читання вірша (слайд)

І не тюрма, ні пострах кар

Не мали сил порвати струн!

Найкращу пісню дав нам в дар

Найкращий син, Вкраїни син.

— І саме мудрості будемо вчитися у нього, у людини, яку можна


охарактеризувати такими словами:

Кріпак невільник

сирота пастух

художник поет

пасинок кобзар 
(слова записані на листочку і прикріплені на дошці)

Доля посміхнулася йому аж у 24 роки.-Які зміни відбулися в його житті ви дізнаєтесь, прочитавши статтю, що відкриває розділ: Тарас Шевченко. Сторінки життя і творчості.

Тарас Шевченко – наш поет, наша честь і слава. Ми називаємо його Кобзарем. Чому? Так поет назвав книгу всього свого життя – «Кобзар» (демонстрація книги.). У творах, які зібрані в цій книзі він оспівував любов до України. ) «Кобзар» видавався багато разів. У кожній сім’ї є ця книжка, бо Тарас Шевченко – народний поет. Подивіться на його портрет.   (Пророчими були слова великого українського поета Т.Г. Шевченка. Він мріяв і закликав до того, щоб Україна стала вільною. І його мрії здійснились.
Кобзарями називаємо народних співців, які виконують пісні, супроводжуючи свій спів грою на бандурі чи кобзі. Вони теж оспівували свій рідний край. Отже, Шевченко був і є народним поетом і співцем. (відео)

VІ. Опрацювання вірша «Не цурайтесь того слова…»

а)Виразне читання вірша вчителем.

- До чого закликає поет у своєму вірші?

б)Словникова робота.

Не цурайтесь не зневажайте , не забувайте.

Сповивала – загортала в пелюшки.

3)Виразне читання вірша учнями .

- Яке слово поет вважає найдорожчим? -як ви розумієте зміст цих віршованих рядків?

VIIОпрацювання статті про поета .
А тепер самостійно прочитайте статтю, яка відкриває розділ, виконуючи вправу позначку і доповніть, яким ще був Тарас.

Допитливий – доберіть синонім до цього слова (зацікавлений)

Мрійливий – доберіть спільнокореневий іменник(мрія), а яким синонімом можна замінити слово «мрія»(бажання)

Вразливий, а який синонім можемо дібрати до цього слова (чутливий)

Волелюбний , з яких двох слів складається слово(любити волю)

Знайдіть і прочитайте абзац у якому говориться у скільки років для

Т. Шевченка відкрився новий світ. Як ви розумієте це речення «Перед ним відкрився новий світ»
.2) Перевірка сприйняття прочитаного.

Де і коли народився майбутній поет?

Яким ріс малий Тарас?

Що йому найбільше хотілося?

Хто допоміг викупити Тараса Шевченка із кріпацької неволі?

Як тодішня влада покарала поета за волелюбні вірші?

Як наш народ ушановує пам’ять Кобзаря?

- Хто викупив Тараса Шевченка з кріпацької неволі?

- Скільки йому на той час років?
- Скільки років поет почувався вільною людиною? (13)

— Що нового ви дізналися з цієї статті?- Яка подія змінила життя Шевченка?

- Отже, Т.Шевченко народився в простій селянській сім'ї,

 де любили дітей, поважали один одного.Фізкультхвилинка

 Т. Г. Шевченко прожив усього 47 років, із яких 24 був у кріпацтві, 10 років мучився у солдатській неволі на засланні і лише 13 років був вільною людиною. Трагічною була доля Шевченка. Та його життя було, як зірка: яскраво запалало, але швидко погасло. Та сяйво його творів палає і зараз.

Багато письменників присвятило свої твори хвилюючій розповіді про тернистий шлях, яким пройшов великий поет і художник Тарас Шевченко.

VII. Опрацювання оповідання А. Лотоцького «Малий Тарас чумакує»

1.Слухання оповідання , яке читає вчитель.

Послухайте оповідання Антона Лотоцького « Малий Тарас чумакує» і дайте відповідь на запитання:


  • Про який новий факт ви дізналися з життя Шевченка?

Читати будемо комбіновано

1.Словникова робота.

  • У тексті зустрічаються такі слова та словосполучення. Давайте прочитаємо їх . (слайд)

Вольниця (запорізька січ)

діти – пасинки (не рідні діти)

татари (вороги які нападали і грабували наші землі )

обабіч (з обох боків)

гайдамаки ( учасники народно – визвольної боротьби)

чумаки (візник і торговець, який перевозив на волах хліб, сіль, рибу та інші товари для продажу).

хутір (вид сільського поселення, де було кілька хат)

буйний степ (який дуже сильно розрісся; пишний, розкішний – синоніми дібрати)

тирса (рослини, які росли в степу ) прочитати речення із тексту.

церковні бані ( дах, що має форму півкулі)

ясир (полонені)

          Чумацький Шлях - це українська назва Галактики, у якій розташована наша сонячна система, а також усі зорі, які ми бачимо неозброєним оком.

             Ще Чумацький Шлях відомий під назвою Молочний Шлях, бо зорі розсипались по небу і освітлюють його молочним сяйвом.ч

чумацтво – це торговий промисел на возах.в

Віз – це велика дерев’яна конструкція для перевезення важких вантажів по бездоріжжю степів.

запорожці – вільні козаки, які жили за порогами Дніпра.
2.Читання оповідання самостійно.

- Прочитайте оповідання самостійно і знайдіть уривок, де описано життя малого Тараса у батьківській хаті.


4) Аналіз змісту з вибірковим читанням.

— Коли відбулися описані події? Скільки років було Тарасику?

— Де жила сім'я Шевченків? Прочитайте опис Кирилівки.

— Чому в хаті Шевченків було невесело? Зачитайте.

- Чому старенький дідусь і тато жаліли малого Тараса?

- Чому Тарас хотів чумакувати разом з батьком?


- Як сприйняв Тарас новину про чумакування? Доведіть свою думку словами тексту.

- Які місця проїжджали чумаки? Куди найбільше мріяв потрапити Тарасик? Чому?

- Які картини малювала уява хлопчика? Прочитайте.

- Прочитайте виділені вислови. Як ви їх розумієте?


- Розгляньте малюнок. Який епізод твору на ньому зображено? Як художник передав почуття малого Тараса?
 5) Вправи на розвиток навичок читання.
а) Читання за особами (діалог між татом і Тарасом)

Автор, Тарасик, батько.


6. Творча робота (по рядах).

1 ряд.   Виберіть опис Кирилівки і підготуйте виразне читання цього уривка. Зверніть увагу, яку пору року описує Антін Лотоцький.

 2ряд.  Знайдіть уривок до малюнку на стор.132.. Підготуйте читання за особами. Зверніть увагу,  по яких місцях проїжджали Тарас з батьком.

3ряд.  Знайдіть уривок, у якому говориться про що замислився Тарас. Виразно навчіться читати і скажіть, які риси характеру хлопчика проявились під час усієї подорожі.

Відеоперегляд 1

7. Творча робота за змістом прочитаногоВчитель. Уявіть, що ви зустрілися в степу з малим Тарасиком.

- Про що б ви у нього запитали?

8. Характеристика головного героя:

а) Читання в особах.. Діалог між Тарасом і батьком

- Які риси характеру хлопчика виявились у його розмові з батьком.б) «Мозковий штурм.

- На дошці записані слова. З'єднайте з іменем ті, які характеризують хлопця.

допитливий ТАРАС уважний

байдужий вразливий мрійливий

спостережливий злий

Доведіть свої думки словами тексту.

- Які риси характеру малого Тарасика ви запозичили б собі?

VIII.Закріплення вивченого

Тести

1. Коли і де відбувалися події, описані в оповіданні?


а) влітку 1824року в Кирилівці;
б) взимку 1821 року в Петербурзі;
в) влітку 1824 року в Моринцях.
2. Чому дідусь попросив батька взяти з собою чумакувати і малого Тараса?
а) хлопчику дуже хотілося поїхати з батьком;
б) щоб був подалі від недоброї мачухи;
в) щоб допоміг батькові з торгівлею.
3. Скільки років минуло з того часу, як хлопчик "їхав з чумаками" до "залізних стовпів"?
а) два роки;
б) чотири роки;
в) десять років.
4. Яке місто минули мандрівники?
а) Одесу;
б) Київ;
в) Гуляйполе.
5. Чому, за словами батька, степ уже не той, що був?
а) трава пожовкла;
б) багато степу зорали;
в) сніг випав.
6. Про кого розмовляли в степу батько з сином?
а) про злу мачуху;
б) про запорожців – козаків;
в) про сіль та рибу.
7. Хто розповідав малому Тарасові різні життєві історії?
а) подружка Оксанка;
б) сестра Катерина;
в) дід Іван.
8. Знайдіть відповідність.
а) проміння 1) шумлять
б) трави 2) ллється
в) очі 3) біжать
9. Що зайве?
а) блискучі церковні бані;
б) залізні стовпи;
в) білі ночі;
г) "захалявна" книжечка.
10. Поставте в правильному порядку.
а) на другий день раненько…
б) тільки в хаті Шевченків невесело…
в) задумався малий Тарас, згадав розповіді…
г) поїздка степом

Багато людей у різних країнах шанують творчість незламного борця за краще життя – Тараса Григоровича Шевченка.

3) Творча робота.

— Складіть прислів’я.

Шевченко Тарас, наче... зорі.

Шевченкові твори сяють, мов... сонце для нас.

Шевченків «Кобзар» — то для народу... не забудем.

Ми Шевченка славить будем і ніколи... великий дар.

IX . Підсумок уроку

        Які запитання ви можете задати по темі уроку один одному?

-      Чи досягли ми очікуваних результатів? Чому навчилися?    

  А які види роботи вам найбільше сподобалися?

2. Гра « Незакінчене речення»

Я знаю що Тарас народився в…

Мені відомо, що він дуже любив…

Я вважаю його…

Мені подобаються його…

Відома книга поета…

Він боровся за …

Вшанування пам’яті Т.Г. Шевченка (слайд)

-              Як же сучасні люди вшановують пам'ять Т.Г. Шевченка?

(Встановлюють пам’ятники, пишуть відгуки про його творчість, складають вірші про великого Кобзаря.)

-            А учні нашої школи як вшановують пам'ять Т.Г. Шевченка?

(Проводимо конкурси віршів, малюнків, поробок,  Шевченківські тижні.)

Учитель: Цілий світ, не тільки Україна, вшановує пам’ять великого Кобзаря. Пам’ять про нього житиме вічно.


  • Багато віршів поета стали піснями. Композитори різних країн світу писали музику на його вірші. А український композитор Микола Лисенко написав музику більше ніж на сто творів Кобзаря. Чимало пісень на слова Тараса Шевченка стали народними. Ось послухайте одну з них.

 Слава його не вмре, не загине,

Наш Тарас Шевченко – сонце України.

 

Поки буде Дніпро сивийНести в море воду,

Живий буде Тарас в серці

Вільного народу.

 

Учитель: У кожній хаті, у кожній школі нехай живе, а не стоїть почесно на полиці мудре, ніжне, гнівне, пророче слово нашого Кобзаря. Адже його твори – це історико-культурні пам’ятки, що житимуть віки, як живуть у народі перекази про народних героїв.  Пам'ятає народ свого Кобзаря, вшановує його пам'ять. Іменем

  Шевченка названа вулиця нашого села ,на якій знаходиться наша школа. Споруджено в сусідньому селищі Отинії і минулого року відкрито пам'ятник поетові.

   Благословен той день і час,   коли прослалась килимами земля, яку сходив Тарас малими босими ногами,  земля , яку скропив Тарас дрібними росами-сльозами. М.Рильський

X . Домашнє завдання

1. Намалювати малюнок до епізоду, який найбільше сподобався.

2. Виразно читати за особами.

3. Скласти продовження оповідання „Малий Тарас чумакує". 4. Написати лист автору оповідання зі своїми міркуваннями. 5. Дізнатися, які вірші Т.Шевченка поклали на музику.

 Мов троянда, розквітає

 Вільна Україна.Народ повік не забуде

    Великого сина

   І його мудре слово.

.
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка