Особливості щелепно-лицьових травм у дітейСкачати 32.89 Kb.
Дата конвертації23.10.2018
Розмір32.89 Kb.

ОСОБЛИВОСТІ ЩЕЛЕПНО-ЛИЦЬОВИХ ТРАВМ У ДІТЕЙ

Переломи і вивихи зубів у дітей зустрічаються частіше, ніж у дорослих, оскільки діти дуже рухливі і необережні. Ушкоджуються головним чином фронтальні як молочні, так і постійні зуби. Останніми роками відмічено збільшення числа пошкоджень в результаті спортивних і транспортних травм.

Характер травми тісно пов'язаний з віком дитяти. Так, коли різці ще не мають повністю сформованого коріння і, отже, великого опору, часто зустрічаються вивихи зубів. У міру формування коріння і зміцнення їх зв'язку з щелепою у дітей спостерігаються переломи зубів. В період розсмоктування коріння тимчасових зубів знов збільшується частота вивихів.

Зважаючи на те що фронтальні зуби верхньої щелепи виступають вперед і перекривають зуби нижньої щелепи, вони ушкоджуються найчастіше.ВИВИХИ ЗУБІВ

З'єднання зуба із стінкою альвеоли є різновидом синдесмозу; порушення цього з'єднання можна розглядати як вивих. При вивиху зуби міняють своє положення і можуть зміщуватися у бік язика або піднебіння, губи або щоки. Розрізняють повний і неповний вивихи. При повному вивиху зв'язковий апарат кореня зуба розривається повністю. Зуб стає різко рухливим і не випадає з альвеоли лише завдяки зв'язку з яснами. При неповному вивиху зуб лише частково втрачає зв'язок з альвеолою, стає рухливим і дещо змінює своє положення по відношенню до останніх зубів. Вивихи часто супроводжуються надломом стінки альвеоли.

Різновидом вивиху є вбивання зуба в губчасте тіло альвеолярного відростка. Цей вигляд вивиху зустрічається рідше і майже виключно в області різців верхньої щелепи. Зазвичай він спостерігається при ударі по зубу з сформованим корінням у напрямі довгої осі зуба. При цьому зуб виглядає коротшим сусідніх, а інколи не видний зовсім і його положення можна уточнити лише за допомогою рентгенограми.

Інколи зустрічається також вивих зуба, званий экструзивным: зуб виходить з альвеоли, стає вищим по відношенню до поруч стоячих зубів.

При вивихах зуба немає розриву судинно-нервового пучка, тому необхідно періодично перевіряти електрозбудливість пульпи на предмет її життєздатності. За відсутності електрозбудливості зуб трепанують і пломбують. Вибір методу лікування при вивиху зубів залежить від міри пошкодження, загального стану і віку дитяти. У маленьких дітей методи лікування мають бути особливо щадними.

У дітей до 3 років зуби при вивиху по можливості треба зберігати. При неповному вивиху зуб встановлюють в правильному положенні і закріплюють за допомогою шини-капи з швидкотвердіючої пластмаси. Шина повинна охоплювати, окрім пошкодженого зуба, ще по 2-3 зуби з обох боків від пошкодженого. Краще, якщо шина охоплює весь зубний ряд. При повному вивиху зуб, як правило, видаляють.

У віці від 3 до 5 років, коли коріння молочних різців вже сформоване, для фіксації вивихнутих зубів можна застосовувати дротяні шини.

у дітей у віці від 5 до 7 років коріння молочних зубів знаходиться у стадії розсмоктування, тому при травмі цих зубів найчастіше спостерігається повний вивих. Для з'ясування міри розсмоктування коріння роблять рентгенографію. Якщо розсмоктування коріння молочних зубів ще не закінчене, зміцнення зубів шиною обов'язково, оскільки передчасна їх втрата несприятливо впливає на розвиток щелеп і постійних зубів.

При вивиху постійних зубів слід встановити вивихнуті зуби в правильному положенні і фіксувати за допомогою шини, лігатурних пов'язок. У ряді випадків при повному вивиху постійних зубів можлива їх реплантація. У всіх випадках вивихів зубів надалі слід організувати диспансерне спостереження стоматологом.

ПЕРЕЛОМИ ЗУБІВ

Переломи зубів можуть виникати на різних ділянках коронки і кореня. Коли перелом локалізований в межах однієї емалі, лікування полягає в згладжуванні нерівностей зламу для попередження травми язика і губ. Якщо такий перелом поєднується з вивихом, зуб фіксують за допомогою лігатурної пов'язки або шини. Перелом, що проходить через емаль і дентин в безпосередній близькості від пульпи, може викликати загибель пульпи, в таких випадках порожнину розкривають і зуб депульпують. При переломах коронки зуба, що проходять безпосередньо через порожнину пульпи, зазвичай розвивається пульпіт. В цьому випадку пульпу девіталізують і видаляють.Перелом зуба в області кореня завжди супроводжується різкою рухливістю зуба. Для уточнення локалізації і характеру перелому необхідне рентгенологічне дослідження: перелом виявляється у вигляді чіткої помітної лінії.

При переломі кореня пульпу удається зберегти далеко не завжди, а зуби треба прагнути зберегти, особливо при переломі по горизонтальній лінії. При подовжньому розщеплюванні кореня зуб підлягає видаленню.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка