Основні види складнопідрядних речень : з означальними, з’ясувальними, обставинними підрядними частинамиСкачати 73.72 Kb.
Дата конвертації14.04.2019
Розмір73.72 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку української мови  9 клас

Тема: Основні види складнопідрядних речень : з означальними, з’ясувальними, обставинними підрядними частинами

Мета: навчити учнів розпізнавати різновиди складнопідрядних речень, удосконалювати вміння складати схеми складнопідрядних речень різних типів, правильно ставити розділові знаки. Розвивати навички аналізу, спостережливість, увагу учнів. Виховувати любов до рідного краю.

Соціокультурна лінія: любов до краси рідного краю

Міжпредметні звязки : українська література.

Обладнання: роздатковий матеріал

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.

Хід уроку

І. Організація класу до роботи

З’ясування готовності учнів до уроку

Доброго дня і чудового всім настрою на нашому уроці!
Чи всі готові до уроку?  Я думаю, що можна розпочинати нашу роботу. Вона буде для вас не тільки  цікавою та корисною, а й приємною, тому що знання ми будемо здобувати спільною працею.

 

Мовна розминка з описом природиПрочитати речення, добираючи з дужок прислівники-синоніми.
Вранці була (на диво, напрочуд, навдивовижу) добра погода, хоч у лісі було ще (вогко, сиро, мокре). (Різко, гостро, пронизли­во) пахло прілим листям. На стежці (виразно, ясно, чітко) вид­но сліди лося. А он на галявині (кострубато, неоковирно, незу­гарно) лежить велика ведмедиця, поруч (сміховинно, кумедно, забавно), перевертаючись, граються ведмежата (квапливо, сквап­но, поспішно) бігаючи (навколо, довкола, навкруги).

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок  


 

На нашому уроці ми продовжуємо працювати із складнопідрядним реченням. Але для наступної плідної роботи нам необхідно згадати вивчене на минулому уроці. Отже гра „Незакінчені речення ”


 

- Складне речення – це...


 

Складнопідрядне речення – це...

Частини в складнопідрядному реченні поєднуються за допомогою...

Сполучне слово відрязняється від сполучника тим, що....


 Індивідуальна робота з картками біля дошки

Картка 1

З поданих речень випишіть складнопідрядне, визначте головну й підрядну частини, складіть схему. Розкрийте зміст цього речення.

1.У курені, що соломою криті, ми дівчатам несли кавуни (В. Симоненко).     2. Пише рідна, що навколо хати наш садок вишневий забілів (В. Симоненко).

Картка 2


З поданих речень випишіть складнопідрядне, визначте головну й підрядну частини, складіть схему. Прокоментуйте зміст цього речення.

1.Люблю, коли в вікно розкрите шумлять безжурно дерева (В. Сосюра).      2. На плесі вода така темна, ніби на чорному камені настояна. (М.Стельмах).

Картка 3

З поданих речень випишіть складнопідрядне, визначте головну й підрядну частини, складіть схему. Прокоментуйте зміст цього речення.

1. То не любов, яка не вміє бажати іншому добра (Р. Третьяков).
2. Під лісом видно було, як красувалися жита й густі зелені пшениці (Т.Осьмачка). 

Вибіркова перевірка домашнього завдання

Колективна перевірка роботи біля дошки, оцінювання відповідей. 
 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності на уроці.

Що об’єднує ці речення? Те, що вони за своєю будовою складнопідрядні, - це перша ознака. А друга – це те, що вони описують красу природи, пробуджують у нас найкращі почуття: любов до рідного краю, його природи, навчають почуттю прекрасного, вмінню відчувати і уявляти навколишній світ. Отож, сьогодні на уроці ми ознайомимося з різновидами складнопідрядних речень і згадаємо опис природи. Давайте запишемо епіграф до уроку :

 Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–

оці степи, це небо, ці ліси,

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе як є – дорога, явори,

усе моє, все зветься – Україна.

Така краса, висока і нетлінна,                                                                                        

що хоч спинись і з Богом говори.

  Л. Костенко


 
І, звичайно, визначимо тему, над якою будемо працювати :

Основні види складнопідрядних речень з означальними, зясувальними, обставинними підрядними частинами.

Ця тема знадобиться вам і надалі, оскільки всі наступні уроки ми присвятимо знайомству з різновидами складнопідрядних речень, тому цей урок є дуже важливим і потрібним для вас. 
 

Створення емоційного позитивного фону.

Сподівайюся, що цей урок посіє у ваших душах зерна любові до української природи і допоможе краще зрозуміти складнопідрядне речення. Отже, пориньмо у світ краси рідної природи і успіху вам .

План нашої роботи:


«Згоден? Не згоден? Обґрунтуй!»;


«Дерево пізнання»;

 

Буквений диктант;


Конструйоване завдання.


 

ІV. Вивчення нового матеріалу.Ознайомлення з асоціативною квіткою. Малюнок на дошці.

- Уявіть собі стебельце, на якому зростають три квітки. Це складнопідрядне речення, що має три різновиди: з підрядними означальними, з підрядними з’ясувальними та обставинними реченнями. Як же розрізнити ці частини? Щоб правильно визначити різновид складнопідрядного речення, потрібно поставити питання від головної частини до підрядної. Якщо підрядна частина відповідає на запитання який? , то це речення з підрядними означальними. Якщо частина відповідає на питання що ? чи інші питання (кого?, чого? тощо), то перед вами речення з підрядними з’ясувальними. Якщо ж речення відповідає на питання, що й обставина, де? коли? куди? звідки? як? , то це речення з підрядними обставинними.

2.Аналіз прикладів.

 

 Жайвір високо злетів у розпечене небо, де не було жодної хмаринки.А там, де сонце торкнулося вершечків дерев, спалахнуло сяйвом листя.

Люблю, коли надворі дощ шумить і омиває листя кленів


3. Самостійна робота учнів з матеріалом підручника.

Контроль емоційного стану учнів

- Чи виникли у когось питання?

V. Вправи на закріплення.

1. „Згоден? Не згоден? Обгрунтуй.” З перлин народної мудрості.

Який господар, така й худоба. – речення обставинне.

Коли добрі люди до тебе, то й ти будь ліпший. – підрядне означальне.

Хто сидить склавши руки, той даремно надіється. – підрядне означальне.

Хто шанується, того й люди шанувати будуть. – підрядне з’ясувальне.

Який порядок у себе заведеш, таке й життя поведеш. – підрядне з’ясувальне. 
 

2. Дерево пізнання”.

- На цьому дереві ростуть плоди, не прості, а чарівні. Шлях до знань гіркий, зате плід солодкий. Спробуйте знайти свої плоди знань.

Робота в групах. Представники кожної групи зривають однакову кількість плодів з дерева пізнання й починають працювати. Перша група знаходить речення з підрядними означальними, друга – з підрядними з’ясувальними,третя – з підрядними обставинними. У разі потреби групи обмінюються реченнями. Учні кожної групи записують речення в зошити й складають схеми.

1.Ходи по тій землі, де Каменяр ходив! Та пий із тих джерел, які його поїли.(Л. Забашта)  2. Щоранку Миколка вибігав у садок подивитись, як там росте трава (М. Вінграновський) 3. Питають сосни, де я мешкаю, коли іду сумною стежкою (Д. Павличко) 4.Там, за порогами, де землі щедрі і розлогі, сидять лелеки на стовпах, там ріллі дихають розлогі (Л. Костенко)5. Небо, яке засіяли зорі, чудово заблищало (І. Нечуй-Левицький).6. Тигрицею, яку печуть тавром, ревла земля під кінським копитом (Ю. Клен).7.Чули ви, як напровесні жайворонкова пісня бриніла? (Леся Українка) 8.Дід говорить, що так співають лебедині крила (М. Стельмах). 9.Чому не літаю я вітром в гаю, де ввечері сяєш ти, зоре? (О. Олесь)

Підбиття підсумків роботи кожної групи. Оцінювання відповідей. 


 

Буквений диктант. Робота в парах.


Прочитайте речення, позначте буквами їх різновид. Підрядні означальні – ПО, підрядні з’ясувальні – ПЗ, підрядні обставинні – ПОБ.

1.Там, де зорі сяють з-за гори, над водою гнуться явори. (А. Малишко)2. Під лісом видно було, як красувалися жита й густі зелені пшениці (Т. Осьмачка).   3.Уже тріпочуть темні крила ночі, де сонячний промінь зник. (В. Сосюра)4. Де синім небом ллється літо, бринить бджолиний спів. (Є. Маланюк) 5.Ти кермуй туди спокійно, де горить мета твоя (Б. Грінченко) 6.Ходім туди, де явори високі над воду гнуться з берегів (О. Олесь) 7.Як я люблю оці години праці, коли усе навколо затиха під владою чаруючої ночі (Л.Українка)8.Чи знаєш ти світання в полі або в задуманих садах, коли од щастя мимоволі сіяють сльози на очах. 9.В небі ластівка мріє далека, що на крилах весну принесла. 10.Чи він забув ту ніч дзвінку, як ми між вербами густими ловили раків у ставку (В. Сосюра)

 

Конструйоване завдання:


Замініть складнопідрядне речення з підрядним означальним простим із дієприкметниковим зворотом і навпаки.

1.А колос, який викупало сонце, низько вклоняється ниві.

2. Від стогів сіна, що були розкидані по степу, ішли тонкі пахощі.

3.Вікна будинку виходили на бульвар, котрий засадили каштанами.

 

1.За темною лінією високого правого берега, вкритого густим зеленим лісом,поволі розтанув розпечений диск сонця.2.Квіти, посаджені у скверах міста дбайливими руками мешканців, палахкотіло на сонці веселкою.

3.Обабіч шляху лежали незнайомі поля, перекраяні вузькими довгими нивками.


Перевірка роботи.

VІ. Рефлексія.

«Мікрофон».


 

Сьогодні на уроці я навчився....


Складнопідрядні речення поділяються на ....


Щоб визначити вид складнопідрядного речення, потрібно...


Знання, здобуті на уроці, я зможу застосувати для…

 

Заповнення таблиціЗнаю

Вмію


Сумніваюсь

Потребую допомоги

Заключне слово вчителя:

Ось і закінчився наш урок. Ви навчилися розрізняти види складнопідрядних речень, та найголовніше, на мою думку, ви пізнали народну мудрість, яка навчила вас, як потрібно жити та яким потрібно бути. Сподіваюся, що цей урок вам запам’ятається надовго. 


Підбиття підсумків уроку. Оцінювання відповідей. Короткий коментар до відповідей.


VII. Домашнє завдання: 1. Вивчити правила підручника. Виписати 9 складнопідрядних речень різних видів з художньої літератури або  написати міні-твір «Краса мого рідного краю», використовуючи складнопідрядні речення різних типів.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка