Основні види гончарного посуду, різноманітність форм. Узгодженість декору з формоюСкачати 50.66 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір50.66 Kb.

Олефіренко Наталія Григорівна,

учитель початкових класів

Абазівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Тема: Основні види гончарного посуду, різноманітність форм. Узгодженість декору з формою.

Мета: формувати поняття про основні види гончарного посуду (глечик, куманець, горщик, миска); вчити узгоджувати декоративне оздоблення з формою предмета; розвивати художньо-практичні уміння, навички та вміння використовувати набуті знання у самостійній художній діяльності; фантазію, уяву; виховувати любов до народного мистецтва і бажання його відроджувати

Обладнання: опішнянський посуд, таблиця «Види ДПМ», відеоролик «У майстерні гончаря», силуети посуду.

Література: Клименко О. Художні особливості українського гончарного посуду ХІХ –початку ХХІ століття [Електронний ресурс] / О. Клименко// Українське мистецтвознавство — 2014. — № 14. — С. 62. — Режим доступу до журн. : http //um.etnolog.org.ua/zmist/2014/62.pdf

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

 1. Бесіда

 • Майстерні яких художників ми з вами відвідали? (живописця, графіка, скульптора, народного майстра)

 • Подивіться на вироби народних майстрів і скажіть, до якого виду декоративно - прикладного мистецтва вони належать.

 • Розгляд таблиці «Види ДПМ»

(писанкарство, вишивка, лозоплетіння, ткацтво, різьба по дереву, бісероплетіння)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми познайомимось із старовинним і неймовірно цікавим видом ДПМ – гончарством. Ми довідаємося, як зі шматка глини народжується посуд, побуваємо на екскурсії у музеї і спробуємо себе у ролі майстра.


ІV. Сприймання творів мистецтва

 1. Розповідь учителя

Дуже давно люди помітили, що глина, яка випадково потрапляла до вогнища, ставала міцною. І зробив тоді перший гончар глечика, запік його у вогні, та й побачив, що приготовлена їжа довго залишалася теплою.

Умільці передавали набуті знання із покоління в покоління, створюючи незвичайний світ кераміки. (Кераміка – вироби із глини). Глина, вода, гончарний круг та руки гончаря – ось і все, що потрібно для виникнення дива — чарівної кераміки.

 • А чи доводилось вам спостерігати за роботою гончаря?

 • Давайте зазирнемо до майстерні умільця.

 1. Перегляд відео «У майстерні гончаря»

З дня, коли гончар сів за круг до готового виробу, минає 40 днів. Після ліплення глина в природних умовах сохне тиждень. Потім цей виріб один раз випалюється. Піч дровами нагрівають до 900 градусів. Потім вироби глазурують або розмальовують, а потім ще раз випалюють при такій же температурі.

 1. Заочна екскурсія до музею

А чи знаєте ви, де у нас на Полтавщині виготовляють керамічний посуд? (селище Опішне). Хочу запросити вас до музею опішнянського посуду. А вхідним квитком буде відповідь на питання.

 • Яка різниця між орнаментом і візерунком? (Орнамент – це декоративна прикраса, яка складається з елементів, що ритмічно повторюються. Візерунок – малюнок із різних ліній, кольорів). 

 • Які види орнаменту ви знаєте? (рослинний, геометричний, зооамфорний, геральдичний, предметний, каліграфічний тощо.

 • Які предмети вам знайомі? (глечик, тарілка(миска), горщик)


Глечик найвідоміший український гончарний виріб. Призначений для молока, води тощо. Може виготовлятись з носиком, ручкою або покришкою. Це слово серед усіх слов’янських мов трапляється лише в українській.

Горщик – посудина для приготування їжі в печі, нагрівання води, прання білизни («золілник», «борщівник», «кашник», «горщя»).

Миски . Мальовані тарелі розміщували на миснику для окраси хати, а миски та полумиски - у повсякденному побуті для вживання їжі.

Макітра призначалася для замішування тіста, зберігання води, іноді – зерна, борошна, крупів, розтирання маку, картоплі. У них також квасили і солили на зиму буряки, капусту, огірки, золили білизну, подавали на стіл вареники, гречаники, пироги тощо.

Ринка –популярний кухонний посуд. У них розминали варену картоплю і квасолю, смажили сало, картоплю, готували кашу, печеню, топили смалець тощо. Великі ринки застосовували для доїння кіз і корів. Їх так і називали – «дійниця».

Куманець – ритуальна посудина, призначена для подавання міцних напоїв під час весілля.

Плесканець гончарний виріб, який своєю формою та призначенням нагадує куманець, але у плесканця відсутній середній отвір.

Барило – посудина, що використовувалась для води під час польових робіт, а також для міцних напоїв.

У Опішному жили родини, які присвятили себе гончарному мистецтву. Серед них Гаврило та Явдоха Пошивайли, які створили у своїй хаті в Опішні перший в Україні домашній музей кераміки. Їхню справу продовжив син Микола, онук Олесь Пошивайло, засновник першого в Україні музею гончарства, і правнук Ігор.

Придивіться уважно до наших експонатів, як гармонійно поєднані форма виробу з орнаментом.

На мисках орнамент розташовано по колу, мов віночок. Інколи зображення розміщують у центрі . А горщики та глечики орнамент прикрашає, мов декоративний поясок.

Скільки праці, тепла і любові у цьому звичайному посуді.


 1. Бесіда

 • Із чого виготовлений посуд?

 • Який колір основи? Орнаменту?

 • Яким орнаментом оздоблено посуд?

Ось ми і визначили ознаки опішнянського розпису. Давайте ще раз повторимо:

Опішнянський посуд виготовляють із (глини). Переважають кольори (коричневий, зелений, синій, білий). Вироби прикрашаються (рослинним) орнаментом.


V. Практична робота

 1. Інструктаж учителя

Сподіваюся, що отриманих сьогодні знань вистачить, щоб відчути себе справжнім майстром опішнянського розпису. Перед вами силуети посуду. Прикрасьте його орнаментом.

Простим олівцем намітьте місце розташування елементів, їх розмір, загальну форму.

Намалюйте рослинний орнамент пензлем по сухому коричневому шару.

Звичайно ж, не обов’язково наносити попередній контур олівцем, але це можливо тільки тоді, коли ви впевнені в собі та своїй майстерності.

 1. Індивідуальна робота


VІ. Підсумок уроку

 1. Бесіда

 • Навіщо люди оздоблювали посуд?

 • Які види глиняного посуду традиційно створювали на Полтавщині?

 1. Виставка дитячих робіт

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка