Осінь. Рослини восени. Охорона здоров’я восени



Скачати 131.47 Kb.
Дата конвертації15.08.2018
Розмір131.47 Kb.
ТипУрок

Додаток 1

Урок природознавства в 2 класі

Тема: Осінь. Рослини восени. Охорона здоров’я восени.

Мета: Розширити поняття учнів про характерні ознаки осені в неживій природі і живій. Вчити спостерігати за змінами, які відбуваються в живій природі. Виховувати дбайливе ставлення до рослин, до свого здоров’я.

Обладнання: Фотоілюстрації та малюнки учнів із зображенням осені; проекти робіт кожної групи; фішки у формі осіннього листя; емблеми груп «Мила осінь», «Жовтень»; гербарії осіннього листя, хвої; природній матеріал; волоські горіхи, насіння клена й ясена, жолуді, плоди каштана.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Вчитель націлює дітей на сумлінну працю, ознайомлює з девізом уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель пропонує послухати вірш Я.Щоголіва «Осінь». Під музику П. Чайковського «Пори року» звучить вірш.

Висне небо сине,

сине, та не те,

світить, та не гріє

сонце золоте.

Чистим стало поле

од серпа й коси,

ніде приліпитися

крапельки роси.

Темна діброва

стихла і мовчить,

листя пожовтіле з дерева летить.

Хоч би де замріла

квіточка одна;

тільки й червоніє

що горобина.

Здалеку під небом,

в вирій летючи,

голосно курличуть

журавлів ключі.

Після читання вірша вчитель питає в учнів про що розповідається у прослуханому вірші. Діти дають відповідь.

Вчитель звертає увагу, що темою уроку є вивчення прикмет осені, як рослини готуються до зими і як зберегти здоров’я в цю пору року.

Вчитель: Що ви очікуєте від цього уроку? Де можете застосувати знання, отримані на цьому уроці?

Діти відповідають на поставлені запитання.



Вчитель: План уроку ми будемо визначати у процесі праці, підтверджуючи останній рядок девіза про дружну й плідну роботу, яку ви провели за останній час, готуючи свої проекти в групах. Отже, першим пунктом плана уроку буде ПРЕЗЕНТАЦІЯ ГРУП.

Вчитель виставляє на дошці, на окремому аркуші надрукований етап уроку «ПРЕЗЕНТАЦІЯ ГРУП»:

Група «Мила осінь»: Нашу групу ми назвали так тому, що саме у цьому місяці все вкривається золотом і стає незвичайно чудовим!

ЖОВТЕНЬ


В жовтні жовте сонце гріє

Так, що все навкруг жовтіє.

Жовті квіти і листочки,

Жовті дині Й огірочки,

Що достигли на насіння,

Бо прийшла пора осіння.

Г. Черінь

Вчитель: ЗА кожну правильну відповідь кожна з груп отримає фішку. Наприкінці уроку ми підрахуємо кількість отриманих фішок і визначимо переможця (Протягом уроку діти отримують фішки).

Наступним етапом уроку є визначення ключового слова.

РОЗГАДУВАННЯ КРОСВОРДА

П

2

И



3

Р

Р



4

5

О



А

7

Д



6

1.Хто нам пісеньку таку все співає «Ку-ку-рі-ку»? (Півень)

2.Стоїть край доріжки

на тоненькій ніжці.

Шапочку має,

та на не вітає. (Гриб)

3. Товстенька бабуся

завжди у кожусі,

спробуєш роздіти –

будеш сльози лити. (цибуля)

4. Всім перехожим я моргаю,

бо очей багато маю,

щоб пильно глянути на мене

червоне, жовте і зелене. (світлофор)

5. Хто малюнок на вікні

уночі зробив мені? (мороз)

6.Хоч у нього шуба є,

та як холодно настає,

він не їсть тоді, не п’є,

і не ходить, не гуляє,

а у лігво спать лягає.

Та лиш чує він весну,

Прокидається від сну. (ведмідь)

7.Пара довгих вушок,

сіренький кожушок,

сірий побігайчик,

а зоветься ……. (заєць)

Вчитель: Отже, яке слово є ключовим? Хто здогадався, чому саме слово «природа» стало головним у кросворді? Правильно, тому що про природу ми говоримо на уроках «Я і Україна». А що таке природа?

(Діти відповідають)

Так, природа різноманітна. Але наскільки вона різноманітна ви покажете, працюючи в групах.

Вчитель кожній групі віддає таблиці, які діти заповнюють:

П
О
В


І
Т
Р
Я

Т
В
А


Р
И
Н
И

Л
Ю
Д


И

Р
ОС


Л
И
Н
И

Г

Р



У

Н

Т



К

О

С



М

О

С



ПРИРОДА

нежива


жива

Вчитель пропонує провести взаємоперевірку робіт.

Вчитель: Які зміни принесла осінь у неживу природу? (Діти відповідають). Переконати у правильності ваших відповідей допоможе нам.

ФЕНОЛОГІЧНА СТОРІНКА

(Учні заповнюють щоденники спостережень за погодою)


  • Назвіть осінні місяці.

  • Який місяць зараз?

  • На вулиці тепло чи холодно?

  • Який стан неба?

  • Чи є вітер?

  • Чи є опади?

Вчитель: За погодою спостерігали люди весь час для того, щоб передбачити якою може бути погода наступної пори року. Тому збереглись перлини народної мудрості до нашого часу

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ

Вчитель на дошці виставляє аркуш з відповідним надписом.

Вчитель: наступним пунктом плану є «осінні народні прикмети»

Представник кожної з команд читає по черзі прикмети весни. Виграє той, хто прочитає більше прикмет.

Група «Мила осінь»

1.Пізній листопад – буде сувора і довга зима.

2.Птахи відлітають пізно – зима буде теплою.

3.Птахи настовбурчили пір’я – буде негода.

4.Рослини змінюють зелене забарвлення на жовте, багряне, а згодом його скидає.

5.Комахи ховаються під кору дерев, зариваються у землю.

6.У звірів відростає густа шерсть.

7.Осінь ясна – зима холодна

8.Грак відлетів – чекай снігу.

9.Швидкий, дружній падолист – на сувору зиму.

10. Рано линяють голуби – на ранні приморозки і холодну зиму.

11. Рано мерзне – довго не розтане.

12. Комарі у листопаді – м’яка зима.

Група «Жовтень»

1.Осінь наша мати і жебрака нагодує.

2.Осінь збирає, а весна з’їдає.

3.Весна багата на квіти, а осінь на снілки.

4.Восени і в горобця є що пити.

5.Не чекай сонця до осені.

6.Осінь на рябому коні їздить.

7.Як вересніє, то дощик сіє.

8.Восени день блисне, а три кисне.

9.Осінь ясна – зима холодна.

10.Літо з дощем – осінь з грибами.

11.Восени ложка води, а цебер грязі.

12.Літо з дощем – осінь з грибами.

13.Осінь усьому рахунок веде.

Визначається переможець.

Вчитель пропонує виконати наступне завдання в парах: розгадати шифровку. Хто першим відгадає, той і назве наступний етап уроку.

Вчитель підтверджує відповіді учнів, що наступним етапом уроку є: НАРОДНІЙ КАЛЕНДАР і виставляє аркуш з таким надписом.

Група «Мила осінь»

До 11 вересня відлітають журавлі, буде рання зима.

14 вересня – ясний день – осінь буде погожа і тепла. Ця пора – бабине літо. День святого Симона і його Матері Марфи.

8 листопада свято Михайла. Це свято народ вважає покровителем столиці України – Києва. Мисливці вважають Михайла за свого покровителя.

Група «Жовтень»

18 вересня побачивши, що журавлі відлітають, люди кричать їм у слід: «Колесом дорога!»

14 жовтня – Покрова. У народі кажуть: настали жнива – лежить баба нежива, а прийшла Покрова- стала баба здорова!

29 жовтня стригли овець.

11 листопада говорили «На Федора Студита стало холодно й сердито». Цього дня прилітали дошкульні зимові вітри.

Відзначається переможець.

Вчитель пропонує виконати ще одне завдання за допомогою якого можна дізнатися назву наступного етапу уроку. Це завдання треба зробити в групах.

Дітям роздають картки з числами, які зустрічалися в народних прикметах разом з буквами. Треба розставити числа у порядку збільшення. Тоді можна прочитати назву наступного етапу уроку.


К

11 листопада



И

Д

14 жовтня



Г

18 вересня



А

З

11 вересня



А

ЗАГАДКИ


Нагороджується та група, яка першою розгадала слово «ЗАГАДКИ».

Вчитель виставляє на дошці на аркуші надруковане слово «Загадка».

Представник кожної групи читає по черзі загадки, а інша група – відгадує.

Потім – навпаки. Перемагають ті, хто більше вгадав загадок.

Група «Мила осінь»

1.Голі поля, мокне земля. Дощ поливає, коли це буває? (восени)

2.Поховались за пеньки

Довгоногі хлопчаки

У картузах руденьких

Називають їх… . (опеньки)

3.Невидимка ходить в гаї

Всі дерева роздягає. (осінь)

4.Коли буває сім погод у нас:

Сіє, віє, туманіє, шумить, гуде і

Дощ зверху йде. (восени)

5.У вінку зеленолистім

У червоному намисті

Вдивляється у воду

На свою хорошу вроду. (калина)

6.Жовте листя замітає,

Всіх дощами поливає. (осінь)

7.Крил не має, та літає.

Очей не має, а плаче. (хмари)

8.У небі – біла гора,

Легша від пера. (хмара)

9.Він літає,

Крил не має,

Куряву здіймає,

Дерева хитає. (вітер)

Група «Жовтень»

1.Виснуть хмари низько-низько

Опустили пасма-коси,

Всюди мокро, всюди слизько

Ходить краєм нашим. (осінь)

2.Без крил летять, без ніг біжать,

Без води пливуть.(хмари)

3.Що буває, як небо ридає? (дощ)

4.Шарудить вода струмками,

Хтось невидимий в імлі

Небо сірими нитками

Пришиває до землі. (дощ)

5.Руками взмахнув – дерево зігнув. (вітер)

6.Голі поля, мокне земля

Дощ поливає

Коли це буває? (восени)

7.Дихають, ростуть,

Листя на осінь скидають,

А ходити не можуть. (дерева)

Вчитель: Останні загадки були про рослини недарма. Тому що на наступному етапі ми говоримо про РОСЛИНИ ВОСЕНИ.

Вчитель виставляє відповідний етап уроку «Рослини восени» і пропонує індивідуально провести тестування.

ТЕСТ «РОСЛИНИ ВОСЕНИ»

1.Як змінилося забарвлення листя на деревах і кущах восени?

А) стало зеленішим;

Б) пожовкло.

2.Що ще відбувається з листям?

А) опадає;

Б) росте.

3. Чому жовтіє і опадає листя?

А) тому, що виростає нове;

Б) меншає кількість сонця, вологи, тепла.

4. Вічнозелені дерева – це…

А) клени і берези;

Б) хвойні дерева.

5. Вічнозелені трав’янисті рослини – це …

А)барвінок;

Б) капуста.

Вчитель забирає тести і повідомляє, що результати тестування оголосить на наступному уроці.

Вчитель показує осіннє жовте листя, а діти відгадують з якого дерева упав такий листочок.

Вчитель: А чи знаєте ви, чому восени листочки змінюють колір? Зелений колір листю надає хлорофіл. Влітку хлорофілових зерен утворюється багато, а восени тепла і світла менше, тому і хлорофілу в листках є речовини:

КСАНТОФІЛ – речовина жовтого кольору;

КАРОТИН – речовина жовто-помаранчевого кольору;

АНТОЦІАН – речовина червоного кольору.

Тому восени краще видно інші речовини – жовті, червоні, жовтогарячі.

Кожна група підготувала вірші про листя, але не на українській, а на англійській мовах.

Група «Жовтень»

Come little leaves «Ідіть, маленькі листочки»

Say the wind one day Каже вітер 1 дня. -

Come over the ground «Ідіть на землю

With me to play. Погратися зі мною.

Put on your dress Вдягайте свої сукні

Of red and gold Червоні та золоті

For summer is over Літо скінчилось

And days bare cold. Та дні холодні.»

Група «Мила осінь»

Yellow, red and green and brown, Жовте, червоне, зелене та коричневе,

See the little leaves come down Дивись, маленькі листочки падають.

Dancing, dancing in the wind Танцюють, танцюють за вітром,

Falling, falling from the trees. Падають, падають з дерев.

Вчитель: Ви прослухали вірші про осінній листопад. Саме цю пору року ви відобразили в своїх малюнках. Ми бачимо, що листопад необхідний для життя дерев і кущів. Листя випаровує велику кількість води. Скинувши листя, дерева зменшують кількість випаровуваної вологи, захищають себе від механічних пошкоджень під час великих снігопадів. Листопад сприяє видаленню мінеральних солей, які збираються в листі. До листопаду дерева готуються ще влітку. В місці, де черешок листка з’єднується з деревом, зароджується нова брунька. Прийде весна і за рахунок цих запасів виросте новий пагінець і листочок.

Як бачите, дерева готуються до зими. І люди також готуються, бо повинні подбати про своє здоров’я восени.

Вчитель виставляє на дошці аркуш «Охорона здоров’я восени».

Бесіда: - Як змінився ваш одяг порівняно з літом?

- Чому?

- Щоб захистити тіло від переохолодження і перегрівання, потрібно одягатися і взуватися відповідно до погоди. У надто теплому одязі під час рухливих ігор буде жарко і можна легко захворіти. Мало хто звертає увагу на таку дрібницю, як бігання по калюжах і ходіння під дощем. Хто так робить – має ймовірність застудитися. Промокнути під дощем, чи намочивши ноги, ви можете захворіти.



- А які хвороби можуть початися через це? (ангіна,грип)

- Велике значення має загартовування. (розгляд табл. про способи загартовування)

- В нашому класі є хлопець. Який займається спортивною акробатикою. В нього є досягнення. (Розповідь хлопця про своє захоплення) Але найголовніше досягнення це те, що він не хворіє.

ІІІ. Підсумок уроку.

- Що нового, незвичного ви почули для себе на цьому уроці?

- Де зможете використати знання, які набули на цьому уроці?

- Хто був найактивнішим у кожній із груп. Порадьтесь і назвіть ім’я цього учня або учениці. Діти дають відповіді на поставлені питання, вчитель звертає увагу на поставлене ним у центрі класу «авторське крісло» і пропонує кожному з переможців «посидіти» в цьому кріслі і відповісти на питання:

- Що ти відчуваєш у цю хвилину?

- Що ти побажаєш іншим, щоб вони мали змогу побувати на твоєму місці?

Відповіді учнів. Перерахування фішок, отриманих за урок, визначення групи-переможця.



ІV. Домашнє завдання.

Наступна тема уроку-проекту «Зима. Зимові свята». Вчитель рекомендує необхідну літературу до цього уроку і низку питань, над якими слід попрацювати групам.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка