Односкладні речення



Скачати 106.75 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір106.75 Kb.
ТипУрок

Т
ернопільська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 3


з поглибленим вивченням іноземних мов

Тернопільської міської ради Тернопільської області

line 3

вул. Грушевського, 3, м. Тернопіль, 46001, тел. 52-68-50, 52-38-92,

e-mail: centrschool3@ukr.net Код ЄДРПОУ 14040173

Урок української мови на тему:
«Односкладні речення»


Проведений у 8-Б класі,

уч.Сагайдак В.З.

Односкладні прості речення
Мета: 1) навчальна: узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види; удосконалювати вміння визначати тип односкладних речень, спосіб вираження в них головного члена, правильно використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень; 2) розвивальна: розвивати вміння аналізувати та узагальнювати вивчений матеріал; розвивати творчі здібності учнів; 3) виховна: виховувати любов до рідного краю через творчість українських письменників, прищеплювати почуття прекрасного з метою естетичного розвитку учнів.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Методи і прийоми:
1) словесні: бесіда, елементи дискусії;
2) практичні: метод вправ;
3) інтерактивні: робота в малих групах; метод «Коло ідей»; ігрові елементи (гра «Світлофор», «Ромашка»), сугестопедичиі методи (використання музичних творів);
4) наочні: робота з таблицею, картками, репродукцією.
Обладнання: таблиця «Односкладні прості речення»; таблиця «Види односкладних речень»; репродукція картини, картки із завданням; підручник.
Хід уроку
І. Організаційний момент
II. Відтворення і корекція знань
Слово вчителя. Завдання нашого уроку — узагальнити і систематизувати знання, отримані з теми «Односкладні прості речення». Спочатку давайте згадаємо, які типи односкладних речень ми вивчили і яким способом виражається в них головний член.
Саме на це спрямована наша перша вправа-гра «Світлофор».
(Вчитель роздає дітям картки двох кольорів — червоного і зеленого. Читає 6 тверджень, і діти піднімають картки відповідного кольору, якщо згодні (зелений) або не згодні (червоний) з цими твердженнями.)

Хід гри
1) В означено-особових реченнях головний член речення вказує на те, що дія виконується кожною особою. (Ні. Це узагальнено-особові)


2) У неозначено-особових реченнях головний член речення може бути виражений дієсловом у формі множини минулого часу. (Так)
3) Безособовим називається речення, в якому головний член виражений іменником у будь-якому відмінку. (Ні. Це стосується називних речень)
4) Називним називається речення, в якому головний член виражений іменником у будь-якому відмінку. (Ні. Тільки в називному відмінку)
5) Речення «Згаяного часу і конем не здоженеш» — узагальнено-особове. (Так)
6) Знайдіть дієслово, що не виступає головним членом означено-особового речення. Запишіть у зошит.
а) Сиджу, сидіть, сідаймо, сиділи. (Сиділи — головній член неозначено-особового речення.)
б) Плачемо, плакати, плачте, плачете. (Плакати — головний член безособового речення.)
Учитель. Отже, ми повторили з вами, що означає головний член речення в кожному з типів односкладних речень.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
Учитель. Сьогодні на уроці ми з вами повинні узагальнити й систематизувати знання, отримані на попередніх уроках з теми «Види простих односкладних речень», удосконалити вміння визначати вид односкладного речення, а також правильно використовувати у писемному та усному мовленні вивчені види односкладних речень, які урізноманітнюють наше мовлення і роблять його багатшим.
IV. Узагальнення та систематизація вивченого
Подальша робота на уроці проводиться в малих групах (5 груп по 3–4 учні). Після того, як групи отримали кожна своє завдання, вчитель ставить на столи відповідні таблички: «Спеціалісти з означено-особового речення» і т. ін. У процесі виконання цього завдання кожен учень виконує певну роль у групі: Керівник, Практик, Теоретик, Оратор. Ролі учні розподіляють між собою самостійно, кладучи біля себе картку з назвою ролі.
1. Вправа-гра «Ромашка»
Діти розташовуються в класі за заздалегідь визначеними групами (ще на початку уроку). На дошці — паперова ромашка із завданням для кожної команди на пелюстках. Капітани тягнуть пелюсток, який містить номер по порядку, за яким виступатимуть групи, і завдання — прочитати текст; виписати односкладні речення певного типу (означено-особові, неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові, називні); підкреслити головний член речення; вказати, чим він виражений; підтвердити свою відповідь теоретичним матеріалом, тобто зробити теоретичне обґрунтування.
Картка № 1. Прочитайте виразно поезію Наталії Баклай «Рушники». Знайдіть означено-особові речення. Визначте головний член речення. Чим він виражений? Розкажіть про означено-особові речення.
Тримаю вишиті старенькі рушники.
Давно забуті, горнуться до мене.
Заполонили світ нейлони та шовки...
Кому потрібні вишиті ромени?
Гортаю білу грядку полотна,
Засіяну барвінком та любистком.
Сміється вишита прабабою весна,
Ховається за квітами і листом.
Голублю диводивне із пісень,
Що хрестиками стелиться і в’ється.
Сіріє за вікном звичайний день,
А в рушниках волошками сміється.
Картка № 2. Прочитайте виразно уривок з твору В. Малика «Фірман султана». Знайдіть неозначено-особові речення. Визначте головний член речення. Чим він виражений? Розкажіть про неозначено-особові речення.
Стеха боролась, звивалась, випручувалась, але нічого не могла вдіяти. Її довго несли. Чулося важке хекання стомлених людей. Нарешті її поклали на землю, а перегодя кинули на коня і прив’язали вірьовками. «Матінко, голубонько, порятуй мене! Дідусю, лебедику, підіймай посульчан — доганяй злодіїв і посічи їх шаблею! Визволь мене від каторги агарянської, неволі бусурманської!» — благала вона в думці, зрозумівши, яке страшне лихо впало на неї.
Картка № 3. Прочитайте уривок із оповідання В. Пєскова «За ведмедя сильніший». Знайдіть узагальнено-особові речення. Визначте головний член речення. Чим він виражений? Розкажіть про узагальнено-особові речення.
Люблю природу, а також тварин. Ось одна з історій, пов’язана з ними, свідком якої я став. Їдемо в парк Деналі. По дорозі нам розповіли про облогу ведмедя вовками. Вовки оточили ведмедя, який наздогнав оленя й бенкетував. Вовки відібрали у ведмедя здобич. Шкода оленя. Сльозами горю не поможеш. Тварини, на жаль, не можуть діяти за принципом: слабких захищай, скривдити не давай.
Картка № 4. Прочитайте виразно уривок з поезії Т. Г. Шевченка «Минають дні, минають ночі». Знайдіть безособові речення. Визначте головний член речення. Чим він виражений? Розкажіть про безособові речення.
Страшно впасти у кайдани,
Умирать в неволі,
А ще гірше — спати, спати
І спати на волі —
І заснути навік-віки,
І сліду не кинуть
Ніякого, однаково,
Чи жив, чи загинув!
Доле, де ти? Доле, де ти?
Нема ніякої!
Коли доброї жаль, Боже,
То дай злої, злої!
Картка № 5. Прочитайте виразно поезію В. Сосюри «Терикони». Знайдіть називні речення. Визначте головний член речення. Чим він виражений? Розкажіть про називні речення.
І поля, і мости, і вагони,
Жайворонній задумливий спів.
Терикони, мої терикони,
Піраміди донецьких степів!...
Ми йдемо у заквітчені гони,
Щоб і я оспівати зумів
Терикони, мої терикони,
Піраміди донецьких степів.

Уривки з творів українських письменників, що містяться на пелюстках, зачитуються класу перед відповіддю.


Після висловлення теоретичних висновків щодо кожного типу односкладного речення таблиця «Односкладні прості речення» поступово відкривається. Клас має можливість порівняти правильність відповіді групи з таблицею на дошці.

(Таблиця спроектована на мультимедійній дошці).


Під час виконання завдання звучить музика, яка налаштовує дітей на роботу.
— Отже, діти ви гарно впоралися із завданням теоретично і на практиці. Тож наступне завдання - розминка.
2. Вправа «Заповніть таблицю»
1.Означеноособове речення
2. Неозначено-особове речення
3. Узагальнено-особове речення
4. Безособове речення
5. Називне речення

1. Вік живи — вік учись. (Нар. тв.).


2. Любімо Вітчизну, єдину у світі. (П. Тичина)
3. Нас зустрічають хлібом-сіллю. (Леся Українка)
4. Сніг і вітер, ніч зимова. (В. Сосюра)
5.Світає. Край неба палає. (Т. Шевченко)
Групи отримують картки, в яких справа розташовані назви видів односкладних речень, а зліва — приклади речень. Кожна назва виду односкладних речень і кожне речення має порядковий номер.
Завдання: співвіднести речення за типом односкладних, поданих у правій колонці.
Діти, обговоривши ці завдання в групах, діляться своїми висновками з класом. Дійшовши спільної думки, представник від кожної групи виходить і записує на дошці у таблиці «Види односкладних речень» той тип односкладного речення, експертом з якого він є.

Учитель. І з цим завданням ви впорались добре. Змогли розподілити односкладні речення за їх типами.


Давайте ж тепер подивимось, як ви можете використовувати ці речення у своєму мовленні. Пропоную вам творче завдання.
3. Творче завдання за картиною
На дошці — репродукція із зображенням пам’ятника Кию, Щеку, Хориву та їхній сестрі Либідь.
Завдання: скласти твір-мініатюру за картиною з використанням того типу односкладних речень, спеціалістами з якого є кожна група. Під час виконання цього завдання звучить музика, яка надихає дітей на творчу діяльність. Музика закінчується — діти зачитують свої твори.
4.Підсумком нашої роботи буде виконання тестів з теми “Односкладні речення”
1. Укажіть, на які групи поділяються односкладні речення:

а) Прості, складні, неускладнені, неповні;

б) Безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові;

в) З головними членами речення – підметом або присудком.



2. Знайдіть односкладне речення з головним членом-присудком:

а) Зима. Криниця. Стук обмерзлого відра;

б) Повний місяць похиливсь над гаєм;

в) Вовчицею ніч за вікном чигала;

г) Не оплакуй ні мрій, ні згадок...

3.Виділіть означено-особове речення.

а) Їхали довго душними вулицями;

б) Цілую всі ліси;

в) Ой, поділять тебе, земле, поділять;

г) Кирила повели на край міста.

4. Вкажіть узагальнено-особове речення

а) Прилітають до нашого поля із далеких країв журавлі;

б) У двері стукають;

в) Не корю, не нарікаю, прикрих слів не говорю;

г) За добро добром платять.

5. Позначте називне речення.

а) Немає пісні без любові;

б) Людська творчість – це найбільша мука;

в) Життя без книги – це хата без вікна;

г) Пізнє літо.

6. Позначте безособове речення, головний член якого виражений безособовим дієсловом.

а) Писати тільки правду;

б) А слова дружнього за гроші не купити;

в) Поволі визорювало;

г) Вже заволочено серпанком сіреньким небо.

7. Серед поданих речень визначте називні:

а) Вишневий сад

б) Усмішка у неба прекрасна

в) Околиця міста

г) В саду сутеніє

8. Виділіть безособове речення, головний член якого виражений прислівником:

а) Немає на світі нічого страшнішого за нелюдяних людей

б) Зал залито яскравим, сліпучим світлом

в) Чогось мені на душі так погано

г) Концерт закінчено.

9. Знайдіть означено-особове речення, головний член якого виражений дієсловом у І особі множини наказового способу.

а) Пливу по хвилі споминів

б) Забуду моря віщий шум

в) Все квапилось із „ніколи” й „ніколи”

г) За правду, браття, єднаймось щиро.

10. Вкажіть безособове речення, головний член якого виражений дієслівною формою на –но,

а) На вулицях, нагрітих за день, було не холодно

б) І справді було гарно на ниві!

в) В листі до мене дуже хвалено і той ліс, і лісникову сім’ю, сім’ю,співаків і музик

г) На душі сиро, самотньо.

11. Виділіть узагальнено-особове речення

а) В злагоді з совістю хочу жити

б) Вчись не до старості, а до смерті

в) Сійте вчасно – матимете рясно

г) Я шукаю в людях хороше

12. Вкажіть неозначено-особове речення, головний член якого виражений дієсловом у множині минулого часу.

а) Присвистують, пристукують, ще пустяться в танець

б) Там зброю вміють у руках тримати

в) Чи хоч пучечок тої калини мені на груди покладуть

г) Той монастир недавно збудували.

V. Підсумок уроку
Учитель. Отже, на цьому уроці ми завершили вивчати тему «Односкладні прості речення». Ми засвоїли цей тип речень не тільки на теоретичному та практичному рівні, а й на творчому, тобто ми можемо навіть складати твори, використовуючи ці речення. Знайомство з односкладними реченнями дає змогу переконатись, наскільки багата українська мова не тільки за своїм лексичним складом, а й за синтаксичними конструкціями. Використання односкладних речень у нашому мовленні урізноманітнює, увиразнює і збагачує наше мовлення.
VI. Оцінювання
VIІ. Пояснення домашнього завдання
Для 3 групи: виписати з художнього твору по одному прикладу кожного виду односкладних речень

Для 1 групи: скласти невеличкий пейзажний опис з односкладних речень.

Для 2 групи: виписати з художньої літератури безособове речення і виконати його синтаксичний розбір.
Додаткові завдання
1.На мультимедійній дошці вірш В.Чабаненка „Батьківський поріг”
Благословенний батьківський поріг!

Це перед ним важку знімаєм ношу

І струшуєм житейську припорошу,

З далеких повертаючись доріг.


Пропащий син, що в серці не зберіг

Отця свого напутнє добре слово,

Що зайдою ступа дурноголово

На зчовганий чужий йому поріг.


Завдання. Визначити односкладні речення, скласти словниковий диктант за текстом вірша.
2. Підкреслити граматичну основу. Вказати речення двоскладні і односкладні.
Я бачу в людині кожній оту найбільшу щедроту роздарювати серце своє. Вірю завжди в широчінь океанну серця вразливого, серця людського. Втомилось моє серце колотати,терплю і мовчки прокладаю шлях.
3. Переписати.Підкреслити граматичну основу. З’ясувати вид односкладних речень.
Світає.Тане морок в небосхилі. Так спокійно і прозоро в синім парку над Дніпром. Насіння вітерцем далеко понесло. Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим. Здавна вербу вважали священним дерево.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка