Образотворче мистецтво



Дата конвертації30.12.2017
Розмір78.8 Kb.
ТипУрок

Образотворче мистецтво    Дата:

          Урок №



                        Клас: 4

Тема: Особливості портрета клоуна. «Веселий клоун»

Мета: розширити та поглибити знання учнів про циркове мистецтво, про професії артистів цирку; розкрити роль художника у створенні  художнього образу клоуна (грим та костюм). Формувати уявлення про емоційне значення кольору для створення образу. Розвивати творчу та пізнавальну активність, естетичне сприйняття, почуття кольору. Розвивати уміння учнів малювати портрет  за уявою. Виховувати повагу до праці артистів цирку; самостійність та відповідальність за виконану роботу.

Обладнання:

Зоровий ряд: репродукції робіт художників, дитячі роботи, презентація «З історії циркового мистецтва», ілюстрації по темі, таблиця «Малюємо портрет», таблиця «Тематичний словничок».

Літературний ряд: вірші про цирк.

Музичний ряд: пісні про цирк.

Матеріали та інструменти: папір, пензлі, фарби, фломастери, олівці, палітри, серветки.

Хід уроку

І.Організаційна частина.

1.Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.

2.Ознайомлення з девізом та планом уроку.

Девіз уроку: Знати – щоб розуміти і вміти.

План уроку:

1. Ліричний заспів.

2.Циркові враження.

3. З історії цирку.

4.Клоун на арені.

5.На гостини до картини.

6. Тематичний словничок.

7. Пишемо портрет клоуна.

8. «Парад Алле».

ІІ. Створення позитивного емоційного настрою на урок.

  1. Ліричний заспів уроку

Краса боятися незвична,

Бо звикла вірити, що вічна…

Кожна людина, якою б сильною, цілеспрямованою, практичною вона не була, прагне до досконалості, до краси… Їй потрібне те життєдайне джерело, яке б наповнювало душу енергією, розум – мудрістю, а життя – красою…

Звичайно, цю важливу роль відіграє мистецтво. Людину, яку надихнули ніжні звуки чудової мелодії, неперевершений спів поезії, а чи незабутній, різнобарвний слід пензля на полотні, здатна на великі справи.


  1. Музично-поетична хвилинка.

  • Зараз зазвучить незвичайна, весела музика, яка змусить вас щось згадати.

(Звучить  пісня «Цирк».)

Слухання вірша



Цирк – це казка, це жонглер,

Лева, тигра грізний рев.

Музика та світло рамп.

Дресирувальник, що гукає: - Ап!

Це і мавпи, й павичі,

Яскраві кулі та м’ячі.

І, що гнуть підкови, силачі.

Тут і коні, що танцюють вальс,

Клоун, що так насмішив усіх нас.

І сміливі під куполом стрибки,

І жонглери, і чарівні фокусники.

Сальто, що робить акробат

Цирк – це свято дорослих та малят!

ІІІ. Підготовка учнів до виконання практичного завдання.

  1. Бесіда з учнями.

  • Чи доводилось вам побувати у цирку?

  • Які враження залишаються після перегляду циркової вистави?

  • Які циркові професії можете назвати?

  1. Гра «Угадай професію».

1.    Лясне батіжком - за мить

     Лев на вухах вже стоїть. (Дресирувальник)



  1. У руках гнучкі жердини,

А канат замість стежини. (Канатоходець)

  1. Що під руку попадає

Догори усе злітає. (Жонглер)

  1. Легко розігнуть підкову,

Щоб скрутити в бублик знову. (Силачі)

  1. Спритно зайчика за вуха

Він дістане з капелюха. (Фокусник)


  • Не завжди так було. Не завжди існували такі різноманітні циркові професії.

  • Дізнаємось про історію виникнення циркового мистецтва. Переглянувши презентацію та послухавши повідомлення ваших однокласників.




  1. Перегляд презентації про історію цирку, циркового мистецтва.

Повідомлення учнів та вчителя.

1 учень: Цирк – в перекладі з латинської мови означає «круг». З часів Древнього Риму цирком називали довгу доріжку для змагань у швидкості. Вистави з наїзниками, дресированими звірами, акробатами та клоунами, які ми називаємо цирком, з’явились набагато пізніше. Вони виникла у 1768 році, коли відставний англійський кавалерист Філіп Астлей огородив канатом круглу площадку під відкритим небом та став брати плату у бажаючих переглянути його майстерність у верховій їзді.

2 учень: Пересувний цирк-шапіто з'явився у 1830 році  та поступово перетворився у грандіозні видовища. Коли цирк прибував до міста, він сповіщав про себе вуличним шестям зі слонами, духовим оркестром, клоунами, артистами в костюмах верхи на конях.

3 учень: Попередниками цирку в Україні з 11 ст. були скоморохи, згодом ярмаркові балагани, жонґлери й цигани з ведмедями, у 18 — 19 ст. театралізовані кінні каруселі й інші кінні видовища, а з 19 ст. мандрівні цирки та звіринці.

Учитель: У кінці 19 - на початку 20 ст. з'являються стаціонарні цирки, найперше в  Києві дерев'яний (1867), мурований цирк Берґоньє (1875) та ін., згодом у Харкові: дерев'яний цирк братів Нікітиних (1883),  модерний на свій час, на взірець паризького цирку Франконі, цирк Грікке та у 1911 другий цирк на 5 750 місць грека Муссурі. 1903 в Києві побудовано цирк, де показував муштрованих коней П. Крутіков, в Одесі діяв цирк С. Малевича. Крім стаціонарних, до1914 р. в Російській Імперії працювало біля 100 мандрівних цирків. 

В 1960 побудовано в Києві новий цирк на 2100 місць (архітектор А. Жуков), директор і мистецький керівник Б. Заєць. Тут з 1961 існує естрадно-циркова студія. Найстарішу циркову традицію має Харків. Чимало майстрів цирку починало свою мистецьку кар'єру на харківській арені. В 1974 побудовано в Харкові новий цирк, будинок на понад 2 000 місць з сучасною технічною апаратурою, приміщеннями для коней, левів і слонів, спортивно-репетиторними залами, гардеробами тощо.

- Яка професія в цирку є найскладнішою? Чому?

- Клоун – це артист цирку. Його головне завдання веселити глядача, тому і вигляд у нього завжди незвичайний, кумедний, яскравий. Тому, що за допомогою кольору можна передати настрій. Клоун не тільки майстер сміху, але може бути й акробатом, фокусником, жонглером. Він постійно у русі. Професія клоуна надзвичайно благородна, адже артист отримує найвищу нагороду від глядачів – це сміх та аплодисменти.

- Яких відомих клоунів ви знаєте?(Юрій Нікулін, Юрій Куклачов, Олег Попов).

- Там, де клоуни, там завжди весело. Для хорошого настрою послухаємо пісеньку про клоуна та відпочинемо.



4.Фізкульхвилинка.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

Почувши веселу мелодію, до нас на урок завітала юна клоунеса. Привітайте її оплесками та послухайте, що вона хоче вам розказати.



  1. Слухання вірша.

Жив на арені рудий клоун,

Мов би щастям намальований.

І дітворі, і всім дорослим

З ним було радісно та просто.

Він костюм кумедний має,

На арені виступає.

Розсмішить давно усіх:

І дорослих, і малих

Сіяли іскорки –веснянки

На щічках… Кепка на маківці

З махровим рожевим помпоном,

Жилетка в горох та бантик бордовий.

Штани –шаровари на лямці…

Портрет готовий,

Хоч ставте в рамку.

  • Ми сьогодні будемо створювати портрет клоуна, людини, яка працює в цирку.

  1. Сприймання творів мистецтва. «На гостини до картини».

Вчитель: Філософ стверджував, що для людини немає нічого цікавішого в світі, ніж сама людина, бо кожна людина унікальна та неповторна, а спілкування з нею збагачує наш внутрішній світ.

-Перед вами портрети різних клоунів. Показ репродукцій картин художників: Огюста Ренуара «Клоун в цирку», Жана Метцингера «Клоун з мандоліною», Михайла Андреєнко «Єскізи усміхненого та сумного клоуна», Кіса Ван Данглера «Старий клоун», Дайера Рейнольдса «Єллет Келлі».

Всі роботи художників відрізняються точністю характеристик, тонкощами психологічного аналізу, глибоким розкриттям внутрішнього світу та багатством почуттів при зображенні клоуна. Глибоко продумана поза, поворот голови, погляд, жест, велике значення надається деталям костюма та інтер'єру.


  1. Повідомлення теми і завдань уроку. Робота з тематичним словником.

Вчитель:

  • Сьогодні на уроці ми будемо малювати портрет клоуна, повторимо художні терміни.

  • Пригадайте, що таке портрет? ( Портрет – жанр образотворчого мистецтва на якому зображується людина, де передається її зовнішній вигляд та внутрішній світ.)

  • Пригадаємо основні пропорції людини.

  • Малювати обличчя будемо в анфас (зображення особи, предмета прямо).

  • Погляньте на роботи ваших ровесників. Запам’ятайте, ми малюємо не іграшку-клоуна, а портрет людини в гримі.

  • Грим – це мистецтво зміни зовнішності артиста шляхом нанесення спеціальних фарб, пластичних та волосяних наклейок, парика у відповідності з задуманим сценічним образом.

V.  Практична робота учнів.

1. Робота над формуванням навичок і вмінь.

- При допомозі яких деталей художник створює образ клоуна? (Грим,  перука, ніс, головний убір, великий бант, метелик, веснянки).

- Яке значення має костюм? Як правило, усі деталі костюма не відповідають розміру клоуна.  Яскравий одяг привертає увагу глядача, тому поєднання кольорів часто контрастні.

- Кожен художник зображує клоуна по-своєму, але необхідно дотримуватись послідовності виконання роботи.



2. Демонстрація зразка послідовності виконання творчої роботи з опорою на демонстраційні таблиці.

1. За допомогою простого олівця намітити голову, лінію очей, носа, рота.

2. Намітити перуку, головний убір.

3. Доповнити деталями одягу.

4. Детально промалювати обличчя з гримом, доповнити атрибутами клоуна, якщо потрібно.

5. Доберіть кольори та розфарбуйте клоуна.

2. Самостійна художньо-практична діяльність учнів.( Учитель здійснює індивідуальне консультування та стимулювання творчої ініціативи учнів).



VІ. Виставка дитячих робіт «Парад Алле» під звуки музики. Самооцінювання.  Взаємооцінювання. Учитель аналізує досягнення та допущені помилки.

VІІ. Підсумок уроку.

  • Який настрій ми створили на уроці? Завдяки кому і чому?

  • Що нового ви дізнались на уроці?

  • Які враження від уроку?


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка