Обмеженість часуСкачати 105.69 Kb.
Дата конвертації28.02.2019
Розмір105.69 Kb.

Виховна година. 2 клас. "Обмеженість часу"

Виховна година. 2 клас.

Тема: Обмеженість часу.

Мета: 1) дати поняття «обмеженість» часу; 2) виховувати усвідомлення бережливого ставлення до навчального часу, вчити цінувати свій та чужий час, бути точним, дотримуватися режиму дня; 4) розширювати кругозір; 5) вчити спілкуватися у колективі.

Обладнання: малюнок білочки, кошик з жолудями, обгорнутими у фольгу різного кольору (кількість жолудів дорівнює кількості учнів у класі); набори для «виробництва» колобків (один на групу); мультимедійна презентація «Це цікаво!».

Попередня підготовка до уроку: 1) прочитати або подивитися «Казку про загублений час» Є. Шварта; 2) підготувати 6 дівчаток-хвилинок  для виступу на уроці.

Хід заняття

 Ι. Організація дітей. Девіз уроку. Розучування.

В країні Бізнесу геніїв багато

Та нас із ними не зрівняти!

 ΙΙ. Мотивація навчальної діяльності.

- Подивіться, хто до нас сьогодні завітав? (...)

- Правильно, білочка. Вона живе у старому дубові, пам’ятаєте? Це місце знають усі лісові мешканці. Наша Білочка тут відкрила ресторанний бізнес. Її кафе має назву «Горіхова насолода».

- Завтра у Білочки день народження. До неї завітає багато гостей: Мишко-бізнесмен, Їжачок-банковичок, Лисичка, Бджілка, родина зайців, Бобер та інші.

Білочка дуже хвилюється, бо у кафе захворів кухар, який повинен був зробити для гостей фірмову страву – горіхові колобки.

- Що ж тепер їй робити? (...)

- Може ми їй допоможемо з приготуванням колобків? (...)

- Найкращих кухарів вона запросить до себе у кафе працювати.

 

ΙΙΙ.  Ділова гра «Кухарі».1. Ділення класу на групи. (За допомогою жолудів, обгорнутих у фольгу різного кольору. У кожній групі 4 учня.)

 

2. Обговорення роботи.(Білочка навчає, як правильно готувати колобок з горішком. Кожна група отримує набор для «виробництва» колобків:

• борошно – пластилін – 2 куски;

• горіхи – маленькі камінці – 4 штуки;

• ніж – стек – 1;

піднос – 1;

• вологі серветки – 1 пачка.)

- За роботу, мої помічники. На неї відводиться 5 хвилин. Треба поспішати!

 

3. Виготовлення колобків. (5 хвилин. Робота закінчується, коли учитель говорить : «Стоп!»)4. Підведення підсумків ділової гри «Кухарі».

(Після завершення «виробництва», групи рахують кількість вироблених колобків, результат записується на дошку. Оголошуються переможці. Білочка вручає переможцям запрошення на роботу.)

- Вам треба було виготовити як можна більше горіхових колобків. Чи могли ви зробити їх скільки завгодно?

- Якщо «так», то в якому випадку, якщо «ні», то чому?

- Які ресурси використовували групи у «виробництві», чи були вони обмежені?

- Якби вам дали усе необхідне, ви змогли би виготовити більше колобків?

- Що для цього вам ще було б потрібне? (Час.)

 

ΙY. Робота над новим матеріалом.

1. Оголошення теми уроку.

- Сьогодні у нас розмова йтиме про час, якого нам постійно не вистачає, про

 те, як треба берегти власний та  чужий час.

 

2. Пояснення учителя.

- Ви вже знаєте, що потреби безмежні, а ресурси – обмежені. Сьогодні ви дізналися, що існує ще і обмеженість часу. З вами таке бувало, що хочеться пограти, і уроки треба зробити, і вдома допомогти, і книжку почитати, і мультфільм подивитись, а часу на усе не вистачає?

- Зупинити час, або збільшити кількість годин у часі неможливо. Але усі ви, мабуть, помічали, що один встигає зробити багато, а інший – ні. Як ви вважаєте, чому? 

 - Правильно. Деякі люди витрачають марно час. Наприклад, як герой  твору  Є. Шварца «Казка про загублений час».

- Що трапилося з хлопчиком? (Він перетворився на дідуся.)

 - Чому? (Людина, яка марно витрачає час, сама не помічає, як старіє.)

- Добре, що казка закінчилася благополучно, але у житті усе буває складніше.

- Час – головна цінність людини. Заощаджуючи  його, люди отримують додаткові можливості творити та пізнавати. Іншими словами робить нас багатшими, сильнішими, розумнішими. І ось який цікавий взаємозв’язок виходить – чим більше ми вчимося берегти час, тим швидше ростуть наші досягнення у навчанні, в праці. У нашому житті важлива кожна година і, навіть, секунда. І тому кожен з нас повинен цінувати та економити час, не витрачати його по напрасну.

Розкажіть, як ви бережете свій час?Діти, відгадайте загадки.

Ніг не маю, а ходжу,

Рота не маю, а скажу:

Коли тобі спати,

А коли вставати. (Годинник.)

Хто біжить без ніг? (Час.)

Нас сім братів, літами всі рівні, а іменем різні. (Дні тижня.)

Дванадцять братів один за одним ходять, один одного не обходять. (Місяці року.)

 3. Це цікаво! (Мультимедійна презентація. Цей матеріал учитель добирає за власним розсудом.)

- Ми звикли до годин­ника. Вже й не віриться, що в давни­ну люди не знали

його. А такий час був. Наші далекі предки розпізнава­ли лише ніч, ранок, день і вечір. Піз­ніше час стали вимірювати довжи­ною тіні: подовжилася тінь людини на три ступні — незабаром вечір. Ти маєш прийти в гості «у 4 ступні» — не поспішай, бо ще рано.

Незабаром було виявлено незручнос­ті цього способу: взимку тінь стає дов­шою швидше, ніж улітку, та й ступні у людей не однакові, через що таке обчислення часу призводило до ба­гатьох непорозумінь.

Край цьому поклали винахідники. На рівному, відкритому для сонця май­данчику вони вкопали палицю, обве­ли її колом і стали уважно-спостерігати за рухом тіні від неї. Так почалася історія годинника.

- Отже, першим був годинник соняч­ний.

У Стародавньому Вавилоні на вер­шині найбільшої піраміди постави­ли глиняний стовп. Рівний майдан­чик розкреслили лініями. Коли тінь від стовпа наближалася до однієї із ліній, жрець проголошував: «Знайте, вільні і раби, все населення царства, волею бога минула ще одна година, п'ята година від сходу сонця!».

Послухайте уважно і скажіть, про кого ця загадка?

- Годинника не має, а час знає. (Півень.)

-  Дізнавалися люди час і по живому годиннику. Цей годинник ходить по подвір'ю, махає крилами і кричить: «Ку-ку-рі-ку!». Ще сонце не зійшло, а півень кричить, дере горло: «Скоро ранок! Досить спати!»

За співом півника важко визначити точний час. То півень зі сну з жердини впаде — раніше часу піднімає крик, то лисиці злякається і почне кричати, то лисиця півника понесе і з'їсть.

А якщо немає півня? Як дізнатися час вночі, коли немає сонця і зірки не світяться в похмуру погоду? І приду­мала людина годинник надійніший: він із жердини не валиться, і лисиця його не понесе.

- Дізнавалися люди час і по водяному годиннику. У високий і вузький скляний посуд з дірочкою біля дна наливалася вода. Крапля за краплею вона текла із отвору. Води в посудині ставало все менше. На стінках посуди­ни були зроблені рисочки — відмітки, які показували, скільки часу минуло відтоді, коли в посуд налили воду. Во­дяний годинник був теж незручним, тому що треба було постійно долива­ти воду в порожній посуд.

- Стали люди голо­ву ламати, як придумати годинник, щоб він однаково точно показував час і вдень, і вночі, і взимку, і влітку, і в будь-яку погоду. І придумали. У цьому годиннику немає ні стрі­лок, ні кружка з цифрами, ні зубча­тих коліщат усередині. Зроблені вони із скла. Два скляних пузирчики з'єд­нані разом з тонесеньким отвором. Всередині — пісок. Коли годинник працює, пісок з верхнього пузирчика сиплеться в нижній. Висипався пі­сок — це означає, що минуло 3, 5,10  хвилин. Годинник перевертають, і рахунок часу продовжується. Пісочним годинником люди корис­туються і тепер. Наприклад, в полі­клініках. За цим годинником хворі одержують лікарняні процедури.

- Давним-давно люди помітили, що одні квіти розкрива­ються вранці, а вдень закриваються, інші розкриваються під вечір, тре­ті — тільки вночі, а вдень завжди за­криті. Відкриваються квіти не тоді, коли вони захочуть, а у «свій влас­ний час». Так з'явився квітковий годинник. Але «ходить» він тільки в сонячну погоду.

- Рано-вранці назустріч сонячному промінню піднімає свої голівки кульбаба, а за нею відкриває пелюстки шипши­на, гвоздика польова, льон та інші. Квіти, які рано розкривають пелюст­ки, вдень починають засинати. У по­хмуру погоду квітковий годинник «не працює» зовсім. Квіти залишаються закритими у багатьох рослин. Тому люди їх використовують лише для прикрашання клумб.

- За переказами, пер­ший механічний годинник з'явився у 996 році у німецькому місті Маг­дебурзі. Досі зберігся годинник на башті Вестмінстерського абатства в Лондоні. Ще в XIII ст. він показу­вав час мешканцям цього міста, по­казує й нині.

- На початку XVI ст. нюрнберзький ви­нахідник Петер Генлейн змайстрував кишенькового годинника. Через пів­століття винайшли хвилинну стрілку, а ще через 200 років — секундну.

- Не забули дорослі й про дітей. Вони придумали годинник-казку. Він висить на стіні цен­трального театру ляльок у Москві. Над усіма півень, а навколо нього розташовано 12 будиночків.

Кожну годину, що минула, півень су­проводжує голосним співом, повер­таючись і махаючи крилами. Водно­час один із будиночків відчиняється, з нього виходить ляльковий персонаж. Коли ж годинник відбиває північ чи полудень, відчиняються двері всіх бу­диночків, з них виходять ведмідь, ко­зел, сова, ворона, заєць, лисиця, мав­па, кіт, баран, порося, коза та вовк, і всі разом танцюють під музику.

 - Антимагнітні, електрон­но-механічні та навіть атомні — яких тільки годинників не випускають те­пер наші заводи! Прикладіть-но до вуха свій. «Тік-так, тік-так»,— вицо­кує він. Скільки цікавого розповів би цей лічильник часу, якби міг!

 4. Фізхвилинка.

Ой, і як же ми стомились

І на бік всі похилились

Може нам слід відпочить.

Фізхвилинку запросить?

Ми мандруєм, ми мандруєм

Школой Бізнесу крокуєм.

Ось і гори Капітал.

Я до них ще не дістав.

Ось і місто Страхування,

А іще Кредитування.

Пливу по морю я Потреб,

Їх в тебе безліч, в мене теж.

Тут  ресурси є, товари.

Вони потребують реклами.

Але обмеженість часу

Нагадує про школу цю:

Повертайся, повертайся,

Та за справу принімайся.

В рідну школу, в рідний клас, Школа Бізнесу у нас.

 Y. Закріплення нового матеріалу.1. Знайомство з прислів’ями.

        Годинник їсти не просить, а свою ро­боту робить.

        Годинник для краси, а час по сонцю.

        Час — не кінь: не підженеш та й не зупиниш.

        Час, як вода,— все йде вперед.

        Час, мов віз,— з гори чкурне, його не доженеш.

        Час за гроші не купиш.

        Час минає, а не вертає.

 

2. Інсценізація.

- Друзі, як ви вважаєте, хвилинка — мало це і чи багато? Бачу, що не знаєте. Тому зараз до нас завітають хвилинки. Нехай  вони самі про себе розкажуть. (Виходять шість дівчаток.)1-а хвилинка (у залізничній формі).

Я прийшла до вас із залізниці. Ми лічимо не тільки хвилинки, а й секунди. Втратимо одну — аварія може статися. Вантажі, на які чекають у різних куточках країни, запізняться. А ми ж з усіма хвилинками пов'язані. Приміром, шахтарі за дві хвилини цілий поїзд вугілля видають на гора! І я не можу гаяти часу — даю їм «зелену» путь.2-а хвилинка.

А я прийшла до вас із взуттєвої фабрики. За хвилину в нашій країні випускається приблиз­но 1280 пар взуття.3-я хвилинка.

Ух... Ну й спе­ка ж у нас біля мартена! За одну хви­лину сталевари дають країні 220 тонн сталі.4-а хвилинка.

Цінуємо час і ми. Наші ткалі працюють дуже швидко. Якщо розстелити по землі тканину, що виходить з їхніх спритних рук за хвилину, то по цій барвистій стежці треба буде йти вісімнадцять кіломет­рів. Ось яка наша хвилинка!5-а хвилинка (з книжкою в руках).

Кожної секунди виходить з друку 45 книжок, з них 7-8 — для дітей.6-а хвилинка (з годинникового заводу).

Щохвилини з'являється сім­десят годинників. Усі вони — маленькі наручні, великі стінні, голосні будильники — добре знають ціну часу. Адже хвилина і навіть секунда вирі­шують успіх бою, складної операції, встановлення нового спортивного рекорду, припинення пожежі...3. Допоможи Вінні-Пуху скласти правильний режим дня. (Записаний на дошці.)

11-00 – 12-00 - підйом.

12:00 – 13:00 – обід

13:00 – 15:00 – сон

15:00 – 16:00 – другий обід

16:00 – 17:00 – ігри з П’ятачком

17:00 – 18:00 – ігри з осликом Іа

18:00 – 19:00 – вечеря

19:00 – 22:00 – похід у гості

22:00 – 23:00 – друга вечеря

23:00 – 01:00 – мультфільми по  телевізору

01:00 – 11:00 – сон

 

 YΙ. Підсумкова рефлексія.Бьют часы... Кого? Зачем?

Бьют за что, скажите?

Бьют часы четыре, семь:

Всем, всем, всем — спешите!

Бьют меня, тебя, его:

Что ты спишь доселе?

Бьют за то, что ничего

Сделать не успели.

Бьют не в бубен, бьют в набат,

Бьют тревогу грозно...

«Торопитесь,— говорят,—

Завтра будет поздно!..»

Хочешь победить в бою,

В жизни сделать что-то?Бьют часы... Всю жизнь свою

Я боюсь их счета...

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка