О. Генрі американський письменник. Новела «Останній листок»Скачати 93.14 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір93.14 Kb.
ТипУрокТема: О.Генрі – американський письменник. Новела «Останній листок»

Мета: ознайомити учнів з біографічними відомостями про О.Генрі та змістом

новели «Останній листок», дати теоретичне поняття про новелу;

розвивати вміння аналізувати літературний твір, збагачувати словнико-

вий запас дітей; виховувати гуманне ставлення до оточуючого світу та

любові до природи

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: підручник, портрет О.Генрі, мікрофон, ілюстрації до твору

Треба прагнути бути Людиною, незважаючи на всю

жорстокість навколишнього світу, і це можливо.

О.Генрі

Зміст уроку

І. Організаційна частина

Вчитель. – Доброго дня, діти!

Учні. – Доброго дня вам !

Доброго дня нам !

Доброго дня всім !

( Рухами показують, до кого звертаються ).Вчитель . На місця прошу сідати -

Час уроку розпочинатиІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

 1. Слово вчителя

Ми з вами прочитали та обговорили вже багато літературних творів. Кожен з вас має певний життєвий досвід. Ви, мабуть, не раз замислювалися над питанням: що в людському житті найголовніше? Без чого людина не може бути людиною, незалежно від того, якою б сильною, сміливою, розумною вона не була? Згадаймо вже знайомих нам Робінзона і Маленького принца..

Це, так би мовити, найбільша розкішна на землі – розкіш людського спілкування. Говорячи про спілкування, дайте відповідь на запитання: якими повинні бути людські взаємини? Яке слово вам перш за все спадає на думку, коли ми говоримо про людські взаємини? (Прийом «Вільний мікрофон» ) (Вірність, міцність, постійність, надійність… )Життя – нелегка річ. Особливо це стосується людини, котра вболівала за долі інших. А письменники, як відомо, є саме такими. Дуже часто їхнє життя – це суцільні труднощі. До цих прізвищ додамо В.С. Портера, який народився у штаті Північна Кароліна, в містечку Грінсборо у 1862 р. (показати на карті) . Але ця людина більш відома під літературним псевдонімом – О.Генрі ( показати портрет письменника ).

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку, запис епіграфа

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

 1. Слово вчителя

Дослідникам творчості письменника довелось немало попрацювати, щоб встановити справжню, а не вигадану біографію О.Генрі. Чому він був змушений говорити про себе напівправду, стане відомо далі.

Послухайте інтерв’ю, які проллють світло на сторінки життя письменника, особливості побудови його оповідань та своєрідність гумору. 1. Інтерв’ю з письменником О. Генрі.

Журналіст. Містер О.Генрі. розкажіть про своє дитинство.

О.Генрі. Народився 11 вересня 1862 року, справжнє ім’я – Вільям Сідні Портер. Провів дитинство в містечку Грінсборо (штат Південна Кароліна ). Батько, лікар, був здібною людиною, доброю, але трішки дивакуватою, витратив всі кошти сім’ї на невдалі винаходи. Нас із братом виховувала тітка (мати померла, коли мені було 3 роки ). Підрісши, я був змушений прийняти пропозицію дядька піти до нього учнем в аптеку.

Журналіст. Хочу нагадати читачам, що в маленьких американських містечках аптека – це не тільки медичний заклад, а й свого роду клуб, куди сходяться обмінятись новинами, поговорити про політику й комерцію, зіграти в шахи чи доміно. Життя в маленьких містечках нудне, і, щоб якось розвеселити відвідувачів, ви, кажуть, стали карикатуристом?

О. Генрі. Так, я малював шаржі та карикатури на відвідувачів і мав славу «гумориста». Тут я здружився з доктором Холпом, конкурентом батька. Той запропонував поїхати з ним у Техас на ранчо його брата.

Журналіст. І ви стали ковбоєм…

О.Генрі. Мені було 20 років. Ковбоєм я не став, але навички, необхідні ковбою, засвоїв: чудово їздив верхи, навчився зганяти худобу. У мексиканських батраків навчився іспанським словам, а потім вивчив цю мову. І насолоджувався свободою і роздоллям!

Журналіст. Як склалася ваша подальша доля?

О.Генрі. Життя на ранчо набридло і я переїхав до містечка Остін, де працював у аптеці, потім влаштувався у контору і навчився бухгалтерії. Кілька років прослужив креслярем у земельній конторі, потім у банку.

Журналіст. А своє захоплення карикатурою залишили?

О.Генрі. Та ні, малював шаржі на знайомих, до того ж грав на гітарі, брав участь у місцевому вокальному квартеті.

Журналіст. Всіх цікавить ваше особисте життя. Кажуть, у вас була дуже красива дружина?О.Генрі. Це так. Зовнішністю і характером вона була схожа на героїню мого оповідання «Дари волхвів». Кому цікаво, можуть прочитати й уявити, якою вона була.

Журналіст. Як ви з нею познайомилися, як вам вдалося причарувати таку красуню?

О.Генрі. Мені було тоді 24 роки, їй – 18. Ми познайомилися на танцях. Я був тоді в гуморі, щось розповідав, вона сміялася. Ми стали зустрічатися, але батьки хотіли для Атол Естес (так її звали) чоловіка зі статком. Вони віддали перевагу іншому, Але я вмовив Атол обвінчатися таємно. Після вінчання ми пішли до друзів, у яких я жив, і ті повідомили батьків дівчини.

Журналіст. Друзі О.Генрі згадують, що Атол була люблячою дружиною. Вона вважала, що майбутнє Білла (скорочено від Вільям) – в літературі. Атол спонукала чоловіка у вільний від роботи час писати оповідання, їх стали публікувати.

1889 року Атол подарувала Вільяму Портеру красуню доньку Маргарет, але тяжко захворіла. Знадобилася допомога батьків Атол і примирення сімей відбулося. Ще деякий час Білл Портер працював у банку міста Остін, потім придбав газету. Вона виходила щотижня під назвою «Камінь, що котиться». Портер писав нариси, вірші, малював карикатури. Потім йому нав’язався в компаньйони англієць, який розвалив усю справу.Журналіст. (Бере у видавця «Пост»). Скажіть, будь ласка, чому ви запропонували співпрацю саме містеру Портеру?

Видавець. Мистецтво короткого оповідання стало швидко розвиватися: Едгар По, Марк Твен, інші майстри цього жанру прославились як блискучі оповідачі.

Портер, працюючи як журналіст, намагався обійти гострі соціальні проблеми. Вони, звісно, були присутні в його оповіданнях, але нібито краєчком торкались життя своїх героїв. Це читачам подобалось, бо головними були стосунки між людьми, їх повсякденне життя.

Наша газета «Пост» запросила містера Портера на постійну роботу і він переїхав до Х’ юстона з дружиною і донькою.

Потім випливла якась історія з його попередньою роботою в банку. Містера Портера після піврічного судового процесу звинуватили в недостачі. Але він залишив місто і зник, не чекаючи вироку.Журналіст. Містер Портер перебрався через кордон. Жив у Гондурасі, де працював на плантаціях. Але, отримавши звістку, що помирає дружина, повернувся. Атол померла в нього на руках.

Влада, дізнавшись про повернення, заарештувала Портера, визнала винним, і вироком стали п ять років тюрми.

Піклування про доньку взяли на себе батьки дружини. Вирішили приховати від Маргарет долю її батька, сказавши, що він поїхав у справах. Але, щоб не викликати підозри в доньки, Білл Портер мав робити їй гарні подарунки на Різдво і на день народження.

Вільям Портер став писати оповідання і розсилати їх у редакції журналів. Звісно, друкувати твори засудженого ніхто не взявся б. Допоміг його співкамерник, фінансист, у якого в Новому Орлеані жила сестра. Їй Портер надсилав оповідання, а вона надсилала до редакції.Журналіст. Містер Портер! Зрозуміло, що за таких обставин необхідне було вигадане ім’я. Чому саме О.Генрі?

О.Генрі. Працюючи аптекарем, я постійно користувався фармацевтичним довідником, автором якого був Етьєн Оссіан Генрі. Перша літера одного з імен та прізвище фармацевта стали моїм псевдонімом.

Через три роки і три місяці, вийшовши на волю, отримав запрошення відразу в кілька журналів. Обрав один із журналів Нью-Йорка, переїхав до цього міста, став працювати в журналі, потім у газеті «Ворлд».Журналіст. За короткий час ім я О.Генрі стало популярним, його оповіданнями захоплювалася вся Америка. В 40 років прийшла слава. 1906 р. О.Генрі видав першу збірку оповідань «Чотири мільйони».

Усього вийшло 8 збірок оповідань. Головною їх темою було зображення побуту звичайних людей.

«Дари волхвів», «Останній листок» - оповідання про те, якими чуйними, шляхетними, здатними на високі почуття можуть бути бідняки.

3.Слово вчителя.

О.Генрі – це людина, яка пережила багато потрясінь, таких як втрата матері та зневіра батька в життя, тяжка хвороба, смерть коханої дружини, суд, ув’язнення.

Але в О.Генрі вистачило сил розпочати нове життя. Він випробував чимало професій, але саме письменницька діяльність, якій було приділено останніх 8 років життя, принесла йому славу і визнання. О.Генрі вважають неперевершеним майстром новели. Починаючи з 1919р., у США щороку присуджують премію його імені за кращий новелістичний твір року.

4.Робота над засвоєнням теоретико-літературного поняття

Новела – це різновид оповідання, надзвичайно стислий розповідний твір про якусь визначну життєву подію з несподіваним фіналом.5. Слово вчителя.

З1903 по 1910 роки було надруковано 10 збірок новел О.Генрі. Учні «ланцюжком» читають назви збірок. Які завчасно написані на дошці. 1. «Королі і капуста» (1904).

 2. «Чотири мільйони» (1906).

 3. «Серце Заходу» (1907).

 4. «Палаючий світильник» (1907).

 5. «Голос великого міста» (1908).

 6. «Благородний шахрай» (1908).

 7. «Долі дороги» (1909).

 8. «На вибір» (1909).

 9. «Ділові люди» (1910).

 10. «Круговерть» (1910).

- На що вказують роки видань? (Роки видань цих збірок свідчать про напружену працю письменника. Майже кожного року він друкував по дві збірки.)

Риторичне запитання: «Хто герої цих творів?»

Звичайні, прості люди з найбідніших верств населення. Вони не мають грошей, золота, срібла. Але в них є щось набагато цінніше за ці речі. Це – дружба, любов, взаємодопомога. Мабуть, саме ці якості і допомогли Портеру не впасти у відчай, боротися за краще майбутнє. Тому герої не миряться з прикростями долі, виборюють право на життя, і автор прославляє цю боротьбу.

- У 6-му класі ви читали оповідання іншого американського письменника, головний герой якого, перебуваючи в екстремальній ситуації, виборює право на життя. Про який твір йдеться і хто його автор? (Джек Лондон «Любов до життя».)

У новелі О.Генрі «Останній листок» також ідеться про долю і вибір, від якого залежить жити чи вмерти.6. Виразне читання новели за особами.

7. Запитання.

- Яке враження справила на вас новела? (Викликала радість, сум, біль, байдужість тощо.) Поясніть свою думку.8. Бесіда за змістом новели «Останній листок».

- Із якими героями ви познайомилися в цьому творі?

- До якої верстви населення належать головні герої твору? Обгрунтуйте свою думку, посилаючись на текст.

- Яке горе спіткало Джонсі?

- Чи боролася дівчина за своє життя?

- З чим Джонсі пов’язувала свою смерть?

- Що змусило дівчину змінити свої погляди на хворобу?

- Що сталося, коли впав останній листок?

- Чи здійснилась мрія Бермана створити «шедевр»?

- Як ви вважаєте, що таке «шедевр»?9. Словникова робота.

Шедевр – зразковий витвір мистецтва.

Альтруїзм – готовність до самопожертви заради іншої людини

- Чи можна вчинок Бермана назвати подвигом? Чому?

- У чому полягає ідея цього твору? (Мистецтво разом з людяністю може створити диво.)

- Добрі вчинки одного героя породжують добрі вчинки інших. Хто ще з персонажів твору допомогав Джоанні і бажав їй одужання?

- Які проблеми порушує автор у цій новелі? (Тяжке життя людей мистецтва, боротьба за виживання, взаємопідтримка.)

- Чому, на вашу думку, твір має називатися «Останній листок»?V. Закріплення вивченого матеріалу

Вправа «Мікрофон»

- Чи можна вчинок Бермана назвати подвигом? Чому?

- У чому полягає ідея цього твору? (Мистецтво разом з людяністю може створити диво.)

- Добрі вчинки одного героя породжують добрі вчинки інших. Хто ще з персонажів твору допомогав Джоанні і бажав їй одужання?

- Які проблеми порушує автор у цій новелі? (Тяжке життя людей мистецтва, боротьба за виживання, взаємопідтримка.)

- Чому, на вашу думку, твір має називатися «Останній листок»?Учитель.

Інколи ми думаємо, що потрапили в складну ситуацію, вибратися з якої неможливо. Як же жити далі? Хто допоможе?

Відповіді на ці запитання є у письменника. Він жив за законом, як герої його творів. Цей закон винесено в епіграф нашого уроку.

- Як ви розумієте слова О.Генрі? Чому слово «людина» написано з великої літери?VI. Оцінювання

VII. Домашнє завдання

Виписати цитати до характеристики Бермана.Вивчити визначення «новели».
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 93.14 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка