Настрій у пейзажі. Малювання пейзажу за уявленням



Скачати 61.94 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір61.94 Kb.
ТипУрок

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКИЙ

СПЕЦІАЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ

КОМПЛЕКС ІМ. В.Г. КОРОЛЕНКА»

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
Методична розробка уроку

на тему:
«Настрій у пейзажі.

Малювання пейзажу за уявленням»

Розроблено вчителем Кубанською Н.В.



Харків

2015
Тема: Настрій у пейзажі. Малювання пейзажу за уявленням

Мета: дати поняття про «пейзажні настрої» на прикладі картин відомих художників-пейзажистів І.Айвазовського, С.Васильківського; поглиблювати знання з повітряної перспективи у пейзажі; формувати естетичне ставлення до природи; виховувати бажання бути для неї мудрим другом, оберігати її, формувати уміння бачити красу навколишньої дійсності; розвивати естетичні почуття, підвищувати художню культуру дітей шляхом ознайомлення їх із творами мистецтва; розвивати художнє мислення і смак учнів; розширювати і поглиблювати творчу уяву, фантазію; удосконалювати зорову систему.

Корекційно-компенсаторна спрямованість уроку: розвиток уявлення, пам’яті, мислення і мовлення; зміцнення рухової сфери (загальної та дрібної моторики).

Тип уроку: комбінований, створення самостійних творчих робіт.

Обладнання для вчителя: репродукції картин художників.

Обладнання для учнів: фарби, пензлі, картки-схеми аналізу художніх творів.

Хід уроку

Організаційний момент.

  1. Актуалізація опорних знань.

Відомий казкар Ганс Крістіан Андерсон в одній своїй казці сказав: "Коли ми прочитаємо цю казку, станемо розумніші, ніж були напередодні". Наслідуючи його я хочу сказати: " Я вірю в те, що з цього уроку ви візьмете для себе багато цікавого та корисного". Отже, натхнення вам!

Гра «Бліц-турнір»

Для того, щоб пригадати, що ми знаємо про живопис ми проведемо опитування. На кожне запропоноване моє твердження ви повинні відповідати коротко «так», «ні».

  • Живопис – це вид мистецтва.

  • Живописні твори виконані із пластиліну.

  • Живописні твори виконані завжди на пласкій поверхні.

  • Виражальним засобом живопису є колір.

  • Основні кольори – синій, жовтий, червоний.

  • Холодні кольори – це синій, фіолетовий, голубий.

  • Теплі кольори – це червоний, оранжевий, рожевий.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Ми дуже любимо милуватися різноманітними пейзажами. Кожен такий твір, завжди певним чином впливає на наші почуття. Споглядаючи картини художника І.Айвазовського, на яких переважно зображене море і не просто море, а бурхливе, неспокійне, у нас виникають почуття тривоги, неспокою. Коли бачимо пейзажі С.І. Васильківського – то відчуваємо спокій, радість та утихомиреність. Чому з нами таке відбувається? Відповідь на це питання ми з вами отримаємо на сьогоднішньому уроці.

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми будемо продовжувати знайомитися з пейзажним жанром живопису, поглибимо знання з повітряної перспективи і в кінці уроку ви навчитеся самостійно створити свої малюнки.

  1. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя

Повітряна перспектива характеризується зникненням чіткості й ясності контурів предметів у міру їх віддалення від очей спостерігача. При цьому на дальньому плані насиченість кольору зменшується (колір втрачає свою яскравість, контрасти світлотіні пом’якшуються) – глибина здається світлішою за передній план.

Малюючи пейзаж, художники вміють майстерно створювати ілюзію глибини простору, використовуючи різні способи. Перші дослідження закономірностей повітряної перспективи зустрічаються ще у Леонардо да Вінчі. Видатний художник відзначав, що віддалення предмета від ока спостерігача пов’язане зі зміною кольору предмета. Тому для передавання глибини простору в картині найближчі предмети повинні бути зображені художником в їх власних кольорах, віддалені набувають синюватого відтінку, «а найостанніші предмети, в ньому (в повітрі) видимі, як, наприклад, гори внаслідок великої кількості повітря, що знаходиться між твоїм оком і горою, здаються синіми, майже кольору повітря».

Синява тим чистіша та ясніша, чим прозорішим і чистішим є саме повітря. Тому ми бачимо густу синяву осіннього неба, сині контури гір і далеких лісів, синяву морів, озер, річок. Якщо повітря просочене вологою (через туман або похмуру погоду), то небо здається молочно-сірого кольору, світлі предмети набувають жовтуватого і червонуватого відтінку, а темні – фіолетового, сірого та невизначеного, безбарвного; при цьому контури виступаючих країв пом’якшуються, заглиблення втрачають частину різкості, й загальні контури стають менш визначеними.

c:\users\лена\desktop\перспектива\1578404172_e555f83ac6_z.jpg

Контури та фарби є тим виразнішими і різкішими, чим меншою є відстань між оком і об’єктом, і, навпаки, зі збільшенням відстані фарби бліднуть і контури стушовуються, поки, врешті-решт, увесь об’єкт не зіллється в туманній далечині.

Організація сприйняття творів мистецтва

Учитель пропонує учням зробити опис картини В. Орловського "Затишшя", використовуючи картку схему (отримує кожен учень).

Картка-схема

Опис зображених явищ природи.

Визначення, за допомогою яких засобів художник передає глибину простору.

Відповідність реальності, наявність контрастів.

Що переважає в картині: статика чи динаміка і в чому це виявляється?

Визначення художньої техніки виконання.

Визначення образності твору.

Виявлення загального настрою.

Висловлення особистого враження від твору.

Слово вчителя.



Художники-пейзажисти у своїх картинах відтворюють своє ставлення до природи, свої думки, настрій, і це все глядач розуміє. Що багатшими будуть почуття художника щодо відтворюваної природи, то змістовнішою буде робота. Такі пейзажі часто називають «пейзажі-настрої».

Пейзаж для художника – не фотографічне відображення побаченого, а можливість передати своє ставлення, настрій, враження. «Я почув лемент, що пройняв Всесвіт... Я писав хмари кольору крові, цей колір був як лемент...» Так розповів норвезький художник Едвард Мунк про свою вечірню прогулянку. Сонце сідало, художник почувався втомленим і хворим. Йому здалося, що хмари почервоніли та колір перетворився на звук.

- Що ви можете сказати про зміну кольорів вранці, ввечері, вночі, в дощову погоду?

- Чи завжди живописна робота має насичену яскраву кольорову гаму? (Учні висловлюють свої думки, доводять свою позицію.)

Аналіз-порівняння репродукцій картин художників І. Айвазовського та С. І. Васильківського.

Бесіда

Про що розповідає кожна з картин?

Як ви вважаєте, чи вдалося художникам донести до глядача свій задум?

Які співвідношення кольорів обрали художники, щоб відобразити настрій та своє ставлення?



http://xn----8sbiecm6bhdx8i.xn--p1ai/sites/default/files/1352429704_248.jpg http://storinka-m.kiev.ua/pict_1/big/2335.jpeg
VI. Практична робота учнів.

(Учні виконують творчу роботу. Учитель надає учням індивідуальну допомогу)



  • Намагайтеся завершити роботу за один раз: адже до наступного уроку ваш настрій зміниться. Якщо роботу не вдалося завершити відразу, краще відкласти її на деякий час. А деталі можна доробити згодом – зі свіжим поглядом на роботу.

VІІ. Підведення підсумків уроку.

Проводиться за методом «Мікрофон»



  • Що нового дізналися на уроці?

  • Що навчилися робити?

  • Чи всі задоволені результатами, які отримали на уроці?

Організація виставки учнівських робіт; обговорення з участю всього класу кращих і невдалих робіт; виставлення оцінок, мотивація кожної оцінки.

VІІІ. Домашнє завдання

Виправити помилки, допущені в роботі.
Повітряна перспектива

c:\users\лена\desktop\перспектива\103343585_oleg_laduygin__8.jpg
c:\users\лена\desktop\перспектива\131106111054480071.jpg

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка