Національний центр народної культури "Музей Івана Гончара"Скачати 39.62 Kb.
Дата конвертації16.01.2018
Розмір39.62 Kb.

Національний центр народної культури "Музей Івана Гончара"

до Міжнародного дня захисту дітей
ЗАПРОШУЄ

1 червня о 16:00


на відкриття виставки "ЯВОРІВСЬКА ІГРАШКА"

та презентацію забавкарського проекту Оксани КОГУТ і Остапа СОЙКИ

"ГРАЙСЯ!"
Іграшка є важливою складовою культури народу. Яка культура, такі й іграшки. Вона є знаряддям культури в особливій згорнутій формі, передає стан сучасної культури....

За допомогою іграшки дитині передається сама суть, серцевина людських стосунків, розуміння світобудови і місце людини у світі.

(психолог, кандидат наук О. Вовчик-Блакитна)

На виставці яворівської іграшки в Музеї Івана Гончара, що триватиме з 1 червня до 8 серпня 2016 року, будуть представлені експонати з колекцій Музею етнографії та художнього промислу НАН України (м.Львів), Національного центру народної культури "Музей Івана Гончара", приватної колекції Оксани Когут та Остапа Сойки.


У програмі відкриття:

16:00 Майстер-клас з розмальовування яворівської іграшки (Оксана Когут, Остап Сойка)

17:00 Ігри та забави для дітей (Дитяча фольклорна школа "Орелі" Музею Івана Гончара)

18:00 Фольклорне дійство "Дитячі ігри та забавлянки" (Дитячий фольклорний "Дай Боже"
Яворівська дерев’яна іграшка становить значущу сторінку забавкарства України й цілої Європи. Осередком її виготовлення є місто Яворів з прилеглими селами, що на Львівщині. Місце походження та самобутність яворівської дерев’яної забавки стверджує її орнаментика та колорит, які мають аналогії у розписі скринь, вишивці, ткацтві Яворівщини і не має аналогій в інших місцевостях України. Образний та предметний світ яворівської іграшки розмаїттям утілених у ній тем пов’язує її з життям і побутом українців та надає їй виняткового значення у вихованні та розвитку дитини. Глибоку традиційність та високу мистецьку вартість яворівської іграшки посилюють її функціональні якості – екологічність, завдяки використанню дерева та безпечних для здоров’я барвників, а також виразні ігрові можливості, зокрема здатність створювати рух та звук.

Письмові джерела засвідчують виготовлення дерев’яних забавок у Яворові у ХVІІ столітті. Активним періодом для яворівського забавкарства були роки останньої третини ХІХ – поч. ХХ ст. В тому часі іграшки майстрів з Яворова та довколишніх сіл досягали ринків Польщі, Німеччини та інших європейських країн. Наприкінці ХІХ ст. у Яворові була створена Забавкарська школа - перша і єдина на території України, яка проіснувала до Першої світової війни, у 1943 році школа відновила свою діяльність ще на один навчальний рік.

Протягом ХХ ст. до продовження й розвитку традицій яворівського забавкарства приклалося багато майстрів. У 20-30-х рр. на Малому Передмісті Яворова іграшки виробляли близько 75 родин, серед них родини Бриндасів, Горбульків, Горохів, Гдулів, Приймів, Ференців. У 50-70-х рр. у руслі локальних традицій активно працювали майстри В. Прийма, С. Тиндик, С. Фірчук, С. Лопачак, С. Горох, В. Айхлер, С. Процик, І. Ліщин, О. Кокоруз та інші. На початку 90-х рр. на Малому Передмісті іграшки виробляли лише два майстри – Ю. Прийма й С. Лопачак. На початку 2000-х рр. традиції яворівського забавкарства продовжила родина Ольги та Василя Логинів, Євген Ференц. Завдяки усім народним майстрам, які працювали в осередку, успадковували прийоми творення іграшки й тактовно запроваджували нововведення, витворився феномен яворівської іграшки. Твори яворівських майстрів збереглися в українських та закордонних музейних і приватних збірках, часто без зазначення авторства.

На початку ХХІ ст. художня вартість яворівської іграшки вкотре привернула увагу митців. У 2009 р. свої наміри у справі продовження традицій яворівської іграшки об’єднали Остап Сойка та Оксана Когут. Майстри народилися на Яворівщині у містечку Івано-Франкове (до 1946 року Янів). Тож спільну працю розпочали з експедиційних пошуків артефактів та інформаційного матеріалу на території Яворівщини, сполучаючи їх з вивченням пам’яток у музеях і приватних збірках. Нині майстерня Остапа Сойки та Оксани Когут впевнено та продуктивно працює над збереженням та актуалізацією яворівської іграшки в сучасному культурному просторі. Майстри створюють узвичаєні типи – коники, візочки, пташки, меблики, деркачі, тарахкальця, а також пропонують нові, продиктовані власним досвідом та розумінням традиції. Пріоритетом у творчості Остапа Сойки та Оксани Когут є збереження автентичного образу яворівської іграшки, який визначає виразна лаконічність столярної форми, яскравий розпис рослинними мотивами у жовто-зелено-червоному колориті.

Остап Сойка та Оксана Когут є активними учасниками виставок та фестивалів в Україні та світі: Львів, Київ, Коломия, Чернівці, Загреб (Хорватія), Бююкчекмедже (Туреччина), Люблін (Польща), Ватикан (Італія).
Виставка триватиме з 1 червня до 8 серпня 2016 року.

1 червня - вхід вільний.

Майстер-класи з розмальовування яворівської іграшки відбуватимуться за попереднім записом протягом усього періоду виставки.Тел. для запису: (067) 316 68 79


01015, Київ-15, вул. Лаврська, 19; тел./факс (044) 288-92-68

E-mail: honchar_museum@ukr.net http://honchar.org.ua

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка