Моє ставлення до синів І невісток Омелька КайдашаСкачати 32.14 Kb.
Дата конвертації12.10.2018
Розмір32.14 Kb.

Моє ставлення до синів і невісток Омелька Кайдаша.
План.

І. “Кайдашева сім'я” - соціально-побутовий твір.


ІІ. Герої повісті “Кайдашева сім'я”.
1. Образ Карпа.
2. Образ Мотрі.
3. Образ Лавріна.
4. Образ Мелашки.
ІІІ. Моє ставлення до синів і невісток старого Кайдаша.

Повість Нечуя-Левицького, як і саме життя,
змальоване в ній, - це, за висловом Євгена
Гуцула, “арена людських пристрастей”.

П. Хропко

“Кайдашева сім'я” І.С. Нечуя-Левицького - яскравий зразок соціально побутової повісті. На основі матеріалу з повсякденного життя автор зображує внутрішні інтереси людини, щодо свого фінансового збагачення, тобто намагання стати господарем. Центральне місце у повісті займає селянина, яка проживає в селі Семигори. Особливістю повісті є те, що в центрі уваги автора протягом усього твору перебувають усі шестеро членів родини Кайдаша. Ця особливість змальовує й своєрідність розгортання сюжету повісті: перед читачами постають будні життя членів сім'ї, їхні постійні сварки, яке часто починаються з найменших дрібничок та рідкісні і нетривалі примирення, які знову швидко змінюються наступним скандалом. Недружелюбне становище в родині загострилося з одруженням Лавріна - молодшого сина Кайдаша. До щоденних колотнеч між рідними втягнуті навіть діти двох братів. На образах однієї родини автор показав будні життя українського народу. Нечай-Левицький з великою майстерністю змалював той час, коли на просту українську родину в пореформеному селі діє багато факторів суспільно-політичного життя, які призводять до непорозумінь і розладу у сім'ї. Письменник поставив перед собою мету - розповісти про буденне селянське життя без перебільшень і прикрас. Тому, хоча в повісті і зазначається про одруження Карпа, Лавріна, а потім - і смерті батька, та докладних розповідей про ці неповсякденні події в творі немає. Лихо, яке кожний день отруює життя як батькам, так і синам з невістками, - це духовна роз'єднаність родин. Ось те лихо, на яке звернув свою увагу Нечай-Левицький і за допомогою повісті “Кайдашева сім'я” намагався виправити.

Велике значення у повісті відіграють головні герої, яких майстерно підібрав і відобразив І.С. Нечай-Левицький. І батьки, і діти в повісті зображені уже сформованими особистостями, з певними рисами свого характеру, які твердо відстоюють особисті точки зору.

Одним із центральних образів повісті “Кайдашева сім'я” є образ Карпа - старшого сина Омелька Кайдаша. Карпо - це роботящий, гордий, суворий, але трохи незграбний парубок. Він любить дівчат, але не усіх, йому подобаються такі, щоб були гарні та з твердим і “брикливим” характером. Ось яку дружину хоче мати Карпо: “Мені аби була робоча та проворна, та щоб була трохи куслива, як мухи в Спасівку”. Карпо не відзначався повагою до старших від себе, він навіть осмілився підняти руку на батька. Із-за гордості, притаманною характеру Карпа, він навіть не вибачився перед батьком за свій низький вчинок. На початку твору Карпо виступає як позитивний герой, але поступово після одруження переходить на бік негативного, і в цьому йому, на мою думку, “допомогла” дружина.

Мотря - дружина Карпа, старша Довбишева дочка. До одруження це була гарна, працьовита, горда і трохи “бриклива” дівчина, а уже після, з часом, вона стала сварливою, жадібною, скупою і заздрісною жінкою. Ось як характеризує Лаврін Мотрю: “Мотря і гарна, і трохи бриклива, і в неї серце з перцем”. Мотря повністю “відповідає” своєму чоловікові, як кажуть в народі: “Два чоботи пара”.

Лаврін - молодший син Омелька Кайдаша. Він мав жваву, палку поетичну натуру, поважав батьків і, взагалі, старших від себе людей. Лаврін був схильний до ніжних почуттів. Веселій натурі парубка відповідала і його зовнішність: “Веселі сині, як небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брові, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум'яні губи - все подихало молодою парубочою красою”. Коли він говорив з братом про дівчат, то казав, що візьме собі “гарну, як квіточка, червону, як калина в лузі, а тиху, як тихе літо”. Лаврін - це позитивний персонаж повісті, зовсім не схожий на свого брата.

Доброму, чуйному, ніжному Лаврінові “відповідає” така ж добра, чуйна і ніжна Мелашка. Вона була родом із сусіднього села, це дуже гарна, тендітна, ніжна і тиха дівчина. Навіть жорстокі знущання старої чванливої свекрухи довго не могли зломити цієї сильної натури, а підтримували її весь час ніжне і щире почуття до свого чоловіка. Ця молода жінка дуже любила, поважала своїх батьків і молодших братиків та сестричок і не забувала про них, живучи у злої свекрухи. Щирі почуття Лавріна і Мелашки можна порівняти з лебединою відданістю і вірністю одне до одного.

Мені дуже сподобалась повість “Кайдашева сім'я”. Читаючи цей твір, в моїй уяві персонажі розділилися на позитивних і негативних. Поведінку Карпа і Мотрі, як негативних героїв, я, взагалі, не схвалюю і не розумію їхньої жадібності і заздрості щодо сім'ї молодшого брата. Привернуло мою увагу подружжя Лавріна і Мелашки, які дійсно були варті одне одного. Позитивні емоції читач одержує від краси щирих почуттів між ними. На мою думку, всі герої повісті могли б жити в мирі і злагоді, допомагаючи одне одному, а це залежить тільки від них самих.
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка