Модло Олена Петрівна Учитель української мови та літератури Криворізького навчально-виховного комплексу №35 «Загальноосвітня школа I – III ступенів – багатопрофільний ліцей «Імпульс» ПедстажСторінка1/2
Дата конвертації26.10.2017
Розмір0.7 Mb.
ТипУрок
  1   2

Модло Олена Петрівна. Методичний посібник «Здоров’язберігаючі технології на уроках української мови та літератури. Частина 1», Кривий Ріг:КНВК № 35 «Імпульс», 2014. – 69 с.

У посібнику розкрито концептуальні засади пошуку ефективних освітніх технологій, в яких збереження здоров’я учнів є пріоритетним. Запропонований матеріал стосовно здорового способу життя допоможе вчителям й учням у роботі щодо збереження і зміцнення здоров’я. У ньому вміщені різноманітні завдання для учнів 5-11-х класіc:\users\иван\desktop\tozfwp3qe0w.jpg


Модло Олена Петрівна
Учитель української мови та літератури Криворізького навчально-виховного комплексу № 35 «Загальноосвітня школа I – III ступенів – багатопрофільний ліцей «Імпульс»
Педстаж: 19 років
Категорія: вища

Професійне кредо: «У творчому

пошуку вчитель завжди впевнено йде до своєї мети: розуму вчить, відкриває світи, прагне здоров’я дітей зберегти». Світлана Тужик


Зміст
Вступ
Розділ І.

Тексти для аудіювання та читання мовчки


Розділ ІІ.

Тексти самодиктантів та диктантів щодо формуровання здорового способу життя


Список використаних джерел

Вступ
Здоров’я дітей – одне з основних джерел щастя, радості і повноцінного життя батьків, учителів, суспільства в цілому. З огляду на стан здоров’я зростаючого покоління стає зрозумілою деяка обмеженість традиційної класно – урочної системи організації навчального процесу та її згубний вплив на здоров’я учнів. У зв’язку з цим актуальним є завдання пошуку ефективних освітніх технологій, в яких збереження здоров’я учнів є пріоритетним.  За останнє десятиріччя чітко спостерігаються такі фактори, які впливають на стан здоров'я учнів, а саме: перевантаження навчальних програм, інтенсифікація навчального процесу, недовершеність навчальних програм і технологій, авторитарний стиль викладання, відсутність індивідуального підходу до учнів, недостатня рухова діяльність школярів, вільний час діти все більше проводять за переглядом фільмів, за комп'ютерними іграми. Усе це призводить до гіподинамії, порушення постави, зору.

  Сучасна медицина займається не здоров'ям, а хворобами, не профілактикою, а лікуванням. Завдання ж школи – збереження духовного, фізичного, психічного здоров'я учнів, формування в них відповідального ставлення до власного здоров'я.

Тому виникає необхідність у розробленні технологій, що полегшують, по змозі, формування нових знань, зберігаючи при цьому здоров'я учнів.

          Сучасна методична наука володіє арсеналом засобів, використання яких допомагає учителю – словеснику реалізувати інноваційний підхід у навчання. Серед них є і використання елементів валеології на уроках української мови та літератури. Вони допомагають виховувати в учнів культуру здоров’я, формувати світогляд, в якому для створення власного здоров’я головна роль відводиться особистості людини. Особливо важливим це стало на сучасному етапі, коли престиж здорового способу життя серед підлітків помітно знижується, а кількість підлітків, які палять або вживають алкоголь, зростає. Важливим чинником є і те, що загальний рівень здоров’я школярів дуже низький. Підібраний матеріал спрямований на формування здорового способу життя, бо підліткам необхідні не тільки знання, але й життєві навички, які допоможуть зробити правильний вибір, досягти мети, скорегувати поведінку, зберегти здоров’я і покращити якість життя.

Запропонований матеріал стосовно здорового способу життя допоможе учителям й учням у роботі щодо збереження і зміцнення здоров’я. У ньому вміщені різноманітні завдання для учнів 5-11-х класів: тестові завдання для аудіювання, читання мовчки,тематика творів для розвитку зв’язного мовлення, самодиктанти, поетичні твори, приказки та прислів’я, фізкульхвилинки. Це сприяє розвитку творчих здібностей школярів. Матеріал можна використовувати з метою перевірки знань учнів з орфографії, пунктуації, морфології, синтаксису, видів мовленнєвої діяльності,а також з метою формування позитивної мотивації на здоровий спосіб життя.

Розділ І.


Запропоновані тексти забезпечать формування мовленнєвої компетентності учнів шляхом удосконалення вмінь і навичок в усіх видах мовленнєвої діяльності (аудіюванні, читанні, говорінні, письмі), поглиблять знання про власне здоровя, фізичний розвиток, необхідність ведення здорового способу життя, безпечну поведінку, фізичну культуру особистості, взаємозвязок організму людини з навколишнім природним середовищем.http://im4-tub-ua.yandex.net/i?id=437135818-14-72&n=21


Тексти для аудіювання

5 клас

Чому комп'ютер шкідливий

Ще порівняно недавно людина обходився без комп’ютера. У теперішній же час комп’ютер робить нашу працю легше, розкриває нові можливості. Але разом з безсумнівною користю комп’ютер представляє і чималу загрозу для здоров’я людини. У першу чергу, тривала робота за комп’ютером негативно позначається на зорі. Багато людей через деякий час після роботи за монітором починають відчувати печіння в очах, біль, різь. Це відбувається від того, що під час роботи відстань від очей до монітора залишається незмінним, м’язи очей, які регулюють акомодацію, перебувають у постійній напрузі. Також при тривалій роботі збільшується ризик таких захворювань: короткозорість, далекозорість, глаукома.

Серед людей, які тривалий час перебувають за комп’ютером, спостерігається висока захворюваність суглобів. Це буває при малорухомому і сидячому способі життя. Також робота за комп’ютером призводить до нервово-м’язових хвороб. Особливо їм піддаються пальці, кисті рук. При тривалій роботі подушечки пальців перебувають в постійному роздратуванні. Через певний період часу це може призвести до виснаження нервових шляхів, які здійснюють зв’язок кори головного мозку з пальцями. Може статися порушення координації рухів пальців.

Тривале сидіння за комп’ютером часто стає причиною викривлення хребта, тому що людина тривалий час проводить у відносно нерухомому стані. Найбільше до цього схильні діти. У дорослих людей можлива поява грижі міжхребцевого диска, що в кінцевому підсумку призводить до радикуліту. Часто від роботи за комп’ютером з’являються головні болі. Вони виникають від того, що на головний мозок припадають дуже великі навантаження, з’являється перенапруження. Може виникнути шум у вухах, нудота, запаморочення. Комп’ютер викликає комп’ютерну залежність, особливо у дітей. Багато людей, працюючи, нехтують нормальним харчуванням, що призводить до порушень травлення (263 слова).

Завдання до тексту

1.Багато людей через деякий час після роботи за монітором починають:

а) відчувають нудоту;

б) відчувати печіння в очах, біль, різь;

в )відчувають різь.

2. Короткозорість, далекозорість, глаукома виникать під час:

а) неправильному сидінні біля комп’ютера;

б) при тривалій роботі;

в) при неправильному розташування комп’юте

3. Нервово-м’язовим хворобам піддаються:

а) хребет;

б) шия;


в) пальці, кисті рук.

4. Тривале сидіння за комп’ютером часто стає причиною:

а) викривлення пальців;

б) викривлення хребта;

в) сліпоти.

5. Поява грижі міжхребцевого диска – це

а) виникнення радікуліта;

б) порушення травлення;

в) до нерухомості

6. Часто від роботи за комп’ютером з’являються головні болі:

а) через великі навантаження;

б) через болі в очах;

в) через неправильне сидіння.
6клас

Традиції харчування 

У кожній родині — свої традиції харчування. В Україні є багато родин, у яких переважно вживають страви української кухні. У щоденному меню є страви з м'яса, риби, молока, круп, овочів і фруктів, які варять, смажать, тушкують, заквашують, сушать. Вживають також страви національних кухонь: російської — пельмені, щі, пироги; грузинської — шашлики, хачапурі, сулугуні; китайської—локшину; чай, мариновані овочі; італійської - піцу, спагеті тощо. Сучасні сім'ї харчуються або традиційно, або використовують страви кухонь інших народів. 


Протягом багатьох років в Україні встановилася певна культура харчування, їжа українців за часом уживання та престижністю поділяється на дві великі групи: щоденну і святкову; за вмістом основного продукту — на борошняну, овочеву, молочну, круп'яну, м'ясну, фруктову та комбіновану. 
У щоденному харчуванні українців чільне місце посідає хліб. З покоління в покоління передавалось шанобливе ставлення людей до хліба. Важливу роль відіграє хліб у багатьох звичаях і традиціях. Хлібом і сіллю зустрічають дорогих гостей, рідних. З хлібом проводжають молодих до шлюбу, хліб приносять у дім новонародженого. 
Велику роль у харчуванні українців відіграють овочі (картопля, капуста, буряк, цибуля, часник, огірки, помідори, морква, кабачки, редиска, редька тощо) та бобові (горох, квасоля). З насіння льону, конопель, соняшнику виробляють олію, яка має: оздоровче значення. На зиму солять огірки, капусту, помідори. Важливими харчовими продуктами є молоко і молочнокислі продукти (сметана, масло, сир, кефір тощо), м'ясо птиці (курей, гусей, качок, індиків) та яйця. Найпоширенішою стравою є борщ. 
До складу святкових страв входить обрядова їжа, яка виконує релігійну функцію і без якої обряд не може відбуватися. Традиційну святкову та обрядову їжу можна поділити на дві групи: страви до сімейних свят та обрядів (дні народження, весілля, похорон, поминки) та їжа па календарні свята, серед яких слід відзначити Різдвяні і Великодні свята. На ці свята готуються спеціальні страви, визначені відповідні культура і традиції харчування, їжа у ці дні відрізняється вищою, ніж щоденна, калорійністю, кращими смаковими якостями. Поряд зі корисними традиціями, у нас побутують і шкідливі. Так, чомусь прийнято подавати багато страв, досить насичених жиром і м'ясними продуктами, навіть на поминках. Алкогольні напої у святкові і поминальні дні є обов'язковим атрибутом. Зараз важко сказати, хто це придумав, хто сказав, що так треба. Однак з цим треба боротися. Адже це не лише шкідливо для здоров'я, але і не додає культури нашому традиційному харчуванню  

(359 слів).


Завдання до тексту

1. У щоденному меню українця є страви з:

а) гречки,овочів;

б) риби, молока, солодкого;

в) м'яса, риби, молока, круп, овочів і фруктів.

2. Культура харчування українців за престижністю поділяється на:

а) щоденну і вищукану;

б) щоденну і святкову;

в) буденну і святкову.

3. У щоденному харчуванні особливе місце займає:

а) хліб;


б) картопля;

в) каші.


3. Важливу роль відіграє хліб у багатьох звичаях і традиціях, бо:

а) хлібом благословляють молодих;

б) хлібом і сіллю зустрічають дорогих гостей;

в) з хлібом проводжають у вічність.

4. Обрядова їжа виконує функцію:

а) релігійну;

б) традиційну;

в) народознавчу.

5. Поряд зі корисними традиціями, у нас побутують і шкідливі звички:

а) алкогольні напої у святкові і поминальні дні є обов'язковим атрибутом;

б) висококалорійні страви;

в) багато солодощів .

6. Поданий текст – це зразок:

а) накового стилю;

б) публіцистично стилю;

в) художнього.7 клас

Загартовування організму - шлях до здоров'я

Загартовування організму являє собою комплекс заходів, спрямованих на поліпшення роботи імунної системи людини.

Для більшості жителів мегаполісів перебування на протязі або навіть невелике переохолодження організму, найчастіше обертається кашлем, нежиттю, а то й підвищенням температури тіла. Відбувається це тому, що сучасна людина максимально ізолював себе від впливу навколишнього середовища, сховавшись від холоду, вітру і дощу в автомобілях, будинках і офісах. Відповідно, імунна система в таких «тепличних» умовах втратила свою здатність протистояти хворобам, викликаним переохолодженням.

Загартовування організму , в першу чергу, дозволяє активізувати роботу імунної системи людини, за рахунок поперемінного впливу на

організм низьким і високим (або середньої) температурним режимом.

Починати загартовування непідготовленій людині необхідно з щадних процедур, таких як контрастний душ, босо ходіння й обливання ніг. Зупинимося на них докладніше.

Обливання ніг є найбільш доступним і безпечним способом загартовування для новачків. Полягає воно в систематичному обливанні ступень і ніг (нижче колін) прохолодною водою. Обливати ноги краще всього після робочого дня, щоб зняти з ніг напруга. Температуру води вибирайте кімнатну, а через два тижні починайте її поступово знижувати до прохолодною. До обливання ніг холодною водою бажано підходити не раніше ніж через 2-3 місяці.

Босоходіння. Цей метод загартовування організму заснований на дії нерівностей грунту на активні біологічні точки, які розташовані на стопах людини і рефлекторно пов'язані з багатьма внутрішніми органами і системами. Крім того, ходіння босоніж дозволяє скидати статичну електрику, яка накопичується організмом.

Починати ходити босоніж краще всього влітку, коли земля достатньо прогріта. Уважно стежте за часом босоходінням і за температурою грунту. Якщо у вас немає достатнього досвіду в цій справі, то на прохолодною грунті або траві обмежте час ходіння тридцятьма секундами. Головне, не стійте на місці. Ходіть. Поступово час ходіння можна збільшити до кількох хвилин.

Деякі треновані люди здатні ходити по снігу босоніж досить тривалий час без ризику захворіти. Більш того, вони отримують від цього незабутні відчуття.

Контрастний душ є найбільш дієвим і ефективним способом гартування. Але він вимагає і значної сили волі.

Для того, щоб контрастний душ привів до здоров'я, а не до хвороби, при прийнятті душу необхідно дотримуватися наступних рекомендацій: якщо у вас немає досвіду прийняття контрастного душу, то починайте з води кімнатної температури, перемежовуючи її з гарячою. З часом, через місяць-півтора, ви зможете знизити температуру води до холодної, без ризику застудитись.

При прийнятті душа обливайте все своє тіло, не забуваючи про голову. Не затримуйтесь на певній частині тіла, щоб не застудити її.

Закінчуйте контрастний душ не гарячою, а холодною водою. Після душу добре витріть рушником до почервоніння шкіри і заваріть собі гарячий ароматний чай.

І пам'ятайте: головне в загартовуванні – систематичність занять і психологічний настрій. Загартовуватися потрібно з задоволенням, а не через силу. Будьте здорові! (425 слів).

Завдання до тексту

1.Загартовування організму дозволяє активізувати роботу імунної

системи людини за рахунок:

а) поперемінного впливу на організм низьким і високим

температурним режимом;

б) поперемінного впливу на організм низькими температурами;

в) поперемінного впливу на організм високими температурами.

2. Починати загартовування непідготовленій людині необхідно з:

а) контрастний душ, босоходіння й обливання ніг;

б) контрастний душ, прогулянки на свіжому повітрі;

в) купання у відкритих водоймищах, босо ходіння.

3. Обливання ніг полягає в :

а) утриманні ніг в ополонці;

б) в систематичному обливанні ступень і ніг прохолодною водою;

в) у зміниі температурного режиму.

4. Метод босоходіння заснований на:

а ) дії нерівностей грунту на активні біологічні точки;

б) дії кровообігу на біологічні точки;

в) дії енергії ніг на активні біологічні точки.

5. Починати ходити босоніж краще всього:

а) влітку, коли земля ще недостатньо прогріта;

б) влітку, коли земля достатньо прогріта;

в) влітку, коли на землі є роса.

6. Контрастний душ вимагає:

а) дотримання певних рекомендацій;

б) різкої зміни температурного режиму;

в) від прохолодної води до дуже холодної.

7. Контрастний душ можуть приймати люди з:

а) з стійким характером;

б) врівноважені та емоційно стійкі;

в) значної сили волі.

8. Після контрастного душу треба:

а) закутатися у теплу ковдру;

б) витерти рушником до почервоніння шкіри і випити гарячий ароматний чай;

в) напитися гарячого чаю.

9. Загартовування організму являє собою комплекс заходів, спрямованих на:

а) поліпшення роботи серцево-судинної системи;

б) поліпшення роботи нервової системи;

в) поліпшення роботи імунної системи людини.

10. -11.Визначте основну думку тексту

12. Укажіть тип мовлення :

а) розповідь;

б) роздум;

в) опис.
8 клас

Фаст-фуд

До складу харчів швидкого приготування входить велика кількість жирів, в першу чергу це стосується гамбургерів. Але не можна заявляти, що ця їжа є на 100% шкідливою. Завдяки висококалорійності, вона швидко втамовує відчуття голоду. Не слід також зловживати продуктами швидкого харчування, так як це може негативно вплинути на шлунок чи печінку.

Вчені cтверджують, що фаст-фуд є однією з основних причин ожиріння, артритів, атеросклерозов і інфарктів. Люди не бажають витрачати час на готування повноцінної їжі, все частіше використовують фаст-фуд, замість поживної їжі. Вченими було встановлено, що фаст-фуд викликає звикання, подібно наркотикам.

Дослідники продукції фаст-фуд стверджують, що їжа промислового приготування сприяє виробленню великої кількості опіатів, які природно продукуются мозком. У такий спосіб при вживанні великих доз фаст-фуда може наступити стан, близький до сп’яніння, хоча і не у такій силі, як від наркотиків, але настільки ж реальний.

Навесні 2002 р. у Швеції вчені Стокгольмського університету з відділу національного відомства по контролі за харчовими продуктами провели обстеження закладів, де готується і продається продукція фаст-фуд. Ученими було виявлено, що при тепловій обробці їжі, багатої вмістом вуглеводів (наприклад, картоплі) утвориться велика кількість акриламіду.
Акриламід - (амід акрилової кислоти) є канцерогеном. Потрапляючи в організм людини, він робить генотоксичну дію, ушкоджує гени, що і стає причиною розвитку онкологічних захворювань. Акриламід також може вражати нервову систему і приводити до безпліддя.

У харчові продукти Акриламід частково попадає з навколишнього середовища, забрудненої цією речовиною, через стічні води і викиди в атмосферу хімічних підприємств, а також у результаті використання акриламіду для очищення води.

Перший фактор, що обумовлює шкоду фаст-фуду - це наявність величезної кількості жирів. Хтось скаже, що в м'ясі або будь-яких інших продуктах теж міститься багато жиру. Але жир в натуральних продуктах корінним чином відрізняється від жиру в фаст-фуді. Так, жир, що міститься в натуральному м'ясі або вершковому маслі, являє собою речовина, яка людині необхідно. А в процесі приготування гамбургерів і «швидких» супів використовуються тверді сорти маргаринів, в яких міститься величезна кількість так званих ізомерів жирних кислот. Саме ці з'єднання і стали причиною, по якій представники медицини та науки визнали фаст-фуд вкрай шкідливими продуктами харчування. Вживання в їжу цих речовин веде за собою розвиток діабету і раку, серцево-судинних захворювань.

Крім того, ізомери жирних кислот в мить ока змушують тіло людини товстіти. За статистикою більше шістдесяти відсотків населення США страждають від ожиріння через якраз таки вживання в їжу великої кількості фаст-фуду, який став практично національною кухнею Америки.

Знамениті кунжутні булки з котлетою з натурального м'яса з сиром містять: хімічні добавки для посилення смаку; нескінченна кількість консервантів; стабілізатори. Зрозуміло, дози концентрації цих добавок не розголошуються. Але висновок не складає труднощів: і смак, і колір, і запах булочок - це все хімія.

Однак на цьому шкода фаст-фуду не завершується.

Постійне харчування цими продуктами може привести до розвитку гастриту, виразки шлунково-кишкового тракту і дванадцятипалої кишки, холециститу і панкреатиту, інших хвороб травної системи, навіть до ракових. Причина розвитку зазначених захворювань полягає навіть не в хімічному складі продуктів, а в тому, що їжа цієї категорії споживається в поспіху, на бігу. Тобто їжа погано пережовується і погано перетравлюється організмом. За це причини лікарі роблять висновок, що їжа фаст-фуд може мати два різновиди - шкідлива і смертельна (512).

На кожне запитання вибрати правильну відповідь:

1.Фаст-фуд –це:

а) легка іжа;

б) низькокалорійна єжа.

в) їжа швидкого приготування.

2. Вчені cтверджують, що фаст-фуд є:

а) атеросклерозов і інфарктів;

б) ожиріння, артритів, атеросклерозов і інфарктів;

в) ожиріння, артритів.

3. Вченими було встановлено, що фаст-фуд викликає:

а) звикання подібно наркотикам;

б) постійний біль у живлті;

в) постійне бажання в їжі.

4. Національний відділ відомства по контролю за харчовими продуктами знаходився у місті:

а) Амстердамі;

б) Стокгольмі;

в) Стразбурзі.

5. Акриламід – це:

а) канцероген;

б) глікоген;

в) фолієві кислоти.

6. Шкода фаст-фуду обумовлена :

а) наявністю великої кількості вуглеводів;

б) наявністю величезної кількості жирів;

в) наявніст величезної кількості білків.

7. За статистикою населення США страждає від ожиріння:

а) більше шістдесяти шести відсотків;

б) більше шістдесяти семи відсотків;

в) більше шістдесяти відсотків.

8. Кунжутні булки з котлетою

а) хімічні добавки для посилення смаку;

б) концентрат;

в) штучні барвники..

9. Постійне харчування цими продуктами може привести до розвитку :

а) серцево-судинної системи;

б) гастриту, виразки шлунково-кишкового тракту і дванадцятипалої кишки, раку;

в) до панкреатиту.

10. Їжа фаст-фуд може мати таку кількість різновидів а) три;

б) чотири;

в) два.

11. - 12. Визначити основну думку тексту.


9 клас

Магнітосферні збурення і здоров’я людини

         Сонце – це розжарена планета . Воно випромінює світло і заряджені частинки , які утворюють навколо нього ніби корону .Випаровуючись із поверхні Сонця ,газ і заряджені частинки заповнюють простір Сонячної системи , утворюючи  сонячний вітер. На своєму шляху він зустрічає вітер інших планет , що змінює  Всесвіт і , в тому числі , навколоземний простір. Земля , як відомо , має сильне магнітне поле , що служить захистом від сонячного вітру . В результаті взаємодії сонячного вітру і магнітного поля утворюється електромагнітне поле Землі .

        Як визначалось раніше , існує ритмічність сонячних спалахів : 2-3 ; 7-8 ;11,6 ;12,6; 15,0 ; 17,0 ; 22,6; 33 роки і т.д., на виникнення яких впливає розміщення  інших планет. Під час спалахів із сонячної атмосфери у міжпланетний простір викидаються потоки заряджених частинок , енергія яких знано перевищує звичайну. Під впливом цих потоків  магнітосфера Землі , денної її сторони ( з боку Сонця ), протягом 4-6 годин стискується вдвічі , що збільшує її магнітне поле . Після закінчення цього періоду магнітне поле Землі спочатку повертається до норми , а потім протягом 10-15 годин починає зменшуватись . Цей період зниженого магнітного поля  і є головною фазою світової магнітної бурі. Правильна її назва – магнітосферна буря . Але оскільки це поняття міцно увійшло в лексикон спеціалістів і населення як «магнітні бурі» , то воно одержало своє визнання і в науці . Тому,коли ми вживаємо словосполучення «магнітні бурі» , то маємо на увазі значно ширше його значення – « магнітосферна буря і її вплив на людину».

     Людський організм є електромагнітною системою . Тому на нього мають значний вплив    зміни в електричному полі атмосфери . Причому зміни електричного поля атмосфери залежать не лише від активності Сонця , а й від ступеня забрудненості атмосфери  : чим більша атмосферна електрика , тим важчі умови для людського організму.

       Існує прямий зв'язок між здоров’ям здорових людей  і активністю Сонця, зокрема його періодичними спалахами, що призводить до геомагнітних збурень. Під їхнім впливом погіршуються захисні властивості організму людини, особливо її нервової системи. Тому самопочуття дорослих погіршується. Та не менший вплив геомагнітні збурення мають і на молодших школярів.

       Для дитячого організму характерні недостатність розвитку і недосконалість пристосувальних механізмів, в результаті чого, при змінах умов зовнішнього середовища, на перебудову основних функцій він потребує великих затрат енергії. Тому при геомагнітних збуреннях та інших навантаженнях виникає напруженість психічних , емоційних і фізичних функцій та недостатність енергоресурсів для своєчасної адаптації (пристосування організму). Діти можуть відчувати певний дискомфорт, можуть з’являтись неспокій, плаксивість, втрати апетиту, порушення сну. Щоб пом’якшити вплив геомагнітних збурень , варто виконати ряд порад.

Напередодні слід переглянути свій раціон щодо збільшення білків і жирів і зменшення вуглеводів. Причому білки повинні бути наполовину тваринного походження (нежирне м'ясо птиці, яловичина, риба, молочні продукти), наполовину рослинного походження (квасоля; вівсяна, рисова і гречана крупи). Основну частину жирів мають складати рослинні масла, горіхи .

         Значне місце в раціоні повинні займати овочі і фрукти (капуста, морква, буряк,помідори, огірки, цибуля, фрукти, ягоди).

Одним із засобів підвищення стійкості організму до геомагнітних збурень є збільшення фізичних навантажень. Це підвищує функціонування серцево-судинної системи і сприяє кращому кровозабезпеченню органів поживними речовинами , посилює обмінні процеси, виведення з організму токсичних шлаків, посилює координацію нервової системи.

 Тому вранці потрібно виконати фізичну зарядку , протягом дня пройти пішки 5-6км, у вільний час активно відпочивати (зайнятись фізичною працею на відкритому повітрі, кататись на велосипеді , лижах чи ковзанах ,провести похід до лісу , парку , взяти участь у рухливих іграх).

          Оскільки атмосфера міст забруднена промисловими відходами, що сприяє сильній її електризації, то, по можливості, під час магнітних збурень краще знаходитися за межами міста.

           Отже, вплив магнітосфер них збурень можна пом’якшити і тим самим поліпшити своє самопочуття і здоров’я. Як показують числення дослідження, активність Сонця має не лише негативний , а й позитивний вплив, викликаючи відповідні біоритми і активність у трудовому житті людей. Наприклад, 1828-1830 роки (1830-й – рік підвищеної активності Сонця) були особливо плідними для О.Пушкіна, М.Лермонтова, В.Жуковського, О.Кольцова, Ф.Тютчева, М.Паганіні, Г.Берліоза, М. Глінки, Р. Шумана). У цей період було написано багато літературних та музичних творів, зроблені значні відкриття. Отже, активність Сонця не лише негативно впливає на здоров’я людини, а й активізує її творчу діяльність (671) . 

Завдання до тексту

1. У результаті чого утворюється електромагнітне поле Землі:

а)взаємодії сонячного вітру і магнітного поля;

б)взаємодії магнітного поля та місячного сяйва;

в)взаємодії випаровувань із поверхні Землі та магнітного поля.

2.Період зниженого магнітного поля називається:

а) магнітною бурею;

б) магнітосферною бурею;

в) аеросферною бурею.

3.Від чого залежать зміни електричного поля атмосфери :

а) лише від активності Сонця ;

б) тільки від ступеню забрудненості атмосфери;

в) від активності Сонця та забрудненості атмосфери.

4.Між здоров’ям здорових людей та активністю Сонця:

а) існує прямий зв'язок ;

б) не існує ніякого зв’язку ;

в) дія активності Сонця на здоров’я людини недоведена.

5.При геомагнітних збудженнях та інших навантаженнях виникає напруження:

а)психічних функцій людини;

б)емоційних функцій;

в) фізичних функцій .

6.Вносячи корективи харчування для пом’якшення впливу геомагнітних збурень необхідно звернути увагу на:

а)збільшення кількості білків та жирів та зменшення вуглеводів;

б) зменшення кількості білків та збільшення кількості жирів та вуглеводів;

в)  зменшення кількості білків та збільшення кількості жирів та вуглеводів.

7.Одним із засобів підвищення стійкості організму до геомагнітних збурень є:

а) збільшення фізичних навантажень;

б)збільшення кількості сну;

в)зменшення фізичних навантажень.

8. Протягом дня потрібно пішки пройти:

а)1-2 км;

б)4-5 км;

в) 5-6км.

9. Під час магнітних збурень :

а) краще знаходитися у місті ;

б) краще знаходитися за межами міста ;

в)стан атмосфери міста не впливає на здоров’я ;

10.Дотримуючись певних порад можна :

а) пом’якшити вплив магнітосферних збурень на здоров’я та самопочуття;

б) можна погіршити самопочуття;

в) ніяк не можна вплинути на  стан здоров’я;

11.Рік підвищеної активності Сонця:

а) 1830;

б) 1890;


в) 1861.

12.Роки активності Сонця були плідними для письменників:

а) О.Пушкіна, М.Лермонтова , В.Жуковського ;

б) Т.Шевченка ,  Л.Українки , М.Гоголя ;

в) С.Єсеніна , Л.Толстого, М.Достоєвського.
10 клас

Всесвітні день боротьби зі СНІДом

В історії земної цивілізації, яка багата на різні катастрофи й катаклізми, знайдеться не багато подій, що, подібно СНІДу, здатні були сколихнути все людство, вселивши в нього жах перед цією хворобою.


СНІД — синдром набутого імунодефіциту — це кінцева стадія інфекційного захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Цей вірус вражає спеціальні клітини крові (лімфоцити), які відповідають за захист організму людини від різних мікробів та пухлин і поступово вбиває ці клітини. Імунітет організму повільно, протягом багатьох місяців і років , знижується, і це призводить до виникнення різних захворювань, перш за все інфекційних, що вражають легені, органи травлення, шкіру, нервову систему та ін.

СНІД уперше виявлений у США у 80-х роках. Відтоді він з'явився у багатьох країнах світу, і кількість хворих цією інфекцією неухильно зростала аж до початку ХХІ сторіччя.

СНІД передається статевим шляхом, а також через кров і материнське молоко. Він не передається повітряно-крапельним шляхом, через рукостискання, побутовим шляхом, при укусах кровосисних комах.
1 грудня 1988 року Всесвітня організація охорони здоров'я ініціювала зустріч міністрів охорони здоров'я всіх країн, під час якої прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД, також було вирішено відзначати щорічно 1 грудня Всесвітній день боротьби зі СНІДом з метою звернути увагу суспільства на цю болючу проблему.
На сьогодні, за даними експертних комісій ООН, поширення епідемії СНІДу в світі в цілому сповільнилося, а кількість виявлених випадків зараження ВІЛ/СНІД ом скоротилась на 20%. Але України це, на жаль, не стосується. Ступінь поширеності ВІЛ/СНІД у нас один з найвищих у Європі. Щодня в Україні реєструється майже 50 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією. За оцінками експертів, ці дані — катастрофічні, і до 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих громадян України становитиме від 500 до 800 тисяч.
У 2012 році Україна вперше приєдналася до міжнародної кампанії «RED», спрямованої на формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних людей. Ініціатива «RED» об’єднує десятки світових міст, де першого грудня червоним кольором підсвічуються видатні архітектурні споруди. Приміром, Собор Святого Павла у Лондоні, палац Отель-де-Віль у Парижі (місце розташування паризької мерії) чи то Оперний театр у Сіднеї. 1 грудня 2012 року у Києві стела Незалежності палала, наче свічка.
«Вірю, що червона стрічка, символ надії, толерантності та взаємної підтримки, яка вже стала традиційною в Україні, сприятиме подальшому об’єднанню зусиль держави, усіх спільнот і кожного громадянина задля подолання епідемії та збереження найціннішого надбання — здоров’я нації», — наголошував у своєму зверненні з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом Президент України Віктор Янукович.
Лише корінний поворот у психології індивідуальної та суспільної поведінки і вибір здорового образу життя — правильний шлях попередження захворювання на СНІД. Кожна людина, особливо молодь, як група ризику, повинна знати про небезпеку СНІДу та про можливі шляхи зараження. А коли ти знаєш, ти вже озброєний (932 слова).

Завдання до тексту

1.Синдром набутого імунодефіциту – це

а) це початкова стадія інфекційного захворювання;

б) це кінцева стадія інфекційного захворювання;

в) це хронічне захворювання.

2. СНІД уперше виявлений:

а ) у США у 70-х роках ;

б) у США у 80-х роках;

в) у США у 60-х роках.

3. СНІД передається :

а) статевим шляхом, а також через кров і материнське молоко;

б) статевим шляхом, через рукостискання.

в)через кров, статевим шляхом, повітряно-крапельним шляхом.

4. Він не передається:

а) повітряно-крапельним шляхом, через рукостискання, побутовим шляхом, при укусах кровосисних комах.;

б) статевим шляхом, а також через кров і материнське молоко;

в) при укусах кровосисних комах, через кров і материнське молоко.

5. Щодня в Україні реєструється майже:

а) 55 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією;

б) 50 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією;

в) 60 випадків захворювання ВІЛ-інфекцією.

6. До 2014 року загальна кількість ВІЛ-інфікованих громадян України становитиме:

а) від 400 до 800 тисяч;

б) від 500 до 700 тисяч;

в) від 500 до 800 тисяч.

7. Першого грудня червоним кольором підсвічуються видатні архітектурні споруди, приміром:

а) собор Святого Павла у Лондоні, палац Отель-де-Віль у Парижі , Оперний театр у Сіднеї;

б) палац Отель-де-Віль у Парижі; Оперний театр у Сіднеї;

в) собор Святого Павла у Лондоні, палац Отель-де-Віль у Парижі.

8. У своєму зверненні з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом Президент України Віктор Янукович наголошував:

а) у подальшому об’єднанні зусиль держави, усіх спільнот і кожного громадянина задля подолання епідемії;

б) наданні допомоги боротьбі проти СНІД у збереження найціннішого надбання — здоров’я нації;

в) червона стрічка – символ надіі - повинна нагадувати про епідемію 21 століття.

9. RED – це

а) міжнародна кампанія;

б) українська кампанія;

в) європейська кампанія;

10. Всесвітній день боротьби зі СНІДом  відзначають:

а) 1 листопада;

б) 1 грудня;

в) 1 січня.

11.- 12. Визначте основну думку твору.

11клас

Сміх додає здоров'я

Про те, що сміх дає нам величезну кількість позитивних емоцій – ні для кого не секрет. А позитивні емоції – потужний стимул людському організму боротися з будь-якою недугою самостійно.

Фразі Аристотеля: «Із усіх живих істот тільки людині властивий сміх» - у середні століття надавалося величезне значення. Сміх розглядали як вищий духовний привілей людини, недоступну ніяким іншим істотам.

До речі, згідно з Аристотелем сміх у людей - не вроджена якість, дитина починає сміятися не раніше, аніж через сорок днів після свого народження, і тільки тоді стає повноцінною людиною. Уперше 5 – 8 тижнів дитину вчать сміху очі матері. Коли вона поглядає на маля, посміхаючись по кількох сотень разів на день! Приблизно із двох місяців малята починають посміхатися й сміятися, більш усвідомлено й самостійно.

Найкраще використовують цей природний механізм (сміхотерапію) діти, підраховано, що в шість років у них (і в нас із вами колись) наступає пік веселості - дитина посміхається й сміється приблизно від 300 до 400 раз у день! І такі веселі діти хворіють рідше, ніж їх менш усміхнені однолітки.

А доросла людина посміхається всього лише від 3 до 15 раз у день. А даремно, адже лікувальних властивостей у сміху - хоч відбавляй.

Дослідження доводять, що чим частіше ми сміємося й посміхаємося, тим щасливішими себе відчуваємо! Сміх – нормалізує тиск (10 хвилин сміху знижують підвищений тиск, а знижений – підвищують на 10-20 мм ртутного стовпа)! Сміх знімає біль (ті ж 10 хвилин блокують навіть найдужчі болючі імпульси до двох годин, за рахунок викиду в кров серотоніну). А п'ять хвилин здоровішого сміху заміняють 40 хв розслабленого відпочинку. Хворі, які більше посміхаються й сміються, набагато швидше видужують, хронічний плин або ускладнення хвороби в них малоймовірні.

Дослідження вчених показують, що центр сміху перебуває в правій півкулі. При сміху спостерігається переривчастий подих. Тому замість одного вдиху й одного видиху робляться три-чотири. Такий подих регулює фізичне й психічне самопочуття. Сміх діє на шкіру як гарний масаж. Верхні дихальні шляхи він прочищає навіть краще кашлю. Тому не даремно прадавні вважали, що звуки « ХА-ХА-ХА, ХО-ХО-ХО» виганяють хвороби.

Посміхайтеся! Посмішка, спочатку навіть примушена, виробляє в нашому головному мозку зворотний зв'язок, що помітно покращує настрій. Сміхотерапія є найбільш розвиненою й застосовуваною в США. Саме американець, журналіст і викладач психології Норман Казинс поклав початок цій науці .

Вийшло це в нього від безвиході. У нього був коллагеноз (хвороба костей і сполучних тканин) - він уже практично не міг рухатися, навіть звичайне приймання їжі (відкривати рот і жувати) супроводжувався найсильнішими болями - лікарі розвели руками й пояснили, що медицина в цьому випадку нічим допомогти не може!

У той час ( 70-ті роки минулого століття) у журналах з'явилися статті невролога Вільяма Фрая, що досліджував сприятливий вплив сміху на опірність організму хворобам. І Казинс вирішив з доглядальницею! І доглядальниця цілими днями крутила йому комедії.

Перші дні він не сміявся. А через кілька днів йому стало смішно й сумно: він, ідіот, недвижимо лежить і тупо дивиться комедію, всерйоз сподіваючись, що сміх урятує йому життя. І почав реготати як ненормальний, після чого виявив, що в нього менше ломить спину. Через кілька тижнів у нього вже спостерігалося стійке покращення стану. А по закінченні 2-х років «сміхотерапії» він став нормальною людиною й навіть грав на піаніно! Потім Казинс заснував дослідницький гелотологічний центр, який успішно функціонує дотепер, і написав про користь веселощів кілька серйозних книг.

Сміх – це ще й найкраща природня система очищення організму. Коли ми сміємося, напружуються м'язи черевного пресу, за ними підтягуються м'язи гладкої мускулатури кишечнику, поліпшуючи його роботу й сприяючи виходу з нього токсинів і шлаків. Іншими словами, сміх проводить так звану кишкову гімнастику. Ще пару тисяч років тому славнозвісний учений і лікар Гіппократ писав про користь сміху, як лікувального засобу: він стверджував, що усмішлива й жвава розмова під час обіду добре впливає на травлення. А також сміх служить збудливим засобом для печінки.

Смійтеся для краси. Сміх свого роду гімнастика для м'язів обличчя. Побоюючись зморшок на лиці, деякі жінки намагаються стримувати сміх. А сміх від душі тонізує м'яза обличчя, та й приплив крові неабияк харчує шкіру, що необхідно для збереження її тонусу. Учені рекомендують замість 40 хвилин розслаблюючого відпочинку 5 хвилин здорового сміху. Коли ви смієтеся або хоча б посміхаєтеся, приплив крові до мозку підсилюється, він одержує більше кисню, що позитивно позначається й на емоційному стані й на розумових здатностях. У ході досліджень доведено, що людей, які часто сміються, легко вирішують всі проблеми, вирізняються щедрістю й готовністю прийти на допомогу, а також рідкісною здатністю любити.

У багатьох американських, шведських, французьких і австрійських клініках відкриті кабінети сміхотерапії, цілі канали телебачення віддані під лікувальні розважальні програми, які транслюються в госпіталі по кабелях. Так набагато успішніше йде боротьба із хронічними захворюваннями. У дитячі клініки направляються костюми клоунів, потішні носи, окуляри - у них одягаються лікарі й медсестри, спілкуючись із маленькими пацієнтами.

У справі «лікувальних клоунів» першим теж був американець - на початку 80-тих років минулого століття директор відомого американського цирку Майкл Кристенсен організував «Швидку допомогу клоунів», співробітники якої відвідували дітлахів, хворих раком. Медики із здивуванням констатували, що після візиту клоуна ефективність лікування зростала багаторазово. Саме із цього часу лікувальні клоуни почали свій переможний хід по світу. І зараз у багатьох країнах відкриті навчальні заклади по навчанню цієї професії – лікувальний клоун!

Веселі люди на 40 % менше, ніж похмурі, ризикують заробити серцево-судинні захворювання. Цю залежність виявили випадково в ході досліджень. В Австрії вийшла книга Зиґмунда Фойерабенда «Сміх лікує рак», у якій він пише: «Сміх повинен народжуватися в глибині душі, він не визнає фальші. Сміх - це світогляд. Хвороба - теж. Але в однієї людини не може бути двох світоглядів. Одне повинне восторжествувати. Постарайтеся, щоб переміг сміх...» Посміхайтеся на здоров'я! Бажаю Вам удачі!!! ( 912).
Завдання до тексту

1.Позитивні емоції – це

а)потужний стимул людському організму боротися з будь-якою недугою самостійно;

б) потужний стимул до звершень нових цілей;

в) стимул до оздоровлення і оновлення.

2. Згідно з Аристотелем сміх у людей –

а) вроджена якість;

б) набута якість;

в) не вроджена якість.

3.Перші дні дитину вчать сміху:

а) посмшки матері;

б) очі матері;

в) настрій матері.

4. Сміх – нормалізує тисза:

а) 10 хвилин;

б) 15 хвилин;

в) 20 хвилин.

5. У правій півкулі знаходиться:

а) центр радості;

б) центр сміху;

в) центр позитивних емоцій.

6. Сміхотерапія є найбільш розвиненою й застосовуваною:

а) у Китаї;

б) у США;

в) в Автралії.

7. У фаховому журналі з’явилися статті про дослідження сприятливих впливів сміху на опірність організму хворобам ученого:

а) невролога Вільяма Фрая;

б) Майкла Кристенсен а;

в) Зиґмунда Фойерабенда.

8. Про користь сміху, як лікувального засобу писав:

а) Арістотель;

б) Сократ;

в) Гіппократ.

9. Учені рекомендують замість 40 хвилин розслаблюючого відпочинку:

а) 5 хвилин здорового сміху;

б) 10 хвилин здорового сміху;

в) 15 хвилин здорового сміху.

10. Відкриті кабінети сміхотерапії у клініках таких країн:

а) Америки, Швеції, Канади, Німеччини;

б) Франції і Австрії;Німеччини, Росії;

в) Америки, Швеції, Франції і Австрії.

11. У справі «лікувальних клоунів» першим був:

а) англієць;

б) американець;

в) австралієць.

12. Веселі люди менше, ніж похмурі, ризикують заробити серцево-судинні захворювання:

а) на 45 відсотків ;

б) на 40 відсотків;

в) на 44 відсотки.

Читання мовчки

6 клас

Здоров'я і стан екології

"Як ваше здоров'я?" — запитує лікар. Запитують нас про це рідні, знайомі і зовсім чужі люди. Бо здоров'я — найбільша цінність, збагнути яку можна лише тоді, коли її втратиш. Як свідчить вперта наука соціологія; здоров'я людини залежить лише на 10 відсотків від якості медицини, кваліфікації лікарів, які нас лікують. Решта 90 відсотків — це стан екології, поведінка людини, її уміння жити в гармонії з природою, її здатність правильно (це агресивно, доброзичливо ) мислити.

Щодо екології, то наука стверджує, що здоров'я людини залежить від стану навколишнього середовища в межах 30-40 відсотків. Бо справді, чим ми нині дихаємо? Адже в атмосферу промисловість викидає тисячі тонн отруйних речовин. Такі собі літаючі ешелони .

Що їмо? Чи скрізь у нас чисті не. забруднені ґрунти?

Що п'ємо? Кров землі — вода із живої поволі перетворюється у мертву у деяких регіонах. І все через людську безтурботність.

У хворої природи здорових людей не буває. Є тільки один спосіб співіснувати з природою. Це — пізнавати її закони й узгоджувати з ними свої дії. За порушення цих законів людство вже несе відповідальність за її Кодексом — куди жорстокішим, ніж кримінальний. Якщо говорити образно, природа вже починає судити за законами воєнного часу, де основною формою покарання є смерть. Єдиний вихід для нас — берегти довкілля, рідну природу і тоді вона стане для нас люблячою і мудрого праматір'ю ( 213 слів).

Завдання до тексту

1.Бо здоров'я — найбільша цінність, збагнути яку можна лите тоді, коли:

а) захворієш;

б) втратиш;

в) не звертаєш уваги.

2. Від якості медицини стверджує:

а) наука біологія;

б) наука біохімія;

в) наука соціологія.

3. 10 відсотків залежить від якості лікарів, а :

а) 90 відсотків стан екології, поведінка людини;

б) 80 відсотків стан екології, поведінка людини;

в) 70 відсотків стан екології, поведінка людини.

4. Щодо екології, то наука стверджує, що здоров'я людини залежить від стану навколишнього середовища в межах:

а)20-30 відсотків;

б) 30-40 відсотків;

в)40-50 відсотків.

5. Є тільки один спосіб співіснувати з природою:

а) пізнавати її закони й узгоджувати з ними свої дії;

б) пізнавати її закони і керуватися ними;

в) узгоджувати закони природи за своїми критеріями.

6. Берегти довкілля, рідну природу- це:

а) єдиний вихід;

б) закон людського життя;

в) громадянський обов’язок.
7 клас

Бережімо природу святу і єдину

Так заповіли нам наші предки. Ми часто говоримо про здоровий спосіб життя. Бо хочемо жити довго, не хворіти, бути довго працездатними .

Здоровий спосіб життя — це насамперед здорове, розумне, бережливе ставлення людей до природи. Бо від стану довкілля залежить наше здоров'я, наш добробут, адже природа наша Мати, наш дім.

Чому нас так манить ліс, річка, море? Чому ми там відчуваємо себе краще, по-справжньому відпочиваємо, відчуваємо якусь легкість, радіємо всьому живому? Найкращі картини художників — про природу, найкращі вірші поетів — про природу. Бо природа, як писав наш видатний поет — природолюб і природозахисник Максим Рильський — "вічне джерело нашого життя і нашої творчості". Найкраще впливає на наш зір, на нашу нервову систему зелений колір дерев, трав.

Наші пращури жили в гармонії з природою, не шкодили її, тому були здорові і заповіли нам шанувати її. Їхні заповіді, обереги дійшли до нас із сивої давнини у вигляді повір'їв, легенд, приказок, пісень, колядок, щедрівок. Народна мораль забороняла нищити природу, її рослинний і тваринний світ, забруднювати воду. Починаємо не усвідомлювати тільки зараз, коли природі завдано великої шкоди і не відбивається на нашому здоров'ї. Тому й кращі уми людства закликають сучасників берегти природні багатства, створювати заповідники, заказники, національні парки, виступають проти випробування і використання атомної зброї, організовують природоохоронні товариства, партії, закликають до розумного використання хімії.

Природа — не життя, здоров'я, джерело творчості, натхнення, краси, добра, багатства. Хіба може бути щаслива людина без цього? Отож, здоровий спосіб життя — це людина в злагоді і гармонії з природою (230 слів).

Завдання до тексту

1.Наші предки заповіли:

а) примножувати природу святу і єдину;

б) берегти природу святу і єдину;

в) не забувати про природу єдину.

2. Здоровий спосіб життя — це

а) здорове, розумне, бережливе ставлення людей до природи;

б) здорове, розумне, бережливе піклування про природу;

в) здорове, розумне, бережливе

3. Максим Рильський:

а) природолюб і природозахисник;

б) природозахисник і природознавець;

в) природолюб і природо вед.

4. Зелений колір дерев, трав впливає на:

а) на емоції;

б) на зір;

в) на настрій.

5. Наші пращури жили в гармонії з природою, тому:

а) дбали про неї;

б) не шкодили їй;

в) примножували її.

6. Їхні заповіді дійшли до нас у вигляді:

а) казок, легенд, переказів;

б) міфів, оповідань, анекдотів;

в) повір'їв, легенд, приказок.

7. Як можна зберегти природні багатства:

а) створювати заповідники, заказники, національні парки;

б) насаджувати дерева, вирощувати рибу;

в) очищувати річки, прибирати сміття.

8. Визначити тип мовлення :

а) розповідь;

б) роздум;

в) опис.

9. Як можна використовувати хімію?

а) від неї відмовитися;

б) розумно використовувати;

в) удосконалювати її.

10. Чому людство почало замислюватися про стан природи?

а) бо вона повністю знищена;

б) бо від неї залежить наше матеріальне багатство;

в) бо від неї залежить наше здоров'я.

11.-12. Визначте основну думку тексту.8 клас

ХРІН

Багаторічна коренева рослина. Хрін – найбільш гостра із усіх пряно смакових культур. У нашій країні використовується скрізь. Як овочеву культуру його вирощують на значних площах у Європі й Північній Америці. Дикі форми зустрічаються в середній смузі Росії, на Кавказі й у Західному Сибіру.

Хрін відрізняється гострим смаком. Це пов’язане з наявністю в ньому глікозида синігрина, який під впливом ферментів при роздрібненні кореня розщеплюється й виділяє ефірне гірчичне масло з різким заходом. Рослина містить велика кількість аскорбінової кислоти, каротин, вітаміни групи В, мінеральні солі (калій, кальцій, фосфор) , смолисті й азотисті речовини. Завдяки високому змісту вітамінів, особливо вітаміну В, хрін є гарним протицинготним засобом. Друга коштовна властивість хріну - наявність у ньому фітонцидів, що сприяє знищенню бактерій і мікроорганізмів. Тому здавна хрін використовують при зберіганні продуктів. Їх пересипають нарізаними шматочками кореня хріну . Корінь хріну використовують у сирому, консервованому й вареному виді. Молоді ніжні ясно-зелені листочки додають у салати, супи, кладуть на бутерброди. Листи й корінь дорослих рослин використовують як приправу під час консервування й засолювання огірків і помідорів.

Приготовлені з кореню гострі салати відомі в кулінарії за назвою столового хріну. Його подають до холодних блюд (холодець) і закускам з м’яса й риби. Столовий хрін використовують також для готування різноманітних соусів.

Хрін викликає апетит, поліпшує смак їжі й сприяє кращому травленню. Однак при запальних процесах у системі травлення вживати хрін не рекомендується. Хрін знаходить широке застосування в народній медицині. З кореня готують засіб від радикуліту. Водний настій хріну, що володіє антимікробними властивостями, використовують для полоскань і компресів при запальних процесах у порожнині рота й носа.

Отже, вітаміни необхідні для життя людини. Вони здавна оточували людину, входили у звичний раціон їжі, у вигляді різноманітних

трав, овочів і фруктів (273).

Завдання до тексту

1.Найбільш гострий із всіх пряно смакових культур – це:

а) перець;

б) хрін;

в) гірчиця.

2. Хрін вирощують:

а) на значних площах у Європі й Північній Америці;

б) на значних площах у Європі й Південній Америці;

в) на значних площах у Австралії ій Північній Америці.

3. Хрін відрізняється гострим смаком, що пов’язане з наявністю:

а) глікозида синігрина;

б) глюкозида;

в) синигрина.

4. Рослина містить велику кількість:

а) скорбінову кислоту, каротин, вітаміни групи В, мінеральні солі (калій, кальцій, фосфор) , смолисті й азотисті речовини;

б) аскорбінової кислоти, каротин, вітаміни групи С, мінеральні солі (фосфор) , смолисті речовини;

в) аскорбінової кислоти, каротин, вітаміни групи А, мінеральні солі .

5. Хрін сприяє знищенню:

а) мікрофлори;

б) бактерій і мікроорганізмів;

в) паразитів.

6. Листи й корінь дорослих рослин додають до:

а) у салати, супи;

б) приправу при консервуванні й засолюванні;

в) кладуть на бутерброди.

7. Столовий хрін використовують також для готування різноманітних :

а) соусів;

б) соусів;

в) холодних блюд.

8. У медицині з хріну готують ліки від:

а) застуди;

б) пневмонії;

в) радикуліту.

9. Використовують для полоскань і компресів при запальних процесах у порожнині рота й носа:

а) водний настрой;

б) спиртовий настій;

в) ефірні масла.

10. Не використовують хрін при запальних процесах :

а) суглобів;

б) травлення;

в) нервової системи.

11.- 12. Визначити основну думку тексту.
9 клас

УКРАЇНСЬКА НАРОДНА МЕДИЦИНА

Українська народна медицина є яскравим світочем на усіх етапах історичного розвитку нашого етносу. Його високий інтелект, освячений тисячолітньою мудрістю, визначався не лише у любові до землі, праці, він панував у обрядах, піснях, замовляннях, ритуальних святах, лікувальній магії словом, речами, числами, оберегами, цілющими рослинами і був відображений у побуті, фольклорі, народних оповіданнях, працях етнографів, істориків, ченців, трактатах бакалаврів і магістрів медицини. Культ землеробської праці, поклоніння сонцю, матінці-землі, воді, космосу, домінування жінки як творця родинного вогнища, як матері дітей, як продовжувача людського роду, яка співає колискові пісні, оповідає казки та легенди, купає дитину в настоях череди, материнки, ромашки, чабрецю, научає вишивати, працювати, співати, замовляє від хвороб, готує обереги, щоб «нечиста сила» не торкнулася її дитини — «квітоньки або сокола ясного», і, як пише Є.С. Товстуха, — це «споконвічний динамічний стрижень рушійної інтелектуальної, духовної і фізичної величі української нації».

На першому місці стояло використання лікарських рослин,оскільки попередники Київської Русі (скіфи) вважали природу найкращим цілителем, а лікарські рослини — надійним і ефективним засобом лікування хвороб. Ця емпірично сформована теза ґрунтувалася на прадавній спорідненості, що лежить в основі близькості людей і рослин і яку можна тепер довести, аналізуючи перелік складових хімічних елементів, що входять до складу тваринних і рослинних тканин. Волхви, як тодішні лікарі-професіонали, були добрими знавцями лікарських рослин (рос. — зелий). Із запровадженням християнства лікування травами здійснювалося священнослужителями, ведунами (рос. — ведать, тобто знати) і знахарями. Саме у той час з’явилися перекладені рукописні видання-травники — вертогради та спеціальні травники — книги, у яких фіксувався досвід лікування травами. Перші письмові рецепти складу лікарських трав були опубліковані в «Ізборнику великого князя Святослава Ярославовича» (1073), потім з’явилася книга онуки Володимира Мономаха Євпраксії (вона ж Мстиславна) під назвою «Мазі», в якій не тільки описувалися трави і склад рецептів, але і способи лікування «наружных» захворювань шкіри і порожнини рота.

Важливе значення приділялося костоправству,причому деякі давні прийоми співставлення кісткових відламків, вправляння вивихів, хребтових дисків зберегли своє значення й дотепер ( 305 слів).

 

Завдання до тексту1.Високий інтелект народної медицини визначається:

а) любов’ю до людей;

б) високими знаннями;

в) любов’ю до землі, праці ;

2. Щоб «нечиста сила» не торкнулася дитини, мати :

а) купає дитину в настоях череди, материнки, ромашки, чабрецю;

б) кладе у колиску череду, материнку, ромашку, чабрець;

в) заварює настої із череди, материнки, ромашки, чабрецю.

3. Мати називає свою дитину:

а) сонечко або соловейко;

б) квітонька або сокіл ясний;

в) зозулечка або калинонька.

4. На першому місці стояло використання:

а) заговорів;

б) лікарських рослин;

в) корені дерев.

4. Попередники Київської Русі (скіфи) вважали найкращим цілителем:

а) ворожіння;

б) амулети;

в) природу.

5. На прадавній спорідненості, що лежить в основі близькості людей і рослин є:

а) емпірично сформована теза;

б) емпірично сформована гіпотеза;

в) емпірично сформована думка;

6. Хто був тодішніми лікарями-професіоналами:

а) древляни;

б) волхви;

в) іудеї.

7. Лікування травами могли здійснювати лише

а) священнослужителями, ведунами і знахарями;

б) священнослужителями, ведунами, волхвами;

в) священнослужителями, волхвами і знахарями.

8. Перекладені рукописні видання-травники – це

а) книги, у яких фіксувався досвід лікування магією;

б) книги, у яких фіксувався досвід лікування травами;

в) книги, у яких фіксувався досвід лікування пігулками.

9. Перші письмові рецепти складу лікарських трав були опубліковані:

а) в «Ізборнику великого князя Святослава Ярославовича»;

б) в «Літописі Самовидця»;

в) в « Повісті минулих літ».

10. Євпраксії – це онука:

а) Ярослава Мудрого;

б) Ігоря Святославовича;

в) Володимира Мономаха.

11. Важливе значення приділялося у книзі « Мазі»:

а) костосклеюванню;

б) костоправству;

в) костолікуванню.

12. Визначить тип мовлення:

а) розповідь;

б) опис;

в) роздум.


10 клас

Цілюща флора у вашій кімнаті

Вирощуючи різні квіти вдома чи в садку, милуючись їхньою красою, ми рідко думаємо про те, що плекаємо скарбнички із надзвичайними, чарівними властивостями. А саму так і є, бо квіткові рослини зберігають наше здоров'я, молодість і красу, поліпшують апетит. А ще дарують естетичну насолоду, відволікаючи від турбот і стресів, вселяють бадьорість, оптимізм, просто поліпшують наш настрій.

Така універсальність властивостей притаманна багатьом видам рослин, культивованих за кімнатних умов, особливо представникам тропічної та субтропічної флори. Майже кожна рослина, вирощувана в кімнаті, — то в'язанка сюрпризів, букет розгаданих і ще не розгаданих, таємничих, не відомих поки що людям, властивостей.

Важко, практично неможливо поділити різні види рослин відповідно до закодованих у них властивостей та за їх дією на людський організм. Отож, поділ їх на різні групи доволі умовний. Наприклад, багато лікарських рослин — декоративні та пряносмакові. Чимало овочевих мають гарні квітки та плоди, придатні для використання як спеції, що водночас здатні лікувати. Такими знаємо немало тропічних і субтропічних представниць царства флори, що культивуються в нас у кімнатних умовах. Десятки наших місцевих квіткових рослин поєднують у собі харчові, лікувальні та дієтичні властивості з чудовими декоративними якостями.

З великою кількістю рослин мають справу й косметологи. Вони використовують біологічно активні речовини з рослин для лосьйонів, кремів, а також при накладанні всіляких масок і примочок. Рослини — вірні і давні помічники парфумерів, бо беруть участь у творенні духів та одеколонів, мила і шампуню, паст та мийних речовин, всіляких оздоровчих засобів.

Звичайно, так само годі собі уявити кондитерську справу без використання рослинних продуктів, якими ароматизують тісто й цукерки, прикрашають торти, надаючи виробам найрізноманітніших присмаків.

Людство пережило не одне захоплення різними засобами оздоровлення та омолодження. У всіх отих «панацеях» обов'язково брали участь певні рослини, з них виготовляли настої, мазі, порошки, аерозолі, гелі, розтирання тощо. На основі досвідного вивчення зелених дивоглядів виникла народна, а потім і наукова медицина. Перша й досі є невичерпним джерелом сучасних засобів оздоровлення людського організму. Тим часом, людина не повинна беззастережно сприймати рекомендації жодного з цих напрямів медицини або мати їх за універсальні. Тут багато залежить від індивідуальних особливостей живого організму, від умов, за яких він розвивався або перебуває тепер, від його наявного стану ( 343 слова).
11 клас

Профілактика отруєнь грибами 
З сивої давнини гриби вважалися улюбленою їжею людини. Їх полюбляв не тільки простий люд, а й навіть можновладці: римські кесарі, французькі королі, російські царі тощо. Слов'янські племена, які мешкали на тери¬торії сучасної України, здавна знали їстівні гриби. З прийняттям Київською Рус¬сю християнства гриби стали надзвичайно популярними, тому що під час постів ними люди заміняли скоромну їжу. 
Гриби — цінні продукти харчування, мають добрі смакові властивості. Вони у будь-якому вигляді збагачують та урізноманітнюють меню здорової людини. В той же час треба враховувати й той факт, що гриби погано перетравлюються. Тому вживати їх рекомендується лише людям із здоровою травною системою. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту, а також людям похилого віку і дітям доцільно утримуватися від вживання грибів. Ніколи не збирайте старих та невідомих вам грибів. Не можна збирати гриби поблизу доріг та залізничних колій. Будьте обережні! Цінуйте своє здоров’я та здоров’я своїх рідних. 
Гриби є цінними продуктами харчування. За поживними якостями вони близькі до овочів. Гриби багаті на білки, тому їх ще називають «лісним м’ясом». Вони у будь-якому вигляді збагачують та урізноманітнюють меню здорової людини. Але є серед них і отруйні. Про отруйні властивості грибів люди знали з сивої давнини. Оповіді про жахи грибних отруєнь передавалися з покоління в покоління. 
Майже всі тяжкі та смертельні випадки отруєння грибами є результатом однієї по¬милки — збирання та вживання в їжу блідої поганки, замість схожих на неї їстівних грибів. 

Врятування життя постраждалих багато в чому залежить від своєчасного надан¬ня їм долікарської допомоги. Що треба робити при появі перших ознак отруєння грибами? В такому випадку необхідно негайно звернутися до лікаря або виклика¬ти «Швидку медичну допомогу». Одночасно, не чекаючи їх прибуття, хворого слід покласти в ліжко та промити йому шлунок: дати випити 4—5 стаканів перевареної води кімнатної температури або содового розчину (1 чайна ложка соди на 1 стакан води), або слабкого марганцевого розчину (блідо-рожевого кольору). Після цього викликати блювоту. Процедуру слід повторювати до тих пір, поки промивні води не стануть чистими. Після цього доцільно постраждалого напоїти прохолодним міцним чаєм, ка¬вою або молоком. Приймати будь-які ліки та їжу, а більше того алкогольні напої за¬бороняється, бо це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. 


Ніколи не збирайте старих та невідомих вам грибів. Будьте обачними! (356 слів).

ПисьмоКаталог: ld
ld -> Програма навчальної дисципліни історія української культури
ld -> Програма навчальної дисципліни історія української культури
ld -> Стиль бароко, що поширився у цей період по всій Європі, в Україні вилився у форми, багато чим відмінні від європейських
ld -> Українську систему антикорупційного законодавства неможливо покращувати. Українську систему антикорупційного законодавства неможливо покращувати
ld -> Реферат з соціальної педагогіки на тему: „Ціннісні характеристики соціальних працівників та соціальних педагогів
ld -> Реферат заключного звіту про науково-дослідну роботу «Оптимізація об'ємно-планувальних І конструктивних рішень енергоефективних будівель в умовах України»


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка