Урок з українознавства в 1 класі
Мир і злагода в родині – запорука щасливого життя
Розробила:
вчитель початкових класів,
спеціаліст вищої категорії
середньої загальноосвітньої
школи №15 I-III ступенів
м. Сєвєродонецька
Луганської області
Єлізарова Ірина Миколаївна
Тема: Мир і злагода в родині – запорука щасливого життя.
Мета: ознайомити з поняттям щастя, щаслива родина; розвивати в учнів почуття обов’язку перед родиною, старшими і молодими членами сім’ї; вміння слухати і підтримувати мир і злагоду в родині; розвивати зв’язне мовлення, поповнити словниковий запас учнів; виховувати повагу до родини, любов до батьків, братів і сестер.
Хід уроку
-
Оргмомент
Емоційне налаштування на урок
Дзвоник всім нам дав наказ -
До роботи швидко в клас!
Попрацюємо всі старанно,
Щоб пройшов урок цей гарно.
-
Актуалізація опорних знань учнів
( На дошці ребус 7 Я )
Вчитель: - Діти, розгадайте ребус.
Учні: – Сім’я
Вчитель: - В слові сім’я ми чуємо два слова «сім» і «я».
Учні: - Раніше сім’ї були великими
Читання 1 учнем вірша «Моя родина»
Раз – турботлива матуся,
Два – до татка пригорнуся,
Бабуся – три, дідусь – чотири,
П’ять – сестричку полічили.
Ось така моя родина:
І привітна, і гостинна.
Вчитель: - Мати – берегиня домівки, роду
Батько – господар дому, захисник і годувальник.
-
Як раніше зверталися діти до батьків?
Учні: - На Ви.
Вчитель: - Чому?
Учні: - Поважали.
Вчитель: - Слово батьків було законом.
- Яким словом можна замінити слово сім’я?
Учні: - Сім’я = родина
(На дошці плакат «Родина». Дітям треба називати членів сім’ї.)
Читання 2 учнем вірша «Сім’я наша невеличка …» з народного.
Сім’я наша невеличка –
Тато, мама і сестричка,
А в селі поблизу міста –
Дід Панас і баба Христя
Вчитель: - У дружній родині всі знають і поважають один одного. А ви, діти, добре знаєте свою родину?
Вікторина «Моя родина» ( Метод «Мікрофон» ).
-
Назвіть ім’я та по батькові мами, тата, бабусі, дідуся.
-
Яку бабусину казку ви запам’ятали найкраще?
-
Чи знаєте ви номер домашнього телефону?
-
Яке улюблене заняття дідуся?
-
Яка улюблена страва тата?
-
Назвіть дату народження мами?
Фізхвилинка
Заглянуло сонечко
У наше віконечко.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали - сіли, встали - сіли,
Бачте, як розвеселили.
-
Повідомлення теми і завдань уроку
Вчитель: - Сьогодні на уроці ми з’ясуємо що таке «щастя», яку сім’ю можна назвати щасливою: як треба будувати для цього стосунки в родині.
-
Сприймання та усвідомлення нових знань.
Бесіда з елементами розповіді.
Вчитель: - Діти, як ви думаєте, що таке щастя?
(Відповіді дітей)
Вчитель: - Щастя – це почуття і стан повного, найвищого задоволення.
В.Сухомлинський говорив, що щастя – це не чудесна жар-птиця, яку можна спіймати. Це реальна будова, яку треба спорудити.
А зараз, діти, я розкажу вам легенду про те, як з’явилася щаслива і дружна сім’я.
Легенда
Дуже давно жила сім’я, в якій було 100 людей, але не було між ними згоди. Втомилися вони від сварок і роздорів. І ось вирішили члени сім’ї звернутися до мудреця, щоб він навчив їх жити дружньо. Мудрець уважно вислухав прохачів і сказав: «Ніхто не навчить вас жити щасливо, ви повинні самі зрозуміти, що вам потрібно для щастя, напишіть, якою ви хочете бачити свою сім’ю». Зібралася вся велика сім’я на сімейну нараду і вирішили вони, щоб сім’я була дружньою, треба відноситись один до одного, дотримуючись цих якостей.
(На дошці слова)
Розуміння Повага Турбота Допомога
Любов Довіра Дружба Доброта
Діти читають слова
Вчитель: - Діти, запам’ятайте цю легенду. Якщо кожен член сім’ї буде дотримуватись цих правил, то в сім’ї будуть мир, злагода, і всі будуть щасливі.
Гра «Перекладач» (вчитель разом з дітьми перекладають російською мовою слова, пояснюють їх значення)
Бесіда з елементами розповіді. Метод «Мікрофон»
Вчитель: - Діти, чи завжди ви розумієте і виконуєте з першого разу
прохання батьків?
-
За що ви любите своїх батьків?
-
А як ви вважаєте, за що батьки люблять вас?
-
За що ви поважаєте своїх батьків?
-
А вони вас?
-
Довіряєте ви своїм батькам?
-
Кому довіряєте секрети?
-
Чи можуть батьки довірити вам якусь справу?
-
Як батьки турбуються про вас?
-
А ви про них?
-
У кого є молодший братик, або сестричка?
-
Чи дружите ви? Не сваритесь? Поступаєтесь один одному? Не б’єтеся?
Вчитель: - Доброта – прагнення робити щось гарне, корисне.
-
Як батьки допомагають вам?
-
А ви їм?
А зараз послухайте вірш А.Костецького «Домашній твір»,
(вірш читають вчитель і два учня)
А.Костецький «Домашній твір».
Автор: Вітько-бідак страждає так,
Аж здригує ногами!
Він – за столом, він пише твір:
«Я помагаю мамі».
Старанно олівець гризе
Та супить брови грізно,
Але нічого - хоч умри! –
До голови не лізе…
Та ось тихесенько зайшла
В його кімнату мама.
Мама: Вітько, будь-ласка, в магазин
Сходи за сірниками
Син: Ідея!
Автор: А мамі…
Син: Ну й морока!
Сама іди! Я твір пишу –
Роблю важкі уроки.
Автор: І мама вийшла…
А Вітько швиденько пише в зошит…
Син(пише): «Я в магазин завжди ходжу,
Коли мене попросять.»
Автор: Хвилин за десять мама знов
З’являється у дверях.
Мама: Вітюнь, картопельки почисть,
А я зварю вечерю
Син: Сама почисть!
Автор: Кричить Вітько
Та так, що ледь не трісне.
Син: Я твір пишу! Я – зайнятий!
Сама звари нам їсти.
Автор: Виходить мама, а синок
Писати знов сідає.
Син(пише): «Я мамі сам варю обід,
Вечерю та сніданок!...»
Автор: Радіє син:
Син: Не твір, а люкс,
Оцінка буде гарна!
Автор: І геть не думає про те,
Що він радіє марно.
Вчитель: - Чи допомагав хлопчик мамі?
-
А про що він писав у творі?
Висновок: Він допомагав їм на словах.
Є прислів’я «Роби не словом, а ділом»
Фізхвилинка
Вже стомилися ми трішки.
Вийдем, дітки, на доріжку.
Наші ручки: раз, два, три!
Наші ніжки: раз, два, три!
Ось голівонька стомилась,
Вліво – вправо похилилась:
Раз, два, три!
Ось до парти ми прийшли
І тихенько сіли.
Вчитель: - Щаслива родина – це найбільша цінність кожного з нас. Коли в родині спокій, любов і взаєморозуміння, ми відчуваємо себе щасливими.
Послухайте про це вірш «Татко і матуся»
Учень: А у мого татка широченні плечі:
Зручно тут сидіти,
Видно вдаль малечі:
Дружні і міцнющі татко руки має.
А в матусі ручки лагідні й тепленькі
Пригортають ніжно до свого серденька.
Усмішка ласкава, очі волошкові,
Сповнені терпіння, доброти, любові.
Як візьму за руки татка і матусю,
То нічого в світі більше не боюсь я.
Вчитель: - Сім’я – це єдине ціле. Всі повинні допомагати один одному, дбати про інших, більше часу проводити разом.
Учень: - Тра-ля-ля! Тру-лю-лю!
Я усіх і все люблю.
Дуже весело мені
В ці ласкаві літні дні.
Мама – тут, і тато – тут,
На прогулянку ідуть.
Тато братика несе.
От і все!
Вчитель: - Діти, чи можете ви пригадати випадок із свого життя, коли вам було радісно і добре у колі своєї родини як хлопчику із вірша А.Костецького «Весело».
У нас в класі зробив зупинку цікавий потяг. (В вікнах потягу родинні фотокартки. Діти розповідають про свою родину)
-
Закріплення та осмислення вивченого.
Вчитель: - Родина, родинні стосунки, виховна роль родини – усе це покладено в основу багатьох наших українських прислів’їв про родину.
Гра «Закінчи і поясни прислів’я»
-
При сонці тепло, при матері …(добре)
-
Мати однією рукою б’є, а другою…(гладить)
-
Нащо клад, коли в сім’ї…(лад)
-
Добре в тій родині, де усі…(єдині)
Проблемна ситуація
Діти, якщо б вам запропонували вибрати дуже велику кількість грошей, або щастя, спокій, здоров’я у великій родині, щоб ви вибрали?
Вчитель: - Висновок, «Усе купиш, лиш маму і тата ніколи»
Гра «Доскажи словечко»
-
Матуся і тато для мене є ….
-
Я довіряю свої таємниці ….
-
Я люблю бабусю за те ….
-
Свою сім’ю я вважаю ….
-
Рідним я хочу побажати ….
Учень: Вірш «Родина»
Тато, мама, брат, сестричка мила –
Це і є мої рідні, моя родина.
Вранці, ввечері, щодня,
Благаю бога я,
Щоб в щасті прожила
Родина моя.
Вчитель: - Бажаю всім щастя, здоров’я, злагоди у родинах!
Сподіваюсь, що і в нашій шкільній родині теж завжди пануватиме щирість і взаєморозуміння.
Повторимо девіз нашого класу (діти тримаються за руки)
Ми всі одна сім’я,
Неповторні – ти і я,
Будемо всі дружити,
В мирі і злагоді жити.
-
Підсумок уроку
-
Що сподобалось на уроці?
-
Що таке щастя?
-
Яку сім’ю можна назвати щасливою?
Поділіться з Вашими друзьями: |