Михайло стельмах



Скачати 96.18 Kb.
Дата конвертації21.03.2019
Розмір96.18 Kb.
ТипУрок

Українська література 7 клас

Урок № 25

Дата: 05.12.2017

Тема: Михайло СТЕЛЬМАХ. «Гуси-лебеді летять…» Образи гусей-лебедів, чутливого до краси Михайлика.

Мета:  продовжувати роботу над автобіографічною повістю М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять», навчити визначати тему та основну думку твору, знаходити художні засоби в тексті та з'ясовувати їхню роль; розкрити символіку образу лебедів, формувати вміння обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного, розвивати зв’язне мовлення, виховувати любов до навколишнього світу.

Очікувані результати: учні знають біографічні відомості про М.Стельмаха, знають зміст повісті «Гуси-лебеді летять…», аналізують мотиви, особливості внутрішнього світу героїв, художні засоби змалювання, образи; визначають ідейно-тематичний зміст; з’ясовують основу твору.

Теорія літератури: автобіографічний твір

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу

Обладнання:  підручник, тестові завдання

Хід уроку

I. Організаційно-психологічна настанова на урок

II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Пояснення образу гусей-лебедів.

Чарівною казкою дитинства здається нам повість М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять...», неначе вона народилася з народних оповідань, повних чаклунства і дива. Уже з перших абзаців Михайло стельмах переносить нас в казку, де розпатлані хмари, де співають лебедині крила де світ більшається, тріпоче й міниться. Де можна стати чарівником й повернути лебедів з минулого, де ростуть правічні ліси й літають чарівні гуси-лебедята.

Правда, казкова атмосфера? Що найперше вам спадає на думку при згадці про гусей чи лебедів? (відповіді учнів).

Фольклорні джерела світу багаті цими образами. Пригадаймо укр. казку «Івасик-Телесик», російську про сестричку під назвою «Гуси-лебеді», літературну казку СельмиЛагерлеф «Подорож Нільса з дикими гусьми по Швеції»… А пісень скільки! І серйозних, і жартівливих, і дитячих, і для дорослих. Чому ж образ гусей та ще й гусей-лебедів такий популярний? Не дикої качки, не дятла…



В літературі є таке поняття, як символ. Як ви розумієте його?

Символ (з грец. — знак, прикмета) — це умовне позначення якогось предмета, поняття, явища, процесу; художній образ, який відтворює певну думку, ідею, почуття. Наприклад калина — символ вогню, сонця; безперервності життя, роду українців.

Поміркуймо, символом чого є цей образ в українців? Звірмо свої думки зі схемою на дошці. Пояснення.



- вірність - прихід весни - ніжність

- доброта - турбота - радість

Над хатою Стельмахів часто пролітали лебеді, і від їх лету чути було звук, схожий на звук далеких дзвонів. Дід говорив, що так співають лебедині крила. Від споглядання перельоту цих чудових птахів хлопчику ставало на серці і радісно і сумно. Він знав, що лебеді полетіли «на тихі води, на ясні зорі».



А яким же символом є образ гусей-лебедів у повісті М.Стельмаха? (відповіді)

1. Краса природи «Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони летять нижче розпатланих, обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Дід говорить, що так співають лебедині крила»

2. Чутливість душі Михайлика «Я придивляюся до їхнього маяння, прислухаюся до їхнього співу, і мені теж хочеться полетіти за лебедями»

3. Швидкоплинні роки дитинства «А віща скрипка і срібний відгомін бринять, єднаються над моїм дитинством, піднімають на крила мою душу і забирають її в нерозгадану далину», «А лебеді летять… над моїм дитинством… над моїм життям»!..»

4. Казково-фантастичний світ «Я замислююся над ним (таємничим словом), а навколо мене починає кружляти видіння казки, її нерозгадані дороги, дрімучі праліси і ті гуси-лебедята, що на своїх крилах виносять з біди малого хлопця»

5. Гармонія світу «… десь у білому підхмар’ї зникають лебеді, але дзвін їхніх крил ще озивається в мені»



Отже, приліт лебедів символізує щасливе, радісне й казкове дитинство, повернення у дитинство, відродження, життя, гармонію людини зі світом…

2. Літературний диктант

Від імені кого ведеться розповідь у повісті М. Стельмаха? (Від першої особи)

Яке диво сталося на очах у Михайлика, коли він спостерігав за лебедями? (Вони повернулися знову.)

Чому сміявся дід? (Бо Михайлик злякався, що сонце, як мама, може загубити ключі.)

Чим прославився дід головного героя? (Він був майстром, який умів робити все.)

Яке дуже сильне захоплення було в головного героя? (Читання книжок)

Кому Михайло дав жменю насіння? (Маленькому голодному хлопчикові)

До яких хитрощів удався хлопець, щоб довше читати книжки? (Залазив на піч з каганцем, коли всі поснуть.)

Хто навчив маленького Михайлика любити красу природи й землю? (Мати)

Що зібрав Михайлик, щоб стишити гнів матері за взяте без дозволу гарбузове насіння? (Щавель на борщ)

Як Михайлик узимку ходив до школи, не маючи чобіт? (Його носив батько на руках.)

Хто наполягав на тому, щоб Михайлик обов'язково навчався в школі? (Мати)

Хто, за висловом письменника, пролітав над хатою, над дитинством і над його життям? (Лебеді)

3. Гра «Аукціон»

На листочках написані назви предметів, які можуть стосуватися Михайлика або ні. Ви станете господарем лота (оцінка), якщо зможете якнайповніше розкрити ту чи іншу сторінку життя героя, пов'язану з лотом.



Лот № 1

Про що може розказати ця грудочка цукру? (Дитинство Михайлика припало на нелегкі часи і грудочка цукру була за розкіш.)



Лот № 2

Бублик. (Як і кожну дитину, батьки балують Михайлика. Так, повертаючись із ярмарку, тато приніс синові гостинця — бублика за слухняність і гарні успіхи в навчанні.)



Лот № 3

Пара чобіток.

Чи стала відсутність чобіт у хлопчика підставою для ухилення від навчання?

Лот № 4

Подушка.


Яке відношення до Михайлика має ось ця подушка? (Ніякого, нескладно здогадатись, що подушку полюбляють ледачі. Наш герой себе таким не вважає і має рацію.)

Лот № 5

Соняшникове насіння.

Господарем цього лота стане той, хто розкаже, яке відношення воно має до героя. (Жінка подякувала і побажала: «Хай тобі, дитино, завжди-завжди добре буде поміж людьми». Михайлик подумав, що, можливо, то не жінка, а…)

4. Матеріал до характеристики образу Михайлика

4.1. Цитатна характеристика.

• «Хоч я й дуже люблю ліс, але побоююсь його душі…». «А ще я люблю, як з лісу несподівано вигулькне хатина, заскриплять ворітця, побіжать стежки до саду і до пасічиська. І люблю, коли березовий сік накрапає із жолобка. …Люблю напасти на лісове джерело і дивитись, як воно коловертнем викручується з глибини. І люблю, коли гриби, обнявшись, мов брати, збирають на свої шапки росу. І люблю восени по коліна ходити в листві. Коли так гарно червоніє калина і пахнуть опеньки».

• «Я не дуже кривлюсь, коли треба щось робити, охоче допомагаю дідусеві, пасу нашу вредюгу коняку, рубаю дрова, залюбки гострю сапи, люблю з мамою щось садити або розстеляти по весняній воді і зіллю полотно, без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаю себе ледащом».

• «Та є в мене, коли послухати одних, слабкість, а коли повірити іншим — дурість; саме вона й завдає найбільшого клопоту та лиха… І вже тоді мені одні слова сяяли, мов зорі, а інші туманили голову».

• «Я ніколи не був скиглієм, терпляче зносив і батіг, і хлудину, і запотиличники…»
• «Вчився я добре, вчився б, напевне, ще краще, аби мав у що взутися. Коли похолодало і перший льодок затягнув калюжки, я мчав до школи, наче ошпарений. Напевне, тільки це навчило так бігати, що потім ніхто в селі не міг перегнати мене, чим я неабияк пишався».
• Мар’яна Михайлику: «І вчися… та так учися, щоб усі знали, які-то мужицькі діти. Хай не кажуть ні пани, ні підпанки, ні різна погань, що ми тільки бидло. Були бидлом, а тепер — зась!»

4.2. Додаткова інформація.

Образ Михайлика розкривається різними засобами: тут використовується і самохарактеристика і розповідь інших про вчинки Михайлика, про ставлення до нього батьків, дядька Себастіяна тощо.

Михайлик — простий сільський хлопчик, син бідняків. Він дуже допитливий — йому все хочеться знати, до всього дійти своїм розумом або ж довідатися від дорослих.
Наслухавшись казок, легенд і розповідей свого діда Дем’яна, любимої ним бабусі, Михайлик бачить світ саме крізь призму цих казок і розповідей. Він любить зорі у високому небі, запах жита в полі і різних трав у лісі, любить слухати перепілку в житі і стук дятла на старій груші…Світ для нього — це дивне видіння, дійсність часто в його схвильованій уяві переплітається з чарівною казкою-мрією чи романтичною легендою. Він чуйно прислухається до бентежних звуків гусей-лебедів у високому весняному небі і з подивом заглядає до гніздечка лісової куріпки, де лежать безпомічні пташенята.
Михайлик — талановитий хлопець. Ще в школі він береться за перо письменника, починає писати п’єси. Спочатку Михайлик багато перечитав їх, особливо таких, де є стрілянина. А потім і сам захотів написати п’єсу.

Гумористичні сцени весь час перемежовуються з ліричними. Вони пропускаються крізь світосприймання хлопчика.

У Михайлика можна багато чого повчитися: селянської ґрунтовності, природної, від батька-матері засвоювання мудрості, щирості й відкритості, усього того, що протистоїть «хворобі віку» — холодноокості.

Стельмахів Михайлик налаштований на казкове сприйняття світу, це поетична душа, яку «видіння казки» не раз бере на свої крила.

Подорослівши, Михайлик (чия мрія стати письменником таки збулася) мав підстави сказати про пору власного дитинства, як про «по-своєму прекрасний час». Передусім тому, що попри тяжкі нестатки звідав він і радість спілкування з людською дорогою і красою, вбираючи в свою душу отой самий лад хліборобського життя, хай і порушений гострими соціальними катаклізмами.

4.3. Орієнтовний план до характеристики образу Михайлика.

1) Михайлик — головний герой твору, бідний сільський хлопчик.

2) Портрет і зовнішність героя.

3) Риси характеру: а) чемний; б) добрий; в) працьовитий; г) шанобливий; д) кмітливий; е) цілеспрямований; є) допитливий.

4) Прагнення героя: а) жага до навчання; б) любов до природи; в) пізнати світ; г) читання книг та написання власних творів.

5) Михайлик та інші герої твору.

6) Значення образу Михайлика.

4.4. Бесіда за питаннями.

• Чим Михайлик відрізнявся від інших героїв твору?

• За допомогою кого і чого формується кругозір, світогляд героя?

• Чим захоплювався хлопчик в дитинстві? Як це вплинуло на майбутнього письменника?

• Які книжки полюбляв читати Михайлик?

• Як хлопчик ставився до навчання у школі? Чим це пояснити?

• Чому герой по-різному ставиться до мешканців села? Наведіть два-три приклади.

• В чому виявилася доброта, чемність хлопчика?

• Чим пояснити те, що політ гусей-лебедів Михайлик сприймав по-особливому?

• Який талант мав хлопчик?

• Чи вдалося М. Стельмаху реально відобразити власне дитинство у творі?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Проведення тестового опитування

1. Хто Михайлику наказував: «наука наукою, а чоботи бережи»?

а) Батько; б) мати; в) дядько Себастіян.

2. Навчаючись у школі, Михайлик вирішив написати:

а) вірш; б) нарис; в) п’єсу.

3. Дядько Микола, характеризуючи театр, висловився:

а) «…стояща штука»; б) «…інтересне з переодягненням лицедійство»;

в) «більшовицька вигадка».

4. Для проведення вистави організатори театру у селян позичали:

а) гроші; б) стільці; в) знаряддя праці.

5. Квиток до театру коштував:

а) чотири фунти пшениці; б) п’ять рублів; в) глечик молока або дві паляниці хліба.

6. Театральна вистава мала відбутися:

а) на центральному майдані села; б) в школі;

в) у приміщенні старої бібліотеки.

7. Миколі Гуменюку для проведення вистави необхідно було мати куль сіна, для цього

він звернувся до:

а) тих, хто не мав можливості потрапити до театру;

б) голові комнезаму; в) Юхриму Бабенку.

8. Спіймавши Михайлика-»зайця», високий парубок звернувся до нього і сказав: «Я

тебе пущу, але так, щоб знав…»:

а) «…де раки зимують»; б) «…куди Макар телят ганяє»;

в) «…де роги козам правлять».

10. «Велике і урочисте слово міститься на такій крихітці паперу, на якій не можна навіть викруглитись уся печатка». Яке слово малося на увазі?

а) Партер; б) резонер; в) контрамарка.

11. Чим Михайлик пригостив голодних однокласників, які сховалися під театральною сценою?

а) Пиріжком з калиною; б) пряженим горохом; в) шматком чорного хліба.

12. Усім в театрі сподобалась картина, коли:

а) собака ловив відьму; б) дівчата, пританцьовуючи, співали;

в) парубок біля криниці обнімав дівчину.



Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

 VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів



VІІ. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання

1. Підручник: Ст.. 141-142 читати, вчити визначення

Ст. 142, завдання 1





Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка