Михайлівський нвк бібліотечний урок 9 клас БібліотекарСкачати 34.34 Kb.
Дата конвертації21.12.2018
Розмір34.34 Kb.
ТипУрок

Михайлівський НВК

Бібліотечний урок 9 клас
http://prof.lib.tomsk.ru/images2/365_archives.jpg
Бібліотекар:

Гушул Д.В.

2015р.
Мета. Поглибити бібліотечно-бібліографічні знання учнів, познайомити з алфавітним, систематичним каталогами; вчити учнів шанобливо ставитися до книги.

Обладнання. Алфавітний, систематичний каталоги презентації;таблиця ББК онлайн, плакати з написами.

Бібліотекар. Успішне розв'язання завдань, що стоять перед шкільною бібліотекою, значною мірою залежить від правильної, науково-обґрунтованої творчої організації бібліотечних фондів і каталогів, довідково-бібліографічного апарату.

Важливими у системі бібліотечно-бібліографічних знань учнів є знайомство з каталогами і картотеками в шкільній бібліотеці, де можна одержати відомості про певну книгу чи статтю або про книги з певного питання, звернувшись до шкільного бібліотекаря чи безпосередньо до книжкових полиць. У пошуку літератури в бібліотеці важливе місце займає бібліотечний каталог.


Види бібліотечних каталогів
Бібліотекар. Бібліотечні каталоги можна класифікувати за структурою, цільовим призначенням, обсягом фонду, видами документів, що в них відображені.

За структурою, тобто за способами ґрунтування бібліографічних записів, існує кілька видів каталогів, а найбільш поширені: алфавітний та систематичний.


Алфавітний каталог - охоплює весь книжковий фонд. В алфавітному каталозі записи розташовуються в алфавітному порядку прізвищ авторів і назв творів, незважаючи на тематику видань, завдяки чому легко встановити наявність у фонді конкретного документу, а також наявність і склад творів того чи іншого автора. За алфавітним каталогом встановлюється, чи є в бібліотеці певна книга, які твори певного автора є в бібліотечному фонді, коли вони видавалися і в яких виданнях.

Наприклад, В. Шекспір. Трагедії.

Чи є вони в нашій бібліотеці? Звернімося до алфавітного каталогу.

Шукаємо букву Ш. Знаходимо: В. Шекспір. Трагедії. 1995 р. В. Шекспір. Трагедії. 1982 р.


Систематичний каталог - це бібліотечний каталог, в якому бібліографічні записи розташовані за галузями знань у відповідності з певною системою бібліотечно-бібліографічної класифікації. Він розкриває зміст бібліотечного фонду та інформує про те, які видання з тієї чи іншої га -

лузі знання, з того чи іншого питання є в шкільній бібліотеці. В результаті поруч розташовуються записи видань з однієї галузі знання, одного питання.

Завдяки цьому систематичний каталог дає змогу задовольнити пошук (запит) на книги з тієї чи іншої галузі знання, теми.

В алфавітному каталозі бібліографічні картки розташовані в алфавітному порядку» а от у систематичному каталозі картки розташовуються за галузями знань у відповідності з визначеною системою бібліотечно-бібліографічної класифікації.(На дошці таблиця з основними розділами ББК. Поділивши клас на дві групи, бібліотекар дає завдання групам. 1 група - знайти книги, які знаходяться в АК (алфавітному каталозі). 2 група - знайти книги, які знаходяться в СК (систематичному каталозі).

Учні за 10 хвилин знаходять книги в алфавітному та систематичному каталогах. Найменування книг оголошує бібліотекар.Бібліотекар. Сьогодні ви познайомились із двома видами каталогів - алфавітним та систематичним.

Ви засвоїли, що в алфавітному каталозі картки розташовані в алфавітному порядку, в систематичному каталозі книги розташовані за галузями знань.


Вікторина


  1. Які каталоги ви знаєте?

(Алфавітний, систематичний)


  1. Що таке алфавітний каталог?

(Каталог, де картки розміщені за алфавітом)


  1. Що таке систематичний каталог?

(Каталог за галузями знань)


  1. В якому каталозі ви будете шукати книгу Лесі Українки «Лісова пісня»?

(В алфавітному)


  1. А де ви знайдете книгу про голодомор 1933 р.?

(В систематичному каталозі, розділ історія)


  1. Де можна знайти книгу з хімії, біології?

(В предметному каталозі)
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка