Методичні рекомендації щодо створення розвивального середовища в дошкільному навчальному закладіСкачати 339.44 Kb.
Дата конвертації04.04.2019
Розмір339.44 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ЩОДО СТВОРЕННЯ РОЗВИВАЛЬНОГО СЕРЕДОВИЩА В ДОШКІЛЬНОМУ НАВЧАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ.

http://dnz7krol.ucoz.ua/izobrazhenie_185.jpg

Базовий компонент дошкільної освіти спрямовує педагогів на створення в дошкільному навчальному закладі розвивального освітнього середовища, що сприятиме повноцінному розвитку дітей, забезпечить успіх діяльності дорослого в розвитку кожної дитини та підвищення якості дошкільної освіти в цілому.

Одним із головних завдань дошкільного навчального закладу є створення для дітей різнобічного розвивального середовища, яке дало б кожній дитині можливість проявити себе. Правильно організоване розвивальне середовище дає дитині змогу відчути психологічну захищеність, сприяє розвитку її особистісних якостей, здібностей, допомагає оволодіти різними способами діяльності. Таке середовище спрямоване на формування у дітей активного пізнавального ставлення до навколишнього світу предметів, людей, природи.

За  програмою виховання і навчання дітей від двох до семи років "Дитина" створити в дошкільному закладі розвивальний життєвий простір означає забезпечити сукупність умов, атмосферу, як найсприятливішу для прогресивного розвитку свідомості та поведінки дошкільника. Розвивальними слід вважати умови, які підживлюють природні сили дитини, сприяють реалізації нею своїх потенційних можливостей, збагачують знанням основ філософії життята практичними навичками, вдосконалюють їх, забезпечують усвідомленість, культурність, міцність; позитивно впливають на становлення особистісного досвіду, формують реалістичні образи світу, елементарну систему морально-духовних цінностей, корисні гармонійному розвитку, базуються на знанні вікових та індивідуальних можливостей вихованців.

Предметно-розвивальне середовище сприяє соціалізації дитини, впливає на всі аспекти її розвитку. Тому створення в дошкільному закладі повноцінного розвивального середовища та забезпечення відповідної позиції вихователя в організації діяльності дітей – провідний засіб реалізації завдань сучасного реформування освіти. Середовище має бути джерелом збагачення дитячої діяльності.

Розвивальний простір дошкільного навчального закладу потрібно розглядати як інтегровану категорію, що поєднує в собі природне довкілля, світ культури, соціум, сенсорно-пізнавальний простір, ігрове і мовленнєве середовище та середовище особистості дитини.

Розвивальне предметне середовище має відповідати віковим особливостям дітей.

Середовище повинно пробуджувати у дітей активність, давати їм можливість здійснювати різноманітні види діяльності. Разом і тим, навколишнє середовище повинно при необхідності гасити надзвичайну активність, давати можливість відпочити. Тому розвивальне середовище передбачає наявність місця для релаксації. Це може бути і "куточок усамітнення" і затишна кімната з м'якими меблями і іншими елементами, які сприяють відпочинку.

Зміст розвивального предметного середовища має задовольняти всі потреби щодо розвитку дитини та становлення її творчих здібностей. Для кожного вікового періоду предметно-ігрове середовище особливе.

Наприклад, у дітей середнього дошкільного віку потреба в русі надзвичайно велика, тому в групі слід виділити місце для спортивного куточка. Можна створити в кімнаті доріжку руху, де за допомогою модулів, картинок та знаків чи символів буде визначено, які рухи повинні виконувати діти (ходьба, повзання, лазіння, подолання перешкод тощо).

Середній вік - розквіт сюжетно-рольової гри. Діти цього віку вже можуть використовувати предмети-замінники, символи, які дозволяють вийти за рамки реальної предметної дії та відтворити загальний задум у ігровій формі, використовуючи інші предмети. Ця особливість відіграє важливу роль в інтелектуальному розвитку дитини, отже бажано замість реальних предметів якомога більше пропонувати предметів-замінників. Враховуючи, що в середньому дошкільному віці інтерес проявляється до мови, ігрове середовище необхідно наповнити дидактичними іграми. Більш різноманітним, ніж у молодшому віці, стає матеріал для будівельних та конструктивних ігор, виникає потреба у місці для експериментування.

У старших вікових групах необхідно застосовувати різні матеріали, які сприяють оволодінню читанням, математикою: друковані літери, слова, таблиці, книжки з крупним шрифтом, посібники з цифрами, настільно-друковані ігри з цифрами та літерами, ребуси, головоломки. Так само використовують матеріали, що стимулюють розвиток пізнавальної активності дітей - дитячі енциклопедії, ілюстровані видання про тваринний та рослинний світ, дитячі журнали, альбоми. Обов'язково виділяється місце для дидактичних ігор математичного змісту причому таких, де б діти могли виявляти самостійність у виборі матеріалу.

Не забуваймо і про предмети для дослідно-пошукової діяльності - магніти, збільшувальне скло, пружини, ваги, мензурки, великий вибір природних матеріалів.

Предметно-ігрове середовище організується так, щоб кожна дитина мала можливість займатись улюбленою справою. Розміщення матеріалу згідно з зонами дозволяє дітям об'єднуватися в підгрупи за інтересами. Дошкільнята мають можливість реалізувати свої знання про оточуючий світ у різноманітних іграх, самостійно обираючи те, що їм для цього потрібне.

Оскільки ігри орієнтовані на стимулювання творчої та пізнавальної активності дітей, середовище можна перетворювати в міру розвитку дитячих інтересів, знань та умінь.У такій зоні мають бути:

- набори великомасштабних конструкторів кількох розмірів, призначені для дітей різного віку;

- набори модулів різних форм та різного кольору, з різних матеріалів для спорудження об'єктів;

- ігрові стінки з дидактичними та проектними іграми, багатосекційні ігрові ширми;

- площини та пристосування для сидіння у спеціально відокремленій зоні для настільних ігор (їх краще робити не прямокутними, а складної конфігурації);

- м'які низькі меблі - для лежання та сидіння, коли діти відпочивають у перерві між іграми та заняттями;

- м'які легкі блоки для спорудження, для усамітнення;

- ляльковий театр (подіум-сцена з мікрозалою для глядачів);

- спортивне знаряддя: м’ячі, бігова доріжка тощо; різноманітні іграшки (м'які, надувні, плоскі, механічні та ін.).

Середовище екологічного розвитку складається з різноманітних елементів, де кожний виконує свою функцію. Доцільно створити зимовий сад з різноманітними рослинами, які відрізняються за видовим складом, зовнішнім виглядом та географічними особливостями. Бажано мати аудіо- та відеоекологічні програми, з краєвидами різних географічних та кліматичних зон у різні пори року, які відображають тваринний світ цих зон.

Може бути спеціальна екологічна кімната, яка розподіляється на низку екологічних зон:

- міні-музеї, з колекціями комах, кристалів, листя, насіння, камінців, кімнатних рослин тощо. Тут діти можуть класифікувати матеріал за розміром, кольором чи формою, складати розповіді, малювати ;

-лабораторії для дослідницької діяльності та експериментування, де діти вчитимуться аналізувати свої спостереження у природі, робити висновки про закономірності та взаємозв'язки;

- "живий куточок": у ньому мають бути різноманітні рослини, тварини, птахи, акваріум з рибками. Але, хочеться зазначити, що підбір «мешканців» куточку повинен здійснюватись відповідно віку дітей.

Фізичне розвивальне середовище передбачає такі умови, де б дитина вільно, в індивідуальному режимі реалізувала свої потреби в бігу, лазінні, стрибках тощо. Складається з добре обладнаної зали для фізкультурних занять, майданчика, фізкультурних зон у групах та на прогулянкових майданчиках.

Територія дошкільного закладу також є складовою розвивального простору.

Пропонується виділити на території такі тематичні зони:

- екологічну (сад, город), де б діти могли займатися різними видами сільськогосподарської праці;

- архітектурно-ландшафтну;

-спортивно-ігрову;

-ігрову для моторних, дидактичних, конструктивних, сюжетно-рольових ігор тощо.Крім перелічених зон, обов'язково повинен бути майданчик для сюжетно-рольових ігор - ознайомлення дітей з правилами дорожнього руху і формування навичок правильної поведінки в сучасному світі.
Перелік основних осередків, їх орієнтовне наповнення та вплив на розвиток дітей

1. Ігровий (у ньому виділяють такі сектори: сюжетно-рольових
ігор, театралізованих, настільних дидактичних ігор).

Орієнтовне наповнення. Набори різних видів іграшок, килим для ігор; набори обладнання, нескладні декорації, елементи вбрання чи костюмів для ігор-драматизацій, інсценівок; настільні дидактичні ігри, лото, доміно, мозаїка.

Вплив на розвиток дітей. Заохочується дитяча ініціатива розігрувати те, що малюки бачать у своєму житті. Відбувається розвиток дій з предметами. Дошкільники вчаться відтворювати зміст літературних творів та проявляють творчість у театралізованих іграх. Здійснюються завдання сенсорного виховання та інтелектуального розвитку. Діти вчаться порівнювати, з'єднувати, розкладати предмети за певними класифікаційними ознаками.

2. Бібліотечний (Книги і мови).

Орієнтовне наповнення. Полички з книжками, столик, стільці чи крісла.

Вплив на розвиток дітей. Розвивається мовлення, мислення, пам'ять дітей. У ході читання і розглядання ілюстрацій виховується співчуття до дійової особи.

3. Художній (Образотворчої діяльності).

Орієнтовне наповнення — матеріал для образотворчої діяльності, створення колажів і різних видів праці, столики-мольберти.

Вплив на розвиток дітей — розвиток тактильних відчуттів, гнучкості кисті рук і пальців. Виховує в дітей уяву, допитливість, емоційне світосприйняття. Розвиває чутливість, ініціативність і творчість, а також інтелектуальні здібності. Сприяє експериментуванню з матеріалами (добору кольорів, текстури), активізує розвиток мислення через пошук розгорнутих рішень. Діти вчаться робити відкриття та випробовують власні ідеї, долучаючись до різних мистецьких студій, отримують інформацію про культуру, історію та суспільство.

4. Будівельний (Осередок ігор з кубиками і блоками).

Орієнтовне наповнення. Будівельний матеріал великого (порожнисті кубики, циліндри, коробки, довгі дошки, колодки, півкола, трикутники), середнього й малого розмірів; допоміжні матеріали (транспорт, гумові й пластмасові фігурки людей і тварин, ляльки); різні конструктори (дерев'яні, пластмасові, металеві).

Вплив на розвиток дітей. Діти вивчають багатство оточуючої дійсності, будуючи з кубиків та іншого будівельного матеріалу, що сприяє виникненню конструктивної гри. У них розвивається мислення, вміння зосереджувати увагу, формується вміння планувати власну діяльність, досягати конкретного результату. Це сприяє активній пошуковій діяльності, розвитку пізнавальних інтересів, творчості.

5. Природознавчий (Наукової діяльності).

Орієнтовне наповнення. Кімнатні рослини, об'єкти тваринного світу, атласи та карти, гербарії, лупа, мікроскоп, природній матеріал.

Вплив на розвиток дітей. Формування допитливості у дітей, рол виток спостережливості, бажання систематично доглядати за рослинами та мешканцями осередку, стимулювання дитячого експериментування.

6. Мови, письма, математики (Маніпулятивних ігор).

Орієнтовне наповнення. Лічильний матеріал, кубики з цифрами, буквами, абетки, різні види ігор.

Вплив на розвиток дітей. Розвиток інтелектуальних здібностей дітей, формування вмінь виконувати мислительні операції: зіставляти і порівнювати, рахувати й розкладати, з'єднувати і відрізи я ГИ предмети за категоріями. Сприяє активізації інтелектуальних здібностей дітей.

7. Етнографічний (Народознавчий).

Орієнтовне наповнення. Національна символіка, різноманітні атрибути для відтворення обрядів і свят.

Вплив на розвиток дітей. Формування національних почуттів, патріотизму, любові до рідного краю.

8. Музичний.

Орієнтовне наповнення. Різні види дитячих музичних інструментів, програвач, магнітофон, DVD-плеєр, касети, диски, карооке з музичними записами та записами літературних творів.

Вплив на розвиток дітей. Розвиток позитивних емоцій, бажання відтворювати і створювати власні мелодії, інтонувати музичні теми. Стимулює розвиток понять через зміну гучності або висоти тону музики.

9. Спортивний (Рухової активності).

Орієнтовне наповнення. Каталочки, візочки, іграшки для катання дітей, великогабаритні машини, коляски, керма, обручі, прапорці, вертушки, м'ячі, кульки і лотки, ребриста дошка, возик без дна, куби, скакалки, шнури, різнокольорові кеглі, надувні іграшки, переносна драбинка-гірка, атрибути для рухливих ігор.

Вплив на розвиток дітей. Задовольняється рухова активність дітей, що супроводжується позитивними емоціями, радістю і задоволенням. Забезпечується своєчасний і повноцінний фізичний розвиток дітей, стимулюється здоровий спосіб життя.

10. Відпочинку (Усамітнення).

Орієнтовне наповнення. Дитячий диванчик чи лежачок, 1-2 м'які іграшки, добірки ілюстрацій, книжки.

Вплив на розвиток дітей. Забезпечення релаксації, психологічного комфорту, створення умов для відпочинку дитини, стимулювання її фантазування, розвиток уяви, позитивних емоцій.

11. Ігор з піском і водою (може бути в груповій кімнаті, на майданчику — в пісочниці, басейні).

Орієнтовне наповнення. Стіл-ванна, образні іграшки для обігрування сюжетів.

Вплив на розвиток дітей. Розвиваються уявлення дітей, дрібна моторика пальців рук. Діти творять, думають і спілкуються між собою. Вправляються в розвитку рухів, виконуючи різні дії.

12. Комп 'ютерний.

Орієнтовне наповнення. Периферійний комп'ютерний пристрій, який полегшує управління комп'ютерною грою, спеціальні дитячі комп'ютерні меблі.

Вплив на розвиток дітей. Розвиток інтелектуальних здібностей дітей, формування вміння здійснювати розумові операції, вправляння в активізації дрібної моторики руки.

13. Чергування (з другого півріччя середньої групи).

Орієнтовне наповнення. Матеріали і обладнання відповідно до спрямування: чергування на заняттях; чергування у їдальні; чергування в природничому осередку; дошка чергових.

Вплив на розвиток дітей. Формує почуття відповідальності за доручену справу, дисциплінованість і вміння розподіляти час.
У ДНЗ можуть використовуватися інваріатні осередки, залежно від віку дітей і можливостей площі групової кімнати. Розвивальне предметне середовище груп дітей раннього віку має специфічні особливості, оскільки в цьому віці відбувається активне пізнання дитиною оточуючої дійсності, її пристосування до навколишнього .

Опис розвивального предметного середовища для дітей 3-го року життя подано в Програмі «Дитина» .

Облаштування осередків (в т.ч. секторів) пропонується здійснювати згідно з Типовим переліком обов'язкового обладнання, навчально-наочних посібників та іграшок дошкільного навчального закладу (наказ Міністерства освіти і науки України від 11 вересня 2002 р. № 509) та методичними рекомендаціями «Підбір і використання іграшок для дітей дошкільного віку в дошкільних навчальних закладах» (лист Міністерства освіти і науки України від 18 липня 2008 р. № 1/9-470), враховуючи сучасні тенденції розвитку дошкільної освіти [50, 64-68].

Методичні рекомендації

щодо оформлення національних куточків у групах ДНЗ.

http://www.dnz112.edu.kh.ua/files2/photogallery/1876/dsc_0275.jpg?size=100&height=300&width=395

Національний куточок у групі має бути розташований у світлому, зручному для огляду місці, бути візуально відокремленим від ігрових центрів.Експозиція національного куточка в групі не повинна бути перевантаженою та застиглою, вона має змінюватися, поповнюватися. Важливим критерієм національного куточка є його естетичне оформлення.

Крім предметів, виробів національного мистецтва, що подані в пам'ятках нижче, в експозицію можна включати вироби, які виготовляли та використовували в народі відповідно до обрядових циклів (осіннього, зимового,весняного, літнього). Наприклад:


 • осінній цикл: свято врожаю - кошик із фруктами,

 • зимовий цикл: Різдвяні свята - "зірка" з дерев'яної обичайки ( обід сита, решета, бубна тощо) і тоненьких дощечок - семи шалівок, декорована кольоровим папером, стрічками; на стіл кладуть сіно, (пропоновані рекомендації визначені у матеріалах А. Богуш).

 • весняний цикл "Свято першого жайворонка" – фігурки випечених із солоного тіста жайворонків та голубів; "Вербна неділя" прикрашені квітами, стрічками тощо.

У національному куточку можна ставити букет чорнобривці, ромашки, барвінок, півонія, жоржина, ковила тощо).

Зміни в експозиції національного куточка можуть бути пов'язані із пізнавальною темою тижня з народознавства.

Наприклад:

Тема «Українська хата» - макет української хати; «Птахи – символи» - лелека –іграшка; «Криниця – оберіг українського народу» - макет криниці. «Український віночок», «Український одяг» - зразки віночків зі стрічками. Важливо зазначити, що віночки дівчата зберігали у скрині, не носили їх щодня, а вдягали на свята, тому бажано, щоб і в куточку його викладали або вивіщували лише у святкові дні, а також протягом тематичного тижня ознайомлення дітей з національним одягом.

Також предмети експозиції можуть змінюватися залежно від тематики занять з образотворчого мистецтва.

У старшій групі доцільно виділяти регіональні особливості народного одягу, мистецтва, знайомити з народними умільцями свого реріону.

Педагогам треба чітко розуміти, які посібники, матеріали зберігаються у шафах вихователя, який дидактичний матеріал необхідний для проведення занять, бесід тощо, а які вироби та посібники є експонатами національного куточка.

Важливо зазначити, що коли відбуваються зміни в експозиції нацонального куточка, то на це обов'язко треба звертати увагу дітей.

Вихователеві необхідно обговорити ці зміни з дітьми, пояснити, з чим вони пов'язані, детальніше розглянути нові предмети тощо. Такі спостереження та бесіди щодо змін в експозиції обов'язково плануються вихователем заздалегідь і фіксуються у перспективному та прописуються в календарному планах.


Національний куточок у молодшій групі

1. Ляльки - дівчинка і хлопчик - у національному вбранні.

2. Вироби народних промислів України:


 • посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце, горнятко (посуд можна ставити на рушник-стирок, на святковий рушник у дні свят);

 • іграшки;

 • музичні дитячі народні інструменти - яворівські сопілка, дзиґа, свищики (різної форми);

 • писанки (виставляють напередодні Великодніх свят).

3. Альбом «Українські казки», у якому розміщуються ілюстрації до народних казок (ілюстрації з казок поповнюються поступово).

4. Макет подвір'я з українською хатою, спорудами для свійських тварин та фігурки тварин.

Виставляється по 1-2 предмети кожного виду виробу, протягом року змінюються на інші або змінюються на такі самі вироби, але з іншим розписом тощо.

4.Дидактичні ігри, наприклад, «Збери з частин ціле» (іграшки).Національний куточок у середній групі

1. Ляльки - дівчинка і хлопчик - у національному вбранні.

2. Вироби народних промислів України:


 • посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, куманець, барильце, горнятко (посуд можна ставити на рушник-стирок, на святковий рушник у дні свят);

 • іграшки;

 • музичні дитячі народні інструменти - яворівські сопілка, дзиґа, свищики (різної форми);

 • писанки (виставляють напередодні Великодніх свят).

Виставляється по 1-2 предмети кожного виду виробу, протягом року змінюються на інші або змінюються на такі самі вироби, але з іншим розписом тощо.

3. Альбом «Українські казки», у якому розміщуються ілюстрації до народних казок (ілюстрації з казок поповнюються поступово).

4. Дидактичні ігри (орієнтовний перелік): «Знайди за назвою український посуд», «Збери з частин ціле» (розбилася таця, свищик – іграшка тощо), «Що зайве?»(народні та сучасні народні інструменти; народний та сучасний одяг) тощо.

5. Дидактичний фотоальбом «Наше село – ---------------».Національний куточок у старшій групі

1. Мапа України або її макет.

2. Ляльки - дівчинка і хлопчик - у національному вбранні

3. Вироби народних промислів України:

- посуд: миска, полумисок, горщик, макітра, глечик, кул це, горнятко, таріль, таця (посуд можна ставити на рушник-стирок, на святковий рушник у дні свят);

- іграшки;

- музичні дитячі народні інструменти - яворівські cor дзиґа, свищик;

- писанки (виставляють напередодні Великодніх свят).

Виставляється по 2-3 предмети кожного виду виробу, і змінюються на інші або змінюються на такі самі вироби, тощо.

4. Дидактичний фотоальбом «Україна - наша держава», «Київ - столиця. України», «------------ – рідне село».

5. Альбом «Українські казки», у якому розміщуються ілі родних казок, персонажі народних казок (ілюстрації з казок поступово).

6. Дидактичні ігри (орієнтовний перелік): «Знайди за назвою український посуд», «Збери із частин ціле» розбилася таця, свищик – іграшка тощо), «Що зайве?»(народні та сучасні народні інструменти; вироби народних промислів), «Дорогами країни» (робота з мапою України» тощо.У вихователів обов'язково повинні зберігатися у шафі тематичні папки або альбоми:

 • «Державні символи України» (на звороті кожного символу надруковані орієнтовні бесіди з дітьми про цей символ);

 • «Національні символи України» (ілюстрації, які відображають святкові події, можна виставляти у куточку напередодні святкування цих дат);

 • «Митці України»;

 • Потрети Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших (вивішуються у національному куточку в дні народження та вшанування пам'яті видатних діячів, прикрашаються рушником – покутником).

http://xn--d1akcekdb2f5ai.xn--p1ai/files/plakaty/dou/ugolki-uk2/3.jpg

Музичний куточок насамперед створюють для:

- проведення групових та індивідуальних занять;

- організації самостійної діяльності дітей;

- поглиблення набутих знань;

- формування музичних умінь та навичок;

- організації творчого музикування дошкільників.Вимоги до музичного куточка

Музичний куточок у дошкільному навчальному закладі має відповідати соціокультурним особливостям суспільства, в якому живуть діти. Зокрема, йдеться про забезпечення музичного куточка сучасними:

- технікою та її іграшковими аналогами;

- дидактичними, розвивальними матеріалами, які спонукають дітей до роздумів та творчих експериментів.

Окрім того, добираючи для музичного куточка ті чи іншіі матеріали та музичні інструменти, слід ураховувати приналежність дітей до певного етносу, культурної та мистецької традицій.

Матеріали музичного куточка, незалежно від їхньої класифікаційної належності, мають відповідати віку дітей, вимогам безпеки та естетичним вимогам, бути розміщені в зручному та доступному для користування дітьми місці.

Музичний куточок у групі можна облаштовувати по-різному, використавши:

- невелику шафу з різними за розміром поличками;

- декілька невеликих модулів-трансформерів, на яких будуть розміщені дитячі музичні інструменти, музично-дидактичні ігри та посібники тощо.

Для музичного куточка також потрібні один-два столи або модулі, які трансформуються у столи для самостійного музикування та ігрової діяльності дітей. Раціонально, коли музичний куточок є складовою художньо-мовленнєвого центру або коли його розміщено біля куточка театральної діяльності (все залежить від вимог до умовного зонування групи в конкретному дошкільному навчальному закладі). Тоді діти легко можуть використовувати окремі атрибути та елементи костюмів, які їм потрібні в музично-театральній діяльності.

За бажанням та якщо дозволяє інтер'єр приміщення, музичний куточок можна відгородити декоративною ширмою, яку завжди можна легко прибрати.
Обладнання музичного куточка

У музичному куточку розміщують:

- музичні іграшки;

- дитячі музичні інструменти;

- музично-дидактичні ігри;

- ілюстрації до музичних творів;

- аудіо- та відео-програвачі;

- аудіо- та відео-носії тощо.

Слід звернути увагу, що музичні куточки для молодших та старших дітей відрізняються тим, що для дітей молодшої та середньої груп мають переважати музичні іграшки, а не інструменти, а також ілюстрації за сюжетами знайомих пісень тощо. Окрім того, над музичним куточком можна розвісити малюнки на музичну тематику.
З музичних інструментів у музичному куточку для молодшої групи розміщують:

- бубон;


- барабан;

- брязкальця;

- дзвоники;

- дудочки.


У музичному куточку для середньої групи до цього набору можна додати дерев'яні палички, ложки, металофон. Натомість у музичний куточок для старшої групи слід додати:

- трикутник;

- металофон;

- ксилофон;

- маракаси;

- тріскачки;

- кастаньєти.
У музичному куточку для старшої групи має бути якомога більше музичних інструментів, а також диригентська паличка, музичне лото, альбом «Наші пісні» з ілюстраціями за сюжетами знайомих пісень, який постійно оновлюють, «музична драбинка» тощо.

Над музичним куточком доцільно розмістити портрети композиторів, з творами яких діти ознайомлюються на заняттях, фотографії самих дітей групи, що грають на музичних інструментах, танцюють, співають тощо. Доречними у музичному куточку будуть і художньо-декоративні роботи дітей, виконані ними під час проведення комплексних музичних занять або занять з ручної праці.Обладнання музичного куточка поділяють на два рівні:

- обладнання, що розміщене на верхніх полицях і надається дітям для користування вихователем чи музичним керівником;

- обладнання, що розміщене на нижніх полицях і є у вільному доступі для дітей.

Так, зокрема, на верхній полиці розміщують інструменти, які використовуються дітьми дозовано - наприклад, металофони, - й ті, з якими діти можуть займатися лише під контролем вихователя чи музичного керівника відповідно до санітарно-епідеміологічних норм дошкільного освітнього закладу - дудочки, губні гармошки тощо.

На нижній полиці розміщують барабани, ложки, трикутники, маракаси.

Вихователі та музичні керівники мають постійно стежити за тим, щоб використання дітьми музичного куточка було якомога ефективнішим, проводити його оцінювання. Окрім того, необхідно приділяти особливу увагу якості та чистоті звучання музичних інструментів.Класифікація обладнання музичного куточка

Для систематизації оснащення музичного куточка доцільно мати його паспорт, в якому може бути передбачена така класифікація:

- озвучені дитячі музичні іграшки та інструменти для творчого музикування;

- неозвучені іграшки (імітаційні);

- музично-дидактичні ігри та посібники;

- матеріал для творчих сюжетно-рольових ігор;

- атрибути для музичних рухливих ігор;

- аудіовізуальні посібники.Озвучені музичні іграшки та дитячі інструменти

Озвучені музичні іграшки та дитячі музичні інструменти поділяються на чотири типи в залежності від їх звучання:

- з невизначеною висотою звука – бубни, брязкальця, барабани, маракаси, дзвіночки маленькі і великі, бубонці тощо;

- з визначеною висотою звука – органчики, шарманки, музичні шкатулки;

- з діатонічним та хроматичним звукорядами – металофон, ксилофон, гармошка, дитяче піаніно, органола;

- такі, на яких можна видобути лише один звук – свистульки, дудочки, ріжки, пищалки, свистки.Неозвучені іграшки

Неозвучені іграшки – це імітаційні, бутафорські музичні іграшки та інструменти або макети інструментів - балалайки, гітари, гармошки тощо. Вони призначені для створення ігрових ситуацій, під час яких діти, фантазуючи, уявляють себе музикантами, які грають на музичних інструментах.Музично-дидактичні ігри та посібники

Музично-дидактичні ігри та посібники використовують для розвитку сенсорних музичних здібностей дітей, ознайомлення з елементами нотної грамоти тощо. Серед таких посібників можуть бути:

- «музичні драбинки» з великими та маленькими іграшками –пташками, тваринками;

- графічний посібник «Емоції» – картки, на яких зображені особи з різними емоційними настроями – для визначення характеру мелодії при слуханні творів;

- різноманітні тематичні альбоми:

- «Портрети композиторів»;

- «Музичні інструменти»;

- «Пори року»;

- «Улюблені пісні» – альбом пісень з репертуару групи з ілюстраціями до кожної пісні;

- «Веселі танці»;

- «Симфонічний оркестр»;

- «Народні інструменти»;

- «Танці народів світу» тощо.

Матеріал для творчих музичних ігор

Для творчих музичних ігор дошкільників у музичному куточку мають бути:

- різноманітний матеріал для самостійного вироблення шумових та ударних музичних інструментів;

- м'які музичні іграшки;

- ляльки-неваляйки;

- образні музичні іграшки - собачки, котики, півники, зайчики тощо, які співають або танцюють.Атрибути для музичних рухливих ігор

Якщо атрибути для рухливих ігор, як-от маски та шапочки із зображенням різноманітних тварин, є у фізкультурно-оздоровчому центрі групи, то дублювати їх не потрібно. Головне, щоб діти орієнтувались у їхньому розміщенні та могли вільно використовувати у самостійній музичній діяльності. Це стосується й атрибутів для дитячої танцювальної творчості – елементів костюмів, масок, шапочок тощо, які зазвичай є в театральному куточку.Аудіовізуальні посібники

Музичний куточок обов'язково має містити діапозитиви, CD та DVD із записами:

- дитячих пісень;

- народних мелодій;

- музичних казок;

- фонограм тощо

.Під час кожного заняття музичний керівник та вихователь мають привчати дітей бережно користуватися іграшками, інструментами й іншими музичними посібниками, а після заняття чи самостійної гри прибирати їх на місце.

http://forchel.ru/uploads/posts/2010-08/1281369934_ugolki-uk3.jpg Куточок живої природи.
Облаштування куточка природи в дошкільному закладі спрямоване на ознайомлення дітей з природою та змінами, що відбуваються в ній. Облаштовуючи куточок природи, слід враховувати, що живий куточок поповнюється поступово, щоб діти могли роздивитись внесені об`єкти і спостерігати за ними. Поповнюючи куточки природи необхідно привернути увагу усіх дітей до нових рослин і тварин, назвати їх, роздивитися разом з дітьми, розказати де ростуть, визначити їх місце у куточку природи і розповісти, як за ними слід доглядати.

Потреба ведення календарів природи і погоди зумовлюється своєрідністю пізнання закономірностей сезонних змін дошкільниками. Пора року – досить значний проміжок часу. Відсутність різкої пори між порами року створює у дітей неправильні уявлення про деяку постійність навколишнього середовища. Неправильні уявлення часто бувають пов`язані і з різкими змінами в погоді — раптовими відлигами або похолоданням. Ведення календаря природи розвиває спостережливість, привчає уважно приглядатися до навколишньої природи, встановлювати взаємозв`язки і послідовність явищ, їх причини.Робота з календарем починається вже з дітьми третього року життя.

Основні вимоги до календарів природи і погоди:

- відповідність віку дітей;

- інформативність(спроможність задовольнити пізнавальну потребу дітей, виходячи з їх вікових особливостей та рівня підготовки);

- привабливість, естетичність;

- практичність у користуванні;

- екологічна спрямованість.


http://ito.vspu.net/enk/2011-2012/kompleks_new_magistru/rob_styd/16-17/mbdz/slobodanyk/73c62b457036.jpgУ молодшій групі у куточку природи доцільно розмістити 3 - 4 кімнатні рослини, хоча в інтер'єрі групової кімнати квітів може бути значно більше. Тут розміщують рослини, що мають чітко виражегн основні частини (стебло, листя) і яскраво, рясно та довго квітнуть.

У куточку природи слід утримуватирослини, які мають:

- привабливий вигляд - гарно і рясно квітнуть;

- велике, цупке листя, щоб малюкам було зручно витирати з нього пил;

- типову будову - стебло, листя, квіти.

З огляду на ці вимоги пропоную для наповнення куточка природи у молодшій групі такі рослини:

- красивоквітучі - бальзамін,  герань зональна;

- декоративнолистяні -  фікус звичайний невеликого розміру, аспідістра.

Доцільно мати у куточку природи одну з рослин у двох екземплярах для того, щоб діти могли вчитися знаходити однакові рослини

У куточку природи середньої групи зазвичай має бути 5 - 6 рослин. Вимоги до підбору рослин куточка природи середньої групи дещо змінюються і доповнюються. Поглиблюються знання дітей: вони чіткіше розрізняють особливості рослин, ознайомлюються з умовами, необхідними для їхнього життя, опановують нові прийоми підтримки рослин у чистоті:

- обливають з дрібносітчатої лійки або обприскують із пульверизаторів рослини із дрібним листям;

- обтирають вологим пензликом або щіткою листя, що має зазубрини;

- обтирають сухим пензликом опушене листя.Отже, для куточка природи середньої групи слід добирати рослини, які мають:

- листя з різню поверхнею, формою, величиною;

- яскраво забарвлене листя;

- добре виявлену потребу у світлі та воді.

 Дрослин, які залишаються з молодшої групи, можна додати :

- колеус із групи декоративнолистяних ;

- бегонію завждиквітучу  або кленовидну із групи красивоквітучих рослин.

Основним змістом спостережень дітей старшого дошкільного віку стають ріст і розвиток рослин, зміни, що відбуваються з ними залежно від сезону. Діти мають знати, що рослини для свого росту потребують світла, вологи, тепла, ґрунтового харчування; різні рослини мають потребу у різній кількості світла та вологи.

 У дітей старшого дошкільного віку закріплюють уміння визначати спосіб підтримання рослини у чистоті залежно від характеру  листя і стебла.

Отже, основні вимоги до відбору рослин для куточка природи старшої групи дещо змінюються, зокрема слід утримувати рослини  з різними:

- будовою - видозміненим стеблом чи листям;

-  листям;

- потребами у світлі і воді;

- строками і періодами вегетації.

       У старшій групі діти вже мають знати функції кожної частини рослини, зокрема: кореня, стебла, листя, квітів. А тому у куточку природи необхідно мати хоч би одну рослину з групи ампельних:

- традесканцію або плющ;

- сеткреазію;

- аспарагус.

З красивоквітучих рослин доцільно утримувати:

- клівію;

із цибулинних:

- амариліс.

Раджу у старшій групі ознайомити дітей із рослинами-лікарями, зокрема алое чи каланхое.Сезонні зміни у куточку природи

Сезонні зміни у куточку природи є обов'язковими. Вони дають змогу не лише збагачувати враження дітей, а й забезпечувати динаміку цих вражень - продовжувати спостереження, які були розпо-! чаті у природних умовах.

Восени з куточка природи виносять рослини, у яких закінчується період вегетації. Зокрема це амариліс та глоксинія. їх розміщують у холодному приміїценні до весни для забезпечення періоду спокою.

Натомість заносять у куточок природи рослини із квітника. Це можуть бути айстри, чорнобривці, сальвії. Такі зміни в куточку природи дають змогу дітям продовжувати спостерігати за цими квітами на квітнику і у приміщенні, порівнюючи результати спостережень.

Узимку у куточку природи проводять вигонку рослин: висаджують цибулини тюльпанів, нарцисів і доглядають за ними аж до появи квітів. Також вирощують цибулю на перо та овес для підгодівлі птахів.

Навесні куточок природи поповнюють тими рослинами, які було винесено восени чи взимку, а також ранньовесняними рослинами - ефемероїдами. Висаджують підсніжник, пролісок, сон-траву, гусячу цибульку, первоцвіт. Після відцвітання цибулинки цих рослин висаджують у куточок лісу.

Улітку куточок природи прикрашають квітковими композиціями, зробленими руками дітей і вихователів.

КІМНАТНІ РОСЛИНИ,

рекомендовані для вирощування в куточку природи


Молодша група

Середня група

Старша група

Китайський розан

Фікус


Амазонська лілія

Бегонія РексБальзамін

Бегонія (вічно квітуча, клиноподібна)

Традесканція

Пеларгонія

Клівія


Колеус

Амариліс


Аспарагус

Калла


Фуксія

Цінерус, аспідістра

Хлорофітум

Герань запашнаТВАРИНИ,

рекомендовані для догляду в куточку природи

Молодша група

Середня група

Старша група

Риби:

 • акваріумні

 • карась

 • золота рибка

Птахи:

- канарейкаРиби:

 • різновиди золотої рибки (крім вуалехвіста і телескопа)

Птахи:

 • - канарейка

Ссавці:

 • - кролик

 • - морська свинка

Риби:

 • різновиди золотої рибки – вуалехвіст, телескоп, монетка та інш.

Птахи:

 • - канарейка

 • - хвилясті папуги

Ссавці:

 • - кролик

 • - морська свинка

 • - хом’як


http://fastiv-dnz2.edukit.kiev.ua/files2/images/%d0%a0%d0%b8%d1%81%d1%83%d0%bd%d0%be%d0%ba4.png?size=11Вимоги до куточка книги

Куточок книги влаштовують у затишному, добре освітленому місці групової кімнати. Книги розміщують на вітрині, поличках або в невеликій шафі, розглядають книжки на спеціальному столику.

На стіні, поруч з поличкою або над нею, можна повісити репродукцію з відомої картини або ілюстрацію до літературного твору.

В куточку книги доцільно повісити портрет письменника, з творами якого діти вже обізнані. Вихователь виставляє в куточку книги добре ілюстровані казки чи оповідання, дитячі журнали, альбоми з ілюстраціями, набір предметних і сюжетних картинок, зібраних у папці або наклеєних в альбомі.У молодшій групі

виставляється 3-4 примірники добре ілюстрованих книжок (щоб розглядати їх могли одразу кілька дітей).

На полиці можуть бути 2-3 назви знайомих дітям книжок, книжки-ширмочки чи набір предметних картинок (іграшки, меблі, одяг, посуд, свійські тварини). У цій групі вихователь сам стежить за порядком у куточку книги.

У середній групі

вихователь виставляє на поличці 3-4 назви знайомих книжок (по 2 примірники), альбом з ілюстраціями до них, набори предметних картинок; заохочує дітей підтримувати порядок у куточку, привчає їх берегти книжки, разом з дітьми виготовляє альбом з картинками.У старшій групі

в куточку книги виставляється 4-5 книжки. Крім знайомих, можна виставити ілюстровані книжки, які вихователь планує прочитати дітям на найближчому занятті. Діти разом з вихователем виготовляють альбом з ілюстраціями на теми: «Наші мами», «Моя Батьківщина» і т. ін..У куточку книги старшої групи треба мати невеличку книжкову шафу для зберігання книжок. Дітям цієї групи дають для розглядання як знайомі, так і нові ілюстровані книжки. У шафі зберігають дитячі журнали , тематичні альбоми з ілюстраціями.

У старшій групі започатковується чергування дітей у куточку книги та влаштовують виставки книжок на тему “ Наші улюблені книжки і картинки ”, а також виставки, присвячені творчості окремих письменників (Н.Забіли, Т.Шевченка, Лесі Українки та ін.).
Методичні рекомендації для завідувачів дошкільними навчальними закладами

Складовою діяльності педкабінету є методичний куточок, до якого входять:

- Інформація про річні завдання, шляхи їх вирішення;

- Інформація про семінари-практикуми, плани роботи творчих груп;

- План роботи закладу на поточний місяць, де вміщено інформацію про проведення методичних заходів в закладі;

- Атестаційний куточок;

Атестаційний куточок

У ньому передбачені:


— типове положення про атестацію педагогічних працівників України;
— графік атестації педагогічних працівників на п’ять років,
— наказ про створення атестаційної комісії та про атестацію педагогічних працівників у поточному навчальному році;
— план засідань атестаційної комісії;
— взірець написання заяви;
— атестаційні картки педагогів з висновками попередніх атестацій
Стенди

На стенді «Готуємо педраду» заздалегідь вміщують матеріали для педагогів, які допоможуть педагогам підготуватися до педради;


— дата і година, о котрій відбудеться педагогічна рада;
— порядок денний;
— рішення попередньої педради;
— план педради;
— бібліографічний список літератури з даної теми.

У «Куточок молодого педагога» входять:


— орієнтовне перспективне планування роботи з дітьми різних вікових груп;
— взірці календарних планів навчально-виховної роботи;
— взірці звітів, конспектів занять, сценаріїв свят та розваг;
— матеріали роботи педагогів ДНЗ району, області;
— методичні поради з різних розділів програми;
— бібліографічний список літератури.

Для порад і пропозицій працівників щодо роботи педагогічного кабінету та дошкільного закладу в куточку педагога бажано мати скриньку «Що? Де? Коли? Як?» Поради та пропозиції обліковуються і враховуються адміністрацією для поліпшення роботи дошкільного закладу.

Стенди «Авторитет педагогічної майстерності», «Педагогічна панорама» висвітлюють у фотографіях роботу кожного педагога, допомагають вихователям обмінюватись досвідом з проблемних питань.


Методична література зберігається у шафах за розділами програми. Так само в пронумерованих папках зберігаються розробки занять, свят, розваг та інших видів діяльності дошкільників. Матеріали на запити сьогодення зберігаються у пронумерованих папках і в лотках, що допомагає педагогам швидко дібрати відповідні матеріали.

Невід’ємною складовою роботи кабінету є ведення тематичної картотеки за розділами програми. В ній вказується тема, програмовий зміст, рекомендована література. Така картотека дозволяє педагогам витрачати менше часу на пошуки відповідних матеріалів для занять. Доцільною і необхідною є картотека на всю наявну в кабінеті методичну літературу, періодичні видання і навчальні посібники.Атестаційний куточок

У ньому передбачені:


— типове положення про атестацію педагогічних працівників України;
— графік атестації педагогічних працівників на п’ять років,
— наказ про створення атестаційної комісії та про атестацію педагогічних працівників у поточному навчальному році;
— план засідань атестаційної комісії;
— взірець написання заяви;
— атестаційні картки педагогів з висновками попередніх атестацій

Методист РМКРирак О.Г.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка