Методичні рекомендації по проведенню Всеукраїнського Тижня дитячого читання 2012рСкачати 175.61 Kb.
Дата конвертації14.04.2019
Розмір175.61 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

Відділ освіти Тростянецької райдержадміністрації

Районний методичний кабінет
Методичні рекомендації

по проведенню

Всеукраїнського Тижня

дитячого читання

2012р.


Методичні рекомендації щодо проведення

Всеукраїнського тижня дитячого читання
Всеукраїнський тиждень дитячого читання (до 2008 року - Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги) має багаторічні традиції. Започаткований у 1943 році письменником Львом Кассилем під назвою «Книжкові іменини», він і до цього часу лишається святом дитини і книги.

У незалежній Україні свято Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги започатковано 22 лютого 1993 року. Щороку під час весняних канікул в Україні проходить Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги.

У підготовці та проведенні Тижня беруть участь бібліотекарі, вчителі-предметники, класні керівники, вчителі початкових класів, батьки, члени учнівського самоврядування, працівники позашкільних навчальних закладів, громадськість, письменники, фахівці різних профілів.

Проведення масштабних заходів - чудова нагода для популяризації серед дітей читання, книги і, власне, бібліотеки - як скарбниці знань. Для учнів молодшого шкільного віку слід рекомендувати провести голосні читання, групові бесіди, літературні ранки, ігри, вікторини н-д: «Веселі барви слова», «Квітни, мово наша рідна», «Світ прислів’їв, казок».

Читання вголос – найбільш поширена форма масової роботи з учнями молодших класів. Учні 1-2 класів часто ще не можуть зрозуміти змісту прочитаного, тому читання вголос бажано закріплювати бесідою, до якої заздалегідь необхідно приготувати план. Бесіду потрібно спрямувати на розвиток у дітей художнього смаку, творчої уяви, є засобом виховання культури мови, естетичного виховання. Також доцільно провести літературні ігри. Для активної участі учнів у грі необхідно заздалегідь оголосити тематику, вивісити оголошення про те, за якими книгами вона проводиться, зробити виставку книг. Можна пожвавити літературну гру інсценізаціями.

Під час проведення Тижня художнє читання можна проводити як самостійну форму масової роботи, а також як складову частину програми літературних ранків.

Проведення масових заходів для учнів середнього й старшого віку вимагає старанної підготовки. Колективне обговорення, усний журнал, читацька конференція, диспут з того чи іншого питання мають бути підсумком попередньої індивідуальної роботи з читачами. Заздалегідь до кожного з цих заходів слід організувати книжкові виставки, провести бібліографічні огляди, зібрати відгуки читачів, випустити бюлетень чи стіннівку.

В один із днів Тижня доцільно провести День нової книги, влаштувати виставку нових підручників, підручників різних років, творів, які вивчаються за навчальними програмами, День відкритих дверей до бібліотечних фондів.

Досить ефективна й поширена форма роботи з учнями середнього віку – проведення усного літературного журналу. Варіантів усних журналів може бути багато. Основна вимога до журналу – злободенність, правдивість, цікавість. Кожна сторінка повинна мати цікаву форму. У журналі беруть участь читачі, які виступають у ролі розповідачів, декламаторів, художників, музикантів тощо.

Усний журнал веде «редактор», який розповідає про мету журналу й оголошує назву кожної сторінки. На сторінках усного журналу, присвяченого Тижню дитячої та юнацької книги, на першій сторінці розповідається про українську класичну та сучасну дитячу літературу, про письменників, художників та всіх тих, хто працює над створенням книжки. На одній із сторінок може бути літературна вікторина, може бути сторінка «Книги в моєму житті», весела сторінка – гумореска, музична сторінка, сторінка із життя навчального закладу, села, міста, регіону.

Серед різноманітних форм масової роботи під час Тижня найбільш складними і відповідальними є читацькі конференції та диспути. Ці форми роботи, як правило, розраховані на учнів середніх і старших класів. До читацької конференції необхідно здійснити велику підготовчу роботу: оформити книжкові виставки, бібліотечні плакати, провести бібліографічні огляди, групові бесіди, колективні обговорення книг. Таким чином, читацька конференція є підсумком проведеної роботи з учнями. До конференції можна підготувати художню частину (інсценівку на тему твору, читання віршів, виконання пісень або музичних творів).

Конференція за книгою проводиться за чітко розробленим планом, який передбачає правильне висвітлення змісту твору.

Для учнів 10-11 класів можна провести диспут за однією книгою або кількома книгами на конкретну тему.

Під час Тижня треба звернути увагу на пропаганду правових знань учнів різного віку (Мої права й обов’язки», «Що таке громадська зрілість» та ін.)

Варто передбачити заходи еколого-натуралістичного спрямування, які б інформували учнів про основні екологічні проблеми, природоохоронні заходи: «Зелений паросток майбутнього», «День Землі», «День Довкілля», «Птах року», «До чистих джерел», «Чиста планета», «Годівничка», «Ліси для нащадків», екологічні стежки, «Мій рідний край, моя Земля», «Годівничка», «Ополонка», «Первоцвіт», «Цікаве дозвілля – чисте довкілля», «Рідкісні рослини – символи України», «Зелена аптека», «Красу і затишок рідній оселі», «Птахи – наші друзі».

Важливим є комплекс заходів про історію туристично-краєзнавчого та спортивного руху в Україні, про відомих українських мандрівників, спортсменів, учасників та переможців Олімпійських ігор та чемпіонатів Європи й світу. Можна провести зустріч з юними туристами, спортсменами, організувати заходи з популяризації кращої літератури про фізичне виховання, формування здорового способу життя.

Цікавими й різноманітними мають бути заходи присвячені новинкам науково-технічної літератури.

Як завжди, протягом усього Тижня мають працювати літературні вітальні, Шевченківські світлиці, читальні зали, кабінети літератури, історії, географії та ін., роботу в яких проводять члени учнівського самоврядування, бібліотечний актив, члени літературних студій, старшокласники за допомогою вчителів-наставників, бібліотекарів.

Особливу увагу слід приділити знайомству старшокласників із творчістю письменників та поетів – земляків, в творах яких оспівується любов до рідного краю (М.Стельмаха, К. Лісовського, К. Курашкевича, Д.Черевичного, Є.Гуцало, В.Стус та інш.)

Пропонуємо присвятити увагу взаємозв'язку художньої літератури з іншими видами мистецтва, зокрема кінематографом, театром і образотворчим мистецтвом. Рекомендуємо серед читачів-учнів 8-9 класів організувати дискусію «Кінострічка і книга», у ході якої обговорити фільм або серіал і його літературне першоджерело. Добре буде, коли книгу і фільм для дискусії запропонують самі читачі.

У проведені Тижня активну участь мають узяти батьківські комітети. Бажано організувати консультаційні пункти для батьків з проблем керівництва читанням дітей у сім’ї, провести день сім’ї у бібліотеці.

Основне завдання Тижня – залучити дітей та учнівську молодь до читання, домогтися, щоби друковане слово – книга, газета, журнал – стали їх постійною потребою. Книга має стати їх другом, порадником, учителем.

Завдання організаторів Тижня – дати дітям максимум інформації з актуальних питань сьогодення, допомогти усвідомити значення інформації для особистого розвитку, сприяти формуванню інтелектуального потенціалу, вміння користуватися інформаційним багажем знань, допомогти глибокому вивченню та засвоєнню матеріалів навчальних програм, вихованню культури читання, звернути увагу на організацію дозвілля засобами книги.

Готуючись до реклами заходів Тижня, радимо оформити бібліотечний плакат. Наприклад, такий:


Дорогий друже!
Протягом семи днів весняних канікул на тебе чекають дивовижні мандрівки неосяжним всесвітом цікавих книг! Завітай до нашої бібліотеки - і ти опинишся в країні Казок, відвідаєш острів ПіФ (Пригод і Фантастики), побуваєш у різних куточках нашої планети. Машина часу перенесе тебе в минулі часи, а чарівне слово «поезія» відкриє паралельний світ, що знаходиться поруч з тобою. І, нарешті, за допомогою добрих чарівників-письменників ти познайомишся зі своїми однолітками з країн світу. Не забудь прихопити в мандри любов до книги, кмітливість, гумор і добру посмішку. Чекаємо на тебе, невтомний мандрівнику!
Пропонуємо декілька варіантів Тижня дитячої та юнацької книг

Додаток 1«З книгою дорогою знань»


День

Назва заходу

Відповідальний

День 1

«А в небі хоч зір багато, а тільки твоя – єдина…»

 1. Відкриття тижня.

 2. Конкурси:

 • Творів «Українська книга в моєму житті»;

 • Малюнків «Українська книга майбутнього»

 • Стіннівок

 1. Книжкові виставки: «Царство української дитячої книжки», «Любіть Україну, пісню і мову її солов’їну»

 2. Літературна вітальня «Україна – моя Батьківщина».

 3. День інформації «Книжкові іменини»

 4. Вікторина «Книги, які заслуговують на увагу».

 5. Бесіди: «Подорож книжковими полицями», «З книгою дорогою знань», «Цінуємо книгу як найбільшу святість»
День 2

«Нам без книг ніяк не можна»

 1. Свято «Нам без книг ніяк не можна».

 2. Конкурс читців (сучасна українська поезія).

 3. Бесіди: «Яскраві барви в поезії…..», «мандруємо словниками від А до Я», «Навколо світу сторінками періодики».

 4. Презентація книги «На тихі води, на ясні зорі».

 5. Літературні читання «Поетеса модерної доби» (Леся Українка).

 6. Вечір «Казка нас навчає».

 7. Подорож у королівство книг.

 8. Бібліотечний урок «Подорож у країни Словників»
День 3

«З народного напившись джерела»

 1. Вікторина «З народного напившись джерела».

 2. Огляд «Архип Тесленко – найстаріша постать в українській літературі».

 3. «Закувала зозуленька» (антологія української народної творчості).

 4. Час поезії «Зиму проводжали – весну зустрічали».

 5. Гра «У дружбі з книгою».

 6. День інформації «Книга – восьме чудо світу»

 7. Година спілкування «З криниці пам’яті черпаємо любов до краю»
День 4

«Ми є, були і будемо ми! Вітчизна наша з нами».

 1. Вечір «Ми є, були і будемо ми! Вітчизна наша з нами».

 2. Бесіди: «Муза любові й боротьби в поезії О.Теліги».

 3. Огляди: «Українські письменники – дітям», «Інтимна лірика Л.Костенко».

 4. Конкурс «Як живеш підручник?»
День 5

 1. Акція «Подаруй бібліотеці книгу»

 2. Підбиття підсумків та нагородження найактивніших учасників.Додаток 2«Розум без книги, що птах без крил»

День

Назва заходу

Відповідальний
День 1

«Чарівний світ книжковий»

 1. Книжкова виставка «Чарівний світ книжковий»

 2. Урок книги «Подорож книжковими полицями».

 3. Огляд «Книга про книги».

 4. Бібліографічна гра-конкурс «Ми мандруємо, друзі, по словниках від А до Я».

 5. Конкурс допитливих «Книга запитує – книга відповідає».

 6. Вікторина «Крилаті вислови про книгу».

 7. Конкурс для молодших школярів «Наукова суперечка».

 8. Захист читацьких щоденників.

 9. Інтелектуальна гра « Турнір-мозаїка»
День 2

«Екологічною стежиною Поділля»

 1. Книжкова виставка «Природа рідного краю»

 2. Бесіда-огляд «Сторінками Червоної книги по Вінниччині»

 3. Конкурс малюнків «Тваринний дивосвіт нашого краю».

 4. Усний журнал «Рослинні символи та символи птахів України»

 5. Гра «Біо» в країні чудес».

 6. Вікторина «Дерево в житті людини».

 7. Вікторина «Цілющі квіти рідного краю».

 8. Вікторина «Бій квітів»

 9. Бесіда «Значення птахів у природі та житті людини».

 10. Бесіда «Рослини в побуті та звичаях українців».
День 3

«Хто володіє інформацією, той володіє світом».

 1. День інформації «Пізнання починається зі здивування».

 2. Книжкова виставка «Книги, які заслуговують на увагу»

 3. Гра-подорож «Навколо світу сторінками періодики»

 4. Конкурс малюнків «Книга в моєму житті».

 5. Вікторина «Твій друг книга».

 6. Конкурс «Бібліотечний ерудит»

 7. Година цікавої інформації «Новини книги Гіннесса»

 8. Літературна гра «Твої улюблені письменники».

 9. Вікторина «З народного напившись джерела» (прислів’я та приказки про книгу)
День 3

«І впала зірка Полину»

 1. Книжкова виставка «Чорнобильські дзвони».

 2. Читацька конференція «Сльоза омиває душу» (за книгою Г.Ковтун «Я писатиму тобі щодня»).

 3. Година спілкування «Мужність і біль Чорнобиля».

 4. Урок мужності «26 років Чорнобильської катастрофи. Погляд у майбутнє».

 5. Вечір «Чорнобиль – біль наш довічний».

 6. Урок-реквієм «Дзвони Чорнобиля».

 7. Огляд літератури «Уроки Чорнобиля людству»
День 5

«Книги – це бездонні роки»

 1. Конкурс на кращий відгук на прочитану книгу.

 2. Година спілкування « Восьме чудо світу – книга».

 3. Підбиття підсумків Тижня.

 4. Нагородження переможців.Додаток 3
з\п


Назва заходу

термін проведення

категорія учнів


відповідальні
1

Книжкова виставка – відгук «Золота медаль казкаря: лауреати премії ім.. Г.К. Андерсена »

28.03.11

5-7 класи

клуб «Друзі бібліотеки», бібліотекар
Екскурсія до бібліотеки «Скарбниця людської мудрості»

28.03.11

7

Районна бібліотека

2

Бібліотечна година «Наша книжечка дитяча вірна подруга дітей»

29.03.11

4 клас

Районна бібліотека

3

Вікторина «Книга міст у світі знань»

29.03.11

5 класи

бібліотекар

4

Бібліотечна гра «Зустріч з бібліотечним гномом»

30.03.11

3 класи

клуб «Друзі бібліотеки»

5

Десант Лікаря Айболить

30.03.11

8–9 клас

Бібліотекар

Книжкова виставка «Як на книжчини іменини»

30.03. 11

3-4 класи

Бібліотекар

6

Літературні дебати «Мандри сторінками книг»

З1.03.11

6 класи

Районна бібліотека

7

Книжкова виставка «З далеких мандрів повернулися»

31.03. 11

8-11 клас

Бібліотекар,

Клуб «Друзі бібліотеки»8

Свято « Книжкове царство, мудре господарство»

01.04.11

1 клас

Бібліотекар

Клуб «Друзі бібліотеки»9

Книжкова виставка – перегляд «Я повернувся від Бруднулі»

01.04.11

1-2 класи

БібліотекарТиждень шкільного підручника
План

День перший. «Говорять лише письмена…»

 1. Оголошення про проведення тижня та його програма.

 2. Книжкова виставка «З історії писемності України».

 3. Екскурсія до бібліотеки.

 4. Бібліотечні заняття.


День другий. «Підручникам – друге життя»

 1. Організація роботи «Книжкової лікарні».

 2. Експозиція «Підручники, за якими вчилися наші батьки, дідусі, бабусі».

День третій.

 1. Книжкова виставка альтернативних та експериментальних підручників: «Шкільний підручник – книга ділового читання».

 2. Огляд «Різноманітний світ навчальних книжок».

 3. Бесіда «Шлях підручника до школяра».


День четвертий. «Вчимося ділового читання»

 1. Бесіда «Про що не розповів шкільний підручник».

 2. Бесіда «Як працювати з підручником».


День пятий. «Хвала книжкам, що сіють розумне, добре, вічне»

 1. Підбиття підсумків, результативність тижня.

 2. «Круглий стіл» для вчителів: «Шкільний підручник та його проблеми».

 • Власний чи бібліотечний, що краще?

 • Використання наявних шкільних підручників.

 • Дефіцит підручників – як нам працюється.

 • Що краще, бути з поганим підручником, чи без нього?

В останній день Тижня слід підбити підсумки усіх конкурсів, що проходили протягом семи днів, визначити найактивніших читачів, найкращих акторів, художників, костюмерів, запросити меценатів до нагородження дітей, заохотити тих, хто прийшов до бібліотеки вперше. Гасло цього дня «Читаємо від березня до березня» нагадуватиме про те, що книгу в руки слід брати протягом усього життя.

Хто не долучився до цілющого джерела Слова в дитинстві, той може вважати себе обікраденим. Радість спілкування з книгою не можна нічим замінити. Всеукраїнський тиждень дитячої книги - це свято для дітей, в якому вони є і глядачами, і учасниками. Його головною метою завжди було зробити так, щоб діти поспішали на зустріч з доброю книгою не лише під час весняних канікул, а й протягом усього життя. Творче читання, коли читають не лише очі, а й розум і серце - це та мета, яку прагне досягти бібліотекар, вчитель, батьки, вводячи читачів у неповторний світ Слова. Сподіваємося, що залучення до цього процесу театральних вистав, творів, кіно і образотворчого мистецтва сприятиме розвитку інтересу дітей до книги, яку не можна замінити нічим.

Література:
 1. Горячева О.М Тиждень дитячої та юнацької книги// Науково-методичний журнал Шкільний бібліотекар - 2012.- №2(14) – С.9

 2. Матуріна Л.Г. Робота з підручником/Тиждень шкільного підручника/Слива Л.//Шкільна бібліотека-2010.- №9 – С.50


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка