Методичні рекомендації по активізації взаємодії дошкільного навчального закладу з сімєюСкачати 342.02 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір342.02 Kb.
ТипМетодичні рекомендації

Форми організації нетрадиційної роботи з родиною в умовах дошкільного навчального закладуc:\windows\temp\rar.819\укр титул.jpg

Дитинство - найважливіший і неповторний період у житті кожної людини. Справжньою маленькою країною дитинства, звідки бере початок могутня ріка людського життя є дошкільний навчальний заклад. Тут дітям комфортно і затишно. Тут можна все! Дружити. Мріяти. Малювати. Сумувати. Гратися. Творити. Радіти. Міркувати. Помилятися. Фантазувати Саме дитячий садок забезпечує всебічний розвиток дитини відповідно до її задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб, набуття нею життєвого досвіду та стає своєрідним посередником між сімє’ю та навколишнім світом. Педагогічний колектив ДНЗ працює у спільній взаємодії з батьками, залучаючи родини вихованців до тісної співпраці. Батьки та педагоги - це живий організм, об’єднаний спільною метою, гуманними стосунками та високою відповідальністю.

Посібник містить організаційно-методичні аспекти роботи з батьками дітей дошкільного віку. Це результат роботи вихователів творчої групи ДНЗ «Берізка»:

Асташенко Л.М.- вихователь –методист

Клепацька І.В.- вихователь

Пилипенко І.І.- вихователь

Зеленюк О.М. – вихователь

Беднарівська М.В.- вихователь

У посібнику висвітлено зміст, форми організації роботи з родиною в умовах дошкільного навчального закладу, пропонуються методичні рекомендації по активізації взаємодії дошкільного навчального закладу з сімєю.c:\windows\temp\rar.832\2-4.jpg

Форми роботи дитячого саду з батьками

Виховання дітей дошкільного віку здійснюється в сім'ї та в дитячих установах. Мета і завдання, що стоять перед сім'єю та дитячим садом єдині: виховати здорових, всебічно розвинених людей, гаряче люблять свою Батьківщину.

Суспільне виховання має великий вплив на формування особистості майбутніх громадян суспільства. У дитячих садах вихованням дітей займаються педагоги-фахівці, які працюють за єдиною державною Програмою, в спеціально створених умовах.

У сім'ї, незважаючи на постійно зростаючий культурний рівень радянських людей, дорослі члени сім'ї не завжди мають достатні педагогічні знання, не вміють встановити правильні стосунки між собою і з дитиною, не виявляють достатньої турботи про гармонійний розвиток його особистості.

Тому "Програма виховання у дитячому саду" передбачає не тільки безпосередню виховно-освітню роботу з дітьми, а й широку роботу з батьками.

"Працівники дитячих садків зобов'язані систематично і активно поширювати педагогічні знання, допомагати родині правильно виховувати дітей, пропагувати кращий досвід сімейного виховання, розвивати спадкоємні зв'язки між суспільним і сімейним вихованням".

Систематична різнобічна педагогічна освіта передбачає ознайомлення їх як з основами теоретичних знань, так і з практикою роботи з дітьми. Зміст роботи з батьками має охоплювати широке коло питань, висвітлювати всі сторони розвитку та виховання дитини.

Одним з головних умов всебічного формування особистості є забезпечення нормального фізичного розвитку. Батьки повинні знати, що потрібно робити для того, щоб зберегти і зміцнити здоров'я дитини, розвинути її силу і витривалість, фізичні здібності, підвищити опірність її організму хворобам.

Розумовий розвиток дитини багато в чому залежить від того, який вплив чинять на дітей дорослі члени сім'ї, тому в роботі з батьками обов'язково приділяється увага питанням розумового розвитку дітей.

Важливим завданням виховання дошкільників є формування моральних якостей. Батьків знайомлять із завданнями морального виховання, засобами і умовами його здійснення в дитячому саду, а також рекомендують засоби формування у дитини моральних почуттів і звичок; вміння співпереживати, прагнення надати допомогу, виявити повагу до старших, турботу про молодших і т. д. Вихователь радить батькам не обмежуватися словесними методами, а частіше використовувати вправи моральної поведінці.c:\windows\temp\rar.832\2-4.jpg

Моральне виховання робить на особистість особливий вплив і стає тим найважливішим фактором, який активізує і фізичний, і розумовий, і естетичний розвиток.

Особливе місце у моральному вихованні дитини посідає праця. У праці формуються цінні якості особистості:

відповідальність,

працьовитість,

дисциплінованість,

самостійність;

ініціативність.

Батькам необхідно розповідати про значення праці в моральному вихованні дітей. При цьому слід звернути їхню увагу на те, яку роль відіграє праця в загальному розвитку дітей (фізичному, розумовому, естетичному), підкреслити роль прикладу дорослих.

Важливо, щоб батьки піклувалися про естетичний розвиток своїх дітей, щоб література, музика, твори живопису, народна творчість міцно входили в життя сім'ї.

Форми роботи дошкільних установ з батьками різноманітні: живе слово, показ виховної роботи, організація виставок, педагогічних бібліотечек, залучення батьків до активної участі у житті дитячого садка та ін.

Ведеться ця робота у двох напрямках: індивідуально і з колективом батьків.

Індивідуальні форми роботи з батьками - це бесіди, консультації, відвідування сімей, доручення батькам і т. п.

Для колективу батьків організовуються спільні консультації, групові та загальні батьківські збори, конференції, виставки, лекції, кружки; оформляються інформаційні та тематичні стенди, фотомонтажі; проводяться радіопередачі, вечори запитань і відповідей, зустрічі за круглим столом і т. д.

Спілкуючись з батьками індивідуально, вихователь отримує можливість встановити з ними відносини, засновані на взаємній повазі, намітити шляхи дієвої допомоги сім'ї, дати батькам конкретні поради.c:\windows\temp\rar.832\2-4.jpg

Важливою ланкою в індивідуальній роботі з батьками є відвідування сім'ї. Воно дозволяє вихователю познайомитися з умовами, в яких живе дитина, з загальною атмосферою в будинку. В результаті вихователь може дати батькам більш обгрунтовані рекомендації, знайти оптимальні шляхи створення єдиної лінії впливу на дитину в дитячому садку і вдома.

Відвідуючи сім'ї своїх вихованців, вихователь знайомиться з досвідом сімейного виховання. Крім того, такі відвідування дають вихователю можливість спілкуватися не тільки з матір'ю і батьком, але і з іншими членами сім'ї, які часто беруть участь у вихованні дитини (з сестрами і братами, бабусями і дідусями т. д.).

Перший візит в сім'ю, особливо якщо дитина ще не ходить в дитячий сад, - відповідальний момент, часто він визначає, чи будуть батьки довіряти вихователю, прислухатися до його порад, чи налагодиться в них контакт і взаєморозуміння. Доцільно, щоб завідувач допоміг вихователю (особливо якщо у нього невеликий досвід) підготуватися до такого відвідування: порадить заздалегідь дізнатися склад сім'ї, з'ясувати, де працюють батьки, намітити, які відомості про дитину потрібно отримати, продумати відповіді на можливі запитання.

Повторні відвідування плануються в залежності від результатів попереднього знайомства, поведінки дитини в колективі дітей, ставлення батьків до своїх обов'язків, їх участі в житті дитячого саду. Прийшовши до дитини додому повторно, вихователь обов'язково перевіряє виконання своїх рекомендацій, даних в попередній раз. Домагаючись виконання своїх вказівок, вихователь повинен бути делікатним, уважним, враховувати можливості і умови життя сім'ї.

Якщо в момент приходу вихователя, крім батька і матері дитини, в будинку присутні й інші члени сім'ї, їх теж потрібно залучити до бесіди. Наприклад, неувага до бабусі, яка в основному займається вихованням онука, може звести нанівець цей візит, а в деяких випадках навіть викликати конфлікт.

Позитивний досвід сімейного виховання завідувач дитячим садом і вихователі пропагують в бесідах з іншими батьками, на зборах, в стінній пресі, через місцеве радіо.

Ефективною формою роботи з батьками є індивідуальні бесіди вихователів та інших працівників з дорослими членами сім'ї. У цих бесідах батьки більш охоче і відверто розповідають про ті прикрощі, які часом можуть бути в сім'ї, про занепокоєння, яке викликає поведінка дитини, про успіхи малюка. Індивідуальні бесіди можуть проходити з ініціативи вихователя або самих батьків. Іноді про таку бесіді потрібно домовлятися заздалегідь, іноді буває досить розмови вранці або ввечері, коли батьки приходять в дитячий сад.

Велику користь в педагогічному освіті батьків надає зібрана в дитячому саду бібліотечка. За час перебування дитини в дошкільному закладі батьки можуть прочитати багато педагогічної літератури, причому вихователь має можливість керувати їх читанням і направляти його. Книги для такої бібліотечки підбирає і набуває в основному адміністрація дитячого саду; допомогти в цьому можуть і батьки. Корисно вести облік літератури, з якою ознайомилися батьки.c:\windows\temp\rar.832\2-4.jpg

Краще познайомити батьків з тим чи іншим питанням виховання дозволяють мобільні папки. Зазвичай в них підбирається тематичний матеріал з ілюстраціями і практичними рекомендаціями; він систематично поповнюється, ілюстрації замінюються новими. Зміст папок періодично переглядає завідуюч або вихователь-методист.

Великі можливості розкриває робота з колективом батьків - широка педагогічна інформація, обмін досвідом, залучення батьків до участі в житті дитячого саду.

Виходячи з плану роботи, індивідуальних бесід з батьками, відвідувань сім'ї, спостережень за поведінкою дітей у групі, вихователь підбирає матеріал для колективних бесід-консультацій, групових і загальних батьківських зборів.

Консультації для батьків можуть бути плановими і позаплановими. Теми і зміст як планових, так і позапланових консультацій обговорюються і потім затверджуються завідувачем дитячим садом. Час і строки проведення планових консультацій намічають заздалегідь (це може бути і постійне число). Про терміни і темі консультації сповіщають батьків.

На деякі консультації можна запрошувати батьків з усіх груп (наприклад, якщо це бесіда лікаря з приводу дефектів зору і мови, порушення постави, алергії у дітей). Для всіх батьків добре провести консультації юриста, працівника міліції, дитячої кімнати при жеку, дієтолога.

Окремі консультації можуть бути проведені для молодих батьків, батьків, які мають одну дитину, і т.д.

Позапланові консультації призначаються як з ініціативи завідувача або вихователя, так і на прохання самих батьків.

Основна форма роботи з колективом батьків - групові батьківські збори, які зазвичай проводиться раз на квартал.

На цих зборах батьків систематично знайомлять з цілями і завданнями, формами і методами виховання дітей даної вікової групи в дитячому садку і сім'ї. Це може бути доповідь або інформація вихователя, лікаря, музичного працівника, завідувача. Підбиваються підсумки роботи за певний період. Тематика педагогічних бесід і доповідей на групових зборах визначається вихователем у відповідності з річним планом роботи дитячого садка. При цьому враховуються також інтереси та побажання батьків. c:\windows\temp\rar.832\2-4.jpg

Корисно, якщо крім педагога, лікаря або інших співробітників дитячого саду, на зборах виступають і самі батьки. Кандидатура доповідача і зміст виступу узгоджуються з завідувачем дитячим садом, який радить, як зробити виступ більш конкретним, яскравим, щоб викликати активність всіх присутніх на зборах.

Зустріч батьків і вихователів робиться жвавою, якщо вона супроводжується показом дитячих робіт, екскурсією по дитячому саду.

Перші групові збори - організаційні. Воно зазвичай призначаються у вересні - жовтні. Підсумкові зібрання проводяться в травні; збори за підсумками літньої оздоровчої кампанії - в серпні і ще одні - з різних питань виховання - в січні - лютому. Контроль за відвідуванням групових зборів здійснюється вихователем спільно з активом батьків.

Кожне зібрання виносить рішення, що стосується як дитячого саду, так і сім'ї. Зміст рішення має бути конкретний і направлений на поліпшення виховної роботи. Зі звіту про виконання рішення зборів повинні починатися наступні збори.

На загальних батьківських зборах виносяться рішення, які доводяться до відома всіх батьків. Контроль за виконанням рішень покладається на адміністрацію і педагогічну комісію батьківського комітету. Про виконання рішень доповідається на наступних зборах.

Особливе місце в пропаганді педагогічних знань займає організація куточків для батьків. Творче використання цієї форми роботи дозволяє широко знайомити батьків з питаннями виховання дітей.

Оформлення текстового та ілюстративного матеріалу в них може бути - в залежності від умов - самим різним; стенд, полка або стіл для демонстрації дитячих робіт, педагогічної та художньої літератури, спеціально обладнані вітрини, паспарту.

Щоб систематизувати зміст куточка, можна розташувати матеріали за розділами, а для оновлення текстів встановити приблизний час їх змінюваності.

Так, в розділі "Чим ми сьогодні займалися" коротко розповідається про заняття дітей протягом дня, демонструються дитячі роботи. Матеріали розділу змінюються щодня. c:\windows\temp\rar.832\2-4.jpg

В розділі "Чим живе група" вихователі розповідають, які цікаві справи, прогулянки, екскурсії, громадські свята чекають дітей у цьому місяці. Тут же можна написати про те, яку участь в організації цих заходів візьмуть батьки, що і до якого числа потрібно приготувати дитині (наприклад, міститься повідомлення про те, що такого-то числа проводиться далека екскурсія, значить, за день до "походу" необхідно ретельно перевірити взуття дитини). Матеріал цього розділу можна оновлювати раз на місяць.

Розділ "Поради та рекомендації" не дає батькам систему знань з педагогіки, але повідомляє необхідну педагогічну інформацію, залучає батьків до питань виховання. Зміст порад і рекомендацій доцільно співвідносити в тим програмним матеріалом, який в даний момент дається дітям в групі. У цьому ж розділі можна висвітлювати кращий досвід сімейного виховання. Матеріали цього розділу змінюються раз в 2-3 місяці.

Найбільшою популярністю у батьків користується розділ "Про наших дітей", в якому розповідається про те, чого досягли діти, що вони дізналися, навчилися робити.

В розділі "Картотека добрих справ" (або "Довідковий", "Інформаційний") в тій чи іншій формі знаходить відображення діяльність батьківської громадськості, батьківського комітету, чергових. У цьому ж розділі можна помістити приблизний режим дитини вдома і в дитячому саду, меню на кожен день; дати необхідні для батьків відомості: години прийому лікаря, завідувача, бухгалтера дитячого саду; телефон, адреса установи; шкалу оплати утримання дитини в дитячому саду; оголошення різного характеру. Цей розділ оновлюється по мірі необхідності. Таким чином, весь матеріал "Куточка" раз на квартал замінюється повністю.

Цікавими і дієвими формами пропаганди педагогічних знань серед батьків стають організовувані багатьма дитячими садами цикли лекцій, педагогічні гуртки, вечори запитань і відповідей, конференції з обміну досвідом сімейного виховання, школи молодих батьків, університети педагогічних знань.

Програми лекторіїв та університетів педагогічних знань ретельно продумуються вихователями і завідувачем дитячим садом. Зміст їх різний; тут може визначатися необхідністю висвітлити те чи інше питання виховання або завдання дитячого саду на даний рік.

Заняття в педагогічних гуртках повинні дати батькам різноманітні практичні знання і вміння, які можуть їм знадобитися в процесі організації життя і виховання дітей.

Дієвою формою педагогічної пропаганди є спеціально підготовлене відвідування дитячого саду батьками. Дні відкритих дверей - не тільки засіб задоволення природного інтересу до того, як живуть діти в дитячому садку. Це перш за все спосіб познайомити батьків з умовами, змістом, методами і прийомами виховно-освітньої роботи, а також спосіб подолати іноді дуже стійку у частини батьків поверхневу думку про роль дитячого садка в житті та вихованні дитини. Знайомство з організацією педагогічного процесу, з прийомами роботи вихователя, його манерою спілкування з дітьми може багато чому навчити батьків.

З повсякденним життям і роботою дитячого саду батьки можуть також познайомитися в процесі чергування в групі. Чергування організовуються по-різному, залежно від конкретних умов життя дитячого саду, роботи і побажань батьків. Важливо, щоб до чергувань поступово залучалися не тільки бажаючі, а й малоактивні батьки. З ними слід заздалегідь домовитися про зручний для них день і годину чергування - така персональна домовленість дисциплінує батьків.

Робота з батьками, їх педагогічна освіта повинні здійснюватися в певній системі. Завідувач спільно з педагогічним колективом складає річний план цієї роботи.

Для того щоб в плані роботи з батьками не повторювалися з року в рік одні й ті ж заходи, перед його складанням необхідно провести ретельний аналіз роботи за попередній навчальний рік, який і дозволить внести необхідні корективи.

У річному плані роботи з батьками (який є частиною загального річного плану) передусім визначаються провідні завдання, які повинні бути тісно пов'язані з усією виховною роботою дитячого садка в черговому році. Так, якщо дитячий сад веде поглиблену роботу з трудового виховання, це має знайти відображення і в роботі з батьками: питання трудового виховання будуть включені в тематику загальних а групових зборів, групових та індивідуальних консультацій; відвідуючи сім'ї дітей, вихователі звернуть особливу увагу на те, чи може дитина займатися якимись видами праці вдома, чи є для цього все необхідне, чи допомагають дорослі; знайомлячи батьків із життям дитячого саду, можна буде ширше показати їм процес трудового виховання, організувати спеціальні відкриті заняття; цієї ж темі будуть присвячені тематичні виставки, демонстраційні стенди, заняття-практикуми; можна запланувати і підбір спеціальної тематичної бібліотечки, мобільні папки і т. і.

Складаючи річний план роботи з сім'єю, завідувач враховує пропозиції та рекомендації педагогічного колективу. Поради та побажання вихователів дуже допомагають правильно визначити теми доповідей на загальних та групових зборах батьків, тематику консультацій, зміст і періодичність оформлення тематичних виставок, мобільних папок, альбомів і т. і. У плані роботи намічаються відповідальні за підготовку, організацію та проведення окремих заходів .

Керує організацією всієї роботи з батьками завідувач дитячим садом. Він спрямовує підготовку як загальних заходів, так і індивідуальних.

Найголовніше в індивідуальній роботі - вміння кожного члена колективу дитячого садка встановити контакт з батьками, прикладом для вихователів має бути поведінка самого завідувача, його манера розмовляти, радитися з батьками або робити їм зауваження, пред'являти вимоги.

Керувати індивідуальними бесідами, які часом короткочасні, часто виникають з ініціативи батьків, дуже складно; взаємини між вихователем і батьками складаються в процесі індивідуального спілкування і направлення їх у кожному даному випадку педагог визначає самостійно. Тому завідувач заздалегідь готує вихователів до таких розмов.

Завідувач допомагає вихователям підготуватися до відвідування сімей, пояснює, як краще проводити такі відвідування, визначає приблизний зміст бесіди, нагадує про особливе в таких випадках значення ввічливості і такту.

Безпосередню участь приймає завідувач і в підготовці та проведенні консультацій, групових і загальних батьківських зборів. Він стверджує зміст повідомлень та доповідей, намічає приблизний план ведення консультацій і зборів.

Допомагаючи вихователю в підготовці матеріалу повідомлення, завідувач звертає увагу на те, щоб воно відповідало наступним вимогам: відповідність наміченої темі, високий ідеологічний і педагогічний рівень змісту, стилістично правильна форма. Доповідь повинна бути насиченою не тільки теоретичним, а й практичним матеріалом, при відборі якого необхідно врахувати практику роботи з дітьми даної групи.

Завідувач рекомендує, як залучити до активної участі в обговоренні доповіді батьків: заздалегідь дати тези; познайомити з питаннями, які будуть піднято в доповіді; підібрати наочні приклади з життя дітей в групі і в родині.

Завідувач присутній на батьківських зборах, в разі необхідності допомагає вихователю направити хід зборів по правильному руслу або відповісти на запитання батьків, а також бере участь у винесенні рішень зборів, здійснює контроль за їх виконанням.

Значна роль завідувача і в організації наочної педагогічної пропаганди: він стверджує зміст усіх матеріалів, стежить за їх якістю, перевіряє готовність вихователів до спеціальних показів практики роботи з дітьми.

Особливу увагу слід приділити підготовці молодих вихователів до роботи з батьками. Завідувач повинен пояснити, як важливі контакти з родиною, що вони не тільки бажані, але й необхідні, входять в обов'язок педагога. Доброзичливий тон у розмові з батьками, вміння прислухатися до їхньої думки - ці якості потрібно придбати кожному молодому спеціалісту.

У практиці дошкільних установ виправдала себе участь початківців вихователів в консультаціях і батьківських зборах, що проводяться завідувачем або більш досвідченими педагогами, а також спільні відвідування сім'ї.

Завідувач звертає увагу педагогів на необхідність здійснення всіх виховних завдань у єдності з сім'єю.

Як проводити батьківські збори в дитячому садку

Батьківські збори в дитячому саду необхідно проводити 4-5 разів на рік. Перше батьківські збори проводяться у вересні, коли діти переходять до наступної групи. На ньому обирається батьківський комітет, який займатиметься господарсько-побутовими питаннями і вирішувати всі виникаючі проблеми. На зборах батьків з однієї групи присутність старшого педагога з виховної роботи та завідуючої дитячим садом бажано, але не обов’язково.Інструкція

Попередити батьків про день і годину батьківських зборів необхідно за два тижні, повісивши оголошення на дошці оголошень групи. Також вихователь повинен у словесній формі сказати батькам про те, що будуть збори і попросити бути присутнім обов’язково.

Обидва вихователя, що працюють в даній групі, повинні спільно підготуватися до проведення батьківських зборів. Необхідно написати план проведення і попросити завідуючу дитячим садом і старшого педагога з виховної роботи присутнім на збори, особливо якщо буде обговорення спільних тем, які стосуються всього дитячого дошкільного закладу.

На початку зборів необхідно коротко розповісти про успіхи дітей про нові навички та здібності, які діти придбали. Розповісти про те хто з дітей особливо відзначився в розвиваючих заняттях, а кому ще треба трохи попрацювати. Пояснити які заняття необхідно проводити в домашніх умовах тим більше, якщо збори проводяться в підготовчій групі. Нічого поганого про дитину не говорять в присутність всіх батьків. Якщо потрібно обговорити якусь особисту тему, батька дитини просять залишитися після зборів.

Якщо на зборах присутній представник адміністрації дитячого саду, то піднімаються загальні дитсадкові теми. Наприклад, про ремонт або благоустрій дитячого майданчика.

Виступає голова батьківського комітету. Вирішуються побутові та господарські питання. Визначаються потреби, на які необхідно зібрати гроші і загальними зборами вирішується, в якій кількості і коли це буде зроблено.

Якщо збори передує, якогось свята чи знаменної події в групі, то вирішуються проблеми, які можуть виникнути при проведенні даних заходів і про допомогу яку можуть зробити батьки при проведенні урочистостей.

Загалом, на батьківських зборах вирішуються всі теми, що стосуються виховного процесу і господарсько-побутової діяльності даної установи.

Батьківські збори.

Перша молодша група.

Мета зборів: налагодження взаємодії дошкільного закладу з батьками.

Створення дружніх і доброзичливих стосунків між батьками групи.

Спонукати батьків до вільного невимушеного спілкування.

Формувати у батьків модель позитивних стосунків з дітьми.

Створити ситуацію позитивного настрою.

1) Вихователь:- Доброго вечора, доброго дня.

Хай сонце всміхається людям щодня,

Дорослим і дітям,звіряткам і квітам.

Ми раді зустрічі з вами щодня.

- Добрий день шановні батьки, колеги. Сьогодні я хочу познайомити

Вас з однією притчею.

Притча: За день до свого народження дитина запитала у Бога: «Я не знаю, для чого йду в цей світ, що я там буду робити?» Господь відповів:- Я подарую тобі янгола, який завжди буде рядом із тобою. Він усе тобі пояснить.

- Але як я зрозумію його, я ж зовсім не знаю його мови?

- Янгол буде вчити тебе своєї мови. Він буде охороняти тебе від бід. Твій янгол навчить тебе жити. –А як звуть мого янгола? –Не важливо, як його звуть. Ти будеш звати його «мама».

Вихователь:- А й справді матуся для своєї дитини і янгол і подружка, і лікар, і порадник, і вчитель, і співрозмовник. В нашій групі є і зовсім молоді матусі і трішки старші. Але я впевнена, що ви всі дуже любите своїх діточок .Як маленьке немовля у світ двері відчиняє , то дарують йому слово . Слово це – його ім’я. Підростає немовлятко, чи дівчатко, чи хлоп’я , разом з ним іде це слово, слово це – його ім’я. Зараз я пропоную вам пригадати, як ви називаєте вдома свою дитину пестливо і записати це на паперовому метелику, а потім кожна з вас розмістить свого метелика на «квітковому полі»

(батьки виконують завдання)

Вихователь: - зараз почитаємо які діти живуть у нашій групі.

(вихователь читає «метеликів» )

2) Вихователь: Ваші діти всі різні у кожного свій характер, вони по різному виявляють свій настрій. А тепер пропоную пограти в гру «Впізнай настрій дитини»

. Я буду вам по-черзі показувати малюнки, а ви уважно подивіться і скажіть в якому настрої зображена дитина і яка ситуація могла викликати такі емоції, добре?

(Малюнки:радість, злість, сум, занепокоєння, здивування, спокій тощо)Вихователь: - Молодці, розумієтесь в станах дитини. Кожній родині потрібен свій затишний будинок.

Гра: «Побудуємо будинок»

3) Зараз я пропоную побудувати будинок.

У будинку є дах, так? Хто хоче бути дахом? Хто бути стінами? (Двоє учасників) У будинку є віконце. Хто хоче бути віконцем?

А на підвіконні сидить пухнаста киця. Ви будите кицею? Сидить киця і бачить, що почався дощик. Хто у нас буде дощиком? (двоє учасників)

Вийшла кішка на ганок. Аж бачить: жабка стрибає.

Хто у нас буде жабка?

Потім подув сильний вітер і пригнав дощову хмару. І нарешті вийшло сонечко.

4) Фізична хвилинка «Таночок Вперед чотири кроки »Вихователь: я буду вам показувати рухи, а ви будите під музику повторювати

Вихователь: -Ось ми з вами відпочили, а тепер на стільчики сідайте уважно слухайте і казку відгадайте.Гра «Відгадай казку»

а) Котився, котився у Лисиці на носі опинився» (Колобок)

б) Він моторний і проворний по подвір’ю йшов та щось знайшов» (Півник з казки «Колосок»)

в) Квоктала, квоктала Бабу і Діда здивувала» (Курочка ряба)

г) З соломи його зробили бік смолою засмолили» (Солом’яний бичок)

д) Друга в гості запросила, каші йому наварила, а її друг пригощав – борщу в горщик наливав» (Лисичка та Журавель)

е) Звірі в гості його запросили і борщу йому наварили, самі від нього ж сховались і на нього подивлялись» (Пан Коцький)

Вихователь: - Молодці, казки знаєте, а чи діткам ви читаєте?

Поради батькам

1. У своїх стосунках із дитиною дотримуйтеся «позитивної моделі». Хваліть її, коли цього заслужила, підкреслюйте успіхи. Це зміцнює впевненість дитини у власних сила, підвищує її самооцінку.

2. Розмовляйте з дитиною завжди стримано, спокійно.

3. Заохочуйте дитину за виконання нею будь-яких видів діяльності, що вимагають концентрації уваги.

4. Використовуйте гнучку систему заохочень і покарань.

5. Дотримуйтесь чіткого розпорядку дня.

6. Давайте дитині можливість витрачати надлишкову енергію. Корисні щоденні прогулянки та ігри на свіжому повітрі.

7. Забезпечуйте дитині безпеку життєдіяльності.

8. Порівнюйте дитину з нею самою ( якою вона була раніше), а не з її однолітками.

9. Будьте для дитини прикладом у словах та вчинках.

Вихователь: -А зараз давайте пригадаємо перлини народної мудрості:

• Навіщо клад, коли в сім’ї …(лад)

• Нема того храму, щоб купити …(маму)

• На сонці тепло, а біля матері …(добре)

• Які мама й татко, таке й …(дитятко)

• Який дуб, такий тин; який батько , такий …(син)

• У дитини заболить пальчик, а у мами …(серце)

Вихователь: Шановні батьки, пам’ятайте: ваша дитина – дар, який потрібно розвивати і формувати. Саме від вас залежить те, яким стане цей подарунок долі. І весь педагогічний колектив нашого садочка буде допомагати вам виховувати ваших діток щасливими, розумними та здоровими.

А зараз пропоную намалювати портрети ваших дітей. А як це просто зробити я вам підкажу. Ліву руку стисніть в кулак та прикладіть її до аркушу паперу. Обведіть її олівцем. Вийшло лице. Намалюйте очі, ніс, губи, брови. Не забудьте про колір очей вашої дитини. Потім домалюйте волосся та вушка. Ось, портрет готовий. Обережно вирізаємо і приклеюємо на нашу з вами картину. (Батьки виконують завдання)

Вихователь: Ось і отримали наш портрет нашої групи «Гномики». Я сподіваюся, що вашим діткам буде затишно і комфортно в стінах нашого садочку. А зараз пропоную вам висловити свої враження від нашого заходу. (Батьки запалюють декоративні свічки і висловлюють свої враження)

Вихователь:

Я хочу щоб полум’я цієї свічі нагадало нам про те що:

Хай місяць обійде свій дім до світанку,

Від вас все залежить, чарівні матусі,

І сонечко ясне світитиме зранку,

Від вас наші милі красиві матусі,

Весною і влітку заквітне земля,

Від вашого серця і щирої правди,

Хлібами рясними уродять поля…

Яку ви засієте дітям назавжди!

Дай ,Бог, вам уміння і правди святої,

Щоб зло побороти для долі нової !

Дай, Боже здоров’я і довгого віку

Та років щасливих без ліку, без ліку!

Конспект батьківських зборів у І молодшій групі дитячого садка, тема:

«Виховання самостійності в дітей »

План:

Оповідання вихователя про самостійність дітей молодшого віку.

Рішення проблематичних ситуацій.

Спільна діяльність із дитиною.

Чаювання
Хід зборів:

Бесіда про самостійність. Вікові особливості. Дискусія « Чи може маленька дитина бути самостійним?». Ускладнення у відносинах дитини й дорослого приводить до: негативізму, упертості, норовистості, свавіллю. Підведення підсумків.


Вірш «Я сама»

(И. Муравейка)

- Давай будемо одягатися...

- Я сама! Я сама!

- Підемо, будемо вмиватися...

- Я сама! Я сама!

- Ну йдемо хоч зачешу я...

- Я сама! Я сама!

- Ну давай хоч нагодую я...

- Я сама! Я сама!


Самостійність - це коштовна якість, необхідна людині в житті, виховувати його необхідно з раннього дитинства. Дуже часто вони прагнуть виконувати різні дії самостійно. І нам, дорослим, важливо підтримати їх у цьому. Часто, по різних причинах - через відсутність часу, непевності в силах дитини - ми прагнемо зробити все за нього самі. Але чи дійсно ми надаємо дитині допомогу? Як ви вважаєте? Чи може маленька дитина бути самостійним? Ви зовсім праві. Прагнучи зробити все за дитину, дорослий заподіює йому велика шкода, позбавляє його самостійності. Уже до трьох років у дитини різко зростає прагнення до самостійності. У нього з'являється стійке бажання самоствердитися. Придушувати ці пориви дітей у жодному разі не можна, це може привести до негативізму, упертості, може спостерігатися норовистість, свавілля. Тобто, не проста неслухняність, а прагнення зробити всі навпаки, дитина починає заперечувати все, що він робив раніше, дитина все хоче робити сам, відмовляючись від допомоги дорослого й домагатися самостійності навіть у тім, що ще мало вміє. Таким чином, придушення дитячої самостійності здатно зробити серйозний негативний вплив на розвиток особистості дитини.
Вірш «Дорослим»

(М. Шварц)

Я в своїй рідній квартирі

Як на слyжбе стройовий.

Командир на командирі...

Я один тут рядовий!

Усім повинен підкорятися:

По приказy - одягатися,

По приказy - yмиватися,

Рівно ліжко заправляти.

По команді - їсти,

За завданням - вчиться,

По режимy - спать лягати,

По бyдильникy - вставати!

Тепер ясно всім, чомy

Почав огризатися я?


А ви, дорогі батьки, зіштовхувалися коли-небудь із подібними проявами? Які шляхи виходу з важкої ситуації ви знаходили? (Батьки діляться досвідом) 0тже, діти прагнуть до самостійності. Але виникає питання: «Що ж вони вміють виконувати самостійно?» Давайте спробуємо скласти перелік дій, доступних для виконання дітям І молодшої групи:

- Мити руки, засукуючи рукава; мити , не розприскуючи воду; правильно користуватися милом; не мочити одяг; сухо витиратися рушником, без нагадування вішати його на відведене місце.

- Одягатися й роздягатися в певній послідовності: одяг складати, вішати, розстібати, защібати ґудзики.

- Зауважувати непорядок в одязі й самостійно усувати його або звертатися по допомогу до дорослого.

- Вчасно користуватися носовою хусткою, туалетом.

- Пити із чашки, є, добре пережовуючи їжу закритим ротом.

– Правильно користуватися ложкою, вилкою, серветкою.

- Забирати іграшки, будівельний матеріал у певне місце.

Для того, щоб придбати ці навички потрібна допомога дорослого. Треба створити необхідні умови для прояву самостійності. Пристосувати до росту дитини вішалку для вдягання, виділити місце для зберігання предметів туалету, постійне й зручне місце для рушника, взуття й т.д. Але створення умов ще недостатньо для формування навичок самообслуговування й виховання самостійності в дітей. Необхідно правильно керувати діями дітей. Перш, ніж очікувати від дитини самостійності, його потрібно навчити дій, необхідним у процесі вдягання, умивання, прийому їжі.
Ситуація для аналізу. Лист від батьків. Відповіді на питання
При формуванні навичок самостійності в дітей, ми часто зіштовхуємося з тим, що дитина не може впоратися із запропонованим завданням. Як діяти в подібних ситуаціях?
Ситуація:

Навчившись забирати стільчик за собою після їжі, Гена прийнявся рухати стілець, але той зачепився ніжкою за ніжку стола. Не приклавши яких-небудь старань, він відмовився від невеликого, але необхідного зусилля й негайно ж залишив свій намір. Коли мама нагадала йому, що потрібно засунути стілець, хлопчик плаксиво заявив: «Ніяк не виходить».

Питання:
Які дії потрібно почати дорослим?
Ситуація:

На дачі мама дала Маші шість ложок, щоб вона віднесла їх у сад і розклала на одному зі столів. Але вийшовши на вулицю, Маша відволіклася - до неї під ноги прикотився мячик. Хвилина й ложки залишені в траві, а маленька помічниця, схопивши м'яч, тікає з ним.

Питання:
Як повинна діяти мама в цій ситуації?
(підготовка до чаювання батьків з дітьми)

А зараз наші діти навчать наших мамів і тат мити руки правильно. А інші діти навчать наших батьків забирати іграшки й накривати на стіл. Молодці! Ви вмієте робити самі й навчили своїх батьків. А зараз ми разом будемо пити чай.


Чаювання

Звучить спокійна музика. Діти, батьки й вихователі п'ють чай.
Батьківські збори в дитячому садку «Чим грають наші діти?»Ціль:Дати батькам знання про значення іграшки, її ролі в грі дитини; озброїти знаннями про доцільний педагогічний підбор іграшок
Попередня робота:

1. Провести дослідження ігрових інтересів дітей за допомогою тестування батьків:


Чи любить ваша дитина грати? - У які ігри ви граєте з дітьми будинку?
Чому можуть навчити дитини ці ігри?
Улюблена гра дитини будинку?
У які ігри дитина любить грати з татом?
У які ігри дитина любить грати з мамою?
Які іграшки ви купуєте дитині?
Потрібно чи грати з дитиною й чому?
Які герої мультфільмів є улюбленими персонажами вашої дитини?
2. Підбір музики

3. Оформлення виставки іграшок (від традиційних до сучасних).Хід зборів:

Вітання
Вихователь: Шановні батьки! Ми вже говорили з вами про те, що дитині потрібна гра. Гра дітей невіддільна від іграшок. Самостійна гра дитини 1, 5-3 років багато в чому залежить від того, як дорослі організують підбор іграшок і їхнє розташування, тобто предметно-ігрове середовище.


Що ж таке іграшка? Іграшка - це спеціально призначений предмет для дитячих ігор, вона допомагає дитині здійснити свій задум, наближає гру до дійсності. Щоб уявити себе мамою, треба мати в руках дочку-ляльку, яку можна укладати, годувати, одягати й т.д. Іграшка повинна бути такий, щоб дитина могла з нею активно діяти, виразно грати свою роль. Буває й так, що найкрасивіша іграшка не допомагає здійснювати задум гри. Правильний підбор іграшок - серйозна справа. Існують різні види іграшок для дітей дошкільного віку. (Оповідання можна супроводжувати демонстрацією як самих іграшок, так і їхніх зображень.) Можна провести екскурсію по груповій кімнаті, показати іграшки ігрового куточка. Це сюжетні, або образні, іграшки-ляльки, фігури тварин, меблі, посуд, предмети домашнього побуту. Центральне місце приділяється ляльці. Дитина під час гри як би одушевляє ляльку, розмовляє з нею, довіряючи їй свої таємниці й радості, проявляючи про неї турботу. До цієї групи іграшок ставляться й казкові персонажі. До образних іграшок також ставляться ті, що зображують звірів, домаш-їх тварин, серед них - улюблений дітьми плюшевий ведмедик. Діти їх годують, купають, укладають спати, лікують, ходять із ними на прогулянку. Технічні іграшки, які усе більше входять у життя. До них ставляться: транспорт, конструктори, усілякі технічні агрегати. Особливою популярністю в дітей користуються різноманітні конструктори «Лего», що розвивають дрібну моторику, орієнтування в просторі, мислення, творчість. Іграшки-Забави, смішні фігурки звірів, тварин, чоловічків, наприклад зайчик, що грає на барабані, або кухар, що готовить яєчню. В основі їх лежить рух, сюрприз, несподіванка. Їхнє призначення - побавити дітей викликати сміх, співпереживання, радість, виховати почуття гумору. Маскарадно-Ялинкові іграшки пов'язані зі святкуванням Нового року. Вони нагадують чимсь той або інший персонаж (хвіст, дзьоб, вушка), але цього досить, щоб діти грали-жили в образі. Спортивно-моторні іграшки, що сприяють підвищенню рухової активності дітей, розвитку координації рухів, орієнтування в просторі. Театральні іграшки по змісту є образними, але мають особливе призначення - служать цілям естетического виховання, розвитку мовлення, уяви. До них ставляться, наприклад, Петрушка, ляльки бібабо (або так звана лялька-рукавичка, що роблять у вигляді рукавиці й прикрашають тканиною, бісером, стрічками. Її надягають на руку так, щоб один палець тримав голівку ляльки, а другу - руки). Музичні іграшки-брязкальця, дзвіночки, тріскачки, сопілочки, бубенци, іграшкові флейти, балалайки й ін. музичні інструменти. Дидактичним іграшки - за допомогою яких дітей знайомлять із різними поняттями: з формою, кольором, величиною й т.д. До них ставляться різнобарвні вкладиші, пятнашки, мотрійки, мозаїки, іграшки-головоломки, пазли, лото й ін. Вони виховують у дітей необхідні якості - зосередженість, наполегливість, цілеспрямованість, уміння доводити справу до кінця, а також сприяють розвитку дрібної моторики. Будівельні іграшки - состоящие з геометричних тел. Серед них є великогабаритні, такі, як самокати, дитячі педальні автомобілі, трактори й тр.


Дискусія про шкоду й користь сучасних іграшок
Гра й іграшка - специфічний засіб масової інформації. Оскільки в них зафіксовані основні тенденції впливу на свідомість і поводження людини, способи й засоби його виховання. ЗМІ (система масової інформації) побудовані на принципах гри (чим не іграшки сучасні газети із кросвордами, головоломками?). А скільки ігор на телебаченні?! Іграшка - той же носій інформації для дитини, що газета для дорослого. Оскільки іграшка не тільки супровід гри, але й засіб навчання, розваги й навіть лікування. Хотілося б довідатися вашу думку про сучасні іграшки?

Батькам пропонуються різні іграшки (мотрійка, Барбі, набір тварин, Телепузик, пірамідка, конструктор і т буд.). Потрібно розділити аркуш паперу навпіл і розглянути плюси й мінуси будь-якої іграшки на вибір. Потім колегіально з'ясовується корисність, марність або шкода даної іграшки.


Критерії вибору іграшок
Батькам пропонується разом із вихователем розробити критерії вибору іграшки. Наприклад: Відповідність іграшки інтересам самої дитини. (Інтереси дорослого й дитини дуже часто не збігаються: багатьох дорослих залучає зовнішня краса, ціна, складність деталей або описане розвиваюче значення, у дітей же інші пріоритети: чи схожий на улюбленого казкового героя, така ж є в друга.) Можливість що-небудь із нею робити - це головне достоїнство іграшки ( розбирати-збирати, складати, звучати). Розмаїтість форм активності дитини: чим іграшка більше завершена, тим менше простору для творчості (м'ячі, будівельний матеріал можуть займати дітей у плині тривалого часу). Ігрові дії повинні бути самостійними ( іграшки-загадки й іграшки-головоломки, які самі підказують спосіб дії: мотрійки, пірамідки). Естетический аспект (іграшка повинна викликати гуманні почуття, неприпустимо в іграшці наявність якостей, що стимулюють асоціальні дії й почуття: насильство, жорстокість, агресію).

Консультація « Іграшки-Чудовиська»
Іграшки-Чудовиська можуть навчити дитини жорстокості й байдужному відношенню до страждання. У російських казках зустрічаються й дракони, і чудовиська, але вони завжди виступають на стороні зла, позитивні, же герої ніколи не бувають чудовиськами. Такі казки й ігри на їхній основі вчать дітей відрізняти добро від зла, проводячи між ними чітку границю. Пропоновані зараз дітям як іграшки різні персонажі у вигляді трансформеров, кістяків та ін. беруть участь у грі як на стороні добрих, так і злих сил, тому дитині іноді буває важко, навіть часом неможливо диференціювати добро й зло, поділити героїв «поганих» від «гарних». При цьому гри, засновані на змісті войовничих мультфільмів з іграшками - чудовиськами, формують у дітях агресію, відношення до насильства як до норми, і діти потроху застосовують таку модель поводження на практиці. Те, що дитини залучають негативні персонажі, на думку психологів, пов'язане з емоціями агресивності. Трапляється, що схильність до понад озброєнню обумовлена із загостреною потребою в захисті від складного й не дуже дружнього зовнішнього миру. Дитина, що володіє подібними іграшками, одержує шанс у грі відчути себе могутнім. На жаль, у реальному житті все може бути навпаки. Бажання мати монстрів свого роду тест для певного психологічного стану дитини: чим більше він прив'язаний до подібним до іграшок, чим більше часу проводить у їхній компанії, тим більше уразливо, непевно й тривожно він себе відчуває в реальному світі. Для збудливих дітей гра з монстрами це спосіб викинути зайву енергію. Але в багатьох випадках іграшка скоріше не заспокоює, а ще більше дратує дитини й формує певну психічну залежність. Гру з монстрами не можна заборонити, як не можна заборонити дитячі страхи й тривожність. Можна тільки допомогти дитині створити інше ігрове поле, у якому будуть реалізовані потреби дітей відчувати себе сильними й безстрашними. Тому, шановні батьки, не прагнете купувати дітям іграшки навідні на них жах і сприятливий розвиток агресії. Повірте, є багато варіантів направити гри дітей у потрібне русло. Наприклад, відомо, що діти люблять наряджатися. Але для цього їм зовсім не потрібні мудрі костюми - найчастіше вони задовольняються якимось окремим елементом, знаком, що позначає персонаж. Наприклад, хустка на голові й саморобні окуляри перетворюють дівчинку в бабусю, шматочок старого тюлю вони використовують як фату. Дайте дітям кілька шматків матерії, і вони будуть самі винаходити собі костюми. Створіть дитині спокійне, зручне місце для гри. Добре, якщо в нього є простір для ігор, а також всі необхідні атрибути. Можна розташувати іграшки на коврике або на висячій поличці. Подбайте про постійний ігровий куточок, де можна б розташувати потрібні меблі й іграшки. Важливо, щоб дитина мала можливість зберегти почату й перервану гру. Якщо він знає, що його машина або будівля залишиться недоторканної, то без слів піде обідати. Переглядайте час від часу з дитиною його куточок, привчайте його витирати пил, разом чистите, мийте іграшки, відбирайте ушкоджені, «лікуєте» їх у лікарні. Спілкування з родителями і їхнє серйозне відношення до гри й іграшок необхідний дитині. Він буде почувати причетність батьків до своїх проблем, випробовувати емоційний комфорт, позитивні емоції. Бувають і такі випадки, що батьки самі відстороняються від подібних справ, мотивуючи це відсутністю вільного часу або тим, що цим повинні займатися тільки фахівці.
Узагальнення результатів:
Батьки, розділені на групи, на основі аналізу думок кожного члена мікро-групи заповнюють на окремому аркуші графові «Висновок», де висловлюють свою точку зору про минуле заняття.

Батьківські збори на тему:

«Начіть дитину доброти»

Мета: Згуртувати батьків, показати, що в дитячих іграх багато цікавого і повчального навіть для них, батьків; вчити батьків, як допомогти своїм дітям робити перші кроки на шляху творчості.

1. Вступне слово. Шановні батьки! Сьогодні ми зібралися на засідання круглого столу. Ми будемо розглядати таку тему: « Уроки доброти».
Девіз наших зборів:

Твори добро завжди і всюди!

Нехай тебе шанують люди.
Записи на дошці:
Добро: Усе позитивне в житті людей, що відповідає їхнім інтересам, бажанням, мріям.
2)Добра, корисна справа, дія, вчинок.
Зло: Що-небудь погане, недобре. Нещастя, лихо, горе. Почуття роздратування, гніву,

досади, розлюченість.


Для того, щоб наші збори пройшли у затишній і відвертій атмосфері, ми з вами пограємося в гру, в колі друзів « Я дарую тобі …»
Спалахнула свічечка

Ніжним полум'ям.

Підійти погрітися,
Кому холодно...

Умови гри. В центрі кола горить свічечка, яка є символом добра і чистоти. Батьки висловлюють добрі побажання один одному, передаючи умовний символ добра. Останніми мають бути слова, сказані хором: «Хай торжествують світло і добро!»


Народна мудрість віддзеркалює істину. Народ ніколи не помиляється. Відтак, почнемо розкривати велику таємницю природи Добра.

Перед Вами таблиця. На ній Ви бачите слова, які мають різне значення: любити, сподіватися, шана, ненависть, байдужість, біль, повага, злагода, хороший, тривога, ніжність, сумний, хвороба, справедливість, війна, кров.


Завдання: Знайдіть спочатку слова, які символізують Добро:

А тепер слова, які символізують Зло.

Молодці: Ви правильно визначили значення слів. Ми зробили 1 крок до визначення поняття Добро. Давайте кожен із Вас скаже, як він уявляє Добро.
1. Чи можна доторкнутися до Добра?

2. Чи можна покуштувати?

3. Чи можна понюхати?

Отже, це категорія не матеріальна, а духовна. Вона стоїть поряд з такими поняттями, як Душа, Дух.

4. Як же зрозуміти, що це - Добро?

5. З чим асоціюється добро? "Добро"? (Сонце).


До дошки запрошується художники.
Завдання: намалювати сонечко, щоб воно було добрим.
(Робота в парах). Закінчіть речення: "Мені добре, коли..."
З давніх-давен народ збирав перлини мудрості, які передавалися із уст в уста. Є в народній скарбниці і прислів'я про Добро та Зло.
(Робота в групах).
Завдання: Перед Вами конверти, в яких Ви знайдете, слова про Добро. Ви повинні складати з цих слів речення - тобто прислів'я про Добро.
1. Добро плодить добро, а зло плодить зло.

2. Добро не пропадає, а зло умирає.

3. Не все добре, що солодке.

4. Ти до нього з добром, а він до тебе з колом.

5. Не всяка стежка без спориша, не в кожної людини добра душа.

6. Добрий чоловік і сусідів дім від вогню збереже.

7. Від лиха до добра не далека дорога.

8. З добрим дружись, а злого й лихого стережись.

9. Не сподівайся за добро дяки.

10. Злий плаче від зависті, а добрий від радості.

11.Все зле - все немудре.

12. У кого є злість, той своє серце їсть.

13. Хто сам не знав зла, не вміє шанувати добра.

14. Злий сам себе б'є.

15. Злість до добра не доводить.
· Поділися досвідом. Запропонувати батькам поділитися досвідом, як вони виховують своїх дітей, щоб вони були добрими.

Висновок: Сьогодні ми говорили про Добро. Хотілось би, щоб після цих зборів кожен з вас осмислив свою життєву позицію і став добрішим, кращим, досконалішим.

Ми повертаємося до нашого доброго сонечка, що Ви намалювали і виконуємо таке завдання: Напишіть над кожним промінцем сонечка риси доброї людини.

У вас гарно все вийшло. Не зупиняйтися на цьому і вчіть своїх дітей. Якщо ви будете розвивати їх інтелектуально, вони будуть у вас більш кмітливими, добрішими. Успіхів вам і вашим дітям.

На закінчення роздаємо поради.


Золоте правило:

· Відноситися до інших так, як Ви б хотіли, щоб відносилися до Вас.

· Поважати інших, особливо старших і слабших від себе.

· Слухати маму, тата, бабусю.

· Не сміятися над каліками.

· Любити і берегти природу, тварин.

· Не проходити байдуже мимо людської біди, горя, розпачу.

· Не залишати тварин у біді.· Любити природу і все живе. Бережливо ставитися до краси.

· Уміти не тільки поспівчувати у горі, а й порадіти чужому успіху.
Скачати 342.02 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка