Методичні поради бібліотекарю на допомогу в обслуговуванні людей з обмеженими можливостямиСкачати 79.92 Kb.
Дата конвертації04.01.2018
Розмір79.92 Kb.

Методичні поради бібліотекарю на допомогу в обслуговуванні людей з обмеженими можливостями
Розвиток демократії можливий лише в тому разі, якщо в державі є повага до всіх людей, у тому числі до людей, які мають особливі потреби .

Основна місія кожної публічної бібліотеки - забезпечення доступу до знань, інформації і художніх творів шляхом використання ряду ресурсів і служб в рівній мірі всім членам суспільства, незалежно від ступеня працездатності, релігійних, етнічних особливостей. Фізичні дефекти, відсутність мобільності людей з обмеженими можливостями здоров'я не дають вільного доступу до інформації. Отже, завдання публічних бібліотек полягає в тому, щоб зруйнувати бар'єри і зробити інформацію найбільш доступною і повноцінною для різних груп таких категорій громадян.

При всій складності вирішення завдань по соціальному захисту людей з особливими потребами залучення до книги, до бібліотеки є безперечною умовою їх повноцінної соціальної реабілітації. Бібліотеки повинні робити всі можливості для того, щоб ресурси їх книгозбірень стали доступнішими для всіх категорій користувачів. Через соціальні служби, поліклініки, опитування читачів, бібліотека може виявити людей з вадами здоров’я. З метою систематичного обслуговування даної категорії людей можна створити
"Адресну картотеку", яка буде включати:

- ПІП людини інваліда;

- ПІП опікунів;

- вид захворювання;

- здібності, зацікавлення;

- вид бібліотечного обслуговування (на дому, безпосередньо в бібліотеці).

Важливе також використання особливих форм обслуговування: залучення добровільних помічників, створення особливих служб (наприклад, «Бюро добрих послуг»), формування бібліографічних картотек («Корисна соціальна інформація»), інформдосьє («Пенсіонери, ветерани, інваліди: правові проблеми»), дайджестів («Пенсійна реформа»), експрес-інформації («Реабілітація молодих інвалідів») та інші.

Для обслуговування на дому варто залучати волонтерів з кола читачів бібліотеки.

При індивідуальній роботі з інвалідами необхідно використовувати традиційні форми бібліотечної роботи: книгоношення, бесіди, індивідуальне інформування, індивідуальні запрошення на масові заходи бібліотеки, складання тематичних добірок, рекомендаційних списків тощо.

Поширенню життєво необхідної інформації серед людей з обмеженими можливостями сприятимуть "зони ділової інформації", які можуть включати:

Інформаційні стенди чи полиці на яких представлені матеріали про:

- нові законодавчі документи з питань життєдіяльності інвалідів;

- соціальні, психологічні і педагогічні заклади, які займаються проблемами людей з вадами здоров’я;

- перелік навчальних закладів, які пропонують здобуття освіти для людей з інвалідністю;

- перелік медико-реабілітаційних центрів на Україні і за кордоном;

- інформація про працевлаштування;

Популярними серед таких категорій користувачів є тематичні папки документів з актуальних питань, папки-досьє, де збирається фактографічна та адресна інформація.

Папки-досьє, які вміщують фактографічну інформацію про навчальні заклади:

- адреси, реквізити, телефони;

- графіки роботи приймальних комісій, правила прийому документів;


- форми та терміни навчання, факультети, спеціалізації;
- перелік екзаменів та терміни їх здачі;

- наявність підготовчих курсів;

- сума оплати за навчання, пільги інвалідам.медичні та реабілітаційні заклади, протезно-ортопедичні підприємства:

- адреси, реквізити закладів, -  графіки роботи, правила прийому інвалідів;

- перелік захворювань, за якими здійснюється лікування;
- наявність спеціалізованого обладнання та протезування;
- прейскурант цін на послуги, пільги інвалідам;

- служби побуту, які обслуговують людей з обмеженими можливостями та пільги їм надаються;


- розклад руху та маршрути громадського транспорту;
- магазини.

Доповненням до них можуть бути тематичні картотеки, які сприятимуть розширенню кола знайомств між людьми, які знаходяться в інформаційному вакуумі:


- "Люди для людей", "Служба  взаємодопомоги" – картотеки, де зібрані відомості про ліки, лікарські рослини, рецепти народної медицини, якими можуть поділитися чи обмінятися читачі.- "Служба добрих знайомств" – сприятиме встановленню, за бажанням користувачів, особистих контактів між людьми, що мають спільні інтереси.

Розкриттю творчого потенціалу інвалідів сприятиме залучення їх до участі в масових заходах. Рекомендуємо провести:Благодійне свято "Повір у себе"
Орієнтовна програма свята:

- літературна вікторина;

- музичний конкурс на краще виконання пісень;

- конкурс ерудитів;

- конкурс "Поле чудес";

- книжкова виставка "Передай добро по колу";

- виставка робіт інвалідів "Красу відчуєш серцем";

- підведення підсумків, вручення призових подарунків переможцям.

До організації свята доцільно запросити спонсорів, які б надали допомогу у придбанні призів, подарунків. Свій внесок можуть зробити члени гуртків, що працюють у бібліотеці, власноруч виготовивши м’які іграшки, та інші поробки для учасників свята.
Дні спілкування.

Орієнтовна програма:

- театралізовані вистави, в яких можуть взяти участь інваліди;
- читацький діалог, де можна обмінятися думками про книги, навчання тощо;
- спілкування батьків між собою;
- консультації спеціалістів;
- презентація нової книги;
- презентація творчих доробків "Розкрию свій секрет";
- відбір літератури для прочитання на дому.
Під час проведення таких днів створюються умови для спілкування, що сприяє розвитку впевненості в собі, покращується настрій, дозволяють відчуваєш себе повноцінним громадянином суспільства.

Дні іменинника.
Доцільно організовувати щоквартально: "Зимонька, Зима ти моя пора", "Весняні діточки як ті ластівочки", "Діти, літні квіти", "Я і осінь золота".
В програмі:
- театралізовані вистави;
- вікторини;
- святковий стіл, де присутніми мають бути друзі, родичі, вчителі тощо.

Організація дозвілля шляхом створення клубів за інтересами, сімейних клубів, гуртків допоможе людям з обмеженими можливостями оволодіти навиками просторової орієнтації, самообслуговуванню, пізнанню навколишнього середовища, самореалізації.

Робота з інвалідами неможлива без контакту з їх родинами. Тому перш ніж розпочати роботу необхідно проанкетувати батьків. Це дасть можливість дізнатися про уподобання, нахили, можливості інваліда, ряд проблемних питань, які турбують опікунів.

Для об’єднання родин які мають інвалідів варто створити клуби сімейного дозвілля. Під час засідання клубу можна організувати:  • вечори - зустрічі;

  • кругли столи;

  • тематичні вечори.

Наприклад, можна провести тематичний вечір, спеціально присвячений традиціям чаювання. Розповісти про історію виникнення чаю, підготувати загальну вікторину, де зможуть приймати участь і діти і батьки. Закінчити зустріч варто чайною церемонією з подачею чаю з лікарських рослин. В кінці зустрічі ознайомити сім’ї з літературою про чай, лікарські рослини, які можна використовувати в приготуванні чаю:
1. Городинская В. "Тайны целебных трав";2. Таминский В. "Лечение травами".
3. Івашкевич И., Засурина Л. "Чайный стол".
4. Товстуха "Аптека на гроді".
5. Западнюк В., Гарбарець Н. Ліки – вдома.

Важливим бібліотерапевтичним напрямком є виставкова робота в бібліотеці.

Рекомендуємо організувати:
- Виставки-роздуми на проблемні питання життєдіяльності людей з обмеженими

можливостями; "Що таке страх і як з ним боротися", "Облаштування квартири, де проживає інвалід", "Моє минуле, теперішнє, майбутнє".


- Тематичні виставки: "Стіл здоров’я", "Готуємо самі", "Шлях до себе", "Допоможи собі сам". Щоб виставки були ефективними біля них необхідно проводити бесіди, огляди літератури. Так, біля книжкової виставки "Аптека на городі" можна провести бесіду про методи лікування народної медицини, розмістити рецепти з лікарських рослин тощо;
- Виставки–персоналії людей, які не тільки не підкорялися недузі чи "поганій" долі, але здебільшого змінили її, підтверджуючи тим самим, що головне – сильний характер. Виставки можуть бути присвячені життю таких відомих особистостей як: Тутанхамон, Ярослав Мудрий, Франклін, Рузвельт, Юлій Цезар, І. Репін, Людвіг Ван Бетховен, Зіновій Герд, які ставши інвалідами продовжували плідно працювати.

Серед наших сучасників також є відомі люди з вадами здоров’я, які заслуговують уваги: художник Дмитро Дидоренко (сліпий); художниця Лідія Тихолаз (церебральний параліч); художниця Марія Приймаченко (поліомієліт). Серед наших краян є люди, які подолавши недугу досягли значних успіхів у своєму житті: спортсмени Любов Семеюк, Олександр Помінов, митці Софія Бухало, Ганна Кучеренко, Олег Тропак, Олександр Євтушок, Василь Титенко; фотохудожник Олександр Майструк. На прикладі цих людей слід вчити протистояти життєвим негараздам, знаходити в собі сили до повноцінного життя. Можна організувати персональні виставки інвалідів, які проживають на теренах вашої місцевості: "Світ твоїх фантазій", "Чудо – руки, чудо – штуки", "Це зміг би і ти". Доцільним буде організація зустрічей з творчо обдарованими людьми з вадами здоров’я, проведення презентацій їх творчих доробків, літературних композицій тощо.

Особливе значення для людей з інвалідністю має забезпечення вільного доступу до інформаційних ресурсів Інтернет. Він збільшує межі спілкування, яке для людей з обмеженими можливостями має життєво важливий, в якійсь мірі реабілітаційний характер. Велику роль в цьому відіграє консультант, який буде проводити навчання даної категорії людей. А тому насамперед на базі бібліотеки необхідно створити Інтернет – клас, відвідувати який будуть групи попередньо сформовані за різними ознаками (віковою, рівнем освіти, видами хвороби, характером трудової діяльності).

Перший етап навчання з людьми, які мають вади здоров’я необхідно розпочати з найпростішого: 


- бесіди на теми "Я і комп’ютер", "Що таке світова мережа Інтернет", "Сучасні інформаційні технології";
- книжкові виставки, які допоможуть початківцям ближче познайомитися з комп’ютерними технологіями;
- показ фільмів на DVD - R.

Другим етапом з такими людьми буде навчання елементарними навиками роботи на комп’ютері:


- малювання;
- навчальні ігри з комп’ютерної грамотності;
- текстовий набір;
- пошук інформації в мережі "Інтернет".

В Інтернеті існує вже досить велика кількість сайтів, присвячених різним сферам життя інвалідів. (Додаток 2).

Рівненська обласна бібліотека разом з Рівненським обласним відділенням Фонду соціального захисту населення видає інформаційний бюлетень «Інва.net», що сприяє підвищенню поінформованості та освіченості людей з особливими потребами, допомагає їм подолати інформаційну замкнутість, вирішити особисті проблеми та самореалізуватися.

Додаток 1 Літературна вікторина.


1. 32-гий президент США приступив до своїх обов’язків в стінах Білого дому в’їхавши в свій кабінет в інвалідному візку. Він так і не зміг навчитися знову ходити самостійно. Про кого йде мова?
а) Авраам Лінкольн;
б) Джеферсон;
в) Франклін Теодор Рузвельт.
2. Який князь Київської Русі будучи високоосвіченою, інтелектуальною людиною створив першу бібліотеку на Русі?
а) Володимир Великий;
б) Ярослав Мудрий;
в) Володимир Мономах.
3. Композитор, піаніст і диригент. Автор 9 симфоній, 2 мес, 32 сонат для фортепіано та ще багатьох відомих світових шедеврів. Останні твори композитор написав вже зовсім глухим. Про кого йде мова?
а) Й. Моцарт;
б) Л. Бетховен;
в) І. Гайдн.
4. Вона дивовижно об’єднала у своїй творчості малюнок і живопис. Особливий розквіт її сюжетної творчості припадає на початок 70-х років. Дитинство художниці затьмарене страшною недугою – поліомієлітом. Це зробило її не по-дитячому серйозною і спостережливою. Назвіть цю майстриню?
а) В. Довгошия;
б) К. Білокур;
в) М. Приймаченко.
5. Відомий вчений і винахідник, засновник сучасної космонавтики і ракетної техніки:
а) К. Ціолковський;
б) М. Кибальчич;
в) С. Корольов.
6. Автор серії іронічних детективів, визнана кращим письменником Росії 2001 року. За її творами екранізовані серіали "Євлампія Романова", "Даша Васильєва";
а) Дарія Донцова;
б) Олександра Марініна;
в) Поліна Дашкова.

Додаток 2 Інтернет-адреси:
1. Всесвітня організація сліпих – http://www/once/es:82/
2. Інститут "Відкрите суспільство" (Фонд Сороса) – http://www.osi.rv/
3. Фонд інвалідів "Потенціал" – http://www.reom.ru/potential/r.htm
4. Регіональна суспільна організація інвалідів "Перспектива" – http://www.perspektiva-inva.da/ru
5. WEMEDIA – сайт для спілкування інвалідів – http://www.wemedia.com
6. Сайт для отримання інформації людям з вадами здоров’я – http://www.lencenter.dp.ua


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка